Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Nov6_Turkey_set1.shtml

Turkey Hunt Run 5K

Bridgeport, CT, November 6, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner David Hennessey
Race Winner David Hennessey


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Turkey Hunt Run
November 6, 2004 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

David Hennessey, Bridgeport, CT - 15:31
Michelle Covino Deaso, Fairfield, CT - 21:16


47 Degrees
WINDY

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
      1    Dave Hennessey          Bridgeport  CT      22 ***** M 20-29        15:31    5:00/M
      2    Brent Perdizet          Bridgeport  CT      28     1 M 20-29        16:34    5:21/M
      3    Anthony Kelly           Fairfield  CT       41     1 M 40-49        17:31    5:39/M
      4    Joe Reis                Yonkers  NY         36     1 M 30-39        17:50    5:45/M
      5    Marcos Ribeiro          New Rochelle  NY    33     2 M 30-39        18:00    5:48/M
      6    Brian Coe               Trumbull  CT        42     2 M 40-49        18:15    5:53/M
      7    Paul Moyse              Monroe  CT          50     1 M 50-59        18:40    6:01/M
      8    Albert Muir             Ansonia  CT         40     3 M 40-49        18:53    6:05/M
      9    Stafford Brown          Monroe  CT          28     2 M 20-29        18:56    6:06/M
     10    Yves McGale             New Canaan  CT      42     4 M 40-49        18:59    6:07/M
     11    Daniel Laudati          Hamden  CT          15     1 M 13-15        19:12    6:12/M
     12    Jeffrey Swan            Fairfield  CT       15     2 M 13-15        19:17    6:13/M
     13    Ray Vogt                Fairfield  CT       42     5 M 40-49        19:23    6:15/M
     14    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        19:36    6:19/M
     15    Peter Clark             Hamden  CT          25     3 M 20-29        19:43    6:22/M
     16    David Silva                                 37     3 M 30-39        19:51    6:24/M
     17    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     4 M 20-29        19:53    6:25/M
     18    Bill Hunter             Fairfield  CT       42     6 M 40-49        20:12    6:31/M
     19    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      39     4 M 30-39        20:26    6:35/M
     20    Scott Trauner           Wallingford  CT     29     5 M 20-29        20:40    6:40/M
     21    Ed Perez                West Haven  CT      37     5 M 30-39        20:42    6:41/M
     22    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       54     2 M 50-59        20:48    6:43/M
     23    Christopher Moyse       Monroe  CT          16     1 M 16-19        20:50    6:43/M
     24    Jeffrey McGregor        Shelton  CT         29     6 M 20-29        20:52    6:44/M
     25    Eric Johnson            Fairfield  CT       32     6 M 30-39        21:09    6:49/M
     26    Stuart Swan             Fairfield  CT       47     7 M 40-49        21:15    6:51/M
      27    Michele Covino Deaso    Fairfield  CT       41 ***** F 40-49        21:16    6:52/M
      28    Jim Ryan                Waterbury  CT       50     3 M 50-59        21:17    6:52/M
     29    Michael Piquette        Trumbull  CT        46     8 M 40-49        21:18    6:52/M
     30    Jim Eagan               West Haven  CT      54     4 M 50-59        21:34    6:57/M
     31    Richard Pancoast        Stratford  CT       50     5 M 50-59        21:36    6:58/M
     32    Christian Herlihy       New Haven  CT       28     7 M 20-29        21:38    6:59/M
     33    Sholom Ellenberg        Easton  CT          34     7 M 30-39        21:40    6:59/M
     34    Mario Guevara           Woodbridge  CT      45     9 M 40-49        21:41    7:00/M
     35    Larry Inge              New Haven  CT       56     6 M 50-59        21:55    7:04/M
     36    Bob Laudati             Hamden  CT          48    10 M 40-49        21:57    7:05/M
     37    Pat Cordle                                  48    11 M 40-49        21:59    7:05/M
     38    Bryan Stephan           Fairfield  CT       13     3 M 13-15        22:11    7:09/M
     39    Bob Sabre               Fairfield  CT       54     7 M 50-59        22:12    7:10/M
