Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ma/Jun5_EveryK_set1.shtml

Every Kid Deserves a Home 5K Run/Walk

Waltham, MA, June 5, 2005

[Gender Results ]

Age group Results

FTO

 District E. / Butterfield - Organization License    Hy-Tek's Meet Manager
             Every Kid Deserves a Home 5K Run/Walk - 6/5/2005             
              Benefit for WATCH & Waltham Boys & Girls Club               
                       Waltham Common - Waltham, MA                       
                           Last Completed Event                           
 
Event 1  Mixed 5k Run RR
==========================================================================
    Name                     Age Team                  Avg Mile     Finals
==========================================================================
13 & Under Results - Women                                                
  1 Bridgett Wack            W11 Waltham Track           8:20.4    25:54.5
  2 Olija Rapaic              W9 Waltham Track           8:20.6    25:55.4
  3 Julia Kem                 W7 Waltham Track           8:21.3    25:57.4
  4 Michaela Gaudet          W11 Waltham Track           8:56.1    27:45.5
  5 Maggie MacKenzie         W12 Unattached             10:10.3    31:36.0
  6 Jenny Tolly              W12 Unattached             10:26.6    32:26.5
  7 Rebecca Stanton          W11 Unattached             11:08.8    34:37.7
  8 Tracy Stanton            W12 Unattached             11:12.3    34:48.7
  9 Riagain Makay            W10 US Marines             12:22.9    38:27.9
14-19 Results - Women                                                     
  1 Adrienne Carpenter       W18 Unattached              9:50.5    30:34.6
  2 Colleen Makay            W16 US Marines             11:14.4    34:55.3
  3 Jesica Hasquez           W17 US Marines             11:14.7    34:56.2
  4 Kayla Benoit             W17 US Marines             11:15.0    34:57.1
20-29 Results - Women                                                     
  1 Caitlin Makay            W20 US Marines              7:44.9    24:04.4
  2 Lisa Miracle             W23 Unattached              7:50.2    24:20.6
  3 Petke Juliet             W29 Unattached              7:53.8    24:31.8
  4 Cynthia Wolske           W29 Unattached              8:16.1    25:41.2
  5 Jennifer Carney          W28 Unattached              8:35.5    26:41.5
  6 Nicole Brighouse         W27 Unattached              9:03.8    28:09.4
  7 Laura Ayotte             W22 Unattached              9:18.1    28:54.0
  8 Colleen Marinelli        W28 Unattached              9:30.8    29:33.4
  9 Ellie Beek               W25 Roma!                   9:42.7    30:10.2
 10 Ingetaimm Daniels        W22 Roma!                  10:02.7    31:12.4
 11 Katie Genovese           W29 US Marines             11:14.9    34:56.7
30-39 Results - Women                                                     
  1 Avril Silverman          W35 Unattached              7:09.6    22:14.6
  2 Michael Oglia            W31 Unattached              7:12.5    22:23.5
  3 Anne Frechtres           W30 Unattached              7:41.7    23:54.5
  4 Stephanie Rudd           W35 Unattached              9:16.6    28:49.1
  5 Carolyn Pipitone         W32 Unattached              9:19.5    28:58.2
  6 Pamela Hamada            W38 Unattached              9:31.1    29:34.1
  7 Cara Murphy              W31 Unattached             10:01.2    31:07.8
  8 Laurie Connors           W32 Unattached             10:06.7    31:24.9
  9 LeeAnn Krygowski         W39 Unattached             10:45.4    33:25.2
 10 Lira Alaev               W38 Unattached             10:46.3    33:27.9
 11 Shira Diner              W30 Unattached             11:51.2    36:49.5
40-49 Results - Women                                                     
  1 Karen Powers             W46 Unattached              7:25.1    23:02.7
  2 Susan Driscoll           W41 Unattached              7:59.2    24:48.7
  3 Stacey Tully             W45 Unattached              8:25.2    26:09.6
  4 Diane Carpenter          W48 Unattached              8:58.8    27:54.0
  5 Susan Walsh              W40 Unattached              9:37.1    29:52.9
  6 Julie Wack               W40 Waltham Track          11:08.6    34:37.2
50-59 Results - Women                                                     
  1 Anna Foulds              W53 Unattached              9:18.7    28:55.6
