Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Nov12_EBACFa_set1.shtml

EBAC Fall Challenge 4.75 M

New London, CT, November 12, 2005

[Age Group | Teams ]

Open

Results courtesy of SNERRO, LLC



EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race
Overall Finish List
November 12, 2005

Results By SNERRO, LLC
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
      1    Christopher Kane        Waterford  CT       37     1 M 30-39      26:42.0    5:37/M
       2    Mike Fritz              Ledyard  CT         49     1 M 40-49      27:17.0    5:45/M
       3    Josh Cashman            Madison  CT         17     1 M 13-19      27:20.0    5:45/M
       4    Chris Connors           Bozrah  CT          17     2 M 13-19      27:25.0    5:46/M
       5    Anson Moody III         Uncasville  CT      20     1 M 20-29      27:29.0    5:47/M
       6    Anthony Marceau         Norwich  CT         17     3 M 13-19      27:44.0    5:50/M
       7    Eddie Eckard            Canterbury  CT      40     2 M 40-49      27:59.0    5:53/M
       8    Erik Schilke            Waterford  CT       15     4 M 13-19      28:02.0    5:54/M
       9    John PAGGIOLI           MARLBOROUGH  CT     40     3 M 40-49      28:04.0    5:55/M
      10    Bobby Clark             Mystic  CT          49     4 M 40-49      28:07.0    5:55/M
      11    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15     5 M 13-19      28:13.0    5:56/M
      12    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        40     5 M 40-49      28:16.0    5:57/M
      13    Andrew Cardin           Lisbon  CT          15     6 M 13-19      28:16.0    5:57/M
      14    Luke Albertson          Norwich  CT         16     7 M 13-19      28:30.0    6:00/M
      15    Warren Ross             New London  CT      27     2 M 20-29      28:33.0    6:01/M
      16    Daniel Carey            Bozrah  CT          17     8 M 13-19      28:39.0    6:02/M
      17    William Lunn            Mystic  CT          31     2 M 30-39      28:48.0    6:04/M
      18    Thomas Schilke          Gales Ferry  CT     17     9 M 13-19      28:49.0    6:04/M
      19    Tim Smith               Norwich  CT         57     1 M 50-59      28:55.0    6:05/M
      20    Morgan Boren            Chester  CT         39     3 M 30-39      29:10.0    6:08/M
      21    Jamie Wallace           North Grosvenordale 35     4 M 30-39      29:16.0    6:10/M
      22    Richard England         East Lyme  CT       51     2 M 50-59      29:16.0    6:10/M
      23    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     41     6 M 40-49      29:24.0    6:11/M
      24    Samuel Alexander        Waterford  CT       15    10 M 13-19      29:29.0    6:12/M
      25    Nick Pignatello         Jewett City  CT     26     3 M 20-29      29:39.0    6:15/M
      26    John Hadcock            East Lyme  CT       47     7 M 40-49      29:50.0    6:17/M
      27    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      50     3 M 50-59      29:56.0    6:18/M
      28    Matt Smith              East Lyme  CT       37     5 M 30-39      30:05.0    6:20/M
      29    Kevin Liang             Norwich  CT         14    11 M 13-19      30:13.0    6:22/M
      30    Mike Fusaro             Norwich  CT         39     6 M 30-39      30:17.0    6:23/M
      31    Micah Blazar            Minneapolis  MN     20     4 M 20-29      30:19.0    6:23/M
      32    Peter Harris            Niantic  CT         40     8 M 40-49      30:22.0    6:24/M
      33    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        54     4 M 50-59      30:26.0    6:24/M
      34    Jamie Gatz              Norwich  CT         27     5 M 20-29      30:39.0    6:27/M
      35    James Wynn              Gales Ferry  CT     16    12 M 13-19      30:53.0    6:30/M
      36    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99      31:00.0    6:32/M
      37    Michael Brahen          Norwich  CT         22     6 M 20-29      31:07.0    6:33/M
      38    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     51     5 M 50-59      31:11.0    6:34/M
      39    Matt Copozza            New London  CT      45     9 M 40-49      31:16.0    6:35/M
      40    Todd LeMire             Moodus  CT          40    10 M 40-49      31:21.0    6:36/M
      41    James Reiter            New London  CT      19    13 M 13-19      31:22.0    6:36/M