     40    Joseph Brady            Fairfield  CT       46    12 M 40-49        22:14    7:10/M
     41    Vincent Dipalma         Bridgeport  CT      45    13 M 40-49        22:37    7:18/M
     42    Tom Gillon              Trumbull  CT        58     8 M 50-59        22:43    7:20/M
     43    Jon Garrity             Monroe  CT          43    14 M 40-49        22:50    7:22/M
     44    Matthew Stephan         Fairfield  CT       16     2 M 16-19        22:53    7:23/M
      45    Lauren Mappa            Fairfield  CT       40     1 F 40-49        22:54    7:23/M
      46    J.t. Perkins            Fairfield  CT       15     4 M 13-15        23:02    7:26/M
     47    Jason Howard            Norwalk  CT         51     9 M 50-59        23:06    7:27/M
     48    Michael Buchina         New Haven  CT       45    15 M 40-49        23:19    7:31/M
     49    Brian Schofield-Bodt    Shelton  CT         50    10 M 50-59        23:23    7:33/M
      50    Lucia Chapman           Bedford  NY         46     2 F 40-49        23:24    7:33/M
      51    Tod Tanis               Fairfield  CT       50    11 M 50-59        23:32    7:35/M
      52    Kathy Morison           Monroe  CT          45     3 F 40-49        23:36    7:37/M
      53    Dennis Phillips         Oxford  CT          43    16 M 40-49        23:37    7:37/M
     54    Marsh Johnson           Shelton  CT         43    17 M 40-49        23:38    7:37/M
     55    Ben Mattheis            Cheshire  CT        51    12 M 50-59        23:40    7:38/M
     56    Paul Ribnicky           Stratford  CT       49    18 M 40-49        23:43    7:39/M
     57    Rich Marqua             Fairfield  CT       48    19 M 40-49        23:45    7:40/M
     58    David Marseli           Stamford  CT        35     8 M 30-39        23:47    7:40/M
     59    Chris Stern             Fairfield  CT       13     5 M 13-15        23:49    7:41/M
      60    Christina Demico        Stratford  CT       34     1 F 30-39        23:56    7:43/M
      61    Patrick Bosse           Fairfield  CT       44    20 M 40-49        24:01    7:45/M
     62    Paul Tolentino          Westport  CT        51    13 M 50-59        24:02    7:45/M
     63    Rob Stephan             Fairfield  CT       47    21 M 40-49        24:02    7:45/M
     64    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       53     1 F 50-59        24:08    7:47/M
     65    Caitlin Bosse           Fairfield  CT       32     2 F 30-39        24:10    7:48/M
     66    Hale Sargent            Westport  CT        51    14 M 50-59        24:21    7:51/M
     67    Participant   289                            0     1 M  0- 0        24:21    7:51/M
     68    Vincent Valente         Stratford  CT       12     1 M  1-12        24:22    7:52/M
     69    Isabella Corso          Ridgefield  CT      11     1 F  1-12        24:23    7:52/M
     70    Ryan Dunn               Vestal  NY          19     3 M 16-19        24:42    7:58/M
     71    Cassandra Andrade       Scarsdale  NY       18     1 F 16-19        24:43    7:58/M
     72    Dianne Andreoli         Bethany  CT         39     3 F 30-39        24:44    7:59/M
     73    Participant   290                            0     2 M  0- 0        24:51    8:01/M
     74    Kathryn Cole            New Haven  CT       22     1 F 20-29        24:52    8:01/M
     75    Edward Piquette         Bridgeport  CT      48    22 M 40-49        24:52    8:01/M
     76    Sara Fucci              Bridgeport  CT      24     2 F 20-29        24:57    8:03/M
     77    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34     4 F 30-39        25:05    8:05/M
     78    Christina Ciufo         Stratford  CT       30     5 F 30-39        25:08    8:06/M
     79    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         37     6 F 30-39        25:19    8:10/M
     80    Dawn Bolling            Norwalk  CT         40     4 F 40-49        25:28    8:13/M
     81    Gregory Lynch           Monroe  CT          11     2 M  1-12        25:29    8:13/M
     82    Gerald Lynch            Monroe  CT          40    23 M 40-49        25:29    8:13/M
     83    Jackson Kulk            Fairfield  CT       33     9 M 30-39        25:31    8:14/M
     84    Barrett True            Windsor  CT         67     2 M 60-69        25:35    8:15/M
