Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Mar20_Madiso_set1.shtml

Madison Exchange Leprechaun 5-Miler

Madison, CT, March 20, 2005

Results

Results courtesy of SNERRO, LLC



OK, maybe it is the first day of spring, but it was cold, windy and rainy; no matter 136 hearty souls ran 5 miles in it.  Michael Contgooulus and 144-year Becca Krumholtz showed they are ready for the racing season by out running their respective divisions and getting warm sooner.
Results
Madison Exchange Leprechaun 5-Miler
Madison, CT
3/20/05
5-Miles

LEPRECHAUN 5-MILER
Overall Finish List
March 20, 2005
Results By SNERRO, LLC 

5-MILE RACE
   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Contgoooulus                        27     1 M 20-29      27:58.0    5:36/M
       2    Josh Cashman                                16     1 M  1-19      28:47.0    5:45/M
       3    Kevin Grant                                 38     1 M 30-39      28:56.0    5:47/M
       4    Cory Loftis                                 14     2 M  1-19      29:03.0    5:49/M
       5    Tim Ratta                                   28     2 M 20-29      30:10.0    6:02/M
       6    Michael Munroe                              46     1 M 40-49      30:18.0    6:04/M
       7    Hohn Hadock                                 46     2 M 40-49      30:31.0    6:06/M
       8    Matt Smith                                  36     2 M 30-39      31:02.0    6:12/M
       9    Asa Wilderman                               31     3 M 30-39      31:19.0    6:16/M
      10    Becca Krumholz                              14     1 F  1-19      31:55.0    6:23/M
      11    Scott Roth                                  47     3 M 40-49      31:58.0    6:24/M
      12    Chris Scheckley                             26     3 M 20-29      32:09.0    6:26/M
      13    Eric Albert                                 40     4 M 40-49      32:24.0    6:29/M
      14    Steve Surprise                              48     5 M 40-49      33:05.0    6:37/M
      15    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    49     6 M 40-49      33:11.0    6:38/M
      16    William Kane                                43     7 M 40-49      33:26.0    6:41/M
      17    Jeremy Springham                            42     8 M 40-49      33:41.0    6:44/M
      18    Becky ISLEN             Madison  CT         29     1 F 20-29      33:46.0    6:45/M
      19    Robert TOSIELLO                             47     9 M 40-49      33:50.0    6:46/M
      20    Saher Brandt                                14     3 M  1-19      33:57.0    6:47/M
      21    Simon Harvey                                43    10 M 40-49      33:58.0    6:48/M
      22    Todd Strickland                             42    11 M 40-49      34:06.0    6:49/M
      23    Steven Wittrork                             34     4 M 30-39      34:16.0    6:51/M
      24    Michael Dhddehn                                    1 M  0- 0      34:44.0    6:57/M
      25    John Steele                                 0      2 M  0- 0      34:59.0    7:00/M
      26    Gary Rodebaugh                              56     1 M 50-59      35:12.0    7:02/M
      27    Heidi Decosta                               28     2 F 20-29      35:28.0    7:06/M
      28    James, H Arone                              24     4 M 20-29      35:36.0    7:07/M
      29    William SCHAEFFER                           58     2 M 50-59      35:37.0    7:07/M
      30    Barbara PEARCE                              50     1 F 50-59      35:38.0    7:08/M
      31    Jack Cronan                                 58     3 M 50-59      35:51.0    7:10/M
      32    Robert Davis            Naugatuck  CT       53     4 M 50-59      36:03.0    7:13/M
      33    Eileen Rice                                 31     1 F 30-39      36:29.0    7:18/M
      34    Travis Lombardi                             32     5 M 30-39      36:42.0    7:20/M
      35    Jordan Kinscherf                            14     4 M  1-19      36:52.0    7:22/M
      36    Eric Freidland                              31     6 M 30-39      37:04.0    7:25/M
      37    Kevin Simmons                               41    12 M 40-49      37:07.0    7:25/M
      38    Matthew Mayhen                              41    13 M 40-49      37:07.0    7:25/M
      39    David Ferrante                              45    14 M 40-49      37:10.0    7:26/M
      40    David Rathbun                               57     5 M 50-59      37:18.0    7:28/M
      41    Greg Kinelles                               48    15 M 40-49      37:27.0    7:29/M
