Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Nov14_Wester_set1.shtml

Westerly K of C 5 km Road Race

Westerly, CT, November 14, 2004

Results

Results By SNERRO, LLC



Westerly K of C 5 km Road Race
Westerly, CT 
Overall Finish List 
November 14, 2004 
Results By SNERRO, LLC 

After a snowy Saturday, Sunday dawned cold, clear and dry. 50 hearty runners rebuffed, by yesterday’s snow showed how it is done in Westerly. Dennis Crowe and Jerah Ventresser showed how faster than their respective divisions and enjoyed the K of C chowder and warm hall longer and earlier than their respective divisions.

Place Name City Age Age Group Time Pace. 
     1    Dennis Crowe                                56     1 M 50-59      17:00.0   17:00/M
     2    Mark Burbelo                                48     1 M 40-49      17:30.0   17:30/M
     3    Kevin Agnello                               14     1 M  2-15      18:00.0   18:00/M
     4    Ethan Ruhe                                  14     2 M  2-15      18:07.0   18:07/M
     5    Jeff Walker                                 40     2 M 40-49      18:32.0   18:32/M
     6    Mark Manor                                  44     3 M 40-49      18:48.0   18:48/M
     7    Mike Darien                                 53     2 M 50-59      18:53.0   18:53/M
     8    Josh Kirkwood                               14     3 M  2-15      19:10.0   19:10/M
     9    Paul Andruskiewicz                          45     4 M 40-49      19:11.0   19:11/M
    10    Stephen Schonning                           40     5 M 40-49      19:14.0   19:14/M
    11    Jim Cherenzia                               43     6 M 40-49      19:27.0   19:27/M
    12    Ryan Lenihan                                13     4 M  2-15      19:35.0   19:35/M
    13    David Rizzo                                 37     1 M 30-39      20:13.0   20:13/M
    14    Michael Vettese                             13     5 M  2-15      20:16.0   20:16/M
    15    Way Hedding                                 55     3 M 50-59      20:49.0   20:49/M
    16    Thomas Toscano III                          38     2 M 30-39      20:54.0   20:54/M
    17    Shawn Lacey                                 39     3 M 30-39      21:15.0   21:15/M
    18    Mark Steel                                  37     4 M 30-39      21:35.0   21:35/M
    19    Frank Kune                                  13     6 M  2-15      21:40.0   21:40/M
    20    Joe Light                                   57     4 M 50-59      21:55.0   21:55/M
    21    Jerah Ventreser                             30     1 F 30-39      22:03.0   22:03/M
    22    Stephen Lupo                                44     7 M 40-49      22:05.0   22:05/M
    23    Steve Arbuckle                              54     5 M 50-59      22:17.0   22:17/M
    24    Mary Griffin                                44     1 F 40-49      22:21.0   22:21/M
    25    Stephen Avery                               49     8 M 40-49      22:47.0   22:47/M
    26    Abby Singer                                 13     1 F  2-15      23:18.0   23:18/M
    27    Andrew Tobin                                13     7 M  2-15      23:33.0   23:33/M
    28    Jerry Proulx                                54     6 M 50-59      23:41.0   23:41/M
    29    Mark Lenihan                                41     9 M 40-49      23:45.0   23:45/M
    30    Randi Parrilla                              11     2 F  2-15      23:47.0   23:47/M
    31    Dave Simmons                                53     7 M 50-59      23:48.0   23:48/M
    32    Rose Buchingham                             56     1 F 50-59      24:11.0   24:11/M
    33    Roland Parrilla                             38     5 M 30-39      24:15.0   24:15/M
    34    john fischetti                              56     8 M 50-59      24:36.0   24:36/M
    35    Mark Wright                                 38     6 M 30-39      24:38.0   24:38/M
    36    Kathie arbuckle                             46     2 F 40-49      26:10.0   26:10/M
    37    Carol Choches Obrien                        50     2 F 50-59      27:12.0   27:12/M
    38    A J Kirkwood                                43    10 M 40-49      27:26.0   27:26/M
    39    A P Neuhauser                               52     9 M 50-59      27:33.0   27:33/M
    40    Kate Ficarra                                11     3 F  2-15      28:24.0   28:24/M
    41    Susan Bond                                  43     3 F 40-49      28:28.0   28:28/M
    42    Edward Mello                                36     7 M 30-39      28:42.0   28:42/M
    43    Marykay Lennon                              41     4 F 40-49      30:31.0   30:31/M
    44    Colburn Graves                              71     1 M 60-89      31:54.0   31:54/M
    45    Stano Trombino                              38     8 M 30-39      35:27.0   35:27/M
    46    Laurie Lamb                                 51     3 F 50-59      44:41.0   44:41/M
    47    Frank Abate Jr                              29     1 M 20-29      53:08.0   53:08/M 