     85    George Huffman          Shelton  CT         47    24 M 40-49        25:39    8:16/M
     86    Kara Steele             New Haven  CT       14     1 F 13-15        25:45    8:18/M
     87    Jack Howell             Easton  CT          69     3 M 60-69        25:51    8:20/M
     88    Joseph Steele           New Haven  CT       51    15 M 50-59        25:51    8:20/M
     89    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    16 M 50-59        25:56    8:22/M
     90    Bethann Balaszi                             25     3 F 20-29        26:02    8:24/M
     91    Michael Valente         Stratford  CT       47    25 M 40-49        26:04    8:25/M
     92    Kim Remetta             Milford  CT         49    26 M 40-49        26:06    8:25/M
     93    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT        45     5 F 40-49        26:23    8:31/M
     94    Michael Young           New Haven  CT       28     8 M 20-29        26:26    8:32/M
     95    Daniel Gagliano         Westport  CT        15     6 M 13-15        26:32    8:34/M
     96    Jason Corsi             Bridgeport  CT      30    10 M 30-39        26:32    8:34/M
     97    Liz Jansen              Stratford  CT       38     7 F 30-39        26:39    8:36/M
     98    Robert Levy             Hamden  CT          41    27 M 40-49        26:42    8:37/M
     99    Stephen Habetz Jr       Fairfield  CT       42    28 M 40-49        26:50    8:39/M
    100    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     1 M 70-79        26:54    8:41/M
    101    Trish Sullivan          Fairfield  CT       39     8 F 30-39        26:56    8:41/M
    102    Dave Rabinove           Shelton  CT         47    29 M 40-49        27:01    8:43/M
    103    Brian Leone             Shelton  CT         58    17 M 50-59        27:05    8:44/M
    104    Jennifer Williamson     Trumbull  CT        34     9 F 30-39        27:17    8:48/M
    105    Stephen Habetz I I I    Fairfield  CT       13     7 M 13-15        27:17    8:48/M
    106    Don Stacom              Burlington  CT      46    30 M 40-49        27:22    8:50/M
    107    Joseph Krajci           Fairfield  CT       55    18 M 50-59        27:26    8:51/M
    108    Tara Marqua             Fairfield  CT       13     2 F 13-15        27:26    8:51/M
    109    Louis Gagliano          Westport  CT        60     4 M 60-69        27:29    8:52/M
    110    Richard Muldoon         West Haven  CT      8      3 M  1-12        27:33    8:53/M
    111    Fred Oswald             Sandy Hook  CT      58    19 M 50-59        27:34    8:54/M
    112    Renee Lazor             Monroe  CT          36    10 F 30-39        27:45    8:57/M
    113    George Franco           Bridgeport  CT      47    31 M 40-49        27:46    8:57/M
    114    Ken Furnes              Monroe  CT          48    32 M 40-49        27:47    8:58/M
    115    Donna Cramond           Monroe  CT          55     2 F 50-59        27:49    8:58/M
    116    Michael O' Neil         New York  NY        37    11 M 30-39        27:53    9:00/M
    117    Eric Perkins            Fairfield  CT       12     4 M  1-12        27:55    9:00/M
    118    Kristin Veenema         Rocky Hill  CT      23     4 F 20-29        27:55    9:00/M
    119    James Shyer             Easton  CT          36    12 M 30-39        27:59    9:02/M
    120    Cindy Schofield-Bodt    Shelton  CT         46     6 F 40-49        28:03    9:03/M
    121    Kevin Kynoch            Easton  CT          44    33 M 40-49        28:03    9:03/M
    122    Chris Lee               Fairfield  CT       43    34 M 40-49        28:04    9:03/M
    123    John Peterson           Bridgeport  CT      46    35 M 40-49        28:08    9:05/M
    124    Frances Goulart         Ridgefield  CT      66     1 F 60-69        28:35    9:13/M
    125    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    11 F 30-39        28:39    9:15/M
    126    Melanie Champion        Meriden  CT         46     7 F 40-49        28:39    9:15/M
    127    Elaine Gratripaid       Stratford  CT       35    12 F 30-39        28:50    9:18/M
    128    Briana Corso            Ridgefield  CT      11     2 F  1-12        28:53    9:19/M
    129    Clint Corso             Ridgefield  CT       7     5 M  1-12        28:57    9:20/M
