Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Nov14_MADDDa_set1.shtml

MADD Dash 5 Miler

New Haven, CT, November 14, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Bart Wasiolek
Race Winner Bart Wasiolek


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Mile
November 14, 2004 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Bart Wasiolek, Hamden, CT - 26:55
Christine Twining, New Haven, CT - 35:06


38 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bart Wasiolek           Hamden  CT          36 ***** M 30-39        26:55    5:23/M
       2    Mark Clifford           Norwalk  CT         34     1 M 30-39        28:00    5:36/M
       3    Joseph Simoncek         Milford  CT         34     2 M 30-39        28:31    5:42/M
       4    David Pantin            New Haven  CT       43     1 M 40-49        28:41    5:44/M
       5    Raymond Regan           North Haven  CT     37     3 M 30-39        28:42    5:44/M
       6    Alan MacDougall         Branford  CT        39     4 M 30-39        28:47    5:45/M
       7    Nick Fraticelli         Danbury  CT         21     1 M 19-29        28:52    5:46/M
       8    Anthony Kelly           Fairfield  CT       41     2 M 40-49        29:14    5:51/M
       9    Ryan Cunningham         West Haven  CT      17     1 M 13-18        29:18    5:52/M
      10    Andy Card               New Haven  CT       41     3 M 40-49        29:48    5:58/M
      11    Charles Hornak          Hamden  CT          36     5 M 30-39        29:52    5:58/M
      12    Joe Puopolo             Shelton  CT         46     4 M 40-49        30:00    6:00/M
      13    Gary Heslin             Plainville  CT      49     5 M 40-49        30:20    6:04/M
      14    Matthew Cross           Stamford  CT        41     6 M 40-49        30:49    6:10/M
      15    Stafford Brown          Milford  CT         28     2 M 19-29        30:58    6:12/M
      16    Omri Boehm              New Haven  CT       25     3 M 19-29        30:59    6:12/M
      17    Jeff Umbreit            Milford  CT         45     7 M 40-49        31:10    6:14/M
      18    John Percivalle         Shelton  CT         51     1 M 50-59        31:18    6:16/M
      19    Albert Muir             Ansonia  CT         40     8 M 40-49        31:22    6:16/M
      20    Michael Ruospo          Stratford  CT       40     9 M 40-49        31:25    6:17/M
      21    Daniel Lavoie           Watertown  CT       53     2 M 50-59        31:30    6:18/M
      22    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      42    10 M 40-49        31:34    6:19/M
      23    Scott Jezek             East Haddam  CT     52     3 M 50-59        31:36    6:19/M
      24    Randall Webb            Boone  IA           43    11 M 40-49        31:42    6:20/M
      25    Brian Fidler            West Haven  CT      33     6 M 30-39        31:54    6:23/M
      26    Christine Twining       New Haven  CT       29 ***** F 19-29        31:57    6:23/M
      27    Jack Sirotnik           Milford  CT         50     4 M 50-59        32:01    6:24/M
      28    John Samsel             Mamoroneck  CT      60     1 M 60-69        32:08    6:26/M
      29    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      51     5 M 50-59        32:17    6:27/M
      30    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     4 M 19-29        32:21    6:28/M
      31    Daniel Laudati          Hamden  CT          15     2 M 13-18        32:21    6:28/M
      32    Chris Lawrence          Killingworth  CT    38     7 M 30-39        32:45    6:33/M
      33    Greg Waterbury          Guilford  CT        44    12 M 40-49        33:06    6:37/M
      34    Chris Gonske            West Hartford  CT   16     3 M 13-18        33:12    6:38/M
      35    Donald Smith            Watertown  CT       60     2 M 60-69        33:12    6:38/M
      36    Shea Shapiro            Fairfield  CT       21     5 M 19-29        33:24    6:41/M
      37    Bill Hunter             Fairfield  CT       42    13 M 40-49        33:33    6:43/M
      38    George Sanders Jr       Guilford  CT        51     6 M 50-59        33:49    6:46/M
      39    George Thorne           New Haven  CT       42    14 M 40-49        34:00    6:48/M
