Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Oct3_Ridgef_set1.shtml

Ridgefield Pamby Half Marathon

Ridgefield, CT, October 3, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Sergio Ribeiro
Race Winner Sergio Ribeiro


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Pamby Half Marathon
October 3, 2004 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Sergio Ribeiro, Waterbury, CT - 1:11:22
Mary Dolan Zengo, Wilton, CT - 1:21:44


58 Degrees
WINDY

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Sergio Ribiero          Waterbury  CT       33 ***** M 30-39      1:11:22    5:27/M
       2    Bryan Kovalsky          New Rochelle  NY    25 ***** M 18-29      1:13:55    5:39/M
       3    Brent Pendrizet         New Fairfield  CT   28 ***** M 18-29      1:14:47    5:43/M
       4    Mark Clifford           Norwalk  CT         34 ***** M 30-39      1:14:50    5:43/M
       5    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28 ***** M 18-29      1:16:50    5:52/M
       6    Juan Torrealba-Grine    Caldwell  NJ        38     1 M 30-39      1:17:21    5:54/M
       7    Luis Amaral             New Milford  CT     42     1 M 40-49      1:17:24    5:55/M
       8    Phil Richey             Danbury  CT         47     2 M 40-49      1:18:19    5:59/M
       9    Fernando Caetano        Bethel  CT          46     3 M 40-49      1:20:09    6:07/M
      10    Hank Berkowitz          Rowayton  CT        42     4 M 40-49      1:20:14    6:07/M
      11    Derrick Dumoulin        Norwalk  CT         33     2 M 30-39      1:20:30    6:09/M
      12    Manoel Leal             Danbury  CT         48     5 M 40-49      1:20:58    6:11/M
      13    Charles Iselin          Madison  CT         41     6 M 40-49      1:21:36    6:14/M
      14    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          39 ***** F 30-39      1:21:44    6:14/M
      15    Tim Neil                Ridgefield  CT      35     3 M 30-39      1:22:22    6:17/M
      16    Gregorio Rodriguez      Bronx  NY           50     1 M 50-59      1:22:38    6:18/M
      17    Jeremy Howard           Bridgeport  CT      24     1 M 18-29      1:23:23    6:22/M
      18    Brian Coe               Trumbull  CT        42     7 M 40-49      1:23:28    6:22/M
      19    Fred Gaston             Wilton  CT          45     8 M 40-49      1:23:30    6:22/M
      20    Kenny Merrick           Pawling  NY         35     4 M 30-39      1:23:40    6:23/M
      21    Bill Borla              Torrington  CT      64     1 M 60-69      1:23:42    6:23/M
      22    Kip Krichko             Ridgefield  CT      45     9 M 40-49      1:24:51    6:29/M
      23    Thomas Mc Cusker        New Milford  CT     34     5 M 30-39      1:24:58    6:29/M
      24    Jon Gerber              Danbury  CT         41    10 M 40-49      1:25:13    6:30/M
      25    Andrew Morehouse        New Milford  CT     38     6 M 30-39      1:25:25    6:31/M
      26    Wes Byerly              Ridgefield  CT      52     2 M 50-59      1:25:33    6:32/M
      27    John Di Carlo           Wolcott  CT         52     3 M 50-59      1:25:47    6:33/M
      28    Brent Mc Groarty        Westport  CT        34     7 M 30-39      1:26:02    6:34/M
      29    Michael Hogan           Hastings On Hudson  37     8 M 30-39      1:26:56    6:38/M
      30    Heather Crosby          Danbury  CT         31 ***** F 30-39      1:27:24    6:40/M
      31    Kenneth Brown           Rye  NY             47    11 M 40-49      1:27:38    6:41/M
      32    Janice Flynn            Redding  CT         45 ***** F 40-49      1:27:48    6:42/M
      33    Timothy O'Connell       Ridgefield  CT      42    12 M 40-49      1:28:07    6:44/M
      34    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   53     4 M 50-59      1:28:26    6:45/M
      35    Erica Merrill           Rowayton  CT        41 ***** F 40-49      1:28:29    6:45/M
      36    Teren Block             Ridgefield  CT      39 ***** F 30-39      1:28:30    6:45/M
      37    David Keating           Cedarhurst  NY      44    13 M 40-49      1:29:24    6:49/M
      38    Peter Wietfeldt         New Canaan  CT      38     9 M 30-39      1:29:33    6:50/M
      39    Bob Hermesch            Croton on Hudson  N 54     5 M 50-59      1:29:40    6:51/M
      40    Pat Folet               Harwinton  CT       24     2 M 18-29      1:30:08    6:53/M
      41    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     1 F 40-49      1:30:11    6:53/M
      42    Timothy Sullivan        Brewster  NY        34    10 M 30-39      1:30:15    6:53/M
      43    Chad Dalles             Ansonia  CT         33    11 M 30-39      1:30:20    6:54/M
      44    Patrick Flynn           Monroe  CT          48    14 M 40-49      1:30:21    6:54/M
      45    Jenny Meyer             Norwalk  CT         23     1 F 18-29      1:30:30    6:55/M
      46    Jane Lundy              Katonah  NY         44     2 F 40-49      1:30:43    6:55/M
      47    Joseph Vonehr           Southport  CT       52     6 M 50-59      1:30:47    6:56/M
      48    Louis Csak              Old Greenwich  CT   38    12 M 30-39      1:30:49    6:56/M
      49    Hon-Wing Leung          Danbury  CT         50     7 M 50-59      1:31:06    6:57/M
      50    Mark Lo Sacco           New Milford  CT     35    13 M 30-39      1:31:17    6:58/M
      51    Robert Inghilterra      Norwalk  CT         47    15 M 40-49      1:31:28    6:59/M
      52    Charles Lucas           Westport  CT        53     8 M 50-59      1:31:43    7:00/M
      53    Mark Lang               Danbury  CT         47    16 M 40-49      1:31:54    7:01/M
      54    Joseph Cohen            Old Greenwich  CT   40    17 M 40-49      1:32:00    7:01/M
      55    Harriette Purchas       Westport  CT        39     1 F 30-39      1:32:19    7:03/M
      56    Joan Nevin              Westport  CT        37     2 F 30-39      1:32:37    7:04/M
      57    Kenneth O'Brien         Somers  NY          36    14 M 30-39      1:32:38    7:04/M
      58    Chris Benedetto         Ridgefield  CT      43    18 M 40-49      1:32:59    7:06/M
      59    Michael Biehl           Ridgefield  CT      44    19 M 40-49      1:33:11    7:07/M
      60    Carl Wernicke           Riverside  CT       45    20 M 40-49      1:33:16    7:07/M
      61    Mark Lewis              Shelton  CT         41    21 M 40-49      1:33:19    7:07/M
      62    P Berrisford            Old Greenwich  CT   50     9 M 50-59      1:33:22    7:08/M
      63    Larry Rubin             Plantsville  CT     40    22 M 40-49      1:33:23    7:08/M
      64    Vincent Lindsley        Norwalk  CT         27     3 M 18-29      1:33:25    7:08/M
      65    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        44     3 F 40-49      1:33:27    7:08/M
      66    Evan Remley             Norwalk  CT         27     4 M 18-29      1:33:34    7:09/M
      67    Neil Ivler              White Plains  NY    30    15 M 30-39      1:33:38    7:09/M