      42    Brenner Green           Lisbon  CT          15    14 M 13-19      31:22.0    6:36/M
      43    Tony Savinelli          Clinton  CT         50     6 M 50-59      31:26.0    6:37/M
      44    Alison Dupont           Groton  CT          38     1 F 30-39      31:46.0    6:41/M
      45    Jeffrey Jakuba          Groton  CT          40    11 M 40-49      31:56.0    6:43/M
      46    Jessica Cini            Niantic  CT         26     1 F 20-29      32:03.0    6:45/M
      47    Mark Oneil              Taftville  CT       15    15 M 13-19      32:08.0    6:46/M
      48    Richard Rice            Uncasville  CT      45    12 M 40-49      32:12.0    6:47/M
      49    Nick Novakowski         Groton  CT          24     7 M 20-29      32:20.0    6:48/M
      50    Barry Steamer           East Lyme  CT       50     7 M 50-59      32:20.0    6:48/M
      51    Addy Danaher            Mystic  CT          25     2 F 20-29      32:21.0    6:49/M
      52    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT  44    13 M 40-49      32:25.0    6:49/M
      53    Greg Ugar               Pawcatuck  CT       14    16 M 13-19      32:25.0    6:49/M
      54    Ray Murray              Ledyard  CT         44    14 M 40-49      32:26.0    6:50/M
      55    Mark Sugar              Pawcatuck  CT       47    15 M 40-49      32:30.0    6:51/M
      56    Chris Storer            Stonington  CT      54     8 M 50-59      32:34.0    6:51/M
      57    Stephen Heck            Providence  RI      36     7 M 30-39      32:36.0    6:52/M
      58    Derek Albertson         Norwich  CT         43    16 M 40-49      32:41.0    6:53/M
      59    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-99      32:55.0    6:56/M
      60    Nathan Oftedahl         Norwich  CT         25     8 M 20-29      33:31.0    7:03/M
      61    Stewart Dunsmore        Groton  CT          26     9 M 20-29      33:34.0    7:04/M
      62    John Sacrey             Preston  CT         54     9 M 50-59      33:45.0    7:06/M
      63    James Toala             New London  CT      35     8 M 30-39      33:58.0    7:09/M
      64    Keith Storniolo         Pensacola  FL       30     9 M 30-39      34:02.0    7:10/M
      65    Kevin Rice              Manchester  CT      41    17 M 40-49      34:07.0    7:11/M
      66    Larry James             Preston  CT         42    18 M 40-49      34:15.0    7:13/M
      67    Zachary Wesoleck        Norwich  CT         11     1 M  1-12      34:22.0    7:14/M
      68    Mohsen Safari           Groton  CT          54    10 M 50-59      34:24.0    7:15/M
      69    Gene Maran              Waterford  CT       52    11 M 50-59      34:25.0    7:15/M
      70    Ted Kenyon              West Suffield  CT   33    10 M 30-39      34:28.0    7:15/M
      71    Ted Phillips            Niantic  CT         64     3 M 60-99      34:32.0    7:16/M
      72    Jamieson Miner          Noriwhc  CT         29    10 M 20-29      34:34.0    7:17/M
      73    Lawrence Sidney         Avon  CT            33    11 M 30-39      34:34.0    7:17/M
      74    Geoffrey Montgomery     Norwich  CT         11     2 M  1-12      34:35.0    7:17/M
      75    Toros Yeterian          Groton  CT          46    19 M 40-49      34:41.0    7:18/M
      76    Robert Schaff           Middletown  CT      40    20 M 40-49      34:41.0    7:18/M
      77    Paul Wynn               Gales Ferry  CT     41    21 M 40-49      34:51.0    7:20/M
      78    Paul Yeomans            Norwich  CT         45    22 M 40-49      35:03.0    7:23/M
      79    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48    23 M 40-49      35:19.0    7:26/M
      80    Charlie Underhill       East Greenwich  RI  48    24 M 40-49      35:22.0    7:27/M
      81    Bennett Middel          Oakdale  CT         12     3 M  1-12      35:24.0    7:27/M
      82    Way Hedding             Niantic  CT         56    12 M 50-59      35:27.0    7:28/M
      83    Troy Mong               Stonington  CT      38    12 M 30-39      35:32.0    7:29/M
      84    Russ Dipallina          Waterford  CT       43    25 M 40-49      35:39.0    7:30/M
      85    Adam Randle             Groton  CT          22    11 M 20-29      35:39.0    7:30/M
      86    Beth Landry             Waterford  CT       26     3 F 20-29      35:46.0    7:32/M
      87    Emily Parulis           East Lyme  CT       16     1 F 13-19      35:52.0    7:33/M