      42    Andrea Williamson-Hugh                      50     2 F 50-59      37:58.0    7:36/M
      43    Raymond Jones, Jr                           16     5 M  1-19      38:02.0    7:36/M
      44    Oliver White                                56     6 M 50-59      38:10.0    7:38/M
      45    Robert FRENETTE                             37     7 M 30-39      38:23.0    7:41/M
      46    Michael Gordon                              25     5 M 20-29      38:38.0    7:44/M
      47    David Gordon                                50     7 M 50-59      38:41.0    7:44/M
      48    Peter Degroot                               34     8 M 30-39      38:44.0    7:45/M
      49    John Klein-Robenhaar                        45    16 M 40-49      38:44.0    7:45/M
      50    Daniel Nester                               11     6 M  1-19      38:55.0    7:47/M
      51    Tom Pamsch                                  50     8 M 50-59      38:59.0    7:48/M
      52    Jennette Williams                           15     2 F  1-19      39:09.0    7:50/M
      53    Erin Williams                               16     3 F  1-19      39:11.0    7:50/M
      54       Steve Anderson                           47    17 M 40-49      39:19.0    7:52/M
      55    Joan MUNROE             NEWINGTON  CT       50     3 F 50-59      39:29.0    7:54/M
      56    Jay Baird                                   41    18 M 40-49      39:30.0    7:54/M
      57    John Thomas                                 66     1 M 60-69      39:32.0    7:54/M
      58    Elizabeth Richard                           46     1 F 40-49      39:33.0    7:55/M
      59    R. Rantonetti                               37     9 M 30-39      39:34.0    7:55/M
      60    Sarah Vayehen                               49     2 F 40-49      39:34.0    7:55/M
      61    John O'Leary                                52     9 M 50-59      39:36.0    7:55/M
      62    Steven Kowalsky                             56    10 M 50-59      39:41.0    7:56/M
      63    Barbara Brittan                             39     2 F 30-39      39:44.0    7:57/M
      64    Barry Scheckley                             57    11 M 50-59      40:01.0    8:00/M
      65    Bruce Dowd                                  42    19 M 40-49      40:08.0    8:02/M
      66    Stephanie Busque                            26     3 F 20-29      40:08.0    8:02/M
      67    Gordon Todd                                 63     2 M 60-69      40:17.0    8:03/M
      68    Francis Deforeto                            37    10 M 30-39      40:18.0    8:04/M
      69    Tobin Sisk                                  45    20 M 40-49      40:19.0    8:04/M
      70    David Taylor                                47    21 M 40-49      40:38.0    8:08/M
      71    Carl Montagano                              37    11 M 30-39      40:45.0    8:09/M
      72    Mia Samsel                                  35     3 F 30-39      41:02.0    8:12/M
      73    Annemarie D'Amato                           13     4 F  1-19      41:16.0    8:15/M
      74    Julian Hough                                36    12 M 30-39      41:21.0    8:16/M
      75    Glenn Gratak                                52    12 M 50-59      41:24.0    8:17/M
      76    Sally Stearns                               50     4 F 50-59      41:26.0    8:17/M
      77    William Sullivan        Waterford  CT       36    13 M 30-39      42:16.0    8:27/M
      78    Gene Ryan                                   48    22 M 40-49      42:18.0    8:28/M
      79    Oliverio Oramas                             56    13 M 50-59      43:00.0    8:36/M
      80    Sabina Webb                                 36     4 F 30-39      43:03.0    8:37/M
      81    George Davis                                59    14 M 50-59      43:04.0    8:37/M
      82    Deanna SLOBIN           Old Saybrook  CT    14     5 F  1-19      43:08.0    8:38/M
      83    Margaret Mahr                               42     3 F 40-49      43:09.0    8:38/M
      84    Michael Draper                              62     3 M 60-69      43:26.0    8:41/M
      85    Timothy Conway                              40    23 M 40-49      43:29.0    8:42/M
      86    Sandy Wolf                                  33     5 F 30-39      43:41.0    8:44/M
      87    John RYAN               Waterford  CT       42    24 M 40-49      44:01.0    8:48/M
      88    Karl Salvato                                51    15 M 50-59      44:17.0    8:51/M
      89    John Williams           Branford  CT        50    16 M 50-59      44:23.0    8:53/M
