Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ma/Nov4_ISLCro_set1.shtml

I.S.L. Cross-Country Championships

South Byfield, MA, November 4, 2005

[Varsity Boys Team Results | Varsity Girls Individual Results | Varsity Girls Team Results | JV Boys Results | JV Girls Results ]

Varsity Boys Individual Results

Hosted by The Rivers School and Governor Dummer Academy

                                                                      Page 1
            BOYS' 34TH ANNUAL I.S.L CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                          FRIDAY, NOVEMBER 4, 2005
 Hosted by The Rivers School and Governor Dummer Academy,  South Byfield, MA
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
 5K COURSE CONDITIONS:Soft and Wet in Spots    WEATHER:Windy/Cloudy 50 Degrees
================================================================================================
------------------------------------------------------------------------------------------------
                        BOYS VARSITY RESULTS
------------------------------------------------------------------------------------------------
Place TmPl Race# Name                     School                              Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== =================================== ==== ======= ===== 
    1    1   522 Patrick Johnson (c)      ST. PAUL'S SCHOOL                   2006   16:21  5:12 
    2    2   142 Nick Karwoski            GROTON SCHOOL                       2006   16:21  5:12 
    3    3   112 Andrew Huebner (c)       GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2006   16:56  5:23 
    4    4   521 Peter Harrison           ST. PAUL'S SCHOOL                   2007   16:58  5:24 
    5    5   150 Rees Sweeney-Taylor      GROTON SCHOOL                       2006   17:05  5:26 
    6    6    76 Matthias Donelan (c)     BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2006   17:07  5:26 
    7    7   519 Donny Dickson            ST. PAUL'S SCHOOL                   2007   17:18  5:30 
    8    8    35 Ronnie Dixon (c)         BROOKS SCHOOL                       2006   17:21  5:31 
    9    9   467 Michael Buttrick (c)     SAINT MARK'S SCHOOL                 2007   17:21  5:31 
   10   10   198 Drew Gallagher (c)       LAWRENCE ACADEMY                    2007   17:22  5:31 
   11   11   140 Chris Graham (c)         GROTON SCHOOL                       2006   17:24  5:32 
   12   12   134 Django Broer-Hellermann  GROTON SCHOOL                       2008   17:33  5:35 
   13   13   141 Alex Karwoski            GROTON SCHOOL                       2008   17:34  5:35 
   14   14   318 Jay Kelly (c)            NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2006   17:34  5:35 
   15   15    16 Nyadenya Inyagwa         BELMONT HILL SCHOOL                 2006   17:35  5:35 
   16   16   222 Henry Harding            MIDDLESEX SCHOOL                    2008   17:38  5:36 
   17   17   350 Nathaniel Biagetti (c)   THE RIVERS SCHOOL                   2006   17:43  5:38 
   18   18   107 Zachary Cotreau (c)      GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2006   17:48  5:39 
   19   19   381 Nathaniel Dick           ROXBURY LATIN SCHOOL                2010   17:49  5:40 
   20   20   520 Jay Gurney               ST. PAUL'S SCHOOL                   2008   17:54  5:41 
   21   21    45 Chris Mercurio (c)       BROOKS SCHOOL                       2006   17:57  5:42 
   22   22   465 Austin Brock             SAINT MARK'S SCHOOL                 2008   18:00  5:43 
   23   23    21 Ross Marino              BELMONT HILL SCHOOL                 2008   18:01  5:43 
   24   24   109 Daniel Doggett           GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2007   18:02  5:44 
   25   25   136 Andrew Dabrowski         GROTON SCHOOL                       2006   18:03  5:44 
   26   26   404 Nick Poles               ROXBURY LATIN SCHOOL                2009   18:04  5:44 
   27   27   382 Travis Faust             ROXBURY LATIN SCHOOL                2007   18:07  5:45 
   28   28   533 Nick Riva                ST. PAUL'S SCHOOL                   2007   18:10  5:46 
   29   29   529 Akihiko Nishimura        ST. PAUL'S SCHOOL                   2006   18:12  5:47 
   30   30    40 Matthew Isabel           BROOKS SCHOOL                       2007   18:13  5:47 
   31   31   294 Amos Wolven              MILTON ACADEMY                      2008   18:16  5:48 
   32   32   201 Tyler Magnin (c)         LAWRENCE ACADEMY                    2007   18:20  5:50 
   33   33     9 Andrew Edgerley          BELMONT HILL SCHOOL                 2007   18:21  5:50 
   34   34     2 Sam Baker                BELMONT HILL SCHOOL                 2007   18:21  5:50 
   35   35   401 Pranav Nanda (c)         ROXBURY LATIN SCHOOL                2007   18:22  5:50 
   36   36    49 Nathaniel Shirley        BROOKS SCHOOL                       2007   18:23  5:50 
   37   37   517 Alex Danco               ST. PAUL'S SCHOOL                   2007   18:28  5:52 
   38   38    11 Felipe Fernandez Del Cas BELMONT HILL SCHOOL                 2007   18:29  5:52 
   39   39   406 Jason Sandler            ROXBURY LATIN SCHOOL                2008   18:30  5:53 
   40   40   597 Tom Greeley (c)          THAYER ACADEMY                      2006   18:31  5:53 
   41   41   595 Tom Finneran             THAYER ACADEMY                      2009   18:32  5:54 
   42   42   288 Motejunas Mark           MILTON ACADEMY                      2006   18:33  5:54 
   43   43   321 Andy Macalaster (c)      NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2007   18:34  5:54 
   44   44    88 Alex Rose                BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2008   18:35  5:54 
   45   45   396 Jonathan Miller          ROXBURY LATIN SCHOOL                2008   18:36  5:55 
   46   46   573 Matthew Griffiths        ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   18:36  5:55 
   47   47   588 Steve Anastos            THAYER ACADEMY                      2007   18:37  5:55 
   48   48   143 Vincent Lu               GROTON SCHOOL                       2006   18:38  5:55 
   49   49    33 Jason Copelas            BROOKS SCHOOL                       2006   18:39  5:56 
   50   50   485 Hoitt Mcallister         SAINT MARK'S SCHOOL                 2008   18:40  5:56 
Record 16:18 Mark Hatch - Thayer Academy(1982)

