Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ct/Dec3_NIAJin_set1.shtml

NIA Jingle Bell Run 5K

Trumbull, CT, December 3, 2005

Complete Overall and Division Results

Race Winner Joshua Olsen
Race Winner Joshua Olsen


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

NIA Jingle Bell Run 5K
December 3, 2005 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Joshua Olsen, Thomaston, CT - 16:58
Mary Dolan Zengo, Trumbull, CT - 18:52


LOCATION
Nichols United

Methodist Church
WEATHER
33 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joshua Olsen            Thomaston  CT       15 ***** M 15-19        16:58    5:28/M
       2    Colin Shukie            Easton  CT          17     1 M 15-19        17:19    5:35/M
       3    James Gaughan           Vienna  VA          20     1 M 20-29        17:24    5:37/M
       4    Doug Scarth             Redding  CT         47     1 M 40-49        17:30    5:39/M
       5    Timothy Olsen           Thomaston  CT       16     2 M 15-19        17:43    5:43/M
       6    Joe Puopolo             Shelton  CT         47     2 M 40-49        17:44    5:43/M
       7    Eric Hodska             Monroe  CT          38     1 M 30-39        17:46    5:44/M
       8    Sean Phillips           Milford  CT         16     3 M 15-19        17:52    5:46/M
       9    J.d. Worrall            Totowa  NJ          20     2 M 20-29        17:55    5:47/M
      10    Dale Richardson         Trumbull  CT        45     3 M 40-49        17:57    5:47/M
      11    Stephen Marsalese       Litchfield  CT      40     4 M 40-49        18:00    5:48/M
      12    Chris Boyd              Trumbull  CT        16     4 M 15-19        18:06    5:50/M
      13    Tom Sassi               Stamford  CT        44     5 M 40-49        18:07    5:51/M
      14    Charles Hornak          Hamden  CT          38     2 M 30-39        18:07    5:51/M
      15    Jeffrey Crockett        Trumbull  CT        17     5 M 15-19        18:07    5:51/M
      16    Kevin Tiernan           Milford  CT         15     6 M 15-19        18:10    5:52/M
      17    Stafford Brown          Milford  CT         29     3 M 20-29        18:24    5:56/M
      18    Michael Mosca           Lisbon  CT          27     4 M 20-29        18:33    5:59/M
      19    Manoel Leal             Danbury  CT         49     6 M 40-49        18:48    6:04/M
      20    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          40 ***** F 40-49        18:52    6:05/M
      21    Brian Coe               Trumbull  CT        43     7 M 40-49        18:55    6:06/M
      22    Dave Mc Vay             Stamford  CT        38     3 M 30-39        18:56    6:06/M
      23    Matthew Cross           Stamford  CT        42     8 M 40-49        18:58    6:07/M
      24    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      43     9 M 40-49        19:02    6:08/M
      25    Christopher Treat       West Haven  CT      32     4 M 30-39        19:18    6:14/M
      26    Nicholas Murphy         Milford  CT         28     5 M 20-29        19:24    6:15/M
      27    Kenneth Martin Jr       Trumbull  CT        28     6 M 20-29        19:26    6:16/M
      28    Jeffrey Swan            Fairfield  CT       16     7 M 15-19        19:37    6:20/M
      29    Robyn Hudak             Monroe  CT          19     1 F 15-19        19:47    6:23/M
      30    Kevin Lincoln           Trumbull  CT        16     8 M 15-19        19:53    6:25/M
      31    Thomas Matthews         Trumbull  CT        34     5 M 30-39        19:53    6:25/M
      32    Lars Jorgensen          Trumbull  CT        42    10 M 40-49        19:58    6:26/M
      33    Roger Baxley            Weston  CT          37     6 M 30-39        20:03    6:28/M
      34    Bill Hunter             Fairfield  CT       43    11 M 40-49        20:05    6:29/M
      35    Amy Fredericks          Stamford  CT        39     1 F 30-39        20:07    6:29/M
      36    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       34     2 F 30-39        20:08    6:30/M
      37    Ian Parmiter            Fairfield  CT       47    12 M 40-49        20:10    6:30/M
      38    Matthew Danaher         Trumbull  CT        13     1 M 11-14        20:11    6:31/M
      39    Santa Claus             North Pole          51     1 M 50-59        20:12    6:31/M
      40    Amelia Audette          Trumbull  CT        31     3 F 30-39        20:13    6:31/M
      41    Jay Gould               Westport  CT        16     9 M 15-19        20:17    6:33/M
      42    Rachel Wagle            Wilton  CT          38     4 F 30-39        20:19    6:33/M
      43    Todd Lofrese            Trumbull  CT        33     7 M 30-39        20:20    6:34/M
      44    Vincent Lindsley        Derby  CT           28     7 M 20-29        20:29    6:36/M
      45    Mark Dibenedetto        Derby  CT           22     8 M 20-29        20:32    6:37/M
      46    Dawn Hudak              Monroe  CT          19     2 F 15-19        20:32    6:37/M
      47    Brian Fidler            West Haven  CT      34     8 M 30-39        20:35    6:38/M
      48    Jeff Tyler              New Milford  CT     53     2 M 50-59        20:35    6:38/M
      49    Mark Lewis              Shelton  CT         42    13 M 40-49        20:38    6:39/M
      50    John Pierson            Fairfield  CT       15    10 M 15-19        20:41    6:40/M
      51    Albert Post             Orange  CT          47    14 M 40-49        20:44    6:41/M
      52    Chris Saroka            Northford  CT       33     9 M 30-39        20:44    6:41/M
      53    Jeff McGregor           Shelton  CT         30    10 M 30-39        20:48    6:43/M
      54    Michael Nangle          Trumbull  CT        14     2 M 11-14        20:58    6:46/M
      55    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     3 M 50-59        21:01    6:47/M
      56    Robert Leder            Stamford  CT        35    11 M 30-39        21:02    6:47/M
      57    Lawson Kurtz            Westport  CT        16    11 M 15-19        21:05    6:48/M
      58    Josh Wells              Shelton  CT         16    12 M 15-19        21:05    6:48/M
      59    Anthony Cramond         Monroe  CT          14     3 M 11-14        21:10    6:50/M
      60    Dawn Malone             Trumbull  CT        31     5 F 30-39        21:11    6:50/M
      61    Nick Gartsu             Trumbull  CT        14     4 M 11-14        21:14    6:51/M
      62    Michael Bonnar          Trumbull  CT        53     4 M 50-59        21:17    6:52/M
      63    Andrew Bushnell         Trumbull  CT        15    13 M 15-19        21:20    6:53/M
      64    Richard Pancoast        Stratford  CT       51     5 M 50-59        21:22    6:54/M
      65    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        45    15 M 40-49        21:27    6:55/M
      66    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      52     6 M 50-59        21:31    6:56/M
      67    Tom Malone              Trumbull  CT        34    12 M 30-39        21:32    6:57/M
      68    Nick Manuzzi            Monroe  CT          45    16 M 40-49        21:34    6:57/M
