Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Nov12_NEPSTA_1_set1.shtml

NEPSTA Division I Cross-Country Championships

Watertown, CT, November 12, 2005

[Girls Varsity Team | Boys Varsity | Boys Varsity Team | Girls JV | Girls JV Team | Boys JV | Boys JV Team ]

Girls Varsity

Hosted by: Taft School

                                                                      Page 1
                           2005 NEPSTA DIVISION I
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                    Hosted by Taft School, Watertown, CT
                        November 12, 2005  3.1 Miles
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
  3.1 Mile COURSE CONDITIONS: Soft & Fair             WEATHER: Clear, 45
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1   488 Ariel Williams           LOOMIS-CHAFFEE       2006   19:14  6:12 
    2    2   580 Laura Tabor              PHILLIPS EXETER      2006   19:14  6:13 
    3    3   576 Amy Schuman              PHILLIPS EXETER      2008   19:17  6:14 
    4    4   430 Kate Hallett             DEERFIELD            2007   19:36  6:20 
    5    5   487 Lisey Waters             LOOMIS-CHAFFEE       2006   19:42  6:22 
    6    6   549 Erika Roddy              PHILLIPS ANDOVER     2007   19:42  6:22 
    7    7   536 Katie Faulkner (c)       PHILLIPS ANDOVER     2006   19:46  6:23 
    8    8   541 Jennifer Downing         PHILLIPS ANDOVER     2008   19:51  6:25 
    9    9   539 Berol Dewdney            PHILLIPS ANDOVER     2009   19:55  6:26 
   10   10   652 Annie Rosen              HOTCHKISS            2008   20:11  6:31 
   11   11   563 Jennifer Feinberg        PHILLIPS EXETER      2007   20:14  6:32 
   12   12   637 Mary Brunelli            HOTCHKISS            2008   20:21  6:34 
   13   13   440 Britt Williams           DEERFIELD            2006   20:21  6:34 
   14   14   545 Breezy Jordan            PHILLIPS ANDOVER     2009   20:24  6:35 
   15   15   546 Abby Levene              PHILLIPS ANDOVER     2009   20:26  6:36 
   16   16   562 Ashley Farnsworth        PHILLIPS EXETER      2008   20:37  6:39 
   17   17   453 Meredith Fitzpatrick     GREENWICH ACADEMY    2007   20:46  6:42 
   18   18   599 Morgan Nelson            ST. PAUL'S           2007   20:47  6:42 
   19   19   581 Elizabeth Bates          ST. PAUL'S           2007   20:53  6:45 
   20   20   582 Claire Beeuwkes          ST. PAUL'S           2006   20:54  6:45 
   21   21   474 Kalle Deyette            LOOMIS-CHAFFEE       2008   20:58  6:46 
   22   22   537 Katherine Adams          PHILLIPS ANDOVER     2006   20:59  6:46 
   23   23   586 Stephanie Crocker        ST. PAUL'S           2008   21:07  6:49 
   24   24   610 Brooke Hartley           TAFT                 2008   21:21  6:53 
   25   25   468 Courtney Blackwell       LOOMIS-CHAFFEE       2006   21:21  6:53 
   26   26   473 Sara Davenport           LOOMIS-CHAFFEE       2009   21:21  6:54 
   27   27   575 Yuna Sakuma              PHILLIPS EXETER      2007   21:25  6:55 
   28   28   604 Sarah Tory               ST. PAUL'S           2007   21:31  6:57 
   29   29   443 Hillary Coleman          GREENWICH ACADEMY    2006   21:34  6:58 
   30   30   404 Kelsey Cameron           CHOATE               2007   21:48  7:02 
   31   31   656 Tt Sitterley             HOTCHKISS            2007   21:48  7:02 
   32   32   568 Sarah Hardwick           PHILLIPS EXETER      2006   21:51  7:03 
   33   33   445 Lindsay Grant            GREENWICH ACADEMY    2006   21:58  7:05 
   34   34   612 Natalie Lescroart        TAFT                 2006   22:04  7:08 
   35   35   412 Me Hawkins               CHOATE               2009   22:08  7:09 
   36   36   607 Lydia Williams           ST. PAUL'S           2007   22:09  7:09 
   37   37   435 Jeanne Loftus            DEERFIELD            2007   22:10  7:09 
   38   38   410 Julianne Fowler          CHOATE               2008   22:11  7:10 
   39   39   515 Israel Bulltail          NORTHFIELD MT HERMON 2006   22:14  7:11 
   40   40   420 Jess Millman             CHOATE               2007   22:19  7:12 
   41   41   577 Sarah Sheehan            PHILLIPS EXETER      2006   22:23  7:14 
   42   42   401 Val Atwood               CHOATE               2007   22:24  7:14 
   43   43   611 Martha Pascoe            TAFT                 2007   22:29  7:15 
   44   44   426 Erica Belanger           DEERFIELD            2009   22:30  7:16 
   45   45   502 Michelle Joseph          MISS PORTER'S        2006   22:37  7:18 
   46   46   519 Catherine Hultgren       NORTHFIELD MT HERMON 2009   22:38  7:18 
   47   47   514 Sally Weathers           MISS PORTER'S        2009   22:43  7:20 
   48   48   408 Caroline Davis           CHOATE               2007   22:46  7:21 
   49   49   598 Brittanee Marksbury      ST. PAUL'S           2007   22:49  7:22 
   50   50   454 Lizzie Mcgirr            GREENWICH ACADEMY    2007   22:56  7:24 

