Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Jun6_Sprint_set1.shtml

Sprint for DARE 5K

Monroe, CT, June 6, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Ricardo Santos
Race Winner Ricardo Santos


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Sprint for DARE
June 6, 2004 - 5K
Monroe, CT

OVERALL WINNERS

Ricardo Santos, Bridgeport, CT - 15:21
Kerry Arsenault, Guilford, CT - 17:33


56 Degrees
Mist

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ricardo Santos          Bridgeport  CT      27 ***** M 19-29        15:21    4:57/M
       2    Joseph Le May           Danbury  CT         37     1 M 30-39        15:45    5:05/M
       3    George Buchanan         Stamford  CT        46     1 M 45-49        16:38    5:22/M
       4    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38     2 M 30-39        16:40    5:23/M
       5    Ryan Pancoast           Stratford  CT       21     1 M 19-29        17:09    5:32/M
       6    Joe Puopolo             Shelton  CT         45     2 M 45-49        17:14    5:34/M
       7    Tim King                Milford  CT         29     2 M 19-29        17:28    5:38/M
       8    Kerry Arsenault         Guilford  CT        39 ***** F 30-39        17:33    5:40/M
       9    David Pantin            New Haven  CT       42     1 M 40-44        17:40    5:42/M
      10    Eric Appleby            Monroe  CT          18     1 M 16-18        17:42    5:43/M
      11    Randy Chamberland       Shelton  CT         43     2 M 40-44        17:58    5:48/M
      12    Kevin Pruzinsky         Trumbull  CT        19     3 M 19-29        17:58    5:48/M
      13    Charles Hornak          Hamden  CT          36     3 M 30-39        18:10    5:52/M
      14    Charles Baldour         Sandy Hook  CT      15     1 M 13-15        18:11    5:52/M
      15    Ward Willis             Milford  CT         27     4 M 19-29        18:44    6:03/M
      16    Kevin Rugarber          Monroe  CT          23     5 M 19-29        18:45    6:03/M
      17    Jesse Festa             Seymour  CT         15     2 M 13-15        18:51    6:05/M
      18    Rafal Ben               Monroe  CT          33     4 M 30-39        18:59    6:07/M
      19    Kenneth Martin          Trumbull  CT        50     1 M 50-59        19:05    6:09/M
      20    Brett Lehner            Bethel  CT          14     3 M 13-15        19:13    6:12/M
      21    Todd Francis            Orange  CT          25     6 M 19-29        19:13    6:12/M
      22    Bjoern Grass            Bad Driburg  nrw    43     3 M 40-44        19:16    6:13/M
      23    Michael Ruospo          Stratford  CT       40     4 M 40-44        19:20    6:14/M
      24    Robert Gallace          Monroe  CT          41     5 M 40-44        19:21    6:15/M
      25    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT       41     1 F 40-44        19:25    6:16/M
      26    David Lyons             Monroe  CT          27     7 M 19-29        19:29    6:17/M
      27    Jamie Bean              Milford  CT         15     4 M 13-15        19:34    6:19/M
      28    Justin Nadro            Monroe  CT          16     2 M 16-18        19:38    6:20/M
      29    Jim Murphy              Monroe  CT          49     3 M 45-49        19:40    6:21/M
      30    Matthew Cross           Stamford  CT        40     6 M 40-44        19:45    6:22/M
      31    Brian Fidler            West Haven  CT      33     5 M 30-39        19:51    6:24/M
      32    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     2 F 40-44        19:55    6:25/M
      33    Robyn Hudak             Monroe  CT          18     1 F 16-18        19:59    6:27/M
      34    Gary Sheffer            Shelton  CT         44     7 M 40-44        20:05    6:29/M
      35    John Courtmanche        New Haven  CT       61     1 M 60-69        20:16    6:32/M
      36    Brian Rabinove          Shelton  CT         17     3 M 16-18        20:21    6:34/M
      37    Sebastian Mansson       Monroe  CT          17     4 M 16-18        20:24    6:35/M
      38    Erin Heslin             Southport  CT       23     1 F 19-29        20:25    6:35/M
      39    James Dvorak            Monroe  CT          37     6 M 30-39        20:29    6:36/M
