Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Nov13_MADDDa_set1.shtml

MADD Dash 5 Miler

New Haven, CT, November 13, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Marcel Matawin
Race Winner Marcel Matawin


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Mile
November 13, 2005 - 5 Mile
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Marcel Matawin, Norwalk, CT - 25:30
Amy Fredericks, Stamford, CT - 32:09


LOCATION
Edgewood

Park
WEATHER
62 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Marcel Matawin          Norwalk  CT         31 ***** M 30-39        25:30    5:06/M
       2    Ryan Pancoast           Stratford  CT       22     1 M 19-29        27:13    5:27/M
       3    Esteban Rivera          Hamden  CT          37     1 M 30-39        27:23    5:29/M
       4    Joe Puopolo             Shelton  CT         47     1 M 40-49        29:07    5:49/M
       5    Ryan Cunningham         West Haven  CT      18     1 M 13-18        29:10    5:50/M
       6    Nick Fraticelli         Danbury  CT         22     2 M 19-29        29:11    5:50/M
       7    Alan MacDougall         Branford  CT        40     2 M 40-49        29:13    5:51/M
       8    George Kominos          Southington  CT     49     3 M 40-49        29:23    5:53/M
       9    Charles Hornak          Hamden  CT          37     2 M 30-39        29:34    5:55/M
      10    Michael Newcomer        New Haven  CT       22     3 M 19-29        29:50    5:58/M
      11    Matthew Cross           Stamford  CT        42     4 M 40-49        30:08    6:02/M
      12    Stafford Brown          Milford  CT         29     4 M 19-29        30:36    6:07/M
      13    Edward Mokoski          Rockfall  CT        40     5 M 40-49        30:43    6:09/M
      14    Wes Byerly              Ridgefield  CT      53     1 M 50-59        30:46    6:09/M
      15    John Tolbert            Branford  CT        45     6 M 40-49        30:58    6:12/M
      16    Kevin Fagan             New Haven  CT       38     3 M 30-39        31:04    6:13/M
      17    Dave McVay              Stamford  CT        38     4 M 30-39        31:10    6:14/M
      18    John Richers            New Milford  CT     50     2 M 50-59        31:12    6:14/M
      19    Ed Drew                 Middletown  CT      50     3 M 50-59        31:17    6:15/M
      20    Daniel Lavoie           Watertown  CT       54     4 M 50-59        31:40    6:20/M
      21    Craig Aaker             New Haven  CT       28     5 M 19-29        31:55    6:23/M
      22    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        32:08    6:26/M
      23    Amy Fredericks          Stamford  CT        39 ***** F 30-39        32:09    6:26/M
      24    Dan Laudati             Hamden  CT          16     2 M 13-18        32:26    6:29/M
      25    Martin Espino           Bridgeport  CT      45     7 M 40-49        32:34    6:31/M
      26    Kevin Markowski         Middletown  CT      48     8 M 40-49        32:37    6:31/M
      27    Andreas Glaser          New Haven  CT       25     6 M 19-29        32:43    6:33/M
      28    John Courtemanche       New Haven  CT       63     1 M 60-69        33:02    6:36/M
      29    Simon Harvey            Durham  CT          44     9 M 40-49        33:13    6:39/M
      30    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     5 M 50-59        33:22    6:40/M
      31    Brian Fidler            West Haven  CT      34     5 M 30-39        33:24    6:41/M
      32    Bruce MacLeod           Middletown  CT      55     6 M 50-59        33:33    6:43/M
      33    Susan Chan              New Haven  CT       22     1 F 19-29        33:36    6:43/M
      34    Scott Jezek             East Haddam  CT     53     7 M 50-59        33:41    6:44/M
      35    George Sanders          Guilford  CT        52     8 M 50-59        33:52    6:46/M
      36    Tony Savinelli          Clinton  CT         50     9 M 50-59        33:55    6:47/M
      37    Vincent Lindsley        Derby  CT           28     7 M 19-29        34:04    6:49/M
      38    Asher Brandt            Orange  CT          14     3 M 13-18        34:08    6:50/M
      39    Steven Malary           Monroe  CT          48    10 M 40-49        34:13    6:51/M
      40    Michelle Angelo         Hamden  CT          20     2 F 19-29        34:15    6:51/M
      41    Tom Chiarella           Oxford  CT          43    11 M 40-49        34:30    6:54/M
      42    Raymond Regan           North Haven  CT     38     6 M 30-39        34:32    6:54/M
