Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ma/Dec29_Tantas_set1.shtml

Tantasqua - Minnechaug - Springfield Cathedral

Sturbridge, MA, December 29, 2004

[Team Scoring ]

Individual Events Results

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                        Hy-Tek's Meet Manager 12/29/04 04:52 PM
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                  Tantasqua- Minnechaug-Springfield Cathedral                  
                        Tantasqua Regional High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1316 Andrea Berte        06 Minnechaug            31-08.25  
  2  1422 Sarah Wyszyoski     05 Minnechaug            29-00.25  
  3  1394 Sarah Petzold       05 Minnechaug            28-07.50  
  4   438 Jaimie Macari       SR Tantasqua             27-00.25  
  5   435 Stephanie Kerber    SO Tantasqua             26-00.00  
  6  1423 Jennifer Zguro      05 Minnechaug            25-08.50  
  7  1534 Alyssa Catjakis     07 CATH                  25-06.25  
  8  1392 Mariel Perrault     07 Minnechaug            25-02.00  
  9  1359 Jillian Goodwin     07 Minnechaug            23-00.00  
 10  1380 Malaina Lough       07 Minnechaug            22-06.50  
 11  1421 Ashley VanEeghan    05 Minnechaug            21-04.50  
 12  1567 Amanda Rivera       06 CATH                  21-03.25  
 13   432 Sarah Hilker        JR Tantasqua             21-02.50  
 14  1570 Maria Slowinski     06 CATH                  19-00.00  
 15  1309 Aliea Afnau         07 Minnechaug            18-06.50  
 15  1402 Carlie Roy          06 Minnechaug            18-06.50  
 17  1560 Krista Morrisi      06 CATH                  14-07.00  
 18  1330 Kelly Carter        06 Minnechaug            12-08.50  
 
Event 2  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1422 Sarah Wyszyoski     05 Minnechaug             4-08.00  
  2  1411 Rebecca Smith       06 Minnechaug             4-06.00  
  3  1546 Laura Ferraro       05 CATH                   4-04.00  
  4   438 Jaimie Macari       SR Tantasqua              4-02.00  
  5  1386 Susan McDiarmid     06 Minnechaug             4-00.00  
  6  1355 Erika Fosberg       06 Minnechaug             3-10.00  
 
Event 3  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   429 Leslie Carlson      JR Tantasqua             15-04.50  
  2   444 Sanna Osseyran      JR Tantasqua             15-02.50  
  3  1375 Erin Kerr           05 Minnechaug            15-01.00  
  4  1538 Elizabeth Cullinan  07 CATH                  13-01.00  
  5  1551 Beth Hegarty        06 CATH                  12-07.00  
  6  1383 Meredith Malysz     05 Minnechaug            12-05.50  
  7  1572 Hilary Sullivan     07 CATH                  12-03.50  
  8  1527 Ashley Arpino       07 CATH                 J12-03.50  
  9  1526 Allison Arpino      07 CATH                  12-03.00  
 10  1319 Meredith Boyd       07 Minnechaug             9-10.00  
 11  1557 Sophia LeMaire      07 CATH                   9-07.00  
 
Event 4  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1535 Lisa Chamberlin     05 CATH                  13:27.20  
  2  1350 Allison Fimognari   07 Minnechaug            13:45.90  
  3  1544 Whitney Fenton      08 CATH                  13:54.30  
  4  1377 Emily Kline         06 Minnechaug            14:07.80  
  5   433 Lindsay Jones       JR Tantasqua             14:29.90  
  6  1387 Julia Mika          06 Minnechaug            14:44.30  
  7  1549 Kaitland Hager      08 CATH                  14:46.50  
  8  1409 Maria Sheehan       08 Minnechaug            15:26.40  
 
Event 6  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   438 Jaimie Macari       SR Tantasqua                 9.50   1 
  2  1423 Jennifer Zguro      05 Minnechaug                9.70   1 
  3  1418 Michelle Thompson   05 Minnechaug               10.50   3 
  4   439 Kristen Marino      JR Tantasqua                10.60   3 
  5  1365 Elizabeth Hatch     06 Minnechaug              J10.60   3 
  6  1349 Nicole Fecteau      05 Minnechaug               10.80   2 
  7  1343 Jillian Desrosiers  07 Minnechaug               10.90   1 
  8  1384 Leann McCollum      07 Minnechaug               11.10   2 
  8  1572 Hilary Sullivan     07 CATH                     11.10   1 
 10  1527 Ashley Arpino       07 CATH                     11.30   2 
 11  1352 Christa Fiore       08 Minnechaug               12.00   2 
 12  1404 Lauren Ruscek       08 Minnechaug               12.40   3 
 
