Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ma/Mar28_USATFC_set1.shtml

USATF Connecticut T&F Championships

Yale U, New Haven, MA, March 28, 2005

Full results

For more race information, see USATF Connecticut.

  
Licensed to Gateway Track Club                  Hy-Tek's Meet Manager 3/23/2005
                2005 USATF-CT INDOOR TRACK & FIELD - 3/20/2005                 
                  Coxe Cage - Yale University - New Haven, CT                  
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Calle, Katherine          88 DanburyATC                8.51  
  2 Guyton, Brianne           89 DanburyATC                8.78  
  3 Abba-Peterson, Andrea     84 DanburyATC                9.22  
 
Women 60 Meter Dash masters
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Best, Dawn                   Usatf-Metro              X9.18  
 -- von Maltzahn, Hillen      49 Usatf - AD               X9.29  
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Calle, Katherine          88 DanburyATC               28.01   1   10  
  2 Kline, Louranne           88 DanburyATC               28.56   1    8  
  3 Ports, Sarah              89 Usatf - CT               29.47   1    6  
  4 Hufnagel, Elizabeth       88 DanburyATC               30.92   2    4  
 -- Reifer, Jessica           74 Usatf-Metro             X27.74   1 
 -- von Maltzahn, Hillen      49 Usatf - AD              X30.89   2 
 
Event 14  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bouhaddada, Nora          88 GatewayTC              1:05.76    10  
 -- Reifer, Jessica           74 Usatf-Metro           X1:02.23  
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ports, Sarah              89 Usatf - CT             2:37.88    10  
  2 Pratt, Katie              88 Litchfield Track       2:38.32     8  
  3 Gunneson, Pamela             Athletes Foot Hi       3:19.66     6  
 -- Rizzo, Charlotte             Usatf-Metro           X2:34.58  
 -- Menz, Susan                  Usatf-Metro           X2:39.11  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ports, Sarah              89 Usatf - CT             5:19.34    10  
  2 Sass, Emmy                90 Litchfield Track       6:09.76     8  
  3 Steele, Kara              90 CT Racewalkers         6:37.01     6  
 -- Rizzo, Charlotte             Usatf-Metro           X5:06.10  
 
Women 1000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steele, Kara              90 CT Racewalkers         9:26.70    10  
  2 Daniel, Maryanne             CT Racewalkers         9:26.95     8  
  3 Stuart, Diane             35 HartfordTC            13:38.59     6  
 
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DeLosAngeles, Paula       87 GatewayTC                10.53    10  
  2 Gunneson, Pamela             Athletes Foot Hi         10.56     8  
 
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Danbury AreaTrack Club  'A'                         1:54.77    10  
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bennett, Sarah            87 Mjolnir                4-08.00      1.42m   10  
  2 Gunneson, Pamela             Athletes Foot Hi       4-00.00      1.21m    8  
 -- DeLosAngeles, Paula       87 GatewayTC                   NH            
 
Event 25  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hufnagel, Elizabeth       88 DanburyATC               2.44m    8-00.00   10  
  2 Antoine, Chagmon          82 DanburyATC               2.14m    7-00.25    8  
 -- von Maltzahn, Hillen      49 Usatf - AD              X2.81m    9-02.50 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kline, Louranne           88 DanburyATC               4.81m   15-09.50   10  
  2 Gunneson, Pamela             Athletes Foot Hi         4.01m   13-02.00    8  
  3 DeLosAngeles, Paula       87 GatewayTC                3.99m   13-01.25    6  
  4 Guyton, Brianne           89 DanburyATC               3.76m   12-04.00    4  
 -- von Maltzahn, Hillen      49 Usatf - AD              X4.44m   14-07.00 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bennett, Sarah            87 Mjolnir                  9.86m   32-04.25   10  
  2 Pratt, Katie              88 Litchfield Track         8.10m   26-07.00    8  
 
