Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Jun19_LizHar_set1.shtml

Liz Harris Cannonball Run

Preston, CT, June 19, 2004

[Age Group Results ]

Overall Results

Results courtesy of SNERRO

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

Overall Finish List

June 19, 2004


Results By SNERRO, LLC
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHRIS MCORMACK                              21     1 M 18-29       4:33.0    4:33/M
       2    BILLY PRESTON                               20     2 M 18-29       4:39.0    4:39/M
       3    TODD BENNETT            UNCASVILLE  CT      33     1 M 30-39       4:40.0    4:40/M
       4    BRENDAN CASHMAN                             26     3 M 18-29       4:40.0    4:40/M
       5    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         20     4 M 18-29       4:53.0    4:53/M
       6    DAN DILLON                                  47     1 M 40-49       4:57.0    4:57/M
       7    ETHAN HARRIS            LEDYARD  CT         15     1 M 13-17       5:06.0    5:06/M
       8    ERIK CHESTER                                14     2 M 13-17       5:09.0    5:09/M
       9    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     2 M 30-39       5:10.0    5:10/M
      10    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-59       5:12.0    5:12/M
      11    CHRIS JOLLEY            BROOKLYN  CT        24     5 M 18-29       5:14.0    5:14/M
      12    KEVIN MARTIN            Preston  CT         16     3 M 13-17       5:15.0    5:15/M
      13    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55     2 M 50-59       5:15.0    5:15/M
      14    DANIEL HOLT                                 15     4 M 13-17       5:16.0    5:16/M
      15    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     2 M 40-49       5:16.0    5:16/M
      16    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27     6 M 18-29       5:17.0    5:17/M
      17    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39     3 M 30-39       5:19.0    5:19/M
      18    JOHN DOOLEY             COLCHESTER  CT      39     4 M 30-39       5:20.0    5:20/M
      19    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     3 M 40-49       5:21.0    5:21/M
      20    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14     5 M 13-17       5:22.0    5:22/M
      21    MICHAEL FRITZ                               47     4 M 40-49       5:23.0    5:23/M
      22    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46     5 M 40-49       5:28.0    5:28/M
      23    TIM SMITH               NORWICH  CT         56     3 M 50-59       5:31.0    5:31/M
      24    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES FERRY  CT     39     5 M 30-39       5:32.0    5:32/M
      25    MARK RUFFO              Griswold  CT        45     6 M 40-49       5:33.0    5:33/M
      26    ARTHUR MUENCH                               18     7 M 18-29       5:36.0    5:36/M
      27    JEREMY PARO                                 10     1 M  8-12       5:37.0    5:37/M
      28    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44     7 M 40-49       5:38.0    5:38/M
      29    LAURIE SCHAEFFER                            38     1 F 30-39       5:44.0    5:44/M
      30    JOHN SCHAEFFER          Oakdale  CT         37     6 M 30-39       5:46.0    5:46/M
      31    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     1 M 60-69       5:46.0    5:46/M
      32    BARRY STEAMER           EAST LYME  CT       49     8 M 40-49       5:47.0    5:47/M
      33    MARK POWERS             ANDOVER  CT         50     4 M 50-59       5:47.0    5:47/M
      34    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         45     9 M 40-49       5:50.0    5:50/M
      35    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33     7 M 30-39       5:51.0    5:51/M
      36    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26     1 F 18-29       5:57.0    5:57/M
      37    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34     8 M 30-39       5:59.0    5:59/M
      38    RYAN POWERS             ANDOVER  CT         16     6 M 13-17       6:00.0    6:00/M
      39    SARAH FRITZ             Ledyard  CT         15     1 F 13-17       6:02.0    6:02/M
      40    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     46    10 M 40-49       6:03.0    6:03/M
      41    THOMAS JOLLEY                               28     8 M 18-29       6:05.0    6:05/M
      42    RICK URBAN,             WINDHAM  CT         49    11 M 40-49       6:05.0    6:05/M
      43    MATTHEW GUFFEY                              15     7 M 13-17       6:07.0    6:07/M
      44    KRYSTYNA CHESTER                            15     2 F 13-17       6:08.0    6:08/M
      45    GERRY CHESTER                               52     5 M 50-59       6:08.0    6:08/M
      46    KYLE ROUILLARD                              12     2 M  8-12       6:08.0    6:08/M
