Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ma/Jun20_USATFN_set1.shtml

USATF New England Track & Field Championships

Steinbrenner Track, MIT, Cambridge, MA, June 20, 2004

COMPLETE RESULTS

                         USATF New England Outdoor Championships
                   MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA  - 6/20/2004
                                       Results
WoMEN
TEAMS: Lincoln Tornado 33; Gr.Boston TC 32; BAA 16; Reebok Boston 
and Merrimack Valley Str 10; Throwing Zone 8; Athlietics East 5; Cape Ann
Crusaders and New England Walkers 3; Cambridge Sports Union 2.
 Women 100 Meter Dash
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        11.86   1.2
   2 Quanita Moore             16 Lincoln Tornados         12.77   1.2
   3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             13.93   1.2
   4 Keisha Thompson           27 Unattached               14.19   1.2
 Women 200 Meter Dash
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        24.22   NWI
   2 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         25.45   NWI
   3 Quanita Moore             16 Lincoln Tornados         26.47   NWI
   4 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             28.21   NWI
   5 Jessica Doolady           18 ConnQuest                30.52   NWI
 Women 400 Meter Dash
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         56.33
   2 Michelle Carrancho        24 Unattached             1:01.56
 Women 800 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Alisa Harvey              38 Unattached             2:07.63
   2 Amanda Chase                 Boston Athletic        2:10.16
   3 Emer O'Shea                  Boston Athletic        2:14.99
   4 Judith Olinger               Unattached             2:18.91
   5 Emma Nishimoto               Gr Boston TC           2:41.28
   6 Barbara Foster               MVS                    3:05.6H
 Women 1500 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Rebecca Donoghue             Reebok Boston          4:25.89
   2 Emily Logan               21 Unattached             4:28.64
   3 Christine Gentile            Unattached             4:29.15
   4 Sascha Scott              28 Raritan Valley RR      4:29.72
   5 Sunny Newsome             27 Gotta Run              4:30.55
   6 Kate Irvin                25 Central Park TC        4:33.72
   7 Orla O'Mahoney               Boston Athletic        4:36.27
   8 Laura Hayden                 Gr Boston TC           4:39.82
   9 Sloan Siegrist               Gr Boston TC           4:42.78
  10 Marguerite DoRosario         Gr Boston TC           4:52.23
  11 Stephanie Skoreyko        16 AthleticsEastCAN       4:56.61
  12 Katharina Eidmann         15 Gr Boston TC           5:02.02
  13 Karen Lein                46 Liberty AC             6:20.00
  -- Arielle Slam                 Gr Boston TC               DNF
  -- Katie Brace               27 Unattached                 DNF
 Women 3000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Mariko Tansey Holbrook       Boston Athletic        9:58.18
   2 Christy Carrara              Reebok Boston         10:23.54
   3 Jen Hegarty                  Reebok Boston         10:40.97
  -- Brandy Boice                 Reebok Boston              DNF
 Women 3000 Meter Race Walk
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Holly Wenninger           39 Athletics East        18:38.50
   2 Janine Stuart             43 New England Walkers   18:50.34
   3 Valerie Armstrong         42 Unattached            18:53.31
   4 Dotty Fine                59 Cambridge Sports      20:37.48
=============================================================================
 Women 100 Meter Hurdles
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
 
   1 Teresa Covert             23 Univ of Albany           13.39   4.3 MEET RECORD
   2 Christine Moreau          16 Lincoln Tornados         15.87   4.3
   3 Katherine Reynolds        22 Gr Boston TC             15.88   4.3
  -- Mbathio Diarra               Gr Boston TC               DNF   4.3
  -- Natasha Smith             15 Cape Ann Crusaders         DNF   4.3
 Women 400 Meter Hurdles
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Danielle Hobson              Unattached               59.80
   2 Letrica Dendy             32 Unattached             1:00.11
   3 Meghan Cole                  Unattached             1:03.13
   4 Jessica Doolady           18 ConnQuest              1:15.31
   5 Mbathio Diarra               Gr Boston TC           1:17.71
 Women 4x100 Meter Relay
=============================================================================
     Team                                                 Finals  
=============================================================================
   1 Lincoln Tornados  'A'                                 51.13
   2 Greater Boston Track Club  'A'                        54.23
 Women 4x400 Meter Relay
=============================================================================
     Team                                                 Finals  
=============================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:29.55
 Women High Jump
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Shayna Daugherty          16 Lincoln Tornados       5-04.00      1.62m
 2 Natasha Smith             15 Cape Ann Crusaders     5-02.00      1.57m
