Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/May9_5KDont_set1.shtml

5K Don't Smoke Run/Walk

Milford, CT, May 9, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Chris Dickerson
Race Winner Chris Dickerson


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital
5K Don't Smoke - Run/Walk
May 9, 2004 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:28
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 18:47


Drizzle

52 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38 ***** M 30-39        16:28    5:19/M
       2    Ryan Tiernan            Derby  CT           17     1 M 13-18        17:09    5:32/M
       3    Alan MacDougall         Branford  CT        38     1 M 30-39        17:18    5:35/M
       4    Tim King                Milford  CT         29     1 M 19-29        17:29    5:38/M
       5    David Pantin            New Haven  CT       42     1 M 40-49        17:43    5:43/M
       6    John Schwartz           Ridgefield  CT      40     2 M 40-49        17:50    5:45/M
       7    Ward Willis             Milford  CT         27     2 M 19-29        18:05    5:50/M
       8    Charles Hornak          Hamden  CT          36     2 M 30-39        18:14    5:53/M
       9    Jon Kornacki            Wallingford  CT     45     3 M 40-49        18:24    5:56/M
      10    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        36 ***** F 30-39        18:47    6:04/M
      11    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    40     4 M 40-49        18:50    6:05/M
      12    Brendan Rooney          Stratford  CT       20     3 M 19-29        18:57    6:07/M
      13    Cory Loftis             Branford  CT        14     2 M 13-18        18:59    6:07/M
      14    Ed Sul                  Shelton  CT         20     4 M 19-29        19:05    6:09/M
      15    Michelle Stratz         Branford  CT        27     1 F 19-29        19:09    6:11/M
      16    Brian Fidler            West Haven  CT      33     3 M 30-39        19:15    6:13/M
      17    Lisa Cadmus             New Haven  CT       24     2 F 19-29        19:17    6:13/M
      18    Michael Ruospo          Stratford  CT       39     4 M 30-39        19:21    6:15/M
      19    Gary Dubois             Milford  CT         46     5 M 40-49        19:32    6:18/M
      20    Dave Abromaitis         New Haven  CT       37     5 M 30-39        19:34    6:19/M
      21    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      13     1 F 13-18        19:37    6:20/M
      22    Jay Chabot              Milford  CT         35     6 M 30-39        19:38    6:20/M
      23    Todd Francis            Orange  CT          25     5 M 19-29        19:44    6:22/M
      24    John Courtmanche        New Haven  CT       61     1 M 60-69        19:48    6:23/M
      25    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     1 F 40-49        19:56    6:26/M
      26    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     6 M 19-29        20:06    6:29/M
      27    George Thorne           New Haven  CT       42     6 M 40-49        20:10    6:30/M
      28    Brett Snyder            Woodbridge  CT      16     3 M 13-18        20:14    6:32/M
      29    Cliff Carlson           Meriden  CT         52     1 M 50-59        20:16    6:32/M
      30    Michele Shawah          Stratford  CT       25     3 F 19-29        20:26    6:35/M
      31    John Marquez            Guilford  CT        40     7 M 40-49        20:31    6:37/M
      32    Richard Franchi         Derby  CT           45     8 M 40-49        20:31    6:37/M
      33    Albert Post             Orange  CT          45     9 M 40-49        20:31    6:37/M
      34    Robert Stephenson       Milford  CT         55     2 M 50-59        20:39    6:40/M
      35    Frank Jozefick          Milford  CT         38     7 M 30-39        20:40    6:40/M
      36    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       54     3 M 50-59        20:47    6:42/M
      37    Kyle Francis            Orange  CT          18     4 M 13-18        21:04    6:48/M