      40    Timothy Dvorak          Shelton  CT         41     8 M 40-44        20:30    6:37/M
      41    Patrick Flynn           Monroe  CT          48     4 M 45-49        20:36    6:39/M
      42    Jerry Yedlin            Branford  CT        46     5 M 45-49        20:46    6:42/M
      43    Oguz Erkan              Monroe  CT          42     9 M 40-44        20:48    6:43/M
      44    Joe Campopiano          Monroe  CT          26     8 M 19-29        20:51    6:44/M
      45    Matthew Matera          Monroe  CT          15     5 M 13-15        20:52    6:44/M
      46    Richard Pancoast        Stratford  CT       50     2 M 50-59        20:54    6:45/M
      47    Chris Phillips          Bridgeport  CT      33     7 M 30-39        20:59    6:46/M
      48    Andrew Sidhu            Weston  CT          15     6 M 13-15        21:03    6:47/M
      49    Frank Iovino            Fairfield  CT       45     6 M 45-49        21:05    6:48/M
      50    Tewei Dai               Monroe  CT          34     8 M 30-39        21:05    6:48/M
      51    Chris Miller            Newtown  CT         14     7 M 13-15        21:09    6:49/M
      52    Ian Critchley           Shelton  CT         48     7 M 45-49        21:12    6:50/M
      53    James Mc CorMacK        Shelton  CT         44    10 M 40-44        21:26    6:55/M
      54    Patrick Martin          Monroe  CT          14     8 M 13-15        21:30    6:56/M
      55    Tom Conway              Monroe  CT          41    11 M 40-44        21:32    6:57/M
      56    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     9 M 13-15        21:34    6:57/M
      57    Christine Asaro         Trumbull  CT        35     1 F 30-39        21:35    6:58/M
      58    Dawn Hudak              Monroe  CT          18     2 F 16-18        21:37    6:58/M
      59    Patrick Cordle          Monroe  CT          47     8 M 45-49        21:39    6:59/M
      60    Steven Malary           Monroe  CT          47     9 M 45-49        21:40    6:59/M
      61    Dana Lehner             Bethel  CT          17     3 F 16-18        21:44    7:01/M
      62    Paul Couzelis           Norwalk  CT         61     2 M 60-69        21:46    7:01/M
      63    Mary Ellyn Lehner       Bethel  CT          44     3 F 40-44        21:46    7:01/M
      64    Chris Rinko             Monroe  CT          35     9 M 30-39        21:47    7:02/M
      65    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       49    10 M 45-49        21:48    7:02/M
      66    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        21:48    7:02/M
      67    Peter Maloney           Fairfield  CT       49    11 M 45-49        21:48    7:02/M
      68    Ben Snead               Monroe  CT          43    12 M 40-44        21:55    7:04/M
      69    Michael Saia            Monroe  CT          12     1 M  1-12        22:05    7:07/M
      70    James Sersonsky         Oxford  CT          14    10 M 13-15        22:08    7:08/M
      71    Bob McCauley            Monroe  CT          42    13 M 40-44        22:09    7:09/M
      72    Dan Scholler            Monroe  CT          14    11 M 13-15        22:12    7:10/M
      73    Fray Espino             Bridgeport  CT      44     4 F 40-44        22:13    7:10/M
      74    Chip Vann               Monroe  CT          39    10 M 30-39        22:14    7:10/M
      75    Ray Palmer              Monroe  CT          14    12 M 13-15        22:16    7:11/M
      76    Robert Orgovan          Ansonia  CT         57     3 M 50-59        22:17    7:11/M
      77    Tom Caporaso            Monroe  CT          60     3 M 60-69        22:21    7:13/M
      78    Fran Fitzpatrick        Monroe  CT          39    11 M 30-39        22:28    7:15/M
      79    Liam McKeown            Monroe  CT          40    14 M 40-44        22:28    7:15/M
      80    Chris Howley            Monroe  CT          15    13 M 13-15        22:33    7:16/M
      81    Sara Pancoast           Stratford  CT       18     4 F 16-18        22:35    7:17/M
      82    Matt Sandrowski         Trumbull  CT        15    14 M 13-15        22:43    7:20/M
      83    Kathy Morrison          Monroe  CT          45     1 F 45-49        22:47    7:21/M