Women Shot Put  masters  3k
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Chrulnick, Anne           34 Usatf-Metro             X6.72m   22-00.75 
 -- Katz, Roslyn                 Usatf-Metro             X6.75m   22-01.75 
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gunneson, Pamela             Athletes Foot Hi         7.34m   24-01.00   10  
  2 Latham, Cindy                Usatf - CT               7.24m   23-09.00    8  
 
Women Weight Throw master 12lb
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Chrulnick, Anne           34 Usatf-Metro             X7.00m   22-11.75 
 -- Katz, Roslyn                 Usatf-Metro             X9.61m   31-06.50 
 
Women Weight Throw 20lb
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Krodel, Jennifer          87 Mjolnir                 14.11m   46-03.50   10  
  2 Scofield, Jessica         82 Usatf - CT              13.22m   43-04.50    8  
  3 Latham, Cindy                Usatf - CT               9.08m   29-09.50    6  
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shreeves, Andre           78 Usatf - CT                7.17q  2 
  2 Ritchens, Kyran           85 Usatf - CT                7.49q  3 
  3 Cohen, Phil               88 DanburyATC                7.76q  3 
  4 Lucas, Mike               69 Usatf - CT                7.91q  2 
  5 Posey, Johnny                Usatf - CT                7.92q  3 
  6 Groth, John               88 Usatf - CT                7.95q  3 
  7 Novak, John               48 CT Racewalkers            8.63q  1 
  8 Pusey, Corey              79 ConnQuestTrack C          8.72q  2 
  9 Durette, Aaron            86 ConnQuestTrack C          8.74q  3 
 10 Nichols, Julian           47 HartfordTC               10.31q  3 
 11 Wellins, Neal             43 MoheganStr               11.34q  3 
 -- Higley, Chad              87 Usatf-Metro              X7.30   1 
 -- Massey, Daquan            85 Usatf-Metro              X7.43   2 
 -- Smith, Walt               85 Usatf-Metro              X7.53   2 
 -- Lytle, Roland             86 Unatt - NJ               X7.57   1 
 -- Davy, Roland              64 Usatf-Metro              X8.24   3 
 -- Taft, Tucker              53 Usatf - NewEng           X8.47   2 
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan         X8.64   1 
 -- Libow, Larry              49 Usatf - NewEng           X9.04   1 
 -- Talbott, Tom              32 Usatf-Metro             X10.61   1 
 
Men 60 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Shreeves, Andre           78 Usatf - CT                7.07   1   10  
  2 Ritchens, Kyran           85 Usatf - CT                7.42   1    8  
  3 Ransom, Darren               Usatf - CT                7.66   3    6  
  4 Cohen, Phil               88 DanburyATC                7.81   1    4  
  5 Posey, Johnny                Usatf - CT                8.07   2    2  
  6 Novak, John               48 CT Racewalkers            8.59   2    1  
  7 Nichols, Julian           47 HartfordTC                9.01   3 
 -- Higley, Chad              87 Usatf-Metro              X7.22   1 
 -- Massey, Daquan            85 Usatf-Metro              X7.29   1 
 -- Smith, Walt               85 Usatf-Metro              X7.56   1 
 -- Lytle, Roland             86 Unatt - NJ               X7.62   1 
 -- Davy, Roland              64 Usatf-Metro              X8.09   2 
 -- Taft, Tucker              53 Usatf - NewEng           X8.50   2 
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan         X8.60   2 
 -- Talbott, Tom              32 Usatf-Metro             X10.62   3 
Men 60 Meter Dash masters
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Posey, Johnny                Usatf - CT                8.07  
  2 Novak, John               48 CT Racewalkers            8.59  
  3 Nichols, Julian           47 HartfordTC               10.16  
 -- Davy, Roland              64 Usatf-Metro              X8.09  
 -- Taft, Tucker              53 Usatf - NewEng           X8.50  
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan         X8.60  
 -- Libow, Larry              49 Usatf - NewEng           X9.01  
 -- Talbott, Tom              32 Usatf-Metro             X10.62  
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Soboleski, Stuart         84 ConnQuestTrack C         23.38   1   10  
  2 Kykes, Jabari             85 Usatf - CT               23.40   1    8  
  3 Ritchens, Kyran           85 Usatf - CT               23.72   1    6  
  4 Ransom, Darren               Usatf - CT               25.72   2    4  
  5 Burrows, Brian               HartfordTC               27.33   2    2  
  6 Novak, John               48 CT Racewalkers           29.45   3    1  
  7 Stebinger, Peter          54 CT Racewalkers           29.95   4 
  8 Carta, Tris               54 SilkCItyStr              30.75   4 
  9 Nichols, Julian           47 HartfordTC               35.67   4 
 10 Whitney, George           18 Usatf - CT               42.66   5 
 -- Smith, Walt               85 Usatf-Metro             X23.36   1 
 -- Lytle, Roland             86 Unatt - NJ              X24.55   2 
 -- Graff, Warren             45 Usatf - NewEng          X27.49   2 
 -- Taft, Tucker              53 Usatf - NewEng          X27.62   3 
 -- Currie, Roy               55 Usatf - NewEng          X27.90   3 
 -- Mitchell, Nick               Usatf-Metro             X29.27   3 
 -- Libow, Larry              49 Usatf - NewEng          X30.82   4 
 -- Talbott, Tom              32 Usatf-Metro             X36.78   5 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Soboleski, Stuart         84 ConnQuestTrack C         50.83   1   10  
  2 Kosakowski, Donald        86 DanburyATC               54.22   1    8  
  3 Burrows, Brian               HartfordTC             1:00.80   2    6  
  4 Wadecki, Jeffrey          83 MoheganStr             1:02.73   2    4  
 -- Massey, Daquan            85 Usatf-Metro             X50.84   1 
 -- Ross, Jayme               86 Usatf-Metro             X55.93   1 
 
