Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Oct15_AppleH_set1.shtml

Apple Harvest Festival 5K & Main Street Mile

Glastonbury, CT, October 15, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Mike Keenan
Race Winner Mike Keenan


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Apple Harvest Festival 5K
& Main Street Mile
October 15, 2005 - 5K & 1 Mile
Glastonbury, CT

5K OVERALL WINNERS

Mike Keenan, South Glastonbury, CT - 16:39
Pamela Cahill, Hebron, CT - 22:20


LOCATION
Hubbard

Green
WEATHER
63 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Keenan             South Glastonbury   33 ***** M 30-39        16:39    5:22/M
       2    Mike Hebert             South Glastonbury   40 ***** M 40-49        17:15    5:34/M
       3    Jimmy Grant             Colchester  CT      27 ***** M 19-29        17:25    5:37/M
       4    Chris Mayer             Glastonbury  CT     27     1 M 19-29        17:50    5:45/M
       5    Roy Krause              Glastonbury  CT     34     1 M 30-39        17:56    5:47/M
       6    Daniel Nelson           Wethersfield  CT    22     2 M 19-29        18:03    5:49/M
       7    John Paggioli           Marlborough  CT     40     1 M 40-49        18:12    5:52/M
       8    Tom Walsh               Glastonbury  CT     33     2 M 30-39        18:37    6:00/M
       9    Kevin Asp               Middletown  CT      34     3 M 30-39        18:48    6:04/M
      10    Brian Coe               Trumbull  CT        43     2 M 40-49        18:55    6:06/M
      11    William Denker          Broad Brook  CT     47     3 M 40-49        19:05    6:09/M
      12    Garry Straker           Glastonbury  CT     44     4 M 40-49        19:06    6:10/M
      13    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT     41     5 M 40-49        19:27    6:16/M
      14    Timothy Lamb            South Glastonbury   50     1 M 50-59        19:30    6:17/M
      15    Fernando Rincon         Glastonbury  CT     34     4 M 30-39        19:38    6:20/M
      16    Bill McGugan            Manchester  CT      50     2 M 50-59        19:54    6:25/M
      17    Greg Polumbo            Suffield  CT        24     3 M 19-29        20:13    6:31/M
      18    Kenneth Ferner          Glastonbury  CT     42     6 M 40-49        20:20    6:34/M
      19    Steven Lohmann                              27     4 M 19-29        20:32    6:37/M
      20    Michael Cosentino       Glastonbury  CT     40     7 M 40-49        20:34    6:38/M
      21    Alex Shorthouse         Moodus  CT          20     5 M 19-29        20:37    6:39/M
      22    Mark Turkington         Bolton  CT          61     1 M 60-99        20:40    6:40/M
      23    Richard Baber           Glastonbury  CT     55     3 M 50-59        20:48    6:43/M
      24    Ted Kenyon              West Hartford  CT   33     5 M 30-39        21:04    6:48/M
      25    Adam Young              South Glastonbury   33     6 M 30-39        21:06    6:48/M
      26    Paul Uriceitio          Glastonbury  CT     40     8 M 40-49        21:14    6:51/M
      27    Kenneth Partridge Jr    Stamford  CT        24     6 M 19-29        21:15    6:51/M
      28    George Dickerson        Wallingford  CT     47     9 M 40-49        21:16    6:52/M
      29    John Denker             Meriden  CT         45    10 M 40-49        21:26    6:55/M
      30    Jim Howard              Glastonbury  CT     42    11 M 40-49        21:33    6:57/M
      31    Bernie Lee              Glastonbury  CT     39     7 M 30-39        21:34    6:57/M
      32    Bob Caplin              Vernon  CT          55     4 M 50-59        21:48    7:02/M
      33    Dan Rearick             Columbia  CT        36     8 M 30-39        22:00    7:06/M
      34    Jeff Angell             Avon  CT            23     7 M 19-29        22:00    7:06/M
      35    Jonathan Nash           Providence  RI      19     8 M 19-29        22:14    7:10/M
      36    Pamela Cahill           Hebron  CT          41 ***** F 40-49        22:20    7:12/M
      37    Scott MacDonough        Glastonbury  CT     62     2 M 60-99        22:32    7:16/M
      38    Doug Roberts            Willington  CT      38     9 M 30-39        22:34    7:17/M
      39    Eric Klaus              Glastonbury  CT     50     5 M 50-59        22:44    7:20/M
      40    Richard Wingard         Glastonbury  CT     47    12 M 40-49        22:52    7:23/M
      41    Robert Scanlon          West Hartford  CT   38    10 M 30-39        22:54    7:23/M
      42    Janine Wilcox           Glastonbury  CT     42 ***** F 40-49        22:55    7:24/M
      43    Lawrence Chaves         West Hartford  CT   60     3 M 60-99        22:59    7:25/M
      44    Annamarie Beaulieu      Portland  CT        40 ***** F 40-49        23:06    7:27/M
      45    James Estrada           Glastonbury  CT     57     6 M 50-59        23:18    7:31/M
      46    Brendan Fraher          Glastonbury  CT     61     4 M 60-99        23:29    7:35/M
      47    Amanda Argazzi          Farmington  CT      29     1 F 19-29        23:36    7:37/M
      48    Kevin Murphy            Glastonbury  CT     39    11 M 30-39        23:39    7:38/M
      49    Kevin Leahy             Glastonbury  CT     40    13 M 40-49        23:47    7:40/M
      50    Joe Archer              South Windsor  CT   44    14 M 40-49        23:54    7:43/M
      51    Chuck Dumez                                 43    15 M 40-49        23:55    7:43/M
      52    Stephen Tolman          Vernon  CT          59     7 M 50-59        23:56    7:43/M
      53    Becky Bryant            Glastonbury  CT     39     1 F 30-39        23:58    7:44/M
      54    Tim King                                    45    16 M 40-49        24:14    7:49/M
      55    Oliver White            Guilford  CT        56     8 M 50-59        24:16    7:50/M
      56    Kathleen Russo          Storrs  CT          38     2 F 30-39        24:17    7:50/M
      57    Jason Leeman            Marion  CT          33    12 M 30-39        24:28    7:54/M
      58    Doug Ryan               Glastonbury  CT     37    13 M 30-39        24:29    7:54/M
      59    James Halligan          Haddam Neck  CT     41    17 M 40-49        24:36    7:56/M
      60    Gary Nolan              Portland  CT        52     9 M 50-59        24:38    7:57/M
      61    Laurie Gardner          Manchester  CT      35     3 F 30-39        24:43    7:58/M