      84    Anthony Florez          Sandy Hook  CT      14    15 M 13-15        22:50    7:22/M
      85    Daniel Smith            Newtown  CT         14    16 M 13-15        22:50    7:22/M
      86    Kyle Dinicola           Sandy Hook  CT      14    17 M 13-15        22:51    7:22/M
      87    Glenn Nanavaty          Southbury  CT       40    15 M 40-44        22:52    7:23/M
      88    Cyndi Christo           Monroe  CT          35     2 F 30-39        22:54    7:23/M
      89    Jon Garrity             Monroe  CT          43    16 M 40-44        22:59    7:25/M
      90    Pamela Mc Merriman-Gol  Stratford  CT       44     5 F 40-44        23:04    7:26/M
      91    Matthew Debrantes       Newtown  CT         14    18 M 13-15        23:07    7:27/M
      92    Theresa Dombrowski      Manchester  CT      29     2 F 19-29        23:09    7:28/M
      93    Scott Krasko            Monroe  CT          21     9 M 19-29        23:10    7:28/M
      94    Sean Weir               Naugatuck  CT       14    19 M 13-15        23:12    7:29/M
      95    Sandra Smith            Powder Springs  GA  47     2 F 45-49        23:14    7:30/M
      96    Jennifer Fico           Monroe  CT          20     3 F 19-29        23:27    7:34/M
      97    Lynne Yaverski          Monroe  CT          33     3 F 30-39        23:28    7:34/M
      98    Karen Alexander         Sandy Hook  CT      38     4 F 30-39        23:31    7:35/M
      99    Stuart Wierzbicki       Milford  CT         40    17 M 40-44        23:32    7:35/M
     100    Erin Brunner            Norwalk  CT         27     4 F 19-29        23:39    7:38/M
     101    Keith Brodersen         Stamford  CT        31    12 M 30-39        23:43    7:39/M
     102    Thomas Rainey           Monroe  CT          15    20 M 13-15        23:48    7:41/M
     103    Justin Miller           Newtown  CT         14    21 M 13-15        23:49    7:41/M
     104    Tom Finstein            Milford  CT         46    12 M 45-49        23:52    7:42/M
     105    Duane Estey             Seymour  CT         61     4 M 60-69        23:54    7:43/M
     106    Jerome McDermott        Monroe  CT          40    18 M 40-44        23:58    7:44/M
     107    Sherilyn Brodersen      Stamford  CT        27     5 F 19-29        24:00    7:45/M
     108    Dominic Francese        Trumbull  CT        23    10 M 19-29        24:02    7:45/M
     109    Liz Fitzpatrick         Monroe  CT          14     1 F 13-15        24:03    7:45/M
     110    Ed Kaufman              Monroe  CT          45    13 M 45-49        24:04    7:46/M
     111    Jerry Lynch             Monroe  CT          40    19 M 40-44        24:09    7:47/M
     112    Mary Gentle             Monroe  CT          33     5 F 30-39        24:10    7:48/M
     113    Kenneth Lombardi        Shelton  CT         14    22 M 13-15        24:13    7:49/M
     114    Daniel Sorrentino       Sandy Hook  CT      36    13 M 30-39        24:15    7:49/M
     115    Julie Sidhu             Weston  CT          46     3 F 45-49        24:18    7:50/M
     116    Connor Reilly           Trumbull  CT        14    23 M 13-15        24:18    7:50/M
     117    Emily Schmitt           Trumbull  CT        19     6 F 19-29        24:22    7:52/M
     118    Christina McGurrin      West Haven  CT      27     7 F 19-29        24:24    7:52/M
     119    Michael Matera          Monroe  CT          9      2 M  1-12        24:24    7:52/M
     120    Mike Vontabes           Newtown  CT         14    24 M 13-15        24:26    7:53/M
     121    Greg Pierce             Sandy Hook  CT      51     4 M 50-59        24:27    7:53/M
     122    Brian Neumeyer          Monroe  CT          32    14 M 30-39        24:28    7:54/M
     123    George Stachowicz       Oxford  CT          50     5 M 50-59        24:29    7:54/M
     124    John Ogden              Monroe  CT          41    20 M 40-44        24:30    7:54/M
     125    Mary-Morgan Childs      Stratford  CT       20     8 F 19-29        24:31    7:55/M
     126    John Gaudioso           Stamford  CT        44    21 M 40-44        24:32    7:55/M
     127    Dennis Phillips         Oxford  CT          42    22 M 40-44        24:33    7:55/M
     128    E. Gordon Cleland       Monroe  CT          54     6 M 50-59        24:35    7:56/M