Westerly K of C 5 km Road Race 
Age Group Results 
November 14, 2004 
Results By SNERRO, LLC 


Women  2 to 15 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Abby Singer                                 13       26      23:18.0   23:18/M
     2    Randi Parrilla                              11       30      23:47.0   23:47/M
     3    Kate Ficarra                                11       40      28:24.0   28:24/M 

Women 30 to 39 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Jerah Ventreser                             30       21      22:03.0   22:03/M 

Women 40 to 49 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Mary Griffin                                44       24      22:21.0   22:21/M
     2    Kathie arbuckle                             46       36      26:10.0   26:10/M
     3    Susan Bond                                  43       41      28:28.0   28:28/M
     4    Marykay Lennon                              41       43      30:31.0   30:31/M  

Women 50 to 59 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Rose Buchingham                             56       32      24:11.0   24:11/M
     2    Carol Choches Obrien                        50       37      27:12.0   27:12/M
     3    Laurie Lamb                                 51       46      44:41.0   44:41/M  

juniors 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Kevin Agnello                               14        3      18:00.0   18:00/M
     2    Ethan Ruhe                                  14        4      18:07.0   18:07/M
     3    Josh Kirkwood                               14        8      19:10.0   19:10/M
     4    Ryan Lenihan                                13       12      19:35.0   19:35/M
     5    Michael Vettese                             13       14      20:16.0   20:16/M
     6    Frank Kune                                  13       19      21:40.0   21:40/M
     7    Andrew Tobin                                13       27      23:33.0   23:33/M  

open 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Frank Abate Jr                              29       47      53:08.0   53:08/M  

sub master 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    David Rizzo                                 37       13      20:13.0   20:13/M
     2    Thomas Toscano III                          38       16      20:54.0   20:54/M
     3    shawn Lacey                                 39       17      21:15.0   21:15/M
     4    Mark Steel                                  37       18      21:35.0   21:35/M
     5    Roland Parrilla                             38       33      24:15.0   24:15/M
     6    Mark Wright                                 38       35      24:38.0   24:38/M
     7    Edward Mello                                36       42      28:42.0   28:42/M
     8    Stano Trombino                              38       45      35:27.0   35:27/M  

master 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Mark Burbelo                                48        2      17:30.0   17:30/M
     2    Jeff Walker                                 40        5      18:32.0   18:32/M
     3    Mark Manor                                  44        6      18:48.0   18:48/M
     4    Paul Andruskiewicz                          45        9      19:11.0   19:11/M
     5    Stephen Schonning                           40       10      19:14.0   19:14/M
     6    Jim Cherenzia                               43       11      19:27.0   19:27/M
     7    Stephen Lupo                                44       22      22:05.0   22:05/M
     8    Stephen Avery                               49       25      22:47.0   22:47/M
     9    Mark Lenihan                                41       29      23:45.0   23:45/M
    10    A J Kirkwood                                43       38      27:26.0   27:26/M  

grandmaster 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Dennis Crowe                                56        1      17:00.0   17:00/M
     2    Mike Darien                                 53        7      18:53.0   18:53/M
     3    Way Hedding                                 55       15      20:49.0   20:49/M
     4    Joe Light                                   57       20      21:55.0   21:55/M
     5    Steve Arbuckle                              54       23      22:17.0   22:17/M
     6    Jerry Proulx                                54       28      23:41.0   23:41/M
     7    Dave Simmons                                53       31      23:48.0   23:48/M
     8    john fischetti                              56       34      24:36.0   24:36/M
     9    A P Neuhauser                               52       39      27:33.0   27:33/M  

seniors 
Place Name City Age Overall Time Pace
     1    Colburn Graves                              71       44      31:54.0   31:54/M