      68    Chris Marchak           Bethel  CT          31    16 M 30-39      1:33:52    7:10/M
      69    Anthony Allison         Ridgefield  CT      45    23 M 40-49      1:34:05    7:11/M
      70    Greg Waters             Brookfield  CT      47    24 M 40-49      1:34:07    7:11/M
      71    Kurt Bolin              Weston  CT          45    25 M 40-49      1:34:09    7:11/M
      72    Peter Kent              Ridgefield  CT      43    26 M 40-49      1:34:12    7:11/M
      73    Dale Herndon            Stamford  CT        39    17 M 30-39      1:34:13    7:12/M
      74    Susan Gold              Westport  CT        49     4 F 40-49      1:34:14    7:12/M
      75    Richard Camerick        Bedford  NY         40    27 M 40-49      1:34:16    7:12/M
      76    Gayle Zorilla           Stamford  CT        33     3 F 30-39      1:34:23    7:12/M
      77    Vincent Pittignano      Stamford  CT        34    18 M 30-39      1:34:25    7:12/M
      78    Kimberly Battipaglia    Branford  CT        32     4 F 30-39      1:34:28    7:13/M
      79    Art Nager               Westport  CT        55    10 M 50-59      1:34:29    7:13/M
      80    Scott Peterson          New Canaan  CT      27     5 M 18-29      1:34:32    7:13/M
      81    Matthew Spiegel         Westport  CT        44    28 M 40-49      1:34:46    7:14/M
      82    Daniel Barton           New Milford  CT     49    29 M 40-49      1:34:50    7:14/M
      83    Christine Gannond       Fairfield  CT       38     5 F 30-39      1:35:06    7:16/M
      84    Angela Zielinski        Fairfield  CT       30     6 F 30-39      1:35:19    7:17/M
      85    Robin Anthony Fryer     New Canaan  CT      57    11 M 50-59      1:35:20    7:17/M
      86    Frank Oakes             Brookfield  CT      40    30 M 40-49      1:35:21    7:17/M
      87    Leslie Krichko          Ridgefield  CT      45     5 F 40-49      1:35:30    7:17/M
      88    Michael Costello        Fairfield  CT       45    31 M 40-49      1:35:33    7:18/M
      89    Guy Pulino              Moodus  CT          59    12 M 50-59      1:35:38    7:18/M
      90    Steve Sasse             Ridgefield  CT      36    19 M 30-39      1:35:40    7:18/M
      91    Anthony Gargano         Brewster  NY        41    32 M 40-49      1:35:51    7:19/M
      92    Robert Antulov          Yonkers  NY         41    33 M 40-49      1:36:04    7:20/M
      93    William Costello        Cheshire  CT        41    34 M 40-49      1:36:04    7:20/M
      94    Todd Reemtsma           Beacon  NY          37    20 M 30-39      1:36:15    7:21/M
      95    Michael Du Vally        Pound Ridge  NY     43    35 M 40-49      1:36:18    7:21/M
      96    William Howard          Wilton  CT          44    36 M 40-49      1:36:22    7:21/M
      97    Laura Helmig            Newtown  CT         35     7 F 30-39      1:36:41    7:23/M
      98    Daniel Gross            Westport  CT        37    21 M 30-39      1:36:54    7:24/M
      99    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     6 M 18-29      1:36:58    7:24/M
     100    Rick Asselta            Danbury  CT         61   W/C M 60-69      1:37:00    7:24/M
     101    Mandy Palladino         Greenwich  CT       24     2 F 18-29      1:37:00    7:24/M
     102    Michael Mc Glone        Norwalk  CT         39    22 M 30-39      1:37:11    7:25/M
     103    Bruce Pienkny           Brooklyn  NY        38    23 M 30-39      1:37:25    7:26/M
     104    Alan Bates              Ridgefield  CT      45    37 M 40-49      1:37:26    7:26/M
     105    Joseph Curley III       Stratford  CT       52    13 M 50-59      1:37:30    7:27/M
     106    Edward Dillon           Carmel  NY          57    14 M 50-59      1:37:35    7:27/M
     107    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       42    38 M 40-49      1:37:41    7:27/M
     108    Scott Harrison          Darien  CT          50    15 M 50-59      1:37:56    7:29/M
     109    Robert Maley            Darien  CT          40    39 M 40-49      1:38:00    7:29/M
     110    Stephen McDonnell       Bethel  CT          35    24 M 30-39      1:38:12    7:30/M
     111    Chris McDonnell         Sandy Hook  CT      41    40 M 40-49      1:38:15    7:30/M
     112    Jan Schole              Ridgefield  CT      37    25 M 30-39      1:38:18    7:30/M
     113    Ed Hickey               Ridgefield  CT      41    41 M 40-49      1:38:24    7:31/M
     114    Patrick Giles           Southbury  CT       32    26 M 30-39      1:38:29    7:31/M
     115    Joseph Stein            Darien  CT          40    42 M 40-49      1:38:37    7:32/M
     116    Ric Villareal           Waterbury  CT       47    43 M 40-49      1:38:40    7:32/M
     117    Gavasker Manayath       Stamford  CT        33    27 M 30-39      1:38:46    7:32/M
     118    John Whalen             Bethel  CT          39    28 M 30-39      1:38:50    7:33/M
     119    Thomas Siegel           Ridgefield  CT      42    44 M 40-49      1:38:51    7:33/M
     120    Richard Gannon          Fairfield  CT       43    45 M 40-49      1:38:58    7:33/M
     121    Scott McLam             Ridgefield  CT      46    46 M 40-49      1:39:08    7:34/M
     122    Mariel Pain             Cambridge  MA       28     3 F 18-29      1:39:09    7:34/M
     123    Wilbert Chun            Stamford  CT        54    16 M 50-59      1:39:10    7:34/M
     124    Tim Colley              New Milford  CT     36    29 M 30-39      1:39:12    7:34/M
     125    Jennifer Angus          Stamford  CT        34     8 F 30-39      1:39:15    7:35/M
     126    William Benison         Stamford  CT        39    30 M 30-39      1:39:19    7:35/M
     127    Lars Headley            Westport  CT        43    47 M 40-49      1:39:24    7:35/M
     128    Craig Bonn              Westport  CT        33    31 M 30-39      1:39:25    7:35/M
     129    Ken Dippold             Orange  CT          47    48 M 40-49      1:39:27    7:35/M
     130    James Levy              Ridgefield  CT      40    49 M 40-49      1:39:27    7:35/M
     131    Erik Jensen             New Canaan  CT      49    50 M 40-49      1:39:33    7:36/M
     132    Joeseph Cirincione      Hopewell Jct  NY    39    32 M 30-39      1:39:39    7:36/M
     133    Shea Shapiro            Fairfield  CT       20     7 M 18-29      1:39:40    7:36/M
     134    Ken Side                Ridgefield  CT      42    51 M 40-49      1:39:45    7:37/M
     135    David Carbone           New Fairfield  CT   45    52 M 40-49      1:39:49    7:37/M
     136    Bruce Koshewa           Ridgefield  CT      38    33 M 30-39      1:39:50    7:37/M
     137    Joe Morrissey           Norwalk  CT         41    53 M 40-49      1:39:58    7:38/M
     138    Jody Mead               New Haven  CT       31     9 F 30-39      1:40:15    7:39/M
     139    Sarah Bradley           Norwalk  CT         41     6 F 40-49      1:40:30    7:40/M
     140    Caren Alein             Brooklyn  NY        48    54 M 40-49      1:40:33    7:41/M