     129    John Dellalana          Monroe  CT          39    15 M 30-39        24:36    7:56/M
     130    Andrew Adames           Oxford  CT          38    16 M 30-39        24:37    7:56/M
     131    Kristyn Calabrese       Monroe  CT          16     5 F 16-18        24:43    7:58/M
     132    Chuck Vento             Trumbull  CT        57     7 M 50-59        24:48    8:00/M
     133    Daniel Weckes           Stamford  CT        27    11 M 19-29        24:49    8:00/M
     134    Craig Salvagno          Trumbull  CT        17     5 M 16-18        24:52    8:01/M
     135    Joe Garofalo            Monroe  CT          52     8 M 50-59        25:01    8:04/M
     136    Chris Finstein          Milford  CT         15    25 M 13-15        25:05    8:05/M
     137    Jeffrey Wilson          Wallingford  CT     42    23 M 40-44        25:09    8:07/M
     138    Jack Abbott Jr          Powder Springs  GA  59     9 M 50-59        25:14    8:08/M
     139    Nancy Saia              Monroe  CT          40     6 F 40-44        25:16    8:09/M
     140    Randy Lancaster         Monroe  CT          44    24 M 40-44        25:18    8:10/M
     141    Don Platko              Shelton  CT         62     5 M 60-69        25:26    8:12/M
     142    Lisa Butler             Manchester  CT      36     6 F 30-39        25:26    8:12/M
     143    Gina Zuk                Monroe  CT          36     7 F 30-39        25:31    8:14/M
     144    David Wasch             Manchester  CT      35    17 M 30-39        25:32    8:14/M
     145    Bryan Smith             Bridgeport  CT      38    18 M 30-39        25:34    8:15/M
     146    Margaret Walsh          Trumbull  CT        36     8 F 30-39        25:36    8:15/M
     147    Brooke Butkovsky        Monroe  CT          10     1 F  1-12        25:39    8:16/M
     148    Adam Feldman            Monroe  CT          40    25 M 40-44        25:43    8:18/M
     149    Rick McCollum           Monroe  CT          45    14 M 45-49        25:46    8:19/M
     150    Robert Salerno          Monroe  CT          66     6 M 60-69        25:48    8:19/M
     151    Kelley Perry            Bethel  CT          48     4 F 45-49        25:49    8:20/M
     152    Angela Ruggiero         Beacon Falls  CT    25     9 F 19-29        25:50    8:20/M
     153    David McCollum          Monroe  CT          14    26 M 13-15        25:55    8:22/M
     154    Karl Salvati            North Haven  CT     51    10 M 50-59        25:55    8:22/M
     155    Aislinn McKeown         Monroe  CT          10     2 F  1-12        25:56    8:22/M
     156    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34     9 F 30-39        25:58    8:23/M
     157    Marichu O'Donnell       Monroe  CT          37    10 F 30-39        25:59    8:23/M
     158    Emily Palmer            Monroe  CT          12     3 F  1-12        26:01    8:24/M
     159    Margaret Pinheiro       Milford  CT         43     7 F 40-44        26:01    8:24/M
     160    Sarah Kopac             Shelton  CT         18     6 F 16-18        26:08    8:26/M
     161    Robert Kopac            Shelton  CT         45    15 M 45-49        26:09    8:26/M
     162    Jim Riley               Trumbull  CT        50    11 M 50-59        26:10    8:26/M
     163    Deborah Gustafson       Monroe  CT          43     8 F 40-44        26:13    8:27/M
     164    Denis Dineen                                40     9 F 40-44        26:15    8:28/M
     165    Thomas Dineen           Monroe  CT          35    19 M 30-39        26:15    8:28/M
     166    Sheila Kringel          Monroe  CT          42    10 F 40-44        26:16    8:28/M
     167    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       41    11 F 40-44        26:20    8:30/M
     168    Robert Levy             Hamden  CT          40    26 M 40-44        26:23    8:31/M
     169    Kim Remetta             Milford  CT         49    16 M 45-49        26:24    8:31/M
     170    Lori Wierzbicki         Milford  CT         35    11 F 30-39        26:35    8:35/M
     171    Jason Roberts           Bridgeport  CT      24    12 M 19-29        26:39    8:36/M
     172    Luanne Roy              Fairfield  CT       49     5 F 45-49        26:41    8:36/M