      43    Jack Sirotnik           Milford  CT         51    10 M 50-59        34:45    6:57/M
      44    Matthew Spiegel         Westport  CT        45    12 M 40-49        34:48    6:58/M
      45    Shea Shapiro            Bridgeport  CT      22     8 M 19-29        34:51    6:58/M
      46    Makoto Sugimoto         New Haven  CT       45    13 M 40-49        34:53    6:59/M
      47    Lawrence Levenson       Hamden  CT          51    11 M 50-59        34:56    6:59/M
      48    Darrell Adler           North Branford  CT  31     7 M 30-39        35:05    7:01/M
      49    Kevin Lloyd             Darien  CT          53    12 M 50-59        35:06    7:01/M
      50    William Schaeffer       Guilford  CT        59    13 M 50-59        35:06    7:01/M
      51    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       50    14 M 50-59        35:10    7:02/M
      52    Craig Zehergren         Wallingford  CT     41    14 M 40-49        35:11    7:02/M
      53    Robert Eterno           Easton  CT          50    15 M 50-59        35:18    7:04/M
      54    Michael Ganci           Southbury  CT       39     8 M 30-39        35:20    7:04/M
      55    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-69        35:29    7:06/M
      56    Matthew Bradshaw        Seymour  CT         34     9 M 30-39        35:42    7:08/M
      57    Mario Guevara           Woodbridge  CT      46    15 M 40-49        35:44    7:09/M
      58    Christopher Reese       Cheshire  CT        44    16 M 40-49        35:49    7:10/M
      59    Pedro Munoz             Manchester  CT      45    17 M 40-49        35:49    7:10/M
      60    Martin Connors          Cambridge  MA       32    10 M 30-39        35:58    7:12/M
      61    Katherine Morosky       New Haven  CT       28     3 F 19-29        36:02    7:12/M
      62    Jeffrey Radziunas       Wallingford  CT     39    11 M 30-39        36:12    7:14/M
      63    Donald Corttrill        Hamden  CT          31    12 M 30-39        36:23    7:17/M
      64    John Marquez            Guilford  CT        42    18 M 40-49        36:33    7:19/M
      65    Megan McCusker          Manchester  CT      24     4 F 19-29        36:37    7:19/M
      66    Greg Nilan              Milford  CT         42    19 M 40-49        36:38    7:20/M
      67    Jennifer Robinson       Cheshire  CT        34     1 F 30-39        36:39    7:20/M
      68    Joel Becker             Wolcott  CT         57    16 M 50-59        36:46    7:21/M
      69    Bob Laudati             Hamden  CT          49    20 M 40-49        36:47    7:21/M
      70    Jack Cronan             Wallingford  CT     59    17 M 50-59        36:48    7:22/M
      71    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52    18 M 50-59        37:19    7:28/M
      72    Craig Clark             Hamden  CT          19     9 M 19-29        37:22    7:28/M
      73    David Mariani           Watertown  CT       42    21 M 40-49        37:24    7:29/M
      74    Bob Canelli             Cheshire  CT        50    19 M 50-59        37:36    7:31/M
      75    Margaret Banker         Kent  CT            32     2 F 30-39        37:49    7:34/M
      76    Howard Kim              New Haven  CT       20    10 M 19-29        37:50    7:34/M
      77    Glen Carbone            Torrington  CT      41    22 M 40-49        37:58    7:36/M
      78    Marisa Withrow          Trumbull  CT        31     3 F 30-39        38:00    7:36/M
      79    Peter Lee               Milford  CT         47    23 M 40-49        38:11    7:38/M
      80    Linda Cordova           Hamden  CT          40     1 F 40-49        38:16    7:39/M
      81    Chris Tripler           Falls Village  CT   37    13 M 30-39        38:34    7:43/M
      82    Chuck Brigante          Hamden  CT          45    24 M 40-49        38:43    7:45/M
      83    Carl Rossetti           Milford  CT         58    20 M 50-59        38:54    7:47/M
      84    Derek Burton            Cheshire  CT        37    14 M 30-39        39:02    7:48/M
      85    Molly Lubin             New Haven  CT       21     5 F 19-29        39:02    7:48/M
      86    Bucky Johnson           Branford  CT        47    25 M 40-49        39:09    7:50/M
      87    Lindsey Benicewicz      Danbury  CT         22     6 F 19-29        39:11    7:50/M
      88    Mitchell Miller         Wolcott  CT         55    21 M 50-59        39:11    7:50/M
      89    Sandra Kennedy          Hamden  CT          27     7 F 19-29        39:16    7:51/M
