Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Sep26_Bigelo_set1.shtml

Bigelow Tea Community Challenge 5K

Southport, CT, September 26, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Tom Harding
Race Winner Tom Harding


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea Community Challenge
September 26, 2004 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Tom Harding, Westport, CT - 16:24
Sue Faber, Oxford, CT - 18:19


74 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT        38 ***** M 30-39        16:24    5:17/M
       2    George Buchanan         Stamford  CT        46     1 M 40-49        16:33    5:20/M
       3    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28     1 M 19-29        16:43    5:24/M
    ****    Robert Jenner           Thomaston   CT      W/C    1 M W/C          16:47    5:25/M       
       4    Mark De Palma           Southbury  CT       36     1 M 30-39        16:50    5:26/M
       5    Rich Vogt               Fairfield  CT       31     2 M 30-39        17:11    5:33/M
       6    Tim King                Milford  CT         30     3 M 30-39        17:22    5:36/M
       7    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT      41     2 M 40-49        17:27    5:38/M
       8    Jay Mc Cormick          North Haven  CT     17     1 M 14-18        17:48    5:45/M
       9    Susan Faber             Oxford  CT          42 ***** F 40-49        18:19    5:55/M
      10    Charles Hornak          Hamden  CT          36     4 M 30-39        18:26    5:57/M
      11    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     1 F 40-49        18:28    5:57/M
      12    Heather Crosby          Danbury  CT         31     1 F 30-39        18:30    5:58/M
      13    Richard Olmstead        New Haven  CT       50     1 M 50-59        18:38    6:01/M
      14    Adam Norris             Norwalk  CT         38     5 M 30-39        18:50    6:05/M
      15    Richard Piccirillo      New York  NY        37     6 M 30-39        18:53    6:05/M
      16    Ray Vogt                Fairfield  CT       41     3 M 40-49        19:05    6:09/M
      17    Christian Johnson       Fairfield  CT       36     7 M 30-39        19:07    6:10/M
      18    Amy Fredericks          Greenwich  CT       38     2 F 30-39        19:10    6:11/M
      19    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      46     4 M 40-49        19:26    6:16/M
      20    Brian Fidler            West Haven  CT      33     8 M 30-39        19:29    6:17/M
      21    Matthew Cross           Stamford  CT        41     5 M 40-49        19:32    6:18/M
      22    Bolivar Bermeo          Greenwich  CT       39     9 M 30-39        19:33    6:18/M
      23    Steve Landowne          Westport  CT        42     6 M 40-49        19:34    6:19/M
      24    James Caropask          Southport  CT       35    10 M 30-39        19:35    6:19/M
      25    Zack Schwartz           Newtown  CT         16     2 M 14-18        19:37    6:20/M
      26    Jack Sirotnik           Milford  CT         50     2 M 50-59        19:41    6:21/M
      27    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        19:47    6:23/M
      28    Cindy Mc Hugh           Fairfield  CT       44     2 F 40-49        19:54    6:25/M
      29    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     2 M 19-29        19:55    6:25/M
      30    Scott Schwartz          Newtown  CT         55     3 M 50-59        20:00    6:27/M
      31    Mark Thompson           New York  NY        41     7 M 40-49        20:01    6:27/M
      32    Tom Chiarella           Oxford  CT          42     8 M 40-49        20:08    6:30/M
      33    Mark Lewis              Shelton  CT         41     9 M 40-49        20:11    6:31/M
      34    Jeffrey Webster         Fairfield  CT       26     3 M 19-29        20:16    6:32/M
      35    Bill Hunter             Fairfield  CT       42    10 M 40-49        20:18    6:33/M
      36    Fray Espino             Bridgeport  CT      44    11 M 40-49        20:18    6:33/M
      37    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       54     4 M 50-59        20:20    6:34/M
      38    Desmond O'Grady         Southbury  CT       59     5 M 50-59        20:23    6:35/M
      39    Bob Thomas              Fairfield  CT       51     6 M 50-59        20:30    6:37/M
      40    Erik Zukusas            Fairfield  CT       23     4 M 19-29        20:30    6:37/M
      41    Chris Verrillo          Wallingford  CT     17     3 M 14-18        20:35    6:38/M
      42    Dabney Mahoney          Westport  CT        43     3 F 40-49        20:38    6:39/M
      43    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     1 M 10-13        20:39    6:40/M
      44    Frank Jozefick          Milford  CT         38    11 M 30-39        20:40    6:40/M
      45    Greg Waterbury          Guilford  CT        44    12 M 40-49        20:41    6:40/M
      46    William Seanor          Fairfield  CT       38    12 M 30-39        20:42    6:41/M
      47    William Jorgensen       Wallingford  CT     16     4 M 14-18        20:42    6:41/M
      48    Marsha Turek            Danbury  CT         31     3 F 30-39        20:47    6:42/M
      49    Mark Loehr              Larchmont  NY       48    13 M 40-49        20:51    6:44/M
      50    Thomas Bouton           Stratford  CT       49    14 M 40-49        20:54    6:45/M
      51    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       42    15 M 40-49        20:59    6:46/M
      52    Dan Loehr               Irvington  NY       14     5 M 14-18        21:06    6:48/M
      53    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        21:13    6:51/M
      54    Helder Alves            Bridgeport  CT      28     5 M 19-29        21:15    6:51/M
      55    Matt Kane               Bridgeport  CT      34    13 M 30-39        21:17    6:52/M
      56    Karl Slinger            Stamford  CT        26     6 M 19-29        21:19    6:53/M
      57    Reyci Martorell         New Haven  CT       27     7 M 19-29        21:20    6:53/M
      58    Dan Sullivan            Fairfield  CT       47    16 M 40-49        21:21    6:53/M
      59    Bob Stephenson          Milford  CT         56     7 M 50-59        21:25    6:55/M
      60    Tanya Smith             Fairfield  CT       37     4 F 30-39        21:27    6:55/M
      61    Mark Kaufman            Stratford  CT       31    14 M 30-39        21:30    6:56/M
      62    Wayne Plaveck           Milford  CT         34    15 M 30-39        21:31    6:56/M
      63    Greg Stern              Larchmont  NY       26     8 M 19-29        21:32    6:57/M
      64    Richard Gannon          Fairfield  CT       43    17 M 40-49        21:35    6:58/M
      65    Mike Blum               New Canaan  CT      36    16 M 30-39        21:39    6:59/M
