Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/nh/Jul12_MooseM_set1.shtml

Moose Milers 5K Trail Run #10

Nashua, NH, July 12, 2004

Overall Results

Largest crowd of the year as 40 runners, walkers, and stroller babies
toed the line for week #10's race.

David Hausherr, runner-up the past 2 weeks, raced to the top spot in
18:05 after chasing down early leader Peter Davenport.

13-year old Holly Banaian of the Granite State Flash won in 21:56,
just 11 seconds off the overall course record and a new Female 11-14
age group record. Younger sister Hannah broke the 0-10 course record.

The Moose Milers Trail Run Series continues every Monday night through
August 23 starting from Stellos Stadium in Nashua, NH at 6:30 PM. For
more info go to: 

http://www.moosemilers.org/Races/MMTrailRuns.htm

The Mine Falls 2.5 Mile Cross Country Series starts on August 30. This
will be a 5 week series with special themed races including What's My
Time?, Trivia On The Trails, Scrabble Scramble, Pictionary On The Run,
and The Mystery Run.

Pl Name                Age Sex Club                        Time  Pts
1  David Hausherr      14   M  Gate City Striders          18:05 100
2  Peter Davenport     47   M  Moose Milers & Marathoners  19:19  94
3  Joe Cardello        15   M  Trinity High School         19:55  91
4  Ralph Marshhausen   44   M                              20:00  90
5  Steve Wolfe         40   M                              20:21  89
6  Mick Fortier        47   M                              20:25  89
7  Kevin Bausha        43   M  Gate City Striders          21:00  86
8  Frank Edelblut      43   M                              21:12  85
9  Bill Morse          53   M  Moose Milers & Marathoners  21:23  84
10 Bill Harrison       46   M                              21:45  83
11 Holly Banaian       13   F  Granite State Flash         21:56  82
12 Janice Platt        39   F  Granite State Flash         22:31  80
13 Steve Van Orden     39   M                              22:35  80
14 Jenna Marshhausen   16   F  Granite State Flash         22:45  79
15 Allan Rube          56   M  Gate City Striders          23:00  78
16 William Baggs       28   M                              24:14  75
17 Tom Condon          57   M                              24:21  74
18 Rob Mills           38   M                              25:06  72
19 Tim Edleblut        13   M                              26:03  69
20 Debbie Banaian      40   F                              26:21  68
21 Benjamin Platt       8   M  Granite State Flash         27:24  66
22 Baby Platt          J1   M                              27:25  66
23 Justin Platt        38   M  Granite State Flash         27:26  66
24 Gordon Estabrook    53   M                              27:51  65
25 Jeff Lindberg       51   M                              27:53  65
26 Arric Paul          28   M                              28:02  64
27 Cyndy Marshhausen   41   F                              28:14  64
28 Alex Halle          11   F  Granite State Flash         29:13  62
29 Brianne Edelblut    16   F                              29:42  61
30 Hannah Banaian      10   F  Granite State Flash         30:04  60
31 Jeremy Stashluk     29   M                              30:25  59
32 Bill Sturgeon       73   M  Moose Milers & Marathoners  30:35  59
33 Pat Wojtas          52   F  Central Mass Striders       32:44  55
34 Jackie Dussault     14   F  Granite State Flash         32:54  55
35 Khrysta Brewster    13   F  Granite State Flash         33:23  54
36 Jennah Dussault     11   F  Granite State Flash         41:56  43
37 Shana Roberge       10   F  Granite State Flash         41:57  43
38 Charlene Amarello   J1   F  Moose Milers & Marathoners  60:20  30
39 Virginia Amarello   39   F  Moose Milers & Marathoners  60:21  30
40 Chris Amarello      11   M  Moose Milers & Marathoners  61:14  29