      90    Margit Mac Dougall      Branford  CT        39     4 F 30-39        39:20    7:52/M
      91    John Thomas             Clinton  CT         67     3 M 60-69        39:27    7:53/M
      92    Phil Lafleur            Milford  CT         42    26 M 40-49        39:35    7:55/M
      93    Sherry Duff             Danbury  CT         38     5 F 30-39        39:36    7:55/M
      94    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT       36    15 M 30-39        39:40    7:56/M
      95    Rob Bocompani           Fairfield  CT       35    16 M 30-39        39:59    8:00/M
      96    Joseph Steele           New Haven  CT       51    22 M 50-59        40:01    8:00/M
      97    Karin Fagerburg         Middletown  CT      53     1 F 50-59        40:20    8:04/M
      98    Jackie Kim              New Haven  CT       21     8 F 19-29        40:35    8:07/M
      99    Paul Rumble             Milford  CT         59    23 M 50-59        40:48    8:10/M
     100    Ulrike Munch            Hamden  CT          29     9 F 19-29        40:56    8:11/M
     101    Erica Laudano           New York  NY        29    10 F 19-29        41:10    8:14/M
     102    Karl Salvati            North Haven  CT     52    24 M 50-59        41:14    8:15/M
     103    Diane Nadeau            Middletown  CT      37     6 F 30-39        41:21    8:16/M
     104    Patrick KENNEDY         Hamden  CT          25    11 M 19-29        41:36    8:19/M
     105    Andrew Smyth            New Haven  CT       39    17 M 30-39        41:44    8:21/M
     106    Laura Buckingham        Watertown  CT       36     7 F 30-39        41:53    8:23/M
     107    Irina Esterlis Cottri   Hamden  CT          29    11 F 19-29        41:56    8:23/M
     108    Michael Buchina         New Haven  CT       46    27 M 40-49        42:09    8:26/M
     109    Hong Zhang              New Haven  CT       31    18 M 30-39        42:19    8:28/M
     110    Heather Tookes          New Haven  CT       31     8 F 30-39        42:21    8:28/M
     111    John Howell             Easton  CT          70     1 M 70-79        42:34    8:31/M
     112    Paul Altomani                               29    12 M 19-29        42:40    8:32/M
     113    Mary Wagher             Bethel  CT          34     9 F 30-39        42:47    8:33/M
     114    Jack Doyle              Hamden  CT          65     4 M 60-69        42:56    8:35/M
     115    Darric Lahaza           Ansonia  CT         22    13 M 19-29        42:56    8:35/M
     116    Leila Pesce             Plymouth  CT        28    12 F 19-29        43:06    8:37/M
     117    Linda Goodman           Derby  CT           27    13 F 19-29        43:10    8:38/M
     118    Charles Flynn           Ansonia  CT         30    19 M 30-39        43:11    8:38/M
     119    Duane Samuel            New Haven  CT       29    14 M 19-29        43:12    8:38/M
     120    Erin Kelly              Orange  CT          29    14 F 19-29        43:47    8:45/M
     121    Mark De Lieto           Shelton  CT         51    25 M 50-59        43:48    8:46/M
     122    Chris Dembski           Southbury  CT       32    20 M 30-39        43:48    8:46/M
     123    Stephanie Sheehan       New Haven  CT       28    15 F 19-29        43:55    8:47/M
     124    Kristina Ingraham       Branford  CT        23    16 F 19-29        43:57    8:47/M
     125    Christiane Langer       Killingworth  CT    36    10 F 30-39        44:02    8:48/M
     126    Uta Reimann             Hamden  CT          35    11 F 30-39        44:03    8:49/M
     127    Jon Slusher             Killingworth  CT    30    21 M 30-39        44:03    8:49/M
     128    Sarah Goodell           Bridgeport  CT      22    17 F 19-29        44:04    8:49/M
     129    Paula Tancredi          Hamden  CT          39    12 F 30-39        44:24    8:53/M
     130    Richard Feldman         New Haven  CT       62     5 M 60-69        44:38    8:56/M
     131    Kye Shin                Monroe  CT          61     6 M 60-69        44:49    8:58/M
     132    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         38    13 F 30-39        45:00    9:00/M
     133    Brian QUINN             North Haven  CT     38    22 M 30-39        45:07    9:01/M
     134    Susanne Javorski        Middletown  CT      55     2 F 50-59        45:15    9:03/M
     135    Tom Brophy              New Haven  CT       37    23 M 30-39        45:25    9:05/M
     136    James Kennedy           North Haven  CT     60     7 M 60-69        45:27    9:05/M