    130    Stan Wolpiuk            Trumbull  CT        52    20 M 50-59        29:07    9:24/M
    131    Olivia Backhaus         Milford  CT          8     3 F  1-12        29:17    9:27/M
    132    Jessica Oswald          Sandy Hook  CT      20     5 F 20-29        29:22    9:28/M
    133    Christi Jo Christian    Monroe  CT          28     6 F 20-29        29:24    9:29/M
    134    Michael Polydoroff      Bridgeport  CT      34    13 M 30-39        29:36    9:33/M
    135    Erica McGale            New Canaan  CT      11     4 F  1-12        29:43    9:35/M
    136    Heather McCrea          Fairfield  CT       43     8 F 40-49        29:47    9:36/M
    137    Ann Munnelly            Greenwich  CT       47     9 F 40-49        29:48    9:37/M
    138    Vivian Quiles           Bridgeport  CT      35    13 F 30-39        29:49    9:37/M
    139    Lisa O' Neil            New York  NY        39    14 F 30-39        30:02    9:41/M
    140    Lisa Griffin            Hamden  CT          38    15 F 30-39        30:08    9:43/M
    141    Todd Binder             Trumbull  CT        33    14 M 30-39        30:12    9:45/M
    142    Grant Binder            Brooklyn  NY        30    15 M 30-39        30:13    9:45/M
    143    Carol Marinaccio        Trumbull  CT        52     3 F 50-59        30:32    9:51/M
    144    Trish Zilliox           Fairfield  CT       27     7 F 20-29        30:35    9:52/M
    145    Amy Stahle              Fairfield  CT       39    16 F 30-39        31:10   10:03/M
    146    Judy Eckert             Stratford  CT       43    10 F 40-49        31:38   10:12/M
    147    Paul Theroux            Trumbull  CT        55    21 M 50-59        31:40   10:13/M
    148    Ed Butler               Monroe  CT          71     2 M 70-79        31:45   10:15/M
    149    Robert Backhaus         Milford  CT          9     6 M  1-12        32:16   10:25/M
    150    John Seres              Bridgeport  CT      72     3 M 70-79        32:22   10:26/M
    151    Susan Feldman           Easton  CT          49    11 F 40-49        32:31   10:29/M
    152    Edward Snyder           Wallingford  CT     58    22 M 50-59        32:45   10:34/M
    153    Linda Dipalma           Bridgeport  CT      45    12 F 40-49        33:08   10:41/M
    154    Sofia Tuschi            Fairfield  CT       20     8 F 20-29        33:41   10:52/M
    155    Kendrick Takeda         Fairfield  CT       16     4 M 16-19        33:51   10:55/M
    156    Marien Valente          Stratford  CT       39    17 F 30-39        34:23   11:05/M
    157    Maurya Keating          Fairfield  CT       43    13 F 40-49        34:32   11:08/M
    158    Gioia Riccio            Westport  CT        38    18 F 30-39        35:08   11:20/M
    159    Kimberly Mora           Shelton  CT         25     9 F 20-29        35:14   11:22/M
    160    Eric Takeda             Fairfield  CT       13     8 M 13-15        35:28   11:26/M
    161    Katsuo Takeda           Stamford  CT        49    36 M 40-49        35:30   11:27/M
    162    Junior Johnson          Shelton  CT         11     7 M  1-12        36:08   11:39/M
    163    Bill Bepko              Monroe  CT          50    23 M 50-59        36:22   11:44/M
    164    Amy Zullo               Norwalk  CT         34    19 F 30-39        36:22   11:44/M
    165    Anthony Kelly           Fairfield  CT       41    37 M 40-49        36:23   11:44/M
    166    Y.m. Naci               Stratford  CT       81     1 M 80-99        37:13   12:00/M
    167    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         46    14 F 40-49        37:48   12:12/M
    168    Warren Johnson          Bridgeport  CT      8      8 M  1-12        38:23   12:23/M
    169    Margaret Pinheiro       Milford  CT         44    15 F 40-49        38:35   12:27/M
    170    Marsha Cordle           Monroe  CT          53     4 F 50-59        39:57   12:53/M
    171    Christine Keating       Fairfield  CT       14     3 F 13-15        41:42   13:27/M
    172    Christopher Shea        Trumbull  CT        11     9 M  1-12        44:20   14:18/M
    173    Cynthia O' Neill        Redding  CT         41    16 F 40-49        44:26   14:20/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Covino Deaso Fairfield CT