      40    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     4 M 13-18        34:03    6:49/M
      41    Chad Dalles             Ansonia  CT         33     8 M 30-39        34:05    6:49/M
      42    William Schaeffer       Guilford  CT        58     7 M 50-59        34:13    6:51/M
      43    Darrell Adler           North Branford  CT  30     9 M 30-39        34:18    6:52/M
      44    Bruce MacLeod           Middletown  CT      54     8 M 50-59        34:18    6:52/M
      45    Simon Harvey            Durham  CT          43    15 M 40-49        34:26    6:53/M
      46    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        34:26    6:53/M
      47    Andy Glover             Meriden  CT         37    10 M 30-39        34:44    6:57/M
      48    Michael Taylor          Guilford  CT        37    11 M 30-39        34:49    6:58/M
      49    James Satagaj           Branford  CT        48    16 M 40-49        34:54    6:59/M
      50    Bruce Goulart           Newtown  CT         54     9 M 50-59        34:54    6:59/M
      51    Steven Malary           Monroe  CT          47    17 M 40-49        34:59    7:00/M
      52    Fred Hudak              Torrington  CT      60     3 M 60-69        35:01    7:00/M
      53    Michelle Angelo         Hamden  CT          19     1 F 19-29        35:06    7:01/M
      54    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       49    18 M 40-49        35:26    7:05/M
      55    Sean Kennedy            Shelton  CT         26     6 M 19-29        35:33    7:07/M
      56    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       44     1 F 40-49        35:44    7:09/M
      57    Rich Steeves            Guilford  CT        54    10 M 50-59        35:46    7:09/M
      58    Matthew Bradshaw        Seymour  CT         33    12 M 30-39        35:50    7:10/M
      59    Patrick Cordle          Monroe  CT          48    19 M 40-49        35:58    7:12/M
      60    Mario Guevara           Woodbridge  CT      45    20 M 40-49        36:02    7:12/M
      61    Philip Agasto           New Haven  CT       27     7 M 19-29        36:08    7:14/M
      62    Margaret Dunn           West Haven  CT      46     2 F 40-49        36:10    7:14/M
      63    Barbara Pearce          Guilford  CT        50     1 F 50-59        36:13    7:15/M
      64    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58    11 M 50-59        36:21    7:16/M
      65    Paul Baldini            North Haven  CT     32    13 M 30-39        36:36    7:19/M
      66    Matthew Anderson        Ansonia  CT         47    21 M 40-49        36:39    7:20/M
      67    Bandit Number  9001                                2 M  0- 0        36:48    7:22/M
      68    Bob Laudati             Hamden  CT          48    22 M 40-49        36:49    7:22/M
      69    Jon Garrity             Monroe  CT          43    23 M 40-49        37:15    7:27/M
      70    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         46     3 F 40-49        37:17    7:27/M
      71    Bob Gemske              West Hartford  CT   49    24 M 40-49        37:24    7:29/M
      72    Mike Burke              Trumbull  CT        43    25 M 40-49        37:46    7:33/M
      73    Margaret Banker         Kent  CT            31     1 F 30-39        38:16    7:39/M
      74    Jennifer Robinson       Cheshire  CT        33     2 F 30-39        38:17    7:39/M
      75    Marsh Johnson           Shelton  CT         43    26 M 40-49        38:51    7:46/M
      76    Neil Katsuyama          New Haven  CT       19     8 M 19-29        38:52    7:46/M
      77    Fatima Diallo           West Haven  CT      16     1 F 13-18        39:02    7:48/M
      78    John Thomas             Clinton  CT         66     4 M 60-69        39:08    7:50/M
      79    Lindsey Benicewicz      Danbury  CT         21     2 F 19-29        39:12    7:50/M
      80    Glen Carbone            Torrington  CT      40    27 M 40-49        39:25    7:53/M
      81    Trina Learned           New Haven  CT       50     2 F 50-59        39:31    7:54/M
      82    Jeff Silvernale         Meriden  CT         43    28 M 40-49        39:35    7:55/M
      83    Philip Capozzo          Trumbull  CT        27     9 M 19-29        39:44    7:57/M
