Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/May15_10thED_1_set1.shtml

10th ED BURNHAM VFW LOYALTY DAY 5K

Willimantic, CT, May 15, 2004

results

Courtesy of BC Timing / www.usaxc.com

10th ED BURNHAM VFW LOYALTY DAY 5K
Willimantic, CT
May 15, 2004
Sunny, 72 degrees
Results by BC Timing / www.usaxc.com
Women by Class                                    Men by Class

             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
  680     1    1  Michael Munroe, 45, Newington, CT          18:05.8    5:50
  712     2    1  Dubeu Perez Cruz, 32, Willimantic, CT      18:38.8    6:01
  653     3    2  Glenn Costello, 44, Norwich, CT            18:42.7    6:02
  695     4    2  Paul Gilson, 39, Vernon, CT                18:59.9    6:08
  681     5    1  Matthew Freiman, 21, Manchester, CT        19:05.1    6:09
  676     6    2  Charlie Olbrias, 27, Willimantic, CT       19:06.3    6:10
  687     7    3  Bob Handfield, 43, East Lyme, CT           19:07.2    6:10
  694     8    3  Paul Smith, 38, Storrs, CT                 19:08.4    6:10
  698     9    4  Cliff Collins, 44, East Hampton, CT        19:13.7    6:12
  699    10    1  Mike Bendzinski, 51, Hebron, CT            19:37.8    6:20
  701    11    4  David LaPorte, 39, Tolland, CT             20:28.4    6:36
  655    12    5  Corey Talbot, 35, Hebron, CT               21:22.8    6:54
  672    13    1  Megan McCusker, 23*, Coventry, CT          21:26.8    6:55
  682    14    6  Randy Spellman, 30, Lebanon, CT            21:48.3    7:02
  677    15    3  Jeremiah Macht, 27, Willimantic, CT        21:48.8    7:02
  683    16    1  Sharon Mendes, 49*, Windham, CT            22:50.8    7:22
  659    17    2  Richard Baber, 54, Willimantic, CT         22:54.5    7:23
  714    18    5  Gilles Gagnon, 49                          23:11.5    7:29
  667    19    1  Christina Fisher, 12*                      23:13.7    7:30
  616    20    3  Ronald Bender, 57, Lebanon, CT             23:16.5    7:31
  673    21    6  Bill Reid, 43, Colchester, CT              23:27.2    7:34
  702    22    1  Warren Church, 63, Chaplin, CT             23:34.1    7:36
  666    23    1  Dena Dejulius, 34*                         23:39.4    7:38
  603    24    2  April Anne Norman, 23*                     24:22.6    7:52
  654    25    2  Dennis Zajehowski, 60, Griswold, CT        24:28.4    7:54
  665    26    2  Dianna Hyland, 34*, Windham, CT            24:38.7    7:57
  707    27    4  Jim Masso, 54, Willimantic, CT             24:49.1    8:00
  679    28    2  Joan Munroe, 49*, Newington, CT            24:53.7    8:02
  688    29    7  Patrick Dannehy, 44, Willimantic, CT       24:57.5    8:03
  662    30    7  Gene Leauard, 38, Somers, CT               25:21.5    8:11
  663    31    5  Lincoln Pease, 57, Somers, CT              25:31.2    8:14
  675    32    3  Dawn Stevens, 32*, Old Saybrook, CT        25:57.6    8:22
  670    33    6  Herb Burnham Jr., 51, Canterbury, CT       26:09.3    8:26
  686    34    1  Rose Buckingham, 56*, Norwich, CT          26:10.5    8:27
  709    35    4  Beth Martin, 35*                           26:26.7    8:32
  685    36    3  Ken Barnes, 65                             26:52.9    8:40
  674    37    5  Anise Grajeda, 33*, Norwich, CT            27:15.3    8:48
  703    38    8  Scott McMahn, 35, New Haven, CT            27:16.6    8:48
  684    39    4  Jack Valone, 62                            27:21.2    8:49
  708    40    6  Katherine Croft, 30*, Windham, CT          28:09.2    9:05