      38    Wayne Plaveck           Milford  CT         34     8 M 30-39        21:13    6:51/M
      39    Linda Haviland          Cumberland  RI      36     1 F 30-39        21:16    6:52/M
      40    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       44     2 F 40-49        21:21    6:53/M
      41    Chris Dayger            Stamford  CT        36     9 M 30-39        21:26    6:55/M
      42    Christine Asaro         Trumbull  CT        35     2 F 30-39        21:32    6:57/M
      43    Linda Cordova           Hamden  CT          39     3 F 30-39        21:41    7:00/M
      44    Robert Orgovan          Ansonia  CT         57     4 M 50-59        21:57    7:05/M
      45    Brian Thomas            Boston  MA          26     7 M 19-29        21:58    7:05/M
      46    Tina Lee                New Haven  CT       28     4 F 19-29        22:01    7:06/M
      47    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     5 M 13-18        22:03    7:07/M
      48    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        22:14    7:10/M
      49    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         46     3 F 40-49        22:19    7:12/M
      50    Sal Terranova           Milford  CT         45    10 M 40-49        22:21    7:13/M
      51    Margit MacDougall       Branford  CT        38     4 F 30-39        22:32    7:16/M
      52    Michael Buchina         New Haven  CT       45    11 M 40-49        22:33    7:16/M
      53    Robert Lynch            Milford  CT         36    10 M 30-39        22:37    7:18/M
      54    Katharine Radziewicz    Fairfield  CT       44     4 F 40-49        22:42    7:19/M
      55    Robert Jacobson         West Haven  CT      23     8 M 19-29        22:54    7:23/M
      56    Elizabeth Sellers       New Haven  CT       26     5 F 19-29        22:54    7:23/M
      57    Frank Lang              Seymour  CT         64     2 M 60-69        23:00    7:25/M
      58    Cindy Scannell          Middlebury  CT      46     5 F 40-49        23:08    7:28/M
      59    Robert Lewis            New Haven  CT       56     5 M 50-59        23:20    7:32/M
      60    Gerry Norman            Woodbridge  CT      48    12 M 40-49        23:21    7:32/M
      61    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      48    13 M 40-49        23:25    7:33/M
      62    Gary Gianetti           Coventry  CT        25     9 M 19-29        23:27    7:34/M
      63    George Geer             Derby  CT           51     6 M 50-59        23:29    7:35/M
      64    David Murray            Milford  CT         42    14 M 40-49        23:31    7:35/M
      65    Mike Pisani             Stratford  CT       61     3 M 60-69        23:31    7:35/M
      66    Demetrius Cap           Milford  CT         38    11 M 30-39        23:35    7:36/M
      67    Robert Fischer          West Haven  CT      42    15 M 40-49        23:36    7:37/M
      68    Pamela Goldstein        Stratford  CT       44     6 F 40-49        23:37    7:37/M
      69    Karl Zukunft            Hamden  CT          41    16 M 40-49        23:44    7:39/M
      70    William Smith           Hamden  CT          29    10 M 19-29        23:46    7:40/M
      71    George Amato            Milford  CT         47    17 M 40-49        23:47    7:40/M
      72    Carlos Rios             Orange  CT          37    12 M 30-39        23:48    7:41/M
      73    Robert Roehr            Weston  CT          43    18 M 40-49        23:48    7:41/M
      74    Bryan Dionne            Wallingford  CT     25    11 M 19-29        23:49    7:41/M
      75    Beth Doyle              Milford  CT         44     7 F 40-49        23:50    7:41/M
      76    Kevin Smith             Milford  CT         14     6 M 13-18        23:50    7:41/M
      77    Maureen Devlin          Milford  CT         49     8 F 40-49        23:51    7:42/M
      78    Nick Bencivengo         Orange  CT          38    13 M 30-39        23:57    7:44/M
      79    Amanda Burrows          Milford  CT         10     1 F  1-12        24:00    7:45/M
      80    Karin Lemkau            Yellow Springs  OH  21     6 F 19-29        24:05    7:46/M