      62    Holly Alexander         Derby  KS           58     1 F 50-59        24:45    7:59/M
      63    Bob Marum               Simsbury  CT        65     5 M 60-99        24:51    8:01/M
      64    Jim Loscalzo            North Haven  CT     50    10 M 50-59        24:53    8:02/M
      65    Tammie Corioso          Storrs  CT          38     4 F 30-39        24:57    8:03/M
      66    Eric Dency              Glastonbury  CT     35    14 M 30-39        25:12    8:08/M
      67    Laurie Burstein         Ellington  CT       40     1 F 40-49        25:16    8:09/M
      68    Kate Howard             Glastonbury  CT     42     2 F 40-49        25:17    8:09/M
      69    Timothy Bragdon         Glastonbury  CT     35    15 M 30-39        25:18    8:10/M
      70    Linda Coreli            Glastonbury  CT     42     3 F 40-49        25:21    8:11/M
      71    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58    11 M 50-59        25:23    8:11/M
      72    Charles Merlis          West Hartford  CT   65     6 M 60-99        25:28    8:13/M
      73    Roger Wilk              Hamden  CT          48    18 M 40-49        25:36    8:15/M
      74    Neil Hassett            Glastonbury  CT     59    12 M 50-59        25:42    8:17/M
      75    Paul Varvaro            Easton  CT          40    19 M 40-49        25:44    8:18/M
      76    Chrystal Lodovico       Bristol  CT         22     2 F 19-29        25:44    8:18/M
      77    Richard Cyphers         Glastonbury  CT     55    13 M 50-59        25:51    8:20/M
      78    Mike Mazzarella         Portland  CT        43    20 M 40-49        25:52    8:21/M
      79    Mark Martinez           Glastonbury  CT     37    16 M 30-39        25:55    8:22/M
      80    Guy Frost               East Hartford  CT   48    21 M 40-49        26:01    8:24/M
      81    Jonathan Beaulieu       Glastonbury  CT     12     1 M  1-18        26:01    8:24/M
      82    Robert Aube Jr          Rocky Hill  CT      39    17 M 30-39        26:03    8:24/M
      83    Peter Anderson                              44    22 M 40-49        26:07    8:25/M
      84    Geeta Schrayter                             17     1 F  1-18        26:08    8:26/M
      85    Emily Estrada           Glastonbury  CT     21     3 F 19-29        26:16    8:28/M
      86    Willi Frederich         Ellington  CT       71     7 M 60-99        26:17    8:29/M
      87    Michelle Cyr            Waterford  CT       34     5 F 30-39        26:18    8:29/M
      88    Judson Barker           Glastonbury  CT     57    14 M 50-59        26:40    8:36/M
      89    Pamela Ness             Haddam Neck  CT     38     6 F 30-39        26:45    8:38/M
      90    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    43     4 F 40-49        26:56    8:41/M
      91    Sarah Bruns             South Glastonbury   40     5 F 40-49        27:30    8:52/M
      92    Jennifer Morgan         Providence  RI      19     4 F 19-29        27:31    8:53/M
      93    Frederick Raudat        Killingworth  CT    39    18 M 30-39        27:31    8:53/M
      94    Nancy Loughlin          Glastonbury  CT     39     7 F 30-39        27:50    8:59/M
      95    John Estrada            Glastonbury  CT     59    15 M 50-59        27:54    9:00/M
      96    Jay Cohen               Glastonbury  CT     34    19 M 30-39        27:59    9:02/M
      97    Todd Vecca              Portland  CT        32    20 M 30-39        28:27    9:11/M
      98    Lisa Odoherty           Glastonbury  CT     37     8 F 30-39        28:31    9:12/M
      99    Blair Larcheveque       Marlborough  CT     40    23 M 40-49        28:40    9:15/M
     100    Tom Pilch               Glastonbury  CT     52    16 M 50-59        28:46    9:17/M
     101    Danielle Wright         Glastonbury  CT     26     5 F 19-29        28:49    9:18/M
     102    Kelly Bragdon           Glastonbury  CT     34     9 F 30-39        28:53    9:19/M
     103    Connie Bird             Rocky Hill  CT      45     6 F 40-49        29:07    9:24/M
     104    Ryan Landers            S. Glastonbury  CT  7      2 M  1-18        29:09    9:24/M
     105    Tina Dreselly           Manchester  CT      29     6 F 19-29        29:09    9:24/M
     106    Bill Landers            South Glastonbury   40    24 M 40-49        29:11    9:25/M
     107    Carol Ann McGuiness     Newington  CT       39    10 F 30-39        29:18    9:27/M
     108    Paul Finney             Glastonbury  CT     34    21 M 30-39        29:20    9:28/M
     109    Tatiana Mazur           Schenectady  NY     43     7 F 40-49        29:26    9:30/M
     110    Seth Di Nuovo                               25     9 M 19-29        29:56    9:39/M
     111    Jason Mc Hugh                               26    10 M 19-29        29:59    9:40/M
     112    Kathleen Kiernan-Pagani Glastonbury  CT     35    11 F 30-39        30:04    9:42/M
     113    Dean Kiernan-Pagani     Glastonbury  CT     44    25 M 40-49        30:09    9:44/M
     114    Ashley Kaminski         Glastonbury  CT     12     2 F  1-18        30:31    9:51/M
     115    Michael Gieras          Glastonbury  CT     15     3 M  1-18        30:41    9:54/M
     116    Emily Uzzell            Milford  CT         24     7 F 19-29        30:43    9:55/M
     117    Beth Kenworthy          Glastonbury  CT     48     8 F 40-49        31:03   10:01/M
     118    Brian QUINN                                 23    11 M 19-29        31:11   10:04/M
     119    Jackie Parente          South Glastonbury   57     2 F 50-59        32:57   10:38/M
     120    Jennifer Dumez          Ellington  CT       32    12 F 30-39        33:04   10:40/M
     121    Tiwanna Compton         Hartford  CT        27     8 F 19-29        33:04   10:40/M
     122    Bob Parente             South Glastonbury   60     8 M 60-99        34:37   11:10/M
     123    Stacie Hilliard                             30    13 F 30-39        36:11   11:40/M
     124    Sara Hilliard                               35    14 F 30-39        36:12   11:41/M
     125    Diane Carey             Glastonbury  CT     32    15 F 30-39        37:31   12:06/M
     126    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT   72     1 F 60-99        37:47   12:11/M
     127    Connie Piacenta         Glastonbury  CT     71     2 F 60-99        44:59   14:31/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pamela Cahill Hebron CT