Series Standings After 10 Races of 16
PL  Name                 Place In Group    Club                       Points
1   Peter Wojtas         1 Male Masters    Central Mass Striders       830  ***
2   Kevin Bausha         2 Male Masters    Gate City Striders          589  **
3   Rob Mills            1 Male Open                                   442  **
4   Pat Wojtas           1 Female Seniors  Central Mass Striders       431  ***
5   Bill Morse           1 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners  428  **
6   David Hausherr       1 Male 11-14      Gate City Striders          398  **
7   Paul Gaffuri         2 Male Open       Moose Milers & Marathoners  381
8   Arric Paul           3 Male Open                                   361
9   Steve Wolfe          3 Male Masters                                349
10  Bill Sturgeon        1 Male Ancients   Moose Milers & Marathoners  335  **
11  Peter Davenport      4 Male Masters    Moose Milers & Marathoners  286
12  Matt Mergener        4 Male Open                                   283
13  Justin Platt         5 Male Open       Granite State Flash         279
14  Jim Hansen           5 Male Masters    Gate City Striders          272
15  Benjamin Platt       1 Male 0-10       Granite State Flash         258  **
16  Allan Rube           2 Male Seniors    Gate City Striders          253
17  Janice Platt         1 Female Open     Granite State Flash         249  **
18  Steve Van Orden      6 Male Open                                   239
19  Jon Alizio           7 Male Open       Moose Milers & Marathoners  200
19  Raymond Youngs       7 Male Open       PR Racing Team              200
21  Frank Karpo          6 Male Masters    Central Mass Striders       199
22  Mitchell McLeod      2 Male 0-10       Granite State Flash         180
23  Sidney Slark         3 Male Seniors    Athletic Alliance           179
24  Joe Cardello         1 Male 15-18                                  178  *
25  Mick Fortier         7 Male Masters                                177
26  Jack Chapman         3 Male 0-10       Granite State Flash         176
27  Leigh McLeod         1 Female Masters  Gate City Striders          165  *
28  Chris Merra          2 Male 11-14      Granite State Flash         164
29  Bill Harrison        8 Male Masters                                162
30  Cathy Merra          2 Female Masters  Granite State Flash         157
31  Lauren McGarty       2 Female Open     Athletic Alliance           151
32  Ron Gagnon           9 Male Masters                                148
33  Alec Morreira        3 Male 11-14                                  141
34  Lee Slocum           1 Male Veterans   Moose Milers & Marathoners  133  *
35  Jeremy Stashluk      9 Male Open                                   115
36  Dawn Case            3 Female Open                                 113
37  Bill Gagnon          2 Male 15-18                                  100
38  Vernon Maine         4 Male Seniors                                 98
39  David Allen         10 Male Masters                                 92
40  Ralph Marshhausen   11 Male Masters                                 90
41  Pete Dillon         12 Male Masters    Timberland                   89
42  Dave Vattes         13 Male Masters    Timberland                   86
43  Frank Edelblut      14 Male Masters                                 85
43  Jim Moskum          12 Male Masters    Gate City Striders           85
45  Damian Rowe          5 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners   84
46  Ryan Carey          10 Male Open                                    82
46  Bryon MacSweeney    10 Male Open                                    82
46  Catherine Blais      4 Female Open     Timberland                   82
46  Holly Banaian        1 Female 11-14    Granite State Flash          82  *
50  Kim McCauliffe       1 Female 15-18    Gate City Striders           80  *
51  Jenna Marshhausen    1 Female 15-18    Granite State Flash          79
51  Peter de Bruyn Kops 15 Male Masters    Gate City Striders           79
53  Kelly Collins        5 Female Open     Timberland                   78
54  Sharon McCauliffe    3 Female Masters  Gate City Striders           77
55  Chih-Chi Teng        6 Female Open                                  76
55  Godfrey Ojiearontor 12 Male Open                                    76
55  William Baggs       13 Male Open                                    75
55  Randy Chapman       16 Male Masters    Granite State Flash          75
59  Tom Condon           6 Male Seniors                                 74
59  Mike Merra          17 Male Masters    Granite State Flash          74
61  Pat Knepp            3 Male 15-18      Greater Derry Track Club     71
62  Cara McCauliffe      2 Female 11-14    Gate City Striders           70
63  Tim Edelblut         4 Male 11-14                                   69
64  Debbie Banaian       4 Female Masters                               68
65  Susan Rube           2 Female Seniors  Gate City Striders           67  *
66  Baby Platt           1 Male Stroller                                66  *
67  Gordon Estabrook     7 Male Seniors                                 65
67  Jeff Lindberg        8 Male Seniors                                 65
67  Bill Walsh          14 Male Open                                    65
67  Heidi MacSweeney     7 Female Open                                  65
71  Carol Anderson       8 Female Open                                  64
71  Stephanie Froment    8 Female Open     Athletic Alliance            64
71  Cyndy Mashhausen     5 Female Masters                               64
74  Rita Labella         3 Female Seniors  Moose Milers & Marathoners   63
74  Charles Labella      9 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners   63
76  Bogie D             15 Male Open                                    62
76  Alex Dardinski      15 Male Open       Timberland                   62
76  Al Lawlor           18 Male Masters                                 62
76  Alex Halle           3 Female 11-14    Granite State Flash          62
80  Brianne Edelblut     2 Female 15-18                                 61
81  Hannah Banaian       1 Female 0-10     Granite State Flash          60  *
81  Funda Dervisoglu    10 Female Open                                  60
81  Laura Gardner       10 Female Open                                  60
84  Brian Everette      17 Male Open                                    59
84  Roxanne Esty        12 Female Open                                  59
84  Kathryn Berger      12 Female Open                                  59
87  Jackie Dussault      4 Female 11-14    Granite State Flash          55
88  Khrysta Brewster     5 Female 11-14    Granite State Flash          54
88  David Davis         10 Male Seniors                                 54
90  Jill Slocum          4 Female Seniors                               46
91  Caroline Lebherz     2 Female 0-10     Amherst Middle School        44
91  Julie Berger         2 Female 0-10                                  44
91  Jessica Berger       2 Female 0-10                                  44
91  Laura Berger         3 Female 15-18                                 44
95  Jennah Dussault      6 Female 11-14    Granite State Flash          43
95  Shana Roberge        5 Female 0-10     Granite State Flash          43
97  Stephanie Crummey   14 Female Open                                  42
97  Shannon Lebherz      6 Female 0-10     Amherst Middle School        42
97  Suzanne Maine        5 Female Seniors                               42
100 Charlene Amarello    1 Female Stroller Moose Milers & Marathoners   30  *
100 Virginia Amarello   15 Female Open     Moose Milers & Marathoners   30
102 Chris Amarello       5 Male 11-14      Moose Milers & Marathoners   29