Men 400 Meter Dash masters
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Weatherhead, Jeff         51 HartfordTC             1:04.56  
  2 Novak, John               48 CT Racewalkers         1:07.74  
  3 Stebinger, Peter          54 CT Racewalkers         1:07.95  
 -- Currie, Roy               55 Usatf - NewEng        X1:00.09  
 -- Graff, Warren             45 Usatf - NewEng        X1:02.97  
 -- Taft, Tucker              53 Usatf - NewEng        X1:03.36  
 -- Rush, Christopher         36 Usatf - AD            X1:10.43  
 -- Talbott, Tom              32 Usatf-Metro           X1:30.71  
 
Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hudimatch, Alex           82 ConnQuestTrack C       2:10.50   1   10  
  2 Schlem, Andrew            88 New Fairfield Tr       2:13.49   1    8  
  3 Daniels, Christopher      87 Usatf - CT             2:13.72   1    6  
  4 Shail, Michael            85 ConnQuestTrack C       2:14.24   1    4  
  5 Wadecki, Jeffrey          83 MoheganStr             2:18.20   1    2  
  6 Kian, Hamed               81 ConnQuestTrack C       2:24.91   1    1  
  7 Olsen, Joshua             90 Usatf - CT             2:29.87   1 
  8 Bucchieri, Steven         87 Usatf - CT             2:31.29   1 
  9 Klauber, Richard          89 Usatf - CT             2:37.37   2 
 10 Bucchiere, Vincent        90 Usatf - CT             2:38.61   2 
 11 Carta, Tris               54 SilkCItyStr            2:46.27   2 
 -- Daley, Jermaine           84 Usatf-Metro           X1:59.78   1 
 -- Mitchell, Nick               Usatf-Metro           X2:23.17   1 
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hudimatch, Alex           82 ConnQuestTrack C       4:10.54    10  
  2 Kurjaka, Kristopher       80 DanburyATC             4:13.64     8  
  3 Peterson, Eric            78 DanburyATC             4:19.88     6  
  4 Daniels, Christopher      87 Usatf - CT             4:24.41     4  
  5 Wadecki, Jeffrey          83 MoheganStr             4:29.52     2  
  6 Sass, Spencer             89 Litchfield Track       4:35.90     1  
 
