Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/May29_Willin_set1.shtml

Willington PTA 5K

Willington, CT, May 29, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Chris Owens
Race Winner Chris Owens


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Willington PTA 5K
May 29, 2004 - 5K
Willington, CT

OVERALL WINNERS

Chris Owen, Danielson, CT - 16:51
Denise Pantason, South Windsor, CT - 21:05


57 Degrees
WINDY

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Owen              Danielson  CT       22 ***** M 20-29        16:51    5:26/M
       2    Brett Stoeffler         Tolland  CT         37 ***** M 30-39        17:33    5:40/M
       3    Michael Munroe          Newington  CT       45 ***** M 40-49        18:50    6:05/M
       4    Mike Tartar             Manchester  CT      33     1 M 30-39        18:55    6:06/M
       5    Glenn Costello          Norwich  CT         44     1 M 40-49        19:08    6:10/M
       6    Steve Nelson            Ashford  CT         40     2 M 40-49        19:33    6:18/M
       7    Alfred Hyde             Storrs  CT          52     1 M 50-59        19:49    6:24/M
       8    Jay Fisher              Manchester  CT      45     3 M 40-49        20:13    6:31/M
       9    David Laporte           Tolland  CT         39     2 M 30-39        20:31    6:37/M
      10    Paul Rabenold           Avon  CT            51     2 M 50-59        20:41    6:40/M
      11    Phil Stevens            Willington  CT      28     1 M 20-29        20:43    6:41/M
      12    Edward Kefor            Glastonbury  CT     46     4 M 40-49        20:51    6:44/M
      13    Jim Cilfone             Willington  CT      44     5 M 40-49        20:54    6:45/M
      14    Michael Magnan          Dayville  CT        40     6 M 40-49        21:05    6:48/M
      15    Denise Pantason         South Windsor  CT   40 ***** F 40-49        21:05    6:48/M
      16    Kenneth Erikson         S Windsor  CT       46     7 M 40-49        21:05    6:48/M
      17    James Janiak            Tolland  CT         40     8 M 40-49        21:08    6:49/M
      18    Bob Caplin              Vernon  CT          54     3 M 50-59        21:42    7:00/M
      19    Dave Thatcher           Willington  CT      50     4 M 50-59        21:58    7:05/M
      20    Richard Bartlett        Coventry  CT        53     5 M 50-59        22:18    7:12/M
      21    Allen Dagata            Willington  CT      33     3 M 30-39        22:32    7:16/M
      22    Charlie Yescott         Unionville  CT      63     1 M 60-69        22:52    7:23/M
      23    Darren McCall           Willington  CT      10     1 M  2-19        23:44    7:39/M
      24    Ann Cilfone             Willington  CT      39 ***** F 30-39        23:59    7:44/M
      25    Sean Redding            Old Lyme  CT        32     4 M 30-39        24:28    7:54/M
      26    Cathi Koehler           Manchester  CT      46 ***** F 40-49        24:31    7:55/M
      27    Joan Munroe             Newington  CT       49     1 F 40-49        24:35    7:56/M
      28    Michael Thatcher        Willington  CT      13     2 M  2-19        24:44    7:59/M
      29    Matthew Gedansky        Tolland  CT         39     5 M 30-39        24:46    7:59/M
      30    David Lavoie            Mansfield Center  C 50     6 M 50-59        24:53    8:02/M
      31    Dennis Mahoney          Willington  CT      50     7 M 50-59        24:58    8:03/M
      32    Jennifer Dorl           Manchester  CT      37     1 F 30-39        25:06    8:06/M
      33    Ellie Lowell            Willington  CT      57     1 F 50-59        25:22    8:11/M
      34    Stephen Mindek          Willington  CT      17     3 M  2-19        25:40    8:17/M
      35    Barbara Maloney         Tolland  CT         58     2 F 50-59        25:43    8:18/M
      36    Eric Larson             Manchester  CT      29     2 M 20-29        25:53    8:21/M
      37    Natalie Gedansky        Tolland  CT         13     1 F  2-19        25:57    8:22/M
      38    Kelly Pantason          South Windsor  CT   11     2 F  2-19        25:59    8:23/M
      39    Kerri Gedansky          Tolland  CT         39     2 F 30-39        26:20    8:30/M
      40    John Boyle              Enfield  CT         51     8 M 50-59        26:22    8:30/M
      41    Tracy Pelletier         Columbia  CT        33     3 F 30-39        26:27    8:32/M
      42    Steven Heavisides       Vernon Rockville  C 43     9 M 40-49        26:27    8:32/M
      43    Zachary Woods           Willington  CT      10     4 M  2-19        26:28    8:32/M
      44    Bob Davidson            Collinsville  CT    74     1 M 70-99        26:41    8:36/M
      45    Jianping Chen           Willington  CT      45    10 M 40-49        26:51    8:40/M
      46    Jackie Lafreniere       Dayville  CT        40     2 F 40-49        26:54    8:41/M
