Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Oct2_Ridgef_set1.shtml

Ridgefield Pamby Half Marathon

Ridgefield, CT, October 2, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Bob Sweeney
Race Winner Bob Sweeney


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Pamby
Half Marathon
October 2, 2005 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Bob Sweeney, Rye Brook, NY - 1:13:30
Allison Lind, Woodbury, CT - 1:20:37


LOCATION
Ridgefield
WEATHER
65 Degrees/Sun

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bob Sweeney             Rye Brook  NY       38 ***** M 30-39      1:13:30    5:37/M
       2    Brent Perdrizet         New Fairfield  CT   29 ***** M 18-29      1:13:53    5:38/M
       3    Paul Fritzsche          Danbury  CT         28 ***** M 18-29      1:15:18    5:45/M
       4    Tom Gudas               Binghamton  NY      41     1 M 40-49      1:16:28    5:50/M
       5    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      29     1 M 18-29      1:17:36    5:55/M
       6    Geraldine Silvea        Danbury  CT         31     1 M 30-39      1:18:10    5:58/M
       7    Chris Schulten          Middefield  CT      33     2 M 30-39      1:18:26    5:59/M
       8    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT         36     3 M 30-39      1:18:37    6:00/M
       9    George Buchanan         Stamford  CT        47     2 M 40-49      1:19:39    6:05/M
      10    Jeff Sheldon            Southbury  CT       25     2 M 18-29      1:19:58    6:06/M
      11    Anthony Kelly           Fairfield  CT       42     3 M 40-49      1:20:09    6:07/M
      12    Tim Neil                Ridgefield  CT      36     4 M 30-39      1:20:21    6:08/M
      13    Allison Lind            Woodbury  CT        24 ***** F 18-29      1:20:37    6:09/M
      14    Fred Gaston             Wilton  CT          46     4 M 40-49      1:21:08    6:12/M
      15    Fernando Caetano        Bethel  CT          47     5 M 40-49      1:21:59    6:15/M
      16    Mary Zengo              Wilton  CT          40 ***** F 40-49      1:22:49    6:19/M
      17    Jeremy Howard           Bridgeport  CT      25     3 M 18-29      1:23:08    6:21/M
      18    Joe Brady               New York  NY        35     5 M 30-39      1:23:11    6:21/M
      19    Jerry Hickey            Ridgefield  CT      35     6 M 30-39      1:24:17    6:26/M
      20    Bill Borla              Torrington  CT      65     1 M 60-69      1:24:24    6:27/M
      21    Joseph Simoncek         Milford  CT         34     7 M 30-39      1:24:40    6:28/M
      22    Brian Hennessey         Newtown  CT         45     6 M 40-49      1:24:52    6:29/M
      23    Peter Lesser            Milford  CT         42     7 M 40-49      1:24:56    6:29/M
      24    Greg Pelican            New Milford  CT     46     8 M 40-49      1:25:10    6:30/M
      25    Michael Regan           Wilton  CT          44     9 M 40-49      1:25:43    6:33/M
      26    Scott Holmes            Middlebury  CT      43    10 M 40-49      1:25:47    6:33/M
      27    Brennan Gerster         Rowayton  CT        29     4 M 18-29      1:26:10    6:35/M
      28    Wes Byerly              Ridgefield  CT      53     1 M 50-59      1:26:50    6:38/M
      29    Kenny Merrick           Pawling  NY         36     8 M 30-39      1:26:57    6:38/M
      30    Erin Kaspar             Stamford  CT        25 ***** F 18-29      1:27:31    6:41/M
      31    Teren Allison           Ridgefield  CT      39     1 F 30-39      1:28:19    6:45/M
      32    A J Spak                Hamden  CT          43    11 M 40-49      1:28:47    6:47/M
      33    Jure Himelrajh          West Point  NY      24     5 M 18-29      1:28:55    6:47/M
      34    Heather Crosby          Danbury  CT         32     2 F 30-39      1:28:57    6:47/M
      35    Mark Lo Sacco           New Milford  CT     36     9 M 30-39      1:28:58    6:47/M
      36    Daniel Sheehan          Easton  CT          36    10 M 30-39      1:28:59    6:48/M
      37    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      43    12 M 40-49      1:29:00    6:48/M
      38    Jack Sirotnik           Milford  CT         51     2 M 50-59      1:29:34    6:50/M
      39    David Englert           Ridgefield  CT      38    11 M 30-39      1:29:54    6:52/M
      40    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   54     3 M 50-59      1:30:07    6:53/M
      41    Kyle Ensley             New London  CT      21     6 M 18-29      1:30:07    6:53/M
      42    Michael Fitzgerald      Wilton  CT          42    13 M 40-49      1:31:40    7:00/M
      43    Scott Peterson          New Canaan  CT      28     7 M 18-29      1:32:14    7:02/M
      44    Luke Keller             West Point  NY      19     8 M 18-29      1:32:32    7:04/M
      45    Michelle Arzubi         Ridgefield  CT      33     3 F 30-39      1:32:53    7:05/M
      46    Michael Tansley         Norwalk  CT         40    14 M 40-49      1:33:00    7:06/M
      47    Peter Kent              Ridgefield  CT      44    15 M 40-49      1:33:03    7:06/M
      48    Vic Swaller             Stratford  CT       54     4 M 50-59      1:33:26    7:08/M
      49    Andrew Allers           Wilton  CT          41    16 M 40-49      1:33:34    7:09/M
      50    Chris Benedetto         Ridgefield  CT      44    17 M 40-49      1:33:37    7:09/M
      51    Dana Jones              Ridgefield  CT      40    18 M 40-49      1:33:42    7:09/M
      52    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      40    19 M 40-49      1:34:03    7:11/M
      53    Rick Asselta            Danbury  CT         62       M   H/       1:34:09    7:11/M
      54    Vincent Pittignano      Stamford  CT        35    12 M 30-39      1:34:10    7:11/M
      55    Hon-Wing Leung          Danbury  CT         51     5 M 50-59      1:34:22    7:12/M
      56    Steven Kirsch           Ridgefield  CT      35    13 M 30-39      1:34:23    7:12/M
      57    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT      43    20 M 40-49      1:34:54    7:15/M
      58    Joe Dolen               Brookfield  CT      50     6 M 50-59      1:34:54    7:15/M
      59    Joe Von Ehr             Southport  CT       53     7 M 50-59      1:35:06    7:16/M
      60    T J Kaspar              Stamford  CT        26     9 M 18-29      1:35:08    7:16/M
      61    Michael Costello        Fairfield  CT       46    21 M 40-49      1:35:10    7:16/M
      62    Brian Nichols           Shelton  CT         38    14 M 30-39      1:35:14    7:16/M
      63    Robert Inghilterra      Norwalk  CT         48    22 M 40-49      1:35:16    7:16/M
      64    Evan Mc Gerald          Ridgefield  CT      32    15 M 30-39      1:35:17    7:16/M
      65    Susan Gold              Westport  CT        50     1 F 50-59      1:35:22    7:17/M
      66    Chris McDonnell         Sandy Hook  CT      42    23 M 40-49      1:35:23    7:17/M
      67    Bruce Pienkny           Brooklyn  NY        39    16 M 30-39      1:35:32    7:18/M
      68    Nicholas Privette       West Point  NY      21    10 M 18-29      1:35:33    7:18/M
      69    Keith Blackwell         Redding  CT         43    24 M 40-49      1:35:37    7:18/M