      66    Terri Sonenclar         Mamaroneck  NY      47     4 F 40-49        21:42    7:00/M
      67    Robert Fontaine         Bethlehem  CT       49    18 M 40-49        21:43    7:00/M
      68    Brian Hickey            Niantic  CT         33    17 M 30-39        21:45    7:01/M
      69    Robert Gariepy          Baldwinsville  NY   48    19 M 40-49        21:46    7:01/M
      70    Paul Misur              Shelton  CT         45    20 M 40-49        21:51    7:03/M
      71    Peter Lendrum           Fairfield  CT       38    18 M 30-39        21:57    7:05/M
      72    Paul Moores             Greenwich  CT       40    21 M 40-49        21:59    7:05/M
      73    Paul Baldini            North Haven  CT     32    19 M 30-39        22:02    7:06/M
      74    Zachary Harper          Plainville  CT      13     2 M 10-13        22:05    7:07/M
      75    Tom McSherry            New Milford  CT     51     8 M 50-59        22:10    7:09/M
      76    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         51     1 F 50-59        22:13    7:10/M
      77    Judith Landowne         Cambridge  MA       40     5 F 40-49        22:15    7:11/M
      78    Peter Markey            Norwalk  CT         25     9 M 19-29        22:17    7:11/M
      79    Paul Violante           Waterbury  CT       51     9 M 50-59        22:19    7:12/M
      80    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        22:21    7:13/M
      81    Terrence Hickey         Gales Ferry  CT     33    20 M 30-39        22:22    7:13/M
      82    Ricardo Munoz           Darien  CT          46    22 M 40-49        22:23    7:13/M
      83    Mark Ellis              Redding  CT         40    23 M 40-49        22:24    7:14/M
      84    Jennifer Gilbert        Fairfield  CT       38     5 F 30-39        22:29    7:15/M
      85    Leslie Ballantyne       New York  NY        29     1 F 19-29        22:30    7:15/M
      86    Linda Werner            Weston  CT          39     6 F 30-39        22:36    7:17/M
      87    Jeannine Graf           Fairfield  CT       38     7 F 30-39        22:39    7:18/M
      88    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      53    10 M 50-59        22:40    7:19/M
      89    Brett Creedon           Fairfield  CT       31    21 M 30-39        22:41    7:19/M
      90    Vin Dipalma             Bridgeport  CT      45    24 M 40-49        22:45    7:20/M
      91    Jeff Bruner             Trumbull  CT        45    25 M 40-49        22:47    7:21/M
      92    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT       35    22 M 30-39        22:48    7:21/M
      93    George Schott           Westport  CT        54    11 M 50-59        22:49    7:22/M
      94    Mark Mc Gorry           West Haven  CT      48    26 M 40-49        22:52    7:23/M
      95    Gregory Taylor          Fairfield  CT       45    27 M 40-49        23:01    7:25/M
      96    Andrew Holmes           Fairfield  CT       47    28 M 40-49        23:03    7:26/M
      97    Bandit Number   902                                3 M  0- 0        23:05    7:27/M
      98    Dave Montani            Fairfield  CT       37    23 M 30-39        23:07    7:27/M
      99    Paul Ribnicky           Stratford  CT       49    29 M 40-49        23:10    7:28/M
     100    Walter Perry            Bethel  CT          49    30 M 40-49        23:11    7:29/M
     101    Elizabeth Tillery       Baldwinsville  NY   44     6 F 40-49        23:15    7:30/M
     102    Matt Trumbley           Oxford  CT          23    10 M 19-29        23:16    7:30/M
     103    Keron Smith             Hartford  CT        29     2 F 19-29        23:17    7:31/M
     104    Kellie Ennis            Milford  CT         34     8 F 30-39        23:19    7:31/M
     105    Kathleen Scoville       Southport  CT       44     7 F 40-49        23:27    7:34/M
     106    Don Whaley              Monroe  CT          42    31 M 40-49        23:28    7:34/M
     107    Carlton Highsmith       Hamden  CT          53    12 M 50-59        23:29    7:35/M
     108    Donna Cahill            Redding  CT         41     8 F 40-49        23:29    7:35/M
     109    William Tommins         Fairfield  CT       41    32 M 40-49        23:31    7:35/M
     110    Wayne Forte             Easton  CT          53    13 M 50-59        23:32    7:35/M
     111    Patrick Byrne           Fairfield  CT       43    33 M 40-49        23:34    7:36/M
     112    Mike Pisani             Stratford  CT       61     2 M 60-69        23:35    7:36/M
     113    Matias Rodriguez-Lubar  Cos Cob  CT         10     3 M 10-13        23:39    7:38/M
     114    Patrick Brown           Darien  CT          38    24 M 30-39        23:40    7:38/M
     115    Miggs Burroughs         Westport  CT        58    14 M 50-59        23:41    7:38/M
     116    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       47    34 M 40-49        23:42    7:39/M
     117    Carrie Williams         Fairfield  CT       28     3 F 19-29        23:46    7:40/M
     118    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       42     9 F 40-49        23:47    7:40/M
     119    Sarah Mc Crann          Hanover  MA         32     9 F 30-39        23:47    7:40/M
     120    Robert Smith            Fairfield  CT       40    35 M 40-49        23:51    7:42/M
     121    James Zielinski         Fairfield  CT       54    15 M 50-59        23:52    7:42/M
     122    Patrick Bosse           Fairfield  CT       44    36 M 40-49        23:54    7:43/M
     123    Liz Benyon              Fairfield  CT       41    10 F 40-49        23:57    7:44/M
     124    Richard Mock            Fairfield  CT       50    16 M 50-59        23:59    7:44/M
     125    Brian Grimes            Sandy Hook  CT      12     4 M 10-13        23:59    7:44/M
     126    Maureen Barry           Mount Vernon  NY    53     2 F 50-59        24:00    7:45/M
     127    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       35    25 M 30-39        24:05    7:46/M
     128    Christina Ciufo         Stratford  CT       30    10 F 30-39        24:08    7:47/M
     129    Watt White              Stamford  CT        65     3 M 60-69        24:09    7:47/M
     130    Kathleen Kilbride       Fairfield  CT       35    11 F 30-39        24:09    7:47/M
     131    Tom Wyckoff             Fairfield  CT       38    26 M 30-39        24:09    7:47/M
     132    Stephen O'Brien         Fairfield  CT       40    37 M 40-49        24:10    7:48/M
     133    Christina Demico        Stratford  CT       33    12 F 30-39        24:11    7:48/M
     134    Lisa Sandler            Fairfield  CT       43    11 F 40-49        24:12    7:48/M
     135    Deborah Ferretti        Beacon Falls  CT    39    13 F 30-39        24:14    7:49/M