      69    Michele Covino Deaso    Fairfield  CT       42     1 F 40-49        21:36    6:58/M
      70    Michael Costello        Fairfield  CT       47    17 M 40-49        21:37    6:58/M
      71    Michelle Mueller        Monroe  CT          44     2 F 40-49        21:37    6:58/M
      72    Greg Taylor             Fairfield  CT       46    18 M 40-49        21:43    7:00/M
      73    Malik Olsen             Thomaston  CT       10     1 M  1-10        21:45    7:01/M
      74    Matthew Beland          Woodbridge  CT      12     5 M 11-14        21:45    7:01/M
      75    Steve Edwards           Stamford  CT        26     9 M 20-29        21:47    7:02/M
      76    Kellie Walker           North Branford  CT  14     1 F 11-14        21:52    7:03/M
      77    David Walker            North Branford  CT  42    19 M 40-49        21:52    7:03/M
      78    Christine Asaro         Trumbull  CT        37     6 F 30-39        22:00    7:06/M
      79    Jack Zamary             Newtown  CT         42    20 M 40-49        22:01    7:06/M
      80    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54     7 M 50-59        22:01    7:06/M
      81    Tyler Cameron           Gales Ferry  CT     27    10 M 20-29        22:01    7:06/M
      82    Scott Peder             Newtown  CT         50     8 M 50-59        22:02    7:06/M
      83    Tara-Marie Nucera       Trumbull  CT        28     1 F 20-29        22:08    7:08/M
      84    Stephen Lincoln         Trumbull  CT        46    21 M 40-49        22:08    7:08/M
      85    David Buckwald          Trumbull  CT        41    22 M 40-49        22:10    7:09/M
      86    Stuart Swan             Fairfield  CT       48    23 M 40-49        22:12    7:10/M
      87    Michael Matera          Monroe  CT          11     6 M 11-14        22:14    7:10/M
      88    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT        47     3 F 40-49        22:14    7:10/M
      89    Bob Sabre               Fairfield  CT       55     9 M 50-59        22:14    7:10/M
      90    Thomas Gardella         Seymour  CT         54    10 M 50-59        22:15    7:11/M
      91    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       55    11 M 50-59        22:16    7:11/M
      92    Eric Friedland          Shelton  CT         32    13 M 30-39        22:18    7:12/M
      93    Erin Devlin             Stratford  CT       41     4 F 40-49        22:25    7:14/M
      94    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      54    12 M 50-59        22:26    7:14/M
      95    Patrick Donegan         Trumbull  CT        40    24 M 40-49        22:27    7:15/M
      96    Michael Piquette        Trumbull  CT        47    25 M 40-49        22:30    7:15/M
      97    Lily Cennamo            Gilford  NH         39     7 F 30-39        22:33    7:16/M
      98    Christian Keator        Milford  CT         40    26 M 40-49        22:37    7:18/M
      99    Robert Von Ancken       Trumbull  CT        44    27 M 40-49        22:38    7:18/M
     100    John O'connor           Fairfield  CT       45    28 M 40-49        22:40    7:19/M
     101    Dorothy Ramsey-Hughes   Old Greenwich  CT   43     5 F 40-49        22:40    7:19/M
     102    Mario Guevara Rodrigu   Milford  CT         46    29 M 40-49        22:43    7:20/M
     103    James Napolitano        Fairfield  CT       16    14 M 15-19        22:49    7:22/M
     104    Michael Morton          Monroe  CT          16    15 M 15-19        22:51    7:22/M
     105    Vincent Dipalma         Bridgeport  CT      46    30 M 40-49        22:53    7:23/M
     106    Michael Bertie          Trumbull  CT        34    14 M 30-39        22:57    7:24/M
     107    Mark Odgers             Shelton  CT         44    31 M 40-49        22:58    7:25/M
     108    Jeff Bruner             Trumbull  CT        46    32 M 40-49        22:59    7:25/M
     109    Peter Lee               Milford  CT         47    33 M 40-49        23:06    7:27/M
     110    Catherine Kalkstein     Trumbull  CT        35     8 F 30-39        23:08    7:28/M
     111    Paul Couzelis           Norwalk  CT         63     1 M 60-69        23:09    7:28/M
     112    Christina Larsen        Monroe  CT          17     3 F 15-19        23:09    7:28/M
     113    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         47     6 F 40-49        23:11    7:29/M
     114    David Schafer           Trumbull  CT        36    15 M 30-39        23:13    7:29/M
     115    Nick Veikos             TRUMBULL  CT        47    34 M 40-49        23:16    7:30/M
     116    Robert Fialkovich       Shelton  CT         52    13 M 50-59        23:19    7:31/M
     117    Phil Lafleur            Milford  CT         42    35 M 40-49        23:20    7:32/M
     118    Gerald Zollo            Prospect  CT        40    36 M 40-49        23:22    7:32/M
     119    David PROVOST           Trumbull  CT        12     7 M 11-14        23:22    7:32/M
     120    Brian Brown             Scarsdale  ny       46    37 M 40-49        23:25    7:33/M
     121    Tom Fatone              Derby  CT           37    16 M 30-39        23:26    7:34/M
     122    Jennifer Nyquist        Trumbull  CT        32     9 F 30-39        23:27    7:34/M
     123    Robert Stewart          Trumbull  CT        49    38 M 40-49        23:29    7:35/M
     124    Robert Edwards          Trumbull  CT        44    39 M 40-49        23:30    7:35/M
     125    Lauren Mappa            Fairifeld  CT       41     7 F 40-49        23:30    7:35/M
     126    Peter Lendrum           Fairfield  CT       40    40 M 40-49        23:31    7:35/M
     127    Susan Fegelman          Milford  CT         41     8 F 40-49        23:32    7:35/M
     128    Danny Helfrich          Trumbull  CT        13     8 M 11-14        23:33    7:36/M
     129    Jerry Rotante           Newtown  CT         39    17 M 30-39        23:34    7:36/M
     130    Sabrina Olsen           Thomaston  CT        9     1 F  1-10        23:39    7:38/M
     131    Duane Estey             Seymour  CT         63     2 M 60-69        23:41    7:38/M
     132    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         26     2 F 20-29        23:45    7:40/M
     133    Jeremy Glauner          Wilton  CT          28    11 M 20-29        23:49    7:41/M
     134    Michael Davidson        Shelton  CT         46    41 M 40-49        23:51    7:42/M
     135    Jim Bennett             North Haven  CT     33    18 M 30-39        23:53    7:42/M
     136    Tom Palomba             Middlebury  CT      45    42 M 40-49        23:55    7:43/M
     137    Daniel SchuMacHer       Naugatuck  CT        8     2 M  1-10        24:03    7:45/M
     138    Nardy Chung             Hamden  CT          28    12 M 20-29        24:03    7:45/M
     139    Robert Auer             Bridgeport  CT      47    43 M 40-49        24:03    7:45/M
     140    Chris SchuMacHer        Naugatuck  CT       40    44 M 40-49        24:03    7:45/M
     141    Patrick Cordle          Monroe  CT          49    45 M 40-49        24:04    7:46/M