      88    Mike Parulis            East Lyme  CT       47    26 M 40-49      35:52.0    7:33/M
      89    Charles Ziervogel       Gales Ferry  CT     36    13 M 30-39      36:05.0    7:36/M
      90    Paul Appel              Rockaway Park  NY   44    27 M 40-49      36:15.0    7:38/M
      91    Steve Arbuckle          Colchester  CT      55    13 M 50-59      36:25.0    7:40/M
      92    Stacey Sulivan          Madison  CT         41     1 F 40-49      36:32.0    7:41/M
      93    Bruce Grisafe           Salem  CT           52    14 M 50-59      36:57.0    7:47/M
      94    Roand Dombrowski        Norwich  CT         62     4 M 60-99      37:06.0    7:49/M
      95    Barry Derish            Norwich  CT         26    12 M 20-29      37:09.0    7:49/M
      96    Jeannette PENNIMAN      Essex               16     2 F 13-19      37:10.0    7:49/M
      97    Jeff WALKER             Groton  CT          27    13 M 20-29      37:10.0    7:49/M
      98    Claire Millous          New London  CT      36     2 F 30-39      37:11.0    7:50/M
      99    Brittany McConnell      Centerbrook  CT     14     3 F 13-19      37:20.0    7:52/M
     100    Sam Teixeira            Norwich  CT         12     4 M  1-12      37:22.0    7:52/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
    101    Yanyun Chen             East Lyme  CT       38     3 F 30-39      37:26.0    7:53/M
     102    Peter Dlubac            Clinton  CT         54    15 M 50-59      37:27.0    7:53/M
     103    David Stanland          Old Lyme  CT        41    28 M 40-49      37:33.0    7:54/M
     104    Stephen HOLT            Waterford  CT       57    16 M 50-59      37:43.0    7:56/M
     105    Bill Marshall           Yantic  CT          60     5 M 60-99      37:46.0    7:57/M
     106    Anne Marie Damato       Deep River  CT      16     4 F 13-19      37:52.0    7:58/M
     107    Tom Baker               Oakdale  CT         62     6 M 60-99      37:55.0    7:59/M
     108    Erin Williams                               17     5 F 13-19      38:05.0    8:01/M
     109    Lynne Love              Lisbon  CT          47     2 F 40-49      38:11.0    8:02/M
     110    Gene Cufone             New Haven  CT       54    17 M 50-59      38:12.0    8:03/M
     111    Thomas Clark            Colchester  CT      53    18 M 50-59      38:14.0    8:03/M
     112    Ian Buckley             Norwich  CT         13    17 M 13-19      38:24.0    8:05/M
     113    Thomas Teixeira         Norwich  CT         14    18 M 13-19      38:25.0    8:05/M
     114    Ralph Maguire           Mystic  CT          41    29 M 40-49      38:40.0    8:08/M
     115    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49    30 M 40-49      39:20.0    8:17/M
     116    Jonathan Schilke                            12     5 M  1-12      39:40.0    8:21/M
     117    Eric Martinez           Ledyard  CT         18    19 M 13-19      39:44.0    8:22/M
     118    Yasmin Nozari           Westfield  NJ07090  20     4 F 20-29      39:45.0    8:22/M
     119    Richard MacDonald       NIANTIC  CT         64     7 M 60-99      39:46.0    8:22/M
     120    Scott McDonough         Uncasville  CT      42    31 M 40-49      39:49.0    8:23/M
     121    Andrea Davis            Charlestown  RI     50     1 F 50-59      40:13.0    8:28/M
     122    Anthony Parker          Brooklyn,  NY       46    32 M 40-49      40:24.0    8:30/M
     123    Pete Schilke            Gales Ferry  CT     45    33 M 40-49      40:34.0    8:32/M
     124    Peter Colonis           Waterford  CT       64     8 M 60-99      40:39.0    8:33/M
     125    Ellen Scala             New London  CT      51     2 F 50-59      40:44.0    8:35/M
     126    Michelle Cyr            Waterford  CT       34     4 F 30-39      40:53.0    8:36/M
     127    Lewis Mostowy           Groton  CT          46    34 M 40-49      41:05.0    8:39/M
     128    Beth Perry              Niantic  CT         42     3 F 40-49      41:17.0    8:41/M
     129    Karen G. Short          New London  CT      45     4 F 40-49      41:17.0    8:41/M
     130    Mary Allen              East Lyme  CT       41     5 F 40-49      41:24.0    8:43/M
     131    Shelly Li               Groton  CT          38     5 F 30-39      41:29.0    8:44/M
     132    Alvarado Marcos         Groton  CT          35    14 M 30-39      41:35.0    8:45/M