                                                                      Page 2
            BOYS' 34TH ANNUAL I.S.L CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                          FRIDAY, NOVEMBER 4, 2005
 Hosted by The Rivers School and Governor Dummer Academy,  South Byfield, MA
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
 5K COURSE CONDITIONS:Soft and Wet in Spots    WEATHER:Windy/Cloudy 50 Degrees
================================================================================================
------------------------------------------------------------------------------------------------
                        BOYS VARSITY RESULTS
------------------------------------------------------------------------------------------------
Place TmPl Race# Name                     School                              Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== =================================== ==== ======= ===== 
   51   51   584 Miles Souza              ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   18:44  5:57 
   52   52   234 Spencer Walle (c)        MIDDLESEX SCHOOL                    2006   18:44  5:57 
   53   53    81 David Lamb               BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2009   18:45  5:57 
   54   54   432 Scott Nordlund (c)       ST. GEORGE'S SCHOOL                 2006   18:47  5:58 
   55   55   284 Henry Hays-Wehle         MILTON ACADEMY                      2006   18:52  6:00 
   56   56   439 Phil Yamartino           ST. GEORGE'S SCHOOL                 2007   18:52  6:00 
   57   57   322 James Mobley (c)         NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2007   18:55  6:01 
   58   58   114 Charles Nicholson        GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2007   18:55  6:01 
   59   59   474 Abbott Gilbane           SAINT MARK'S SCHOOL                 2008   18:56  6:01 
   60   60   106 Collin Cook              GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2007   18:58  6:02 
   61   61    83 Benjamin Loomis          BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2007   19:00  6:02 
   62   62   581 Matthew Perry            ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   19:00  6:02 
   63   63   478 Sam Jackson              SAINT MARK'S SCHOOL                 2007   19:02  6:03 
   64   64   287 Leo Lester (c)           MILTON ACADEMY                      2006   19:03  6:03 
   65   65    84 Stefan Modzelewski       BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2006   19:04  6:04 
   66   66   493 Shaun Viguerie           SAINT MARK'S SCHOOL                 2008   19:05  6:04 
   67   67   220 Will Colony              MIDDLESEX SCHOOL                    2008   19:09  6:05 
   68   68     1 Brian Alexander          BELMONT HILL SCHOOL                 2007   19:11  6:06 
   69   69   589 Pete Beckwith            THAYER ACADEMY                      2007   19:13  6:06 
   70   70    87 Sam Pokross              BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2009   19:13  6:06 
   71   71   585 Sean Sullivan (c)        ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   19:14  6:07 
   72   72    51 Yohay Wakabayashi        BROOKS SCHOOL                       2006   19:14  6:07 
   73   73    37 Andrew Frisina           BROOKS SCHOOL                       2007   19:14  6:07 
   74   74   281 Gray Davidson            MILTON ACADEMY                      2007   19:15  6:07 
   75   75   108 Patrick Diamond          GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2009   19:19  6:08 
   76   76   376 Eoghan Conway            ROXBURY LATIN SCHOOL                2007   19:19  6:08 
   77   77   424 Pete Johns               ST. GEORGE'S SCHOOL                 2008   19:20  6:09 
   78   78   236 Todd Woodworth (c)       MIDDLESEX SCHOOL                    2007   19:21  6:09 
   79   79   190 Tom Brescia              LAWRENCE ACADEMY                    2007   19:21  6:09 
   80   80   326 Seth Priebatsch          NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2007   19:23  6:10 
   81   81   360 Julian Zeng              THE RIVERS SCHOOL                   2008   19:26  6:10 
   82   82   117 Kenneth Smith            GOVERNOR DUMMER ACADEMY             2006   19:29  6:11 
   83   83   576 Chris Leith              ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   19:30  6:12 
   84   84   319 Doug Kirschner           NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2006   19:31  6:12 
   85   85   359 David Shapiro            THE RIVERS SCHOOL                   2009   19:34  6:13 
   86   86   604 Dan Maroney              THAYER ACADEMY                      2007   19:35  6:13 
   87   87    78 Nick Haas                BUCKINGHAM BROWNE AND NICHOLS       2008   19:37  6:14 
   88   88   428 Alex Merchant            ST. GEORGE'S SCHOOL                 2008   19:39  6:15 
   89   89    10 Francisco Fernandez Del  BELMONT HILL SCHOOL                 2006   19:41  6:15 
   90   90   495 Jim Walker               SAINT MARK'S SCHOOL                 2009   19:42  6:16 
   91   91   354 Camden Griffith          THE RIVERS SCHOOL                   2009   19:43  6:16 
   92   92   358 Samuel Perrone (c)       THE RIVERS SCHOOL                   2006   19:44  6:16 
   93   93   583 Timmy Smith              ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2007   19:45  6:16 
   94   94   197 Tim Fallon               LAWRENCE ACADEMY                    2007   19:47  6:17 
   95   95   218 Benjamin Blanton         MIDDLESEX SCHOOL                    2009   19:52  6:19 
   96   96   226 Patrick Lydon            MIDDLESEX SCHOOL                    2008   19:53  6:19 
   97   97   609 Shane Reardon            THAYER ACADEMY                      2008   19:54  6:19 
   98   98   579 James Obrien             ST. SEBASTIAN'S SCHOOL              2006   19:55  6:20 
   99   99   193 Bassem Dahdouh           LAWRENCE ACADEMY                    2007   20:00  6:21 
  100  100   223 Brendan O'don0ghue       MIDDLESEX SCHOOL                    2008   20:06  6:23 