     141    Christopher Martin      Ny  NY              54    17 M 50-59      1:40:35    7:41/M
     142    Sean Oneil              Seymour  CT         34    34 M 30-39      1:40:38    7:41/M
     143    Judson Ramaker          Croton On Hudson  N 57    18 M 50-59      1:40:41    7:41/M
     144    John Muir               New Fairfield  CT   42    55 M 40-49      1:40:42    7:41/M
     145    Michele Covino Deaso    Fairfield  CT       41     7 F 40-49      1:40:48    7:42/M
     146    Ofer Fridfertig         Sandy Hook  CT      38    35 M 30-39      1:40:55    7:42/M
     147    Eric Goldstein          Sandy Hook  CT      38    36 M 30-39      1:40:58    7:42/M
     148    Derek Marcus            Stamford  CT        26     8 M 18-29      1:41:16    7:44/M
     149    Simon Wardle            Norwalk  CT         38    37 M 30-39      1:41:23    7:44/M
     150    Kristen Loparco         Darien  CT          33    10 F 30-39      1:41:25    7:45/M
     151    Joe Loparco             Darien  CT          35    38 M 30-39      1:41:25    7:45/M
     152    Albert Beecher          Stratford  CT       41    56 M 40-49      1:41:32    7:45/M
     153    Kris Kimbro             Norwich  CT         33    39 M 30-39      1:41:34    7:45/M
     154    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       49    57 M 40-49      1:41:36    7:45/M
     155    Ngs Delaporta Jenni     Danbury  CT         39    11 F 30-39      1:41:51    7:46/M
     156    Greg Nilan              Milford  CT         41    58 M 40-49      1:41:52    7:47/M
     157    Tim Schmidt             Wilton  CT          44    59 M 40-49      1:41:57    7:47/M
     158    Alene Lofink            Brookfield  CT      41     8 F 40-49      1:42:01    7:47/M
     159    Elliot Hollinberger     New London  CT      20     9 M 18-29      1:42:02    7:47/M
     160    Amy Vitti               Bedford  NY         28     4 F 18-29      1:42:08    7:48/M
     161    Steve Swidler           Fairfield  CT       40    60 M 40-49      1:42:09    7:48/M
     162    Albert Giordano         East Haven  CT      41    61 M 40-49      1:42:11    7:48/M
     163    Paul Alexander          Toms River  NJ      20    10 M 18-29      1:42:13    7:48/M
     164    Thomas Kimball          Danbury  CT         35    40 M 30-39      1:42:15    7:48/M
     165    Geoff Baldwin           Ridgefield  CT      37    41 M 30-39      1:42:22    7:49/M
     166    Wayne Theriault         Milford  CT         56    19 M 50-59      1:42:28    7:49/M
     167    Tim Hyland              Ridgefield  CT      40    62 M 40-49      1:42:28    7:49/M
     168    Scott Ventrella         Ridgefield  CT      44    63 M 40-49      1:42:29    7:49/M
     169    Lee Bradley             Newington  CT       62     3 M 60-69      1:42:29    7:49/M
     170    Thomas Gardella         Seymour  CT         53    20 M 50-59      1:42:35    7:50/M
     171    Edward Denton           Wilton  CT          46    64 M 40-49      1:43:03    7:52/M
     172    Alan Peterson           Fairfield  CT       53    21 M 50-59      1:43:11    7:53/M
     173    Mark Gilliam            Ridgefield  CT      50    22 M 50-59      1:43:22    7:53/M
     174    Michael Carpenter       Redding  CT         47    65 M 40-49      1:43:23    7:54/M
     175    John Remington          Guilford  CT        47    66 M 40-49      1:43:26    7:54/M
     176    Anton Deiters           Ridgefield  CT      63     4 M 60-69      1:43:32    7:54/M
     177    Thierry Lethrosne       Ridgefield  CT      45    67 M 40-49      1:43:33    7:54/M
     178    Joe Kearney             Newtown  CT         48    68 M 40-49      1:43:36    7:55/M
     179    Colleen Joyce           Redding  CT         47     9 F 40-49      1:43:37    7:55/M
     180    Nicole Mc Niff          Bethel  CT          40    10 F 40-49      1:43:44    7:55/M
     181    Ed Gorecki              Farmington  CT      50    23 M 50-59      1:43:55    7:56/M
     182    Don Capone              Norwalk  CT         55    24 M 50-59      1:43:56    7:56/M
     183    Richard Demarco         Danbury  CT         62     5 M 60-69      1:43:59    7:56/M
     184    Robb Robo               Stamford  CT        42    69 M 40-49      1:44:08    7:57/M
     185    Patrick Nuskey          New York  NY        35    42 M 30-39      1:44:09    7:57/M
     186    Brian Kelley            Stamford  CT        35    43 M 30-39      1:44:09    7:57/M
     187    Gwen Mac Namara         Briarcliff Manor  N 42    11 F 40-49      1:44:12    7:57/M
     188    Peter Lynch             New Canaan  CT      56    25 M 50-59      1:44:14    7:57/M
     189    Jason Howard            Norwalk  CT         50    26 M 50-59      1:44:22    7:58/M
     190    Dorit Heimer            Westport  CT        50     1 F 50-59      1:44:23    7:58/M
     191    Vincent Sabia           Greenwich  CT       42    70 M 40-49      1:44:30    7:59/M
     192    Dana Jones              Ridgefield  CT      39    44 M 30-39      1:44:35    7:59/M
     193    Cathy Gibaldi           Redding  CT         39    12 F 30-39      1:44:35    7:59/M
     194    Carrie Forsman          New Milford  CT     37    13 F 30-39      1:44:39    7:59/M
     195    Jerry Doyle             Westport  CT        35    45 M 30-39      1:44:42    8:00/M
     196    Nicholas Tunick         Ridgefield  CT      28    11 M 18-29      1:44:42    8:00/M
     197    Robert Sabre            Fairfield  CT       54    27 M 50-59      1:44:43    8:00/M
     198    John Stinebaugh         Old Greenwich  CT   45    71 M 40-49      1:44:46    8:00/M
     199    Crystal Hudak           New London  CT      19     5 F 18-29      1:44:49    8:00/M
     200    Richard Mountfield      New Milford  CT     36    46 M 30-39      1:44:51    8:00/M
     201    Timothy Benedict        Ridgefield  CT      36    47 M 30-39      1:44:52    8:00/M
     202    William Kivel           Brewster  NY        50    28 M 50-59      1:45:02    8:01/M
     203    Frances Gray            Old Greenwich  CT   31    14 F 30-39      1:45:07    8:01/M
     204    Janice Ferraro          Bethel  CT          41    12 F 40-49      1:45:12    8:02/M
     205    Carroll Welch           Katonah  NY         40    13 F 40-49      1:45:16    8:02/M
     206    Bill Armstrong          Stamford  CT        51    29 M 50-59      1:45:17    8:02/M
     207    Brian Walter            Ridgefield  CT      43    72 M 40-49      1:45:18    8:02/M
     208    Sarah Wall              New Milford  CT     21     6 F 18-29      1:45:19    8:02/M
     209    Joseph Pastore          Ridgefield  CT      38    48 M 30-39      1:45:24    8:03/M
     210    Marshall Ackerman       Stamford  CT        64     6 M 60-69      1:45:24    8:03/M
     211    Frederic Kieffer        Fairfield  CT       34    49 M 30-39      1:45:36    8:04/M
     212    Annette Grant           New Milford  CT     47    14 F 40-49      1:45:37    8:04/M
