Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Oct3_Columb_set1.shtml

Columbia Autumn Classic 5 km

Columbia, CT, October 3, 2004

[Age Group ]

Overall

Results by SNERRO,LLC



Columbia Autumn Classic 5 km (CT03010DR) 
Overall Finish List 
October 03, 2004 
Results By SNERRO,LLC 
Place Name City Age Age Group Time Pace
       1    Mike Angelides          Columbia  CT        16     1 M 11-19      19:05.0    6:09/M
       2    Joshua Curry            Columbia  CT        17     2 M 11-19      19:10.0    6:11/M
       3    Jim Tharp               Andover  CT         43     1 M 40-49      19:15.0    6:13/M
       4    Alan Rondeau            Putnam  CT          54     1 M 50-59      19:16.0    6:13/M
       5    Glen Costello           Norwich  CT         44     2 M 40-49      19:33.0    6:18/M
       6    Bill Gaghan             Glastonbury  CT     39     1 M 30-39      19:44.0    6:22/M
       7    Abe Krisst              Hebron  CT          32     2 M 30-39      19:50.0    6:24/M
       8    Brad Seaward            Pomfret  CT         51     2 M 50-59      19:52.0    6:25/M
       9    Ryan Pellitier          Columbia  CT        15     3 M 11-19      19:52.0    6:25/M
      10    Steve McLaughlin        Marlborough  CT     42     3 M 40-49      19:59.0    6:27/M
      11    Evan Babinski           Columbia  CT        15     4 M 11-19      20:13.0    6:31/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     3 M 50-59      20:28.0    6:36/M
      13    J.Marlies Thomen        Brooklyn  CT        32     1 F 30-39      20:54.0    6:45/M
      14    Bekkie Wright           Marlborough  CT     42     1 F 40-49      20:58.0    6:46/M
      15    Will Barrios            Manchester  CT      53     4 M 50-59      21:04.0    6:48/M
      16    David Zlatin            Avon  CT            24     1 M 20-29      21:06.0    6:48/M
      17    Kim Larsh               Bolton  CT          37     2 F 30-39      21:17.0    6:52/M
      18    Corey Brennan           Columbia  CT        15     5 M 11-19      21:28.0    6:55/M
      19    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT  43     4 M 40-49      21:50.0    7:03/M
      20    Brian Van Velzor        Palisades Park  NJ  27     2 M 20-29      21:51.0    7:03/M
      21    Jeremiah MacHt          Willimantic  CT     27     3 M 20-29      21:54.0    7:04/M
      22    Robert Davis            Naugatuck  CT        5     1 M  1-10      21:55.0    7:04/M
      23    Edward Smith            South Windsor  CT   46     5 M 40-49      22:04.0    7:07/M
      24    Christina Fisher        Mansfield Center  C 13     1 F 11-19      22:06.0    7:08/M
      25    Thomas Galotto          Rocky Hill  CT      49     6 M 40-49      22:20.0    7:12/M
      26    Bill Reid               Colchester  CT      43     7 M 40-49      22:29.0    7:15/M
      27    Rick Urban Jr.          Windham  CT         50     5 M 50-59      22:35.0    7:17/M
      28    Brad Earnest            Columbia  CT        41     8 M 40-49      22:38.0    7:18/M
      29    Warren Church           Willimantic  CT     64     1 M 60-69      22:39.0    7:18/M
      30    allison Dupont          Groton  CT          37     3 F 30-39      22:44.0    7:20/M
      31    Travis Moran            Columbia  CT        14     6 M 11-19      22:45.0    7:20/M
      32    Cerra Thomas            Lebanon  CT         41     9 M 40-49      22:46.0    7:21/M
      33    Dianna Hyland           North Windham  CT   34     4 F 30-39      22:53.0    7:23/M
      34    Lynn Stolzenbach        Hopedale  MA        38     5 F 30-39      22:55.0    7:24/M