      81    Thomas Farrelly         North Haven  CT     39    14 M 30-39        24:06    7:46/M
      82    Kristin Small           Westwood  MA        21     7 F 19-29        24:10    7:48/M
      83    Mark Greene             Milford  CT         42    19 M 40-49        24:12    7:48/M
      84    Kara Steele             East Haven  CT      13     2 F 13-18        24:27    7:53/M
      85    Christina McGurrin      West Haven  CT      27     8 F 19-29        24:34    7:55/M
      86    Bethany Kelsey          Willington  CT      24     9 F 19-29        24:39    7:57/M
      87    Unknown Flaucher                            27    12 M 19-29        24:41    7:58/M
      88    C J Forcier             Orange  CT          39    15 M 30-39        24:43    7:58/M
      89    Paul Gagliardi          Branford  CT        30    16 M 30-39        24:44    7:59/M
      90    Cathy Antista           Stratford  CT       36     5 F 30-39        24:45    7:59/M
      91    Christine Pallotto      Woodbridge  CT      40     9 F 40-49        24:47    8:00/M
      92    Stephanie Romanowski    Oxford  CT          10     2 F  1-12        24:50    8:01/M
      93    Danielle Burke          Milford  CT         29    10 F 19-29        24:53    8:02/M
      94    McKenzie Dey            Woodbridge  CT       9     3 F  1-12        24:54    8:02/M
      95    Scott Panza             Hamden  CT          16     7 M 13-18        24:59    8:04/M
      96    Joseph Steele           New Haven  CT       50     7 M 50-59        25:03    8:05/M
      97    Karl Salvati            North Haven  CT     51     8 M 50-59        25:04    8:05/M
      98    Margaret Pinheiro       Milford  CT         43    10 F 40-49        25:04    8:05/M
      99    Paul Misencik           Milford  CT         45    20 M 40-49        25:08    8:06/M
     100    Dan Hauerstock          Orange  CT          40    21 M 40-49        25:09    8:07/M
     101    Don Platko              Shelton  CT         62     4 M 60-69        25:12    8:08/M
     102    Kim Remetta             Milford  CT         49    22 M 40-49        25:12    8:08/M
     103    Katie Twohig            Madison  CT         14     3 F 13-18        25:13    8:08/M
     104    B Crowshaw              Milford  CT         54     9 M 50-59        25:21    8:11/M
     105    Deirdre Dey             Woodbridge  CT      42    11 F 40-49        25:24    8:12/M
     106    Bryan Smith             Bridgeport  CT      38    17 M 30-39        25:25    8:12/M
     107    Stephanie Vitale        Orange  CT          14     4 F 13-18        25:29    8:13/M
     108    Peggy Choiniere         Bethany  CT         39     6 F 30-39        25:33    8:15/M
     109    Kathryn Lewis           New Haven  CT       25    11 F 19-29        25:33    8:15/M
     110    Daniel Floucher         Milford  CT         31    18 M 30-39        25:38    8:16/M
     111    Robert Hoxie            Milford  CT         37    19 M 30-39        25:39    8:16/M
     112    Karen Dionne            West Haven  CT      29    12 F 19-29        25:44    8:18/M
     113    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       41    12 F 40-49        25:47    8:19/M
     114    Joanna Brooks           Shelton  CT         32     7 F 30-39        25:52    8:21/M
     115    Maria Rockoff           Easton  CT          47    13 F 40-49        26:04    8:25/M
     116    Bob Healey              Milford  CT         47    23 M 40-49        26:06    8:25/M
     117    Bill McCone             Milford  CT         40    24 M 40-49        26:07    8:25/M
     118    Carlos Valle            Monroe  CT          31    20 M 30-39        26:07    8:25/M
     119    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    10 M 50-59        26:10    8:26/M
     120    John McKittrick         Branford  CT        26    13 M 19-29        26:17    8:29/M
     121    Angela Moreno           East Haven  CT      24    13 F 19-29        26:17    8:29/M
     122    Dan Morrelli            Guilford  CT        23    14 M 19-29        26:17    8:29/M
