Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Jun13_RoseCi_set1.shtml

Rose City Challenge 10 Miles & 5K

Norwich, CT, June 13, 2004

[10M Age Group | 5K Overall | 5K Age Group ]

10M Overall

Results By SNERRO, LLC



ROSE CITY CHALLENGE 10 MILES
Overall Finish List
June 13, 2004
--------------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
--------------------------------------------------------------------------------
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    MARC ROBADZYNSKI        NEW HARTFORD  CT    29 ***** M 20-29      54:30.0    5:27/M
       2    LEONARDO MOYA           HARTFORD  CT        40     1 M 40-49      56:31.0    5:39/M
       3    JOHN ANTHONY III        NORWICH  CT         29     1 M 20-29      58:34.0    5:51/M
       4    KERRY ARSENAULT         BRANFORD  CT        39 ***** F 30-39    1:00:48.0    6:05/M
       5    BILL THRAMANN           AVON  CT            43     2 M 40-49    1:01:21.0    6:08/M
       6    JOSHUA CORBIN           NEW LONDON  CT      24     2 M 20-29    1:02:22.0    6:14/M
       7    JEFF WADECKI            LEDYARD  CT         20     3 M 20-29    1:03:22.0    6:20/M
       8    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     3 M 40-49    1:03:37.0    6:22/M
       9    MIKE FRITZ              LEDYARD  CT         48     4 M 40-49    1:03:47.0    6:23/M
      10    MAUREEN TERWILLIGER     BRANFORD  CT        36     1 F 30-39    1:03:51.0    6:23/M
      11    TIM SMITH               NORWICH  CT         56     1 M 50-59    1:03:53.0    6:23/M
      12    MARY-LENN CURRIER       UNIONVILLE  CT      40     1 F 40-49    1:04:07.0    6:25/M
      13    MARTHA MERZ             MYSTIC  CT          41     2 F 40-49    1:04:23.0    6:26/M
      14    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     2 M 50-59    1:04:33.0    6:27/M
      15    TODD FISHER             NORWICH  CT         35     1 M 30-39    1:05:12.0    6:31/M
      16    JIM HANRAHAN            NEW LONDON  CT      45     5 M 40-49    1:05:34.0    6:33/M
      17    CINDY POMEROY           WINDSOR LOCKS  CT   42     3 F 40-49    1:05:48.0    6:35/M
      18    JOHN ROBIDA             NEW LONDON  CT      24     4 M 20-29    1:06:12.0    6:37/M
      19    TORPEDO RUOSPO          STRATFORD  CT       40     6 M 40-49    1:06:30.0    6:39/M
      20    MORGAN BOREN            SALEM  CT           38     2 M 30-39    1:06:32.0    6:39/M
      21    LAWRENCE GORE           PORTLAND  CT        35     3 M 30-39    1:06:37.0    6:40/M
      22    CHARLIE ISELIN          MADISON  CT         41     7 M 40-49    1:06:37.0    6:40/M
      23    CHARLES SZILAGYI        WETHERSFIELD  CT    36     4 M 30-39    1:06:37.0    6:40/M
      24    BOB HANDFIELD           EAST LYME  CT       44     8 M 40-49    1:07:00.0    6:42/M
      25    SARA TITUS              OAKVILLE  CT        25     1 F 20-29    1:07:06.0    6:43/M
      26    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44     9 M 40-49    1:07:55.0    6:48/M
      27    BRIAN FOLEY             NORWALK  CT         37     5 M 30-39    1:08:06.0    6:49/M
      28    CONRAD COTE             LISBON  CT          38     6 M 30-39    1:08:21.0    6:50/M
      29    RAY MURRAY              BALTIC  CT          42    10 M 40-49    1:08:27.0    6:51/M
      30    BRUCE BEEBE             BRANFORD  CT        42    11 M 40-49    1:08:35.0    6:52/M
      31    CURTISS THOMPSON        PAWCATUCK  CT       50     3 M 50-59    1:08:38.0    6:52/M
      32    ROBERT STACK            LEDYARD  CT         47    12 M 40-49    1:09:06.0    6:55/M
      33    MIKE FUSARO             NORWICH  CT         38     7 M 30-39    1:09:12.0    6:55/M
      34    CLIFF COLLINS           EAST HAMPTON  CT    44    13 M 40-49    1:09:20.0    6:56/M