      35    Ronald Bender           Lebanon  CT         57     6 M 50-59      22:57.0    7:24/M
      36    Kelly Tuttle            Columbia  CT        37     6 F 30-39      23:07.0    7:27/M
      37    Fred Kanta              Columbia  CT        46    10 M 40-49      23:11.0    7:29/M
      38    Mike Underwood          Columbia  CT        48    11 M 40-49      23:13.0    7:29/M
      39    Mandy Risley            Columbia  CT        39     7 F 30-39      23:18.0    7:31/M
      40    Jim Papadakos           Hebron  CT          45     1 M 40-49      23:31.0    7:35/M
      41    Dean Weddall            Colchester  CT      41    12 M 40-49      23:36.0    7:37/M
      42    Donna Donovan           Willimantic  CT     43     2 F 40-49      23:42.0    7:39/M
      43    Sue Donlon              Storrs Mansfield  C 40     3 F 40-49      23:43.0    7:39/M
      44    Stephen Tolman          Vernon Rockville  C 58     7 M 50-59      23:57.0    7:44/M
      45    Lynn Pinto              Colchester  CT      41     4 F 40-49      23:58.0    7:44/M
      46    Janet Reincke           Lebanon  CT         49     5 F 40-49      24:02.0    7:45/M
      47    Stephen Moran           Columbia  CT        41    13 M 40-49      24:07.0    7:47/M
      48    Sebby Randazzo                              31     3 M 30-39      24:11.0    7:48/M
      49    Scott McCall            Lebanon  CT         48    14 M 40-49      24:16.0    7:50/M
      50    Conor Clendennin        Quaker Hill  CT     12     7 M 11-19      24:17.0    7:50/M
      51    Lauren Atkinson         Southbury  CT       14     2 F 11-19      24:26.0    7:53/M
      52    Randall Potterton       Andover  CT         45    15 M 40-49      24:32.0    7:55/M
      53    Michael Pozzetta        East Haddam  CT     56     8 M 50-59      24:34.0    7:55/M
      54    Kieth Podrebartz        Manchester  CT      30     4 M 30-39      24:35.0    7:56/M
      55    Gary Komery             Windham  CT         27     4 M 20-29      24:38.0    7:57/M
      56    Matt McLughlin          Wilton  CT          53     9 M 50-59      24:46.0    7:59/M
      57    Alan McCall             Manchester  CT      55    10 M 50-59      24:56.0    8:03/M
      58    Tracy Duenzl            Columbia  CT        41     6 F 40-49      25:08.0    8:06/M
      59    Berangere Tharp         Andover  CT         33     8 F 30-39      25:20.0    8:10/M
      60    Mark Fitton             Lebanon  CT         48    16 M 40-49      25:22.0    8:11/M
      61    Tracy Pelletier         Columbia  CT        33     9 F 30-39      25:25.0    8:12/M
      62    Steve Arbuckle          Colchester  CT      54    11 M 50-59      25:28.0    8:13/M
      63    Elisabeth Martin-Shasho Willimantic  CT     36    10 F 30-39      25:30.0    8:14/M
      64    Laura Rolando           Ellington  CT       27     1 F 20-29      25:35.0    8:15/M
      65    Michelle Bergeron       Lebanon  CT         22     2 F 20-29      25:43.0    8:18/M
      66    Bruce Bergeron          Lebanon  CT         47    17 M 40-49      25:43.0    8:18/M
      67    Kate Moynihan           Storrs Mansfield  C 13     3 F 11-19      25:44.0    8:18/M
      68    Charlene Fenton         Bolton  CT          42     7 F 40-49      25:46.0    8:19/M
      69    Kristen Lackman                             13     4 F 11-19      25:51.0    8:20/M
      70    Eric Larson             Mystic  CT          47    18 M 40-49      25:52.0    8:21/M
      71    Jennifer Bancioft       Willington  CT      25     3 F 20-29      25:53.0    8:21/M