     123    Catherine Kubic         Stratford  CT       40    14 F 40-49        26:18    8:29/M
     124    Amy Zvovushe            Monroe  CT          24    14 F 19-29        26:40    8:36/M
     125    Jerry Weglinski         Milford  CT         44    25 M 40-49        26:45    8:38/M
     126    Chris Snyder            Woodbridge  CT      45    26 M 40-49        26:49    8:39/M
     127    Brian Williams          Milford  CT         38    21 M 30-39        26:51    8:40/M
     128    Maria Bailey            Derby  CT           40    15 F 40-49        26:52    8:40/M
     129    Sheryl Combs            New Haven  CT       32     8 F 30-39        27:00    8:43/M
     130    Alicia Condon           Stratford  CT       15     5 F 13-18        27:00    8:43/M
     131    Rebecca Marino          Stratford  CT       16     6 F 13-18        27:01    8:43/M
     132    Beth Jespersen          Newton  MA          27    15 F 19-29        27:02    8:43/M
     133    Kevin Bosse             Stratford  CT       48    27 M 40-49        27:06    8:45/M
     134    Adam Cervin             Milford  CT         29    15 M 19-29        27:07    8:45/M
     135    Madeline Rinaldi        Oakville  CT        49    16 F 40-49        27:09    8:45/M
     136    Gerald Patrick          Milford  CT         64     5 M 60-69        27:15    8:47/M
     137    Ashley Cervin           Milford  CT         11     4 F  1-12        27:19    8:49/M
     138    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          37    22 M 30-39        27:25    8:51/M
     139    Kim Weglinski           Milford  CT         40    17 F 40-49        27:38    8:55/M
     140    Kelly Rios              Orange  CT          36     9 F 30-39        27:41    8:56/M
     141    George Hermann          New Milford  CT     46    28 M 40-49        27:42    8:56/M
     142    Alice Cople             Ansonia  CT         35    10 F 30-39        27:43    8:56/M
     143    Seth Tutlis             Milford  CT         27    16 M 19-29        27:44    8:57/M
     144    Michael McGarry         Milford  CT         33    23 M 30-39        27:46    8:57/M
     145    Kevin Twohig            Madison  CT         47    29 M 40-49        27:50    8:59/M
     146    Kristen Terry           Milford  CT         34    11 F 30-39        27:51    8:59/M
     147    Anne Pisani             Cheshire  CT        38    12 F 30-39        27:57    9:01/M
     148    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        28:00    9:02/M
     149    Kristen Kirsch          Milford  CT         34    13 F 30-39        28:01    9:02/M
     150    Noel Brei               Orange  CT          52     1 F 50-59        28:02    9:03/M
     151    Michelle Brei           New Haven  CT       25    16 F 19-29        28:02    9:03/M
     152    Diane Carlson           Hamden  CT          41    18 F 40-49        28:08    9:05/M
     153    Peggy Luchansky         Shelton  CT         47    19 F 40-49        28:09    9:05/M
     154    Lisa Cervin             Milford  CT         28    17 F 19-29        28:10    9:05/M
     155    Therese Liptak          Stratford  CT       41    20 F 40-49        28:21    9:09/M
     156    David Nee               Fairfield  CT       57    11 M 50-59        28:21    9:09/M
     157    Lori Holden             Milford  CT         39    14 F 30-39        28:24    9:10/M
     158    Valerie Curbow          Branford  CT        50     2 F 50-59        28:28    9:11/M
     159    Dawn Tutlis             Milford  CT         29    18 F 19-29        28:32    9:12/M
     160    Donna Cramond           Monroe  CT          54     3 F 50-59        28:33    9:13/M
     161    Roberta Boyle           Milford  CT         34    15 F 30-39        28:42    9:15/M
     162    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     1 M 70-79        28:45    9:16/M
     163    Lisa Dilullo            Milford  CT         48    21 F 40-49        28:53    9:19/M
     164    Melissa Mardelli        Lutherville  MD     23    19 F 19-29        28:58    9:21/M
     165    Janice Brown            Newtown  CT         54     4 F 50-59        29:02    9:22/M
