Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/nh/May18_Cluste_set1.shtml

Cluster Championships

Northwood, NH, May 18, 2004

[Girls Results | Team Results ]

Boys Results

Courtesy of Coe-Brown Academy

Licensed to Coe-Brown Academy                             Hy-Tek's Meet Manager
                    OR,STT,CBNA,Somersworth,BB - 5/11/2004                     
                            Bailey Athletic Complex                            
                          Coe-Brown Northwood Academy                          
                                    Results                                    
 
Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Okoth, Michael               Oyster River              11.3   1    8  
  2 Pope, Kevin                  Oyster River              11.4   1    6  
  3 Castro, Brandon              Somersworth               11.6   1    4  
  4 Salzar, Dan                  Oyster River              11.7   1    2  
  5 Corsetti, Alex               St. Thomas Aquin          11.8   1    1  
  6 Fetters, Eric                Somersworth               11.9   1 
  7 Savage, Schuyler             Coe-Brown                 12.1   2 
  8 Heon, Travis                 Somersworth               12.2   2 
  9 Vachon, Joe                  Somersworth               12.3   2 
 10 Shaw, Justin                 Raymond                   12.3   2 
 11 Stone, Andrew                St. Thomas Aquin          12.5   2 
 12 Kozlowski, Krystian          St. Thomas Aquin          12.8   2 
 13 Brown, Matt                  Somersworth               13.4   3 
 14 Palmer, Travis               Raymond                   13.5   3 
 15 Sardinha, Brian              Coe-Brown                 13.5   3 
 16 Kirwin, Justin               Coe-Brown                 13.5   3 
 17 Beachard, Sam                Raymond                   14.2   3 
 18 Coulombe, John               Coe-Brown                 14.2   3 
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Okoth, Michael               Oyster River              23.2   1    8  
  2 Boggs, Dan                   Coe-Brown                 23.3   1    6  
  3 Head, Steve                  Somersworth               24.2   1    4  
  4 Wheeler, Craig               Somersworth               24.5   1    2  
  5 Vachon, Joe                  Somersworth               25.2   2    1  
  6 Hackett, Richard             Somersworth               25.4   1 
  7 Heon, Travis                 Somersworth               25.7   2 
  8 McClain, Sean                Oyster River              25.8   3 
  9 Stone, Andrew                St. Thomas Aquin          26.2   3 
 10 Griffen, Steven              Somersworth               26.3   2 
 11 Leduc, Doug                  Coe-Brown                 26.4   3 
 12 Johnson, Dan                 Raymond                   26.6   3 
 13 Sharpe, Wendall              Coe-Brown                 27.0   2 
 14 Kozlowski, Krystian          St. Thomas Aquin          27.2   3 
 15 Usher, Jason                 Oyster River              27.9   5 
 16 Sardinha, Brian              Coe-Brown                 28.0   4 
 17 Brown, Matt                  Somersworth               28.1   3 
 18 McAteer, Joseph              St. Thomas Aquin          28.7   5 
 19 Kirwin, Justin               Coe-Brown                 28.9   4 
 20 Beachard, Sam                Raymond                   29.9   4 
 21 Coulombe, John               Coe-Brown                 31.2   5 
 22 Goldberg, Ben                Oyster River              33.2   4 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Boggs, Dan                   Coe-Brown                 51.5   1    8  
  2 Howe, Chris                  Coe-Brown                 52.6   1    6  
  3 Pope, Kevin                  Oyster River              53.1   1    4  
  4 Head, Steve                  Somersworth               55.0   1    2  
  5 Grant, James                 Coe-Brown                 55.1   1    1  
  6 Shaw, Justin                 Raymond                   55.6   1 
  7 McKinnon, Michael            St. Thomas Aquin          58.6   2 
  8 McClain, Sean                Oyster River              59.1   2 
  9 Griffen, Steven              Somersworth               59.4   2 
 10 Stone, Andrew                St. Thomas Aquin          59.6   2 
 11 Papamichael, Nick            Raymond                 1:00.0   3 
 12 Heon, Travis                 Somersworth             1:01.3   2 
 13 Pomerleau, John              Somersworth             1:01.6   3 
 14 Sharpe, Wendall              Coe-Brown               1:03.0   2 
 15 McAteer, Joseph              St. Thomas Aquin        1:03.5   3 
 16 Carroll, Thomas              St. Thomas Aquin        1:04.5   4 
 17 King, Daniel                 St. Thomas Aquin        1:05.2   3 
 18 Felch, Ory                   Raymond                 1:05.8   4 
 19 Goldberg, Ben                Oyster River            1:17.5   4 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noronha, James               Oyster River            2:07.3     8  
  2 Loy, Clayton                 Coe-Brown               2:08.1     6  
  3 Gelinas, Sean                Coe-Brown               2:09.6     4  
  4 Coulombe, Andrew             Coe-Brown               2:10.7     2  
  5 Silverstein, Aaron           Coe-Brown               2:12.0     1  
  6 Fisher, Ken                  Coe-Brown               2:14.6  
  7 Reinhold, Ben                Oyster River            2:15.2  
  8 McKinnon, Michael            St. Thomas Aquin        2:15.9  
  9 Fisher, Donnie               Coe-Brown               2:18.4  
 10 Hanson, Carleton             Oyster River            2:21.4  
 11 Loh, Shane                   St. Thomas Aquin        2:29.3  
 12 St. Laurent, Kevin           Unattached              2:32.5  
 13 Bryant, Nate                 Oyster River            2:36.1  
 14 Johnson, Dan                 Raymond                 2:49.8  
 