41

36

22:20

7:12/M

2

Janine Wilcox Glastonbury CT

42

42

22:55

7:24/M

3

Annamarie Beaulieu Portland CT

40

44

23:06

7:27/M

 
Top

Women 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geeta Schrayter  

17

84

26:08

8:26/M

2

Ashley Kaminski Glastonbury CT

12

114

30:31

9:51/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Argazzi Farmington CT

29

47

23:36

7:37/M

2

Chrystal Lodovico Bristol CT

22

76

25:44

8:18/M

3

Emily Estrada Glastonbury CT

21

85

26:16

8:28/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becky Bryant Glastonbury CT

39

53

23:58

7:44/M

2

Kathleen Russo Storrs CT

38

56

24:17

7:50/M

3

Laurie Gardner Manchester CT

35

61

24:43

7:58/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Burstein Ellington CT

40

67

25:16

8:09/M

2

Kate Howard Glastonbury CT

42

68

25:17

8:09/M

3

Linda Coreli Glastonbury CT

42

70

25:21

8:11/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Holly Alexander Derby KS

58

62

24:45

7:59/M

2

Jackie Parente South Glastonbury CT

57

119

32:57

10:38/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

72

126

37:47

12:11/M

2

Connie Piacenta Glastonbury CT

71

127

44:59

14:31/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Keenan South Glastonbury CT