     166    Denise Smith            Milford  CT         35    16 F 30-39        29:06    9:23/M
     167    Kailee Hyde             Derby  CT           15     7 F 13-18        29:07    9:24/M
     168    Tyler Chamberland       Shelton  CT          9     1 M  1-12        29:12    9:25/M
     169    Charmelle Casella       Cheshire  CT        35    17 F 30-39        29:13    9:25/M
     170    Suzanne Beliveau        Milford  CT         46    22 F 40-49        29:15    9:26/M
     171    Kristin Mahoney         Hamden  CT          25    20 F 19-29        29:31    9:31/M
     172    Tanyce Esile            Milford  CT         26    21 F 19-29        29:40    9:34/M
     173    Martha McCrann          Milford  CT         34    18 F 30-39        29:45    9:36/M
     174    Kris Olsen              Ansonia  CT         28    22 F 19-29        29:49    9:37/M
     175    Bill Smillie            Milford  CT         50    12 M 50-59        30:06    9:43/M
     176    Grace Patrick           Milford  CT         10     5 F  1-12        30:08    9:43/M
     177    Bob Loh                 Trumbull  CT        58    13 M 50-59        30:10    9:44/M
     178    Jeff Dow                Shelton  CT         34    24 M 30-39        30:21    9:47/M
     179    Jannell Vetter          Milford  CT         38    19 F 30-39        30:30    9:50/M
     180    Augusta Mueller         West Haven  CT      34    25 M 30-39        30:30    9:50/M
     181    Christina Griggs        Wallingford  CT     14     8 F 13-18        30:32    9:51/M
     182    Douglas Griggs          Wallingford  CT     45    30 M 40-49        30:32    9:51/M
     183    Janine Hermann          New Milford  CT     46    23 F 40-49        30:49    9:56/M
     184    Henry Panza             West Haven  CT      47    31 M 40-49        31:02   10:01/M
     185    Ken Holden              Milford  CT         42    32 M 40-49        31:19   10:06/M
     186    Leon Brown              New London  CT      60     6 M 60-69        31:20   10:06/M
     187    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    20 F 30-39        31:26   10:08/M
     188    Lawrence Racioppo       Trumbull  CT        31    26 M 30-39        31:31   10:10/M
     189    Karen Kozlowski         Milford  CT         24    23 F 19-29        31:37   10:12/M
     190    Susy Pollack            Milford  CT         45    24 F 40-49        31:37   10:12/M
     191    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         42    33 M 40-49        31:45   10:15/M
     192    Elise Argust            Milford  CT         47    25 F 40-49        31:46   10:15/M
     193    Susan Patrick           Milford  CT         42    26 F 40-49        31:48   10:15/M
     194    John Argust             Milford  CT         45    34 M 40-49        31:51   10:16/M
     195    Lynn Bernard            Milford  CT         39    21 F 30-39        32:17   10:25/M
     196    Participant Patnek                           0     1 F  0- 0        32:18   10:25/M
     197    Carla Lombardo          Derby  CT           32    22 F 30-39        32:19   10:25/M
     198    Pat Carton              Stratford  CT       66     2 F 60-69        32:26   10:28/M
     199    Amy Newlan              Milford  CT         22    24 F 19-29        32:48   10:35/M
     200    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         35    23 F 30-39        32:48   10:35/M
     201    Jane Lewis              New Haven  CT       56     5 F 50-59        33:08   10:41/M
     202    Heather Lewis           New York  NY        27    25 F 19-29        33:08   10:41/M
     203    Orison MacPherson       Darien  CT          69     7 M 60-69        33:13   10:43/M
     204    Carolyn Patuzzi         Shelton  CT         35    24 F 30-39        33:17   10:44/M
     205    Reid Pallotto           Woodbridge  CT       9     2 M  1-12        33:17   10:44/M
     206    Michelle Wirth          Milford  CT         33    25 F 30-39        33:18   10:45/M
     207    Ed Perkowski            Stratford  CT       49    35 M 40-49        33:27   10:47/M