 Women Pole Vault
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Bethany Miczek            21 Unattached            10-00.00      3.04m
 2 Jessica Warren            18 ConnQuest              9-00.00      2.74m
 Women Long Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        6.48m   2.4  21-03.25 MEET RECORD
 2 Bridgette Ingram          23 Lemans Track Club        6.01m   2.5  19-08.75
 3 Rhashica Abdul-Malik      22 Lemans Track Club        5.81m   0.7  19-00.75
 4 Kerry Walker              21 Lemans Track Club        5.79m   1.0  19-00.00
 5 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         5.11m   2.3  16-09.25
 6 Nast Shams                21 Gr Boston TC             5.06m   NWI  16-07.25
 7 Stacy Lima                16 Lincoln Tornados         5.03m   2.8  16-06.00
 8 Cheryl Brantle            34 New Haven Age Group      2.41m   4.2   7-11.00
 Women Triple Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Tilita Lutterloa          23 Lemans Track Club       12.06m   2.4  39-07.00
 2 Rhashica Abdul-Malik      22 Lemans Track Club       11.90m   2.4  39-00.50
 3 Stacy Lima                16 Lincoln Tornados        10.56m   3.0  34-07.75
 Women Shot Put
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Liz Wanless               22 Unattached              15.74m   51-07.75
 2 Barbara Foster            30 Merrimack Valley         9.23m   30-03.50
 3 Meri Silberstein             Unattached               7.67m   25-02.00
 Women Discus Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Stacey Connor             25 Unattached              31.58m     103-07
 Women Hammer Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Kristal Kostiew           22 Unattached              54.90m     180-01
 2 Brenda Start              30 Unattached              54.74m     179-07
 3 Maria Garcia              22 Unattached              53.90m     176-10
 4 Barbara Foster            30 Merrimack Valley        27.93m      91-08
 Women Javelin Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Kateema Riette            30 New Haven Age Group     52.95m     173-09
 2 Leigh Petranoff              Throwing Zone           40.88m     134-01
 3 Evan Favermann            17 Unattached              30.89m     101-04
 4 Kelly Petranoff              Throwing Zone           27.79m      91-02
MEN
TEAMS: 1.Gr.Boston TC 76; Reebok Boston 17; Boston AA 13; New England Walkers 
and Merrimack Valley Striders 11; Bostn North 9; Athletics East, Providence 
Cobras, and Throwing Zone 5; New England Track & Trail 2.
 Men 100 Meter Dash
================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind H# 
================================================================================
 1 Xavier James              28 Bermuda                  10.38   3.9  1
 2 Nabie Fofanah             24 Unattached               10.47   3.9  1
 3 Ricardo Thompson          25 Unattached               10.55   3.9  1
 4 Stanley Egbor                Gr Boston TC             10.73   3.9  1
 5 Wayne Burwell                Gr Boston TC             10.85   3.9  1
 6 De Von Bean                  Bermuda                  10.90   3.9  1
 7 Barney Borromeo           36 Unattached               11.05   3.9  2
 7 Alex Acosta                  Unattached               11.05   3.9  1
 9 Sergio Benuenoti             Unattached               11.17   3.9  2
10 Everad Samuels            46 Unattached               11.27   3.9  2
11 Philip Kiley              18 Unattached               11.42   3.9  2
12 Maurice Rogers            19 Unattached               11.86   3.9  2
13 Jim Watts                 42 Unattached               11.89   2.4  3
14 Andrew Schild             17 Boston-North TC          11.95   2.4  3
15 Andre King                23 ConnQuest                11.99   2.4  3
16 Christopher Sherlock         Unattached               12.28   3.9  2
17 Lou Ronsivilli            51 Merrimack Valley         12.75   2.4  3
18 Lee Hess                  55 Merrimack Valley         12.86   2.4  3
19 Terrence Haynes           42 Unattached               13.10   3.9  2
 Men 200 Meter Dash
================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind H# 
================================================================================
 1 Nabie Fofanah             24 Unattached               21.05   NWI  1
 2 Basil Campbell            19 Unattached               21.58   NWI  1
 3 Jerry Washington          22 Rhode Island Tra         21.85   NWI  2
 4 Jason Jackson                Gr Boston TC             21.95   NWI  1
 5 Alex Acosta                  Unattached               22.57   NWI  1
 6 Everad Samuels            46 Unattached               22.59   NWI  2
 7 Philip Kiley              18 Unattached               22.98   NWI  2
 8 David Callum                 Gr Boston TC             23.23   NWI  2
 9 Maurice Rogers            19 Unattached               23.80   NWI  3
10 Jim Watts                 42 Unattached               23.87   NWI  3
11 John Chase                20 AthleticsEastCAN         24.03   NWI  2
12 Christopher Sherlock         Unattached               24.71   NWI  3
13 Andre King                23 ConnQuest                25.34   NWI  3
14 Terrence Haynes           42 Unattached               25.94   NWI  3
 Men 400 Meter Dash
 ===============================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  H# 