  2 Teresa Anderson          W54 Unattached              9:40.0    30:01.9
13 & Under Results - Men                                                  
  1 Jeremy Kacher            M13 Unattached              9:30.3    29:31.7
  2 Joey Tully               M10 Unattached              9:44.7    30:16.4
  3 Michael Gaudet           M11 Waltham Track          11:08.4    34:36.6
14-19 Results - Men                                                       
  1 Nick Kacher              M16 Unattached              5:49.7    18:06.5
  2 Kerwin Vega              M15 Unattached              6:18.9    19:37.1
  3 Chris Scherer            M18 US Marines              6:25.9    19:58.8
  4 John Mailhot             M18 Unattached              8:06.0    25:09.7
  5 Scott Gross              M14 Unattached             10:40.1    33:08.7
  6 Rob McFadden             M18 US Marines             11:12.8    34:50.3
  7 Jimmy Pine               M17 US Marines             11:13.0    34:50.8
  8 Dicken Berry             M17 US Marines             11:13.1    34:51.2
  9 Andrew Rokes             M17 US Marines             11:13.2    34:51.6
 10 Jonathan Carvalho        M17 US Marines             11:13.4    34:52.2
 11 Samuel Chandler          M18 US Marines             11:13.7    34:53.0
 12 Marcus Lewis             M18 US Marines             11:13.9    34:53.5
 13 Shane Makay              M18 US Marines             11:14.3    34:54.7
 14 Edward Rokes             M14 US Marines             11:14.6    34:55.8
20-29 Results - Men                                                       
  1 Mike Mailhot             M21 Unattached              5:59.5    18:36.7
  2 Kenneth Johnson          M24 Unattached              6:39.8    20:41.9
  3 Christian Rojas          M27 Unattached              7:03.9    21:57.0
  4 Ariyah Yeskel            M26 Roma!                   7:19.1    22:44.0
  5 Jonathan DeBay           M20 Unattached              7:30.1    23:18.2
  6 David Brighouse          M28 Unattached              7:51.6    24:25.1
  7 Drew Peterson            M24 Unattached              8:37.5    26:47.7
  8 Jeff Mailhot             M24 Unattached              8:57.9    27:51.2
  9 Matthew Carpenter        M25 Unattached              9:55.4    30:49.7
 10 Paul Kursky              M24 Roma!                  10:35.5    32:54.4
 11 Filipe Carvalho          M21 US Marines             11:13.4    34:52.0
 12 Andrew Goldhaha          M26 US Marines             11:13.6    34:52.5
30-39 Results - Men                                                       
  1 Angus Hoebeke            M38 Unattached              6:36.2    20:31.0
  2 Cam Manning              M30 Sunday 65s              6:37.0    20:33.4
  3 Neil Cullen              M35 Sunday 65s              6:41.6    20:47.8
  4 Jeremy Selwyn            M34 Sunday 65s              6:50.2    21:14.3
  5 Dominick Pipitone        M33 Unattached              9:19.2    28:57.3
  6 Dan Gramm                M35 Unattached              9:36.5    29:51.1
  7 Michal Murphy            M34 Unattached              9:44.9    30:17.2
  8 Brian Wright             M32 US Marines             11:12.7    34:49.8
  9 John Genovese            M30 US Marines             11:14.0    34:54.0
 10 JD Arbuckle              M34 US Marines             11:50.3    36:46.6
40-49 Results - Men                                                       
  1 Greg DeMeo               M44 Unattached              5:43.8    17:48.2
  2 Jerome MacKenzie         M46 Unattached              7:05.9    22:03.1
  3 Larry Driscoll           M42 Unattached              7:12.3    22:23.2
  4 Brian Gaudet             M47 Unattached              7:32.9    23:26.9
  5 Simon Kennedy            M40 Unattached              8:04.4    25:04.8
  6 Kem Gunther              M42 Waltham Track           8:24.1    26:06.2
  7 Bill Stanton             M46 Unattached             11:12.5    34:49.3
50-59 Results - Men                                                       
  1 Bruno Gallinelli         M54 Unattached              6:28.5    20:06.8
  2 Joel Wedding             M55 Unattached              7:43.8    24:00.9
  3 Don Hendrick             M54 Unattached              8:26.6    26:14.0
60-69 Results - Men                                                       
  1 William Durkee Jr        M65 Unattached              9:18.6    28:55.4