33

1

16:39

5:22/M

2

Mike Hebert South Glastonbury CT

40

2

17:15

5:34/M

3

Jimmy Grant Colchester CT

27

3

17:25

5:37/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Beaulieu Glastonbury CT

12

81

26:01

8:24/M

2

Ryan Landers S. Glastonbury CT

7

104

29:09

9:24/M

3

Michael Gieras Glastonbury CT

15

115

30:41

9:54/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Mayer Glastonbury CT

27

4

17:50

5:45/M

2

Daniel Nelson Wethersfield CT

22

6

18:03

5:49/M

3

Greg Polumbo Suffield CT

24

17

20:13

6:31/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roy Krause Glastonbury CT

34

5

17:56

5:47/M

2

Tom Walsh Glastonbury CT

33

8

18:37

6:00/M

3

Kevin Asp Middletown CT

34

9

18:48

6:04/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

40

7

18:12

5:52/M

2

Brian Coe Trumbull CT

43

10

18:55

6:06/M

3

William Denker Broad Brook CT

47

11

19:05

6:09/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Timothy Lamb South Glastonbury CT

50

14

19:30

6:17/M

2

Bill McGugan Manchester CT

50

16

19:54

6:25/M

3

Richard Baber Glastonbury CT

55

23

20:48

6:43/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Turkington Bolton CT

61

22

20:40

6:40/M

2

Scott MacDonough Glastonbury CT

62

37

22:32

7:16/M

3

Lawrence Chaves West Hartford CT

60

43

22:59

7:25/M

 

Main Street Mile

Overall Finish List


HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Geer                Glastonbury  CT     23     1 M  0-99       4:34.7    4:34/M
       2    Jay Sattler             Glastonbury  CT     35     2 M  0-99       5:01.0    5:01/M
       3    Brian Coe               Trumbull  CT        42     3 M  0-99       5:10.3    5:10/M
       4    Rick O'Toole            South Glastonbury   34     4 M  0-99       5:20.4    5:20/M
       5    Tyler Reilly            Glastonbury  CT     14     5 M  0-99       5:31.7    5:31/M
       6    Rick D'Auteuil          South Glastonbury   45     6 M  0-99       5:41.4    5:41/M
       7    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT      45     7 M  0-99       5:46.8    5:46/M
       8    Michael Cosentino       Glastonbury  CT     40     8 M  0-99       5:51.3    5:51/M
       9    Michael Gilbert         Tolland  CT         43     9 M  0-99       5:58.0    5:58/M
      10    Kevin Leahy             Glastonbury  CT     40    10 M  0-99       6:16.3    6:16/M
      11    Patrick King            Glastonbury  CT     9     11 M  0-99       6:19.5    6:19/M
      12    Hayes Watson                                10    12 M  0-99       6:23.8    6:23/M
      13    Daniel McClintock                           10    13 M  0-99       6:27.3    6:27/M
      14    Tad Diesel              Farmington  CT      56    14 M  0-99       6:49.2    6:49/M
      15    Connor Leahy            Glastonbury  CT      9    15 M  0-99       6:50.8    6:50/M
      16    Bryan Gilbert           Tolland  CT         9     16 M  0-99       6:53.1    6:53/M
      17    Rick Geer               Glastonbury  CT     52    17 M  0-99       7:11.9    7:11/M
      18    Molly Leahy             Glastonbury  CT     11     1 F  0-99       8:14.6    8:14/M
      19    Kelly Horton                                13     2 F  0-99       8:34.2    8:34/M
      20    Ken Horton                                  45    18 M  0-99       8:34.5    8:34/M
      21    Jessie Hunt             Glastonbury  CT     9     19 M  0-99       9:03.8    9:03/M
      22    Geoff Hunt              Glastonbury  CT     41    20 M  0-99       9:05.0    9:05/M
      23    Abbey Renaud            Glastonbury  CT     6      3 F  0-99       9:22.2    9:22/M
      24    Michael Renaud          Glastonbury  CT     40    21 M  0-99       9:26.3    9:26/M
      25    Alison Bruns            South Glastonbury   10     4 F  0-99       9:31.5    9:31/M
      26    Sarah Bruns             South Glastonbury   40     5 F  0-99       9:32.9    9:32/M
      27    Megan Smith             Glastonbury  CT     6      6 F  0-99      10:41.6   10:41/M
      28    Leah Anderson                               14     7 F  0-99      10:55.7   10:55/M
      29    Peter Anderson                              44    22 M  0-99      10:56.0   10:56/M
      30    Augie Coreli                                8     23 M  0-99      13:41.6   13:41/M
      31    Linda Coreli            Glastonbury  CT     42     8 F  0-99      13:43.6   13:43/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com