      70    Tom Renner              Bethel  CT          46    25 M 40-49      1:35:39    7:18/M
      71    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     8 M 50-59      1:35:56    7:19/M
      72    Krissy Lohse            Ridgefield  CT      22     1 F 18-29      1:36:03    7:20/M
      73    Steve Saxton            Pittsburgh  PA      40    26 M 40-49      1:36:08    7:20/M
      74    Carolina Cruz           Bronx  NY           33     4 F 30-39      1:36:10    7:20/M
      75    Alec Burtner - Abt      West Point  NY      20    11 M 18-29      1:36:12    7:21/M
      76    Bruce Hoelzl            Wilton  CT          45    27 M 40-49      1:36:14    7:21/M
      77    Kevin Mason             Southport  CT       39    17 M 30-39      1:36:15    7:21/M
      78    Robert Leder            Stamford  CT        34    18 M 30-39      1:36:21    7:21/M
      79    Tracey Dugdale          Reston  VA          45     1 F 40-49      1:36:24    7:22/M
      80    Jeff Zanchelli          Bethel  CT          38    19 M 30-39      1:36:32    7:22/M
      81    Jeannine Fagan          Bethel  CT          35     5 F 30-39      1:36:35    7:22/M
      82    Bret Morrow             Hamden  CT          44    28 M 40-49      1:36:46    7:23/M
      83    Gail Jaques Jarvis      Rowayton  CT        45     2 F 40-49      1:37:10    7:25/M
      84    Peter Wietfeldt         New Canaan  CT      39    20 M 30-39      1:37:35    7:27/M
      85    Sean Mc Cue             Briarcliff Manor  N 45    29 M 40-49      1:37:40    7:27/M
      86    Megan Peterson          Fairfield  CT       22     2 F 18-29      1:37:44    7:28/M
      87    Wayne Theriault         Milford  CT         57     9 M 50-59      1:37:50    7:28/M
      88    Leslie Krischko         Ridgefield  CT      46     3 F 40-49      1:38:00    7:29/M
      89    Douglas Lee             Sherman  CT         45    30 M 40-49      1:38:06    7:29/M
      90    Arthur Nager            Norwalk  CT         56    10 M 50-59      1:38:07    7:29/M
      91    Wilbert Chun            Stamford  CT        55    11 M 50-59      1:38:18    7:30/M
      92    Thomas Kucinski         Briarcliff Manor  N 42    31 M 40-49      1:38:25    7:31/M
      93    Alan Bates              Ridgefield  CT      46    32 M 40-49      1:38:29    7:31/M
      94    Russell Nadel           White Plains  NY    42    33 M 40-49      1:38:33    7:31/M
      95    Sam Goater              Ridgefield  CT      23    12 M 18-29      1:38:35    7:32/M
      96    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       50    12 M 50-59      1:38:35    7:32/M
      97    Matt Corso              Danbury  CT         49    34 M 40-49      1:38:39    7:32/M
      98    Melanie Desrosiers      Norwalk  CT         31     6 F 30-39      1:38:44    7:32/M
      99    Joseph Carusone         Norwalk  CT         40    35 M 40-49      1:38:52    7:33/M
     100    Edward Dillon                               58    13 M 50-59      1:38:57    7:33/M
     101    Donna Anderson          Brookfield  CT      50     2 F 50-59      1:39:06    7:34/M
     102    Kevin Ryan              New York  NY        41    36 M 40-49      1:39:19    7:35/M
     103    Edward Papa             Hamden  CT          53    14 M 50-59      1:39:20    7:35/M
     104    Robert Stephenson       Milford  CT         57    15 M 50-59      1:39:26    7:35/M
     105    Thomas Hollinberger     New London  CT      21    13 M 18-29      1:39:28    7:36/M
     106    Michael Bonnar          Trumbull  CT        53    16 M 50-59      1:39:33    7:36/M
     107    Mimi Boyle              Ridgefield  CT      33     7 F 30-39      1:39:36    7:36/M
     108    David Ayre              Ridgefield  CT      45    37 M 40-49      1:39:49    7:37/M
     109    Dan Parzych             Ridgefield  CT      34    21 M 30-39      1:39:52    7:37/M
     110    Annmarie Magliocco      Old Greenwich  CT   38     8 F 30-39      1:39:59    7:38/M
     111    Brian Petruso           Stamford  CT        37    22 M 30-39      1:40:28    7:40/M
     112    Derek Smyth             Wilton  CT          43    38 M 40-49      1:40:37    7:41/M
     113    Jose Villaluz           Ansonia  CT         46    39 M 40-49      1:40:42    7:41/M
     114    Scott Mc Lam            Ridgefield  CT      47    40 M 40-49      1:40:45    7:41/M
     115    Tony Smyth              Ridgefield  CT      46    41 M 40-49      1:41:12    7:44/M
     116    Dorit Heimer            Westport  CT        51     3 F 50-59      1:41:19    7:44/M
     117    Brian Gildea            Oakville  CT        44    42 M 40-49      1:41:34    7:45/M
     118    William Kreussling      Redding  CT         47    43 M 40-49      1:41:44    7:46/M
     119    David Mariani           Watertown  CT       41    44 M 40-49      1:41:50    7:46/M
     120    Stacy Jucketrt          New York  NY        34     9 F 30-39      1:41:57    7:47/M
     121    Bradley Rhyins          New York  NY        14     1 M  2-17      1:42:00    7:47/M
     122    Lawton Carrescia        Greenwich  CT       30    10 F 30-39      1:42:00    7:47/M
     123    Gwen Mac Namara         Briarcliff Manor  N 43     4 F 40-49      1:42:01    7:47/M
     124    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52    17 M 50-59      1:42:02    7:47/M
     125    Mark Roberts            South Salem  NY     45    45 M 40-49      1:42:11    7:48/M
     126    Kathleen Kilbride       New Canaan  CT      48     5 F 40-49      1:42:13    7:48/M
     127    Christina Brown         Wilton  CT          27     3 F 18-29      1:42:25    7:49/M
     128    Andrea Williamson  Hug  New Canaan  CT      50     4 F 50-59      1:42:30    7:49/M
     129    Chad Zannotti           Stamford  CT        28    14 M 18-29      1:42:33    7:50/M
     130    Jonathan Jodka          New Canaan  CT      44    46 M 40-49      1:42:36    7:50/M
     131    Ray Weitekamp           Southbury  CT       32    23 M 30-39      1:42:45    7:51/M
     132    Michael Wisser          West Point  NY      22    15 M 18-29      1:42:50    7:51/M
     133    Ellie Hashmall          Yorktown Heights  N 48     6 F 40-49      1:42:59    7:52/M
     134    Paul Couzellis          Norwalk  CT         62     3 M 60-69      1:43:09    7:52/M
     135    David Carbone           New Fairfield  CT   46    47 M 40-49      1:43:21    7:53/M
     136    Julia Bruce             Ridgefield  CT      36    11 F 30-39      1:43:22    7:53/M
     137    Colleen Howarth         Ridgefield  CT      27     4 F 18-29      1:43:28    7:54/M
     138    Jan Schole              Ridgefield  CT      38    24 M 30-39      1:43:34    7:54/M
     139    Justin Murphy           Darien  CT          38    25 M 30-39      1:43:37    7:55/M
     140    Jared Humphrey          Canton  CT          43    48 M 40-49      1:43:47    7:55/M
     141    John Carter             Redding  CT         40    49 M 40-49      1:43:49    7:55/M
     142    Peter Berrisford        Old Greenwich  CT   57    18 M 50-59      1:43:50    7:56/M
     143    Ken Side                Ridgefield  CT      43    50 M 40-49      1:43:52    7:56/M
     144    Craig Bonn              Westport  CT        34    26 M 30-39      1:43:56    7:56/M
     145    Marty Davey             Stamford  CT        42    51 M 40-49      1:43:58    7:56/M