                                                                      Page 3
            BOYS' 34TH ANNUAL I.S.L CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                          FRIDAY, NOVEMBER 4, 2005
 Hosted by The Rivers School and Governor Dummer Academy,  South Byfield, MA
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
 5K COURSE CONDITIONS:Soft and Wet in Spots    WEATHER:Windy/Cloudy 50 Degrees
================================================================================================
------------------------------------------------------------------------------------------------
                        BOYS VARSITY RESULTS
------------------------------------------------------------------------------------------------
Place TmPl Race# Name                     School                              Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== =================================== ==== ======= ===== 
  101  101   280 Jonathon Coravos         MILTON ACADEMY                      2006   20:10  6:25 
  102  102   194 Tony Deshler             LAWRENCE ACADEMY                    2007   20:13  6:26 
  103  103   353 Matthew Dunne            THE RIVERS SCHOOL                   2008   20:14  6:26 
  104  104   421 Briggs Elwell            ST. GEORGE'S SCHOOL                 2006   20:22  6:28 
  105  105   420 Sam Dean                 ST. GEORGE'S SCHOOL                 2006   20:29  6:31 
  106  106   196 George Eng               LAWRENCE ACADEMY                    2007   20:38  6:33 
  107  107   414 Joseph Astrauskas        ST. GEORGE'S SCHOOL                 2007   20:42  6:34 
  108  108   601 Jon Kilmer               THAYER ACADEMY                      2006   20:50  6:37 
  109  109   325 John Phillips            NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2007   20:52  6:38 
  110  110   349 Edward Benjamin          THE RIVERS SCHOOL                   2007   21:10  6:44 
  111  111   323 Sean Murphy              NOBLE AND GREENOUGH SCHOOL          2007   21:31  6:50