     142    Dan Tighe               Milford  CT         15    16 M 15-19        24:04    7:46/M
     143    Catherine Sancho        Fairfield  CT       40     9 F 40-49        24:05    7:46/M
     144    Kathryn Canon           Trumbull  CT        16     4 F 15-19        24:05    7:46/M
     145    Stephanie Helfrich      Trumbull  CT        14     2 F 11-14        24:08    7:47/M
     146    Michael Adinolfi        Trumbull  CT        12     9 M 11-14        24:08    7:47/M
     147    Anne Martino            Sandy Hook  CT      12     3 F 11-14        24:09    7:47/M
     148    Steve Martino           Sandy Hook  CT      43    46 M 40-49        24:11    7:48/M
     149    Scott Taylor            Stamford  CT        51    14 M 50-59        24:19    7:51/M
     150    Caroline Smith          Bethel  CT          28     3 F 20-29        24:20    7:51/M
     151    Donegan Connor          Trumbull  CT        12    10 M 11-14        24:22    7:52/M
     152    Mark Blanchard          Yonkers  NY         33    19 M 30-39        24:23    7:52/M
     153    Michael Begg            Trumbull  CT        37    20 M 30-39        24:25    7:53/M
     154    Eric Mack               Trumbull  CT        15    17 M 15-19        24:26    7:53/M
     155    Eric Broadbent          Trumbull  CT        55    15 M 50-59        24:27    7:53/M
     156    Steve Hodson            Trumbull  CT        50    16 M 50-59        24:27    7:53/M
     157    Jim Dacosta             Fairfield  CT       44    47 M 40-49        24:32    7:55/M
     158    Freda Keklik            Shelton  CT         26     4 F 20-29        24:33    7:55/M
     159    Stephen Moore           Trumbull  CT        46    48 M 40-49        24:35    7:56/M
     160    Rob Bocompani           Fairfield  CT       36    21 M 30-39        24:36    7:56/M
     161    Dan Sileo               Trumbull  CT        13    11 M 11-14        24:38    7:57/M
     162    Joseph Steele           New Haven  CT       51    17 M 50-59        24:40    7:57/M
     163    David Nelson            Trumbull  CT        13    12 M 11-14        24:40    7:57/M
     164    Christina McGurrin      West Haven  CT      29     5 F 20-29        24:41    7:58/M
     165    Brigitte Granger        Trumbull  CT        17     5 F 15-19        24:43    7:58/M
     166    Matthew Green           Wolcott  CT         15    18 M 15-19        24:44    7:59/M
     167    Paul Ribnicky           Stratford  CT       50    18 M 50-59        24:45    7:59/M
     168    Sara Beland             Woodbridge  CT      10     2 F  1-10        24:46    7:59/M
     169    Daniel Green            Wolcott  CT         40    49 M 40-49        24:47    8:00/M
     170    Catherine Hopkins       New Haven  CT       32    10 F 30-39        24:48    8:00/M
     171    Martin Shapiro          Trumbull  CT        49    50 M 40-49        24:49    8:00/M
     172    Erika Cebulski          Fairfield  CT       32    11 F 30-39        24:50    8:01/M
     173    Matthew Berube          Fairfield  CT       36    22 M 30-39        24:53    8:02/M
     174    Jonathan Yuen           Katonah  NY         61     3 M 60-69        24:53    8:02/M
     175    Kerrin Hage             Sandy Hook  CT      30    12 F 30-39        24:53    8:02/M
     176    Mimi Beardsley          Sandy Hook  CT      38    13 F 30-39        24:54    8:02/M
     177    Kevin Chapman           Vienna  VA          34    23 M 30-39        24:55    8:02/M
     178    Leslie Pavel            Trumbull  CT        48    10 F 40-49        24:55    8:02/M
     179    Christopher Meskill     Shelton  CT         13    13 M 11-14        24:56    8:03/M
     180    Lenna Cooper            Trumbull  CT        14     4 F 11-14        25:00    8:04/M
     181    Matthew O'Brien         Trumbull  CT        11    14 M 11-14        25:02    8:05/M
     182    Richard Chuma           Shelton  CT         39    24 M 30-39        25:03    8:05/M
     183    Brendan Donegan         Trumbull  CT        12    15 M 11-14        25:04    8:05/M
     184    Jeremy Mc Gale          New Canaan  CT      10     3 M  1-10        25:06    8:06/M
     185    John Powers             Norwalk  CT         35    25 M 30-39        25:10    8:07/M
     186    Karen Cammarta          Stamford  CT        28     6 F 20-29        25:12    8:08/M
     187    Mary Pelley             Trumbull  CT        57     1 F 50-59        25:13    8:08/M
     188    Kevin Buda              Bridgeport  CT      38    26 M 30-39        25:14    8:08/M
     189    Mike Pisani             Stratford  CT       62     4 M 60-69        25:16    8:09/M
     190    Thomas Wilson           Shelton  CT         42    51 M 40-49        25:21    8:11/M
     191    Edward Cheever          Monroe  CT          43    52 M 40-49        25:22    8:11/M
     192    Kelsey Kopec            Shelton  CT         17     6 F 15-19        25:22    8:11/M
     193    Richard Kopec           Shelton  CT         46    53 M 40-49        25:23    8:11/M
     194    Matt Briand             Monroe  CT          32    27 M 30-39        25:25    8:12/M
     195    Frank Vellardito        Trumbull  CT        71     1 M 70-79        25:27    8:13/M
     196    Matthew Parnell         Fairfield  CT       36    28 M 30-39        25:29    8:13/M
     197    Arthur Oefinger         Shelton  CT         60     5 M 60-69        25:29    8:13/M
     198    Emily Kelley            Trumbull  CT        14     5 F 11-14        25:30    8:14/M
     199    Katie Beland            Woodbridge  CT      10     3 F  1-10        25:31    8:14/M
     200    Patrick Brown           Darien  ct          39    29 M 30-39        25:34    8:15/M
     201    Katie Mack              Trumbull  CT        18     7 F 15-19        25:35    8:15/M
     202    Erica Laudano           New York  NY        29     7 F 20-29        25:36    8:15/M
     203    Sean Marren             Shelton  CT         13    16 M 11-14        25:37    8:16/M
     204    Sam Chameides           Oxford  CT          17    19 M 15-19        25:41    8:17/M
     205    Andy Cable              Shelton  CT         40    54 M 40-49        25:41    8:17/M
     206    Michael Hagenbach       Stamford  CT        38    30 M 30-39        25:42    8:17/M
     207    Jeff Gouley             Fairfield  CT       35    31 M 30-39        25:43    8:18/M
     208    Chris Saroka            Northford  CT       15    20 M 15-19        25:43    8:18/M
     209    Gina Luczaj             Trumbull  CT        31    14 F 30-39        25:44    8:18/M
     210    Tim Lincoln             Trumbull  CT        14    17 M 11-14        25:44    8:18/M
     211    Michael Corraro         Shelton  CT         50    19 M 50-59        25:45    8:18/M
     212    Jamie Foley             Norwalk  CT         31    15 F 30-39        25:47    8:19/M
     213    Mary Lou White          Bolton  CT          50     2 F 50-59        25:48    8:19/M
     214    Gene Memoli             Stratford  CT       48    55 M 40-49        25:48    8:19/M
     215    Joe Horne               Shelton  CT         51    20 M 50-59        25:49    8:20/M
