Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Oct16_AppleH_set1.shtml

Apple Harvest Festival 5K

Glastonbury, CT, October 16, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race winner Mike Keenan
Race winner Mike Keenan


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Apple Harvest Festival 5K
October 16, 2004 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Michael Keenan, Glastonbury, CT - 16:26
Traci Stefanik, West Hartford, CT - 19:21


58 Degrees

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Keenan          Glastonbury  CT     32 ***** M 30-39        16:26    5:18/M
       2    Jeffrey Townsend        Glastonbury  CT     32 ***** M 30-39        17:24    5:37/M
       3    Jimmy Grant             Glastonbury  CT     26 ***** M 19-29        17:34    5:40/M
       4    Michael Graziosi        Glastonbury  CT     42     1 M 40-49        17:40    5:42/M
       5    Brian Coe               Trumbull  CT        42     2 M 40-49        17:44    5:43/M
       6    John Paggioli           Marlborough  CT     39     1 M 30-39        17:52    5:46/M
       7    Jason Sparkowski        West Hartford  CT   44     3 M 40-49        17:53    5:46/M
       8    Mike Hebert             South Glastonbury   39     2 M 30-39        18:08    5:51/M
       9    Brendan Neary           Glastonbury  CT     19     1 M 19-29        18:13    5:53/M
      10    Rick O'Toole            Glastonbury  CT     33     3 M 30-39        18:13    5:53/M
      11    Kurt Bauer              Berlin  CT          37     4 M 30-39        18:18    5:54/M
      12    Jim Tharp               Andover  CT         43     4 M 40-49        18:19    5:55/M
      13    Tris Carta              Manchester  CT      49     5 M 40-49        18:23    5:56/M
      14    William Vincelette      Glastonbury  CT     35     5 M 30-39        18:25    5:56/M
      15    Ronald Knapp            West Hartford  CT   47     6 M 40-49        18:51    6:05/M
      16    Benjamin Witkowski      Novato  CA          26     2 M 19-29        18:57    6:07/M
      17    Tim Lamb                South Glastonbury   49     7 M 40-49        19:06    6:10/M
      18    Bill McGugan            Manchester  CT      49     8 M 40-49        19:07    6:10/M
      19    Roy Krause              Glastonbury  CT     33     6 M 30-39        19:11    6:11/M
      20    Patrick Salonia         Latham  NY          25     3 M 19-29        19:12    6:12/M
      21    Cliff Collins           E. Hampton  CT      44     9 M 40-49        19:15    6:13/M
      22    Traci Stefanik          West Hartford  CT   36 ***** F 30-39        19:21    6:15/M
      23    Rich Madden             Glastonbury  CT     43    10 M 40-49        19:21    6:15/M
      24    Stafford Brown          Monroe  CT          28     4 M 19-29        19:26    6:16/M
      25    Rick D'Auteuil          South Glastonbury   44    11 M 40-49        19:28    6:17/M
      26    Mike Saimond            South Windsor  CT   49    12 M 40-49        19:38    6:20/M
      27    Drew Hetherington       S.glastonbury  CT   18     1 M  1-18        19:48    6:23/M
      28    Steven Horchala         Stafford  CT        44    13 M 40-49        19:51    6:24/M
      29    Chris Wilcox            Glastonbury  CT     46    14 M 40-49        19:54    6:25/M
      30    Bill Landers            South Glastonbury   39     7 M 30-39        19:59    6:27/M
      31    Charles Whynacht        Glastonbury  CT     54     1 M 50-59        20:13    6:31/M
      32    Tony Hollister          East Hartford  CT   57     2 M 50-59        20:14    6:32/M
      33    Matthew Ancala          Rocky Hill  CT      41    15 M 40-49        20:15    6:32/M
      34    Dean Bolt               West Hartford  CT   50     3 M 50-59        20:15    6:32/M
      35    Carl Lundberg           Windsor  CT         43    16 M 40-49        20:16    6:32/M