Event 8  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1344 Carrie Disa         05 Minnechaug                7.50   1 
  2   441 Jamie McKearney     SR Tantasqua                 7.60   1 
  2  1319 Meredith Boyd       07 Minnechaug                7.60   1 
  4  1336 Haley Convertino    06 Minnechaug                7.70   2 
  5  1531 Maggie Cahillane    07 CATH                      7.90   1 
  6  1316 Andrea Berte        06 Minnechaug                8.20   1 
  7  1422 Sarah Wyszyoski     05 Minnechaug                8.30   3 
  8  1572 Hilary Sullivan     07 CATH                      8.40   2 
  9  1405 Kali Ryan           08 Minnechaug                8.60   2 
  9  1557 Sophia LeMaire      07 CATH                      8.60   1 
 11  1569 Katie Shea          07 CATH                      8.70   2 
 11   439 Kristen Marino      JR Tantasqua                 8.70   3 
 13  1530 Margaret Boyle      08 CATH                      8.80   2 
 13  1337 Danielle Courtney   08 Minnechaug                8.80   3 
 15  1417 Katrina Thibeault   08 Minnechaug                8.90   2 
 16  1413 Nuria Sortiropoulo  08 Minnechaug                9.10   3 
 17  1570 Maria Slowinski     06 CATH                      9.20   3 
 
Event 9  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1538 Elizabeth Cullinan  07 CATH                   6:11.10  
  2   444 Sanna Osseyran      JR Tantasqua              6:14.50  
  3  1327 Carolyn Callaghan   07 Minnechaug             6:20.40  
  4  1363 Ashley Hamil        05 Minnechaug             6:21.00  
  5  1552 Caitlin Hegarty     06 CATH                   6:22.60  
  6  1350 Allison Fimognari   07 Minnechaug             6:37.20  
  7  1559 Ellen Matthews      06 CATH                   6:44.00  
  8  1329 Anna Carlson        08 Minnechaug             6:45.50  
  9  1414 Laura Sugermeyer    07 Minnechaug             6:47.40  
 10   436 Kacey Light         SR Tantasqua              6:58.50  
 11  1537 Jillian Collins     07 CATH                   7:01.40  
 
Event 10  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1398 Amanda Pope         05 Minnechaug               46.40   2 
  1  1316 Andrea Berte        06 Minnechaug               46.40   1 
  3  1375 Erin Kerr           05 Minnechaug               47.90   1 
  4   443 Meghan Morrissey    SR Tantasqua                48.41   1 
  5  1557 Sophia LeMaire      07 CATH                     50.30   1 
  6   432 Sarah Hilker        JR Tantasqua                51.00   2 
  7   431 Andrea Dumas        SO Tantasqua                51.20   3 
  8  1418 Michelle Thompson   05 Minnechaug               51.70   2 
  9  1391 Alyssa Parker       06 Minnechaug               52.10   3 
 10  1569 Katie Shea          07 CATH                     54.10   2 
 11  1527 Ashley Arpino       07 CATH                     57.70   3 
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1571 Lauren Stocker      07 CATH                   1:56.50  
  2  1368 Alicia Hummel       06 Minnechaug             2:00.40  
  3   446 Rebecca Ritchie     FR Tantasqua              2:00.60  
  4  1359 Jillian Goodwin     07 Minnechaug             2:00.80  
  5  1379 Katelyn Lasorsa     07 Minnechaug             2:01.10  
  6  1551 Beth Hegarty        06 CATH                   2:03.50  
  7  1343 Jillian Desrosiers  07 Minnechaug             2:05.70  
  8   429 Leslie Carlson      JR Tantasqua              2:10.80  
  9  1526 Allison Arpino      07 CATH                   2:13.50  
 10  1534 Alyssa Catjakis     07 CATH                   2:16.40  
 
Event 12  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1356 Carolyn Gagnon      05 Minnechaug             3:27.70  
  2  1535 Lisa Chamberlin     05 CATH                   3:43.30  
  3  1544 Whitney Fenton      08 CATH                   3:46.90  
  4  1362 Allison Hamil       08 Minnechaug             3:50.10  
  5  1313 Alexandra Baird     06 Minnechaug             4:03.10  
  6  1307 Kara Abrahamson     07 Minnechaug             4:07.70  
  7  1537 Jillian Collins     07 CATH                   4:18.00  
 
Event 13  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minnechaug Regional H.S.  'A'                       4:45.10  
  2 Tantasqua Reg. H.S.  'A'                            4:52.30  
  3 Spfld. Cathedral HS  'A'                            4:55.70  
 