      90    Danielle Tenney                             16     6 F  1-19      44:46.0    8:57/M
      91    James Fretz                                 42    25 M 40-49      44:47.0    8:57/M
      92    Mary Robenhaar-Fretz                        46     4 F 40-49      45:03.0    9:01/M
      93    James Salomon                               44    26 M 40-49      45:17.0    9:03/M
      94    Justin Pribanic                             25     6 M 20-29      45:18.0    9:04/M
      95    Kimberly Barris                             25     4 F 20-29      45:21.0    9:04/M
      96    Glenn Forest                                44    27 M 40-49      45:23.0    9:05/M
      97    Uli Weil                                    4      7 M  1-19      45:31.0    9:06/M
      98    Lillian Gaffney                             41     5 F 40-49      45:49.0    9:10/M
      99    Ana MAIORINO                                39     6 F 30-39      45:57.0    9:11/M
     100    Laura Morse                                 37     7 F 30-39      46:17.0    9:15/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Jeffery Morse                               40    28 M 40-49      46:18.0    9:16/M
     102    John Gaffney                                45    29 M 40-49      46:55.0    9:23/M
     103    William Bennett                             61     4 M 60-69      46:59.0    9:24/M
     104    August Zupka                                47    30 M 40-49      47:00.0    9:24/M
     105    Barry Konet                                 58    17 M 50-59      47:07.0    9:25/M
     106    Maryclaire Sullivan                         24     5 F 20-29      47:11.0    9:26/M
     107    Susan Scheckley                             56     5 F 50-59      47:21.0    9:28/M
     108    R. J Decosta                                34    14 M 30-39      47:21.0    9:28/M
     109    Edward Caprilis                             59    18 M 50-59      47:36.0    9:31/M
     110    Leo Leosullivan                             42    31 M 40-49      47:59.0    9:36/M
     111    Kim Previti                                 42     6 F 40-49      48:09.0    9:38/M
     112    Cathleen Nestor                             44     7 F 40-49      48:20.0    9:40/M
     113    Tom MacDonald                               51    19 M 50-59      48:31.0    9:42/M
     114    Roman Sterzycki                             56    20 M 50-59      48:49.0    9:46/M
     115    Rosemary HILARIO          CT                25     6 F 20-29      48:54.0    9:47/M
     116    George Collier, Jr                          35    15 M 30-39      48:55.0    9:47/M
     117    Robert Trowbridge                           65     5 M 60-69      49:40.0    9:56/M
     118    Robert Cassidy                              37    16 M 30-39      50:17.0   10:03/M
     119    Samantha Short                              37     8 F 30-39      50:45.0   10:09/M
     120    Suzie Huminski                              35     9 F 30-39      50:58.0   10:12/M
     121    John Reid                                   60     6 M 60-69      50:59.0   10:12/M
     122    Jennifer Paulson                            23     7 F 20-29      50:59.0   10:12/M
     123    Michael Griffith                                   3 M  0- 0      51:04.0   10:13/M
     124    Carol Mason                                 38    10 F 30-39      52:25.0   10:29/M
     125    Robert Sullivan                             51    21 M 50-59      52:48.0   10:34/M
     126    Mary Oofd                                   30    11 F 30-39      52:49.0   10:34/M
     127    Patrick Muraly                              37    17 M 30-39      53:14.0   10:39/M
     128    Trvor McMinn                                13     8 M  1-19      53:24.0   10:41/M
     129    Cody Bilcheck                               0      4 M  0- 0      53:34.0   10:43/M
     130    Cynthia Wills                               40     8 F 40-49      53:49.0   10:46/M
     131    Matthew Wivell                              12     9 M  1-19      54:14.0   10:51/M
     132    Holly Bilcheck                              45     9 F 40-49      57:14.0   11:27/M
     133    Herman Bershtein                            79     1 M 70-99      57:29.0   11:30/M
     134    Jennifer Johnson                            37    12 F 30-39      59:57.0   11:59/M
     135    Regina Leaden                               43    10 F 40-49      59:59.0   12:00/M
     136    Thomas Fiorito                              29     7 M 20-29    1:01:48.0   12:22/M

