Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Oct17_RunFor_set1.shtml

Run For The COVE 5K

Madison, CT, October 17, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner George Page
Race Winner George Page


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For The COVE 5K
To Benefit Grieving Children
October 17, 2004 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

George Page, Guilford, CT - 17:59
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 19:25


51 Degrees
WINDY!

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    George Page             Guilford  CT        39 ***** M 30-39        17:59    5:48/M
       2    Jerry Turk              Killingworth  CT    46     1 M 40-49        18:17    5:54/M
       3    Jeff Heintz             Wallingford  CT     45     2 M 40-49        18:25    5:56/M
       4    Bruce Beebe             Guilford  CT        43     3 M 40-49        18:56    6:06/M
       5    Scott Bristol           Old Saybrook  Ct    31     1 M 30-39        19:04    6:09/M
       6    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        37 ***** F 30-39        19:25    6:16/M
       7    John Carroll            Clinton  CT         41     4 M 40-49        19:35    6:19/M
       8    John Shepherd                               48     5 M 40-49        19:36    6:19/M
       9    Vincent Lindsley        Norwalk  Ct         27     1 M 20-29        19:50    6:24/M
      10    Mike Moalli             Guilford  CT        14     1 M 13-19        20:43    6:41/M
      11    George Sanders Jr       Guilford  CT        51     1 M 50-59        20:46    6:42/M
      12    Richard Gallagher       Madison  CT         41     6 M 40-49        20:47    6:42/M
      13    Donald Smith            Watertown  CT       60     1 M 60-69        21:03    6:47/M
      14    John Riley              Cheshire  CT        31     2 M 30-39        21:10    6:50/M
      15    Scott Trauner           Wallingford  CT     29     2 M 20-29        21:14    6:51/M
      16    William Schaeffer       Guilford  CT        58     2 M 50-59        21:23    6:54/M
      17    Ken Skidmore            Clinton  CT         38     3 M 30-39        21:29    6:56/M
      18    Jordon Russell          Madison  CT         15     2 M 13-19        21:43    7:00/M
      19    Michael Strait          Guilford  CT        39     4 M 30-39        21:44    7:01/M
      20    Jim Eagan               West Haven  CT      54     3 M 50-59        21:48    7:02/M
      21    Bruce Hrozenchik        Guilford  CT        41     7 M 40-49        21:50    7:03/M
      22    Mindy Struwas           West Haven  Ct      51     1 F 50-59        21:59    7:05/M
      23    Betsy Carroll           Clinton  CT         45     1 F 40-49        22:18    7:12/M
      24    Shannon Flynn           Guilford  CT        17     1 F 13-19        22:30    7:15/M
      25    Erik Leeming            Guilford  CT        42     8 M 40-49        22:30    7:15/M
      26    Darrel Graver           Killingworth  CT    15     3 M 13-19        22:37    7:18/M
      27    Rocky Ross              Clinton  ct         49     9 M 40-49        22:38    7:18/M
      28    Eric Brown              Guilford  CT        14     4 M 13-19        22:54    7:23/M
      29    Jordan Kozol            Guilford  CT        13     2 F 13-19        22:57    7:24/M
      30    Andrew Montgomery       Madison  CT         46    10 M 40-49        23:02    7:26/M
      31    Jeffrey Renkl           Clinton  CT         41    11 M 40-49        23:04    7:26/M
      32    Jack McShane            Madison  Ct         11     1 M  1-12        23:05    7:27/M
      33    Tom Banisch             Madison  CT         0      1 M  0- 0        23:14    7:30/M
      34    Dennis O'Keefe          Killingworth  CT    35     5 M 30-39        23:15    7:30/M
      35    Terry Talburtt          North Haven  CT     0      2 M  0- 0        23:20    7:32/M
      36    Todd Bakoledis          Chester  CT         43    12 M 40-49        23:24    7:33/M
      37    Lindsay Holmes          East Hampton  CT    24     1 F 20-29        23:26    7:34/M