      35    BRIAN FIDLER            WEST HAVEN  CT      33     8 M 30-39    1:09:57.0    7:00/M
      36    RICK KONON              COLCHESTER  CT      47    14 M 40-49    1:10:09.0    7:01/M
      37    JOE BALAVENDER          SALEM  CT           50     4 M 50-59    1:10:13.0    7:01/M
      38    JACK SIROTNIK           MILFORD  CT         50     5 M 50-59    1:10:36.0    7:04/M
      39    JAMES DRAKE             BRANFORD  CT        30     9 M 30-39    1:10:51.0    7:05/M
      40    BRIAN LUNDIE            GALES FERRY  CT     49    15 M 40-49    1:11:00.0    7:06/M
      41    JOHN LEAMON             Branford  CT        37    10 M 30-39    1:11:15.0    7:08/M
      42    MARK NOVOTNY            EAST LYME  CT       47    16 M 40-49    1:11:33.0    7:09/M
      43    PETE WEEDEN             WESTERLY  RI        40    17 M 40-49    1:12:27.0    7:15/M
      44    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     1 M 60-69    1:12:29.0    7:15/M
      45    REBECCA STEPHENSON      MANSFIELD CENTER  C 31     2 F 30-39    1:12:47.0    7:17/M
      46    STEPHAN ZUEND           CINCINNATI  OH      21     5 M 20-29    1:12:59.0    7:18/M
      47    STEVEN SKINNER          UNCASVILLE  CT      45    18 M 40-49    1:13:00.0    7:18/M
      48    RICHARD HARVEY          NEW HAVEN  CT       30    11 M 30-39    1:13:11.0    7:19/M
      49    MATTHEW BURDICK         NEW HAVEN  CT       26     6 M 20-29    1:13:14.0    7:19/M
      50    FRANK WHITE             EAST HAMPTON  CT    39    12 M 30-39    1:13:49.0    7:23/M
      51    VIDAL PAZ               BALTIC  CT          42    19 M 40-49    1:13:55.0    7:24/M
      52    JOHN SACREY             PRESTON  CT         52     6 M 50-59    1:13:56.0    7:24/M
      53    DAVID SONSTROEM         STORRS MANSFIELD  C 68     2 M 60-69    1:14:01.0    7:24/M
      54    EDDIE FROMM             COVENTRY  RI        66     3 M 60-69    1:14:09.0    7:25/M
      55    CRAIG PETTIT            NORWICH  CT         46    20 M 40-49    1:14:24.0    7:26/M
      56    TAMMY CIESLA            LEVERETT  MA        35     3 F 30-39    1:14:30.0    7:27/M
      57    JOE LEMIEUX             NORWICH  CT         52     7 M 50-59    1:14:41.0    7:28/M
      58    MARY NORELLI            FRANKLIN LAKES  NJ  36     4 F 30-39    1:15:39.0    7:34/M
      59    SCOTT FISHER            FRANKLIN LAKES  NJ  36    13 M 30-39    1:15:39.0    7:34/M
      60    SEAN BUTLER             WETHERSFIELD  CT    41    21 M 40-49    1:16:04.0    7:36/M
      61    ANNETTE BARBAY          UNCASVILLE  CT      33     5 F 30-39    1:16:30.0    7:39/M
      62    DAVID LEAK              NEWINGTON  CT       48    22 M 40-49    1:16:34.0    7:39/M
      63    SUE MCADAMS             OAKDALE  CT         37     6 F 30-39    1:16:45.0    7:41/M
      64    PETER SMITH             MILFORD  CT         46    23 M 40-49    1:16:49.0    7:41/M
      65    DOUG BARLOW             NORWICH  CT         47    24 M 40-49    1:16:59.0    7:42/M
      66    PHILIP MCKENNA          GALES FERRY  CT     42    25 M 40-49    1:17:17.0    7:44/M
      67    JON DILWORTH            COLUMBIA  CT        49    26 M 40-49    1:17:58.0    7:48/M
      68    JOE GIOIA               LEDYARD  CT         49    27 M 40-49    1:18:00.0    7:48/M
      69    MARK BARRETT            STAMFORD  CT        30    14 M 30-39    1:18:03.0    7:48/M
      70    AMY CHEPAITIS           BROOKLYN  NY        37     7 F 30-39    1:18:54.0    7:53/M
      71    WILLIAM ROBINSON        PORTSMOUTH  RI      57     8 M 50-59    1:19:05.0    7:55/M
      72    CYRSTAL PARK            MYSTIC  CT          40     4 F 40-49    1:19:51.0    7:59/M
      73    CHRISTINA HERNANDEZ     MERIDEN  CT         25     2 F 20-29    1:19:53.0    7:59/M
      74    PETE SCHRIO             STONINGTON  CT      33    15 M 30-39    1:20:12.0    8:01/M