      47    Andrew Pantason         South Windsor  CT   8      5 M  2-19        26:56    8:41/M
      48    Andy Pantason           South Windsor  CT   40    11 M 40-49        26:57    8:42/M
      49    Chris Wing              Willington  CT      12     6 M  2-19        26:58    8:42/M
      50    Shandy Chen             Willington  CT       9     7 M  2-19        26:58    8:42/M
      51    Neal Manaskie           Willington  CT      13     8 M  2-19        26:59    8:42/M
      52    Dianne Nelson           Coventry  CT        41     3 F 40-49        27:00    8:43/M
      53    Mark Peczuh             Willington  CT      32     6 M 30-39        27:09    8:45/M
      54    Katherine Croft         Windham  CT         30     4 F 30-39        27:18    8:48/M
      55    Jack Rup                Willington  CT      51     9 M 50-59        27:18    8:48/M
      56    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     2 M 60-69        27:37    8:55/M
      57    Jacob Gilbert           Willington  CT       8     9 M  2-19        27:38    8:55/M
      58    Sue Manaskie            Willington  CT      44     4 F 40-49        28:59    9:21/M
      59    Laura Gilbert           Willington  CT      38     5 F 30-39        29:32    9:32/M
      60    Bob Manaskie            Willington  CT      47    12 M 40-49        29:46    9:36/M
      61    Maria Genca             Coventry  CT        31     6 F 30-39        31:22   10:07/M
      62    Alex Sahi               Willington  CT      11    10 M  2-19        32:56   10:37/M
      63    John Sahi               Willington  CT      49    13 M 40-49        33:10   10:42/M
      64    Jennie Mc Call          Willington  CT      43     5 F 40-49        33:17   10:44/M
      65    David Ignatowicz        Willington  CT      51    10 M 50-59        33:18   10:45/M
      66    Laura Wing              Willington  CT      46     6 F 40-49        33:54   10:56/M
      67    Alexa Manaskie          Willington  CT       9     3 F  2-19        34:28   11:07/M
      68    Robert Portello         Willington  CT      41    14 M 40-49        34:56   11:16/M
      69    Matt Ignatowicz         Willington  CT      12    11 M  2-19        36:59   11:56/M
      70    Wendy Barbrick          Willington  CT      43     7 F 40-49        37:40   12:09/M
      71    Richard Mueller         Willington  CT      59    11 M 50-59        38:04   12:17/M
      72    Eric Tyler              Willington  CT      11    12 M  2-19        38:59   12:35/M
      73    Zachary Cirelli         Willington  CT       9    13 M  2-19        39:45   12:49/M
      74    Teri Ferron             Willington  CT      47     8 F 40-49        39:57   12:53/M
      75    Joe Ferron              Willington  CT      50    12 M 50-59        39:57   12:53/M
      76    Judith Cirelli          Willington  CT      37     7 F 30-39        40:21   13:01/M
      77    Jefferson Smith         Willington  CT      10    14 M  2-19        42:45   13:47/M
      78    Thomas Smith            Willington  CT      43    15 M 40-49        42:45   13:47/M
      79    Monica Dorey            Vernon  CT          45     9 F 40-49        42:47   13:48/M
      80    Brittany Castle         Willington  CT      16     4 F  2-19        43:38   14:05/M
      81    Donald Castle           Willington  CT      46    16 M 40-49        44:09   14:15/M
      82    Janice Castle           Willington  CT      46    10 F 40-49        44:50   14:28/M
      83    Laurie Tyler            Willington  CT      41    11 F 40-49        45:19   14:37/M
      84    Robby Ferron            Willington  CT       8    15 M  2-19        46:00   14:50/M
      85    Beth Murray             Manchester  CT      27     1 F 20-29        48:54   15:46/M
      86    Barbara Ziobro          Willington  CT      57     3 F 50-59        49:42   16:02/M
      87    Sharon Bartlett         Coventry  CT        53     4 F 50-59        50:31   16:18/M
      88    Stephen Ferriss         Willington  CT      10    16 M  2-19        50:42   16:21/M
      89    Linda Cooper            Willington  CT             1 F  0- 1        51:18   16:33/M
      90    Dorothy Drobney         Willington  CT      53     5 F 50-59        51:20   16:34/M
      91    Rosa Chinchilla         Willington  CT      42    12 F 40-49        51:45   16:42/M
      92    Laura Stevens           Tolland  CT         57     6 F 50-59        51:57   16:45/M
      93    Rodger Stevens          Tolland  CT         59    13 M 50-59        52:32   16:57/M
      94    Karen Stoudt            Willington  CT      58     7 F 50-59        54:25   17:33/M
      95    Jennifer Ferron         Willington  CT      10     5 F  2-19        54:32   17:35/M
      96    Briana Barbrick         Willington  CT      0      2 F  0- 1        54:32   17:35/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Denise Pantason South Windsor CT

