Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/nh/Aug9_MooseM_set1.shtml

Moose Milers 5K Trail Run #14

Nashua, NH, August 9, 2004

Overall Results

David Hausherr made it two in a row as he led from the starter's gun
to take the checkered flag by over a minute in 17:50. Jenna Marsch-
hausen was the ladies winner breaking her own 15-18 record of 21:06

The Moose Milers Trail Run Series continues every Monday night through
August 23 starting from Stellos Stadium in Nashua, NH at 6:30 PM. For
more info go to: 

http://www.moosemilers.org/Races/MMTrailRuns.htm

The Mine Falls 2.5 Mile Cross Country Series starts on August 30. This
will be a 5 week series with special themed races including Scrabble
Scramble, Pictionary On The Run, What's My Time?, Trivia On The Trails,  
and The Mystery Run. Following that, the Fall 4K PR Race Series will
be held from October 4 - 25.

Pl Name                    Age Sex Club                         Time  Pts
1  David Hausherr          14   M  Gate City Striders           17:50 100
2  Jonathan Alizio         27   M  Moose Milers & Marathoners   18:58  94
3  Ralph Marschhausen      44   M                               19:16  93
4  Jim Hansen              45   M  Gate City Striders           19:36  91
5  Peter Wojtas            47   M  Central Mass Striders        19:50  90
6  Joe Cardello            15   M  Trinity High School          20:14  88
7  Kevin Bausha            43   M  Gate City Striders           20:35  87
8  Bill Morse              53   M  Moose Milers & Marathoners   20:43  86
9  Jenna Marschhausen      16   F                               21:06  85
10 Loren Estabrook         21   M                               21:20  84
11 Jason Maio              26   M                               22:11  81
12 Holly Banaian           13   F  Granite State Flash          22:21  80
13 Allan Rube              56   M  Gate City Striders           22:30  79
14 Cathy Merra             45   F  Granite State Flash          23:01  78
15 Janice Platt            39   F  Granite State Flash          23:01  78
16 Kurt Gualtieri          31   M                               23:15  77
17 Jake Meehan             13   M  Presentation of Mary Academy 23:22  76
18 Christina Meehan        15   F                               24:44  72
19 Bridget Meehan          12   F  Presentation of Mary Academy 25:44  69
20 Larry Miller            48   M                               25:55  69
21 Arric Paul              29   M                               25:57  69
22 Rob Mills               38   M  Team Terradyne               26:02  69
23 Erin Wilson             28   F                               26:02  69
24 Charles Labella         57   M  Moose Milers & Marathoners   26:16  68
25 Gordon Estabrook        53   M                               27:01  66
26 Doug Stith              40   M                               27:10  66
27 Jeremy Stashluk         29   M                               27:41  65
28 Al Lawlor               42   M                               28:04  64
29 Benjamin Platt           8   M  Granite State Flash          28:28  63
30 Ethan Platt             JS   M  Granite State Flash          28:29  63
31 Justin Platt            38   M  Granite State Flash          28:29  63
32 Mike Merra              45   M  Granite State Flash          28:31  63
33 Rita Labella            53   F  Moose Milers & Marathoners   28:39  62
34 Michael Amarello        41   M  Moose Milers & Marathoners   28:42  62
35 Bill Sturgeon           73   M  Moose Milers & Marathoners   30:18  59
36 Catherine Wilson        12   F                               30:46  58
37 Kathy Cartier           47   F                               31:48  56
38 Pat Wojtas              53   F  Central Mass Striders        31:49  56
39 Chris Amarello          11   M  Moose Milers & Marathoners   58:23  31
40 Charlene Amarello       JS   F  Moose Milers & Marathoners   58:25  31
41 Virginia Amarello       39   F  Moose Milers & Marathoners   58:26  31