Event 21  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1419 Jovaney Toledo      05 Minnechaug            45-02.00  
  2  1539 Jamal Davis         05 CATH                  44-06.50  
  3   474 Chuck Gilman        SR Tantasqua             39-04.25  
  4  1335 Francis Collins     06 Minnechaug            36-06.00  
  5   479 Josh Leaming        JR Tantasqua             35-06.25  
  6  1582 Shane Richardson       Minnechaug            35-06.00  
  7  1317 Ryan Bibeau         05 Minnechaug            35-03.75  
  8  1320 Samuel Boyd         06 Minnechaug            33-07.00  
  9  1372 Joseph Jolicoeur    05 Minnechaug            33-03.25  
 10   473 Chris Freniere      SR Tantasqua             33-02.00  
 11  1532 John Cain           06 CATH                  32-08.00  
 11   475 Brandon Green       SO Tantasqua             32-08.00  
 13  1558 Brian Manning       06 CATH                  29-02.50  
 14  1361 Matthew Haigopian   05 Minnechaug            27-09.00  
 15  1357 Matthew Glazer      07 Minnechaug            27-07.00  
 16  1312 Matthew Avezzie     07 Minnechaug            27-00.25  
 17  1395 Thomas Petzold      08 Minnechaug            24-08.50  
 
Event 22  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Dave Elliot         SR Tantasqua              5-08.00  
  2  1547 Brian Frodema       05 CATH                  J5-08.00  
  3  1334 Daniel Cohen        05 Minnechaug             5-06.00  
  4   708 Nathan Fuchs        SO Tantasqua              5-02.00  
  5  1372 Joseph Jolicoeur    05 Minnechaug             5-00.00  
  6  1371 David Jolicoeur     07 Minnechaug            J5-00.00  
 --   448 Jonathan Balderell  JR Tantasqua                   NH  
 
Event 23  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1341 Michael Desanti     05 Minnechaug            20-07.50  
  2  1366 Stephen Headley     06 Minnechaug            18-04.50  
  3  1373 Michael Jolicoeur   07 Minnechaug            17-09.00  
  4  1351 Andrew Fiola        05 Minnechaug            16-11.00  
  5  1578 Steve Wuller         0 CATH                  16-05.50  
  6   483 Kevin Mckrery       FR Tantasqua             16-05.00  
  7  1378 Zachary Kourouma    07 Minnechaug            16-03.00  
  8  1328 Zachary Carhart     07 Minnechaug            16-01.00  
  9  1545 Sean Ferrarini      05 CATH                 J16-01.00  
 10   472 Dave Elliot         SR Tantasqua             15-11.50  
 11  1374 Christopher Kerr    07 Minnechaug            15-05.50  
 12   479 Josh Leaming        JR Tantasqua             15-02.00  
 13  1553 Daniel Hegarty      08 CATH                  14-11.00  
 14   489 Andrew Severage     FR Tantasqua             14-02.50  
 
Event 24  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1389 Brian Muse          05 Minnechaug            11:26.90  
  2  1554 Matt Hegarty        07 CATH                  11:30.30  
  3  1562 Greg Noonan         05 CATH                  11:44.50  
  4   465 Charlie Curnow      SR Tantasqua             11:44.60  
  5   451 Joshua Bouthiller   JR Tantasqua             12:18.30  
  6  1393 Nicholas Pettazoni  06 Minnechaug            13:32.10  
  7   467 Chris Defalco       FR Tantasqua             13:37.20  
  8  1399 Joshua Read         06 Minnechaug            13:45.70  
 
Event 26  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1545 Sean Ferrarini      05 CATH                      8.60   1 
  2  1364 Benjamin Hatch      05 Minnechaug                9.00   1 
  3  1373 Michael Jolicoeur   07 Minnechaug                9.10   2 
  4  1339 Nathan Dahl         07 Minnechaug                9.30   2 
  5  1374 Christopher Kerr    07 Minnechaug                9.70   2 
  6   479 Josh Leaming        JR Tantasqua                 9.80   1 
  7   469 Kyle Diaz           SO Tantasqua                10.10   2 
  8   708 Nathan Fuchs        SO Tantasqua                10.80   2 
  8  1345 Samuel Dunn         07 Minnechaug               10.80   1 
 