     216    Brian Meadows           E  Haddam  CT       28    13 M 20-29        25:51    8:20/M
     217    Mark Pelley             Trumbull  CT        54    21 M 50-59        25:52    8:21/M
     218    Elizabeth Cryan         Stamford  CT        25     8 F 20-29        25:55    8:22/M
     219    Sharon Gosha            Trumbull  CT        52     3 F 50-59        25:57    8:22/M
     220    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         50     4 F 50-59        25:58    8:23/M
     221    Noel Singheenow         Cheshire  CT        48    56 M 40-49        26:00    8:23/M
     222    Scott Gimpel            Stamford  CT        44    57 M 40-49        26:08    8:26/M
     223    Melissa Corraro         Shelton  CT         12     6 F 11-14        26:08    8:26/M
     224    Kyle Saroka             Northford  CT       10     4 M  1-10        26:13    8:27/M
     225    Brianna Wood            Shelton  CT         11     7 F 11-14        26:14    8:28/M
     226    Christopher Canon       Trumbull  CT        50    22 M 50-59        26:17    8:29/M
     227    Konstantin Tartakovsky  Oakville  CT        19    21 M 15-19        26:21    8:30/M
     228    Michael Buchina         New Haven  CT       46    58 M 40-49        26:26    8:32/M
     229    Eric Johnson            Bridgeport  CT      52    23 M 50-59        26:27    8:32/M
     230    Thomas Collaro          Windsor  CT         33    32 M 30-39        26:30    8:33/M
     231    Linda Goodman           Derby  CT           27     9 F 20-29        26:32    8:34/M
     232    Will Tighe              Milford  CT         15    22 M 15-19        26:33    8:34/M
     233    Sky Wells               Shelton  CT         40    59 M 40-49        26:35    8:35/M
     234    Joe Garofalo            Monroe  CT          53    24 M 50-59        26:35    8:35/M
     235    Maria Lopez             Monroe  CT          38    16 F 30-39        26:37    8:35/M
     236    Robert Levy             Hamden  CT          42    60 M 40-49        26:38    8:35/M
     237    Martha Alejandro-Bird   Wolcott  CT         37    17 F 30-39        26:38    8:35/M
     238    Andrea Markovics        Milford  CT         36    18 F 30-39        26:40    8:36/M
     239    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    25 M 50-59        26:41    8:36/M
     240    Martin McCann           Trumbull  CT        47    61 M 40-49        26:42    8:37/M
     241    Matthew Kraynak         Shelton  CT         39    33 M 30-39        26:46    8:38/M
     242    Mike Mahoney            Trumbull  CT        53    26 M 50-59        26:49    8:39/M
     243    Paul O'Brien            Trumbull  CT        43    62 M 40-49        26:50    8:39/M
     244    George Huffman          Shelton  CT         48    63 M 40-49        26:55    8:41/M
     245    Meghan Stewart          Trumbull  CT        16     8 F 15-19        26:55    8:41/M
     246    David Pierson           Trumbull  CT        47    64 M 40-49        26:56    8:41/M
     247    Jack Weber              Newtown  CT         45    65 M 40-49        26:57    8:42/M
     248    Mark Peterson           Trumbull  CT        45    66 M 40-49        26:57    8:42/M
     249    Charles Flynn           Ansonia  CT         30    34 M 30-39        26:58    8:42/M
     250    Patrick Tutek           Trumbull  CT        32    35 M 30-39        26:58    8:42/M
     251    John Coleman            Trumbull  CT        49    67 M 40-49        26:59    8:42/M
     252    Jillian Thompson        Newtown  CT         12     8 F 11-14        27:04    8:44/M
     253    Chuck Vento             Trumbull  CT        59    27 M 50-59        27:05    8:44/M
     254    Julia Quigley           Trumbull  CT        14     9 F 11-14        27:06    8:45/M
     255    Susan Christoffersen    Fairfield  CT       48    11 F 40-49        27:07    8:45/M
     256    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    36 M 30-39        27:09    8:45/M
     257    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT      65     6 M 60-69        27:10    8:46/M
     258    Anthony Parker          Brooklyn  NY        46    68 M 40-49        27:14    8:47/M
     259    Jacob Gibson            Trumbull  CT        13    18 M 11-14        27:17    8:48/M
     260    Neal Wellins            Cheshire  CT        62     7 M 60-69        27:24    8:50/M
     261    Ashley Cervin           Milford  CT         13    10 F 11-14        27:26    8:51/M
     262    Lisa Cervin             Milford  CT         30    19 F 30-39        27:26    8:51/M
     263    Gregory Sawicki         Trumbull  CT         4     5 M  1-10        27:27    8:51/M
     264    Juan Lopez              Stamford  CT        19    23 M 15-19        27:28    8:52/M
     265    Julien Debelle Duplan   Stratford  CT       11    19 M 11-14        27:28    8:52/M
     266    Lucinda Hicks           Milford  CT         15     9 F 15-19        27:28    8:52/M
     267    Jill Carpenter          Trumbull  CT        14    11 F 11-14        27:29    8:52/M
     268    Michele Morcey          Watertown  CT       39    20 F 30-39        27:31    8:53/M
     269    Bill Armstrong          Stamford  CT        52    28 M 50-59        27:32    8:53/M
     270    Larry Gibson            Trumbull  CT        42    69 M 40-49        27:33    8:53/M
     271    Bill Nystrom            Shelton  CT         56    29 M 50-59        27:36    8:54/M
     272    Marca Gonzalez          Norwalk  CT         36    21 F 30-39        27:37    8:55/M
     273    Tom Shanahan            Southington  CT     59    30 M 50-59        27:38    8:55/M
     274    Rick Meskill            Shelton  CT         49    70 M 40-49        27:39    8:55/M
     275    Chris Lee               Fairfield  CT       44    71 M 40-49        27:39    8:55/M
     276    Luanne Roy              Fairfield  CT       50     5 F 50-59        27:41    8:56/M
     277    James Push              Fairfield  CT       48    72 M 40-49        27:44    8:57/M
     278    Geoffrey Bushman        Sandy Hook  CT      31    37 M 30-39        27:50    8:59/M
     279    Mark Veikos             Trumbull  CT        13    20 M 11-14        27:53    9:00/M
     280    Patrick Bosse           Fairfield  CT       45    73 M 40-49        27:53    9:00/M
     281    Erin Begg               Newtown  CT         11    12 F 11-14        27:56    9:01/M
     282    Mia Napolitano          Trumbull  CT        25    10 F 20-29        27:58    9:01/M
     283    Tyler Fraser            Trumbull  CT        13    21 M 11-14        27:59    9:02/M
     284    Florene Nichols         Stratford  CT       45    12 F 40-49        28:06    9:04/M
     285    Paul Varvaro            Easton  CT          40    74 M 40-49        28:10    9:05/M
     286    Leslie Lincoln          Trumbull  CT        46    13 F 40-49        28:11    9:05/M
     287    Stephen Burke           Stratford  CT       29    14 M 20-29        28:13    9:06/M
     288    Kevin Finch             Stratford  CT       29    15 M 20-29        28:13    9:06/M
     289    Sarah Goodell           Norwalk  CT         22    11 F 20-29        28:14    9:06/M