     213    Christine Tunick        Ridgefield  CT      28     7 F 18-29      1:45:38    8:04/M
     214    Doug Morrison           Ridgefield  CT      42    73 M 40-49      1:45:41    8:04/M
     215    Wendy Lecker            Stamford  CT        41    15 F 40-49      1:45:42    8:04/M
     216    Chris Allen             Trumbull  CT        47    74 M 40-49      1:45:47    8:05/M
     217    Michael Crehan          Fairfield  CT       50    30 M 50-59      1:45:51    8:05/M
     218    Alana Klein             Norwalk  CT         25     8 F 18-29      1:45:52    8:05/M
     219    Katie Bajda             Fairfield  CT       27     9 F 18-29      1:45:55    8:05/M
     220    Greg Fahey              Ridgefield  CT      48    75 M 40-49      1:46:01    8:06/M
     221    Joel Becker             Wolcott  CT         56    31 M 50-59      1:46:07    8:06/M
     222    Wendy Lynch             New Canaan  CT      44    16 F 40-49      1:46:09    8:06/M
     223    Ben Mattheis            Cheshire  CT        51    32 M 50-59      1:46:11    8:06/M
     224    Darlene Gillotti        Danbury  CT         42    17 F 40-49      1:46:19    8:07/M
     225    Jane Hoffmann           Wilton  CT          42    18 F 40-49      1:46:23    8:07/M
     226    Derek Smythe            Wilton  CT          42    76 M 40-49      1:46:34    8:08/M
     227    Andrew Pritchett        New London  CT      20    12 M 18-29      1:46:34    8:08/M
     228    Henri Lellouche         Fairfield  CT       44    77 M 40-49      1:46:39    8:08/M
     229    Robert Buchanan         Brewster  NY        49    78 M 40-49      1:46:41    8:09/M
     230    Justin Murphy           Darien  CT          37    50 M 30-39      1:46:48    8:09/M
     231    Ann Williams            Old Greenwich  CT   40    19 F 40-49      1:46:50    8:09/M
     232    Robert Galvin           Ridgefield  CT      45    79 M 40-49      1:46:51    8:09/M
     233    John Mc Geary           Ridgefield  CT      40    80 M 40-49      1:46:52    8:09/M
     234    John D'Elisa            Wilton  CT          41    81 M 40-49      1:46:52    8:09/M
     235    Raul Ortega             Westport  CT        48    82 M 40-49      1:46:53    8:10/M
     236    Jon Rubin               Ridgefield  CT      47    83 M 40-49      1:46:55    8:10/M
     237    Dan Clark               Southwick  MA       51    33 M 50-59      1:47:05    8:10/M
     238    Glenn Windisch          Ridgefield  CT      42    84 M 40-49      1:47:09    8:11/M
     239    Lauren Mc Geary         Ridgefield  CT      37    15 F 30-39      1:47:24    8:12/M
     240    Marybeth Roc - Sennett  Ridgefield  CT      45    20 F 40-49      1:47:28    8:12/M
     241    Zachary Horne           Bethel  CT          42    85 M 40-49      1:47:34    8:13/M
     242    Eric Friedland          Huntington  CT      31    51 M 30-39      1:47:38    8:13/M
     243    John Kennard            Wilton  CT          46    86 M 40-49      1:47:43    8:13/M
     244    Roy Herbst              Ridgefield  CT      52    34 M 50-59      1:47:52    8:14/M
     245    Brian Franz             Ridgefield  CT      39    52 M 30-39      1:48:00    8:15/M
     246    William Kreussling      Redding  CT         46    87 M 40-49      1:48:07    8:15/M
     247    Isabel Cohen            Old Greenwich  CT   43    21 F 40-49      1:48:13    8:16/M
     248    Anthony Testa           Falls Village  CT   42    88 M 40-49      1:48:17    8:16/M
     249    Frederick Marshall      Ridgefield  CT      41    89 M 40-49      1:48:22    8:16/M
     250    Todd Hyland             Lovettsville  VA    47    90 M 40-49      1:48:22    8:16/M
     251    Adolfo Correa           Stamford  CT        47    91 M 40-49      1:48:22    8:16/M
     252    Lorraine Black          Wilton  CT          39    16 F 30-39      1:48:23    8:16/M
     253    Chris Hatzis            Danbury  CT         32    53 M 30-39      1:48:29    8:17/M
     254    Frank Mc Brearity       New Canaan  CT      62     7 M 60-69      1:48:32    8:17/M
     255    Mark Breene             Wilton  CT          37    54 M 30-39      1:48:38    8:18/M
     256    Christopher Kavanagh    Upper Montclair  NJ 35    55 M 30-39      1:48:43    8:18/M
     257    Ken Ballatte            West Hartford  CT   57    35 M 50-59      1:48:45    8:18/M
     258    Jennifer McGruther      Caldwell  NJ        31    17 F 30-39      1:48:49    8:18/M
     259    Michael Peek            Ossining  NY        38    56 M 30-39      1:48:55    8:19/M
     260    Fraser Randolph         Danbury  CT         52    36 M 50-59      1:48:57    8:19/M
     261    Alison Pratt            Ridgefield  CT      35    18 F 30-39      1:48:59    8:19/M
     262    David Dow               Pound Ridge  NY     38    57 M 30-39      1:49:04    8:20/M
     263    Nestor Morales          Bronx  NY           59    37 M 50-59      1:49:11    8:20/M
     264    Jeff Tuson              Yorktown Heights  N 53    38 M 50-59      1:49:12    8:20/M
     265    Judy Klein              Yorktown Heights  N 45    22 F 40-49      1:49:21    8:21/M
     266    Bill Liebow             Stamford  CT        40    92 M 40-49      1:49:28    8:21/M
     267    Bonnie Sheehan          Wilton  CT          40    23 F 40-49      1:49:29    8:21/M
     268    Anne Dino               Trumbull  CT        41    24 F 40-49      1:49:29    8:21/M
     269    Donna Difronzo          Rowayton  CT        35    19 F 30-39      1:49:42    8:22/M
     270    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT      42    93 M 40-49      1:49:50    8:23/M
     271    Jennifer Reames         Stamford  CT        29    10 F 18-29      1:49:51    8:23/M
     272    Keith Cheh              Newtown  CT         37    58 M 30-39      1:49:53    8:23/M
     273    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       36    59 M 30-39      1:50:04    8:24/M
     274    Laura Burke             Norwalk  CT         31    20 F 30-39      1:50:06    8:24/M
     275    Michael Flanagan        Milford  CT         52    39 M 50-59      1:50:27    8:26/M
     276    Ruben Zorilla           Stamford  CT        33    60 M 30-39      1:50:31    8:26/M
     277    Daniel Lobel            Katonah  NY         43    94 M 40-49      1:50:45    8:27/M
     278    Alison Ivler            White Plains  NY    30    21 F 30-39      1:50:46    8:27/M
     279    Heather Regan           White Plains  NY    55     2 F 50-59      1:50:46    8:27/M
     280    Paul Kuehner            Ridgefield  CT      39    61 M 30-39      1:50:56    8:28/M
     281    John Hannigan           Ridgefield  CT      43    95 M 40-49      1:50:56    8:28/M
     282    Bruce Revman            Fairfield  CT       47    96 M 40-49      1:51:10    8:29/M
     283    Hector Santiago         New York  NY        67     8 M 60-69      1:51:18    8:30/M
     284    John Weyrauch           Weston  CT          45    97 M 40-49      1:51:28    8:31/M
     285    Blas Abadia, Jr         Bronx  NY           49    98 M 40-49      1:51:34    8:31/M