     136    Karen Cammarata         Stamford  CT        27     4 F 19-29        24:16    7:50/M
     137    Jessica Gerber          Fairfield  CT       35    14 F 30-39        24:22    7:52/M
     138    Cathi Zilling           Southport  CT       39    15 F 30-39        24:22    7:52/M
     139    Mark Greene             Milford  CT         43    38 M 40-49        24:25    7:53/M
     140    Dennis Moore            Shelton  CT         20    11 M 19-29        24:27    7:53/M
     141    Brian Petruso           Stamford  CT        36    27 M 30-39        24:33    7:55/M
     142    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39    28 M 30-39        24:33    7:55/M
     143    Kevin Cammarata         Weston  CT          30    29 M 30-39        24:34    7:55/M
     144    Randy Lancaster         Monroe  CT          44    39 M 40-49        24:35    7:56/M
     145    Paul Jacobi             Fairfield  CT       38    30 M 30-39        24:36    7:56/M
     146    Deborah Sylvestro       Fairfield  CT       53     3 F 50-59        24:36    7:56/M
     147    Robert Roehr            Weston  CT          43    40 M 40-49        24:36    7:56/M
     148    Michael Leitch          Stratford  CT       39    31 M 30-39        24:36    7:56/M
     149    David Young             Fairfield  CT       45    41 M 40-49        24:38    7:57/M
     150    Keith Diaguvich         Fairfield  CT       15     6 M 14-18        24:42    7:58/M
     151    Isabella Corso          Ridgefield  CT      10     1 F 10-13        24:44    7:59/M
     152    William Smith           Hamden  CT          30    32 M 30-39        24:46    7:59/M
     153    Marc Hoffman            New Canaan  CT      27    12 M 19-29        24:47    8:00/M
     154    Jane McGoldrick         Fairfield  CT       14     1 F 14-18        24:50    8:01/M
     155    Bill Damm               Fairfield  CT       49    42 M 40-49        24:51    8:01/M
     156    Dawn Sherriff           Fairfield  CT       34    16 F 30-39        24:56    8:03/M
     157    Luis Jose               New Rochelle  NY    52    17 M 50-59        25:00    8:04/M
     158    Patrick Landers         New Canaan  CT      48    43 M 40-49        25:03    8:05/M
     159    Carlos Rodriguez        Greenwich  CT       39    33 M 30-39        25:03    8:05/M
     160    James Hill              Milford  CT         47    44 M 40-49        25:04    8:05/M
     161    Josh Grabiec            Fairfield  CT       16     7 M 14-18        25:05    8:05/M
     162    Brian Elinskas          Fairfield  CT       26    13 M 19-29        25:06    8:06/M
     163    Kelley Perry            Bethel  CT          48    12 F 40-49        25:06    8:06/M
     164    Sarah Anderson          South Weymouth  MA  25     5 F 19-29        25:07    8:06/M
     165    Richard Fidler          New Haven  CT       58    18 M 50-59        25:07    8:06/M
     166    Michael Gertner         Monroe  CT          35    34 M 30-39        25:08    8:06/M
     167    Paul Varvaro            Easton  CT          39    35 M 30-39        25:09    8:07/M
     168    Stephen Soler           Cos Cob  CT         44    45 M 40-49        25:11    8:07/M
     169    SEAN  FOGARTY                               63     4 M 60-69        25:12    8:08/M
     170    Bandit Number   903                                4 M  0- 0        25:13    8:08/M
     171    Tim McGinnis            Oxford  CT          19    14 M 19-29        25:14    8:08/M
     172    Robert Hein             Mount Vernon  NY    57    19 M 50-59        25:14    8:08/M
     173    Brian Regan             Fairfield  FL       13     5 M 10-13        25:16    8:09/M
     174    Joanna Barlow           Southport  CT       13     2 F 10-13        25:18    8:10/M
     175    Scott Sabo              Trumbull  CT        27    15 M 19-29        25:19    8:10/M
     176    Jackson Kuhl            Fairfield  CT       33    36 M 30-39        25:20    8:10/M
     177    John Usdavin            Stratford  CT       56    20 M 50-59        25:21    8:11/M
     178    Dee Dee Murphy          Southport  CT       14     2 F 14-18        25:22    8:11/M
     179    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34    17 F 30-39        25:22    8:11/M
     180    Paul Zajkowski          Darien  CT          38    37 M 30-39        25:23    8:11/M
     181    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    21 M 50-59        25:23    8:11/M
     182    Bill McMenamey I I I    Trumbull  CT        44    46 M 40-49        25:25    8:12/M
     183    Laura Buckingham        Watertown  CT       35    18 F 30-39        25:26    8:12/M
     184    Sean Wadlinger          West Simsbury  CT   24    16 M 19-29        25:26    8:12/M
     185    Kenneth Vayda           Southport  CT       45    47 M 40-49        25:27    8:13/M
     186    Tim Farrell             Redding  CT         56    22 M 50-59        25:27    8:13/M
     187    Gisela Gonzalez         Norwalk  CT         35    19 F 30-39        25:28    8:13/M
     188    Michael Smith           Trumbull  CT        51    23 M 50-59        25:29    8:13/M
     189    Carlos Valle            Monroe  CT          32    38 M 30-39        25:31    8:14/M
     190    Bethann Balazsi         Milford  CT         25     6 F 19-29        25:34    8:15/M
     191    Beth Coyle              Fairfield  CT       32    20 F 30-39        25:35    8:15/M
     192    Colleen Weitekamp       Southbury  CT       30    21 F 30-39        25:35    8:15/M
     193    Robert Cashel           Fairfield  CT       48    48 M 40-49        25:35    8:15/M
     194    Mary Paglialunge        Fairfield  CT       40    13 F 40-49        25:37    8:16/M
     195    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    24 M 50-59        25:37    8:16/M
     196    Cheryl Hawthorne        Fairfield  CT       42    14 F 40-49        25:38    8:16/M
     197    Richard Gold            Westport  CT        59    25 M 50-59        25:39    8:16/M
     198    Carolyn Frzop           Easton  CT          48    15 F 40-49        25:39    8:16/M
     199    David O'Hara            Fairfield  CT       11     6 M 10-13        25:39    8:16/M
     200    Andrea Markovics        Milford  CT         35    22 F 30-39        25:40    8:17/M
     201    Elizabeth Martin        Stamford  CT        29     7 F 19-29        25:41    8:17/M
     202    Elizabeth Scarborough   Weston  CT          44    16 F 40-49        25:42    8:17/M
     203    Weixue Hua              Hamden  CT          35    39 M 30-39        25:42    8:17/M
     204    Robert Feher            Milford  CT         36    40 M 30-39        25:43    8:18/M
     205    Paukaj Sherma           Branford  CT        33    41 M 30-39        25:43    8:18/M
     206    Rick Sorrentino         Stratford  CT       46    49 M 40-49        25:43    8:18/M