  658    41    3  Maire Mosher, 23*, Tolland, CT             29:18.0    9:27
  700    42    7  Bruce Grisafe, 50, Salem, CT               29:21.5    9:28
  697    43    8  James Conant, 53, Wallingford, CT          29:33.8    9:32
  717    44    8  David Mavcial, 48                          30:51.2    9:57
  715    45    7  Maria Genca, 31*, Coventry, CT             31:28.5   10:09
  705    46    1  Matt Seguin, 12, Chaplin, CT               32:29.6   10:29
  704    47    2  Alexander Dziavit, 12, Chaplin, CT         32:31.6   10:30
  693    48    4  Cara Wachsman, 23*, Ellington, CT          33:09.8   10:42
  692    49    3  Dorothy Putnam, 47*, Windham, CT           35:57.9   11:36
  689    50    8  Tracey Dunn, 37*, Hampton, CT              36:00.7   11:37
  664    51    1  Edward Burnham, 84                         41:47.1   13:29
  691    52    9  Don Geminani, 56                           41:59.1   13:33
  690    53    2  Marie King, 55*, Storrs, CT                42:02.3   13:34
  696    54    2  George Quirk, 85, Ashford, CT              44:19.7   14:18
  706    55    2  Stephanie Seguin, 9*, Chaplin, CT          45:12.5   14:35
  710    56    9  Mary Healey, 37*, Chaplin, CT              45:13.4   14:35
  711    57    9  Jean Baraeco, 44, Windham, CT              46:51.0   15:07
  678    58   10  Ed Johnson, 56, Windham, CT                46:53.4   15:08
  713    59    5  Jim Shine, 67, Coventry, RI                58:04.8   18:44
  716    60    3  John Burnham, 86, Chaplin, CT              58:05.9   18:44
* indicates females
    2 FINISHERS AMONG MEN UNDER 19
    3 FINISHERS AMONG MEN 19 - 29
    8 FINISHERS AMONG MEN 30 - 39
    9 FINISHERS AMONG MEN 40 - 49
   10 FINISHERS AMONG MEN 50 - 59
    5 FINISHERS AMONG MEN 60 - 69
    3 FINISHERS AMONG MEN 70 & UP
    2 FINISHERS AMONG WOMEN UNDER 19
    4 FINISHERS AMONG WOMEN 19 - 29
    9 FINISHERS AMONG WOMEN 30 - 39
    3 FINISHERS AMONG WOMEN 40 - 49
    2 FINISHERS AMONG WOMEN 50 - 59
   40 MEN FINISHERS
   20 WOMEN FINISHERS
   60 TOTAL FINISHERS
Women by Class
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
Women Under 19
  667    19    1  Christina Fisher, 12                       23:13.7    7:30
  706    55    2  Stephanie Seguin, 9, Chaplin, CT           45:12.5   14:35
Women 19 - 29
  672    13    1  Megan McCusker, 23, Coventry, CT           21:26.8    6:55
  603    24    2  April Anne Norman, 23                      24:22.6    7:52
  658    41    3  Maire Mosher, 23, Tolland, CT              29:18.0    9:27
  693    48    4  Cara Wachsman, 23, Ellington, CT           33:09.8   10:42
Women 30 - 39
  666    23    1  Dena Dejulius, 34                          23:39.4    7:38
  665    26    2  Dianna Hyland, 34, Windham, CT             24:38.7    7:57
  675    32    3  Dawn Stevens, 32, Old Saybrook, CT         25:57.6    8:22
  709    35    4  Beth Martin, 35                            26:26.7    8:32
  674    37    5  Anise Grajeda, 33, Norwich, CT             27:15.3    8:48
  708    40    6  Katherine Croft, 30, Windham, CT           28:09.2    9:05
  715    45    7  Maria Genca, 31, Coventry, CT              31:28.5   10:09
  689    50    8  Tracey Dunn, 37, Hampton, CT               36:00.7   11:37
  710    56    9  Mary Healey, 37, Chaplin, CT               45:13.4   14:35
Women 40 - 49
  683    16    1  Sharon Mendes, 49, Windham, CT             22:50.8    7:22
  679    28    2  Joan Munroe, 49, Newington, CT             24:53.7    8:02