      84    Samuel Becher           New Haven  CT       31    14 M 30-39        39:57    7:59/M
      85    Bob Caligan             Madison  CT         53    12 M 50-59        40:12    8:02/M
      86    Robbin Ashenfelter      Stamford  CT        39     3 F 30-39        40:15    8:03/M
      87    Kathryn Cole            New Haven  CT       22     3 F 19-29        40:30    8:06/M
      88    Paul Coppola            Guilford  CT        58    13 M 50-59        40:44    8:09/M
      89    Derek Burton            Cheshire  CT        36    15 M 30-39        40:49    8:10/M
      90    James Forgey            Hamden  CT          43    29 M 40-49        40:56    8:11/M
      91    Steve Strom             New Haven  CT       53    14 M 50-59        41:04    8:13/M
      92    Karin Fagerburg         Middletown  CT      52     3 F 50-59        41:18    8:16/M
      93    Karl Salvati            North Haven  CT     51    15 M 50-59        41:39    8:20/M
      94    Keyvan Mahboubi         Hamden  CT          39     4 F 30-39        41:41    8:20/M
      95    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         37     5 F 30-39        41:45    8:21/M
      96    Jack Doyle              Hamden  CT          64     5 M 60-69        41:49    8:22/M
      97    Tom Shanahan            Southington  CT     58    16 M 50-59        41:57    8:23/M
      98    Mark Gonillo            Waterbury  CT       43    30 M 40-49        41:59    8:24/M
      99    Richard Fidler          New Haven  CT       58    17 M 50-59        42:39    8:32/M
     100    Roger Glynn Jr          West Haven  CT      18     5 M 13-18        42:45    8:33/M
     101    Kim Remetta             Milford  CT         49    31 M 40-49        42:48    8:34/M
     102    Chris Tripler           Falls Village  CT   36    16 M 30-39        42:54    8:35/M
     103    Liz Smith               Quaker Hill  CT     50     4 F 50-59        43:03    8:37/M
     104    Debra Randall           New Haven  CT       45     4 F 40-49        43:07    8:37/M
     105    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        43:18    8:40/M
     106    Anthony Parker          Brooklyn  NY        45    32 M 40-49        43:33    8:43/M
     107    Ed Greene               Fairfield  CT       35    17 M 30-39        43:33    8:43/M
     108    Charles Kawood          Woodbridge  CT      51    18 M 50-59        43:36    8:43/M
     109    Katie Bryant            Ansonia  CT         30     6 F 30-39        43:45    8:45/M
     110    Andres Carvajal         New Haven  CT       31    18 M 30-39        43:47    8:45/M
     111    Mike King               Middletown  CT      51    19 M 50-59        43:47    8:45/M
     112    Rosemary Hilario        New London  CT      25     4 F 19-29        44:06    8:49/M
     113    George Collier, Jr.     Mystic  CT          35    19 M 30-39        44:07    8:49/M
     114    Don Stacom              Burlington  CT      46    33 M 40-49        44:09    8:50/M
     115    Ilene Crawford          New Haven  CT       34     7 F 30-39        44:11    8:50/M
     116    Janis D'Andrea          Guilford  CT        50     5 F 50-59        44:27    8:53/M
     117    Elise Annes             New Haven  CT       33     8 F 30-39        44:54    8:59/M
     118    Ricardo Reyes           Ozone Park  NY      39    20 M 30-39        44:55    8:59/M
     119    Linda Goodman           Derby  CT           26     5 F 19-29        45:10    9:02/M
     120    Jim Moore               Litchfield  CT      49    34 M 40-49        45:25    9:05/M
     121    Antoinette Moore        Middlebury  CT      52     6 F 50-59        45:25    9:05/M
     122    Laurie Piserchia        New Haven  CT       44     5 F 40-49        45:28    9:06/M
     123    John Rego               Hamden  CT          42    35 M 40-49        45:34    9:07/M
     124    Kristin Veenema         Rocky Hill  CT      23     6 F 19-29        45:35    9:07/M
     125    William Demotses        Fairfield  CT       37    21 M 30-39        46:31    9:18/M
     126    Emma Robinson           Stamford  CT        31     9 F 30-39        46:35    9:19/M
     127    Deborah Benzel          Shelton  CT         33    10 F 30-39        46:39    9:20/M
     128    Ellen Demotses          Fairfield  CT       38    11 F 30-39        46:44    9:21/M