     146    Joel Becker             Wolcott  CT         57    19 M 50-59      1:44:06    7:57/M
     147    Tim Hyland              Ridgefield  CT      41    52 M 40-49      1:44:12    7:57/M
     148    Karissa Welter          Sherman  CT         29     5 F 18-29      1:44:13    7:57/M
     149    Geoffrey Morris         Ridgefield  CT      40    53 M 40-49      1:44:14    7:57/M
     150    Dave Polaski            Bethel  CT          53    20 M 50-59      1:44:21    7:58/M
     151    Paul Quinsee            Wilton  CT          42    54 M 40-49      1:44:28    7:58/M
     152    Robert Maley            Darien  CT          41    55 M 40-49      1:44:32    7:59/M
     153    Larry Williams          Milford  CT         51    21 M 50-59      1:44:36    7:59/M
     154    Don Capone              Norwalk  CT         56    22 M 50-59      1:44:37    7:59/M
     155    Michael Carpenter       Redding  CT         0      1 M  0- 1      1:44:41    7:59/M
     156    William O'Herron        Wilton  CT          40    56 M 40-49      1:44:42    8:00/M
     157    Kirk Lauri              Brookfield  CT      36    27 M 30-39      1:44:43    8:00/M
     158    Sean O'Neil             Seymour  CT         35    28 M 30-39      1:44:46    8:00/M
     159    Dorian Kail             Westport  CT        38    12 F 30-39      1:44:47    8:00/M
     160    Brian Walter            Ridgefield  CT      44    57 M 40-49      1:44:55    8:01/M
     161    Robert Sabre            Fairfield  CT       55    23 M 50-59      1:44:56    8:01/M
     162    Scott Ventrella         Ridgefield  CT      45    58 M 40-49      1:45:03    8:01/M
     163    Joseph Stein            Darien  CT          41    59 M 40-49      1:45:05    8:01/M
     164    Cindy Fox               Easton  CT          46     7 F 40-49      1:45:26    8:03/M
     165    Frederick Marshall      Ridgefield  CT      42    60 M 40-49      1:45:28    8:03/M
     166    Walt Johnston           Ridgefield  CT      37    29 M 30-39      1:45:29    8:03/M
     167    Joe Mannion             Brookfield  CT      44    61 M 40-49      1:45:35    8:04/M
     168    Jeff Boris              Ridgefield  CT      32    30 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     169    Barney Mestek           Naugatuck  CT       54    24 M 50-59      1:45:44    8:04/M
     170    Kevin Korsh             Ridgefield  CT      44    62 M 40-49      1:45:48    8:05/M
     171    Doug Mottola            Danbury  CT         33    31 M 30-39      1:45:51    8:05/M
     172    Stephen Porricol        Pelham  NY          42    63 M 40-49      1:45:52    8:05/M
     173    Bob Galvin              Ridgefield  CT      46    64 M 40-49      1:45:59    8:05/M
     174    Mike Hickey             Ridgefield  CT      33    32 M 30-39      1:46:00    8:05/M
     175    Carroll Welch           Katonah  NY         41     8 F 40-49      1:46:02    8:06/M
     176    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         47     9 F 40-49      1:46:17    8:07/M
     177    Paul Alexander          New London  CT      21    16 M 18-29      1:46:22    8:07/M
     178    David Goldberg          Fairfield  CT       39    33 M 30-39      1:46:23    8:07/M
     179    Neil Farrow             Ridgefield  CT      42    65 M 40-49      1:46:25    8:07/M
     180    Paige Brewer            Ridgefield  CT      39    13 F 30-39      1:46:27    8:08/M
     181    Peter Uzzi              Avon  CT            50    25 M 50-59      1:46:32    8:08/M
     182    Christine Kawoczka      West Point  NY      20     6 F 18-29      1:46:34    8:08/M
     183    Joseph Pastore          Ridgefield  CT      39    34 M 30-39      1:46:48    8:09/M
     184    Richard Mathes          Ridgefield  CT      38    35 M 30-39      1:46:54    8:10/M
     185    Harvey Strauss          New York  NY        65     4 M 60-69      1:46:55    8:10/M
     186    Willliam Totherow-Beard Philadelphia  PA    51    26 M 50-59      1:46:58    8:10/M
     187    Deirdre Hopkins         Greenwich  CT       43    10 F 40-49      1:46:58    8:10/M
     188    Bill Cahill             Cross River  NY     46    66 M 40-49      1:47:01    8:10/M
     189    Jason Howard            Norwalk  CT         51    27 M 50-59      1:47:06    8:11/M
     190    Dorrie Harris           Weston  CT          36    14 F 30-39      1:47:10    8:11/M
     191    Rob Kennedy             Stamford  CT        43    67 M 40-49      1:47:12    8:11/M
     192    Chris Gavrielidis       Norwalk  CT         30    36 M 30-39      1:47:16    8:11/M
     193    Daniel Fritzsche        Carmel  NY          58    28 M 50-59      1:47:22    8:12/M
     194    Todd Locicero           Ridgefield  CT      39    37 M 30-39      1:47:23    8:12/M
     195    Jesse Uhrman            New York  NY        56    29 M 50-59      1:47:29    8:12/M
     196    Michael Peek            Ossining  NY        39    38 M 30-39      1:47:30    8:12/M
     197    James Euchner           Waccabuc  NY        49    68 M 40-49      1:47:32    8:13/M
     198    Simon Wardle            Norwalk  CT         39    39 M 30-39      1:47:35    8:13/M
     199    Annette Grant           New Milford  CT     48    11 F 40-49      1:47:48    8:14/M
     200    Don Elemdorf            Fairfield  CT       45    69 M 40-49      1:47:49    8:14/M
     201    Rand Eyberg             New Canaan  CT      40    70 M 40-49      1:47:50    8:14/M
     202    Eric Burkhardt          Brewster  NY        50    30 M 50-59      1:47:53    8:14/M
     203    Andy Alcosser           Fairfield  CT       40    71 M 40-49      1:47:54    8:14/M
     204    Walter Neeves           Redding  CT         47    72 M 40-49      1:48:09    8:15/M
     205    Nicole Mc Niff          Bethel  CT          41    12 F 40-49      1:48:13    8:16/M
     206    Lisa Bruno              Ridgefield  CT      41    13 F 40-49      1:48:14    8:16/M
     207    Andrew Pritchett        New London  CT      21    17 M 18-29      1:48:16    8:16/M
     208    Erika Long              Pound Ridge  NY     36    15 F 30-39      1:48:18    8:16/M
     209    Kris Grossman           Ridgefield  CT      35    16 F 30-39      1:48:21    8:16/M
     210    Teresa Saxton           Pittsburgh  PA      40    14 F 40-49      1:48:27    8:17/M
     211    Kaz Oda                 Stamford  CT        62     5 M 60-69      1:48:31    8:17/M
     212    Tim Schmidt             Wilton  CT          45    73 M 40-49      1:48:37    8:17/M
     213    Carl Fuller             East Haddam  CT     62     6 M 60-69      1:48:40    8:18/M
     214    Neil Mandel             Shelton  CT         51    31 M 50-59      1:48:44    8:18/M
     215    Nicholas Tunick         Ridgefield  CT      29    18 M 18-29      1:48:45    8:18/M
     216    Judy Miller             New Canaan  CT      38    17 F 30-39      1:48:48    8:18/M
     217    Mike Ambrosecchio       Stamford  CT        47    74 M 40-49      1:49:09    8:20/M
     218    Debbie Ragals           Pleasantville  NY   35    18 F 30-39      1:49:10    8:20/M
     219    Walter Williams         Ridgefield  CT      42    75 M 40-49      1:49:15    8:20/M
     220    John Mc Geary           Ridgefield  CT      41    76 M 40-49      1:49:28    8:21/M
     221    Alan Peterson           Fairfield  CT       54    32 M 50-59      1:49:29    8:21/M