     290    Amy Briand              Monroe  CT          33    22 F 30-39        28:15    9:07/M
     291    Max Bohling             Trumbull  CT        13    22 M 11-14        28:16    9:07/M
     292    Brian Tomko             Kensington  CT      34    38 M 30-39        28:17    9:07/M
     293    Mary McGarity           Trumbull  CT        44    14 F 40-49        28:17    9:07/M
     294    Kyle Zengo              Wilton  CT          11    23 M 11-14        28:18    9:08/M
     295    Andrew Wagle            Wilton  CT           9     6 M  1-10        28:18    9:08/M
     296    John Dragan             Kensington  CT      34    39 M 30-39        28:19    9:08/M
     297    Bill Wagner             Trumbull  CT        50    31 M 50-59        28:19    9:08/M
     298    Douglas Barber          Orange  CT          11    24 M 11-14        28:22    9:09/M
     299    Carol Smith             Bethel  CT          58     6 F 50-59        28:24    9:10/M
     300    Lauren Douglass         Trumbull  CT        16    10 F 15-19        28:25    9:10/M
     301    Caroline Douglass       Trumbull  CT        14    13 F 11-14        28:25    9:10/M
     302    Patricia Lind           Shelton  CT         43    15 F 40-49        28:26    9:10/M
     303    Ken Ziman               Orange  CT          59    32 M 50-59        28:26    9:10/M
     304    Mark Hopwood            Trumbull  CT        32    40 M 30-39        28:26    9:10/M
     305    Lisa Tatun              Shelton  CT         43    16 F 40-49        28:28    9:11/M
     306    Benjamin Strong         Trumbull  CT        36    41 M 30-39        28:31    9:12/M
     307    Kelly Gavin             New York  NY        33    23 F 30-39        28:32    9:12/M
     308    Annalisa Paltauf        Brookfield  CT      22    12 F 20-29        28:33    9:13/M
     309    Kathleen Richardson     Trumbull  CT        46    17 F 40-49        28:34    9:13/M
     310    Emily Wolpiuk           Trumbull  CT        11    14 F 11-14        28:41    9:15/M
     311    Karl Eilers             Danbury  CT         53    33 M 50-59        28:44    9:16/M
     312    Ash Puttaswamy          Bridgeport  CT      26    13 F 20-29        28:45    9:16/M
     313    Dawn Moser              Shelton  CT         49    18 F 40-49        28:49    9:18/M
     314    Heather Burns           Monroe  CT          34    24 F 30-39        28:53    9:19/M
     315    Ann Tramontana          New Haven  CT       52     7 F 50-59        28:53    9:19/M
     316    Paul Perrone            Shelton  CT         55    34 M 50-59        29:03    9:22/M
     317    Karen Jones             Winton  CT          50     8 F 50-59        29:04    9:23/M
     318    Dan Manuzzi             Monroe  CT          15    24 M 15-19        29:07    9:24/M
     319    Diane Severino          Trumbull  CT        41    19 F 40-49        29:08    9:24/M
     320    Edward Gratnx           Monroe  CT          42    75 M 40-49        29:11    9:25/M
     321    Michael Amarillo        Bethel  CT          16    25 M 15-19        29:15    9:26/M
     322    Edgar Amarillo          Bethel  CT          50    35 M 50-59        29:15    9:26/M
     323    Matthew Bolin           Weston  CT          10     7 M  1-10        29:18    9:27/M
     324    Kurt Bolin              Weston  CT          47    76 M 40-49        29:18    9:27/M
     325    John Fruin              Trumbull  CT        41    77 M 40-49        29:19    9:27/M
     326    Marion Richard          Trumbull  CT        50     9 F 50-59        29:27    9:30/M
     327    Christopher Quigley     Trumbull  CT        44    78 M 40-49        29:28    9:30/M
     328    Petra Brito             Norwalk  CT         36    25 F 30-39        29:34    9:32/M
     329    Clay Risuer             Woodbridge  CT      39    42 M 30-39        29:35    9:33/M
     330    Rebecca Thorpe          Fairfield  CT       36    26 F 30-39        29:36    9:33/M
     331    Deirdre Brown           Trumbull  ct        42    20 F 40-49        29:37    9:33/M
     332    Ernie Pierson           Fairfield  CT       49    79 M 40-49        29:38    9:34/M
     333    Annie Moran             Trumbull  CT        37    27 F 30-39        29:39    9:34/M
     334    Amil Redgate            Southport  CT       39    28 F 30-39        29:44    9:35/M
     335    Eileen Maffei           Trumbull  CT        47    21 F 40-49        29:45    9:36/M
     336    Bob Walter              Trumbull  CT        51    36 M 50-59        29:50    9:37/M
     337    Lida Letowt             Stratford  CT       43    22 F 40-49        29:51    9:38/M
     338    James Hodska            Stratford  CT       63     8 M 60-69        29:53    9:38/M
     339    Barbara Erkan           Monroe  CT          41    23 F 40-49        29:54    9:39/M
     340    John McShane            Old Greenwich  CT   43    80 M 40-49        29:54    9:39/M
     341    Stephanie Duncan        Fairfield  CT       43    24 F 40-49        29:56    9:39/M
     342    Paul Henderlite         Watertown  CT       39    43 M 30-39        30:00    9:41/M
     343    Donald Dib              Trumbull  CT        50    37 M 50-59        30:03    9:42/M
     344    Noel Mara               Monroe  CT          55    38 M 50-59        30:06    9:43/M
     345    Andy Damiani            Cranston  RI        43    81 M 40-49        30:07    9:43/M
     346    Donna Cramond           Monroe  CT          56    10 F 50-59        30:11    9:44/M
     347    Justin MacKenzie        Trumbull  CT        33    44 M 30-39        30:12    9:45/M
     348    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    29 F 30-39        30:13    9:45/M
     349    Michele Colgan          Manchester  CT      24    14 F 20-29        30:15    9:45/M
     350    Bonnie Miller           Old Lyme  CT        26    15 F 20-29        30:16    9:46/M
     351    Jonathan Wheelock       Danbury  CT         25    16 M 20-29        30:16    9:46/M
     352    Melissa Kahn            West Hartford  CT   15    11 F 15-19        30:19    9:47/M
     353    Larry Kahn              Trumbull  CT        59    39 M 50-59        30:20    9:47/M
     354    Michael Uus             Trumbull  CT        12    25 M 11-14        30:22    9:48/M
     355    Brendan Moore           Trumbull  CT        11    26 M 11-14        30:23    9:48/M
     356    Joseph Marcogliese      New Canaan  CT      26    17 M 20-29        30:24    9:48/M
     357    Angela Edwards          Naugatuck  CT       32    30 F 30-39        30:24    9:48/M
     358    John Tressel            Deep River  CT      30    45 M 30-39        30:25    9:49/M
     359    Andrew Jeffery          Trumbull  CT        11    27 M 11-14        30:29    9:50/M
     360    Kelly Jeffery           Trumbull  CT         9     4 F  1-10        30:29    9:50/M
     361    Karin Jeffery           Trumbull  CT        43    25 F 40-49        30:29    9:50/M
     362    Scott Jeffery           Trumbull  CT        44    82 M 40-49        30:30    9:50/M
     363    Don Platko              Stratford  CT       64     9 M 60-69        30:31    9:51/M