     129    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     56    20 M 50-59        47:02    9:24/M
     130    Thomas Sheehan          Cheshire  CT        55    21 M 50-59        47:17    9:27/M
     131    Donna Cramond           Monroe  CT          55     7 F 50-59        47:31    9:30/M
     132    Susanne Javorski        Middletown  CT      54     8 F 50-59        47:47    9:33/M
     133    Anthony Antunes         New Haven  CT       37    22 M 30-39        48:00    9:36/M
     134    Stephen Stein           Hamden  CT          62     6 M 60-69        48:04    9:37/M
     135    Garrett Moore           Middlebury  CT      52    22 M 50-59        48:12    9:38/M
     136    Mary Ann Curtis         Hamden  CT          37    12 F 30-39        49:09    9:50/M
     137    Thomas Curtis           Hamden  CT          41    36 M 40-49        49:11    9:50/M
     138    Mike Nelkin             New Haven  CT       65     7 M 60-69        49:51    9:58/M
     139    Marianne Petrillo       New Haven  CT       44     6 F 40-49        49:55    9:59/M
     140    Dina Misiasz            West Haven  CT      42     7 F 40-49        50:10   10:02/M
     141    Charles Rivellini       Woodbridge  CT      52    23 M 50-59        50:10   10:02/M
     142    Stephanie Sheehan       New Haven  CT       27     7 F 19-29        50:40   10:08/M
     143    Francisco Ortiz         New Haven  CT       23    10 M 19-29        50:50   10:10/M
     144    Kimberly Lauria         East Haven  CT      35    13 F 30-39        50:50   10:10/M
     145    Mary Helland            New Haven  CT       27     8 F 19-29        50:50   10:10/M
     146    David Guliuzza          Wallingford  CT     41    37 M 40-49        50:50   10:10/M
     147    Ron Ferrante            New Haven  CT       24    11 M 19-29        50:51   10:10/M
     148    Michael Santanelli      West Haven  CT      30    23 M 30-39        50:51   10:10/M
     149    Jason Jackson           New Haven  CT       25    12 M 19-29        50:51   10:10/M
     150    Sheree Smith            Beacon Falls  CT    23     9 F 19-29        50:51   10:10/M
     151    Nicholas Marcucio       Derby  CT           23    13 M 19-29        50:52   10:10/M
     152    Miguel Aponte           New Haven  CT       38    24 M 30-39        50:52   10:10/M
     153    Duane Biros             Monroe  CT          26    14 M 19-29        50:52   10:10/M
     154    Gary Hammill            Bridgeport  CT      27    15 M 19-29        50:52   10:10/M
     155    Charles Tyson           Hamden  CT          31    25 M 30-39        50:53   10:11/M
     156    Maria Rossi             Bristol  CT         19    10 F 19-29        51:11   10:14/M
     157    Patrick Rowland         New Haven  CT       41    38 M 40-49        51:25   10:17/M
     158    Janette Kalba           Milford  CT         30    14 F 30-39        51:40   10:20/M
     159    Cindy Kane              Woodbridge  CT      34    15 F 30-39        51:44   10:21/M
     160    Sal Baldini             North Haven  CT     63     8 M 60-69        53:00   10:36/M
     161    Allyssa Antunes         New Haven  CT       17     2 F 13-18        53:14   10:39/M
     162    Brian Keane             Middlebury  CT      28    16 M 19-29        53:19   10:40/M
     163    Carmel Motherway        Suffield  CT         0     1 F  0- 1        54:19   10:52/M
     164    Carolyn Yun             Hamden  CT          31    16 F 30-39        55:11   11:02/M
     165    Herman Bershtein        Hamden  CT          79     1 M 70-79        55:53   11:11/M
     166    Nancy Romero            Huntington  CT      45     8 F 40-49        56:51   11:22/M
     167    Edward Regner           Torrington  CT      76     2 M 70-79        56:55   11:23/M
     168    Melinda Cappetta        North Branford  CT  50     9 F 50-59        57:06   11:25/M
     169    Joseph Cappetta         North Branford  CT  52    24 M 50-59        57:06   11:25/M
     170    Robert Carangelo        Northford  CT       49    39 M 40-49        57:07   11:25/M
     171    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT   71     1 F 70-99      1:01:11   12:14/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Twining New Haven CT