      36    David McKinley          Hartford  CT        48    17 M 40-49        20:18    6:33/M
      37    Bruce Wilkins           Glastonbury  CT     51     4 M 50-59        20:40    6:40/M
      38    Fernando Rincon         Glastonbury  CT     33     8 M 30-39        20:42    6:41/M
      39    Manuel Astiasaran       Glastonbury  CT     45    18 M 40-49        20:46    6:42/M
      40    Tim Wilhide             Avon  CT            53     5 M 50-59        20:48    6:43/M
      41    David Bernaus           Glastonbury  CT     39     9 M 30-39        20:51    6:44/M
      42    Nick Mongillo           Cheshire  CT        44    19 M 40-49        20:54    6:45/M
      43    Michael Didato          Waterford  CT       43    20 M 40-49        20:56    6:45/M
      44    Dea Collins             East Hartford  CT   50 ***** F 50-59        20:56    6:45/M
      45    David Bruzik            Rocky Hill  CT      38    10 M 30-39        20:57    6:45/M
      46    Jonathan Wickliff       South Windsor  CT   14     2 M  1-18        21:05    6:48/M
      47    Ted Metzger             Glastonbury  CT     42    21 M 40-49        21:08    6:49/M
      48    Adam Young              South Glastonbury   32    11 M 30-39        21:09    6:49/M
      49    Kristen Kemp            Cranston  RI        36 ***** F 30-39        21:12    6:50/M
      50    Paul Kasakowol          Broadbrook  CT      37    12 M 30-39        21:12    6:50/M
      51    Lawrence Chaves         West Hartford  CT   59     6 M 50-59        21:13    6:51/M
      52    Michael Falcetta        Vernon  CT          13     3 M  1-18        21:17    6:52/M
      53    Matthew Falcetta        Vernon  CT          11     4 M  1-18        21:17    6:52/M
      54    Matthew Tobin           Glastonbury  CT     19     5 M 19-29        21:18    6:52/M
      55    Emily Walker            Marlborough  CT     33     1 F 30-39        21:20    6:53/M
      56    Jerrod Kennard          Glastonbury  CT     33    13 M 30-39        21:24    6:54/M
      57    Vianna Zimbel           Glastonbury  CT     51     1 F 50-59        21:27    6:55/M
      58    Louis Hernandez         Glastonbury  CT     38    14 M 30-39        21:31    6:56/M
      59    Kevin Hurley            Deep River  CT      33    15 M 30-39        21:41    7:00/M
      60    Timothy Dock            Glastonbury  CT     28     6 M 19-29        21:47    7:02/M
      61    Gary Sweet              Glastonbury  CT     56     7 M 50-59        21:49    7:02/M
      62    Andrew Neary            Glastonbury  CT     49    22 M 40-49        21:56    7:05/M
      63    Derek Johnson           Glastonbury  CT     45    23 M 40-49        22:00    7:06/M
      64    Matthew Skahill         West Hartford  CT   25     7 M 19-29        22:14    7:10/M
      65    Gary Hurley             Portland  CT        40    24 M 40-49        22:14    7:10/M
      66    Gary Kravetz            Lebanon  CT         47    25 M 40-49        22:36    7:17/M
      67    Rick Dabate             Glastonbury  CT     28     8 M 19-29        22:44    7:20/M
      68    Eric Claus              Glastonbury  CT     49    26 M 40-49        22:46    7:21/M
      69    Rob Sweeney             Unionville  CT      27     9 M 19-29        22:49    7:22/M
      70    Weston Brooks           Tolland  CT         38    16 M 30-39        22:54    7:23/M
      71    January Joslin          Glastonbury  CT     26     1 F 19-29        22:56    7:24/M
      72    Richard Baber           Glastonbury  CT     54     8 M 50-59        22:57    7:24/M
      73    Thomas King             Chaplin  CT         44    27 M 40-49        23:03    7:26/M
      74    Annamarie Beaulieu      Portland  CT        39     2 F 30-39        23:09    7:28/M
      75    Keith Hurley            Coventry  CT        38    17 M 30-39        23:10    7:28/M
      76    Ryan Olschefskie        Glastonbury  CT     27    10 M 19-29        23:13    7:29/M