40

15

21:05

6:48/M

2

Ann Cilfone Willington CT

39

24

23:59

7:44/M

3

Cathi Koehler Manchester CT

46

26

24:31

7:55/M

 

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natalie Gedansky Tolland CT

13

37

25:57

8:22/M

2

Kelly Pantason South Windsor CT

11

38

25:59

8:23/M

3

Alexa Manaskie Willington CT

9

67

34:28

11:07/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Murray Manchester CT

27

85

48:54

15:46/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Dorl Manchester CT

37

32

25:06

8:06/M

2

Kerri Gedansky Tolland CT

39

39

26:20

8:30/M

3

Tracy Pelletier Columbia CT

33

41

26:27

8:32/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

49

27

24:35

7:56/M

2

Jackie Lafreniere Dayville CT

40

46

26:54

8:41/M

3

Dianne Nelson Coventry CT

41

52

27:00

8:43/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellie Lowell Willington CT

57

33

25:22

8:11/M

2

Barbara Maloney Tolland CT

58

35

25:43

8:18/M

3

Barbara Ziobro Willington CT

57

86

49:42

16:02/M

 

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Owen Danielson CT

22

1

16:51

5:26/M

2

Brett Stoeffler Tolland CT

37

2

17:33

5:40/M

3

Michael Munroe Newington CT

45

3

18:50

6:05/M

 

Men 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darren McCall Willington CT

10

23

23:44

7:39/M

2

Michael Thatcher Willington CT

13

28

24:44

7:59/M

3

Stephen Mindek Willington CT

17

34

25:40

8:17/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Phil Stevens Willington CT

28

11

20:43

6:41/M

2

Eric Larson Manchester CT

29

36

25:53

8:21/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Tartar Manchester CT

33

4

18:55

6:06/M

2

David Laporte Tolland CT

39

9

20:31

6:37/M

3

Allen Dagata Willington CT

33

21

22:32

7:16/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Glenn Costello Norwich CT

44

5

19:08

6:10/M

2

Steve Nelson Ashford CT

40

6

19:33

6:18/M

3

Jay Fisher Manchester CT

45

8

20:13

6:31/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alfred Hyde Storrs CT

52

7

19:49

6:24/M

2

Paul Rabenold Avon CT

51

10

20:41

6:40/M

3

Bob Caplin Vernon CT

54

18

21:42

7:00/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

63

22

22:52

7:23/M

2

Charles Merlis West Hartford CT

63

56

27:37

8:55/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

74

44

26:41

8:36/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com