     173    Dave Rabinove           Shelton  CT         47    17 M 45-49        26:43    8:37/M
     174    Scott Copeland          Monoe  CT           20    13 M 19-29        26:46    8:38/M
     175    Mark Weil               Danbury  CT         65     7 M 60-69        26:48    8:39/M
     176    Amy Zvovushe            Monroe  CT          24    10 F 19-29        26:55    8:41/M
     177    Tommy Conway            Monroe  CT          12     3 M  1-12        27:20    8:49/M
     178    Mary Dineen             Monroe  CT          34    12 F 30-39        27:22    8:50/M
     179    Terri Wilson            Wallingford  CT     34    13 F 30-39        27:24    8:50/M
     180    Tim Shuster             Shelton  CT         14    27 M 13-15        27:26    8:51/M
     181    Elizabeth Pastorok      Monroe  CT          27    11 F 19-29        27:26    8:51/M
     182    Lynn Kaufman            Monroe  CT          38    14 F 30-39        27:28    8:52/M
     183    Denise Smith            Milford  CT         35    15 F 30-39        27:32    8:53/M
     184    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        27:36    8:54/M
     185    Jamieson Breig          Westport  CT        11     4 M  1-12        27:40    8:55/M
     186    Marybeth Zarifian       Monroe  CT          41    12 F 40-44        27:43    8:56/M
     187    Malena Yrigoyen         Monroe  CT          42    13 F 40-44        27:43    8:56/M
     188    Alice Caple             Ansonia  CT         35    16 F 30-39        27:45    8:57/M
     189    Anthony Calabrese       Monroe  CT          11     5 M  1-12        27:46    8:57/M
     190    Krysann Radtke          Derby  CT           23    12 F 19-29        27:50    8:59/M
     191    Jim Maguire             Sandy Hook  CT      57    12 M 50-59        27:51    8:59/M
     192    Renee Genest            Monroe  CT          23    13 F 19-29        28:01    9:02/M
     193    Antoinette Wlasuk       Newtown  CT         37    17 F 30-39        28:06    9:04/M
     194    Juliann Amato           Monroe  CT          18     7 F 16-18        28:08    9:05/M
     195    Molly Fitzpatrick       Monroe  CT          12     4 F  1-12        28:19    9:08/M
     196    Sam Chhiv               Monroe  CT          47    18 M 45-49        28:20    9:08/M
     197    Mary Matera             Monroe  CT          40    14 F 40-44        28:20    9:08/M
     198    Kristin Corsino         Monroe  CT          20    14 F 19-29        28:21    9:09/M
     199    Frank Shiboski          Beacon Falls  CT    21    14 M 19-29        28:22    9:09/M
     200    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          37    20 M 30-39        28:40    9:15/M
     201    Chris Petrone           Monroe  CT          51     1 F 50-59        28:43    9:16/M
     202    Cynthia Wills           Mystic  CT          39    18 F 30-39        28:44    9:16/M
     203    Brian Francese          Trumbull  CT        20    15 M 19-29        28:46    9:17/M
     204    Donna Cramond           Monroe  CT          54     2 F 50-59        28:48    9:17/M
     205    Meridith Williams       Monroe  CT          39    19 F 30-39        28:50    9:18/M
     206    Gary Debona             Monroe  CT          45    19 M 45-49        28:56    9:20/M
     207    Jennifer Ambrose        Monroe  CT          10     5 F  1-12        29:00    9:21/M
     208    Stephanie Palmer        Monroe  CT          10     6 F  1-12        29:01    9:22/M
     209    Geralyn Breig           Westport  CT        42    15 F 40-44        29:04    9:23/M
     210    Joan Schreiber          Monroe  CT          44    16 F 40-44        29:05    9:23/M
     211    Cathy Schiumo           Monroe  CT          40    17 F 40-44        29:06    9:23/M
     212    Alex Reading            Monroe  CT           9     7 F  1-12        29:21    9:28/M
     213    Brittany Hreschak       Monroe  CT          8      8 F  1-12        29:21    9:28/M
     214    Eric Howard             Shelton  CT         9      6 M  1-12        29:21    9:28/M
     215    Abby Doyle              Cheshire  CT        34    20 F 30-39        29:22    9:28/M
     216    Jen Neumeyer            Bridgeport  CT      32    21 F 30-39        29:23    9:29/M