     222    Jon Rubin               Ridgefield  CT      46    77 M 40-49      1:49:30    8:22/M
     223    Greg Fahey              Ridgefield  CT      49    78 M 40-49      1:49:30    8:22/M
     224    Nestor Morales          Bronx  NY           60     7 M 60-69      1:49:34    8:22/M
     225    Michael Markhoff        Bedford  NY         40    79 M 40-49      1:49:35    8:22/M
     226    Lauren Mc Geary         Ridgefield  CT      38    19 F 30-39      1:49:36    8:22/M
     227    Janet Voelpert          Shelton  CT         58     5 F 50-59      1:49:46    8:23/M
     228    Christine Finkelstein   Wilton  CT          44    15 F 40-49      1:49:50    8:23/M
     229    Colleen Joyce           Redding  CT         48    16 F 40-49      1:49:51    8:23/M
     230    Timothy Benedict        Ridgefield  CT      37    40 M 30-39      1:49:52    8:23/M
     231    Colleen Weitekamp       Southbury  CT       31    20 F 30-39      1:50:04    8:24/M
     232    Fraser Randolph         Danbury  CT         53    33 M 50-59      1:50:07    8:24/M
     233    Barry Cronin            Darien  CT          43    80 M 40-49      1:50:09    8:25/M
     234    Shay Green              Danbury  CT         30    21 F 30-39      1:50:10    8:25/M
     235    Male O' Connor                              48    81 M 40-49      1:50:22    8:25/M
     236    Marc Napolitano         Trumbull  CT        37    41 M 30-39      1:50:26    8:26/M
     237    Anne Goslin             Stamford  CT        35    22 F 30-39      1:50:28    8:26/M
     238    Todd Hyland             Lovettsville  VA    43    82 M 40-49      1:50:29    8:26/M
     239    Andrew Hersam           Darien  CT          42    83 M 40-49      1:50:39    8:27/M
     240    Bill Liebow             Stamford  CT        41    84 M 40-49      1:50:39    8:27/M
     241    Todd Dooley             Ridgefield  CT      40    85 M 40-49      1:50:40    8:27/M
     242    Melanie Howley          Ridgefield  CT      43    17 F 40-49      1:50:41    8:27/M
     243    John Hannigan           Ridgefield  CT      44    86 M 40-49      1:50:43    8:27/M
     244    Mitchell Miller         Wolcott  CT         55    34 M 50-59      1:50:45    8:27/M
     245    Kathleen Allen          Fairfield  CT       39    23 F 30-39      1:50:48    8:27/M
     246    Allison Jacobi          Fairfield  CT       38    24 F 30-39      1:50:48    8:27/M
     247    Ken Bruno               Norwalk  CT         33    42 M 30-39      1:50:55    8:28/M
     248    Deirdre Haley           Ridgefield  CT      36    25 F 30-39      1:51:07    8:29/M
     249    Chris Hatzis            Danbury  CT         33    43 M 30-39      1:51:08    8:29/M
     250    Dorothy Ramsey-Hughes   Riverside  CT       42    18 F 40-49      1:51:13    8:29/M
     251    Alexa Wilensky          Riverside  CT       27     7 F 18-29      1:51:14    8:29/M
     252    Marshall Ackerman       Stamford  CT        65     8 M 60-69      1:51:23    8:30/M
     253    Keith Luke              New Canaan  CT      48    87 M 40-49      1:51:45    8:32/M
     254    Lincoln Bleveans        Pawling  NY         38    44 M 30-39      1:51:53    8:32/M
     255    Chris Arnold            Seymour  CT         31    45 M 30-39      1:51:54    8:33/M
     256    Ken Uhle                Ridgefield  CT      43    88 M 40-49      1:51:57    8:33/M
     257    Marika Sickinger        South Salem  NY     35    26 F 30-39      1:52:18    8:34/M
     258    Mark Gilliam            Ridgefield  CT      52    35 M 50-59      1:52:23    8:35/M
     259    DON De Young            Ridgefield  CT      54    36 M 50-59      1:52:24    8:35/M
     260    John Baker              Danbury  CT         47    89 M 40-49      1:52:40    8:36/M
     261    Frank Mc Brearity       New Canaan  CT      63     9 M 60-69      1:52:42    8:36/M
     262    John Gaine              South Salem  NY     39    46 M 30-39      1:52:42    8:36/M
     263    Colleen Cugine          Ridgefield  CT      44    19 F 40-49      1:52:47    8:37/M
     264    Richard Bagwell         Goldens Bridge  NY  51    37 M 50-59      1:52:47    8:37/M
     265    Doug Edwards            North Salem  NY     44    90 M 40-49      1:52:50    8:37/M
     266    Gerry Werner            Norwalk  CT         51    38 M 50-59      1:52:51    8:37/M
     267    Mary Dietrich           Greenwich  CT       38    27 F 30-39      1:52:56    8:37/M
     268    Cathy Gibaldi           Redding  CT         40    20 F 40-49      1:52:58    8:37/M
     269    Ben Caiola              Ridgefield  CT      36    47 M 30-39      1:53:02    8:38/M
     270    Mary Mc Cafferty        Ridgefield  CT      41    21 F 40-49      1:53:02    8:38/M
     271    Joe Simons              New Fairfield  CT   52    39 M 50-59      1:53:05    8:38/M
     272    Liz Black               Greenwich  CT       39    28 F 30-39      1:53:08    8:38/M
     273    Leslie Donovan          Greenwich  CT       41    22 F 40-49      1:53:08    8:38/M
     274    Lesley Cotten           Ridgefield  CT      44    91 M 40-49      1:53:17    8:39/M
     275    Glenn Windisch          Ridgefield  CT      43    92 M 40-49      1:53:26    8:40/M
     276    Cristina Lombardozzi    Ridgefield  CT      36    29 F 30-39      1:53:30    8:40/M
     277    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       37    48 M 30-39      1:53:31    8:40/M
     278    Omar Mureebe            Fairfield  CT       33    49 M 30-39      1:53:34    8:40/M
     279    Adolfo Correa           Stamford  CT        48    93 M 40-49      1:53:45    8:41/M
     280    Bill Gross              Ridgefield  CT      51    40 M 50-59      1:53:45    8:41/M
     281    Mary Forquer            Bedford  NY         28     8 F 18-29      1:53:46    8:41/M
     282    Gary Vaughan            Sandy Hook  CT      45    94 M 40-49      1:53:47    8:41/M
     283    Karen MacKnight         Newtown  CT         47    23 F 40-49      1:53:49    8:41/M
     284    Donald Turner           Westport  CT        41    95 M 40-49      1:53:50    8:41/M
     285    Michael Flanagan        Milford  CT         53    41 M 50-59      1:53:55    8:42/M
     286    Robert Hashemian        Ridgefield  CT      38    50 M 30-39      1:54:05    8:43/M
     287    Kenneth Alcorn          Norwalk  CT         44    96 M 40-49      1:54:12    8:43/M
     288    Hector Santiago         New York  NY        68    10 M 60-69      1:54:12    8:43/M
     289    Glenn Nilsen            Brewster  NY        40    97 M 40-49      1:54:14    8:43/M
     290    Annie Dino              Trumbull  CT        42    24 F 40-49      1:54:17    8:43/M
     291    Christopher Kavanagh    Upper Montclair  NJ 36    51 M 30-39      1:54:17    8:43/M
     292    Bonnie Sheehan          Wilton  CT          41    25 F 40-49      1:54:19    8:44/M
     293    Mike Chuma              Ridgefield  CT      45    98 M 40-49      1:54:31    8:45/M
     294    Lisa Singer             Stamford  CT        41    26 F 40-49      1:54:31    8:45/M
     295    Cathy Petz              Danbury  CT         50     6 F 50-59      1:54:32    8:45/M
     296    Louis Taormina          New York  NY        32    52 M 30-39      1:54:41    8:45/M