                                                                      Page 2
                           2005 NEPSTA DIVISION I
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                    Hosted by Taft School, Watertown, CT
                        November 12, 2005  3.1 Miles
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
  3.1 Mile COURSE CONDITIONS: Soft & Fair             WEATHER: Clear, 45
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   51   448 Paige Pedersen           GREENWICH ACADEMY    2006   22:57  7:25 
   52   52   460 Grace O'shea-Lauber      GREENWICH ACADEMY    2008   23:00  7:25 
   53   53   425 Emily Wesson             CHOATE               2007   23:01  7:26 
   54   54   505 Chelsea Michta           MISS PORTER'S        2009   23:05  7:27 
   55   55   651 Ryan Rogers              HOTCHKISS            2007   23:09  7:28 
   56   56   497 Olivia Coleon            MISS PORTER'S        2006   23:13  7:30 
   57   57   613 Eliza Whertzel           TAFT                 2006   23:15  7:30 
   58   58   486 Sarah Sibley             LOOMIS-CHAFFEE       2006   23:20  7:32 
   59   59   485 Katie Shushtari          LOOMIS-CHAFFEE       2007   23:21  7:32 
   60   60   511 Pauline Stern            MISS PORTER'S        2006   23:26  7:34 
   61   61   525 Sarah Longley            NORTHFIELD MT HERMON 2006   23:33  7:36 
   62   62   529 Katie Most               NORTHFIELD MT HERMON 2006   23:34  7:37 
   63   63   622 Lyssa Lincoln            TAFT                 2007   23:36  7:37 
   64   64   431 Laura Hart               DEERFIELD            2007   23:41  7:39 
   65   65   498 Caroline Ewing           MISS PORTER'S        2006   23:43  7:39 
   66   66   636 Faith Briggs             HOTCHKISS            2006   23:53  7:43 
   67   67   442 Heather Black            GREENWICH ACADEMY    2006   24:06  7:47 
   68   68   531 Olivia Sharrow           NORTHFIELD MT HERMON 2006   24:10  7:48 
   69   69   659 Courtney Vris            HOTCHKISS            2006   24:17  7:50 
   70   70   429 Jade Greggory            DEERFIELD            2006   24:33  7:56 
   71   71   648 Gardner Moore            HOTCHKISS            2006   24:38  7:57 
   72   72   503 Liz Marvin-Smith         MISS PORTER'S        2006   24:56  8:03 
   73   73   614 Tazetta Yerkes           TAFT                 2008   25:30  8:14 
   74   74   433 Lydia Lee                DEERFIELD            2007   25:44  8:18