     217    Kristin Rinko           Monroe  CT          35    22 F 30-39        29:25    9:29/M
     218    Kara Coniglio           Monroe  CT          23    15 F 19-29        29:27    9:30/M
     219    Gary Demenna            Sandy Hook  CT      45    20 M 45-49        29:30    9:31/M
     220    Jim Stevens             Trumbull  CT        72     1 M 70-79        29:33    9:32/M
     221    Derek Redfern           Monroe  CT          12     7 M  1-12        29:46    9:36/M
     222    Nicholas Howard         Shelton  CT         7      8 M  1-12        29:47    9:36/M
     223    Jay Ligouri             Trumbull  CT        34    21 M 30-39        29:49    9:37/M
     224    Alysa Christo           Monroe  CT          10     9 F  1-12        29:51    9:38/M
     225    Renee Lazar             Newtown  CT         35    23 F 30-39        29:55    9:39/M
     226    Rachel Newton           Easton  CT          42    18 F 40-44        30:02    9:41/M
     227    Andrea Hreschak         Monroe  CT          40    19 F 40-44        30:02    9:41/M
     228    Michael Smith           Trumbull  CT        34    22 M 30-39        30:03    9:42/M
     229    Nadia Smith             Trumbull  CT        32    24 F 30-39        30:03    9:42/M
     230    Judy Fadus              Monroe  CT          42    20 F 40-44        30:05    9:42/M
     231    Ony Errichetti          Trumbull  CT        38    25 F 30-39        30:05    9:42/M
     232    Antoinette Carroll      Stratford  CT       39    26 F 30-39        30:05    9:42/M
     233    Ronald Grabowski        Monroe  CT          43    27 M 40-44        30:07    9:43/M
     234    Vicki Mallozzi          Monroe  CT          26    16 F 19-29        30:10    9:44/M
     235    Fred Martin             Monroe  CT          51    13 M 50-59        30:21    9:47/M
     236    David Hawley            Monroe  CT          10     9 M  1-12        30:28    9:50/M
     237    Allyson Runko           Monroe  CT          13     2 F 13-15        30:30    9:50/M
     238    Paul Runko              Monroe  CT          46    21 M 45-49        30:30    9:50/M
     239    Jill Scholler           Monroe  CT          9     10 F  1-12        30:31    9:51/M
     240    Kelly Zazuri            Monroe  CT          10    11 F  1-12        30:31    9:51/M
     241    Nicole Napoli           Ansonia  CT         24    17 F 19-29        30:33    9:51/M
     242    Julie Milks             Monroe  CT          28    18 F 19-29        30:33    9:51/M
     243    Rachael McCollum        Monroe  CT          9     12 F  1-12        30:37    9:53/M
     244    Karla Johnson           Newtown  CT         40    21 F 40-44        30:46    9:55/M
     245    Bob Loh                 Trumbull  CT        58    14 M 50-59        30:55    9:58/M
     246    Jerry Dineen            Ridgefield  CT      68     8 M 60-69        30:56    9:59/M
     247    Angela Vincenzi         Trumbull  CT        39    27 F 30-39        31:00   10:00/M
     248    Laura Siebold           Trumbull  CT        31    28 F 30-39        31:00   10:00/M
     249    Silas Carter            Monroe  CT          56    15 M 50-59        31:02   10:01/M
     250    J J Hreschak            Monroe  CT          11    10 M  1-12        31:05   10:02/M
     251    Samantha Vlahos         Monroe  CT          10    13 F  1-12        31:08   10:03/M
     252    Joseph Muro             Shelton  CT         54    16 M 50-59        31:09   10:03/M
     253    Megan Youngquist        Shelton  CT         46     6 F 45-49        31:10   10:03/M
     254    Danielle Eldracher      Woodbridge  CT      11    14 F  1-12        31:13   10:04/M
     255    Desiree Smejkal         Monroe  CT          22    19 F 19-29        31:15   10:05/M
     256    Julie Dragonetti        Monroe  CT          10    15 F  1-12        31:17   10:05/M
     257    Ray Palmer              Monroe  CT          41    28 M 40-44        31:17   10:05/M
     258    Lorie McCollum          Monroe  CT          43    22 F 40-44        31:38   10:12/M
     259    Franklin Renz           Monroe  CT          63     9 M 60-69        31:47   10:15/M
     260    Robert Dineen                               39    23 M 30-39        31:53   10:17/M
     261    Gregory Demenna         Sandy Hook  CT      13    28 M 13-15        31:58   10:19/M