  692    49    3  Dorothy Putnam, 47, Windham, CT            35:57.9   11:36
Women 50 - 59
  686    34    1  Rose Buckingham, 56, Norwich, CT           26:10.5    8:27
  690    53    2  Marie King, 55, Storrs, CT                 42:02.3   13:34
Men by Class
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
Men Under 19
  705    46    1  Matt Seguin, 12, Chaplin, CT               32:29.6   10:29
  704    47    2  Alexander Dziavit, 12, Chaplin, CT         32:31.6   10:30
Men 19 - 29
  681     5    1  Matthew Freiman, 21, Manchester, CT        19:05.1    6:09
  676     6    2  Charlie Olbrias, 27, Willimantic, CT       19:06.3    6:10
  677    15    3  Jeremiah Macht, 27, Willimantic, CT        21:48.8    7:02
Men 30 - 39
  712     2    1  Dubeu Perez Cruz, 32, Willimantic, CT      18:38.8    6:01
  695     4    2  Paul Gilson, 39, Vernon, CT                18:59.9    6:08
  694     8    3  Paul Smith, 38, Storrs, CT                 19:08.4    6:10
  701    11    4  David LaPorte, 39, Tolland, CT             20:28.4    6:36
  655    12    5  Corey Talbot, 35, Hebron, CT               21:22.8    6:54
  682    14    6  Randy Spellman, 30, Lebanon, CT            21:48.3    7:02
  662    30    7  Gene Leauard, 38, Somers, CT               25:21.5    8:11
  703    38    8  Scott McMahn, 35, New Haven, CT            27:16.6    8:48
Men 40 - 49
  680     1    1  Michael Munroe, 45, Newington, CT          18:05.8    5:50
  653     3    2  Glenn Costello, 44, Norwich, CT            18:42.7    6:02
  687     7    3  Bob Handfield, 43, East Lyme, CT           19:07.2    6:10
  698     9    4  Cliff Collins, 44, East Hampton, CT        19:13.7    6:12
  714    18    5  Gilles Gagnon, 49                          23:11.5    7:29
  673    21    6  Bill Reid, 43, Colchester, CT              23:27.2    7:34
  688    29    7  Patrick Dannehy, 44, Willimantic, CT       24:57.5    8:03
  717    44    8  David Mavcial, 48                          30:51.2    9:57
  711    57    9  Jean Baraeco, 44, Windham, CT              46:51.0   15:07
Men 50 - 59
  699    10    1  Mike Bendzinski, 51, Hebron, CT            19:37.8    6:20
  659    17    2  Richard Baber, 54, Willimantic, CT         22:54.5    7:23
  616    20    3  Ronald Bender, 57, Lebanon, CT             23:16.5    7:31
  707    27    4  Jim Masso, 54, Willimantic, CT             24:49.1    8:00
  663    31    5  Lincoln Pease, 57, Somers, CT              25:31.2    8:14
  670    33    6  Herb Burnham Jr., 51, Canterbury, CT       26:09.3    8:26
  700    42    7  Bruce Grisafe, 50, Salem, CT               29:21.5    9:28
  697    43    8  James Conant, 53, Wallingford, CT          29:33.8    9:32
  691    52    9  Don Geminani, 56                           41:59.1   13:33
  678    58   10  Ed Johnson, 56, Windham, CT                46:53.4   15:08
Men 60 - 69
  702    22    1  Warren Church, 63, Chaplin, CT             23:34.1    7:36
  654    25    2  Dennis Zajehowski, 60, Griswold, CT        24:28.4    7:54
  685    36    3  Ken Barnes, 65                             26:52.9    8:40
  684    39    4  Jack Valone, 62                            27:21.2    8:49
  713    59    5  Jim Shine, 67, Coventry, RI                58:04.8   18:44
Men 70 & Up
  664    51    1  Edward Burnham, 84                         41:47.1   13:29
  696    54    2  George Quirk, 85, Ashford, CT              44:19.7   14:18
  716    60    3  John Burnham, 86, Chaplin, CT              58:05.9   18:44

Top