Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ma/Jan31_adidas_set1.shtml

adidas Boston Indoor Games

Reggie Lewis Center, Boston, MA, January 31, 2004

Complete results

For more race information, see Global Athletics site .


Men 60 Meter Dash
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Jon Drummond                 USA                       6.61
 2 Mickey Grimes                USA                       6.64
 3 Dwight Thomas                JAM                       6.65
 4 Nicholas Macrozonaris        CAN                       6.67
 5 Shawn Crawford               USA                       6.68
 6 John Capel                   USA                       6.68
 7 Bobby Williams               JAM                       6.71
Men 600 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Osmar dos Santos             BRA                    1:15.90
 2 Lubert Lewis                 USA                    1:17.56
 3 Frederick Sharpe             USA                    1:18.53
 4 Trinity Gray                 USA                    1:18.87
 5 Joey Woody                   USA                    1:18.92
Men 1000 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Berhanu Alemu                ETH                    2:20.51
 2 Alex Kipchirchir             KEN                    2:21.26
 3 David Krummenacker           USA                    2:21.33
 4 Nate Brannen                 CAN                    2:21.60
 5 Derrick Peterson             USA                    2:22.53
 6 Patrick Nduwimana            BDI                    2:23.00
 7 Nicholas Wachira             KEN                    2:23.64
 8 Sam Burley                   USA                    2:24.03
 9 David Paulsen                USA                    2:25.29
10 Floyd Thompson               USA                    2:25.98
-- Sherman Armstong             USA                        DNF
Men 1 Mile Run (1500m en route in parentheses)
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Laban Rotich                 KEN                    3:56.60  (3:40.84)
2 Boaz Cheboiywo               KEN                    3:57.00  (3:41.00)
3 Marko Koers                  NED                    3:59.17  (3:44.07)
4 Charlie Gruber               USA                    4:00.19  (3:45.27)
5 William Chirchir             KEN                    4:00.49  (3:43.44)
6 Ryan Bak                     USA                    4:03.07  (3:46.53)
7 Julius Achon                 UGA                    4:03.13  (3:46.26)
8 Bryan Berryhill              USA                    4:04.81
9 James Karanu                 KEN                    4:08.23
10 Ibrahim Aden                 USA                    4:09.21
11 Jason Pyrah                  USA                    4:10.25
12 Fidel Beragezabi             BDI                    4:13.38
-- Seneca Lassiter              USA                        DNF
-- Jeff DeLong                  USA                        DNF
Men 3000 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Haile Gebrselassie           ETH                    7:35.24
 2 Markos Geneti                ETH                    7:41.06
 3 Kevin Sullivan               CAN                    7:44.46
 4 Bernard Lagat                KEN                    7:44.58
 5 Nick Willis                  NZL                    7:44.90
 6 Martin Keino                 KEN                    7:44.96
 7 Dan Lincoln                  USA                    7:45.20
 8 Matt Lane                    USA                    7:45.72
 9 Jason Lunn                   USA                    7:47.20
10 Luke Watson                  USA                    7:49.56
11 Anthony Whiteman             GBR                    7:51.43
12 Jonathon Riley               USA                    7:59.61
13 Hudson de Souza              BRA                    8:10.78
-- Sean O'Brien                 USA                        DNF
-- David Lelei                  KEN                        DNF
Women 400 Meter Dash
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Tonique Williams             BAH                      51.98
 2 Allyson Felix                USA                      52.28
 3 Sandie Richards              JAM                      53.07
 4 Me'Lisa Barber               USA                      53.11
 5 Karen Shinkins               IRL                      53.23
 6 Foy Williams                 CAN                      55.02
Women 800 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Jen Toomey                   USA                    2:00.77
 2 Nicole Teter                 USA                    2:03.68
 3 Marian Burnett               GUY                    2:04.94
 4 Alice Schmidt                USA                    2:06.61
 5 Tanya Blake                  MLT                    2:06.72
 6 Christiane dos Santos        BRA                    2:07.43
 7 Chantee Earl                 USA                    2:07.65
 8 Hazel Clark                  USA                    2:14.19
-- Francis Santin               USA                        DNF
-- Yasheeka Taylor              USA                        DNF
Women 1500 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Carmen Douma                 CAN                    4:11.71
 2 Carrie Tollefson             USA                    4:12.00
 3 Meskerem Legesse             ETH                    4:13.26
 4 Shalane Flanagan             USA                    4:13.55
 5 Sally Hauser                 USA                    4:13.66
 6 Mardrea Hyman                JAM                    4:14.69