     297    Todd Cropsey            Ridgefield  CT      37    53 M 30-39      1:54:48    8:46/M
     298    Sloan Harris            Wilton  CT          42    99 M 40-49      1:54:50    8:46/M
     299    Bruce Revman            Trumbull  CT        48   100 M 40-49      1:54:53    8:46/M
     300    Dana Hayden             Purchase  NY        42    27 F 40-49      1:54:56    8:46/M
     301    Geody Davatzes          Wilton  CT          36    54 M 30-39      1:54:56    8:46/M
     302    Tara Simeonidis         Redding  CT         39    30 F 30-39      1:54:58    8:47/M
     303    John Moriarty           Ridgefield  CT      35    55 M 30-39      1:55:00    8:47/M
     304    Jon Weiss               Pound Ridge  NY     47   101 M 40-49      1:55:04    8:47/M
     305    Alicia O'Neill          New Canaan  CT      46    28 F 40-49      1:55:05    8:47/M
     306    Matthew Greene          Weston  CT          38    56 M 30-39      1:55:12    8:48/M
     307    Maryellen Corbiere      Fairfield  CT       49    29 F 40-49      1:55:14    8:48/M
     308    Charles Mc Clelland     Ridgefield  CT      42   102 M 40-49      1:55:20    8:48/M
     309    Christopher Konecny     Tolland  CT         23    19 M 18-29      1:55:22    8:48/M
     310    Thomas Noonan           New Milford  CT     51    42 M 50-59      1:55:25    8:49/M
     311    David Murray            Darien  CT          45   103 M 40-49      1:55:44    8:50/M
     312    Jenny Setareh           Pleasantville  NY   37    31 F 30-39      1:55:44    8:50/M
     313    Mark Satran             Sandy Hook  CT      37    57 M 30-39      1:55:45    8:50/M
     314    Eric Corson             New Milford  CT     35    58 M 30-39      1:55:46    8:50/M
     315    Ken Ballette            West Hartford  CT   58    43 M 50-59      1:55:47    8:50/M
     316    Howard Weiner           White Plains  NY    42   104 M 40-49      1:55:48    8:50/M
     317    Thomas Kimball          Danbury  CT         36    59 M 30-39      1:55:48    8:50/M
     318    Mark Breene             Wilton  CT          38    60 M 30-39      1:55:52    8:51/M
     319    Tom Leonard             Ridgefield  CT      36    61 M 30-39      1:55:54    8:51/M
     320    Harold Fischer          Ridgefield  CT      42   105 M 40-49      1:55:56    8:51/M
     321    Malenie Fischer         Ridgefield  CT      43    30 F 40-49      1:55:56    8:51/M
     322    Marsha Mc Laughlin      Monroe  CT          56     7 F 50-59      1:56:02    8:51/M
     323    Patrick Gagnon          Ridgefield  CT      35    62 M 30-39      1:56:13    8:52/M
     324    Charlotte Longfield     Ridgefield  CT      46    31 F 40-49      1:56:14    8:52/M
     325    Brian Hyland            Fairfax Station  VA 37    63 M 30-39      1:56:29    8:54/M
     326    Jeff Hyland             Springfield  VA     44   106 M 40-49      1:56:30    8:54/M
     327    Jack Berger             Richmond Hill  NY   46   107 M 40-49      1:56:38    8:54/M
     328    Daniel Lobel            Katonah  NY         44   108 M 40-49      1:56:39    8:54/M
     329    Janine Friedman         Plainview  NY       36    32 F 30-39      1:56:39    8:54/M
     330    Scott Friedman          Plainview  NY       35    64 M 30-39      1:56:39    8:54/M
     331    Elli Hess               Danbury  CT         40    32 F 40-49      1:56:53    8:55/M
     332    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT      40    33 F 40-49      1:56:54    8:55/M
     333    Margaret Walsh          Trumbull  CT        38    33 F 30-39      1:56:55    8:55/M
     334    Susan Stillman          Waccabuc  NY        55     8 F 50-59      1:56:58    8:56/M
     335    Kristen Mc Ilrath       Danbury  CT         26     9 F 18-29      1:57:00    8:56/M
     336    Brian Mc Ilrath         Danbury  CT         53    44 M 50-59      1:57:00    8:56/M
     337    Kristen Hoban           Ridgefield  CT      38    34 F 30-39      1:57:17    8:57/M
     338    Jeff Deldin             Brewster  NY        36    65 M 30-39      1:57:21    8:57/M
     339    Leslie Smith            Somerset  NJ        37    35 F 30-39      1:57:42    8:59/M
     340    Abbie Vogel             Brooklyn  NY        24    10 F 18-29      1:57:42    8:59/M
     341    Paul Vogel              Califon  NJ         51    45 M 50-59      1:57:42    8:59/M
     342    Michael Randolph        Concord  NC         48   109 M 40-49      1:57:54    9:00/M
     343    Amy McNamara            Wilton  CT          35    36 F 30-39      1:57:55    9:00/M
     344    Christopher Adams       Ridgefield  CT      38    66 M 30-39      1:58:07    9:01/M
     345    Karen Davidson          Ridgefield  CT      44    34 F 40-49      1:58:30    9:03/M
     346    Kenneth Roe             Fairfield  CT       63    11 M 60-69      1:58:31    9:03/M
     347    Robert Ledwick          Edison  NJ          78     1 M 70-99      1:58:33    9:03/M
     348    Keith Cheh              Newtown  CT         38    67 M 30-39      1:58:35    9:03/M
     349    Renee Minahan           Framingham  MA      37    37 F 30-39      1:58:40    9:04/M
     350    Michael Burke           Trumbull  CT        44   110 M 40-49      1:58:41    9:04/M
     351    John Papa               Ridgefield  CT      41   111 M 40-49      1:58:51    9:04/M
     352    Craig Duncan            Danbury  CT         42   112 M 40-49      1:58:58    9:05/M
     353    Michael Pulizzi         Bedford  MA         38    68 M 30-39      1:59:03    9:05/M
     354    Yvonne Rubin            East Haddam  CT     38    38 F 30-39      1:59:05    9:05/M
     355    Mark Taratko            New Canaan  CT      49   113 M 40-49      1:59:06    9:05/M
     356    Elizabeth Bennett       New Canaan  CT      44    35 F 40-49      1:59:08    9:06/M
     357    Ted Ruddock             Ridgefield  CT      47   114 M 40-49      1:59:12    9:06/M
     358    Karen Corsilia          Ridgefield  CT      33    39 F 30-39      1:59:15    9:06/M
     359    Dawn Bolling            Norwalk  CT         41    36 F 40-49      1:59:16    9:06/M
     360    Vesna Thomas            Ridgefield  CT      36    40 F 30-39      1:59:16    9:06/M
     361    Kelly Milton            Ridgefield  CT      34    41 F 30-39      1:59:17    9:06/M
     362    Julia Frossell          Ridgefield  CT      37    42 F 30-39      1:59:19    9:06/M
     363    Ben Cox                 Ridgefield  CT      39    69 M 30-39      1:59:26    9:07/M
     364    Jennifer Fennell        Fairfield  CT       34    43 F 30-39      1:59:28    9:07/M
     365    Zoe Matthews            Newburgh  NY        34    44 F 30-39      1:59:28    9:07/M
     366    Deidre Glascott         Bedford Hills  NY   44    37 F 40-49      1:59:33    9:08/M
     367    Kim Gerrish             South Salem  NY     25    11 F 18-29      1:59:36    9:08/M
     368    Jimmy Tarzia            Ridgefield  CT      36    70 M 30-39      1:59:40    9:08/M
     369    Susan Lyons             Trumbull  CT        43    38 F 40-49      1:59:47    9:09/M
     370    John Wynne              Trumbull  CT        44   115 M 40-49      1:59:51    9:09/M
     371    Debbie Volpe            New Canaan  CT      32    45 F 30-39      2:00:07    9:10/M
     372    Susan Olsen             Silver Spring  MD   37    46 F 30-39      2:00:11    9:10/M