     207    Don Stacom              Burlington  CT      46    50 M 40-49        25:44    8:18/M
     208    Michael Driscoll        Fairfield  CT       43    51 M 40-49        25:45    8:18/M
     209    Elise Bartow            New Haven  CT       28     8 F 19-29        25:45    8:18/M
     210    Michael Gordon          Westport  CT        44    52 M 40-49        25:46    8:19/M
     211    Barrett True            Windsor  CT         67     5 M 60-69        25:48    8:19/M
     212    Lisa Pernek             Stratford  CT       35    23 F 30-39        25:48    8:19/M
     213    Bob Marum               Simsbury  CT        64     6 M 60-69        25:50    8:20/M
     214    Jack Howell             Easton  CT          69     7 M 60-69        25:50    8:20/M
     215    Kevin Holtzclaw         Fairfield  CT       59    26 M 50-59        25:51    8:20/M
     216    Jose Escarilla          Bridgeport  CT      57    27 M 50-59        25:51    8:20/M
     217    Warren Hofrichter       Southport  CT       13     7 M 10-13        25:53    8:21/M
     218    Brian Mac Callum        Norwalk  CT         34    42 M 30-39        25:55    8:22/M
     219    B Crowshaw              Milford  CT         55    28 M 50-59        25:56    8:22/M
     220    Derek Burton            Cheshire  CT        36    43 M 30-39        25:59    8:23/M
     221    Suzanne Guerrucci       Stratford  CT       38    24 F 30-39        26:00    8:23/M
     222    Clare Mahoney           Stratford  CT       29     9 F 19-29        26:02    8:24/M
     223    Dawn Bolling            Norwalk  CT         40    17 F 40-49        26:03    8:24/M
     224    Robert Scoville         Southport  CT       46    53 M 40-49        26:04    8:25/M
     225    Ray Krokosky            Prospect  CT        35    44 M 30-39        26:06    8:25/M
     226    Annette Gosselin        Fairfield  CT       42    18 F 40-49        26:06    8:25/M
     227    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         37    25 F 30-39        26:08    8:26/M
     228    Richard Honafius        Ansonia  CT         35    45 M 30-39        26:09    8:26/M
     229    Melissa McGowan         Trumbull  CT        25    10 F 19-29        26:09    8:26/M
     230    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     8 M 60-69        26:10    8:26/M
     231    Clint Corso             Ridgefield  CT      7      1 M  2- 9        26:10    8:26/M
     232    Paul Kish               Bristol  CT         33    46 M 30-39        26:11    8:27/M
     233    Joseph Corradino        New Haven  CT       41    54 M 40-49        26:13    8:27/M
     234    Brian Taylor            Orange  CT          14     8 M 14-18        26:15    8:28/M
     235    Ronald Grabowski        Monroe  CT          43    55 M 40-49        26:16    8:28/M
     236    Amy Zvovushe            Monroe  CT          25    11 F 19-29        26:18    8:29/M
     237    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT      64     9 M 60-69        26:19    8:29/M
     238    Don Platko              Shelton  CT         62    10 M 60-69        26:19    8:29/M
     239    Karl Salvati            North Haven  CT     51    29 M 50-59        26:21    8:30/M
     240    Tracy Van Buskirk       Newtown  CT         47    19 F 40-49        26:28    8:32/M
     241    Doreen Collins          Easton  CT          47    20 F 40-49        26:29    8:33/M
     242    Betsy Sorrentino        Stratford  CT       46    21 F 40-49        26:29    8:33/M
     243    Jose Reyes              Stratford  CT       36    47 M 30-39        26:36    8:35/M
     244    Connor Houlihan         Fairfield  CT       12     8 M 10-13        26:38    8:35/M
     245    Petra Brito             Norwalk  CT         35    26 F 30-39        26:38    8:35/M
     246    Jack Shostak            Fairfield  CT       36    48 M 30-39        26:40    8:36/M
     247    Elizabeth Connolly      Fairfield  CT       41    22 F 40-49        26:40    8:36/M
     248    John Coleman            Trumbull  CT        47    56 M 40-49        26:41    8:36/M
     249    Kristine Klarman        Branford  CT        42    23 F 40-49        26:41    8:36/M
     250    Brendan Kopp            Darien  CT          14     9 M 14-18        26:45    8:38/M
     251    Cynthia Sweezy          Rocky Hill  CT      48    24 F 40-49        26:46    8:38/M
     252    Kevin Bosse             Stratford  CT       48    57 M 40-49        26:47    8:38/M
     253    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        26:49    8:39/M
     254    Matt Klemets            Norwalk  CT         32    49 M 30-39        26:49    8:39/M
     255    Tiffany Powell          Oxford  CT          30    27 F 30-39        26:59    8:42/M
     256    Paula Foster            Woodstock  CT       46    25 F 40-49        27:03    8:44/M
     257    Elizabeth Neugebauer    Fairfield  CT       34    28 F 30-39        27:04    8:44/M
     258    Susan Petrelli          Guilford  CT        40    26 F 40-49        27:05    8:44/M
     259    Pamela Garrett          Shelton  CT         37    29 F 30-39        27:06    8:45/M
     260    Paul Garrett            Huntington  CT      37    50 M 30-39        27:06    8:45/M
     261    Heather Thomas          Bethel  CT          39    30 F 30-39        27:08    8:45/M
     262    Thomas Trumbley         Norwalk  CT         35    51 M 30-39        27:08    8:45/M
     263    Kevin Smith             Seymour  CT         33    52 M 30-39        27:09    8:45/M
     264    Robert Goldbach         Somers  NY          52    30 M 50-59        27:09    8:45/M
     265    William Schecter        South Salem  NY     58    31 M 50-59        27:10    8:46/M
     266    Jason Drexel            Stamford  CT        27    17 M 19-29        27:11    8:46/M
     267    Timothy Newton          Southport  CT       27    18 M 19-29        27:18    8:48/M
     268    Justin Barsanti         Southport  CT       31    53 M 30-39        27:18    8:48/M
     269    Julie Holzman           Westport  CT        50     4 F 50-59        27:19    8:49/M
     270    Kenneth Ritt            Rowayton  CT        52    32 M 50-59        27:19    8:49/M
     271    Ray O' Hara             Easton  CT          49    58 M 40-49        27:20    8:49/M
     272    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         49    27 F 40-49        27:22    8:50/M
     273    Joseph Krajci           Fairfield  CT       55    33 M 50-59        27:23    8:50/M
     274    Briana Corso            Ridgefield  CT      10     3 F 10-13        27:24    8:50/M
     275    Paul Kaufman            Bronx  NY           56    34 M 50-59        27:26    8:51/M
     276    Scott Hornstein         Redding  CT         54    35 M 50-59        27:27    8:51/M
     277    Emily Kwong             Southport  CT       14     3 F 14-18        27:29    8:52/M