      38    Todd Renz                                   0      3 M  0- 0        23:30    7:35/M
      39    Jeff Moretti            Guilford  CT        11     2 M  1-12        23:30    7:35/M
      40    Brittany Carroll        Clinton  CT         12     1 F  1-12        23:32    7:35/M
      41    Bandit Number  9000                                4 M  0- 0        23:33    7:36/M
      42    Buffy Harman            Guilford  CT        14     3 F 13-19        23:42    7:39/M
      43    Bill Kaplan             New Haven  CT       55     4 M 50-59        23:46    7:40/M
      44    Kate Rooney             Guilford  CT        16     4 F 13-19        23:51    7:42/M
      45    Kelly Gottlick          Madison  CT         42     2 F 40-49        23:53    7:42/M
      46    Madeline Snall          Guilford  CT        14     5 F 13-19        23:58    7:44/M
      47    Holly Davis             Guilford  CT        12     2 F  1-12        24:00    7:45/M
      48    Rachel Seltzer          Middletown  CT      22     2 F 20-29        24:08    7:47/M
      49    Anand Sekaran           West Hartford  CT   36     6 M 30-39        24:11    7:48/M
      50    Nancy Williams          Guilford  CT        36     1 F 30-39        24:11    7:48/M
      51    Tom Peterson            Madison  CT         52     5 M 50-59        24:14    7:49/M
      52    John Kelly              Guilford  CT        63     2 M 60-69        24:18    7:50/M
      53    Nicholas Leeming        Guilford  CT        13     5 M 13-19        24:20    7:51/M
      54    Michelle Brown          Deep River  Ct      42     3 F 40-49        24:24    7:52/M
      55    Kristen Gorecki         Cromwell  CT        17     6 F 13-19        24:39    7:57/M
      56    Kip Small               Guilford  CT        43    13 M 40-49        24:40    7:57/M
      57    John Thomas             Clinton  CT         65     3 M 60-69        24:43    7:58/M
      58    Cherie Anderson         Old Saybrook  CT    40     4 F 40-49        24:51    8:01/M
      59    Frank Ladore            New Haven  CT       34     7 M 30-39        24:52    8:01/M
      60    Carol Bertolini         Madison  CT         40     5 F 40-49        24:53    8:02/M
      61    Brittany McConnell      Centerbrook  CT     12     3 F  1-12        24:54    8:02/M
      62    Allison Lacasky         Norwalk  CT         26     3 F 20-29        24:55    8:02/M
      63    Quincy Small            Guilford  CT        14     7 F 13-19        25:08    8:06/M
      64    Bob Caligan             Madison  CT         53     6 M 50-59        25:21    8:11/M
      65    Chris Tunney            Clinton  CT         32     8 M 30-39        25:23    8:11/M
      66    Abbie Demusis           Guilford  CT        15     8 F 13-19        25:24    8:12/M
      67    Ashley Semses           Guilford  CT        17     9 F 13-19        25:27    8:13/M
      68    Dennis Sullivan         Guilford  CT        56     7 M 50-59        25:29    8:13/M
      69    Sarah Dworak            Killingworth  CT    24     4 F 20-29        25:35    8:15/M
      70    Molly Saunders          Guilford  CT        14    10 F 13-19        25:37    8:16/M
      71    Laurence Mart           Madison  Ct         53     8 M 50-59        25:40    8:17/M
      72    Brendan Culliton        Guilford  CT        14     6 M 13-19        25:43    8:18/M
      73    Sheryl Combs            New Haven  CT       33     2 F 30-39        25:54    8:21/M
      74    Randy Griffin           Madison  CT         53     2 F 50-59        25:55    8:22/M
      75    Matt Stager             Madison  CT         41    14 M 40-49        25:57    8:22/M
      76    Heather De Laurentis    Old Lyme  CT        29     5 F 20-29        25:59    8:23/M
      77    Kathleen Elliott        Guilford  CT        13    11 F 13-19        26:00    8:23/M
      78    Kelly Markiewicz        Guilford  CT        16    12 F 13-19        26:04    8:25/M
      79    Tom Shanahan            Southington  CT     58     9 M 50-59        26:05    8:25/M
      80    Tina Gorskey            South Glastonbury   35     3 F 30-39        26:06    8:25/M