 ===============================================================================
   1 Joseph Mendel             23 Unattached               45.93   1 MEET RECORD
   2 Ross Tyrone               24 Unattached               46.56   1
   3 Eric Porter                  Unattached               47.36   1
   4 Kobie Fuller              23 Central Park TC          47.87   1
   5 Edwin Campden             18 Unattached               48.48   1
   6 Sekou Dilday                 Gr Boston TC             49.22   1
   7 Andie Colon                  Gr Boston TC             50.97   1
   8 David Cahill                 Gr Boston TC             51.31   2
   9 John Chase                20 AthleticsEastCAN         51.96   2
  10 Jeff Rockwood             26 Boston-North TC          56.88   2
  11 Roger Pierce              59 Sprint Force Ame         58.06   2
  12 Kyle Ackerman             14 Unattached               59.41   3
  13 Ethan Conley              15 Unattached             1:00.97   2
  14 Warren Graff              58 Unattached             1:01.50   3
  -- Logan Jones               20 Unattached                 DNF   1
 Men 800 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Sam Burley                23 Asics TC               1:48.46
   2 Joel Legare               21 Unattached             1:48.89
   3 Dave Juiliano                Reebok Boston          1:52.21
   4 Matt LoPiccolo            28 Syracuse Chargers      1:53.09
   5 Cullen Hagan                 Reebok Boston          1:53.52
   6 Michael Donawa               Bermuda                1:55.43
   7 Jeff Paterno                 Reebok Boston          1:55.47
   8 Chris Simpson                Gr Boston TC           1:56.99
   9 Marzuki Stevens           30 Gr Boston TC           1:58.54
  10 Ince Stirling             34 Unattached             1:58.72
  11 Josh Seeherman               Gr Boston TC           1:59.29
  12 Nnamdi Okike              24 Central Park TC        1:59.60
  13 Sarad Tomlinson              Gr Boston TC           2:00.49
  14 Neil Fitzgerald           36 Central Park TC        2:01.16
  15 Aaron Binkley                Gr Boston TC           2:01.77
  16 Dennis Floyd              27 Boston-North TC        2:02.85
  17 J. Toomey                 32 Unattached             2:03.45
  18 Carlos Escobar            19 Unattached             2:04.35
  19 Casey Lerner                 Reebok Boston          2:04.97
  20 Steve Sergeant            40 Unattached             2:06.20
  21 John Brown                45 Unattached             2:16.48
  -- Courtney Juworski         20 Univ. of Pennsyl           DNF
 Men 1500 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Aiden Walsh               23 Unattached             3:43.99
   2 John Mortimer             28 Boston Athletic        3:45.40
   3 Steve Walsh               25 Bryn Mawr Runnin       3:49.28
   4 Jason Bialka                 Boston Athletic        3:51.46
   5 Kris Houghton                Unattached             3:52.82
   6 Adam Stuhlfaut            28 Reebok Boston          3:53.21
   7 Marzuki Stevens           30 Gr Boston TC           3:59.70
   8 Robert Wong               22 Unattached             4:01.03
   9 Paul Ahern                18 NH Tracksters          4:01.13
  10 Matt Sullivan             26 Athletics East         4:03.60
  11 Mark LaRosa                  Boston Athletic        4:05.27
  12 Mark Mayall                  Reebok Boston          4:06.65
  13 Kevin Alliette               Boston Athletic        4:08.11
  14 Allan Muir                   Boston Athletic        4:34.33
  15 W.F. Newhall              46 Irish AmericanTC       4:44.07
  16 Steve Connor              31 Unattached             5:00.20
  -- Clinton Bell              32 Central Park TC            DNF
 Men 3000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Jesse Baver               19 Unattached             9:39.22
   2 Bill Newsham              39 Gr Boston TC           9:45.29
   3 John Bassette             17 Unattached            10:07.24
   4 Matthew Norton            15 Unattached            11:07.76
   5 Joel Bassette             15 Unattached            11:27.66
 Men 5000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Bryan Doldt               29 Gr Boston TC          16:03.78
   2 James Rhoades             35 Athletics East        16:49.79
   3 Marcello Scippa           36 NE Track & Trail      16:56.86
   4 Harris Hardy                 Athletics East        17:16.07
   5 Frank Georges             26 Gr Lowell RR          17:53.92
 Men 3000 Meter Race Walk
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Christopher Stuart        13 New England Walkers   17:00.79
   2 Thomas Knatt              63 New England Walkers   18:29.37
   3 Charles Mansbach          59 New England Walkers   19:11.51
   4 Dave Romansky             66 New England Walkers   20:04.79
 Men 110 Meter Hurdles
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Ron Andrews               24 Syracuse Chargers        13.89   1.6 MEET RECORD
   2 Colin Aina                22 Univ RhodeIsland         14.15   1.6
   3 Francis Shen              26 Gr Boston TC             16.20   1.6
 Men 400 Meter Hurdles
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Francis Shen              26 Gr Boston TC             55.67
   2 Eaton Graham              21 Unattached               59.79