     286    Kathy Muro              Westport  CT        41    25 F 40-49      1:51:39    8:31/M
     287    Mike Chuma              Ridgefield  CT      44    99 M 40-49      1:51:41    8:32/M
     288    Anthony Berndt          Peekskill  NY       50    40 M 50-59      1:51:44    8:32/M
     289    Glenn Nilsen            New York  NY        39    62 M 30-39      1:51:55    8:33/M
     290    Wayne Cafran            South Salem  NY     43   100 M 40-49      1:51:56    8:33/M
     291    Bruce Willett           Ridgefield  CT      41   101 M 40-49      1:51:57    8:33/M
     292    Sue Holden              Stamford  CT        50     3 F 50-59      1:51:59    8:33/M
     293    Richard Bagwell         Goldens Bridge  NY  50    41 M 50-59      1:52:13    8:34/M
     294    Cristina Lombardozzi    Ridgefield  CT      35    22 F 30-39      1:52:14    8:34/M
     295    Elise Ahearn            Wilton  CT          39    23 F 30-39      1:52:24    8:35/M
     296    Jane Pearl              Greenwich  CT       55     4 F 50-59      1:52:27    8:35/M
     297    Stephen Sedlak          Bethel  CT          33    63 M 30-39      1:52:36    8:36/M
     298    Kim Hooper - Stanle     Fairfield  CT       42    26 F 40-49      1:52:40    8:36/M
     299    Michael Faillace        Stamford  CT        37    64 M 30-39      1:52:54    8:37/M
     300    Thomas Kwalwasser       Ridgefield  CT      38    65 M 30-39      1:52:58    8:37/M
     301    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT      39    24 F 30-39      1:53:01    8:38/M
     302    Colleen Cugine          Ridgefield  CT      43    27 F 40-49      1:53:02    8:38/M
     303    Keelin Weiss            New Canaan  CT      39    25 F 30-39      1:53:05    8:38/M
     304    Lisa Bruno              Ridgefield  CT      40    28 F 40-49      1:53:11    8:38/M
     305    Alexa Wilensky          Riverside  CT       26    11 F 18-29      1:53:16    8:39/M
     306    Patricia Barrington     Westport  CT        42    29 F 40-49      1:53:17    8:39/M
     307    Fred Forster            Ridgefield  CT      31    66 M 30-39      1:53:18    8:39/M
     308    Todd Cropsey            Ridgefield  CT      36    67 M 30-39      1:53:19    8:39/M
     309    Rush Steelman           Ridgefield  CT      34    68 M 30-39      1:53:33    8:40/M
     310    Kathryn O'Rourke        Briarcliff Manor  N 43    30 F 40-49      1:53:38    8:40/M
     311    Lori Gostomski          Stamford  CT        24    12 F 18-29      1:53:50    8:41/M
     312    Jennifer Greco          Brookfield  CT      27    13 F 18-29      1:53:50    8:41/M
     313    Joseph Salem            Danbury  CT         33    69 M 30-39      1:53:51    8:41/M
     314    Bryan Haas              Watertown  CT       31    70 M 30-39      1:53:51    8:41/M
     315    B F Rich                Redding  CT         43   102 M 40-49      1:53:51    8:41/M
     316    Theo Chisholm           Stamford  CT        55     5 F 50-59      1:53:56    8:42/M
     317    Eileen Allers           Wilton  CT          36    26 F 30-39      1:53:59    8:42/M
     318    Kristen Hoban           Ridgefield  CT      37    27 F 30-39      1:54:13    8:43/M
     319    Karen Davidson          Ridgefield  CT      43    31 F 40-49      1:54:25    8:44/M
     320    Ed Kaufman              Monroe  CT          45   103 M 40-49      1:54:29    8:44/M
     321    Deidre Glascott         Bedford Hills  NY   43    32 F 40-49      1:54:31    8:45/M
     322    Paul Vogel              Califon  NJ         50    42 M 50-59      1:54:45    8:46/M
     323    Leslie Smith            Somerset  NJ        36    28 F 30-39      1:54:45    8:46/M
     324    Deanne Sansone          Ridgefield  CT      38    29 F 30-39      1:54:49    8:46/M
     325    Amy McNamara            Wilton  CT          34    30 F 30-39      1:55:02    8:47/M
     326    Amy Modzeleski          Chittenango  NY     30    31 F 30-39      1:55:07    8:47/M
     327    Keith Luke              New Canaan  CT      47   104 M 40-49      1:55:20    8:48/M
     328    Jane Works              Westport  CT        36    32 F 30-39      1:55:23    8:48/M
     329    Joanne Seavey           Ridgefield  CT      44    33 F 40-49      1:55:24    8:49/M
     330    Marika Sickinger        South Salem  NY     34    33 F 30-39      1:55:30    8:49/M
     331    Tim Hassett             Ridgefield  CT      40   105 M 40-49      1:55:39    8:50/M
     332    Rachel Mitchell         Wilton  CT          37    34 F 30-39      1:55:46    8:50/M
     333    Kathryn Mayer           Newtown  CT         40    34 F 40-49      1:55:48    8:50/M
     334    Gerry Werner            Norwalk  CT         50    43 M 50-59      1:55:50    8:51/M
     335    Blakely Stinebaugh      Old Greenwich  CT   38    35 F 30-39      1:55:51    8:51/M
     336    Robbin Ashenfelter      Stamford  CT        39    36 F 30-39      1:55:51    8:51/M
     337    Cristina Bras Taylor    Danbury  CT         33    37 F 30-39      1:56:10    8:52/M
     338    Carolyn Couture         Ridgefield  CT      40    35 F 40-49      1:56:13    8:52/M
     339    Jessica Ryan            Ridgefield  CT      27    14 F 18-29      1:56:13    8:52/M
     340    Brad Leach              Mount Vernon  NY    52    44 M 50-59      1:56:27    8:53/M
     341    Kathleen Kilbride       New Canaan  CT      47    36 F 40-49      1:56:29    8:54/M
     342    Carolyn Loughran        Walpole  MA         39    38 F 30-39      1:56:34    8:54/M
     343    Todd Witke              Westport  CT        37    71 M 30-39      1:56:38    8:54/M
     344    Jonathan Seymour        New Canaan  CT      50    45 M 50-59      1:56:47    8:55/M
     345    Dawn Bolling            Norwalk  CT         40    37 F 40-49      1:57:02    8:56/M
     346    Marsha McLaughlin       Monroe  CT          55     6 F 50-59      1:57:18    8:57/M
     347    Laura Riguzzi           Westport  CT        41    38 F 40-49      1:57:21    8:57/M
     348    Kenneth Roe             Fairfield  CT       62     9 M 60-69      1:57:29    8:58/M
     349    Tresa Toscano           Darien  CT          40    39 F 40-49      1:57:40    8:59/M
     350    Sara Morton             Hamden  CT          25    15 F 18-29      1:57:41    8:59/M
     351    Jeffrey Deldin          Brewster  NY        34    72 M 30-39      1:57:45    8:59/M
     352    Bill Donohue            Ridgefield  CT      45   106 M 40-49      1:57:47    8:59/M
     353    John Freeman            Redding  CT         40   107 M 40-49      1:57:49    9:00/M
     354    Sylvia Brewster         Ridgefield  CT      42    40 F 40-49      1:57:53    9:00/M
     355    Rita Gantt-Hannah       Norwalk  CT         30    39 F 30-39      1:57:54    9:00/M
     356    Ronnie Behringer        New Milford  CT     46    41 F 40-49      1:57:55    9:00/M
     357    Elizabeth Clymer        Katonah  NY         47    42 F 40-49      1:57:55    9:00/M
     358    Robert Ledwick          Edison  NJ          77     1 M 70-99      1:57:55    9:00/M