      81    Jeff Bertolini          Madison  CT         38     9 M 30-39        26:08    8:26/M
      82    Rafael Ozdemirer        Cheshire  CT        0      5 M  0- 0        26:10    8:26/M
      83    Charles Reese           Guilford  CT        50    10 M 50-59        26:13    8:27/M
      84    Garrett Heher           Essex  CT           38    10 M 30-39        26:14    8:28/M
      85    Breton Haskins          Essex  CT           33    11 M 30-39        26:14    8:28/M
      86    Keith Brown             Guilford  CT        42    15 M 40-49        26:23    8:31/M
      87    Emily Ach                                   0      1 F  0- 0        26:23    8:31/M
      88    Amos Page               Guilford  CT        10     3 M  1-12        26:27    8:32/M
      89    Brendon Beebe           Guilford  CT        9      4 M  1-12        26:28    8:32/M
      90    Kim Dempsey             Madison  CT         32     4 F 30-39        26:29    8:33/M
      91    Kathryn Cyr             Westbrook  CT       9      4 F  1-12        26:31    8:33/M
      92    Tracy Rooney            Guilford  CT        44     6 F 40-49        26:36    8:35/M
      93    David Purushotom        Southington  CT     38    12 M 30-39        26:46    8:38/M
      94    Sean Duffy              Huntersville  NC    44    16 M 40-49        26:48    8:39/M
      95    Mark Miller             Madison  CT         37    13 M 30-39        26:49    8:39/M
      96    Griffin McShane         Madison  Ct          8     5 M  1-12        26:51    8:40/M
      97    Peter McShane           Madison  Ct         42    17 M 40-49        26:52    8:40/M
      98    Dayleen Bushnell        Old Saybrook  CT    38     5 F 30-39        26:52    8:40/M
      99    Eric Chester            North Haven  CT     35    14 M 30-39        26:53    8:40/M
     100    Lauren Cyr              Westbrook  CT       7      5 F  1-12        26:54    8:41/M
     101    Don Cyr                 Westbrook  CT       40    18 M 40-49        26:54    8:41/M
     102    MacKenzie Dostie        Guilford  CT        11     6 F  1-12        26:56    8:41/M
     103    Mollie Dostie           Guilford  CT        35     6 F 30-39        26:57    8:42/M
     104    Jayme Mart              Madison  Ct         44     7 F 40-49        26:58    8:42/M
     105    Dawna Daniel            New Haven  CT       33     7 F 30-39        27:00    8:43/M
     106    Dennis Culliton         Guilford  CT        46    19 M 40-49        27:01    8:43/M
     107    Nick Moretti            Guilford  CT         9     6 M  1-12        27:01    8:43/M
     108    Mike Moretti            Guilford  CT        38    15 M 30-39        27:03    8:44/M
     109    Terri Weiss             Madison  CT         54     3 F 50-59        27:03    8:44/M
     110    Janis D'Andrea          Guilford  CT        50     4 F 50-59        27:12    8:46/M
     111    Evelyn Dolan            Bolton  MA          44     8 F 40-49        27:15    8:47/M
     112    Jordon Russell          Madison  CT         44    20 M 40-49        27:19    8:49/M
     113    Peggy Butler            Madison  CT         39     8 F 30-39        27:20    8:49/M
     114    Tim Butler              Madison  CT         41    21 M 40-49        27:20    8:49/M
     115    Rebecca Rodbourn        Middletown  CT      33     9 F 30-39        27:24    8:50/M
     116    Ray Desjardins          Killingworth  CT    47    22 M 40-49        27:27    8:51/M
     117    Cheryl Robucci          W. Simsbury  CT     40     9 F 40-49        27:35    8:54/M
     118    Roman Sterzycki         Madison  CT         55    11 M 50-59        27:41    8:56/M
     119    Karen Febbraio          Guilford  CT        51     5 F 50-59        27:42    8:56/M
     120    Frank Hird              Guilford  CT        48    23 M 40-49        27:58    9:01/M
     121    Michael Wilder          Madison  CT         40    24 M 40-49        27:59    9:02/M
     122    Bandit Number  9001                                6 M  0- 0        28:01    9:02/M