41

27

21:16

6:52/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

11

69

24:23

7:52/M

2

Briana Corso Ridgefield CT

11

128

28:53

9:19/M

3

Olivia Backhaus Milford CT

8

131

29:17

9:27/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Steele New Haven CT

14

86

25:45

8:18/M

2

Tara Marqua Fairfield CT

13

108

27:26

8:51/M

3

Christine Keating Fairfield CT

14

171

41:42

13:27/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cassandra Andrade Scarsdale NY

18

71

24:43

7:58/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Cole New Haven CT

22

74

24:52

8:01/M

2

Sara Fucci Bridgeport CT

24

76

24:57

8:03/M

3

Bethann Balaszi  

25

90

26:02

8:24/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Demico Stratford CT

34

60

23:56

7:43/M

2

Caitlin Bosse Fairfield CT

32

65

24:10

7:48/M

3

Dianne Andreoli Bethany CT

39

72

24:44

7:59/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Mappa Fairfield CT

40

45

22:54

7:23/M

2

Lucia Chapman Bedford NY

46

50

23:24

7:33/M

3

Kathy Morison Monroe CT

45

52

23:36

7:37/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Zuckerman Fairfield CT

53

64

24:08

7:47/M

2

Donna Cramond Monroe CT

55

115

27:49

8:58/M

3

Carol Marinaccio Trumbull CT

52

143

30:32

9:51/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frances Goulart Ridgefield CT

66

124

28:35

9:13/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Hennessey Bridgeport CT

22

1

15:31

5:00/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vincent Valente Stratford CT

12

68

24:22

7:52/M

2

Gregory Lynch Monroe CT

11

81

25:29

8:13/M

3

Richard Muldoon West Haven CT

8

110

27:33

8:53/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Laudati Hamden CT

15

11

19:12

6:12/M

2

Jeffrey Swan Fairfield CT

15

12

19:17

6:13/M

3

Bryan Stephan Fairfield CT

13

38

22:11

7:09/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Moyse Monroe CT

16

23

20:50

6:43/M

2

Matthew Stephan Fairfield CT

16

44

22:53

7:23/M

3

Ryan Dunn Vestal NY

19

70

24:42

7:58/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brent Perdizet Bridgeport CT

28

2

16:34

5:21/M

2

Stafford Brown Monroe CT

28

9

18:56

6:06/M

3

Peter Clark Hamden CT

25

15

19:43

6:22/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Reis Yonkers NY

36

4

17:50

5:45/M

2

Marcos Ribeiro New Rochelle NY

33

5

18:00

5:48/M

3

David Silva  

37

16

19:51

6:24/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Kelly Fairfield CT

41

3

17:31

5:39/M

2

Brian Coe Trumbull CT

42

6

18:15

5:53/M

3

Albert Muir Ansonia CT

40

8

18:53

6:05/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

50

7

18:40

6:01/M

2

Stephen Sylvestro Fairfield CT

54

22

20:48

6:43/M

3

Jim Ryan Waterbury CT

50

28

21:17

6:52/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

14

19:36

6:19/M

2

Barrett True Windsor CT

67

84

25:35

8:15/M

3

Jack Howell Easton CT

69

87

25:51

8:20/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarella Stratford CT

73

100

26:54

8:41/M

2

Ed Butler Monroe CT

71

148

31:45

10:15/M

3

John Seres Bridgeport CT

72

150

32:22

10:26/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Y.m. Naci Stratford CT

81

166

37:13

12:00/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com