     278    Katie Lane              Southport  CT       12     4 F 10-13        27:29    8:52/M
     279    John Dean               Fairfield  CT       45    59 M 40-49        27:31    8:53/M
     280    Dianna MacFarland       Fairfield  CT       13     5 F 10-13        27:31    8:53/M
     281    Caroline O' Connor      Fairfield  CT       13     6 F 10-13        27:32    8:53/M
     282    Ryan Sneider            Fairfield  CT       12     9 M 10-13        27:33    8:53/M
     283    David Radcliffe         Westmont  NJ        63    11 M 60-69        27:33    8:53/M
     284    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     1 M 70-79        27:34    8:54/M
     285    Kelly Pomer             Fairfield  CT       11     7 F 10-13        27:35    8:54/M
     286    Julia Demeo             Fairfield  CT       39    31 F 30-39        27:38    8:55/M
     287    Shane Mathis            Groton  CT          19    19 M 19-29        27:42    8:56/M
     288    Dan Yelle               Stamford  CT        27    20 M 19-29        27:43    8:56/M
     289    Cheryl Moran            Southington  CT     35    32 F 30-39        27:47    8:58/M
     290    Maggie Mc Cormick       Norwalk  CT         43    28 F 40-49        27:48    8:58/M
     291    Ana Babinec             Weston  CT           8     1 F  2- 9        27:49    8:58/M
     292    Eugene Babinec          Weston  CT          43    60 M 40-49        27:49    8:58/M
     293    Karl Radune             Cromwell  CT        47    61 M 40-49        27:50    8:59/M
     294    Wendy Bellefeuille      Fairfield  CT       38    33 F 30-39        27:52    8:59/M
     295    Ada Curet               Milford  CT         44    29 F 40-49        27:54    9:00/M
     296    Alice MacFarland-Kill   Fairfield  CT       40    30 F 40-49        27:56    9:01/M
     297    Jennifer Fennell        Fairfield  CT       33    34 F 30-39        27:57    9:01/M
     298    Stacy Gigliretti        East Hampton  CT    33    35 F 30-39        27:58    9:01/M
     299    Jennifer Nowak          Norwalk  CT         27    12 F 19-29        27:59    9:02/M
     300    Maggie Joyce            Fairfield  CT       36    36 F 30-39        28:01    9:02/M
     301    Gerald Patrick          Milford  CT         64    12 M 60-69        28:04    9:03/M
     302    Sal Baldini             North Haven  CT     62    13 M 60-69        28:06    9:04/M
     303    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    37 F 30-39        28:09    9:05/M
     304    Maureen Gutowski        Trumbull  CT        43    31 F 40-49        28:13    9:06/M
     305    Christine Riniti        Westport  CT        44    32 F 40-49        28:16    9:07/M
     306    Janette Kalba           Milford  CT         30    38 F 30-39        28:17    9:07/M
     307    Stephanie Martino       Fairfield  CT       38    39 F 30-39        28:18    9:08/M
     308    Sheila Cashel           Fairfield  CT       51     5 F 50-59        28:19    9:08/M
     309    Katie Bouchard          Milford  CT         24    13 F 19-29        28:19    9:08/M
     310    Kristen Pomer           Fairfield  CT       13     8 F 10-13        28:20    9:08/M
     311    Mary Jane McGoldrick    Fairfield  CT       53     6 F 50-59        28:21    9:09/M
     312    Angie Bouchard          Milford  CT         27    14 F 19-29        28:23    9:09/M
     313    Frank Pomer             Fairfield  CT       45    62 M 40-49        28:23    9:09/M
     314    Elizabeth Grimes        Sandy Hook  CT      10     9 F 10-13        28:24    9:10/M
     315    Steve Crowell           Norwich  CT         26    21 M 19-29        28:25    9:10/M
     316    Bob Crowell             Norwich  CT         55    36 M 50-59        28:26    9:10/M
     317    June Grieco             Stamford  CT        41    33 F 40-49        28:33    9:13/M
     318    Monica Markovics        Milford  CT         30    40 F 30-39        28:34    9:13/M
     319    Jeannette Sullivan      Gales Ferry  CT     29    15 F 19-29        28:37    9:14/M
     320    Melanie Salveson        Southbury  CT       49    34 F 40-49        28:37    9:14/M
     321    Michael Wadlinger Jr    West Simsbury  CT   12    10 M 10-13        28:38    9:14/M
     322    Renee Lazor             Newtown  CT         36    41 F 30-39        28:39    9:15/M
     323    Gregory Coleman         Trumbull  CT        11    11 M 10-13        28:41    9:15/M
     324    Roberta Stone           Fairfield  CT       48    35 F 40-49        28:41    9:15/M
     325    Jean Lane               Southport  CT       44    36 F 40-49        28:44    9:16/M
     326    Janice Barlow           Southport  CT       46    37 F 40-49        28:44    9:16/M
     327    Laura Milera            Bronx  NY           45    38 F 40-49        28:46    9:17/M
     328    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT   50    37 M 50-59        28:48    9:17/M
     329    Kathy Napolitano        Fairfield  CT       42    39 F 40-49        28:50    9:18/M
     330    Christopher Cody        Fairfield  CT       11    12 M 10-13        28:50    9:18/M
     331    John Cody               Fairfield  CT       44    63 M 40-49        28:51    9:18/M
     332    Ted Carbin              Fairfield  CT       7      2 M  2- 9        28:51    9:18/M
     333    Kevin Mercado           Fairfield  CT       7      3 M  2- 9        28:53    9:19/M
     334    Maureen Sneider         Fairfield  CT       43    40 F 40-49        28:53    9:19/M
     335    David Mercado           Fairfield  CT       40    64 M 40-49        29:02    9:22/M
     336    Doreen Krokosky         Prospect  CT        35    42 F 30-39        29:02    9:22/M
     337    Melanie Champion        Meriden  CT         46    41 F 40-49        29:03    9:22/M
     338    Magdalena Ortiz         New Britain  CT     49    42 F 40-49        29:07    9:24/M
     339    Bob Seidl               Fairfield  CT       50    38 M 50-59        29:08    9:24/M
     340    Nancy Donatuti          Fairfield  CT       44    43 F 40-49        29:08    9:24/M
     341    Ehsan Tabatabai         Branford  CT        31    54 M 30-39        29:09    9:24/M
     342    Meghan O'Mara                               12    10 F 10-13        29:10    9:25/M
     343    Mark Monte              Stamford  CT        38    55 M 30-39        29:11    9:25/M
     344    Jeffrey Ng              Fairfield  CT       51    39 M 50-59        29:11    9:25/M
     345    Melissa Yelle           Stamford  CT        27    16 F 19-29        29:14    9:26/M
     346    Dennis Moore            Shelton  CT         57    40 M 50-59        29:18    9:27/M
     347    Susan Christofferson    Fairfield  CT       46    44 F 40-49        29:20    9:28/M
     348    Debbie Zrallack         West Haven  CT      49    45 F 40-49        29:22    9:28/M