      77    Scott Griffin           Hebron  CT          23    11 M 19-29        23:13    7:29/M
      78    Tim Savage              East Hampton  CT    35    18 M 30-39        23:14    7:30/M
      79    Mike Callahan           Simsbury  CT        54     9 M 50-59        23:15    7:30/M
      80    Tim Finnegan            South Windsor  CT   40    28 M 40-49        23:17    7:31/M
      81    Stephen Tolman          Vernon  CT          58    10 M 50-59        23:20    7:32/M
      82    Eric West               Stafford  CT        13     5 M  1-18        23:21    7:32/M
      83    Chris Darby             Portland  CT        33    19 M 30-39        23:29    7:35/M
      84    Matt Marseglia          Glastonbury  CT     35    20 M 30-39        23:29    7:35/M
      85    Brendan Fraher          Glastonbury  CT     60     1 M 60-99        23:38    7:37/M
      86    Edwina Newbury          Hartford  CT        46     1 F 40-49        23:39    7:38/M
      87    Randall Potterton       Andover  CT         45    29 M 40-49        23:41    7:38/M
      88    Charles Lamb            Glastonbury  CT     60     2 M 60-99        23:52    7:42/M
      89    Steven Laschever        West Hartford  CT   48    30 M 40-49        24:03    7:45/M
      90    Jim Petras              Glastonbury  CT     39    21 M 30-39        24:08    7:47/M
      91    Elizabeth Fitzpatrick   Glastonbury  CT     47     2 F 40-49        24:09    7:47/M
      92    George Ripley           South Glastonbury   56    11 M 50-59        24:13    7:49/M
      93    Doug Ryan               Glastonbury  CT     36    22 M 30-39        24:21    7:51/M
      94    Leland Maloon           Vernon  CT          52    12 M 50-59        24:23    7:52/M
      95    Daniel Salazar          Hartford  CT        47    31 M 40-49        24:36    7:56/M
      96    Steven Bauman           West Hartford  CT   42    32 M 40-49        24:48    8:00/M
      97    Participant   618                            0     1 M  0- 0        24:49    8:00/M
      98    Drew Vaughn             Glastonbury  CT     38    23 M 30-39        24:50    8:01/M
      99    Ethan Brysgel           Glastonbury  CT     31    24 M 30-39        24:51    8:01/M
     100    Robert Frenette         Andover  CT         37    25 M 30-39        24:54    8:02/M
     101    Chris Stone             East Hartford  CT   45    33 M 40-49        25:07    8:06/M
     102    Zane Lombardo           Portland  CT        10     6 M  1-18        25:07    8:06/M
     103    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    13 M 50-59        25:17    8:09/M
     104    Mike Gillon             Glastonbury  CT     24    12 M 19-29        25:17    8:09/M
     105    Gino D' Eliseo          Rocky Hill  CT      35    26 M 30-39        25:18    8:10/M
     106    Robert Aube Jr          Rocky Hill  CT      38    27 M 30-39        25:27    8:13/M
     107    Christine Villarreal    Glastonbury  CT     34     3 F 30-39        25:27    8:13/M
     108    Kristin Stone-Baran     Avon  CT            34     4 F 30-39        25:31    8:14/M
     109    Chris Carey             Glastonbury  CT     32    28 M 30-39        25:37    8:16/M
     110    Carmen Maloon           Vernon  CT          50     2 F 50-59        25:40    8:17/M
     111    Jean Ginnetty           South Glastonbury   42     3 F 40-49        25:42    8:17/M
     112    Mike Hetherington       S. Glastonbury  CT  47    34 M 40-49        25:50    8:20/M
     113    Ricky O' Donnell        Somers  CT          13     7 M  1-18        25:53    8:21/M
     114    Bob Marum               Simsbury  CT        64     3 M 60-99        25:56    8:22/M
     115    Gerold Muller           South Glastonbury   66     4 M 60-99        26:02    8:24/M
     116    Margot Lapoint          Marlborough  CT     42     4 F 40-49        26:03    8:24/M