 

LEPRECHAUN 5-MILER
Age Group Results
March 20, 2005
Results By SNERRO, LLC 
Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 
 Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 

5-MILE RACE
Women 1 to 19
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becca Krumholz                              14       10      31:55.0    6:23/M
       2    Jennette Williams                           15       52      39:09.0    7:50/M
       3    Erin Williams                               16       53      39:11.0    7:50/M
       4    Annemarie D'Amato                           13       73      41:16.0    8:15/M
       5    Deanna SLOBIN           Old Saybrook  CT    14       82      43:08.0    8:38/M
       6    Danielle Tenney                             16       90      44:46.0    8:57/M
Top

Women 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becky ISLEN             Madison  CT         29       18      33:46.0    6:45/M
       2    Heidi Decosta                               28       27      35:28.0    7:06/M
       3    Stephanie Busque                            26       66      40:08.0    8:02/M
       4    Kimberly Barris                             25       95      45:21.0    9:04/M
       5    Maryclaire Sullivan                         24      106      47:11.0    9:26/M
       6    Rosemary HILARIO          CT                25      115      48:54.0    9:47/M
       7    Jennifer Paulson                            23      122      50:59.0   10:12/M
Top

Women 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eileen Rice                                 31       33      36:29.0    7:18/M
       2    Barbara Brittan                             39       63      39:44.0    7:57/M
       3    Mia Samsel                                  35       72      41:02.0    8:12/M
       4    Sabina Webb                                 36       80      43:03.0    8:37/M
       5    Sandy Wolf                                  33       86      43:41.0    8:44/M
       6    Ana MAIORINO                                39       99      45:57.0    9:11/M
       7    Laura Morse                                 37      100      46:17.0    9:15/M
       8    Samantha Short                              37      119      50:45.0   10:09/M
       9    Suzie Huminski                              35      120      50:58.0   10:12/M
      10    Carol Mason                                 38      124      52:25.0   10:29/M
      11    Mary Oofd                                   30      126      52:49.0   10:34/M
      12    Jennifer Johnson                            37      134      59:57.0   11:59/M
Top

Women 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Elizabeth Richard                           46       58      39:33.0    7:55/M
       2    Sarah Vayehen                               49       60      39:34.0    7:55/M
       3    Margaret Mahr                               42       83      43:09.0    8:38/M
       4    Mary Robenhaar-Fretz                        46       92      45:03.0    9:01/M
       5    Lillian Gaffney                             41       98      45:49.0    9:10/M
       6    Kim Previti                                 42      111      48:09.0    9:38/M
       7    Cathleen Nestor                             44      112      48:20.0    9:40/M
       8    Cynthia Wills                               40      130      53:49.0   10:46/M
       9    Holly Bilcheck                              45      132      57:14.0   11:27/M
      10    Regina Leaden                               43      135      59:59.0   12:00/M
Top

Women 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara PEARCE                              50       30      35:38.0    7:08/M
       2    Andrea Williamson-Hugh                      50       42      37:58.0    7:36/M
       3    Joan MUNROE             NEWINGTON  CT       50       55      39:29.0    7:54/M
       4    Sally Stearns                               50       76      41:26.0    8:17/M
       5    Susan Scheckley                             56      107      47:21.0    9:28/M
Top

Men 0 and under
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Dhddehn                                      24      34:44.0    6:57/M
       2    John Steele                                 0        25      34:59.0    7:00/M
       3    Michael Griffith                                    123      51:04.0   10:13/M
       4    Cody Bilcheck                               0       129      53:34.0   10:43/M
Top

Men 1-19
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Cashman                                16        2      28:47.0    5:45/M
       2    Cory Loftis                                 14        4      29:03.0    5:49/M
       3    Saher Brandt                                14       20      33:57.0    6:47/M
       4    Jordan Kinscherf                            14       35      36:52.0    7:22/M
       5    Raymond Jones, Jr                           16       43      38:02.0    7:36/M
       6    Daniel Nester                               11       50      38:55.0    7:47/M
       7    Uli Weil                                    4        97      45:31.0    9:06/M
       8    Trvor McMinn                                13      128      53:24.0   10:41/M
       9    Matthew Wivell                              12      131      54:14.0   10:51/M
Top

Men 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Contgoooulus                        27        1      27:58.0    5:36/M
       2    Tim Ratta                                   28        5      30:10.0    6:02/M
       3    Chris Scheckley                             26       12      32:09.0    6:26/M
       4    James, H Arone                              24       28      35:36.0    7:07/M
       5    Michael Gordon                              25       46      38:38.0    7:44/M
       6    Justin Pribanic                             25       94      45:18.0    9:04/M
       7    Thomas Fiorito                              29      136    1:01:48.0   12:22/M
Top

Men 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Grant                                 38        3      28:56.0    5:47/M
       2    Matt Smith                                  36        8      31:02.0    6:12/M
       3    Asa Wilderman                               31        9      31:19.0    6:16/M
       4    Steven Wittrork                             34       23      34:16.0    6:51/M
       5    Travis Lombardi                             32       34      36:42.0    7:20/M
       6    Eric Freidland                              31       36      37:04.0    7:25/M
       7    Robert FRENETTE                             37       45      38:23.0    7:41/M
       8    Peter Degroot                               34       48      38:44.0    7:45/M
       9    R. Rantonetti                               37       59      39:34.0    7:55/M
      10    Francis Deforeto                            37       68      40:18.0    8:04/M
      11    Carl Montagano                              37       71      40:45.0    8:09/M
      12    Julian Hough                                36       74      41:21.0    8:16/M
      13    William Sullivan        Waterford  CT       36       77      42:16.0    8:27/M
      14    R. J Decosta                                34      108      47:21.0    9:28/M
      15    George Collier, Jr                          35      116      48:55.0    9:47/M
      16    Robert Cassidy                              37      118      50:17.0   10:03/M
      17    Patrick Muraly                              37      127      53:14.0   10:39/M
Top