     349    Bob Kubic               Stratford  CT       39    56 M 30-39        29:30    9:31/M
     350    Christine Ruscito       Southport  CT       13    11 F 10-13        29:32    9:32/M
     351    Grace Bomann            Fairfield  CT       12    12 F 10-13        29:34    9:32/M
     352    Edward Marczyszak       Seymour  CT         51    41 M 50-59        29:38    9:34/M
     353    Jim Davidson            Seymour  CT         45    65 M 40-49        29:38    9:34/M
     354    Abigail O' Hara         Fairfield  CT       10    13 F 10-13        29:42    9:35/M
     355    Robert Clark            Long Beach  NY      57    42 M 50-59        29:42    9:35/M
     356    Alyse Selmont           North Haven  DC     15     4 F 14-18        29:47    9:36/M
     357    Holly Simms             Bridgeport  CT      42    46 F 40-49        29:49    9:37/M
     358    Diane Bader             Fairfield  CT       53     7 F 50-59        29:52    9:38/M
     359    Deirdre Brown           Trumbull  CT        42    47 F 40-49        29:53    9:38/M
     360    Brian Williams          Milford  CT         40    66 M 40-49        29:54    9:39/M
     361    Don Cirella             Secaucus  NJ        28    22 M 19-29        29:54    9:39/M
     362    Noreen Prenty           Albany  NY          44    48 F 40-49        29:55    9:39/M
     363    Chris Culp              Wilton  CT          55    43 M 50-59        29:57    9:40/M
     364    Bob Dittemer            Ringwood  NJ        65    14 M 60-69        29:59    9:40/M
     365    Ryan Mc Hugh            Fairfield  CT       12    13 M 10-13        30:01    9:41/M
     366    Matthew Colucci         Fairfield  CT              1 M  0- 1        30:01    9:41/M
     367    Jennifer Colucci        Fairfield  CT       32    43 F 30-39        30:02    9:41/M
     368    Jim Stevens             Trumbull  CT        72     2 M 70-79        30:03    9:42/M
     369    Suzette Andrews         Fairfield  CT       44    49 F 40-49        30:05    9:42/M
     370    John Brenner            Fairfield  CT       38    57 M 30-39        30:06    9:43/M
     371    Paul Ortiz              New Haven  CT       34    58 M 30-39        30:07    9:43/M
     372    Maureen Dillon          Danbury  CT         44    50 F 40-49        30:10    9:44/M
     373    William Holman          Newtown  CT         42    67 M 40-49        30:10    9:44/M
     374    Mary Collins            Westport  CT        40    51 F 40-49        30:11    9:44/M
     375    Deborah Lipschitz       Southport  CT       43    52 F 40-49        30:13    9:45/M
     376    Kyle Wadlinger          West Simsbury  CT   20    23 M 19-29        30:13    9:45/M
     377    Robert Goldbach,jr      Somers  NY          21    24 M 19-29        30:15    9:45/M
     378    Bill McMenamey, Iv      Trumbull  CT        13    14 M 10-13        30:16    9:46/M
     379    Brian Coleman           Trumbull  CT        13    15 M 10-13        30:18    9:46/M
     380    Daniel Jacobs           New York  NY        68    15 M 60-69        30:20    9:47/M
     381    Kathleen Bunting        Stratford  CT       41    53 F 40-49        30:23    9:48/M
     382    Michael Malasics        Fairfield  CT       40    68 M 40-49        30:29    9:50/M
     383    Mary Ann Fontaine       Bethlehem  CT       50     8 F 50-59        30:35    9:52/M
     384    Joe Berta               New Canaan  CT      56    44 M 50-59        30:35    9:52/M
     385    Letamarie Bernard       Hamden  CT          47    54 F 40-49        30:37    9:53/M
     386    Gene Carlough           East Chatham  NY    76     3 M 70-79        30:39    9:53/M
     387    Linda Kavanagh          Stamford  CT        37    44 F 30-39        30:40    9:54/M
     388    Pat Carton              Stratford  CT       66     2 F 60-69        30:40    9:54/M
     389    Julia Vayda             Southport  CT       29    17 F 19-29        30:41    9:54/M
     390    Michele Butterfield     Waterbury  CT       32    45 F 30-39        30:43    9:55/M
     391    Christopher Wilson      Waterbury  CT       37    59 M 30-39        30:43    9:55/M
     392    Alexandra Hokin         Westport  CT        35    46 F 30-39        30:46    9:55/M
     393    Merrill Spector         Westport  CT        40    55 F 40-49        30:47    9:56/M
     394    Donna Ertel             Fairfield  CT       41    56 F 40-49        30:57    9:59/M
     395    Gretchen Pavlik         Fairfield  CT       42    57 F 40-49        31:00   10:00/M
     396    Walt Frank              Norwalk  CT         57    45 M 50-59        31:04   10:01/M
     397    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         35    47 F 30-39        31:08   10:03/M
     398    Tracey Smith            Fairfield  CT       34    48 F 30-39        31:15   10:05/M
     399    Lou Voros               Fairfield  CT       62    16 M 60-69        31:19   10:06/M
     400    Carol Carbin            Fairfield  CT       37    49 F 30-39        31:22   10:07/M
     401    Kim Bruno               Fairfield  CT       40    58 F 40-49        31:24   10:08/M
     402    Ronald Mercurio         Shelton  CT         32    60 M 30-39        31:26   10:08/M
     403    Sybil O'Hare            Fairfield  CT       40    59 F 40-49        31:28   10:09/M
     404    Kimberlee Saab          Norwalk  CT         36    50 F 30-39        31:38   10:12/M
     405    Jane Clark              West Hartford  CT   49    60 F 40-49        31:57   10:18/M
     406    Rebecca Fredericks      Bridgeport  CT      27    18 F 19-29        32:09   10:22/M
     407    Ed Snyder               Wallingford  CT     58    46 M 50-59        32:11   10:23/M
     408    Sara Rich               Fairfield  CT       35    51 F 30-39        32:14   10:24/M
     409    Jesse Bilger            Trumbull  CT        23    25 M 19-29        32:20   10:26/M
     410    Mark Bilger             Trumbull  CT        45    69 M 40-49        32:22   10:26/M
     411    Araya Hill              Fairfield  CT       39    52 F 30-39        32:25   10:27/M
     412    Linda Dipalma           Bridgeport  CT      45    61 F 40-49        32:25   10:27/M
     413    Ellen Donnarimara       Cheshire  CT        42    62 F 40-49        32:26   10:28/M
     414    Yaa Adjei               Stamford  CT        30    53 F 30-39        32:34   10:30/M
     415    Karen Frissora          Trumbull  CT        47    63 F 40-49        32:36   10:31/M
     416    Terri Dagitz            Norwich  CT         46    64 F 40-49        32:40   10:32/M
     417    Paula Tommins           Fairfield  CT       40    65 F 40-49        32:46   10:34/M
     418    Michael Daly            Fairfield  CT       43    70 M 40-49        32:47   10:35/M
     419    Participant   490                            0     5 M  0- 0        32:50   10:35/M
     420    Jennifer Highsmith      Hamden  CT          23    19 F 19-29        32:51   10:36/M