     137    Steve Nadeau            Middletown  CT      36    24 M 30-39        45:38    9:08/M
     138    Rosemary Hilario        New London  CT      26    18 F 19-29        45:48    9:10/M
     139    Edward Marczyszak       Seymour  CT         52    26 M 50-59        45:53    9:11/M
     140    Madani Sallen           Waterbury  CT       57    27 M 50-59        45:58    9:12/M
     141    James Poinsett          Stamford  CT        36    25 M 30-39        45:59    9:12/M
     142    Brian Lewis             Rocky Hill  CT      54    28 M 50-59        46:00    9:12/M
     143    Joseph Cappetta         North Branford  CT  54    29 M 50-59        46:03    9:13/M
     144    Donna Lapaglia          New Haven  CT       37    14 F 30-39        46:06    9:13/M
     145    Carol Buer              Milford  CT         25    19 F 19-29        46:07    9:13/M
     146    Erica Defrancesco       Newington  CT       29    20 F 19-29        46:07    9:13/M
     147    Samara Golden           Hamden  CT          28    21 F 19-29        46:19    9:16/M
     148    Frank Murphy            Northford  CT       52    30 M 50-59        46:36    9:19/M
     149    Jim Davidson            Seymour  CT         46    28 M 40-49        46:50    9:22/M
     150    William Graham          North Haven  CT     54    31 M 50-59        46:53    9:23/M
     151    Kim Ferrailol           Orange  CT          41     2 F 40-49        46:59    9:24/M
     152    Tom Sheehan             Cheshire  CT        56    32 M 50-59        47:01    9:24/M
     153    Nancy Johnson           Milford  CT         35    15 F 30-39        47:17    9:27/M
     154    George Collier, Jr.     Mystic  CT          36    26 M 30-39        47:31    9:30/M
     155    Donna Cramond           Monroe  CT          56     3 F 50-59        47:44    9:33/M
     156    Carl Sylvester          Shelton  CT         72     2 M 70-79        47:47    9:33/M
     157    Craig Johnson           Milford  CT         35    27 M 30-39        47:50    9:34/M
     158    Monica Roche            Fairfield  CT       66     1 F 60-69        47:53    9:35/M
     159    Stephen Stein           Hamden  CT           0     1 M  0- 1        48:13    9:39/M
     160    Arthur Rosenfield       West Haven  CT      62     8 M 60-69        48:15    9:39/M
     161    Paul Sinusas            Branford  CT        20    15 M 19-29        48:29    9:42/M
     162    Kim Lowell              Southbury  CT       28    22 F 19-29        48:30    9:42/M
     163    Shellie Carr            New Haven  CT       35    16 F 30-39        48:44    9:45/M
     164    Suzanne Sutton          Orange  CT          42     3 F 40-49        48:45    9:45/M
     165    Michelle Goulet         New Haven  CT       45     4 F 40-49        49:15    9:51/M
     166    Dana Balakier           Branford  CT        24    23 F 19-29        49:41    9:56/M
     167    Wai Wong                Orange  CT          46    29 M 40-49        49:49    9:58/M
     168    Dawn Clark              Hamden  CT          25    24 F 19-29        50:46   10:09/M
     169    Fereidoon Javaheri      New Haven  CT       45    30 M 40-49        51:13   10:15/M
     170    Dina Misiasz            West Haven  CT      43     5 F 40-49        51:19   10:16/M
     171    Kathy Russell           Hamden  CT          36    17 F 30-39        51:41   10:20/M
     172    Jessica Haddy           New Haven  CT       29    25 F 19-29        52:25   10:29/M
     173    Kristin Corcoran        North Haven  CT     40     6 F 40-49        53:58   10:48/M
     174    Melinda Cappetta        North Branford  CT  52     4 F 50-59        54:52   10:58/M
     175    Joann Brazinskas        East Hampton  CT    52     5 F 50-59        54:58   11:00/M
     176    Melanie Champion        Meriden  CT         47     7 F 40-49        56:27   11:17/M
     177    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    33 M 50-59        56:28   11:18/M
     178    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     1 M 80-99        58:32   11:42/M
     179    Travis Wooten           Riverhead  NY        9     1 M  2-12        58:33   11:43/M
     180    Michael Nelken          New Haven  CT       66     9 M 60-69        58:34   11:43/M
     181    Christine Burton        Cheshire  CT        45     8 F 40-49      1:00:53   12:11/M
     182    Anita Wooten            Riverhead  NY       40     9 F 40-49      1:01:04   12:13/M
     183    Ann Onton               Fairfield  CT       62     2 F 60-69      1:19:00   15:48/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5 Miles