     123    Linsay Rohr             Guilford  CT        14    13 F 13-19        28:01    9:02/M
     124    Eric Christensen                            0      7 M  0- 0        28:09    9:05/M
     125    Gaby Le Marier          Guilford  CT        15    14 F 13-19        28:09    9:05/M
     126    Bandit Number  9002                                8 M  0- 0        28:10    9:05/M
     127    Bandit Number  9003                                9 M  0- 0        28:13    9:06/M
     128    Paul Poth               Cambridge  MA       34    16 M 30-39        28:19    9:08/M
     129    Jerrette Zoner          Clinton  CT         38    10 F 30-39        28:19    9:08/M
     130    Tori Piraino            Guilford  CT        0      2 F  0- 0        28:23    9:09/M
     131    Kristen Mitchell        Guilford  CT        15    15 F 13-19        28:28    9:11/M
     132    Buddy Hartmann          Madison  CT         36    17 M 30-39        28:29    9:11/M
     133    Sandy Beaurais          Killingworth  CT    43    10 F 40-49        28:29    9:11/M
     134    Jay Thomas              Hartford  CT        38    18 M 30-39        28:49    9:18/M
     135    Darlene Riley           Cheshire  CT        32    11 F 30-39        28:53    9:19/M
     136    Tom Markiewicz          Guilford  CT        46    25 M 40-49        28:57    9:20/M
     137    Jim Palma               Somerville  MA      28     3 M 20-29        28:59    9:21/M
     138    Bandit Number  9004                               10 M  0- 0        29:13    9:25/M
     139    Linda Riera             Higganum  CT        40    11 F 40-49        29:19    9:27/M
     140    Jean Keller             Branford  CT        45    12 F 40-49        29:22    9:28/M
     141    Bill Fauzio             Guilford  CT        54    12 M 50-59        29:23    9:29/M
     142    Andrea Rizzo            Guilford  CT        12     7 F  1-12        29:23    9:29/M
     143    Helen Rizzo             Guilford  CT        48    13 F 40-49        29:24    9:29/M
     144    Joanne Choma                                0      3 F  0- 0        29:26    9:30/M
     145    Shannon Henderson       Clinton  CT         38    12 F 30-39        29:28    9:30/M
     146    Jackie Mc Cullough      Guilford  CT        48    14 F 40-49        29:35    9:33/M
     147    Annaliese Spaziano      Clinton  CT         27     6 F 20-29        29:37    9:33/M
     148    Sally Johnson           Harwinton  CT       46    15 F 40-49        29:44    9:35/M
     149    Logan Kozal             Guilford  CT        11     8 F  1-12        29:44    9:35/M
     150    Kim M. Cloutier         Unionville  CT      0      4 F  0- 0        29:45    9:36/M
     151    Sue Moretti             Guilford  CT        48    16 F 40-49        29:46    9:36/M
     152    Jeanne Czel             Guilford  CT        57     6 F 50-59        29:52    9:38/M
     153    Mark Rapuano            Clinton  CT         41    26 M 40-49        29:55    9:39/M
     154    Tricia Santi            Guilford  CT        51     7 F 50-59        29:58    9:40/M
     155    Pamela Lizdas           Manchester  CT      28     7 F 20-29        30:01    9:41/M
     156    Kalia Gottlick          Madison  CT         12     9 F  1-12        30:01    9:41/M
     157    Erica Forti             Madison  CT         30    13 F 30-39        30:11    9:44/M
     158    Julius Pasay            Guilford  Ct        18     7 M 13-19        30:13    9:45/M
     159    Bandit Number  9005                               11 M  0- 0        30:22    9:48/M
     160    Jane Gresham(paid By                         0     5 F  0- 0        30:25    9:49/M
     161    Sam Foster              Guilford  Ct        13     8 M 13-19        30:25    9:49/M
     162    Participant   386                            0    12 M  0- 0        30:26    9:49/M
     163    Bandit Number  9006                               13 M  0- 0        30:28    9:50/M
     164    Larry Case              Clinton  CT         62     4 M 60-69        30:28    9:50/M
     165    Bandit Number  9007                               14 M  0- 0        30:32    9:51/M