     373    Jeff Tompkins           Bethel  CT          0      2 M  0- 1      2:00:27    9:12/M
     374    Ward Carpenter          Ridgefield  CT      53    46 M 50-59      2:00:34    9:12/M
     375    Sue Holden              Stamford  CT        51     9 F 50-59      2:00:41    9:13/M
     376    David Dymnicki          New York  NY        26    20 M 18-29      2:00:43    9:13/M
     377    Lisa Deldin             Brewster  NY        40    39 F 40-49      2:00:52    9:14/M
     378    Maria Dumoulin          Norwalk  CT         32    47 F 30-39      2:00:55    9:14/M
     379    Jose Sanchez            Bronx  NY           51    47 M 50-59      2:01:05    9:15/M
     380    Christopher Prince      Norwalk  CT         28    21 M 18-29      2:01:10    9:15/M
     381    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         50    10 F 50-59      2:01:16    9:15/M
     382    Lisa Hickey             Ridgefield  CT      36    48 F 30-39      2:01:18    9:16/M
     383    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT      63     1 F 60-69      2:01:20    9:16/M
     384    Randall Dalia           New Canaan  CT      47   116 M 40-49      2:01:24    9:16/M
     385    Zina Cappiello          Mahwah  XNJ         33    49 F 30-39      2:01:30    9:16/M
     386    David Van Wees          Ridgefield  CT      39    71 M 30-39      2:01:50    9:18/M
     387    Kevin Cummins           Ridgefield  CT      32    72 M 30-39      2:01:51    9:18/M
     388    Fred Forster            Ridgefield  CT      32    73 M 30-39      2:01:52    9:18/M
     389    Melinda Cragan          Fairfield  CT       31    50 F 30-39      2:01:56    9:18/M
     390    Betsey Bielefield       Middletown  CT      45    40 F 40-49      2:02:00    9:19/M
     391    Julie Hancock           Darien  CT          35    51 F 30-39      2:02:04    9:19/M
     392    Christina Ogren         Darien  CT          49    41 F 40-49      2:02:19    9:20/M
     393    Evan Barnet             Ridgefield  CT      37    74 M 30-39      2:02:21    9:20/M
     394    Joanne Seavy            Ridgefield  CT      45    42 F 40-49      2:02:22    9:20/M
     395    Bonnie Lees             New Fairfield  CT   51    11 F 50-59      2:02:23    9:21/M
     396    Jennifer Brown          Wilton  CT          25    12 F 18-29      2:02:24    9:21/M
     397    Mary Alexander          New London  CT      22    13 F 18-29      2:02:25    9:21/M
     398    Steve Zeide             Stamford  CT        58    48 M 50-59      2:02:39    9:22/M
     399    Carey Quigley           Ridgefield  CT      48   117 M 40-49      2:02:43    9:22/M
     400    Jeanine Portman         Redding  CT         44    43 F 40-49      2:03:09    9:24/M
     401    Marca Gonzalez          Norwalk  CT         36    52 F 30-39      2:03:18    9:25/M
     402    Susan Licht             Newtown  CT         58    12 F 50-59      2:03:31    9:26/M
     403    Kim Hooper-Stanley      Fairfield  CT       43    44 F 40-49      2:03:33    9:26/M
     404    Diane Simone            New Milford  CT     40    45 F 40-49      2:03:40    9:26/M
     405    Justin Cahill           Ridgefield  CT      35    75 M 30-39      2:03:43    9:27/M
     406    Craig Brown             Wilton  CT          54    49 M 50-59      2:03:45    9:27/M
     407    Wendy Abbatantano       Mamaroneck  NY      37    53 F 30-39      2:03:57    9:28/M
     408    Stephanie Cahill        Ridgefield  CT      33    54 F 30-39      2:04:07    9:28/M
     409    Anne Seymour            Roxbury  CT         34    55 F 30-39      2:04:09    9:29/M
     410    Monica Hantho           Greenwich  CT       46    46 F 40-49      2:04:20    9:29/M
     411    Mark Hantho             Greenwich  CT       46   118 M 40-49      2:04:20    9:29/M
     412    Mark Delieto            Shelton  CT         50    50 M 50-59      2:04:20    9:29/M
     413    Matt Drew               Ridgefield  CT      22    22 M 18-29      2:04:21    9:30/M
     414    Gil Cardillo            Riverhead  NY       45   119 M 40-49      2:04:22    9:30/M
     415    Stan Galanski           Ridgefield  CT      47   120 M 40-49      2:04:43    9:31/M
     416    Rich Huntley            Westport  CT        52    51 M 50-59      2:04:59    9:32/M
     417    William Jansen          New Canaan  CT      47   121 M 40-49      2:05:24    9:34/M
     418    Margaret Jansen         New Canaan  CT      47    47 F 40-49      2:05:24    9:34/M
     419    Carole Allers           Wilton  CT          34    56 F 30-39      2:05:25    9:34/M
     420    Jennifer Cippoletti     Darien  CT          34    57 F 30-39      2:05:26    9:35/M
     421    Elisabeth La Coille     Ridgefield  CT      37    58 F 30-39      2:05:33    9:35/M
     422    John Intile             Mahopac  NY         53    52 M 50-59      2:05:34    9:35/M
     423    Bill Donohue            Ridgefield  CT      46   122 M 40-49      2:05:36    9:35/M
     424    Lisa Hanrahan           Stamford  CT        58    13 F 50-59      2:05:36    9:35/M
     425    William Radocy          Redding  CT         44   123 M 40-49      2:06:00    9:37/M
     426    Cynthia Russell         Stamford  CT        53    14 F 50-59      2:06:02    9:37/M
     427    Tara Arnold             Seymour  CT         31    59 F 30-39      2:06:14    9:38/M
     428    William Perillo         Stratford  CT       36    76 M 30-39      2:06:15    9:38/M
     429    Christopher Randolph    Southbury  CT       54    53 M 50-59      2:06:18    9:38/M
     430    Robert Antulov          Yonkers  NY         42   124 M 40-49      2:06:26    9:39/M
     431    Kitty Brown             Stamford  CT        41    48 F 40-49      2:06:48    9:41/M
     432    Joel Strachman          Norwalk  CT         54    54 M 50-59      2:07:00    9:42/M
     433    Dan Thomes - Klug       Danbury  CT         26    23 M 18-29      2:07:15    9:43/M
     434    Karen Sitney            Weston  CT          46    49 F 40-49      2:07:17    9:43/M
     435    Maya Atanassova         Stamford  CT        25    14 F 18-29      2:07:52    9:46/M
     436    Derek Case              Norwalk  CT         41   125 M 40-49      2:07:53    9:46/M
     437    Heather Thomas          Bethel  CT          40    50 F 40-49      2:07:59    9:46/M
     438    Edward Harris           New Rochelle  NY    45   126 M 40-49      2:08:13    9:47/M
     439    Gary Robertson          Ridgefield  CT      44   127 M 40-49      2:08:17    9:48/M
     440    Jason Leeds - Grant     Brewster  NY        47   128 M 40-49      2:08:41    9:49/M
     441    Edward Howland          New Milford  CT     62    12 M 60-69      2:08:44    9:50/M
     442    Gabriel Demott          Norwalk  CT         28    24 M 18-29      2:08:51    9:50/M
     443    Lois Gazzola            New Milford  CT     53    15 F 50-59      2:09:07    9:51/M
     444    Ellen Peace             Darien  CT          46    51 F 40-49      2:09:13    9:52/M
     445    Thomas Kwalwasser       Ridgefield  CT      39    77 M 30-39      2:09:21    9:52/M
     446    Lori Darby              Darien  CT          34    60 F 30-39      2:09:33    9:53/M
     447    Frank Cullen            Yorktown Heights  N 57    55 M 50-59      2:09:41    9:54/M
     448    Jessica Goldberg        Fairfield  CT       34    61 F 30-39      2:09:55    9:55/M