     133    Linda Alexander         Waterford  CT       50     3 F 50-59      41:37.0    8:46/M
     134    Melissa Nelson          Norwich  CT         40     6 F 40-49      41:52.0    8:49/M
     135    Kathie Arbuckle         Colchester  CT      47     7 F 40-49      41:53.0    8:49/M
     136    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71     9 M 60-99      42:13.0    8:53/M
     137    Rick Szepkouski         Waterford  CT       53    19 M 50-59      42:16.0    8:54/M
     138    Karen Santacroce        Groton  CT          36     6 F 30-39      42:29.0    8:57/M
     139    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59     4 F 50-59      42:40.0    8:59/M
     140    Nicole Drey             Groton  CT          28     5 F 20-29      42:52.0    9:01/M
     141    Terry Tarallo           Westerly  RI        58    20 M 50-59      42:56.0    9:02/M
     142    Patricia Phillips       Niantic  CT         58     5 F 50-59      43:05.0    9:04/M
     143    Peter Godin             Oakdale  CT         14    20 M 13-19      43:06.0    9:04/M
     144    Craig Barnes            North Stonington  C 49    35 M 40-49      43:10.0    9:05/M
     145    Chris Montgomery        Norwich  CT         13    21 M 13-19      43:15.0    9:06/M
     146    Tom Owen                East Lyme  CT       43    36 M 40-49      43:16.0    9:07/M
     147    Valerie Volpe           Groton  CT          27     6 F 20-29      43:18.0    9:07/M
     148    Kyle Liang              Norwich  CT         10     6 M  1-12      43:26.0    9:09/M
     149    Bernie Murray           Waterford  CT       70    10 M 60-99      43:51.0    9:14/M
     150    Bri Middel              Oakdale  CT         14     6 F 13-19      43:51.0    9:14/M
     151    Mary Didiuk             Madison  CT         36     7 F 30-39      44:02.0    9:16/M
     152    Carrie Wager            New London  CT      33     8 F 30-39      44:02.0    9:16/M
     153    Jack Valone             North Windham  CT   64    11 M 60-99      44:21.0    9:20/M
     154    Kathy Kovacs            Ivoryton  CT        53     6 F 50-59      44:31.0    9:22/M
     155    Shirley Iselin          Essex               62     1 F 60-99      44:39.0    9:24/M
     156    Ryan Kalla              Norwich  CT         11     7 M  1-12      44:47.0    9:26/M
     157    Anita Kaiser            Groton  CT          44     8 F 40-49      44:49.0    9:26/M
     158    Peter Demarco Jr        New London  CT      55    21 M 50-59      44:49.0    9:26/M
     159    Robert Lohmann          North Stonington  C 61    12 M 60-99      44:57.0    9:28/M
     160    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      51     7 F 50-59      45:00.0    9:28/M
     161    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       51     8 F 50-59      45:04.0    9:29/M
     162    Art Hernandez           Yantic  CT          42    37 M 40-49      45:17.0    9:32/M
     163    Davie Kalla             Norwich  CT         48    38 M 40-49      45:27.0    9:34/M
     164    Linda Wesoleck          Norwich  CT         45     9 F 40-49      45:28.0    9:34/M
     165    Jamie Ross              New London  CT      29     7 F 20-29      45:29.0    9:35/M
     166    Carolyn Lally           Waterford  CT       59     9 F 50-59      45:44.0    9:38/M
     167    Mike Gouthro            Oakdale  CT         53    22 M 50-59      46:00.0    9:41/M
     168    Gregory Nelson          Colchester  VT      45    39 M 40-49      46:07.0    9:43/M
     169    Diane Cain              North Stonington  C 46    10 F 40-49      46:12.0    9:44/M
     170    Inge Pilgermayer        New London  CT      38     9 F 30-39      46:33.0    9:48/M
     171    Donald Weller           Niantic  CT         52    23 M 50-59      46:35.0    9:48/M
     172    Melissa Sanford         Willimantic  CT     22     8 F 20-29      46:53.0    9:52/M
     173    Joyce Mong              Stonington  CT      41    11 F 40-49      47:23.0    9:59/M
     174    Lester McClure          New London  CT      62    13 M 60-99      49:01.0   10:19/M
     175    Lori Andrzeicik         GRISWOLD  CT        41    12 F 40-49      49:43.0   10:28/M
     176    Dennis Baptiste         Taftville  CT       47    40 M 40-49      50:05.0   10:33/M
     177    Salvinu Vella                               61    14 M 60-99      51:37.0   10:52/M
     178    Emmar Nelson            Colchester  VT      14     7 F 13-19      54:08.0   11:24/M