Event 28  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1366 Stephen Headley     06 Minnechaug                6.70   1 
  2   477 Jordam Howe         JR Tantasqua                J6.70   1 
  3  1318 Andrew Bones        06 Minnechaug                6.80   2 
  4  1351 Andrew Fiola        05 Minnechaug               J6.80   2 
  5  1360 Jeffrey Grassetti   05 Minnechaug                7.00   1 
  6   450 Matt Bonteillier    FR Tantasqua                J7.00   1 
  7  1371 David Jolicoeur     07 Minnechaug                7.10   3 
  7   466 Adison Danna        JR Tantasqua                 7.10   4 
  7  1555 Ryan Hess           06 CATH                      7.10   1 
 10  1334 Daniel Cohen        05 Minnechaug               J7.10   4 
 10   461 Brett Cooke         JR Tantasqua                J7.10   3 
 12  1539 Jamal Davis         05 CATH                      7.20   2 
 13  1378 Zachary Kourouma    07 Minnechaug                7.30   2 
 14  1372 Joseph Jolicoeur    05 Minnechaug                7.40   3 
 14   494 Derek Willis        SR Tantasqua                 7.40   2 
 16   708 Nathan Fuchs        SO Tantasqua                 7.50   4 
 17  1348 Andrew Fatse        07 Minnechaug                7.60   4 
 18  1536 Sean Clark          07 CATH                      7.70   4 
 18   481 Joshua Malloy       SO Tantasqua                 7.70   3 
 18   483 Kevin Mckrery       FR Tantasqua                 7.70   3 
 
Event 29  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   493 Mike Willard        SR Tantasqua              5:13.20  
  2  1565 Brian Riley         06 CATH                   5:17.00  
  3  1564 Michael Prisby      06 CATH                   5:17.90  
  4  1322 Keegan Boyle        06 Minnechaug             5:20.20  
  5  1562 Greg Noonan         05 CATH                   5:22.00  
  6   471 Kyle Dunn           FR Tantasqua              5:25.60  
  7  1554 Matt Hegarty        07 CATH                   5:26.60  
  8  1583 Alex Morris         06 Minnechaug             5:28.50  
  9  1577 Mike Wolf           08 CATH                   5:33.40  
 10  1553 Daniel Hegarty      08 CATH                   5:53.60  
 11   478 Nathan LaRose       SO Tantasqua              6:10.60  
 12  1403 Kyle Roy            08 Minnechaug             6:17.30  
 13  1415 Brendan Sullivan    08 Minnechaug             6:44.20  
 
Event 30  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1320 Samuel Boyd         06 Minnechaug               39.00   1 
  2   470 Ryan Digregorio     JR Tantasqua                39.50   1 
  3  1366 Stephen Headley     06 Minnechaug               39.70   1 
  4  1367 Matthew Hellinger   07 Minnechaug               40.10   3 
  5  1373 Michael Jolicoeur   07 Minnechaug               40.20   3 
  6  1568 Kevin Ryan          06 CATH                     40.30   2 
  6  1578 Steve Wuller         0 CATH                     40.30   1 
  8   454 Alex Carroll        SR Tantasqua                40.80   2 
  9  1346 David Falvey        05 Minnechaug               41.30   2 
 10  1341 Michael Desanti     05 Minnechaug               42.40   2 
 11  1536 Sean Clark          07 CATH                     43.80   4 
 12   448 Jonathan Balderell  JR Tantasqua                44.00   3 
 13   469 Kyle Diaz           SO Tantasqua                45.00   4 
 14  1328 Zachary Carhart     07 Minnechaug               45.40   4 
 
Event 31  Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1547 Brian Frodema       05 CATH                   1:33.40  
  2  1354 George Fontaine     06 Minnechaug             1:37.00  
  3  1400 Matthew Remillard   05 Minnechaug             1:37.41  
  4   465 Charlie Curnow      SR Tantasqua              1:43.40  
  5   479 Josh Leaming        JR Tantasqua              1:43.60  
  6   489 Andrew Severage     FR Tantasqua              1:46.70  
  7  1324 William Brock       07 Minnechaug             1:50.40  
  8  1339 Nathan Dahl         07 Minnechaug             1:50.90  
  9  1374 Christopher Kerr    07 Minnechaug             1:52.00  
 10   451 Joshua Bouthiller   JR Tantasqua              1:56.40  
 11   478 Nathan LaRose       SO Tantasqua              2:09.30  
 
Event 32  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1564 Michael Prisby      06 CATH                   3:06.20  
  2  1577 Mike Wolf           08 CATH                   3:12.80  
  3  1583 Alex Morris         06 Minnechaug             3:13.40  
  4   473 Chris Freniere      SR Tantasqua              3:23.50  
  5  1553 Daniel Hegarty      08 CATH                   3:25.60  
  6  1528 Daniel Begley       05 CATH                   3:27.50  
  7   491 Mark Symonds        SO Tantasqua              3:33.70  
  8  1406 Soren Savoie        08 Minnechaug             3:35.50  
  9   453 Adam Caplette       FR Tantasqua              3:46.10  
 10   452 John Canawan        FR Tantasqua              3:47.80  
 11  1390 Brady Nemeth        07 Minnechaug             3:51.70  
 12   459 Sean Conners        FR Tantasqua              3:54.40  
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Spfld. Cathedral HS  'A'                            3:58.00  
  2 Minnechaug Regional H.S.  'A'                       3:59.20  
  3 Tantasqua Reg. H.S.  'A'                            4:05.00