      75    NATALIE LONG            NORTH FRANKLIN  CT  41     5 F 40-49    1:20:53.0    8:05/M
      76    HOWARD GOULD            OLD LYME  CT        52     9 M 50-59    1:21:01.0    8:06/M
      77    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36     8 F 30-39    1:21:02.0    8:06/M
      78    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33    16 M 30-39    1:21:10.0    8:07/M
      79    GREG NILAN                                  41    28 M 40-49    1:21:15.0    8:08/M
      80    SUE SUCHOLET            NORWICH  CT         43     6 F 40-49    1:21:50.0    8:11/M
      81    TOM CAPORASO            MONROE  CT          60     4 M 60-69    1:22:03.0    8:12/M
      82    BILL MARSHALL           YANTIC  CT          59    10 M 50-59    1:22:16.0    8:14/M
      83    SHARON MENDES           NORTH WINDHAM  CT   49     7 F 40-49    1:22:19.0    8:14/M
      84    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30    17 M 30-39    1:22:32.0    8:15/M
      85    SHAWN SAVAGE            EAST LYME  CT       22     3 F 20-29    1:22:48.0    8:17/M
      86    JOHN SAVAGE             EAST LYME  CT       47    29 M 40-49    1:22:48.0    8:17/M
      87    BOB MUSSELMAN           ROCKY HILL  CT      54    11 M 50-59    1:22:55.0    8:18/M
      88    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48    30 M 40-49    1:23:08.0    8:19/M
      89    STEPHEN SPEIGELBERG     WINCHESTER  MA      38    18 M 30-39    1:23:27.0    8:21/M
      90    TED PHILLIPS            OLD LYME  CT        63     5 M 60-69    1:23:53.0    8:23/M
      91    WAYNE HANSEN                                54    12 M 50-59    1:24:19.0    8:26/M
      92    MARSHALL COLLINS        SALEM  CT           55    13 M 50-59    1:24:19.0    8:26/M
      93    KAREN BOULEY            COLCHESTER  CT      41     8 F 40-49    1:24:35.0    8:28/M
      94    BOB NIEDBALA            NORWICH  CT         56    14 M 50-59    1:24:38.0    8:28/M
      95    CHISTOPHER ANDREW       NORWICH  CT         21     7 M 20-29    1:24:53.0    8:29/M
      96    VALERIE WINTERS         WATERFORD  CT       26     4 F 20-29    1:25:10.0    8:31/M
      97    RICK MITTON             OAKDALE  CT         46    31 M 40-49    1:25:20.0    8:32/M
      98    DAN LEPAGE              LISBON  CT          36    19 M 30-39    1:25:51.0    8:35/M
      99    DENNIS ZAJEHOWSKI       JEWETT CITY  CT     60     6 M 60-69    1:25:52.0    8:35/M
     100    CHUCK BRENKER           LISBON  CT          52    15 M 50-59    1:26:08.0    8:37/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    ELLEN PISCATELLO                            41     9 F 40-49    1:26:36.0    8:40/M
     102    GARY DIACUMSKI          RIVERSIDE  RI       49    32 M 40-49    1:26:36.0    8:40/M
     103    CARL FULLER             EAST HADDAM  CT     61     7 M 60-69    1:26:44.0    8:40/M
     104    MARY HOWE               GRISWOLD  CT        39     9 F 30-39    1:26:49.0    8:41/M
     105    SUSAN RZEWUSKI          COLCHESTER  CT      42    10 F 40-49    1:27:11.0    8:43/M
     106    NORMAN DIGGS            GALES FERRY  CT     42    33 M 40-49    1:27:12.0    8:43/M
     107    MATT TUTTLE             BERLIN  CT          48    34 M 40-49    1:27:59.0    8:48/M
     108    BARBARA MALONEY         TOLLAND  CT         58     1 F 50-59    1:28:03.0    8:48/M
     109    LARRY BRANSFORD         NORWICH  CT         48    35 M 40-49    1:28:08.0    8:49/M
     110    ROSE BUCKINHAM          NORWICH  CT         56     2 F 50-59    1:28:44.0    8:52/M
     111    PAT ROSIN                                   22     8 M 20-29    1:28:46.0    8:53/M
     112    CLAIRE TONEWO           NORTH FRANKLIN  CT  34    10 F 30-39    1:29:27.0    8:57/M
     113    LYNNE HILL              PLAINFIELD  CT      38    11 F 30-39    1:29:27.0    8:57/M