*** Overall Series Leaders Male & Female
**  Overall Division Leaders Qualified To Win Award
*   Overall Division Winners Not Qualified To Win Awards
(At least 3 races needed to qualify for awards)

Moose Milers Trail Run Series Course Records
Division       Name              Club                       Time
Male 0-10      Mitchell McLeod   Granite state Flash        21:17
Male 11-14     David Hausherr    Gate City Striders         17:50
Male 15-18     Ryan Gallant      Pembroke Academy           18:14
Male 15-18     Mike Kukler       Tewksbury High School      18:14
Male Open      Raymond Youngs    PR Racing Team             16:29
Male Masters   Joe Trubacz       Club Anchorage             17:38
Male Seniors   Steve Burton      Somerville Road Runners    18:08
Male Veterans  Lee Slocum        Moose Milers & Marathoners 24:32
Male Ancients  Bill Sturgeon     Moose Milers & Marathoners 30:35
Female 0-10    Hannah Banaian    Granite State Flash        30:04
Female 11-14   Holly Banaian     Granite State Flash        21:56
Female 15-18   Kim McCauliffe    Gate City Striders         22:08
Female Open    Lauren McGarty    Athletic Alliance          21:45
Female Masters Cathy Merra       Granite State Flash        22:17
Female Seniors Rita Labella      Moose Milers & Marathoners 27:10