     421    Missy Hackett           Orange  CT          39    54 F 30-39        32:55   10:37/M
     422    Donald Bell             Shelton  CT         61    17 M 60-69        32:57   10:38/M
     423    Nancy Romero            Huntington  CT      44    66 F 40-49        33:00   10:39/M
     424    Danielle Waterbury      Guilford  CT        44    67 F 40-49        33:13   10:43/M
     425    Bob Loh                 Trumbull  CT        59    47 M 50-59        33:19   10:45/M
     426    Cathy Fedak             Trumbull  CT        31    55 F 30-39        33:19   10:45/M
     427    Michael Rich            Fairfield  CT       12    16 M 10-13        33:25   10:47/M
     428    Amy Zullo               Norwalk  CT         34    56 F 30-39        33:30   10:48/M
     429    Sofia Toschi            Fairfield  CT       19    20 F 19-29        33:31   10:49/M
     430    Angie D'Amico           Cheshire  CT        24    21 F 19-29        33:41   10:52/M
     431    MacKenzie Krom          Meriden  CT         0      1 F  0- 1        33:41   10:52/M
     432    Lauren Regan            Fairfield  FL       17     5 F 14-18        33:45   10:53/M
     433    Arthur Regan            Fairfield  CT       41    71 M 40-49        33:45   10:53/M
     434    Michele Regan           Stamford  CT        37    57 F 30-39        33:48   10:54/M
     435    Ann Marie Smith         Stamford  CT        44    68 F 40-49        33:51   10:55/M
     436    Kerry Murphy            Fairfield  CT       50     9 F 50-59        34:08   11:01/M
     437    Tracy Cammarata         North Haven  CT     22    22 F 19-29        34:14   11:03/M
     438    Lynn Derocco            Stamford  CT        34    58 F 30-39        34:15   11:03/M
     439    Evan Galanis            Stamford  CT        35    61 M 30-39        34:16   11:03/M
     440    Brian Regan             Ridgefield  CT      60    18 M 60-69        34:23   11:05/M
     441    Liana Petruso           Stamford  CT        33    59 F 30-39        34:28   11:07/M
     442    Chris Burton            Cheshire  CT        44    69 F 40-49        34:35   11:09/M
     443    James Cannan            Fairfield  CT       9      4 M  2- 9        34:36   11:10/M
     444    Peter Cannan            Fairfield  CT       42    72 M 40-49        34:36   11:10/M
     445    Rachel Darden           Norwalk  CT         30    60 F 30-39        34:40   11:11/M
     446    Bryce Kopp              Darien  CT          10    17 M 10-13        34:42   11:12/M
     447    Cyndi Franzo            Wethersfield  CT    38    61 F 30-39        34:42   11:12/M
     448    Ed Perkowski            Stratford  CT       50    48 M 50-59        34:47   11:13/M
     449    Kaitlin Thompson        Southport  CT       12    14 F 10-13        34:50   11:14/M
     450    James Fast              Southport  CT       50    49 M 50-59        34:54   11:15/M
     451    Pamela Genuario         Norwalk  CT         31    62 F 30-39        35:00   11:17/M
     452    Maurya Keating          Fairfield  CT       43    70 F 40-49        35:15   11:22/M
     453    Diana Saccente          Fairfield  CT       27    23 F 19-29        35:30   11:27/M
     454    Ana Rukavina            Fairfield  CT       25    24 F 19-29        35:36   11:29/M
     455    Scott Bomann            Fairfield  CT       38    62 M 30-39        35:47   11:33/M
     456    Oliver Bomann           Fairfield  CT       8      5 M  2- 9        35:48   11:33/M
     457    Gretchen Soule          Milford  CT         28    25 F 19-29        35:50   11:34/M
     458    Ben Rosner              Fairfield  CT       12    18 M 10-13        35:56   11:35/M
     459    Debra Rosner            Fairfield  CT       43    71 F 40-49        35:56   11:35/M
     460    Barbara Young           Southport  CT       49    72 F 40-49        35:57   11:36/M
     461    Michael Schunk          Bridgeport  CT      59    50 M 50-59        36:15   11:42/M
     462    Terese Mak              Bridgeport  CT      51    10 F 50-59        36:41   11:50/M
     463    Thomas Ng               Fairfield  CT       12    19 M 10-13        36:49   11:53/M
     464    Deborah Chapman         Southington  CT     45    73 F 40-49        37:12   12:00/M
     465    Marilyn Smith Barone    Fairfield  CT       49    74 F 40-49        37:30   12:06/M
     466    Maura Prenty            Danbury  CT         42    75 F 40-49        37:37   12:08/M
     467    Diane Ryan              Killingworth  CT    35    63 F 30-39        38:19   12:22/M
     468    Whitney Davis           Milford  CT         15     6 F 14-18        38:24   12:23/M
     469    Dionne Davis            Milford  CT         36    64 F 30-39        38:24   12:23/M
     470    Peter Smith             Milford  CT         56    51 M 50-59        38:47   12:31/M
     471    Patricia Goodwin        North Grosvenordale 54    11 F 50-59        39:00   12:35/M
     472    Austin Ross             Madison  CT         83     1 M 80-99        39:16   12:40/M
     473    Adam Salce              Fairfield  CT       11    20 M 10-13        39:53   12:52/M
     474    Barbara Salce           Fairfield  CT       50    12 F 50-59        39:54   12:52/M
     475    Michael Snyderman       Norwich  CT         29    26 M 19-29        40:44   13:08/M
     476    Christine Keating       Fairfield  CT              2 F  0- 1        40:53   13:11/M
     477    Nicole Bomann           Fairfield  CT       39    65 F 30-39        41:15   13:18/M
     478    Abigail Bomann          Fairfield  CT       7      2 F  2- 9        41:16   13:19/M
     479    Chris Thompson          Southport  CT       40    73 M 40-49        41:16   13:19/M
     480    Kathleen Hiten          Milford  CT         53    13 F 50-59        41:53   13:31/M
     481    Amanda Kwong            Southport  CT       10    15 F 10-13        42:01   13:33/M
     482    Chris Kwong             Southport  CT       46    74 M 40-49        42:03   13:34/M
     483    Belinda Greco           Wolcott  CT         41    76 F 40-49        43:31   14:02/M
     484    Karen Jannetty          Greenwich  CT       38    66 F 30-39        43:34   14:03/M
     485    Mariann Fitzmartin      Woodbridge  CT      52    14 F 50-59        44:36   14:23/M
     486    John Downey             Ridgewood  NY       67    19 M 60-69        47:33   15:20/M
     487    Chris Ryan              Killingworth  CT    38    63 M 30-39        49:06   15:50/M
     488    Caroline Caputo         Huntington  NY      31    67 F 30-39        49:06   15:50/M
     489    Barbara Coneys          Huntington  NY      54    15 F 50-59        49:23   15:56/M
     490    Anthony Caputo          Huntington  NY      34    64 M 30-39        49:30   15:58/M
     491    Kristie Kuhl            Fairfield  CT       33    68 F 30-39        49:33   15:59/M