      72    Beth Cheney             Columbia  CT        44     8 F 40-49      25:55.0    8:22/M
      73    Dan Foley               Amston  CT          45    19 M 40-49      26:15.0    8:28/M
      74    Kathy Smolinski         Colchester  CT      47     9 F 40-49      26:20.0    8:30/M
      75    Lisa Zablonski          Colchester  CT      38    11 F 30-39      26:23.0    8:31/M
      76    Ki         Zablons      Colchester  CT      39     5 M 30-39      26:25.0    8:31/M
      77    Randy Ramos             Willimantic  CT     27     5 M 20-29      26:25.0    8:31/M
      78    Edwin Sroka             Columbia  CT        53    12 M 50-59      26:37.0    8:35/M
      79    Anne Merrer             Manchester  CT      26     4 F 20-29      26:37.0    8:35/M
      80    Sharon Roberts          Moosup  CT          33    12 F 30-39      26:45.0    8:38/M
      81    David Lawler            Columbia  CT        22     6 M 20-29      26:55.0    8:41/M
      82    Michael Dziavit         Chaplin  CT         25     7 M 20-29      26:57.0    8:42/M
      83    Glen Tarpinian          Columbia  CT        48    20 M 40-49      26:59.0    8:42/M
      84    Ben Kelly               Mansfield Center  C 12     8 M 11-19      26:59.0    8:42/M
      85    True Barrett            Windsor  CT         67     2 M 60-69      27:00.0    8:43/M
      86    Maryellen Kania                             42    10 F 40-49      27:03.0    8:44/M
      87    lexander Dziavit        Chaplin  CT         12     9 M 11-19      27:05.0    8:44/M
      88    Robert Ferrigno         Columbia  CT        47    21 M 40-49      27:06.0    8:45/M
      89    Nicole Weddall          Colchester  CT      32    13 F 30-39      27:13.0    8:47/M
      90    Mark Smith              Columbia  CT        54    13 M 50-59      27:14.0    8:47/M
      91    Judith Mc Grath         Colchester  CT      62     1 F 60-69      27:16.0    8:48/M
      92    Mike Hetherington       South Glastonbury   47    22 M 40-49      27:27.0    8:51/M
      93    William O'Brien         Columbia  CT        46    23 M 40-49      27:30.0    8:52/M
      94    Kathie Arbuckle         Colchester  CT      46    11 F 40-49      27:35.0    8:54/M
      95    Rick Orzolek            Columbia  CT        34     6 M 30-39      27:53.0    9:00/M
      96    Blain Larchereque       Hebron  CT          39     7 M 30-39      27:55.0    9:00/M
      97    Paul Stehr              Meriden  CT         53    14 M 50-59      28:02.0    9:03/M
      98    Michael Rolando         Ellington  CT       29     8 M 20-29      28:09.0    9:05/M
      99    Kelly Dimock            Willimantic  CT     21     5 F 20-29      28:18.0    9:08/M
     100    Lynn Schroder           Holyoke  MA         41    12 F 40-49      28:23.0    9:09/M 
     101    Leanne Farr             Amston  CT          46    13 F 40-49      28:25.0    9:10/M
     102    Liz Moynihan            Storrs Mansfield  C 12     5 F 11-19      28:36.0    9:14/M
     103    Neil Moynihan           Storrs Mansfield  C 45    24 M 40-49      28:36.0    9:14/M
     104    Participant   174                            0     1 M  0- 0      28:38.0    9:14/M
     105    Matt Hermann            Columbia  CT        43    25 M 40-49      28:40.0    9:15/M
     106    Leon Brown              NEW LONDON  CT      60     3 M 60-69      28:43.0    9:16/M
     107    Trenton Wright          Willimantic  CT     50     2 M 50-59      28:44.0    9:16/M
     108    Theresa Casey           Columbia  CT        44    14 F 40-49      28:55.0    9:20/M