     364    Stanley Wolpiuk         Trumbull  CT        13    28 M 11-14        30:33    9:51/M
     365    Laurence Nordvall       Trumbull  CT        69    10 M 60-69        30:39    9:53/M
     366    Philip Terio            Trumbull  CT        12    29 M 11-14        30:40    9:54/M
     367    Christine Boulanger     Stratford  CT       25    16 F 20-29        30:41    9:54/M
     368    Cindy Kane              Woodbridge  DC      35    31 F 30-39        30:42    9:54/M
     369    Tricia Begg             Trumbull  CT        36    32 F 30-39        30:47    9:56/M
     370    Cristina Dieguez        Bridgeport  CT      28    17 F 20-29        30:53    9:58/M
     371    Margaret Pinheiro       Milford  CT         45    26 F 40-49        30:55    9:58/M
     372    Bob Zitnay              Trumbull  CT        52    40 M 50-59        30:58    9:59/M
     373    Kristine Mingo          New Haven  CT       32    33 F 30-39        31:05   10:02/M
     374    Michele Vento           Danbury  CT         24    18 F 20-29        31:11   10:04/M
     375    Jennifer Grega          Trumbull  CT        29    19 F 20-29        31:18   10:06/M
     376    Sara Grega              Trumbull  CT        27    20 F 20-29        31:18   10:06/M
     377    John Peterson           Bridgeport  CT      47    83 M 40-49        31:19   10:06/M
     378    John Luczaj             Trumbull  CT        31    46 M 30-39        31:21   10:07/M
     379    James Shea              Trumbull  CT        12    30 M 11-14        31:23   10:07/M
     380    Norman Roth             Trumbull  CT        63    11 M 60-69        31:26   10:08/M
     381    Edward Donahue          Bridgeport  CT      52    41 M 50-59        31:27   10:09/M
     382    Kimberly Luczaj         Shelton  CT         29    21 F 20-29        31:29   10:09/M
     383    Jill Seres              Trumbull  CT        43    27 F 40-49        31:31   10:10/M
     384    Jim Stevens             Trumbull  CT        73     2 M 70-79        31:36   10:12/M
     385    Tony Granger            Trumbull  CT        48    84 M 40-49        31:38   10:12/M
     386    Nancy Guerette          Darien  CT          51    11 F 50-59        31:39   10:13/M
     387    Matthew Kelley          Trumbull  CT        12    31 M 11-14        31:43   10:14/M
     388    Mark Zitko              Meriden  CT         53    42 M 50-59        31:44   10:14/M
     389    Warren Johnson          Milford  CT         10     8 M  1-10        31:46   10:15/M
     390    Roger Krahn             Trumbull  CT        46    85 M 40-49        31:48   10:15/M
     391    Elizabeth Krahn         Trumbull  CT        15    12 F 15-19        31:48   10:15/M
     392    Wilhelmina Krahn        Trumbull  CT        13    15 F 11-14        31:49   10:16/M
     393    Kathy Hammell           Darien  ct          53    12 F 50-59        31:56   10:18/M
     394    Kristin Kaley           Brookfield  CT      40    28 F 40-49        31:58   10:19/M
     395    Teddy Pena              Oxford  CT          37    47 M 30-39        32:00   10:19/M
     396    Al Cirne                Oxford  CT          37    48 M 30-39        32:00   10:19/M
     397    Andrea Clapp            Oxford  CT          46    29 F 40-49        32:01   10:20/M
     398    Fernanda De Sousa       Seymour  CT         28    22 F 20-29        32:05   10:21/M
     399    Bernadette Salmini      Nichols  CT         60     1 F 60-69        32:06   10:21/M
     400    Bernadette Lecza        Durham  CT          40    30 F 40-49        32:07   10:22/M
     401    Meaghan Heeks           Trumbull  CT        11    16 F 11-14        32:07   10:22/M
     402    Bob Heeks               Trumbull  CT        47    86 M 40-49        32:09   10:22/M
     403    Katie Scully            Hamden  CT          30    34 F 30-39        32:15   10:24/M
     404    Krista Rembish          Meriden  CT         29    23 F 20-29        32:18   10:25/M
     405    Gina Staub              Fairfield  CT       29    24 F 20-29        32:18   10:25/M
     406    Robyn Falkowski         Cheshire  CT        28    25 F 20-29        32:18   10:25/M
     407    Jeremy Staub            Fairfield  CT       29    18 M 20-29        32:19   10:25/M
     408    Derek Bruner            Trumbull  CT        10     9 M  1-10        32:24   10:27/M
     409    Tamara Link             Stamford  CT        39    35 F 30-39        32:25   10:27/M
     410    Olivia Taylor           Fairfield  CT        9     5 F  1-10        32:25   10:27/M
     411    Ben Schoenleber         Trumbull  CT        11    32 M 11-14        32:25   10:27/M
     412    Pam Kennedy             Trumbull  CT        44    31 F 40-49        32:28   10:28/M
     413    Julia Zirinsky          Greenwich  CT       21    26 F 20-29        32:28   10:28/M
     414    Danny Anders            Cos Cob  CT         24    19 M 20-29        32:29   10:29/M
     415    Albert Derouin          Trumbull  CT        64    12 M 60-69        32:30   10:29/M
     416    Janine Tighe            Milford  CT         45    32 F 40-49        32:32   10:30/M
     417    Phil Friedland          Shelton  CT         64    13 M 60-69        32:33   10:30/M
     418    Cindy Buckley           Stratford  CT       53    13 F 50-59        32:41   10:33/M
     419    Julia Von Ehr           Southport  CT        9     6 F  1-10        32:47   10:35/M
     420    Claire Mastromonaco     Bridgeport  CT      47    33 F 40-49        32:51   10:36/M
     421    Bob Speer               Milford  CT         51    43 M 50-59        32:52   10:36/M
     422    Laura Perusse           Stratford  CT       26    27 F 20-29        32:54   10:37/M
     423    Lisa Longo              Trumbull  CT        24    28 F 20-29        32:55   10:37/M
     424    Fatima Magalhaes        Southport  CT       44    34 F 40-49        32:56   10:37/M
     425    William Palko           Shelton  CT         40    87 M 40-49        32:58   10:38/M
     426    Rebecca Palko           Shelton  CT         10     7 F  1-10        33:00   10:39/M
     427    Kristin Quade           Weston  CT          30    36 F 30-39        33:01   10:39/M
     428    Eileen Rooney           Stratford  CT       38    37 F 30-39        33:09   10:42/M
     429    Melissa Kane            Stratford  CT       28    29 F 20-29        33:20   10:45/M
     430    Janice Brown            Newtown  CT         55    14 F 50-59        33:29   10:48/M
     431    Barry Kresen            Milford  CT         42    88 M 40-49        33:31   10:49/M
     432    Kyle Kelly              Fairfield  CT       12    33 M 11-14        33:36   10:50/M
     433    Steven Kelly            Fairfield  CT       46    89 M 40-49        33:37   10:51/M
     434    Jennifer Miller         Branford  CT        37    38 F 30-39        33:39   10:51/M
     435    John Daponte            Stratford  CT       57    44 M 50-59        33:42   10:52/M
     436    John Gartsu             Trumbull  CT        13    34 M 11-14        33:46   10:54/M
     437    Richard Amato           Shelton  CT         48    90 M 40-49        33:47   10:54/M
     438    Kiye Sakai              Fairfield  CT       44    35 F 40-49        33:50   10:55/M