     208    Edward Snyder           Wallingford  CT     57    14 M 50-59        33:39   10:51/M
     209    Herman Bershtein        Hamden  CT          78     2 M 70-79        33:41   10:52/M
     210    Melanie Champion        Meriden  CT         45    27 F 40-49        33:42   10:52/M
     211    Cathy Jespersen         Morris  CT          57     6 F 50-59        33:51   10:55/M
     212    Maria McMahon           Stratford  CT       35    26 F 30-39        33:58   10:57/M
     213    Carole Sylvester        Derby  CT           42    28 F 40-49        34:09   11:01/M
     214    Mary Quattro            Watertown  CT       51     7 F 50-59        34:15   11:03/M
     215    Susan Baxter            Thomaston  CT       60     3 F 60-69        34:16   11:03/M
     216    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     1 M 80-99        34:36   11:10/M
     217    Austin Ross             Madison  CT         83     2 M 80-99        36:14   11:41/M
     218    Peter Smith             Milford  CT         55    15 M 50-59        36:21   11:44/M
     219    Ilan Kinori             Milford  CT         49 ***** M  0-99        36:31   11:47/M
     220    Naomi Panza             Hamden  CT          44    29 F 40-49        36:44   11:51/M
     221    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         35 ***** F  0-99        37:19   12:02/M
     222    Sheila Andrade          Milford  CT         28     1 F  0-99        38:02   12:16/M
     223    Kerry Shay              Madison  CT         32     2 F  0-99        38:02   12:16/M
     224    Robyn Oram              West Haven  CT      42    30 F 40-49        38:29   12:25/M
     225    John Peterson           Bridgeport  CT      45     1 M  0-99        39:15   12:40/M
     226    Maria Peterson          Bridgeport  CT      39     3 F  0-99        39:41   12:48/M
     227    Julie Mills             Milford  CT         28     4 F  0-99        40:28   13:03/M
     228    Donna Thompson          Bridgeport  CT      0      2 F  0- 0        40:59   13:13/M
     229    Shaileen Morton         West Haven  CT      28    26 F 19-29        40:59   13:13/M
     230    Megan Depetris          Guilford  CT        28     5 F  0-99        41:02   13:14/M
     231    James Cramond           Monroe  CT          56     2 M  0-99        41:04   13:15/M
     232    Cathy Willey            Milford  CT         39     6 F  0-99        42:18   13:39/M
     233    Kim Williams            Milford  CT         40     7 F  0-99        42:18   13:39/M
     234    Kathleen Hiten          Milford  CT         53     8 F 50-59        42:44   13:47/M
     235    Marianne Boyd           Milford  CT         13     9 F 13-18        42:57   13:51/M
     236    Chelsey Tiernan         Derby  CT           15    10 F 13-18        43:26   14:01/M
     237    Sara Bigley             Stratford  CT       16    11 F 13-18        43:26   14:01/M
     238    Katelynn Henrich        Milford  CT         13     8 F  0-99        44:35   14:23/M
     239    Margaret Chernack       Milford  CT         50     9 F  0-99        44:37   14:24/M
     240    Pam Henrich             Milford  CT         49    10 F  0-99        44:39   14:24/M
     241    Marilyn Rice            Milford  CT         48    11 F  0-99        45:08   14:34/M
     242    Virginia Passoni        Milford  CT         52    12 F  0-99        45:29   14:40/M
     243    Participant Lee                             44    13 F  0-99        45:30   14:41/M
     244    Jodie Ebertshauser      Milford  CT         38    14 F  0-99        45:30   14:41/M
     245    Cathy Rosa              Stratford  CT       24    15 F  0-99        45:31   14:41/M
     246    Dan Patrick             Milford  CT         47     3 M  0-99        46:00   14:50/M
     247    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        46:03   14:51/M
     248    Jennifer Fish           Milford  CT         60    16 F  0-99        46:08   14:53/M
     249    Barbara Fish            New York  NY        37    27 F 30-39        46:08   14:53/M
     250    Lara Edmondson          Milford  CT         35    17 F  0-99        46:52   15:07/M