     449    Sharon Gawe             Bridgewater  CT     53    16 F 50-59      2:10:09    9:56/M
     450    Shannon Durand          Guilford  CT        22    15 F 18-29      2:10:31    9:58/M
     451    Steve Durand            Guilford  CT        50    56 M 50-59      2:10:31    9:58/M
     452    Gerald Grate            Middletown  CT      44   129 M 40-49      2:10:47    9:59/M
     453    Kelly Pinckney          Newtown  CT         40    52 F 40-49      2:10:54   10:00/M
     454    Cheryl Marczak          Ridgefield  CT      38    62 F 30-39      2:11:10   10:01/M
     455    Kenneth Meagher         Ridgefield  CT      51    57 M 50-59      2:11:30   10:02/M
     456    Joyce Bordash           Ridgefield  CT      44    53 F 40-49      2:12:07   10:05/M
     457    Daniel Stepanek         New Canaan  CT      60    13 M 60-69      2:12:17   10:06/M
     458    Rosemary Ganser         Danbury  CT         42    54 F 40-49      2:12:18   10:06/M
     459    Jennifer Welch          Trumbull  CT        34    63 F 30-39      2:12:19   10:06/M
     460    Michael Welch           Trumbull  CT        37    78 M 30-39      2:12:19   10:06/M
     461    Merrill Spector         Westport  CT        41    55 F 40-49      2:12:30   10:07/M
     462    Ken Greenberg           Ridgefield  CT      47   130 M 40-49      2:12:33   10:07/M
     463    Noreen Papa             Ridgefield  CT      39    64 F 30-39      2:12:50   10:08/M
     464    Kimberli Leslie         Ridgefield  CT      39    65 F 30-39      2:12:50   10:08/M
     465    Karen Holmes            Trumbull  CT        35    66 F 30-39      2:12:50   10:08/M
     466    Paige Powell            Wilton  CT          15     1 F  2-17      2:12:58   10:09/M
     467    Greg Powell             Wilton  CT          46   131 M 40-49      2:12:58   10:09/M
     468    Julie Santomero         Wilton  CT          38    67 F 30-39      2:13:15   10:10/M
     469    Will Rhyins             New York  NY        50    58 M 50-59      2:13:21   10:11/M
     470    Laura Lechner           Ridgefield  CT      44    56 F 40-49      2:13:22   10:11/M
     471    Patrick Delzell         Danbury  CT         43   132 M 40-49      2:13:39   10:12/M
     472    Skip Faust              Bethel  CT          58    59 M 50-59      2:13:39   10:12/M
     473    Petra Brito             Norwalk  CT         36    68 F 30-39      2:13:40   10:12/M
     474    Sean Coughlin           Ridgefield  CT      39    79 M 30-39      2:14:08   10:14/M
     475    Josh Hyland             Springfield  VA     15     2 M  2-17      2:14:12   10:15/M
     476    Richard Green           Chatham  NY         71     2 M 70-99      2:14:18   10:15/M
     477    Mario Bernardis         Ridgefield  CT      51    60 M 50-59      2:14:22   10:15/M
     478    Jeff Belitzky           Fairfield  CT       43   133 M 40-49      2:14:41   10:17/M
     479    Kate Jacullo            Ridgefield  CT      46    57 F 40-49      2:15:07   10:19/M
     480    Leah Blumling           Ridgefield  CT      43    58 F 40-49      2:15:17   10:20/M
     481    Kim Staiti              Ridgefield  CT      37    69 F 30-39      2:15:21   10:20/M
     482    James Corbiere          Fairfield  CT       51    61 M 50-59      2:15:31   10:21/M
     483    Fernando Ruiz           Ny  NY              73     3 M 70-99      2:15:45   10:22/M
     484    Al Mletzko              Montgomery  NY      63    14 M 60-69      2:15:50   10:22/M
     485    Anne Gaston             Wilton  CT          49    59 F 40-49      2:15:52   10:22/M
     486    Edward Dillon           Hoboken  NJ         34    80 M 30-39      2:17:04   10:28/M
     487    Douglas Knittel         Ridgefield  CT      41   134 M 40-49      2:17:05   10:28/M
     488    Ernest Boateng          Brookfield  CT      37    81 M 30-39      2:17:18   10:29/M
     489    Michael Moore           Danbury  CT         30    82 M 30-39      2:17:28   10:30/M
     490    Laurence Nordvall       Trumbull  CT        68    15 M 60-69      2:17:38   10:30/M
     491    Alan Pittman            Trumbull  CT        35    83 M 30-39      2:17:42   10:31/M
     492    Robert Como             Wilton  CT          52    62 M 50-59      2:18:10   10:33/M
     493    Stephen Cragan          Wilton  CT          59    63 M 50-59      2:18:10   10:33/M
     494    Lauralyn Pestritto      Westport  CT        35    70 F 30-39      2:18:22   10:34/M
     495    Maggie Joyce            Fairfield  CT       37    71 F 30-39      2:18:48   10:36/M
     496    Adel Joobeur            Milford  CT         42   135 M 40-49      2:19:12   10:38/M
     497    Patricia Steinhart      Ridgefield  CT      48    60 F 40-49      2:19:13   10:38/M
     498    Peter Licht             Newtown  CT         59    64 M 50-59      2:19:43   10:40/M
     499    Donna Peano             Ridgefield  CT      36    72 F 30-39      2:19:48   10:40/M
     500    Kathy Panageas          Ridgefield  CT      35    73 F 30-39      2:20:02   10:41/M
     501    Brad Leach              Mount Vernon  NY    53    65 M 50-59      2:20:12   10:42/M
     502    Chris McClelland        Ridgefield  CT      0      3 M  0- 1      2:20:17   10:43/M
     503    Tricia Moran            Danbury  CT         43    61 F 40-49      2:20:23   10:43/M
     504    Joseph Moran            Danbury  CT         48   136 M 40-49      2:20:23   10:43/M
     505    Alexander Amill         Ridgefield  CT      42   137 M 40-49      2:21:39   10:49/M
     506    Deirdre Brown           Trumbull  CT        43    62 F 40-49      2:22:01   10:50/M
     507    Jen Myers               Stamford  CT        27    16 F 18-29      2:22:29   10:53/M
     508    Vanessa Tarzia          Ridgefield  CT      35    74 F 30-39      2:24:04   11:00/M
     509    Richard Baldelli        Brookfield  CT      54    66 M 50-59      2:24:05   11:00/M
     510    Jennifer Wells          Waccabuc  NY        24    17 F 18-29      2:27:17   11:15/M
     511    Melisa Yawand Wossen    North Salem  NY     34    75 F 30-39      2:28:48   11:22/M
     512    David Kahaz             Wilton  CT          36    84 M 30-39      2:35:05   11:50/M
     513    Diego Miron             Woodside  NY        30    85 M 30-39      2:39:15   12:09/M
     514    Victor Herrera          Forest Hills  NY    30    86 M 30-39      2:39:16   12:09/M
     515    Ron Karl                Watertown  CT       64    16 M 60-69      2:39:44   12:12/M
     516    Lee Zarger              New Milford  CT     51    17 F 50-59      2:39:45   12:12/M
     517    Albert Calero           New York  NY        45   138 M 40-49      2:41:15   12:19/M
     518    Raymond Keough          Brookfield  CT      50    67 M 50-59      2:41:42   12:21/M
     519    Ray Oliver              Trumbull  CT        68    17 M 60-69      2:53:25   13:14/M
     520    Viktoria Bombardi Wilso Norwalk  CT         60     2 F 60-69      2:56:18   13:27/M
     521    Dick Gillespie          Ridgefield  CT      75     4 M 70-99      2:57:04   13:31/M
     522    Robert Murphy           Brookfield  CT      49   139 M 40-49      3:03:10   13:59/M
     523    Radha Ratnaparkhi       Ridgefield  CT      42    63 F 40-49      3:10:23   14:32/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allison Lind Woodbury CT