     117    Guy Frost               East Hartford  CT   47    35 M 40-49        26:05    8:25/M
     118    Mark Gionet             Glastonbury  CT     46    36 M 40-49        26:05    8:25/M
     119    Paul SULLIVAN           South Glastonbury   51    14 M 50-59        26:07    8:25/M
     120    Ed O'Doherty            Glastonbury  CT     39    29 M 30-39        26:09    8:26/M
     121    Taisa Skubiak           Glastonbury  CT     30     5 F 30-39        26:15    8:28/M
     122    John Lopes              Enfield  CT         39    30 M 30-39        26:18    8:29/M
     123    Carrie O' Regan         East Hartford  CT   27     2 F 19-29        26:33    8:34/M
     124    Janet Clemens           Ellington  CT       37     6 F 30-39        26:39    8:36/M
     125    Christine Anderson      Glastonbury  CT     37     7 F 30-39        26:53    8:40/M
     126    Michael Loiacono        Glastonbury  CT     41    37 M 40-49        27:04    8:44/M
     127    Joe Loiacano            Austin  TX          38    31 M 30-39        27:04    8:44/M
     128    Maureen MacLellan       Unionville  CT      24     3 F 19-29        27:05    8:44/M
     129    Magdalena Capasso       Hamden  CT          30     8 F 30-39        27:07    8:45/M
     130    Igor Bochenkov          West Hartford  CT   30    32 M 30-39        27:21    8:49/M
     131    Eric Collins            Glastonbury  CT     31    33 M 30-39        27:26    8:51/M
     132    Bandit Number   900                                2 M  0- 0        27:27    8:51/M
     133    Melanie Dillon          Glastonbury  CT     32     9 F 30-39        27:40    8:55/M
     134    Judson Barker           Glastonbury  CT     56    15 M 50-59        27:40    8:55/M
     135    Harry Norman            South Glastonbury   37    34 M 30-39        27:43    8:56/M
     136    Scott Chadwell          East Hartford  CT   42    38 M 40-49        27:59    9:02/M
     137    Kyle Skene              Rocky Hill  CT      37    35 M 30-39        28:04    9:03/M
     138    Jessica Santos          Avon  CT            30    10 F 30-39        28:18    9:08/M
     139    Aimee Skene             Rocky Hill  CT      35    11 F 30-39        28:18    9:08/M
     140    Leigh Petras            Glastonbury  CT     38    12 F 30-39        28:21    9:09/M
     141    Michael Gieras          Glastonbury  CT     14     8 M  1-18        28:23    9:09/M
     142    Richard Tomlinson       Glastonbury  CT     68     5 M 60-99        28:24    9:10/M
     143    Ashley Kaminski         Glastonbury  CT     11     1 F  1-18        28:27    9:11/M
     144    Elizabeth Ferstler      West Roxbury  MA    41     5 F 40-49        28:30    9:12/M
     145    Tatiana Mazur           Glastonbury  CT     45     6 F 40-49        28:31    9:12/M
     146    Dan Moreland            Bristol  CT         29    13 M 19-29        28:41    9:15/M
     147    Richard Langley         Andover  CT         45    39 M 40-49        28:46    9:17/M
     148    Ricky Anderson          Glastonbury  CT      9     9 M  1-18        29:09    9:24/M
     149    Connie Bird             Rocky Hill  CT      44     7 F 40-49        29:23    9:29/M
     150    Darlene Scaglia         South Glastonbury   36    13 F 30-39        29:33    9:32/M
     151    Elmore Middleton        Bloomfield  CT      29    14 M 19-29        29:57    9:40/M
     152    Gary Titus, Sr.         Oakville  CT        52    16 M 50-59        30:10    9:44/M
     153    Devorah Brumberger      Hoboken  NJ         22     4 F 19-29        30:16    9:46/M
     154    Bruce Brumberger        Cheshire  CT        55    17 M 50-59        30:17    9:46/M
     155    Katie Graves            Portland  CT        37    14 F 30-39        30:26    9:49/M
     156    Suzanne Schultz         Portland  CT        33    15 F 30-39        30:26    9:49/M
     157    Lea Langley             Andover  CT         45     8 F 40-49        30:35    9:52/M