      47    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14     8 M 13-17       6:09.0    6:09/M
      48    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36     2 F 30-39       6:11.0    6:11/M
      49    MARK SICUSO                                 23     9 M 18-29       6:12.0    6:12/M
      50    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63     2 M 60-69       6:12.0    6:12/M
      51    KATELYN MORRELL         MYSTIC  CT          13     3 F 13-17       6:14.0    6:14/M
      52    AARON DILLON            NEW LONDON  CT      11     3 M  8-12       6:16.0    6:16/M
      53    JEFF ROUILLARD                              35     9 M 30-39       6:17.0    6:17/M
      54    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34     3 F 30-39       6:18.0    6:18/M
      55    CHUCK MARTIN            Preston  CT         49    12 M 40-49       6:20.0    6:20/M
      56    DAN SPICER              PRESTON  CT         17     9 M 13-17       6:21.0    6:21/M
      57    JOSHUA REMONDI          OAKDALE  CT         16    10 M 13-17       6:23.0    6:23/M
      58    MICHAEL REMONDI         OAKDALE  CT         14    11 M 13-17       6:25.0    6:25/M
      59    EMMETT SCHAEFFER        N. FRANKLIN  CT     10     4 M  8-12       6:26.0    6:26/M
      60    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30    10 M 30-39       6:27.0    6:27/M
      61    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48    13 M 40-49       6:31.0    6:31/M
      62    MICHAEL DZIAVIT                             25    10 M 18-29       6:35.0    6:35/M
      63    JOHN HARRIS             LEDYARD  CT         10     5 M  8-12       6:37.0    6:37/M
      64    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39    11 M 30-39       6:42.0    6:42/M
      65    GREG PILATO             New London  CT      41    14 M 40-49       6:42.0    6:42/M
      66    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61     3 M 60-69       6:43.0    6:43/M
      67    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT      11     1 F  8-12       6:43.0    6:43/M
      68    MIKE TULES                                  44    15 M 40-49       6:43.0    6:43/M
      69    ALEXA PAPARELLI         PRESTON  CT         11     2 F  8-12       6:47.0    6:47/M
      70    KATIE HOLDRIDGE         PRESTON  CT         10     3 F  8-12       6:53.0    6:53/M
      71    STEPHANIE HERBERT       PRESTON  CT         12     4 F  8-12       6:54.0    6:54/M
      72    DENNIS MUENCH           WATERFORD  CT       29    11 M 18-29       6:55.0    6:55/M
      73    VICTORIA HOLT                               7      1 F  0- 7       6:58.0    6:58/M
      74    CHRISTIAN JOSEPH        STORRS  CT          37    12 M 30-39       6:59.0    6:59/M
      75    STEPHEN PIOTRKAWSKI                         10     6 M  8-12       7:01.0    7:01/M
      76    ANDRAYA PULASKI         NORWICH  CT         15     4 F 13-17       7:07.0    7:07/M
      77    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        60     4 M 60-69       7:09.0    7:09/M
      78    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44     1 F 40-49       7:15.0    7:15/M
      79    KEVIN LITWIN            COLCHESTER  CT      12     7 M  8-12       7:16.0    7:16/M
      80    JOHN HOLT                                   11     8 M  8-12       7:18.0    7:18/M
      81    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36     4 F 30-39       7:18.0    7:18/M
      82    NATALYO ZUROWSKI                            12     5 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      83    SKYLAR BAREFORD         STONINGTON  CT      12     6 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      84    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     2 F 40-49       7:26.0    7:26/M
      85    LORENZO MORALES         PRESTON  CT         11     9 M  8-12       7:28.0    7:28/M
      86    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29     2 F 18-29       7:31.0    7:31/M
      87    ERIN SCHAEFFER          N. FRANKLIN  CT      8     7 F  8-12       7:32.0    7:32/M
      88    TRACEY BOYDEN           N. FRANKLIN  CT     36     5 F 30-39       7:32.0    7:32/M
      89    MARYJANE RUFFO                              46     3 F 40-49       7:34.0    7:34/M
      90    KENDALL KOBELSKI        PRESTON  CT         11     8 F  8-12       7:34.0    7:34/M
      91    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57     6 M 50-59       7:34.0    7:34/M
      92    LIZ TEFT                Norwich  CT         29     3 F 18-29       7:35.0    7:35/M
      93    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47     4 F 40-49       7:35.0    7:35/M
      94    RON GALE                                    68     5 M 60-69       7:38.0    7:38/M
      95    DEBRA MORAN                                 35     6 F 30-39       7:40.0    7:40/M