     359    Hui Wang                Ossining  NY        34    40 F 30-39      1:57:56    9:00/M
     360    Sharon Gosha            Trumbull  CT        50     7 F 50-59      1:58:09    9:01/M
     361    Elisabeth La Coille     Ridgefield  CT      36    41 F 30-39      1:58:22    9:02/M
     362    Charles Pietrafeso                          45   108 M 40-49      1:58:23    9:02/M
     363    Michael Welch           Trumbull  CT        37    73 M 30-39      1:58:26    9:02/M
     364    Jeff Hyland             Springfield  VA     43   109 M 40-49      1:58:34    9:03/M
     365    Javier Drucker          Wilton  CT          41   110 M 40-49      1:58:44    9:04/M
     366    Graham O'Gorman         Old Greenwich  CT   25    13 M 18-29      1:58:45    9:04/M
     367    Donald Porricelli       Danbury  CT         52    46 M 50-59      1:58:47    9:04/M
     368    Tina Hislop             Newtown  CT         32    42 F 30-39      1:59:08    9:06/M
     369    Joel Strachman          Norwalk  CT         53    47 M 50-59      1:59:11    9:06/M
     370    Charles Witthoft        Ridgefield  CT      46   111 M 40-49      1:59:16    9:06/M
     371    Lauren Schmeidel        New York  NY        24    16 F 18-29      1:59:19    9:06/M
     372    Christina Rice          Fairfield  CT       34    43 F 30-39      1:59:23    9:07/M
     373    Lenny Ciccarelli        Waterbury  CT       35    74 M 30-39      1:59:37    9:08/M
     374    Christina Paul          Ridgefield  CT      32    44 F 30-39      1:59:38    9:08/M
     375    Kirsten Woods           Westport  CT        40    43 F 40-49      1:59:41    9:08/M
     376    Tom Hayes               Wilton  CT          54    48 M 50-59      1:59:57    9:09/M
     377    Stephan Klaschka        Danbury  CT         37    75 M 30-39      1:59:58    9:09/M
     378    Sean Fogarty            Stamford  CT        63    10 M 60-69      2:00:08    9:10/M
     379    Ward Carpenter          Ridgefield  CT      52    49 M 50-59      2:00:11    9:10/M
     380    Karen Murray            Brookfield  CT      36    45 F 30-39      2:00:30    9:12/M
     381    Christine Steiner       Brookfield  CT      39    46 F 30-39      2:00:30    9:12/M
     382    Charlotte Longfield     Ridgefield  CT      45    44 F 40-49      2:00:32    9:12/M
     383    Jim Duddy               Ridgefield  CT      35    76 M 30-39      2:00:33    9:12/M
     384    Alice Avery             Bethel  CT          53     8 F 50-59      2:00:34    9:12/M
     385    Martine Costello        Fairfield  CT       40    45 F 40-49      2:00:35    9:12/M
     386    Thomas Kirk             Redding  CT         45   112 M 40-49      2:00:38    9:13/M
     387    Tom Syrstad             Stamford  CT        53    50 M 50-59      2:00:42    9:13/M
     388    Carolyn Frzop           Easton  CT          48    46 F 40-49      2:00:44    9:13/M
     389    Lisa Deldin             Brewster  NY        39    47 F 30-39      2:00:48    9:13/M
     390    Lesley Casolo           Ridgefield  CT      43    47 F 40-49      2:00:50    9:13/M
     391    Susan Licht             Newtown  CT         57     9 F 50-59      2:00:54    9:14/M
     392    Jeff Tompkins           Bethel  CT          37    77 M 30-39      2:00:56    9:14/M
     393    Edward Dillon           New York  NY        33    78 M 30-39      2:01:03    9:14/M
     394    Karen Appel             New London  CT      20    17 F 18-29      2:01:05    9:15/M
     395    Laurie Trupp            Stratford  CT       46    48 F 40-49      2:01:10    9:15/M
     396    Jeannette Clarkin       Ridgefield  CT      39    48 F 30-39      2:01:19    9:16/M
     397    D J Lap                 Yorktown Heights  N 50    51 M 50-59      2:01:58    9:19/M
     398    Bonnie Lees             New Fairfield  CT   50    10 F 50-59      2:02:18    9:20/M
     399    Ted Armas               Rye  NY             59    52 M 50-59      2:02:21    9:20/M
     400    Steve Barrientos, Jr    Ridgefield  CT      36    79 M 30-39      2:02:21    9:20/M
     401    Claire Smith            Rye  NY             35    49 F 30-39      2:02:22    9:20/M
     402    Jennifer Brown          Wilton  CT          24    18 F 18-29      2:02:26    9:21/M
     403    Craig Brown             Wilton  CT          53    53 M 50-59      2:02:27    9:21/M
     404    Regina Grebla           Roxbury  CT         24    19 F 18-29      2:02:32    9:21/M
     405    Kitty Brown             Stamford  CT        40    49 F 40-49      2:02:37    9:22/M
     406    Kellie Brown            Stamford  CT        35    50 F 30-39      2:02:37    9:22/M
     407    Christopher Dalia       New Canaan  CT      15     1 M  2-17      2:02:38    9:22/M
     408    Randall Dalia           New Canaan  CT      46   113 M 40-49      2:02:38    9:22/M
     409    Nadya Antoniades        Ridgefield  CT      44    50 F 40-49      2:02:58    9:23/M
     410    David Gropper           Danbury  CT         44   114 M 40-49      2:03:16    9:25/M
     411    Frank Cullen            Yorktown Heights  N 56    54 M 50-59      2:03:24    9:25/M
     412    Jean-Marie Schott       Ridgefield  CT      39    51 F 30-39      2:03:25    9:25/M
     413    Ricardo Davila          Union City  NJ      39    80 M 30-39      2:03:51    9:27/M
     414    Christal Preszler       Newtown  CT          0     1 F  0- 1      2:03:55    9:28/M
     415    Catherine Kost          Sandy Hook  CT      31    52 F 30-39      2:03:55    9:28/M
     416    Chris Bucsko            Ridgefield  CT      50    55 M 50-59      2:04:01    9:28/M
     417    Tracy Duddy             Ridgefield  CT      37    53 F 30-39      2:04:02    9:28/M
     418    Karr McCurdy            Wilton  CT          48   115 M 40-49      2:04:04    9:28/M
     419    Jeanine Portman         Ridgefield  CT      43    51 F 40-49      2:04:11    9:29/M
     420    Kenneth Meagher         Ridgefield  CT      50    56 M 50-59      2:04:12    9:29/M
     421    Tim Ivey                Katonah  NY         45   116 M 40-49      2:04:13    9:29/M
     422    Geoff Harrington        Ridgefield  CT      64    11 M 60-69      2:04:18    9:29/M
     423    Francis Sweeney         Wilton  CT          53    57 M 50-59      2:04:30    9:30/M
     424    Anatole Bobriwnyk       Rocky Hill  CT      61    12 M 60-69      2:04:57    9:32/M
     425    Michael De Leon         Ridgefield  CT      39    81 M 30-39      2:05:01    9:33/M
     426    Rick Flynn              Redding  CT         48   117 M 40-49      2:05:26    9:35/M
     427    Ryan Kimmet             New Canaan  CT      27    14 M 18-29      2:05:27    9:35/M
     428    Leah Stein              Bedford  NY         28    20 F 18-29      2:05:27    9:35/M
     429    Edward Howland          New Milford  CT     62    13 M 60-69      2:05:43    9:36/M
     430    Kimberli Leslie         Ridgefield  CT      38    54 F 30-39      2:06:13    9:38/M
     431    Drew Kudera             Ridgefield  CT      44   118 M 40-49      2:06:18    9:38/M