     158    Kathleen Kiernan-Pagani Glastonbury  CT     34    16 F 30-39        30:51    9:57/M
     159    Dean Pagani             Glastonbury  CT     43    40 M 40-49        30:52    9:57/M
     160    Richard Wingard         Glastonbury  CT     46    41 M 40-49        31:10   10:03/M
     161    Andrea King             Glastonbury  CT     44     9 F 40-49        31:11   10:04/M
     162    Sharon Shepherd         Cromwell  CT        27     5 F 19-29        31:29   10:09/M
     163    Abigail Marks           Middletown  CT      27     6 F 19-29        31:30   10:10/M
     164    Wendy Tolman-Andrews    Vernon  CT          34    17 F 30-39        31:31   10:10/M
     165    Kathy Dewey             South Glastonbury   40    10 F 40-49        31:43   10:14/M
     166    Jennifer Olsen          Glastonbury  CT     32    18 F 30-39        31:44   10:14/M
     167    Catherine Knaus         Glastonbury  CT     33    19 F 30-39        31:48   10:15/M
     168    Katherine Wilson        Glastonbury  CT     59     3 F 50-59        32:01   10:20/M
     169    Andrea Curry            Cromwell  CT        26     7 F 19-29        32:09   10:22/M
     170    Tina Bongiovanni        Manchester  CT      27     8 F 19-29        32:09   10:22/M
     171    Valerie Donovan         Rocky Hill  CT      49    11 F 40-49        32:36   10:31/M
     172    Allison Hoagland        Glastonbury  CT     25     9 F 19-29        32:45   10:34/M
     173    Lisa Piechowski         Glastonbury  CT     48    12 F 40-49        32:55   10:37/M
     174    Carolyn Gerber          Glastonbury  CT     62     1 F 60-99        33:22   10:46/M
     175    Melanie Champion        Meriden  CT         46    13 F 40-49        33:44   10:53/M
     176    Lisa Cardozo            Naugatuck  CT       28    10 F 19-29        33:47   10:54/M
     177    Karen Cardozo           Naugatuck  CT       26    11 F 19-29        33:48   10:54/M
     178    Ed Snyder               Wallingford  CT     58    18 M 50-59        33:50   10:55/M
     179    Dan Assard              Manchester  CT      44    42 M 40-49        33:57   10:57/M
     180    Lori Palatine           Glastonbury  CT     45    14 F 40-49        34:31   11:08/M
     181    Mark Mc Keever          Glastonbury  CT     50    19 M 50-59        34:35   11:09/M
     182    James Kiczuk            New Britain  CT     57    20 M 50-59        34:58   11:17/M
     183    Pamela Thompson         Marlborough  CT     36    20 F 30-39        35:04   11:19/M
     184    Carolyn Underwood       Glastonbury  CT     29    12 F 19-29        35:12   11:21/M
     185    Margie Craig            Glastonbury  CT     42    15 F 40-49        35:13   11:22/M
     186    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT   71     2 F 60-99        36:33   11:47/M
     187    Skiyea Nieves           Manchester  CT      41    16 F 40-49        37:27   12:05/M
     188    Jill Sweeney            Chicopee  MA        35    21 F 30-39        38:20   12:22/M
     189    Liz Solecki             West Hartford  CT   39    22 F 30-39        40:44   13:08/M
     190    Mike Mathews            West Hartford  CT   38    36 M 30-39        41:55   13:31/M
     191    Rosanne Bray            Fort Lee  NJ        73     3 F 60-99        49:50   16:05/M
     192    Shirley Swanson         Glastonbury  CT     64     4 F 60-99        51:59   16:46/M
     193    Margie Mathews          West Hartford  CT   37    23 F 30-39        51:59   16:46/M
     194    Carol Mathews           Glastonbury  CT     69     5 F 60-99        52:12   16:50/M
     195    Lisa Silva              Glastonbury  CT     36    24 F 30-39        52:44   17:01/M
     196    Jose Carlos Silva       Glastonbury  CT     39    37 M 30-39        52:44   17:01/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Traci Stefanik West Hartford CT