     439    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT        51    15 F 50-59        33:52   10:55/M
     440    Marie-Anne Marsalese    Litchfield  CT      41    36 F 40-49        33:53   10:56/M
     441    John Doris              Trumbull  CT        39    49 M 30-39        33:56   10:57/M
     442    Pamela Moore            Trumbull  CT        46    37 F 40-49        33:57   10:57/M
     443    Diana Meza              Austin  TX          30    39 F 30-39        34:00   10:58/M
     444    Molly Begg              Newtown  CT          7     8 F  1-10        34:07   11:00/M
     445    Leah Begg               Newtown  CT         36    40 F 30-39        34:07   11:00/M
     446    Jennifer Kucej          Trumbull  CT        36    41 F 30-39        34:14   11:03/M
     447    David Urban             Stratford  CT       49    91 M 40-49        34:14   11:03/M
     448    Alexander Taylor        Fairfield  CT       10    10 M  1-10        34:18   11:04/M
     449    Nancy Romero            Shelton  CT         46    38 F 40-49        34:20   11:05/M
     450    Ginny Hofford           Trumbull  CT        66     2 F 60-69        34:22   11:05/M
     451    Debra Siberon           Monroe  CT          28    30 F 20-29        34:27   11:07/M
     452    Kevin Carling           Berlin  CT          26    20 M 20-29        34:46   11:13/M
     453    Richard Johnson         Trumbull  CT        41    92 M 40-49        35:00   11:17/M
     454    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    45 M 50-59        35:01   11:18/M
     455    Connor Thomas Bieling   Trumbull  CT        12    35 M 11-14        35:04   11:19/M
     456    Ed Perkowski            Stratford  CT       51    46 M 50-59        35:09   11:20/M
     457    Rebecca Carling         Berlin  CT          23    31 F 20-29        35:23   11:25/M
     458    Kathleen Shea           Trumbull  CT        50    16 F 50-59        35:29   11:27/M
     459    Linda Hayden            Trumbull  CT        47    39 F 40-49        35:38   11:30/M
     460    Stephen Ryl             Fairfield  CT        9    11 M  1-10        35:39   11:30/M
     461    Joseph Piccirillo       Trumbull  CT        45    93 M 40-49        35:41   11:31/M
     462    John Plofkin, Jr.       Trumbull  CT        41    94 M 40-49        36:02   11:37/M
     463    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     1 M 80-99        36:02   11:37/M
     464    Dr. Y.m. Naci           Stratford  CT       82     2 M 80-99        36:02   11:37/M
     465    Anita Michael           Wilton  CT          33    42 F 30-39        36:07   11:39/M
     466    Teresa White            Shelton  CT         40    40 F 40-49        36:12   11:41/M
     467    Kristina Ramos          Shelton  CT         42    41 F 40-49        36:27   11:45/M
     468    Billy Begg              Newtown  CT         10    12 M  1-10        36:42   11:50/M
     469    Bill Begg               Newtown  CT         42    95 M 40-49        36:43   11:51/M
     470    Hillary Duncan          Milford  CT         38    43 F 30-39        36:57   11:55/M
     471    Cyndi Fluskey           Trumbull  CT        36    44 F 30-39        37:05   11:58/M
     472    Sheila Bowen            Trumbull  CT        38    45 F 30-39        37:06   11:58/M
     473    Wendy Finch             Stratford  CT       34    46 F 30-39        37:11   12:00/M
     474    Beth Thompson           Newtown  CT         47    42 F 40-49        37:19   12:02/M
     475    Jeanne Kalmanson        Stratford  CT       61     3 F 60-69        37:19   12:02/M
     476    Don Finott              Shelton  CT         63    14 M 60-69        37:23   12:04/M
     477    John Murphy             Trumbull  DC        54    47 M 50-59        38:04   12:17/M
     478    Betsy Hopwood           Trumbull  CT        34    47 F 30-39        38:17   12:21/M
     479    Steven Schillaci        Trumbull  CT        11    36 M 11-14        38:43   12:29/M
     480    Alex Schillaci          Trumbull  CT        46    96 M 40-49        38:43   12:29/M
     481    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         47    43 F 40-49        39:09   12:38/M
     482    William Snyder          Waterbury  CT       39    50 M 30-39        39:26   12:43/M
     483    Ray Oliver              Trumbull  CT        68    15 M 60-69        39:46   12:50/M
     484    Dr George Whitney       Orange  CT          86     3 M 80-99        40:04   12:55/M
     485    Michaelangelo Guerrera  Seymour  CT         30    51 M 30-39        40:27   13:03/M
     486    Thomas Cunnone          Stamford  CT        25    21 M 20-29        40:33   13:05/M
     487    Teresa Cryan            Trumbull  CT        51    17 F 50-59        40:34   13:05/M
     488    Martha Marchelli        Shelton  CT         32    48 F 30-39        40:52   13:11/M
     489    Nancy Barr              West Haven  CT      61     4 F 60-69        41:20   13:20/M
     490    Stephen Cardone         Trumbull  CT         9    13 M  1-10        43:02   13:53/M
     491    Stephen Cardone         Trumbull  CT        39    52 M 30-39        43:04   13:54/M
     492    Zach Thompson           Trumbull  CT        9     14 M  1-10        43:27   14:01/M
     493    Liam Robinson           Trumbull  CT         9    15 M  1-10        43:29   14:02/M
     494    Curt Robinson           Trumbull  CT        37    53 M 30-39        43:35   14:04/M
     495    William Barr            West Haven  CT      61    16 M 60-69        46:35   15:02/M
     496    Marty Gaier             Sandy Hook  CT      14    37 M 11-14        47:41   15:23/M
     497    Emily Thomas            Trumbull  CT        13    17 F 11-14        48:51   15:45/M
     498    Elizabeth Meskill       Shelton  CT          9     9 F  1-10        49:21   15:55/M
     499    Joyce Meskill           Shelton  CT         51    18 F 50-59        49:33   15:59/M
     500    Bob Maffei                                  50    48 M 50-59        51:17   16:33/M
     501    Betsy McGuire           Trumbull  CT        40    44 F 40-49        51:34   16:38/M
     502    Taylor Hoppe            Trumbull  CT        13    38 M 11-14        51:34   16:38/M
     503    Erin Hoppe              Trumbull  CT        39    49 F 30-39        51:35   16:38/M
     504    Lee Hayden              Trumbull  CT        12    39 M 11-14        52:51   17:03/M
     505    Erik Bohling            Trumbull  CT        13    40 M 11-14        52:57   17:05/M
     506    Vivian Derouin          Trumbull  CT        54    19 F 50-59        54:00   17:25/M
     507    Janice Medvecky         North Haven  CT     63     5 F 60-69        54:00   17:25/M
     508    Andy Gaier              Sandy Hook  CT      11    41 M 11-14        54:19   17:31/M
     509    Deryl Gaier             Sandy Hook  CT      48    97 M 40-49        54:19   17:31/M
     510    Patsy O' Dwyer          Fairfield  CT       66     6 F 60-69        54:46   17:40/M
     511    Betsy Gaier             Sandy Hook  CT      51    20 F 50-59        54:57   17:44/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K Run