      96    TAYLOR JOHNSON          Gales Ferry  CT     10     9 F  8-12       7:42.0    7:42/M
      97    TYLER ROUILLQRD                             10    10 M  8-12       7:42.0    7:42/M
      98    MITCHELL PARO                               10    11 M  8-12       7:43.0    7:43/M
      99    JESSICA TAYLOR          DANIELSON  CT       25     4 F 18-29       7:44.0    7:44/M
     100    JOHN HADCOCK,JR         EAST LYME  CT       12    12 M  8-12       7:48.0    7:48/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    JOHN HADCOCK,SR         EAST LYME  CT       45    16 M 40-49       7:48.0    7:48/M
     102    C.J. SPELLMAN           ROCKY HILL  CT       9    13 M  8-12       7:49.0    7:49/M
     103    CHARLIE SPELLMAN        ROCKY HILL  CT      41    17 M 40-49       7:49.0    7:49/M
     104    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     1 F 50-59       7:50.0    7:50/M
     105    AHN SWEENEY             Niantic  CT         11    10 F  8-12       7:54.0    7:54/M
     106    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50     7 M 50-59       7:54.0    7:54/M
     107    RAVEN DILLON            NEW LONDON  CT       7     2 F  0- 7       7:55.0    7:55/M
     108    MADELINE PILATE         New London  CT      10    11 F  8-12       7:55.0    7:55/M
     109    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42    18 M 40-49       7:56.0    7:56/M
     110    PATRICK DOOLEY          COLCHESTER  CT      11    14 M  8-12       7:57.0    7:57/M
     111    PATRICK POWERS          ANDOVER  CT          8    15 M  8-12       7:59.0    7:59/M
     112    ANGELA ORUM             GRISWOLD  CT        19     5 F 18-29       8:02.0    8:02/M
     113    HARVEY GUFFEY                               39    13 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     114    KEITH WUCIK                                 35    14 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     115    MAGGIE O'CONNOR         Preston  CT         10    12 F  8-12       8:04.0    8:04/M
     116    PRESTON SPICER          PRESTON  CT          9    16 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     117    LOGAN KERNEY                                12    17 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     118    ELLEN POPINCFHALK                           8     13 F  8-12       8:07.0    8:07/M
     119    JOEY PAPERELLI          PRESTON  CT          9    18 M  8-12       8:08.0    8:08/M
     120    JUSTIN LITWIN           COLCHESTER  CT      11    19 M  8-12       8:10.0    8:10/M
     121    VICTOR HWANY                                15    12 M 13-17       8:21.0    8:21/M
     122    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62     1 F 60-69       8:25.0    8:25/M
     123    CAILE JOHNSON           Gales Ferry  CT      8    20 M  8-12       8:27.0    8:27/M
     124    CHAWN JOHNSON           Gales Ferry  CT     40    19 M 40-49       8:28.0    8:28/M
     125    VINNY GREEN                                 13    13 M 13-17       8:32.0    8:32/M
     126    ETHAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      11    21 M  8-12       8:39.0    8:39/M
     127    JOHN FITZPAATRICK                           14    14 M 13-17       8:44.0    8:44/M
     128    CHRIS MITCHELL          PRESTON  CT         45    20 M 40-49       9:01.0    9:01/M
     129    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34     7 F 30-39       9:12.0    9:12/M
     130    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39     8 F 30-39       9:14.0    9:14/M
     131    KELLI SWICK                                 43     5 F 40-49       9:16.0    9:16/M
     132    RAISELLE SWICK                              7      3 F  0- 7       9:16.0    9:16/M
     133    BABARA LITWIN           COLCHESTER  CT      39     9 F 30-39       9:32.0    9:32/M
     134    COLBURN GRAVES          NO. STONINGTON  CT  70     1 M 70-99       9:37.0    9:37/M
     135    CHARLENE JOHNSON        Gales Ferry  CT     33    10 F 30-39       9:41.0    9:41/M
     136    SEBASTIAN TONEWO        FRANKLIN  CT        11    22 M  8-12       9:42.0    9:42/M
     137    JOSEPH BALES                                9     23 M  8-12       9:46.0    9:46/M
     138    ROBERT MILLER           LEDYARD  CT         64     6 M 60-69       9:47.0    9:47/M
     139    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50     2 F 50-59       9:53.0    9:53/M
     140    NICOLE JOLLEY           BROOKLYN  CT        26     6 F 18-29       9:55.0    9:55/M
     141    PAUL LAPIDES                                40    21 M 40-49      10:02.0   10:02/M
     142    ANNELIESE LAPIDES                           6      4 F  0- 7      10:03.0   10:03/M
     143    HANNAH SPICER           PRESTON  CT          9    14 F  8-12      10:15.0   10:15/M
     144    SHIRLEY LAN             EAST LYME  CT       58     3 F 50-59      10:15.0   10:15/M