     166    Christopher Burkle      Guilford  CT        9      7 M  1-12        30:43    9:55/M
     167    Erin Staff              Guilford  CT        15    16 F 13-19        30:43    9:55/M
     168    Cindy Kozal             Guilford  CT        37    14 F 30-39        30:43    9:55/M
     169    Anissa Pesce            West Hartford  CT   24     8 F 20-29        30:44    9:55/M
     170    Lindsey Williams        Guilford  CT        0      6 F  0- 0        30:51    9:57/M
     171    Bandit Number  9008                               15 M  0- 0        30:54    9:58/M
     172    Bandit Number  9009                               16 M  0- 0        30:54    9:58/M
     173    Bonnie Frankel          Madison  CT         35    15 F 30-39        30:54    9:58/M
     174    Marc Gelven             Clinton  CT         33    19 M 30-39        30:56    9:59/M
     175    Mark Graveline          Clinton  CT         35    20 M 30-39        31:02   10:01/M
     176    Michael Marusic         Shelton  CT         46    27 M 40-49        31:08   10:03/M
     177    Katie Terwilliger       Guilford  CT        11    10 F  1-12        31:13   10:04/M
     178    Mandy Thompson          Guilford  CT        0      7 F  0- 0        31:17   10:05/M
     179    Michaela Parnell        Guilford  CT        0      8 F  0- 0        31:26   10:08/M
     180    Nikki Hostnik           Old Lyme  CT        34    16 F 30-39        31:31   10:10/M
     181    Dan Ladore              Milford  CT         48    28 M 40-49        31:33   10:11/M
     182    Diane Fahey             Madison  CT         49    17 F 40-49        31:37   10:12/M
     183    John Fahey              Madison  CT         53    13 M 50-59        31:37   10:12/M
     184    Christopher Peake       Clinton  CT         35    21 M 30-39        31:53   10:17/M
     185    James Galinsky          Madison  CT         47    29 M 40-49        32:00   10:19/M
     186    Lauren Young            Guilford  CT        15    17 F 13-19        32:06   10:21/M
     187    Carol White             Killingworth  CT    46    18 F 40-49        32:07   10:22/M
     188    Nelson Freeman          Killingworth  CT    66     5 M 60-69        32:09   10:22/M
     189    Alyssa Remington        Guilford  CT        16    18 F 13-19        32:12   10:23/M
     190    Christie Kinsella       Guilford  CT        15    19 F 13-19        32:14   10:24/M
     191    Shaelin Gottlick        Madison  CT         10    11 F  1-12        32:21   10:26/M
     192    Stephanie Carroll       Clinton  CT         9     12 F  1-12        32:29   10:29/M
     193    Lisa Kronauer           Madison  CT         42    19 F 40-49        32:30   10:29/M
     194    Marietta Lee            Madison  CT         34    17 F 30-39        32:30   10:29/M
     195    Bandit Number  9010                               17 M  0- 0        32:31   10:29/M
     196    Tess French             Guilford  CT        15    20 F 13-19        32:31   10:29/M
     197    Natalie Cignatta        Guilford  CT        15    21 F 13-19        32:32   10:30/M
     198    Julie Dillon            Stafford Springs  C 0      9 F  0- 0        32:34   10:30/M
     199    Katie Hagenow           Branford  CT        23     9 F 20-29        32:35   10:31/M
     200    Barbara Travisano       Madison  CT         56     8 F 50-59        32:36   10:31/M
     201    Alison Renkl            Clinton  CT         10    13 F  1-12        32:36   10:31/M
     202    Bandit Number  9011                               18 M  0- 0        32:36   10:31/M
     203    Kitty Palmer            Guilford  CT        50     9 F 50-59        32:36   10:31/M
     204    Shannon Mooney          Guilford  CT        14    22 F 13-19        32:38   10:32/M
     205    Jolie Boran             Clinton  CT         39    18 F 30-39        32:41   10:33/M
     206    Becca Bushnell          Guilford  CT        17    23 F 13-19        32:45   10:34/M
     207    Karen Dunn              Guilford  CT        17    24 F 13-19        32:45   10:34/M
     208    Nydia Peake             Clinton  CT         32    19 F 30-39        32:47   10:35/M