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

40

20

18:52

6:05/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

9

130

23:39

7:38/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

10

168

24:46

7:59/M

3

Katie Beland Woodbridge CT

10

199

25:31

8:14/M

 
Top

Women 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

14

76

21:52

7:03/M

2

Stephanie Helfrich Trumbull CT

14

145

24:08

7:47/M

3

Anne Martino Sandy Hook CT

12

147

24:09

7:47/M

 
Top

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robyn Hudak Monroe CT

19

29

19:47

6:23/M

2

Dawn Hudak Monroe CT

19

46

20:32

6:37/M

3

Christina Larsen Monroe CT

17

112

23:09

7:28/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tara-Marie Nucera Trumbull CT

28

83

22:08

7:08/M

2

Erin Fitzpatrick Norwalk CT

26

132

23:45

7:40/M

3

Caroline Smith Bethel CT

28

150

24:20

7:51/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

39

35

20:07

6:29/M

2

Kimberly Battipaglia New Haven CT

34

36

20:08

6:30/M

3

Amelia Audette Trumbull CT

31

40

20:13

6:31/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Covino Deaso Fairfield CT

42

69

21:36

6:58/M

2

Michelle Mueller Monroe CT

44

71

21:37

6:58/M

3

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

47

88

22:14

7:10/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Pelley Trumbull CT

57

187

25:13

8:08/M

2

Mary Lou White Bolton CT

50

213

25:48

8:19/M

3

Sharon Gosha Trumbull CT

52

219

25:57

8:22/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bernadette Salmini Nichols CT

60

399

32:06

10:21/M

2

Ginny Hofford Trumbull CT

66

450

34:22

11:05/M

3

Jeanne Kalmanson Stratford CT

61

475

37:19

12:02/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joshua Olsen Thomaston CT

15

1

16:58

5:28/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Malik Olsen Thomaston CT

10

73

21:45

7:01/M

2

Daniel SchuMacHer Naugatuck CT

8

137

24:03

7:45/M

3

Jeremy Mc Gale New Canaan CT

10

184

25:06

8:06/M

 
Top

Men 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Danaher Trumbull CT

13

38

20:11

6:31/M

2

Michael Nangle Trumbull CT

14

54

20:58

6:46/M

3

Anthony Cramond Monroe CT

14

59

21:10

6:50/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colin Shukie Easton CT

17

2

17:19

5:35/M

2

Timothy Olsen Thomaston CT

16

5

17:43

5:43/M

3

Sean Phillips Milford CT

16

8

17:52

5:46/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Gaughan Vienna VA

20

3

17:24

5:37/M

2

J.d. Worrall Totowa NJ

20

9

17:55

5:47/M

3

Stafford Brown Milford CT

29

17

18:24

5:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Hodska Monroe CT

38

7

17:46

5:44/M

2

Charles Hornak Hamden CT

38

14

18:07

5:51/M

3

Dave Mc Vay Stamford CT

38

22

18:56

6:06/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Scarth Redding CT

47

4

17:30

5:39/M

2

Joe Puopolo Shelton CT

47

6

17:44

5:43/M

3

Dale Richardson Trumbull CT

45

10

17:57

5:47/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Santa Claus North Pole

51

39

20:12

6:31/M

2

Jeff Tyler New Milford CT

53

48

20:35

6:38/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

55

55

21:01

6:47/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Couzelis Norwalk CT

63

111

23:09

7:28/M

2

Duane Estey Seymour CT

63

131

23:41

7:38/M

3

Jonathan Yuen Katonah NY

61

174

24:53

8:02/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Vellardito Trumbull CT

71

195

25:27

8:13/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

73

384

31:36

10:12/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

80

463

36:02

11:37/M

2

Dr. Y.m. Naci Stratford CT

82

464

36:02

11:37/M

3

Dr George Whitney Orange CT

86

484

40:04

12:55/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com