Men 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Loy, Clayton                 Coe-Brown               4:36.9     8  
  2 Eyualem, Eyob                Oyster River            4:46.4     6  
  3 Gelinas, Sean                Coe-Brown               4:47.4     4  
  4 Noronha, James               Oyster River            4:53.7     2  
  5 Fisher, Ken                  Coe-Brown               4:57.1     1  
  6 Fisher, Donnie               Coe-Brown               5:03.9  
  7 Laney, Cliff                 Oyster River            5:31.5  
  8 McCann, Brendan              Coe-Brown               5:35.1  
  9 Smith, Tony                  Oyster River            5:37.8  
 10 Miner, James                 Coe-Brown               5:38.8  
 11 St. Laurent, Kevin           Unattached              5:39.1  
 12 Halliwell, Matthew           Oyster River            5:43.3  
 13 Beachard, Sam                Raymond                 6:23.6  
 14 Mooney, Jesse                Somersworth             8:09.3  
 
Men 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eyualem, Eyob                Oyster River           10:17.4     8  
  2 Salmon, Oliver               Oyster River           11:15.6     6  
  3 Wilcox, Doug                 Oyster River           11:21.2     4  
  4 King, James                  Unattached             11:22.6     2  
  5 Reinhold, Ben                Oyster River           11:40.5     1  
  6 Lambert, Bobby               Oyster River           11:42.8  
  7 Delatore, Dustin             St. Thomas Aquin       12:30.8  
  8 Miner, James                 Coe-Brown              12:54.9  
 -- Coulombe, Mike               Coe-Brown                   DQ  
 
Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Trombley, Phil               Oyster River              16.7     8  
  2 Hackett, Richard             Somersworth               17.5     6  
  3 Tannian, Mike                Coe-Brown                 17.5     4  
  4 Srisoonthornthai, Kittis     Oyster River              17.9     2  
  5 Phaneuf, Adam                Coe-Brown                 18.0     1  
 
Men 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hackett, Richard             Somersworth               44.3   1    8  
  2 Trombley, Phil               Oyster River              44.3   2    6  
  3 Phaneuf, Adam                Coe-Brown                 44.7   1    4  
  4 Smith, Matt                  Oyster River              44.8   1    2  
  5 Tannian, Mike                Coe-Brown                 45.7   1    1  
  6 Reckard, Mark                Coe-Brown                 48.4   2 
  7 Srisoonthornthai, Kittis     Oyster River              54.5   2 
  8 Hermenau, Devin              Coe-Brown                 58.4   2 
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oyster River High School  'A'                          46.0     8  
  2 Raymond High School  'A'                               50.5     6  
 -- Coe-Brown Northwood Academy  'A'                         DQ  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oyster River High School  'A'                        3:35.5     8  
  2 Coe-Brown Northwood Academy  'A'                     3:35.8     6  
  3 Somersworth High School  'A'                         3:54.4     4  
 -- St. Thomas Aquinas High School  'A'                      DQ  
 
Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LaBarbera, Matthew           Oyster River           5-10.00     8  
  2 Casimiro, Shane              Oyster River           5-08.00     6  
  3 Castro, Brandon              Somersworth           J5-08.00     4  
  4 Leduc, Doug                  Coe-Brown              5-06.00     2  
  5 Ford, Tony                   Somersworth           J5-06.00     1  
 -- Watson, Cy                   Oyster River                NH  
 
Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Casimiro, Shane              Oyster River          12-00.00     8  
  2 Foster, Isaac                Coe-Brown             10-06.00     6  
  3 Bronnenberg, Mike            Coe-Brown              8-06.00     4  
  4 Collins, Josh                Oyster River           8-00.00     2  
  5 Usher, Jason                 Oyster River           7-00.00     1  
 -- Fallon, Pat                  Coe-Brown                   NH  
 
Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LaBarbera, Matthew           Oyster River          19-05.00     8  
  2 Smith, Matt                  Oyster River          19-02.25     6  
  3 Casimiro, Shane              Oyster River          18-04.00     4  
  4 Savage, Schuyler             Coe-Brown             17-03.50     2  
  5 Leduc, Doug                  Coe-Brown             17-02.75     1  
  6 Felch, Ory                   Raymond               17-01.50  
  7 Johnson, Dan                 Raymond               16-10.50  
  8 Fetters, Eric                Somersworth           16-07.50  
  9 Coulombe, Andrew             Coe-Brown             16-04.50  
 10 McClain, Sean                Oyster River          16-03.00  
 11 Watson, Cy                   Oyster River          15-06.50  
 12 Sharpe, Wendall              Coe-Brown             15-01.50  
 13 Nulk, Ben                    Oyster River          14-07.50  
 14 Usher, Jason                 Oyster River          14-03.75  
 15 Bryant, Nate                 Oyster River          13-02.00  
 16 Liseno, Thomas               Somersworth            7-09.00  
 
Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pope, Kevin                  Oyster River          39-02.25     8  
  2 Casimiro, Shane              Oyster River          38-11.00     6  
  3 LaBarbera, Matthew           Oyster River          38-03.50     4  
  4 Smith, Matt                  Oyster River          38-02.50     2  
  5 Wheeler, Craig               Somersworth           37-10.00     1  
  6 Leduc, Doug                  Coe-Brown             36-02.00  
  7 Savage, Schuyler             Coe-Brown             36-01.50  
  8 Coulombe, Andrew             Coe-Brown             35-01.50  
  9 Tannian, Mike                Coe-Brown             34-10.75  
 10 Mooney, Jesse                Somersworth           34-10.00  
 11 Phaneuf, Adam                Coe-Brown             32-08.25  
 12 Watson, Cy                   Oyster River          31-11.50  
 13 Sardinha, Brian              Coe-Brown             31-01.00  
 13 Hermenau, Devin              Coe-Brown             31-01.00  
 
Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tiede, Jared                 Coe-Brown             40-07.00     8  
  2 Peterson, Derek              Coe-Brown             38-08.00     6  
  3 Chase, Aaron                 Coe-Brown             37-00.25     4  
  4 Adrian, Troy                 Somersworth           34-04.00     2  
  5 Fetters, Eric                Somersworth           34-02.50     1  
  6 Hand, Jacob                  Coe-Brown             34-02.00  
  7 Paey, Brice                  St. Thomas Aquin      32-04.25  
  8 Dodier, Christopher          St. Thomas Aquin      31-01.75  
  9 Palmer, Travis               Raymond               31-00.50  
  9 Small, Josh                  Oyster River          31-00.50  
 11 Dunham, Stephen              St. Thomas Aquin      28-03.75  
 12 Perron, Joe                  Somersworth           27-05.25  
 13 Newman, Nick                 Somersworth           26-08.00  
 14 McKinney, Jesse              Coe-Brown             26-03.50  
 15 Murphy, Joe                  Oyster River          25-10.25  
 16 Bowden, David                Somersworth           24-09.25  
 17 Bronnenberg, Nate            Coe-Brown             24-05.50  
 18 Funicella, Mike              Coe-Brown             21-05.00  
 19 Liseno, Thomas               Somersworth           18-00.75  
 
Men Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peterson, Derek              Coe-Brown               117-05     8  
  2 Deturk, Paul                 Oyster River            116-08     6  
  3 Papamichael, Nick            Raymond                 100-05     4  
  4 Adrian, Troy                 Somersworth              99-09     2  
  5 Tiede, Jared                 Coe-Brown                99-04     1  
  6 Perron, Joe                  Somersworth              92-03  
  7 Newman, Nick                 Somersworth              91-03  
  8 Dunham, Stephen              St. Thomas Aquin         90-10  
  9 Paey, Brice                  St. Thomas Aquin         86-04  
 10 Murphy, Joe                  Oyster River             84-11  
 11 Chase, Aaron                 Coe-Brown                80-09  
 12 Brown, Matt                  Somersworth              74-08  
 13 Dodier, Christopher          St. Thomas Aquin         72-06  
 14 Bronnenberg, Nate            Coe-Brown                69-01  
 15 Bowden, David                Somersworth              63-06  
 16 Funicella, Mike              Coe-Brown                42-03  
 17 Liseno, Thomas               Somersworth              34-02  
 
Men Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chase, Aaron                 Coe-Brown               137-11     8  
  2 Deturk, Paul                 Oyster River            136-02     6  
  3 Mooney, Jesse                Somersworth             124-06     4  
  4 Wheeler, Craig               Somersworth             116-09     2  
  5 Hand, Jacob                  Coe-Brown               111-00     1  
  6 Castro, Brandon              Somersworth             110-08  
  7 Papamichael, Nick            Raymond                 109-08  
  8 Paey, Brice                  St. Thomas Aquin        105-06  
  9 Peterson, Derek              Coe-Brown               100-04  
 10 Small, Josh                  Oyster River             97-01  
 11 Felch, Ory                   Raymond                  97-00  
 12 Vachon, Joe                  Somersworth              93-06  
 13 Newman, Nick                 Somersworth              91-00  
 14 Adrian, Troy                 Somersworth              88-07  
 15 Brown, Matt                  Somersworth              84-00  
 16 Murphy, Joe                  Oyster River             78-04  
 17 Dunham, Stephen              St. Thomas Aquin         73-05  
 18 Bronnenberg, Nate            Coe-Brown                72-11  
 19 Perron, Joe                  Somersworth              68-07  
 20 Bowden, David                Somersworth              60-08  
 21 Funicella, Mike              Coe-Brown                58-03  
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Oyster River High School   172        2) Coe-Brown Northwood Acade 114   
    3) Somersworth High School     48        4) Raymond High School        10   
    5) St. Thomas Aquinas High Sc   1