24

13

1:20:37

6:09/M

2

Mary Zengo Wilton CT

40

16

1:22:49

6:19/M

3

Erin Kaspar Stamford CT

25

30

1:27:31

6:41/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Powell Wilton CT

15

465

2:12:58

10:09/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Krissy Lohse Ridgefield CT

22

71

1:36:03

7:20/M

2

Megan Peterson Fairfield CT

22

85

1:37:44

7:28/M

3

Christina Brown Wilton CT

27

126

1:42:25

7:49/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teren Allison Ridgefield CT

39

31

1:28:19

6:45/M

2

Heather Crosby Danbury CT

32

34

1:28:57

6:47/M

3

Michelle Arzubi Ridgefield CT

33

45

1:32:53

7:05/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tracey Dugdale Reston VA

45

78

1:36:24

7:22/M

2

Gail Jaques Jarvis Rowayton CT

45

82

1:37:10

7:25/M

3

Leslie Krischko Ridgefield CT

46

87

1:38:00

7:29/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Gold Westport CT

50

64

1:35:22

7:17/M

2

Donna Anderson Brookfield CT

50

100

1:39:06

7:34/M

3

Dorit Heimer Westport CT

51

115

1:41:19

7:44/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Ellen Loncto Ridgefield CT

63

382

2:01:20

9:16/M

2

Viktoria Bombardi Wilson Norwalk CT

60

519

2:56:18

13:27/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Sweeney Rye Brook NY

38

1

1:13:30

5:37/M

2

Brent Perdrizet New Fairfield CT

29

2

1:13:53

5:38/M

3

Paul Fritzsche Danbury CT

28

3

1:15:18

5:45/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bradley Rhyins New York NY

14

120

1:42:00

7:47/M

2

Josh Hyland Springfield VA

15

474

2:14:12

10:15/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

29

5

1:17:36

5:55/M

2

Jeff Sheldon Southbury CT

25

10

1:19:58

6:06/M

3

Jeremy Howard Bridgeport CT

25

17

1:23:08

6:21/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geraldine Silvea Danbury CT

31

6

1:18:10

5:58/M

2

Chris Schulten Middefield CT

33

7

1:18:26

5:59/M

3

Ednaldo Oliveira Danbury CT

36

8

1:18:37

6:00/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Gudas Binghamton NY

41

4

1:16:28

5:50/M

2

George Buchanan Stamford CT

47

9

1:19:39

6:05/M

3

Anthony Kelly Fairfield CT

42

11

1:20:09

6:07/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wes Byerly Ridgefield CT

53

28

1:26:50

6:38/M

2

Jack Sirotnik Milford CT

51

38

1:29:34

6:50/M

3

John Krasniewicz Old Greenwich CT

54

40

1:30:07

6:53/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

65

20

1:24:24

6:27/M

2

Paul Couzellis Norwalk CT

62

133

1:43:09

7:52/M

3

Harvey Strauss New York NY

65

184

1:46:55

8:10/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Ledwick Edison NJ

78

346

1:58:33

9:03/M

2

Richard Green Chatham NY

71

475

2:14:18

10:15/M

3

Fernando Ruiz Ny NY

73

482

2:15:45

10:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com