     209    Joe Gertner                                 0     19 M  0- 0        32:50   10:35/M
     210    Joan Tennenbaum-Pasa    Guilford  Ct        46    20 F 40-49        32:53   10:36/M
     211    Bernard St. George      Guilford  Ct        53    14 M 50-59        32:53   10:36/M
     212    Emily Taylor            Guilford  CT        10    14 F  1-12        32:56   10:37/M
     213    Joellen Simons          Killingworth  CT    35    20 F 30-39        32:58   10:38/M
     214    Luke Torrellas          Chester  CT         10     8 M  1-12        32:59   10:38/M
     215    Maryanne Daniel Torrell Clinton  CT         46    21 F 40-49        32:59   10:38/M
     216    Ram Taylor              Guilford  CT        51    15 M 50-59        33:01   10:39/M
     217    Martha Dielli           Madison  CT         41    22 F 40-49        33:03   10:40/M
     218    Terry Hershey           Guilford  CT        57    10 F 50-59        33:04   10:40/M
     219    Al Hershey              Guilford  CT        57    16 M 50-59        33:04   10:40/M
     220    Lisa Ferraro            Killingworth  CT    39    21 F 30-39        33:06   10:41/M
     221    Karen Brown             Guilford  CT        44    23 F 40-49        33:14   10:43/M
     222    Robert Mahoney          Guilford  Ct        69     6 M 60-69        33:24   10:46/M
     223    Dominique Ridka         Clinton  CT         42    24 F 40-49        33:28   10:48/M
     224    Bandit Number  9012                               20 M  0- 0        33:47   10:54/M
     225    Valerie Smith           Madison  CT         50    11 F 50-59        34:11   11:02/M
     226    Katherine Crabtree      Guilford  CT        13    25 F 13-19        34:19   11:04/M
     227    Fiana Vardy             Guilford  CT        13    26 F 13-19        34:20   11:05/M
     228    Marc Pasay              Guilford  Ct        19     9 M 13-19        34:20   11:05/M
     229    Ginger Armstrong        Canterbury  CT      42    25 F 40-49        34:39   11:11/M
     230    Ed Hargus               Gales Ferry  Ct     57    17 M 50-59        34:43   11:12/M
     231    Cheryl Renkl            Clinton  CT         40    26 F 40-49        34:48   11:14/M
     232    Lucy Foster             Guilford  Ct        16    27 F 13-19        35:05   11:19/M
     233    Ron Barndollar          Guilford  CT        54    18 M 50-59        36:08   11:39/M
     234    Nancy Barndollar        Guilford  CT        60     1 F 60-69        36:08   11:39/M
     235    Justine Graveline       Clinton  CT         33    22 F 30-39        38:10   12:19/M
     236    Marianne Purushotom     Southington  CT     38    23 F 30-39        38:10   12:19/M
     237    Synthia Liska           Madison  CT         32    24 F 30-39        38:38   12:28/M
     238    Kaitlin Burkle          Guilford  CT        17    28 F 13-19        38:38   12:28/M
     239    Christine Puciato       Madison  CT         34    25 F 30-39        38:38   12:28/M
     240    Peter Strauss           Guilford  CT        61     7 M 60-69        39:03   12:36/M
     241    Kellie Duggan           Guilford  CT        16    29 F 13-19        39:21   12:42/M
     242    James Kenefick          Guilford  CT        70     1 M 70-79        39:22   12:42/M
     243    Barbara Strauss         Guilford  CT        57    12 F 50-59        41:12   13:17/M
     244    Susan Strand            Torrington  CT      60     2 F 60-69        43:09   13:55/M
     245    Debby Vanshaick         Guilford  CT         0    10 F  0- 0        46:14   14:55/M
     246    Stacey Van-Shchaick Fo  Winchester  MA      33    26 F 30-39        46:14   14:55/M
     247    Martha Dieli            Madison  CT         40    27 F 40-49        46:27   14:59/M
     248    Rose Evans              Wallingford  CT     49    28 F 40-49        46:27   14:59/M
     249    Susan Sadowski          Madison  Ct         53    13 F 50-59        48:42   15:43/M
     250    Diane Ruggiero          Clinton  CT         36    27 F 30-39        49:10   15:52/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