     109    Allan Sherwood          Wallingford  CT     54    15 M 50-59      28:56.0    9:20/M
     110    Alyson Dziavit          Chaplin  CT         10     1 F  1-10      28:56.0    9:20/M
     111    Christopher Grant       Willimantic  CT     34     8 M 30-39      29:04.0    9:23/M
     112    Marie Santa             Columbia  CT        57     1 F 50-59      29:11.0    9:25/M
     113    James Long              Bolton  CT          48    26 M 40-49      30:01.0    9:41/M
     114    Alicia Todzia           Higganum  CT        25     6 F 20-29      30:22.0    9:48/M
     115    Jonathan Todzia         Higganum  CT        25     9 M 20-29      30:23.0    9:48/M
     116    Anthony Greb            Columbia  CT        28    10 M 20-29      30:25.0    9:49/M
     117    Phoebe Smith            Willimantic  CT     27     7 F 20-29      30:26.0    9:49/M
     118    Wendy Tomlinson         LEBANON  CT         44    15 F 40-49      31:12.0   10:04/M
     119    Steven Grabon           Vernon Rockville  C 48    27 M 40-49      31:12.0   10:04/M
     120    Lynette Marie Grabon    Vernon Rockville  C 23     8 F 20-29      31:24.0   10:08/M
     121    Frank McAleer           Coventry  CT        38     9 M 30-39      31:26.0   10:08/M
     122    Deborah Bender          Lebanon  CT         48    16 F 40-49      31:36.0   10:12/M
     123    Andrew Bryce            Storrs Mansfield  C 12    10 M 11-19      31:55.0   10:18/M
     124    Kim Lelley              Mansfield Center  C 36    14 F 30-39      31:55.0   10:18/M
     125    Susan Tuohy             Columbia  CT        37    15 F 30-39      32:08.0   10:22/M
     126    Peggy Earnest           Columbia  CT        35    16 F 30-39      32:09.0   10:22/M
     127    Richard Saddlemire                          60     4 M 60-69      32:14.0   10:24/M
     128    Wendy Tolman-Andrews    Vernon Rockville  C 34    17 F 30-39      32:15.0   10:24/M
     129    Kenneth Tomlinson       LEBANON  CT         50    16 M 50-59      32:21.0   10:26/M
     130    Alicia Tomlinson        Lebanon  CT         24     9 F 20-29      32:22.0   10:26/M
     131    Lori Andrzeicik                             39     2 F 30-39      32:32.0   10:30/M
     132    Alex Bryce              Storrs Mansfield  C 12    11 M 11-19      32:46.0   10:34/M
     133    Jamie Gebo              NORWICH  CT         35    18 F 30-39      33:25.0   10:47/M
     134    Thomas Sutton           Chaplin  CT         33    10 M 30-39      33:43.0   10:53/M
     135    D Marcous               Vernon Rockville  C 52     2 F 50-59      34:36.0   11:10/M
     136    Kori Bunnell            Canterbury  CT      31    19 F 30-39      34:51.0   11:15/M
     137    Christine Housey        Hebron  CT          47    17 F 40-49      36:18.0   11:43/M
     138    Ann Hurder              Glastonbury  CT     52     3 F 50-59      36:19.0   11:43/M
     139    Leslee Bunnell          Canterbury  CT      52     4 F 50-59      36:25.0   11:45/M
     140    Carrie Murphy           Columbia  CT        22    10 F 20-29      40:25.0   13:02/M
     141    Samantha Randazzo       Columbia  CT        32    20 F 30-39      42:56.0   13:51/M
     142    Elisa Pensavalle        Amston  CT          35    21 F 30-39      42:57.0   13:51/M
     143    Elizabeth Andrew        Windsor  CT         22    11 F 20-29      43:24.0   14:00/M
     144    June Macary             Columbia  CT        32    22 F 30-39      43:24.0   14:00/M
     145    Jennifer Greb           Columbia  CT        29    12 F 20-29      44:53.0   14:29/M