Series Standings After 14 Races of 16
Pl  Name                    #s PR     Place In Division Club                        Pts
1   Peter Wojtas            12 19:17  1 Male Masters    Central Mass Striders       1097  ***
2   Kevin Bausha            11 20:41  2 Male Masters    Gate City Striders           928  **
3   Bill Morse               9 20:43  1 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners   764  **
4   David Hausherr           7 17:32  1 Male 11-14      Gate City Striders           698  **
5   Rob Mills                8 23:37  1 Male Open                                    655  **
6   Pat Wojtas              11 32:44  1 Female Seniors  Central Mass Striders        593  ***
7   Bill Sturgeon           10 29:30  1 Male Ancients   Moose Milers & Marathoners   573  **
8   Arric Paul               9 26:33  2 Male Open                                    560
9   Allan Rube               6 22:00  2 Male Seniors    Gate City Striders           556
10  Jim Hansen               5 19:36  3 Male Masters    Gate City Striders           542
11  Joe Cardello             5 19:55  1 Male 15-18      Trinity High School          526  **
12  Paul Gaffuri             5 17:52  3 Male Open       Moose Milers & Marathoners   478
13  Peter Davenport          5 18:53  4 Male Masters    Moose Milers & Marathoners   470
14  Steve Wolfe              5 20:21  5 Male Masters                                 432
15  Justin Platt             6 21:01  4 Male Open       Granite State Flash          408
15  Janice Platt             6 22:02  1 Female Open     Granite State Flash          408  **
17  Bill Harrison            5 21:26  6 Male Masters                                 406
18  Cathy Merra              5 22:17  1 Female Masters  Granite State Flash          388  **
19  Benjamin Platt           6 26:53  1 Male 0-10       Granite State Flash          387  **
20  Ralph Marschhausen       3 19:15  7 Male Masters                                 366
21  Mick Fortier             4 19:55  8 Male Masters                                 353
22  Charles Labella          5 25:58  3 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners   334
23  Holly Banaian            4 20:41  1 Female 11-14    Granite State Flash          329  **
24  Leigh McLeod             4 22:52  2 Female Masters  Gate City Striders           319
25  Steve Van Orden          4 21:37  5 Male Open                                    319
26  Rita Labella             5 28:01  2 Female Seniors  Moose Milers & Marathoners   308  **
27  Jeremy Stashluk          5 27:41  6 Male Open                                    302
28  Frank Karpo              3 18:06  9 Male Masters    Central Mass Striders        297
29  Jon Alizio               3 17:33  7 Male Open       Moose Milers & Marathoners   294
30  Bill Gagnon              3 19:04  2 Male 15-18      Bishop Guertin High School   286
31  Matt Mergener            3 20:06  8 Male Open                                    283
32  Mike Merra               4 23:00 10 Male Masters    Granite State Flash          278
33  Mitchell McLeod          3 20:37  2 Male 0-10       Granite State Flash          246
34  Jenna Marschhausen       3 21:56  1 Female 15-18                                 245  **
35  Michael Amarello         4 28:42 11 Male Masters    Moose Milers & Marathoners   241
36  Bob Veilleux             3 20:58  9 Male Open       BAE Systems                  226
37  Bridget Meehan           3 23:07  2 Female 11-14    Presentation of Mary Academy 218
38  Christina Meehan         2 23:39  2 Female 15-18                                 214
39  Lee Slocum               3 25:20  1 Male Veterans   Moose Milers & Marathoners   202  **
40  Raymond Youngs           2 16:29 10 Male Open       PR Racing Team               200
41  Ethan Platt              3 27:25  1 Male Stroller                                197  **
42  Stephen Pickett          2 17:58 12 Male Masters                                 195
43  Gordon Estabrook         3 27:01  4 Male Seniors                                 190
44  Nathan Cartier           2 18:59  3 Male 15-18                                   185
45  Sidney Slark             2 20:59  5 Male Seniors    Athletic Alliance            179
46  Dawn Case                3 27:10  2 Female Open                                  178
46  Don McCarty              2 19:40 13 Male Masters    BAE Systems                  178
48  Jack Chapman             2 21:46  3 Male 0-10       Granite State Flash          176
49  Vernon Maine             3 24:54  6 Male Seniors                                 169
50  Damian Rowe              2 21:39  7 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners   165
51  Kathy Cartier            3 31:46  5 Female Masters                               165
52  Chris Merra              2 20:47  2 Male 11-14      Granite State Flash          164
53  Emily Jones              2 21:27  3 Female Open                                  163
54  Loren Estabrook          2 21:20 11 Male Open                                    161
55  Hannah Banaian           3 30:04  1 Female 0-10     Granite State Flash          160  **
56  Peter de Bruyn Kops      2 21:58 14 Male Masters    Gate City Striders           159