37

6

19:25

6:16/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Carroll Clinton CT

12

40

23:32

7:35/M

2

Holly Davis Guilford CT

12

47

24:00

7:45/M

3

Brittany McConnell Centerbrook CT

12

61

24:54

8:02/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Flynn Guilford CT

17

24

22:30

7:15/M

2

Jordan Kozol Guilford CT

13

29

22:57

7:24/M

3

Buffy Harman Guilford CT

14

42

23:42

7:39/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Holmes East Hampton CT

24

37

23:26

7:34/M

2

Rachel Seltzer Middletown CT

22

48

24:08

7:47/M

3

Allison Lacasky Norwalk CT

26

62

24:55

8:02/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Williams Guilford CT

36

50

24:11

7:48/M

2

Sheryl Combs New Haven CT

33

73

25:54

8:21/M

3

Tina Gorskey South Glastonbury CT

35

80

26:06

8:25/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betsy Carroll Clinton CT

45

23

22:18

7:12/M

2

Kelly Gottlick Madison CT

42

45

23:53

7:42/M

3

Michelle Brown Deep River Ct

42

54

24:24

7:52/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas West Haven Ct

51

22

21:59

7:05/M

2

Randy Griffin Madison CT

53

74

25:55

8:22/M

3

Terri Weiss Madison CT

54

109

27:03

8:44/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Barndollar Guilford CT

60

234

36:08

11:39/M

2

Susan Strand Torrington CT

60

244

43:09

13:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Page Guilford CT

39

1

17:59

5:48/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack McShane Madison Ct

11

32

23:05

7:27/M

2

Jeff Moretti Guilford CT

11

39

23:30

7:35/M

3

Amos Page Guilford CT

10

88

26:27

8:32/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Moalli Guilford CT

14

10

20:43

6:41/M

2

Jordon Russell Madison CT

15

18

21:43

7:00/M

3

Darrel Graver Killingworth CT

15

26

22:37

7:18/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vincent Lindsley Norwalk Ct

27

9

19:50

6:24/M

2

Scott Trauner Wallingford CT

29

15

21:14

6:51/M

3

Jim Palma Somerville MA

28

137

28:59

9:21/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Bristol Old Saybrook Ct

31

5

19:04

6:09/M

2

John Riley Cheshire CT

31

14

21:10

6:50/M

3

Ken Skidmore Clinton CT

38

17

21:29

6:56/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Turk Killingworth CT

46

2

18:17

5:54/M

2

Jeff Heintz Wallingford CT

45

3

18:25

5:56/M

3

Bruce Beebe Guilford CT

43

4

18:56

6:06/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Sanders Jr Guilford CT

51

11

20:46

6:42/M

2

William Schaeffer Guilford CT

58

16

21:23

6:54/M

3

Jim Eagan West Haven CT

54

20

21:48

7:02/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

60

13

21:03

6:47/M

2

John Kelly Guilford CT

63

52

24:18

7:50/M

3

John Thomas Clinton CT

65

57

24:43

7:58/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Kenefick Guilford CT

70

242

39:22

12:42/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com