Men 1500 Meter Run masters
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Weatherhead, Jeff         51 HartfordTC             5:04.25  
  2 Carta, Tris               54 SilkCItyStr            5:12.95  
  3 Nichols, Julian           47 HartfordTC             5:39.41  
  4 Steele, Joseph            53 CT Racewalkers         6:49.69  
  5 Wellins, Neal             43 MoheganStr             7:07.02  
  6 Whitney, George           18 Usatf - CT             9:04.18  
 -- Rush, Christopher         36 Usatf - AD            X5:44.89  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Steven             77 Usatf - CT             8:57.31    10  
  2 Lindamood, Bryce          71 Usatf - CT             9:00.35     8  
  3 Hudimatch, Alex           82 ConnQuestTrack C       9:03.69     6  
  4 Dennen, Pat               80 Usatf - CT             9:07.01     4  
  5 Laine, Jason              79 Usatf - CT             9:13.59     2  
  6 MacWilliams, Bryan        85 Usatf - CT             9:31.16     1  
  7 Wadecki, Jeffrey          83 MoheganStr             9:49.16  
  8 Schlem, Andrew            88 New Fairfield Tr       9:54.51  
  9 Shail, Michael            85 ConnQuestTrack C      10:07.38  
 10 Olsen, Joshua             90 Usatf - CT            10:22.47  
 11 Klauber, Richard          89 Usatf - CT            10:27.66  
 12 Wininger, Mike            81 ConnQuestTrack C      10:32.24  
 13 Olsen, Tim                88 Usatf - CT            10:46.93  
 14 MacDougall, Alan          65 Athletes Foot Hi      10:47.65  
 -- Paterno, Jeff             74 Usatf - NewEng        X8:42.68  
 -- Wolfinger, Justin         78 Usatf-Metro           X9:33.97  
 
Men 1000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cable, Andy               65 CT Racewalkers         9:50.63    10  
  2 Davis, Gus                37 CT Racewalkers        12:32.60     8  
 
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wininger, Mike            81 ConnQuestTrack C         13.36    10  
  2 Matte, Ryan               84 ConnQuestTrack C         13.61     8  
  3 Kian, Hamed               81 ConnQuestTrack C         13.83     6  
 -- Ross, Jayme               86 Usatf-Metro              X8.68  
 
Men 60 Meter Hurdles masters
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kortmann, Bob             52 CoventryTC               10.69  
 