     432    Luanne Arant            Stamford  CT        49    52 F 40-49      2:06:23    9:39/M
     433    Ken Arant               Stamford  CT        49   119 M 40-49      2:06:23    9:39/M
     434    Melinda Cragan          Wilton  CT          30    55 F 30-39      2:06:24    9:39/M
     435    Dave Lindland           Wilton  CT          40   120 M 40-49      2:06:25    9:39/M
     436    Leah Blumling           Ridgefield  CT      32    56 F 30-39      2:06:31    9:39/M
     437    Catherine Birch         Wilton  CT          43    53 F 40-49      2:06:33    9:40/M
     438    Karen MacKnight         Newtown  CT         46    54 F 40-49      2:06:40    9:40/M
     439    Robin Renner            Bethel  CT          46    55 F 40-49      2:06:47    9:41/M
     440    Henny Brassinga         Ridgefield  CT      47   121 M 40-49      2:07:21    9:43/M
     441    Joe Lucas               Ridgefield  CT      43   122 M 40-49      2:07:34    9:44/M
     442    Gail Villani            Redding  CT         61     1 F 60-69      2:07:58    9:46/M
     443    John Carlson            Ridgefield  CT      43   123 M 40-49      2:08:14    9:47/M
     444    Jeffrey Marcus          Ridgefield  CT      44   124 M 40-49      2:08:15    9:47/M
     445    Stephen Cragan          Wilton  CT          58    58 M 50-59      2:08:26    9:48/M
     446    Martha Mahoney          Stamford  CT        41    56 F 40-49      2:08:28    9:48/M
     447    Neil Dreyer             Stamford  CT        62    14 M 60-69      2:08:33    9:49/M
     448    Gabriella Di Blasi      Monroe  CT          44    57 F 40-49      2:08:37    9:49/M
     449    Stephen Delity          Sandy Hook  CT      41   125 M 40-49      2:08:50    9:50/M
     450    Peter Licht             Newtown  CT         58    59 M 50-59      2:09:10    9:52/M
     451    Joan Hannigan           Ridgefield  CT      42    58 F 40-49      2:09:19    9:52/M
     452    Mark Taratko            New Canaan  CT      47   126 M 40-49      2:09:41    9:54/M
     453    Kyle Hargett            Ridgefield  CT      31    82 M 30-39      2:09:53    9:55/M
     454    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         44    59 F 40-49      2:10:22    9:57/M
     455    Thomas Yankowski        Westport  CT        46   127 M 40-49      2:10:38    9:58/M
     456    Alexander Amill         Ridgefield  CT      41   128 M 40-49      2:11:36   10:03/M
     457    Bill Perillo            Stratford  CT       35    83 M 30-39      2:11:46   10:04/M
     458    Andre Depaula           Danbury  CT         27    15 M 18-29      2:11:52   10:04/M
     459    Ron Karl                Watertown  CT       63    15 M 60-69      2:12:24   10:06/M
     460    Genina Berger           Ridgefield  CT      35    57 F 30-39      2:12:33   10:07/M
     461    Maureen Coogan          Westport  CT        38    58 F 30-39      2:12:49   10:08/M
     462    Fernando Ruiz           Ny  NY              72     2 M 70-99      2:12:54   10:09/M
     463    Allison Cross           Wilton  CT          42    60 F 40-49      2:13:02   10:09/M
     464    Deborah Roth            Stamford  CT        41    61 F 40-49      2:13:15   10:10/M
     465    Barbara Cullen          Yorktown Heights  N 54    11 F 50-59      2:13:27   10:11/M
     466    Gerard Reidy            Danbury  CT         32    84 M 30-39      2:13:28   10:11/M
     467    Alison Hills            Sandy Hook  CT      26    21 F 18-29      2:13:29   10:11/M
     468    Laura Sharp             Elmsford  NY        30    59 F 30-39      2:13:48   10:13/M
     469    George Wislo            Newington  CT       54    60 M 50-59      2:13:53   10:13/M
     470    Vincent Bartolini       New Fairfield  CT   49   129 M 40-49      2:13:56   10:13/M
     471    Brooke Paige            Danbury  CT         33    60 F 30-39      2:14:11   10:15/M
     472    Anne Gaston             Wilton  CT          48    62 F 40-49      2:14:34   10:16/M
     473    Frank Murphy            Northford  CT       51    61 M 50-59      2:15:04   10:19/M
     474    Jane Koenigsberg        Wilton  CT          40    63 F 40-49      2:15:06   10:19/M
     475    John Ziegler            Janesville  WI      49   130 M 40-49      2:15:14   10:19/M
     476    Tara O'Boyle            South Salem  NY     33    61 F 30-39      2:15:19   10:20/M
     477    Joe Spofford            Carmel  NY          43   131 M 40-49      2:15:40   10:21/M
     478    Catherine Sutherland    Darien  IL          45    64 F 40-49      2:15:56   10:23/M
     479    Alicia O'Neill          New Canaan  CT      45    65 F 40-49      2:15:56   10:23/M
     480    Elizabeth Hargraves     Bridgeport  CT      23    22 F 18-29      2:15:59   10:23/M
     481    Tony Catalano           Greenwich  CT       50    62 M 50-59      2:16:20   10:24/M
     482    Sandra Kapell           Westport  CT        39    62 F 30-39      2:17:02   10:28/M
     483    William Mayr            Ridgefield  CT      66    16 M 60-69      2:17:17   10:29/M
     484    Ned Nurick              Wilton  CT          28    16 M 18-29      2:17:40   10:31/M
     485    Kevin Fitzgerald        Suffern  NY         48   132 M 40-49      2:17:44   10:31/M
     486    Josh Hyland             Springfield  VA     14     2 M  2-17      2:17:52   10:31/M
     487    Karl Eilers             Danbury  CT         51    63 M 50-59      2:18:40   10:35/M
     488    Edward Berman           Ridgefield  CT      53    64 M 50-59      2:19:37   10:39/M
     489    Judy Quinby             Ridgefield  CT      51    12 F 50-59      2:20:10   10:42/M
     490    Daniel Sullivan         Norwalk  CT         41   133 M 40-49      2:20:35   10:44/M
     491    John Intile             Sharon  CT          52    65 M 50-59      2:20:46   10:45/M
     492    Michael Holland         Mahopac  NY         50    66 M 50-59      2:20:46   10:45/M
     493    Amy Linkov              Bethel  CT          35    63 F 30-39      2:24:37   11:02/M
     494    Felix Touchard          Stamford  CT        34    85 M 30-39      2:25:55   11:08/M
     495    Matt Drew               Danbury  CT         21    17 M 18-29      2:25:56   11:08/M
     496    L H Roberts             New Canaan  CT      35    86 M 30-39      2:29:53   11:26/M
     497    Susan Nakas             Weston  CT          50    13 F 50-59      2:34:08   11:46/M
     498    Kelly Raymond           Brookfield  CT      36    64 F 30-39      2:34:54   11:49/M
     499    John Simmons            Ridgefield  CT      39    87 M 30-39      2:38:00   12:04/M
     500    Carl Fuller             East Haddam  CT     61    17 M 60-69      2:47:53   12:49/M
     501    Albert Calero           New York  NY        44   134 M 40-49      2:50:00   12:59/M
     502    Robert Murphy           Brookfield  CT      48   135 M 40-49      2:57:23   13:32/M
     503    Raymond Keough          Brookfield  CT      49   136 M 40-49      2:58:29   13:37/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com



Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Half Marathon

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

39

14

1:21:44

6:14/M

2

Heather Crosby Danbury CT

31

30

1:27:24

6:40/M

3

Janice Flynn Redding CT

45

32

1:27:48

6:42/M

4

Erica Merrill Rowayton CT

41

35

1:28:29

6:45/M

5

Teren Block Ridgefield CT

39

36

1:28:30

6:45/M

 
Top
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenny Meyer Norwalk CT

23

45

1:30:30

6:55/M

2

Mandy Palladino Greenwich CT

24

100

1:37:00

7:24/M

3

Mariel Pain Cambridge MA

28

121

1:39:09

7:34/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Harriette Purchas Westport CT

39

55

1:32:19

7:03/M

2

Joan Nevin Westport CT

37

56

1:32:37

7:04/M

3

Gayle Zorilla Stamford CT

33

76

1:34:23

7:12/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

41

1:30:11

6:53/M

2

Jane Lundy Katonah NY

44

46

1:30:43

6:55/M

3

Brigitte Boltz Simsbury CT

44

65

1:33:27

7:08/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dorit Heimer Westport CT

50

189

1:44:23

7:58/M

2

Heather Regan White Plains NY

55

278

1:50:46

8:27/M

3

Sue Holden Stamford CT

50

291

1:51:59

8:33/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Villani Redding CT

61

441

2:07:58

9:46/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sergio Ribiero Waterbury CT

33

1

1:11:22

5:27/M

2

Bryan Kovalsky New Rochelle NY

25

2

1:13:55

5:39/M

3

Brent Pendrizet New Fairfield CT

28

3

1:14:47

5:43/M

4

Mark Clifford Norwalk CT

34

4

1:14:50

5:43/M

5

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

5

1:16:50

5:52/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Dalia New Canaan CT

15

406

2:02:38

9:22/M

2

Josh Hyland Springfield VA

14

485

2:17:52

10:31/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Howard Bridgeport CT

24

17

1:23:23

6:22/M

2

Pat Folet Harwinton CT

24

40

1:30:08

6:53/M

3

Vincent Lindsley Norwalk CT

27

64

1:33:25

7:08/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Juan Torrealba-Grine Caldwell NJ

38

6

1:17:21

5:54/M

2

Derrick Dumoulin Norwalk CT

33

11

1:20:30

6:09/M

3

Tim Neil Ridgefield CT

35

15

1:22:22

6:17/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Luis Amaral New Milford CT

42

7

1:17:24

5:55/M

2

Phil Richey Danbury CT

47

8

1:18:19

5:59/M

3

Fernando Caetano Bethel CT

46

9

1:20:09

6:07/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gregorio Rodriguez Bronx NY

50

16

1:22:38

6:18/M

2

Wes Byerly Ridgefield CT

52

26

1:25:33

6:32/M

3

John Di Carlo Wolcott CT

52

27

1:25:47

6:33/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

64

21

1:23:42

6:23/M

2

Lee Bradley Newington CT

62

168

1:42:29

7:49/M

3

Anton Deiters Ridgefield CT

63

175

1:43:32

7:54/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Ledwick Edison NJ

77

357

1:57:55

9:00/M

2

Fernando Ruiz Ny NY

72

461

2:12:54

10:09/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com