Wheelchair Winner - Robert Jenner

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Faber Oxford CT

42

9

18:19

5:55/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ana Babinec Weston CT

8

291

27:49

8:58/M

2

Abigail Bomann Fairfield CT

7

478

41:16

13:19/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

10

151

24:44

7:59/M

2

Joanna Barlow Southport CT

13

174

25:18

8:10/M

3

Briana Corso Ridgefield CT

10

274

27:24

8:50/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane McGoldrick Fairfield CT

14

154

24:50

8:01/M

2

Dee Dee Murphy Southport CT

14

178

25:22

8:11/M

3

Emily Kwong Southport CT

14

277

27:29

8:52/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leslie Ballantyne New York NY

29

85

22:30

7:15/M

2

Keron Smith Hartford CT

29

103

23:17

7:31/M

3

Carrie Williams Fairfield CT

28

117

23:46

7:40/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

31

12

18:30

5:58/M

2

Amy Fredericks Greenwich CT

38

18

19:10

6:11/M

3

Marsha Turek Danbury CT

31

48

20:47

6:42/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

11

18:28

5:57/M

2

Cindy Mc Hugh Fairfield CT

44

28

19:54

6:25/M

3

Dabney Mahoney Westport CT

43

42

20:38

6:39/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francoise Levinson Cos Cob CT

51

76

22:13

7:10/M

2

Maureen Barry Mount Vernon NY

53

126

24:00

7:45/M

3

Deborah Sylvestro Fairfield CT

53

146

24:36

7:56/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

253

26:49

8:39/M

2

Pat Carton Stratford CT

66

388

30:40

9:54/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

38

1

16:24

5:17/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

7

231

26:10

8:26/M

2

Ted Carbin Fairfield CT

7

332

28:51

9:18/M

3

Kevin Mercado Fairfield CT

7

333

28:53

9:19/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

13

43

20:39

6:40/M

2

Zachary Harper Plainville CT

13

74

22:05

7:07/M

3

Matias Rodriguez-Lubar Cos Cob CT

10

113

23:39

7:38/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Mc Cormick North Haven CT

17

8

17:48

5:45/M

2

Zack Schwartz Newtown CT

16

25

19:37

6:20/M

3

Chris Verrillo Wallingford CT

17

41

20:35

6:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

3

16:43

5:24/M

2

Victor Garcia Bridgeport CT

26

29

19:55

6:25/M

3

Jeffrey Webster Fairfield CT

26

34

20:16

6:32/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark De Palma Southbury CT

36

4

16:50

5:26/M

2

Rich Vogt Fairfield CT

31

5

17:11

5:33/M

3

Tim King Milford CT

30

6

17:22

5:36/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Stamford CT

46

2

16:33

5:20/M

2

Kevin Grimes Sandy Hook CT

41

7

17:27

5:38/M

3

Ray Vogt Fairfield CT

41

16

19:05

6:09/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Olmstead New Haven CT

50

13

18:38

6:01/M

2

Jack Sirotnik Milford CT

50

26

19:41

6:21/M

3

Scott Schwartz Newtown CT

55

30

20:00

6:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

27

19:47

6:23/M

2

Mike Pisani Stratford CT

61

112

23:35

7:36/M

3

Watt White Stamford CT

65

129

24:09

7:47/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarella Stratford CT

73

284

27:34

8:54/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

72

368

30:03

9:42/M

3

Gene Carlough East Chatham NY

76

386

30:39

9:53/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Ross Madison CT

83

472

39:16

12:40/M

CORPORATE TEAM RESULTS

Order of Finish

Team

Time

1

Oxford Health Plan

65:39

2

Specialized Packaging Group

68:30

3

General Electric

70:49

4

Bigelow Tea

81:04

5

Amgraph

------

6

Mott’s

------

7

Longview Supports T.A.I.L.S

------

8

Premier Graphics

------

9

Security Services

------

 

Team Members:

Oxford Health Plan Team:

#232 – Scott Schwartz (20:00)

#173 – Ricardo Munoz (22:23)

#257 – Matt Trumbley (23:16)

#  73 – Kellie Ennis

#235 – Pankat Sharma

Winning Time:  65:39

Specialized Packaging Group:

#279 – Roberty Gariepy (21:46)

#774 – Kathy Gariepy (23:15)

#278 – Carl Highsmith (23:29)

#281 – Letamarie Barnard

#280 – Jennifer Highsmith

Total time:  68:30

 

General Electric:

#125 – Christian Johnson (19:07

#  75 – Jose Escarilla (25:51)

#113 – Kevin Holtzclaw (25:51)

#  47 – Doreen Collins

#  86 – Karen Frissora

Total time:  70:49


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com