     145    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42     6 F 40-49      10:19.0   10:19/M
     146    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48     7 F 40-49      10:22.0   10:22/M
     147    SARAH BURDICK                               8     15 F  8-12      10:45.0   10:45/M
     148    MARVIN JONES            PRESTON  CT         51     8 M 50-59      11:20.0   11:20/M
     149    JOEY KOTFER             MYSTIC  CT           9    24 M  8-12      11:20.0   11:20/M
     150    CATRINA NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT           9    16 F  8-12      11:22.0   11:22/M
     151    BETHANY MITCHELL        PRESTON  CT         14     5 F 13-17      11:25.0   11:25/M
     152    KENNETH BINGELL         JEWETT CITY  CT     70     2 M 70-99      11:26.0   11:26/M
     153    KRISTEN MUENCH          WATERFORD  CT       34    11 F 30-39      11:27.0   11:27/M
     154    SU LING HWANG                               53     4 F 50-59      11:32.0   11:32/M
     155    TERRIE SMITH            NORWICH  CT         50     5 F 50-59      11:40.0   11:40/M
     156    AMELIA LUSK                                 11    17 F  8-12      11:53.0   11:53/M
     157    STANLEY NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT          11    25 M  8-12      11:54.0   11:54/M
     158    CATHERINE JONES         PRESTON  CT         49     8 F 40-49      11:58.0   11:58/M
     159    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7     5 F  0- 7      11:59.0   11:59/M
     160    GLORIA KOSTEK           PRESTON  CT         55     6 F 50-59      11:59.0   11:59/M
     161    LAURIE LAMB             NO. STONINGTON  CT  51     7 F 50-59      12:36.0   12:36/M
     162    MADELINE KOTFER         MYSTIC  CT           8    18 F  8-12      12:39.0   12:39/M
     163    DAN DZIOBA              Ledyard  CT         63     7 M 60-69      13:10.0   13:10/M
     164    ISABELLA NOWAKOWSKI     MYSTIC  CT           7     6 F  0- 7      13:40.0   13:40/M
     165    LAURIE KOTFER           MYSTIC  CT          38    12 F 30-39      13:41.0   13:41/M
     166    BRYAN LETOILE                               7      1 M  0- 7      13:56.0   13:56/M
     167    TIM LAFLEUR                                 11    26 M  8-12      13:56.0   13:56/M
     168    MIKE LAFLUER                                43    22 M 40-49      14:07.0   14:07/M
     169    DONNA MILLER            LEDYARD  CT         61     2 F 60-69      14:14.0   14:14/M
     170    MARISA MITCHELL         PRESTON  CT         11    19 F  8-12      14:35.0   14:35/M
     171    DANIELLE MORN                               14     6 F 13-17      14:44.0   14:44/M
     172    MARY FOURNIER,JR.       SALEM  CT           27     7 F 18-29      14:47.0   14:47/M
     173    CAROL WALSH             GROTON  CT          28     8 F 18-29      14:49.0   14:49/M
     174    ROBIN HARRIS            TAFTVILLE  CT       26     9 F 18-29      14:50.0   14:50/M
     175    OWEN NEISTAT            TAFTVILLE  CT        6     2 M  0- 7      14:51.0   14:51/M
     176    PHILLIP LUDLOW          PRESTON  CT         57     9 M 50-59      15:00.0   15:00/M
     177    DIGBY LUDLOW            PRESTON  CT          2     3 M  0- 7      15:00.0   15:00/M
     178    WESS LUDLOW             PRESTON  CT         33    15 M 30-39      15:01.0   15:01/M
     179    JOHN MARTIN                                 85     3 M 70-99      15:22.0   15:22/M
     180    LYNN WISNIEWSKI                             57     8 F 50-59      15:24.0   15:24/M
     181    ANNA BROWNE             PRESTON  CT         89     1 F 70-99      15:33.0   15:33/M
     182    LAURENCE BROWNE         PRESTON  CT         65     8 M 60-69      15:33.0   15:33/M
     183    PAMELA BARILE                               24    10 F 18-29      16:24.0   16:24/M
     184    GAIL RIGNEY                                 48     9 F 40-49      16:43.0   16:43/M
     185    JACKIE SHELDON                              51     9 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     186    GEORGIA TAKAKA                              58    10 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     187    ELAINE DZIOBA           Ledyard  CT         61     3 F 60-69      17:22.0   17:22/M
     188    CLIFF MARKS                                 53    10 M 50-59      19:42.0   19:42/M
     189    ELLEN BROWNE            PRESTON  CT         67     4 F 60-69      19:43.0   19:43/M
     190    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     9 M 60-69      26:03.0   26:03/M
     191    RYAN LAFLEUR                                8     27 M  8-12      27:47.0   27:47/M
     192    VAL LAFLEUR                                 41    10 F 40-49      27:48.0   27:48/M
     193    EDWARD SWEENEY          WATERFORD  CT       86     4 M 70-99      27:51.0   27:51/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com/