57  Virginia Amarello        5 56:44  4 Female Open     Moose Milers & Marathoners   153
57  Jake Meehan              2 22:56  3 Male 11-14      Presentation of Mary Academy 153
59  Charlene Amarello        5 56:43  1 Female Stroller Moose Milers & Marathoners   151  **
59  Lauren McGarty           2 21:45  5 Female Open     Athletic Alliance            151
59  Emily Mastropiero        2 22:59  3 Female 11-14    Gate City Striders           151
62  Chris Amarello           5 56:35  4 Male 11-14      Moose Milers & Marathoners   150
63  Ron Gagnon               2 25:38 15 Male Masters                                 148
64  Alec Morreira            2 23:56  5 Male 11-14                                   141
65  Tim Edelblut             2 26:03  6 Male 11-14                                   135
66  Christina de Bruyn Kops  2 26:53  4 Female 11-14    Granite State Flash          131
67  Lisa Bruinooge           2 27:06  6 Female Open                                  129
68  Angie Amderson           2 27:22  7 Female Open                                  128
69  Al Lawlor                2 28:04 16 Male Masters                                 126
70  Deb Stergion             2 29:42  3 Female Masters  Gate City Striders           117
71  Adam Paul                2 29:35 12 Male Open                                    116
72  David Davis              2 32:29  8 Male Seniors                                 112
72  Debbie Banaian           2 26:21  4 Female Masters                               112
74  Brianne Edelblut         2 29:42  3 Female 15-18                                 110
74  Jeff Roland              1 17:44  4 Male 15-18      Bishop Guertin High School   100
76  Suzanne Maine            2 31:20  3 Female Seniors                                99
76  David Posnick            1 17:39 13 Male Open       Green Wave Cross Country      99
78  Art Demers               1 18:09 17 Male Masters    Whirlaway Racing Team         97
79  Geoff Wilson             1 18:45 18 Male Masters    Moose Milers & Marathoners    94
80  Nadiyah Humber           1 19:09  8 Female Open                                   93
81  David Allen              2 36:16 19 Male Masters                                  92
82  Pete Dillon              1 22:37 20 Male Masters    Timberland                    89
83  Dave Vattes              1 23:24 21 Male Masters    Timberland                    86
83  Stan Yost                1 20:44 21 Male Masters                                  86
85  Frank Edelblut           1 21:12 23 Male Masters                                  85
85  Jim Moskum               1 23:16 23 Male Masters    Gate City Striders            85
87  Rich Miller              1 21:06  9 Male Seniors    Moose Milers & Marathoners    83
87  Bob Parent               1 21:06 25 Male Masters    Greater Derry Track Club      83
89  Ryan Carey               1 20:54 14 Male Open                                     82
89  Bryon MacSweeney         1 21:00 14 Male Open                                     82
89  Catherine Blais          1 24:46  9 Female Open     Timberland                    82
92  Pat Williams             1 21:41  7 Male 11-14      Bishop Guertin High School    81
92  Jason Maio               1 22:11 16 Male Open                                     81
94  Kim McCauliffe           1 22:08  4 Female 15-18    Gate City Striders            80
94  John Dionne              1 21:55 26 Male Masters    Gate City Striders            80
96  Tony Marino              1 22:13 27 Male Masters                                  79
97  Kelly Collins            1 25:47 10 Female Open     Timberland                    78
98  Sharon McCauliffe        1 22:46  6 Female Masters  Gate City Striders            77
98  John Kent                1 22:57 28 Male Masters                                  77
98  Kurt Gualitieri          1 23:15 17 Male Open                                     77
101 Chih-Chi Teng            1 23:14 11 Female Open                                   76
101 Godfrey Ojiearontor      1 23:15 18 Male Open                                     76
103 William Baggs            1 24:14 19 Male Open                                     75
103 Randy Chapman            1 25:00 29 Male Masters    Granite State Flash           75
105 Tom Condon               1 24:21 10 Male Seniors                                  74
106 Chantal Croteau          1 23:59  5 Female 11-14    Nashua PAL Cruisers           73
107 Pat Knepp                1 24:43  5 Male 15-18      Greater Derry Track Club      71
107 Lindsay Panny            1 24:49  6 Female 11-14    Gate City Striders            71
107 Steve Hunt               1 24:49 30 Male Masters    Gate City Striders            71
110 Cara McCauliffe          1 25:22  7 Female 11-14    Gate City Striders            70
110 Corey Bartlett           1 25:14  8 Male 11-14                                    70
110 Saundra Hardy            1 25:26 12 Female Open                                   70
113 Joanne Welch             1 25:35  7 Female Masters                                69
113 Jack Meehan              1 25:25 31 Male Masters                                  69