29

26

31:57

6:23/M

 
Top

Women - Age Not Specified

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carmel Motherway Suffield CT

0

163

54:19

10:52/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fatima Diallo West Haven CT

16

77

39:02

7:48/M

2

Allyssa Antunes New Haven CT

17

161

53:14

10:39/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Angelo Hamden CT

19

53

35:06

7:01/M

2

Lindsey Benicewicz Danbury CT

21

79

39:12

7:50/M

3

Kathryn Cole New Haven CT

22

87

40:30

8:06/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Banker Kent CT

31

73

38:16

7:39/M

2

Jennifer Robinson Cheshire CT

33

74

38:17

7:39/M

3

Robbin Ashenfelter Stamford CT

39

86

40:15

8:03/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Jaques Jarvis Fairfield CT

44

56

35:44

7:09/M

2

Margaret Dunn West Haven CT

46

62

36:10

7:14/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

46

70

37:17

7:27/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

50

63

36:13

7:15/M

2

Trina Learned New Haven CT

50

81

39:31

7:54/M

3

Karin Fagerburg Middletown CT

52

92

41:18

8:16/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

105

43:18

8:40/M

 
Top

Women 70 and Over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

71

171

1:01:11

12:14/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

36

1

26:55

5:23/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Cunningham West Haven CT

17

9

29:18

5:52/M

2

Daniel Laudati Hamden CT

15

31

32:21

6:28/M

3

Chris Gonske West Hartford CT

16

34

33:12

6:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Fraticelli Danbury CT

21

7

28:52

5:46/M

2

Stafford Brown Milford CT

28

15

30:58

6:12/M

3

Omri Boehm New Haven CT

25

16

30:59

6:12/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Clifford Norwalk CT

34

2

28:00

5:36/M

2

Joseph Simoncek Milford CT

34

3

28:31

5:42/M

3

Raymond Regan North Haven CT

37

5

28:42

5:44/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

43

4

28:41

5:44/M

2

Anthony Kelly Fairfield CT

41

8

29:14

5:51/M

3

Andy Card New Haven CT

41

10

29:48

5:58/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Percivalle Shelton CT

51

18

31:18

6:16/M

2

Daniel Lavoie Watertown CT

53

21

31:30

6:18/M

3

Scott Jezek East Haddam CT

52

23

31:36

6:19/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamoroneck CT

60

28

32:08

6:26/M

2

Donald Smith Watertown CT

60

35

33:12

6:38/M

3

Fred Hudak Torrington CT

60

52

35:01

7:00/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

79

165

55:53

11:11/M

2

Edward Regner Torrington CT

76

167

56:55

11:23/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com