     251    Terri Stamp             Milford  CT         58    18 F  0-99        47:06   15:12/M
     252    Nancy Abair             Milford  CT         62    19 F  0-99        47:07   15:12/M
     253    Kim Grich               Milford  CT         42    20 F  0-99        47:16   15:15/M
     254    Kristen Worozilcak      West Haven  CT      29    21 F  0-99        47:21   15:16/M
     255    Melissa Costantin       Milford  CT         34    22 F  0-99        47:23   15:17/M
     256    Gwen Giorgi             Milford  CT         48    23 F  0-99        47:23   15:17/M
     257    Melissa Thomas          Boston  MA          24    24 F  0-99        47:40   15:23/M
     258    Debra Thomas            Milford  CT         48    25 F  0-99        47:40   15:23/M
     259    Cydney Lambert - Broat  Milford  CT         53    26 F  0-99        47:56   15:28/M
     260    Pat Wrigley             New Haven  CT       52    27 F  0-99        47:57   15:28/M
     261    Louis Carbone           Milford  CT         54     4 M  0-99        48:08   15:32/M
     262    Janice Lizotte          Milford  CT         56    28 F  0-99        48:10   15:32/M
     263    Bandit Number   902                                3 M  0- 0        48:11   15:33/M
     264    Kristen Gilfort         West Haven  CT      30    29 F  0-99        48:20   15:35/M
     265    Erik Flaucher           Manchester  CT      27    17 M 19-29        48:20   15:35/M
     266    Eileen Rotella          Milford  CT         48    30 F  0-99        48:21   15:36/M
     267    Minu Kragler            Monroe  CT          65    31 F  0-99        48:35   15:40/M
     268    David Stevenson         Bethel  CT          50     5 M  0-99        48:36   15:41/M
     269    Patricia Taylor         Westport  CT        47    31 F 40-49        48:37   15:41/M
     270    Kyle Holden             Milford  CT         13     6 M  0-99        48:48   15:45/M
     271    Richard Carloni         Derby  CT           64     7 M  0-99        48:51   15:45/M
     272    Maria Lopez             Naugatuck  CT       31    32 F  0-99        49:09   15:51/M
     273    Kurt Holden             Milford  CT         7      8 M  0-99        49:35   16:00/M
     274    Carole Weston           Stratford  CT       64    33 F  0-99        50:26   16:16/M
     275    Kelley Jozefick         Milford  CT         38    34 F  0-99        50:56   16:26/M
     276    Laura Genovese          North Haven  CT     44    35 F  0-99        51:06   16:29/M
     277    Leslie-Ann Matts        North Haven  CT     21    36 F  0-99        51:06   16:29/M
     278    Judy Weyant             Milford  CT         63    37 F  0-99        51:07   16:29/M
     279    Maryann Hauerstock      Orange  CT          33    38 F  0-99        51:14   16:32/M
     280    Mary Nusam              Litchfield  CT      65    39 F  0-99        51:14   16:32/M
     281    Kelly Dempsey           Milford  CT         34    40 F  0-99        51:20   16:34/M
     282    Beth Raucci             Milford  CT         37    41 F  0-99        51:20   16:34/M
     283    Eliza Holcomb           Milford  CT         47    42 F  0-99        51:57   16:45/M
     284    Maureen Zimmerman       West Haven  CT      41    43 F  0-99        52:08   16:49/M
     285    Erika Zimmerman         West Haven  CT      9     44 F  0-99        52:08   16:49/M
     286    Susan Flaucher          Milford  CT         52     9 F 50-59        52:28   16:55/M
     287    Victoria Wish           Redding  CT         29    45 F  0-99        54:20   17:32/M
     288    Keith Werwin            Norwalk  CT         56     9 M  0-99        54:21   17:32/M
     289    Felice Werwin           Norwalk  CT         55    46 F  0-99        54:30   17:35/M
     290    David Wish              Redding  CT         33    10 M  0-99        54:31   17:35/M
     291    James Wish              Redding  CT         24    11 M  0-99        54:34   17:36/M
     292    Madeline Nolan          Naugatuck  CT       52    47 F  0-99        59:25   19:10/M
     293    Kristen Dugay           Naugatuck  CT       37    48 F  0-99        59:25   19:10/M