113 Jim Seitz                1 25:29 31 Male Masters                                  69
113 Jeff Williams            1 25:38 31 Male Masters                                  69
113 Larry Miller             1 25:55 31 Male Masters                                  69
113 Erin Wilson              1 26:02 13 Female Open                                   69
119 Susan Rube               1 29:55  4 Female Seniors  Gate City Striders            67
119 Amanda Fischer           1 26:04 14 Female Open                                   67
121 Demi Bennett             1 26:34  8 Female 11-14                                  66
121 Pat Bennett              1 26:34  7 Female Masters                                66
121 Doug Stith               1 27:10 35 Male Masters                                  66
124 Jeff Lindberg            1 27:53 11 Male Seniors                                  65
124 Bill Walsh               1 25:21 20 Male Open                                     65
124 Heidi MacSweeney         1 26:26 15 Female Open                                   65
127 Carol Anderson           1 25:56 16 Female Open                                   64
127 Stephanie Froment        1 29:21 16 Female Open     Athletic Alliance             64
127 Cyndy Mashhausen         1 28:14  8 Female Masters                                64
127 Adam Nadeau              1 27:30 21 Male Open                                     64
131 Ranay Martin             1 28:05  9 Female Masters                                63
131 Courtney Green           1 28:13  5 Female 15-18    Gate City Striders            63
131 Kathy Meehan             1 27:42 10 Female Masters                                63
134 Bogie D                  1 26:38 22 Male Open                                     62
134 Alex Dardinski           1 32:33 22 Male Open       Timberland                    62
134 Alex Halle               1 29:13  9 Female 11-14    Granite State Flash           62
134 Rene Martel              1 28:41  2 Male Veterans                                 62
138 Funda Dervisoglu         1 27:16 18 Female Open                                   60
138 Laura Gardner            1 27:18 18 Female Open                                   60
140 Brian Everette           1 33:29 24 Male Open                                     59
140 Roxanne Esty             1 31:45 20 Female Open                                   59
140 Kathryn Berger           1 30:16 21 Female Open                                   59
143 Courtney Veilleux        1 30:30 10 Female 11-14                                  58
143 Catherine Wilson         1 30:46 10 Female 11-14                                  58
145 Jackie Dussault          1 32:54 12 Female 11-14    Granite State Flash           55
146 Khrysta Brewster         1 33:23 13 Female 11-14    Granite State Flash           54
147 Kyle Martin              1 36:41  9 Male 11-14                                    49
148 Alysa Martin             1 36:41 14 Female 11-14                                  48
149 Jill Slocum              1 37:09  5 Female Seniors                                46
150 Mick Murphy              1 39:52 10 Male 11-14                                    45
150 Kevin Murphy             1 39:52 36 Male Masters                                  45
152 Caroline Lebherz         1 40:17  2 Female 0-10     Amherst Middle School         44
152 Julie Berger             1 40:19  2 Female 0-10                                   44
152 Jessica Berger           1 40:20  2 Female 0-10                                   44
152 Laura Berger             1 40:21  6 Female 15-18                                  44
156 Jennah Dussault          1 41:56 15 Female 11-14    Granite State Flash           43
156 Shana Roberge            1 41:57  5 Female 0-10     Granite State Flash           43
158 Stephanie Crummey        1 38:42 22 Female Open                                   42
158 Shannon Lebherz          1 41:23  6 Female 0-10     Amherst Middle School         42

*** Overall Series Leaders Male & Female
**  Overall Division Leaders Qualified To Win Award
*   Overall Division Winners Not Qualified To Win Awards
(At least 3 races needed to qualify for awards)

Moose Milers Trail Run Series Course Records
Division       Name               Club                       Time
Male 0-10      Mitchell McLeod    Granite State Flash        20:37
Male 11-14     David Hausherr     Gate City Striders         17:32
Male 15-18     Jeff Roland        Bihop Guertin HS           17:44
Male Open      Raymond Youngs     PR Racing Team             16:29
Male Masters   Joe Trubacz        Club Anchorage             17:38
Male Seniors   Steve Burton       Somerville Road Runners    18:08
Male Veterans  Lee Slocum         Moose Milers & Marathoners 24:32
Male Ancients  Bill Sturgeon      Moose Milers & Marathoners 29:30
Female 0-10    Hannah Banain      Granite State Flash        30:04
Female 11-14   Holly Banaian      Granite State Flash        20:41
Female 15-18   Jenna Marschhausen                            21:06
Female Open    Nadiyah Humber                                19:09
Female Masters Cathy Merra        Granite State Flash        22:17
Female Seniors Rita Labella       Moose Milers & Marathoners 27:10