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

39

23

32:09

6:26/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Chan New Haven CT

22

33

33:36

6:43/M

2

Michelle Angelo Hamden CT

20

40

34:15

6:51/M

3

Katherine Morosky New Haven CT

28

61

36:02

7:12/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Robinson Cheshire CT

34

67

36:39

7:20/M

2

Margaret Banker Kent CT

32

75

37:49

7:34/M

3

Marisa Withrow Trumbull CT

31

78

38:00

7:36/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Cordova Hamden CT

40

80

38:16

7:39/M

2

Kim Ferrailol Orange CT

41

151

46:59

9:24/M

3

Suzanne Sutton Orange CT

42

164

48:45

9:45/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karin Fagerburg Middletown CT

53

97

40:20

8:04/M

2

Susanne Javorski Middletown CT

55

134

45:15

9:03/M

3

Donna Cramond Monroe CT

56

155

47:44

9:33/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

66

158

47:53

9:35/M

2

Ann Onton Fairfield CT

62

183

1:19:00

15:48/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcel Matawin Norwalk CT

31

1

25:30

5:06/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Travis Wooten Riverhead NY

9

179

58:33

11:43/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Cunningham West Haven CT

18

5

29:10

5:50/M

2

Dan Laudati Hamden CT

16

24

32:26

6:29/M

3

Asher Brandt Orange CT

14

38

34:08

6:50/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

22

2

27:13

5:27/M

2

Nick Fraticelli Danbury CT

22

6

29:11

5:50/M

3

Michael Newcomer New Haven CT

22

10

29:50

5:58/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Esteban Rivera Hamden CT

37

3

27:23

5:29/M

2

Charles Hornak Hamden CT

37

9

29:34

5:55/M

3

Kevin Fagan New Haven CT

38

16

31:04

6:13/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Puopolo Shelton CT

47

4

29:07

5:49/M

2

Alan MacDougall Branford CT

40

7

29:13

5:51/M

3

George Kominos Southington CT

49

8

29:23

5:53/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wes Byerly Ridgefield CT

53

14

30:46

6:09/M

2

John Richers New Milford CT

50

18

31:12

6:14/M

3

Ed Drew Middletown CT

50

19

31:17

6:15/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtemanche New Haven CT

63

28

33:02

6:36/M

2

Guy Pulino Moodus CT

60

55

35:29

7:06/M

3

John Thomas Clinton CT

67

91

39:27

7:53/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

70

111

42:34

8:31/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

72

156

47:47

9:33/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

80

178

58:32

11:42/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com