     262    Rich Amato              Monroe  CT          46    22 M 45-49        32:41   10:33/M
     263    Nancy Romero            Monroe  CT          44    23 F 40-44        32:42   10:33/M
     264    Jennifer Arnone         Trumbull  CT        39    29 F 30-39        32:54   10:37/M
     265    Paul Francese           Trumbull  CT        48    23 M 45-49        32:55   10:37/M
     266    Joe Sullivan            Monroe  CT          63    10 M 60-69        33:04   10:40/M
     267    Michael Butkovsky       Monroe  CT          43    29 M 40-44        33:11   10:42/M
     268    Bernard Crowley         Bridgeport  CT      60    11 M 60-69        33:18   10:45/M
     269    Maria Frey              Monroe  CT          44    24 F 40-44        33:23   10:46/M
     270    Caryn McAllister        Trumbull  CT        31    30 F 30-39        33:28   10:48/M
     271    Mary Kling              Monroe  CT          41    25 F 40-44        33:29   10:48/M
     272    Tracy Nalaboff          Monroe  CT          37    31 F 30-39        33:29   10:48/M
     273    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT        50     3 F 50-59        33:32   10:49/M
     274    Ed Perkowski            Stratford  CT       49    24 M 45-49        33:35   10:50/M
     275    David Zaleski           Oxford  CT          49    25 M 45-49        34:06   11:00/M
     276    Lauren Horbal           Monroe  CT          15     3 F 13-15        34:16   11:03/M
     277    Anthony Pucci           Monroe  CT          12    11 M  1-12        34:46   11:13/M
     278    Ryan Grabowski          Monroe  CT          10    12 M  1-12        34:54   11:15/M
     279    Jean Zaleski            Oxford  CT          49     7 F 45-49        34:59   11:17/M
     280    Fiorela Gonzales        Monroe  CT          11    16 F  1-12        34:59   11:17/M
     281    Tracy Flaherty          Monroe  CT          46     8 F 45-49        35:01   11:18/M
     282    Teddy Levine            Monroe  CT          12    13 M  1-12        35:08   11:20/M
     283    Nicole Frey             Monroe  CT          11    17 F  1-12        35:39   11:30/M
     284    Jessica Kling           Monroe  CT          12    18 F  1-12        35:40   11:30/M
     285    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     1 M 80-99        35:52   11:34/M
     286    Austin Ross             Madison  CT         83     2 M 80-99        36:17   11:42/M
     287    Henry Rugarber          Monroe  CT          58    17 M 50-59        36:43   11:51/M
     288    John Vlahos             Monroe  CT          13    29 M 13-15        37:02   11:57/M
     289    Bruce Reading           Monroe  CT          41    30 M 40-44        38:21   12:22/M
     290    Angelica Toruno         Bridgeport  CT      8     19 F  1-12        38:38   12:28/M
     291    John Peterson           Bridgeport  CT      43    31 M 40-44        38:39   12:28/M
     292    Kirsten Butkovsky       Monroe  CT          35    32 F 30-39        38:44   12:30/M
     293    Bryan Demenna           Sandy Hook  CT      18     6 M 16-18        40:33   13:05/M
     294    Maria Peterson          Bridgeport  CT      39    33 F 30-39        41:03   13:15/M
     295    Lauren Maile            Monroe  CT          10    20 F  1-12        41:23   13:21/M
     296    Gary Maile              Monroe  CT          38    24 M 30-39        41:25   13:22/M
     297    Laura Gustafson         Monroe  CT          12    21 F  1-12        41:33   13:24/M
     298    Terry Digiacomo-Galla   Bridgeport  CT      37    34 F 30-39        41:41   13:27/M
     299    Caroline Grabowski      Monroe  CT          9     14 M  1-12        42:24   13:41/M
     300    Ronald Grabowski        Monroe  CT          46    26 M 45-49        42:25   13:41/M
     301    Mandy Monaco            Sandy Hook  CT      10    22 F  1-12        42:28   13:42/M
     302    Alison Monaco           Sandy Hook  CT      10    23 F  1-12        42:29   13:42/M
     303    Kaye Liburdi            Monroe  CT          46     9 F 45-49        42:44   13:47/M
     304    James Cramond           Monroe  CT          56    18 M 50-59        43:30   14:02/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kerry Arsenault Guilford CT