   3 Jeff Rockwood             26 Boston-North TC          59.90
 Men 3000 Meter Steeplechase
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Darin Shearer             30 Unattached             8:50.25
   2 Mark Miller                  Boston Athletic        9:00.98
   3 Justin Lutz                  Reebok Boston          9:03.49
   4 Sean Mick                 28 Reebok                 9:12.60
   5 Scott Weeks               32 Syracuse Chargers      9:16.22
   6 Ryan Carrara                 Reebok Boston          9:43.66
   7 Tim Rider                 27 Athletics East        10:08.81
  -- Mike DiGennaro            25 Unattached                 DNF
 Men 4x100 Meter Relay
 ================================================================================
     Team                                                 Finals  
 ================================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                        43.87
   2 Boston-North TC  'A'                                  47.56
 Men 4x400 Meter Relay
 ================================================================================
     Team                                                 Finals  
 ================================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:25.00
 Men High Jump
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Dan Olsen                 21 Unattached             7-03.25      2.21m
 2 Adrian Shears                Gr Boston TC           7-00.00      2.13m
 3 Rahiem Greenridge            Gr Boston TC           6-10.00      2.08m
 4 Richard Sobel             55 Gr Boston TC           4-11.50      1.51m
 Men Pole Vault
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Jake Radzevich            20 Unattached            15-09.00      4.80m
 2 Bradley Holtz             17 Unattached            14-00.00      4.26m
 3 Russ VerSteeg             47 Gr Boston TC          10-06.00      3.20m
-- Chris Westerfield            Gr Boston TC                NH
 Men Long Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 John Gorham               26 Unattached               7.47m  -0.4  24-06.25
 2 Jerome Robinson           35 Lemans Track Club        7.32m   3.9  24-00.25
 3 De Von Bean                  Bermuda                  7.19m   1.5  23-07.25
 4 Raymond Smith             23 Providence Cobras        7.01m   4.9  23-00.00
 5 Jon Pronovost             24 Unattached               6.82m   4.5  22-04.50
 6 Ed Wheeler                27 Lemans Track Club        6.81m   1.7  22-04.25
 7 Isaac Miller              20 AthleticsEastCAN         6.35m   1.7  20-10.00
 8 Mark Reynolds             27 Gr Boston TC             5.65m   3.6  18-06.50
 Men Triple Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Michael Roberts           25 Unattached              16.25m  -0.3  53-03.75 MEET RECORD
 2 Samuel Okantey            29 Unattached              15.10m   2.9  49-06.50
 Men Shot Put
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Derek Anderson            20 Unattached              17.40m   57-01.00
 2 Corey Pusey               24 ConnQuest               14.04m   46-00.75
 Men Discus Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Brandon Howlett           22 Univ of Albany          54.58m     179-01
 2 Derek Anderson            20 Unattached              51.34m     168-05
 3 Corey Pusey               24 ConnQuest               47.64m     156-03
 4 Jarod Mills               24 Unattached              42.36m     139-00
 5 Eric Lammi                49 Unattached              35.52m     116-06
 6 Steve Virgilio            22 Unattached              32.08m     105-03
 7 Josh Martini              18 Unattached              30.11m      98-09
 8 Tim Michitson             43 Merrimack Valley        27.25m      89-05
 Men Hammer Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Vinny Tortorella          24 Unattached              64.43m     211-05
 2 Chris Bryce               26 Unattached              60.41m     198-02
 3 Erik Probstfield          32 Unattached              55.98m     183-08
 Men Javelin Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Sean Furey                21 Unattached              73.19m     240-01
 2 Rich DeStafano            33 Unattached              68.35m     224-03
 3 Scott Viafore             19 Throwing Zone           67.43m     221-03
 4 Dan Gale                  20 Unattached              61.27m     201-00
 5 Barry Flicker             26 Shore AC                61.09m     200-05
 6 Ethan Blose               23 Unattached              60.51m     198-06
 7 Ron McConnell             41 Unattached              56.29m     184-08
 8 Seth Austin               23 Unattached              53.33m     175-00
 9 Roy Hadden                45 Unattached              49.50m     162-05
10 Tim Dickson               21 Unattached              49.34m     161-10
11 Eric Lammi                49 Unattached              46.78m     153-06
12 Tim Michitson             43 Merrimack Valley        45.32m     148-08
13 Josh Martini              18 Unattached              44.63m     146-05
14 Andrew Apostolos          23 Unattached              44.10m     144-08
15 Lucas Hadden              13 Unattached              43.17m     141-08
16 Corey Pusey               24 ConnQuest               42.86m     140-07
17 Lou Ronsivilli            51 Merrimack Valley        42.04m     137-11