Men 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Munroe                              46        6      30:18.0    6:04/M
       2    Hohn Hadock                                 46        7      30:31.0    6:06/M
       3    Scott Roth                                  47       11      31:58.0    6:24/M
       4    Eric Albert                                 40       13      32:24.0    6:29/M
       5    Steve Surprise                              48       14      33:05.0    6:37/M
       6    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    49       15      33:11.0    6:38/M
       7    William Kane                                43       16      33:26.0    6:41/M
       8    Jeremy Springham                            42       17      33:41.0    6:44/M
       9    Robert TOSIELLO                             47       19      33:50.0    6:46/M
      10    Simon Harvey                                43       21      33:58.0    6:48/M
      11    Todd Strickland                             42       22      34:06.0    6:49/M
      12    Kevin Simmons                               41       37      37:07.0    7:25/M
      13    Matthew Mayhen                              41       38      37:07.0    7:25/M
      14    David Ferrante                              45       39      37:10.0    7:26/M
      15    Greg Kinelles                               48       41      37:27.0    7:29/M
      16    John Klein-Robenhaar                        45       49      38:44.0    7:45/M
      17       Steve Anderson                           47       54      39:19.0    7:52/M
      18    Jay Baird                                   41       56      39:30.0    7:54/M
      19    Bruce Dowd                                  42       65      40:08.0    8:02/M
      20    Tobin Sisk                                  45       69      40:19.0    8:04/M
      21    David Taylor                                47       70      40:38.0    8:08/M
      22    Gene Ryan                                   48       78      42:18.0    8:28/M
      23    Timothy Conway                              40       85      43:29.0    8:42/M
      24    John RYAN               Waterford  CT       42       87      44:01.0    8:48/M
      25    James Fretz                                 42       91      44:47.0    8:57/M
      26    James Salomon                               44       93      45:17.0    9:03/M
      27    Glenn Forest                                44       96      45:23.0    9:05/M
      28    Jeffery Morse                               40      101      46:18.0    9:16/M
      29    John Gaffney                                45      102      46:55.0    9:23/M
      30    August Zupka                                47      104      47:00.0    9:24/M
      31    Leo Leosullivan                             42      110      47:59.0    9:36/M
Top

Men 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gary Rodebaugh                              56       26      35:12.0    7:02/M
       2    William SCHAEFFER                           58       29      35:37.0    7:07/M
       3    Jack Cronan                                 58       31      35:51.0    7:10/M
       4    Robert Davis            Naugatuck  CT       53       32      36:03.0    7:13/M
       5    David Rathbun                               57       40      37:18.0    7:28/M
       6    Oliver White                                56       44      38:10.0    7:38/M
       7    David Gordon                                50       47      38:41.0    7:44/M
       8    Tom Pamsch                                  50       51      38:59.0    7:48/M
       9    John O'Leary                                52       61      39:36.0    7:55/M
      10    Steven Kowalsky                             56       62      39:41.0    7:56/M
      11    Barry Scheckley                             57       64      40:01.0    8:00/M
      12    Glenn Gratak                                52       75      41:24.0    8:17/M
      13    Oliverio Oramas                             56       79      43:00.0    8:36/M
      14    George Davis                                59       81      43:04.0    8:37/M
      15    Karl Salvato                                51       88      44:17.0    8:51/M
      16    John Williams           Branford  CT        50       89      44:23.0    8:53/M
      17    Barry Konet                                 58      105      47:07.0    9:25/M
      18    Edward Caprilis                             59      109      47:36.0    9:31/M
      19    Tom MacDonald                               51      113      48:31.0    9:42/M
      20    Roman Sterzycki                             56      114      48:49.0    9:46/M
      21    Robert Sullivan                             51      125      52:48.0   10:34/M
Top

Men 60 to 69
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Thomas                                 66       57      39:32.0    7:54/M
       2    Gordon Todd                                 63       67      40:17.0    8:03/M
       3    Michael Draper                              62       84      43:26.0    8:41/M
       4    William Bennett                             61      103      46:59.0    9:24/M
       5    Robert Trowbridge                           65      117      49:40.0    9:56/M
       6    John Reid                                   60      121      50:59.0   10:12/M
Top

Men 70 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Herman Bershtein                            79      133      57:29.0   11:30/M

Top 

Unknown Age Grouping
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Participant No Name                          0        1      45:21.0    9:04/M