Age Division Results

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

36

10

18:47

6:04/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Burrows Milford CT

10

79

24:00

7:45/M

2

Stephanie Romanowski Oxford CT

10

92

24:50

8:01/M

3

McKenzie Dey Woodbridge CT

9

94

24:54

8:02/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Pallotto Woodbridge CT

13

21

19:37

6:20/M

2

Kara Steele East Haven CT

13

84

24:27

7:53/M

3

Katie Twohig Madison CT

14

103

25:13

8:08/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Stratz Branford CT

27

15

19:09

6:11/M

2

Lisa Cadmus New Haven CT

24

17

19:17

6:13/M

3

Michele Shawah Stratford CT

25

30

20:26

6:35/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Haviland Cumberland RI

36

39

21:16

6:52/M

2

Christine Asaro Trumbull CT

35

42

21:32

6:57/M

3

Linda Cordova Hamden CT

39

43

21:41

7:00/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

25

19:56

6:26/M

2

Gail Jaques Jarvis Fairfield CT

44

40

21:21

6:53/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

46

49

22:19

7:12/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Noel Brei Orange CT

52

150

28:02

9:03/M

2

Valerie Curbow Branford CT

50

158

28:28

9:11/M

3

Donna Cramond Monroe CT

54

160

28:33

9:13/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

148

28:00

9:02/M

2

Pat Carton Stratford CT

66

198

32:26

10:28/M

3

Susan Baxter Thomaston CT

60

215

34:16

11:03/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

1

16:28

5:19/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Chamberland Shelton CT

9

168

29:12

9:25/M

2

Reid Pallotto Woodbridge CT

9

205

33:17

10:44/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Tiernan Derby CT

17

2

17:09

5:32/M

2

Cory Loftis Branford CT

14

13

18:59

6:07/M

3

Brett Snyder Woodbridge CT

16

28

20:14

6:32/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim King Milford CT

29

4

17:29

5:38/M

2

Ward Willis Milford CT

27

7

18:05

5:50/M

3

Brendan Rooney Stratford CT

20

12

18:57

6:07/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan MacDougall Branford CT

38

3

17:18

5:35/M

2

Charles Hornak Hamden CT

36

8

18:14

5:53/M

3

Brian Fidler West Haven CT

33

16

19:15

6:13/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

42

5

17:43

5:43/M

2

John Schwartz Ridgefield CT

40

6

17:50

5:45/M

3

Jon Kornacki Wallingford CT

45

9

18:24

5:56/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cliff Carlson Meriden CT

52

29

20:16

6:32/M

2

Robert Stephenson Milford CT

55

34

20:39

6:40/M

3

Stephen Sylvestro Fairfield CT

54

36

20:47

6:42/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

61

24

19:48

6:23/M

2

Frank Lang Seymour CT

64

57

23:00

7:25/M

3

Mike Pisani Stratford CT

61

65

23:31

7:35/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

70

162

28:45

9:16/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

78

209

33:41

10:52/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr. George Whitney Orange CT

85

216

34:36

11:10/M

2

Austin Ross Madison CT

83

217

36:14

11:41/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com