36

22

19:21

6:15/M

2

Dea Collins East Hartford CT

50

44

20:56

6:45/M

3

Kristen Kemp Cranston RI

36

49

21:12

6:50/M

 
Top

Women 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Kaminski Glastonbury CT

11

143

28:27

9:11/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

January Joslin Glastonbury CT

26

71

22:56

7:24/M

2

Carrie O' Regan East Hartford CT

27

123

26:33

8:34/M

3

Maureen MacLellan Unionville CT

24

128

27:05

8:44/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Walker Marlborough CT

33

55

21:20

6:53/M

2

Annamarie Beaulieu Portland CT

39

74

23:09

7:28/M

3

Christine Villarreal Glastonbury CT

34

107

25:27

8:13/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edwina Newbury Hartford CT

46

86

23:39

7:38/M

2

Elizabeth Fitzpatrick Glastonbury CT

47

91

24:09

7:47/M

3

Jean Ginnetty South Glastonbury CT

42

111

25:42

8:17/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vianna Zimbel Glastonbury CT

51

57

21:27

6:55/M

2

Carmen Maloon Vernon CT

50

110

25:40

8:17/M

3

Katherine Wilson Glastonbury CT

59

168

32:01

10:20/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Gerber Glastonbury CT

62

174

33:22

10:46/M

2

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

71

186

36:33

11:47/M

3

Rosanne Bray Fort Lee NJ

73

191

49:50

16:05/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Keenan Glastonbury CT

32

1

16:26

5:18/M

2

Jeffrey Townsend Glastonbury CT

32

2

17:24

5:37/M

3

Jimmy Grant Glastonbury CT

26

3

17:34

5:40/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Drew Hetherington S.glastonbury CT

18

27

19:48

6:23/M

2

Jonathan Wickliff South Windsor CT

14

46

21:05

6:48/M

3

Michael Falcetta Vernon CT

13

52

21:17

6:52/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Neary Glastonbury CT

19

9

18:13

5:53/M

2

Benjamin Witkowski Novato CA

26

16

18:57

6:07/M

3

Patrick Salonia Latham NY

25

20

19:12

6:12/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

39

6

17:52

5:46/M

2

Mike Hebert South Glastonbury CT

39

8

18:08

5:51/M

3

Rick O'Toole Glastonbury CT

33

10

18:13

5:53/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Graziosi Glastonbury CT

42

4

17:40

5:42/M

2

Brian Coe Trumbull CT

42

5

17:44

5:43/M

3

Jason Sparkowski West Hartford CT

44

7

17:53

5:46/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Whynacht Glastonbury CT

54

31

20:13

6:31/M

2

Tony Hollister East Hartford CT

57

32

20:14

6:32/M

3

Dean Bolt West Hartford CT

50

34

20:15

6:32/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Fraher Glastonbury CT

60

85

23:38

7:37/M

2

Charles Lamb Glastonbury CT

60

88

23:52

7:42/M

3

Bob Marum Simsbury CT

64

114

25:56

8:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com