39

8

17:33

5:40/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brooke Butkovsky Monroe CT

10

147

25:39

8:16/M

2

Aislinn McKeown Monroe CT

10

155

25:56

8:22/M

3

Emily Palmer Monroe CT

12

158

26:01

8:24/M

 

Women 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Fitzpatrick Monroe CT

14

109

24:03

7:45/M

2

Allyson Runko Monroe CT

13

237

30:30

9:50/M

3

Lauren Horbal Monroe CT

15

276

34:16

11:03/M

 

Women 16 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robyn Hudak Monroe CT

18

33

19:59

6:27/M

2

Dawn Hudak Monroe CT

18

58

21:37

6:58/M

3

Dana Lehner Bethel CT

17

61

21:44

7:01/M

 

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Heslin Southport CT

23

38

20:25

6:35/M

2

Theresa Dombrowski Manchester CT

29

92

23:09

7:28/M

3

Jennifer Fico Monroe CT

20

96

23:27

7:34/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

35

57

21:35

6:58/M

2

Cyndi Christo Monroe CT

35

88

22:54

7:23/M

3

Lynne Yaverski Monroe CT

33

97

23:28

7:34/M

 

Women 40 to 44

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Zofia Wieciorkowska Stratford CT

41

25

19:25

6:16/M

2

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

32

19:55

6:25/M

3

Mary Ellyn Lehner Bethel CT

44

63

21:46

7:01/M

 

Women 45 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathy Morrison Monroe CT

45

83

22:47

7:21/M

2

Sandra Smith Powder Springs GA

47

95

23:14

7:30/M

3

Julie Sidhu Weston CT

46

115

24:18

7:50/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Petrone Monroe CT

51

201

28:43

9:16/M

2

Donna Cramond Monroe CT

54

204

28:48

9:17/M

3

Jo-Anne Cohan Trumbull CT

50

273

33:32

10:49/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

184

27:36

8:54/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ricardo Santos Bridgeport CT

27

1

15:21

4:57/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Saia Monroe CT

12

69

22:05

7:07/M

2

Michael Matera Monroe CT

9

119

24:24

7:52/M

3

Tommy Conway Monroe CT

12

177

27:20

8:49/M

 

Men 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Baldour Sandy Hook CT

15

14

18:11

5:52/M

2

Jesse Festa Seymour CT

15

17

18:51

6:05/M

3

Brett Lehner Bethel CT

14

20

19:13

6:12/M

 

Men 16 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Appleby Monroe CT

18

10

17:42

5:43/M

2

Justin Nadro Monroe CT

16

28

19:38

6:20/M

3

Brian Rabinove Shelton CT

17

36

20:21

6:34/M

 

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

21

5

17:09

5:32/M

2

Tim King Milford CT

29

7

17:28

5:38/M

3

Kevin Pruzinsky Trumbull CT

19

12

17:58

5:48/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Le May Danbury CT

37

2

15:45

5:05/M

2

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

4

16:40

5:23/M

3

Charles Hornak Hamden CT

36

13

18:10

5:52/M

 

Men 40 to 44

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

42

9

17:40

5:42/M

2

Randy Chamberland Shelton CT

43

11

17:58

5:48/M

3

Bjoern Grass Bad Driburg nrw

43

22

19:16

6:13/M

 

Men 45 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Stamford CT

46

3

16:38

5:22/M

2

Joe Puopolo Shelton CT

45

6

17:14

5:34/M

3

Jim Murphy Monroe CT

49

29

19:40

6:21/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kenneth Martin Trumbull CT

50

19

19:05

6:09/M

2

Richard Pancoast Stratford CT

50

46

20:54

6:45/M

3

Robert Orgovan Ansonia CT

57

76

22:17

7:11/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

61

35

20:16

6:32/M

2

Paul Couzelis Norwalk CT

61

62

21:46

7:01/M

3

Tom Caporaso Monroe CT

60

77

22:21

7:13/M

 

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

72

220

29:33

9:32/M

 

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr. George Whitney Orange CT

85

285

35:52

11:34/M

2

Austin Ross Madison CT

83

286

36:17

11:42/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com