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 CT Racewalkers  'A'                                 2:32.06    10  
 -- ConnQuestTrack Club  'A'                                 DQ  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ransor, Mike              87 Usatf - CT             5-08.00      1.72m   10  
  2 Ransom, Darren               Usatf - CT             5-06.00      1.67m    8  
  3 Burrows, Brian               HartfordTC             5-04.00      1.62m    6  
  4 Kortmann, Bob             52 CoventryTC             4-08.00      1.42m    4  
 -- Manning, Marc             88 Usatf-Metro                XNH            
 -- Higley, Chad              87 Usatf-Metro                XNH            
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan           XNH            
 -- Matte, Brent              85 ConnQuestTrack C            NH            
 -- Arango, Sean              87 Usatf-Metro           X5-08.00      1.72m 
 -- Ross, Jayme               86 Usatf-Metro           X6-04.00      1.93m 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fitzsimons, Ryan          82 Usatf - CT            12-06.00      3.81m   10  
  2 Groth, John               88 Usatf - CT            11-00.00      3.35m    8  
 -- Cohen, Phil               88 DanburyATC                  NH            
 -- VerSteeg, Russ            57 Usatf - NewEng       X11-00.00      3.35m 
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kosakowski, Donald        86 DanburyATC               6.09m   19-11.75   10  
  2 Parkosewich, Gary         85 ConnQuestTrack C         5.35m   17-06.75    8  
  3 Kortmann, Bob             52 CoventryTC               4.64m   15-02.75    6  
  4 Pusey, Corey              79 ConnQuestTrack C         4.59m   15-00.75    4  
  5 Matte, Brent              85 ConnQuestTrack C         4.46m   14-07.75    2  
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan        X4.54m   14-10.75 
 -- Arango, Sean              87 Usatf-Metro             X5.59m   18-04.25 
 -- Lytle, Roland             86 Unatt - NJ              X5.81m   19-00.75 
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hartley, Brian            80 ConnQuestTrack C        11.05m   36-03.00   10  
 -- Davy, Roland              64 Usatf-Metro              XFOUL            
 -- Kortmann, Bob             52 CoventryTC                FOUL            
 -- Mannon, Bruce             64 Usatf - MisAtlan         XFOUL            
 -- Arango, Sean              87 Usatf-Metro            X12.13m   39-09.75 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pusey, Corey              79 ConnQuestTrack C        15.36m   50-04.75   10  
  2 Hartley, Brian            80 ConnQuestTrack C        13.95m   45-09.25    8  
  3 Matte, Ryan               84 ConnQuestTrack C        12.55m   41-02.25    6  
  4 Matte, Brent              85 ConnQuestTrack C        11.65m   38-02.75    4  
  5 Frinton, Kieran           87 DanburyATC              11.36m   37-03.25    2  
  6 Reichard, T. Carfl        52 Mjolnir                 10.33m   33-10.75    1  
  7 Root, Ed                  45 MoheganStr               9.36m   30-08.50 
  8 Koumlelis, Peter          79 ConnQuestTrack C         9.18m   30-01.50 
  9 Durette, Aaron            86 ConnQuestTrack C         8.26m   27-01.25 
 10 Soboleski, Stuart         84 ConnQuestTrack C         7.00m   22-11.75 
 -- Mitchell, Nick               Usatf-Metro            X11.14m   36-06.75 
 
Men Shot Put master 6k
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Burnes, Tim               53 Usatf - CT              10.20m   33-05.75 
 
Men Shot Put  masters
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hogan, Mark               53 CT Racewalkers          10.21m   33-06.00 
  2 Kolodziej, Tim            50 DanburyATC               8.12m   26-07.75 
 -- Mitchell, Nick               Usatf-Metro            X11.14m   36-06.75 
 
Men Shot Put master 4k
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Whitney, George           18 Usatf - CT               4.88m   16-00.25 
 
Men Weight Throw 35lb
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pusey, Corey              79 ConnQuestTrack C        17.24m   56-06.75   10  
  2 Hartley, Brian            80 ConnQuestTrack C        14.55m   47-09.00    8  
  3 Reichard, T. Carfl        52 Mjolnir                 12.83m   42-01.25    6  
  4 Wallace, Dan                 Usatf - CT              11.47m   37-07.75    4  
  5 Matte, Ryan               84 ConnQuestTrack C        11.35m   37-03.00    2  
  6 Frinton, Kieran           87 DanburyATC              10.73m   35-02.50    1  
  7 Kolodziej, Tim            50 DanburyATC               9.74m   31-11.50 
  8 Kortmann, Bob             52 CoventryTC               8.88m   29-01.75 
  9 Root, Ed                  45 MoheganStr               8.11m   26-07.25 
 
Men Weight Throw master 25lb
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Reichard, T. Carfl        52 Mjolnir                 16.25m   53-03.75 
  2 Kolodziej, Timothy        54 DanburyATC              15.12m   49-07.25 
  3 Frinton, Kieran           87 DanburyATC              12.22m   40-01.25 
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Danbury AreaTrack Club      64        2) Unatt - CT                 48   
    3) Athletes Foot HiTek         40        4) MJolnir                    30   
    5) Gateway Track Club of Ct    26        6) Litchfield Track Club      24   
    6) CT Racewalkers              24        8) Hartford Track Club         6   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) ConnQuestTrack Club        147        2) Unatt - CT                119   
    3) Danbury AreaTrack Club      39        4) CT Racewalkers             30   
    5) Hartford Track Club         14        6) Coventry Track Club        10   
    7) New Fairfield Track Club     8        7) Mohegan Striders            8   
    9) MJolnir                      7       10) Litchfield Track Club       1