 7 Nicole Jefferson             USA                    4:16.56
 8 Mary Jane Harrelson          USA                    4:16.79
 9 Amy Rudolph                  USA                    4:17.23
10 Birhane Hirpasse             ETH                    4:17.67
11 Miesha Marzell-Arnold        USA                    4:20.78
-- Alana Jones                  USA                        DNF
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Gail Devers                  USA                       7.85
 2 Vonette Dixon                JAM                       8.01
 3 Melissa Morrison             USA                       8.03
 4 Linda Ferga                  FRA                       8.08
 5 Jenny Adams                  USA                       8.09
 6 Miesha McKelvy-Jones         USA                       8.19
 7 Anjanette Kirkland           USA                       8.29
 8 Aquila Williams-Judge        USA                       8.75
Women Pole Vault
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Stacy Dragila                USA                      4.61m
 2 Nastja Ryshich               GER                      4.31m
 3 Jill Schwartz                USA                      4.21m
 3 Dana Ellis                   CAN                     J4.21m
 5 April Steiner                USA                      4.11m
-- Jill Starkey                 USA                         NH
Non-GST Events
Women 5000 Meter Run
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Meseret Defar                ETH                   14:53.14
 2 Tirunesh Dibaba              ETH                   14:53.99
 3 Derartu Tulu                 ETH                   14:54.73
 4 Sentayehu Ejigu              ETH                   14:58.85
 5 Kathy Butler                 GBR                   15:41.13
-- Lyubov Kremleva              RUS                        DNF
-- Larisa Michaileva            RUS                        DNF
Girls 1 Mile Run High School
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Ashley Davidson              Natick HS              5:13.13
 2 Christine Laakso             Fitchburg HS           5:13.33
 3 Megan Brousseau              Attleboro              5:13.77
 4 Katy O'Brien                 Oliver Ames HS         5:15.21
 5 Becca MacDonald              Weymouth               5:18.05
 6 Kasey Black                  Whitman-Hanson         5:21.38
 7 Katie Clay                   Beverly HS             5:22.40
 8 Katy Brague                  Mansfield              5:23.27
 9 Meghan Barrett               B.Feeham               5:23.54
10 Mary Donovan                 Marian HS              5:25.18
11 Kylynn McKinley              Marblehead             5:28.75
-- Meghan Curran                Chelmsford HS              DNS
Boys 1 Mile Run High School (1500m en route in parentheses)
================================================================
1 Chris Barnicle               Newton North           4:17.52  (4:02.02)
2 Drew Harrington              Oliver Ames HS         4:20.41  (4:02.92)
3 Michael Baks                 Wachusett Reg.         4:22.68  (4:04.62)
4 Keith Gill                   Brockton               4:27.83  (4:09.51)
5 Nick Krouse                  St. John's             4:29.11  (4:11.79)
6 Brian Gagnon                 Lowell HS              4:29.68  (4:12.97)
7 Dennis Roche                 Cathedral HS           4:29.96  (4:12.85)
8 Aaron Wheeler                St.John's Prep         4:30.18  (4:13.51
9 Rex Radloff                  Dedham HS              4:31.22  (4:13.86)
10 Mark Garcia                  Everett HS             4:32.19  (4:15.40)
11 Khalid Abdi                  Brockton               4:32.26  (4:13.79)
12 Tom Davis                    Newton North           4:32.27  (4:13.83)
13 Alec Bleday                  Xaverian Brothers      4:32.61  (4:14.53)
Men 1 Mile Run Masters
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Craig Fram                   Whirlaway RT           4:28.04
 2 Steve Sergeant               Unattached             4:29.65
 3 Tom Dalton                   Adrinodack RC          4:29.87
 4 Mark Reeder                  Greater Lowell R       4:30.93
 5 Doug Martyn                  Whirlaway RT           4:33.47
 6 Rich Marion                  Unattached             4:34.85
 7 Mike Cooney                  Whirlaway RT           4:36.20
 8 Mike Platt                   Syr Chargers           4:36.73
 9 Jon Waldron                  Cambridge Sports       4:37.09
10 Bob Collins                  Boston AA              4:38.82
11 Dave O'Keeffe                Syr Chargers           4:41.38
12 Ken Leinbach                 Boston AA              4:41.80
Men Distance Medley
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Villanova                                           9:34.72
 2 Georgetown                                          9:36.93
 3 Notre Dame                                          9:45.33
 4 Michigan                                            9:47.79
 5 North Carolina                                      9:53.41
 6 Tennessee                                           9:55.84
Mixed 4x200 Meter Relay BAA
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Dearborn                                            1:51.93
 2 Timilty                                             1:58.00
 3 Providence                                          1:58.57
 4 Attleboro                                           2:01.18
 5 Lynx                                                2:02.05
 6 SBNH                                                No Time