     114    MARK LUCAS              MADISON  CT         42    36 M 40-49    1:29:41.0    8:58/M
     115     FRED ALLETTO           JEWETT CITY  CT     44    37 M 40-49    1:30:10.0    9:01/M
     116    CATHERINE SHEA          COLCHESTER  CT      46    11 F 40-49    1:30:17.0    9:02/M
     117    GALE BALAVENDER         NEW LONDON  CT      50     3 F 50-59    1:30:20.0    9:02/M
     118    RANDALL POTTERTON       ANDOVER  CT         45    38 M 40-49    1:30:58.0    9:06/M
     119    BETTY ANNELLA           ELLINGTON  CT       46    12 F 40-49    1:31:12.0    9:07/M
     120    PETE COLONIS            WATERFORD  CT       63     8 M 60-69    1:31:15.0    9:08/M
     121    PHILLIP KIMBRO          NORWICH  CT         56    16 M 50-59    1:31:27.0    9:09/M
     122    KATHLEEN MULLEN-KOHL    WATERFORD  CT       43    13 F 40-49    1:31:53.0    9:11/M
     123    KIMBERLY RENNIE         UNCASVILLE  CT      33    12 F 30-39    1:32:24.0    9:14/M
     124    KARL SALVATI            NORTH HAVEN  CT     51    17 M 50-59    1:32:59.0    9:18/M
     125    JANICE CIPRIANO         PRESTON  CT         43    14 F 40-49    1:34:04.0    9:24/M
     126    KATHERINE SMOLENSKI     COLCHESTER  CT      47    15 F 40-49    1:34:36.0    9:28/M
     127    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62     1 F 60-69    1:34:51.0    9:29/M
     128    TOM BOND                NEWINGTON  CT       44    39 M 40-49    1:35:13.0    9:31/M
     129    MICHALEEN HAESELER      CANTERBURY  CT      57     4 F 50-59    1:35:46.0    9:35/M
     130    DAVID BARRETT           WAKEFIELD  RI       39    20 M 30-39    1:37:53.0    9:47/M
     131    CHRIS MCNALLY           NORWICH  CT         39    21 M 30-39    1:37:54.0    9:47/M
     132    JAMES WALSH             GRISWOLD  CT        53    18 M 50-59    1:38:38.0    9:52/M
     133    ERIC CIOLINO            NEW HAVEN  CT       35    22 M 30-39    1:38:53.0    9:53/M
     134    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50    19 M 50-59    1:38:57.0    9:54/M
     135    BERNIE MURRAY           WATERFORD  CT       69     9 M 60-69    1:39:02.0    9:54/M
     136    TAMI CHAPMAN            VOLUNTOWN  CT       46    16 F 40-49    1:39:47.0    9:59/M
     137    STEPHANIE HUNTER        PRESTON  CT         36    13 F 30-39    1:41:15.0   10:08/M
     138    BRUCE KILLION           BRANFORD  CT        56    20 M 50-59    1:41:31.0   10:09/M
     139    RHONDA PALTAUF          ESSEX  CT           41    17 F 40-49    1:41:39.0   10:10/M
     140    PATRICIA PHILLIPS       OLD LYME  CT        57     5 F 50-59    1:41:50.0   10:11/M
     141    ELIZABETH ANDSTROM      PLAINFIELD  CT      49    18 F 40-49    1:42:03.0   10:12/M
     142    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58    21 M 50-59    1:43:35.0   10:22/M
     143    MARK DELIETO                                49    40 M 40-49    1:43:40.0   10:22/M
     144    FRANK MURPY                                 51    22 M 50-59    1:43:56.0   10:24/M
     145    GERALDINE PALONEN       CANTERBURY  CT      61     2 F 60-69    1:43:57.0   10:24/M
     146    SUSAN PETRELLI          GUILFORD  CT        40    19 F 40-49    1:44:41.0   10:28/M
     147    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39    14 F 30-39    1:45:25.0   10:33/M
     148    PHILIP WAISONVITZ       MILFORD  CT         47    41 M 40-49    1:46:23.0   10:38/M
     149    PETER PANTELIS          WATERFORD  CT       78     1 M 70-99    1:47:24.0   10:44/M
     150    DANY NOEL               MILFORD  CT         41    42 M 40-49    1:47:43.0   10:46/M
     151    KATHERINE FLANNIGAN     NORWICH  CT         37    15 F 30-39    1:47:51.0   10:47/M
     152    AL CHAMMEIDES           TRUMBULL  CT        73     2 M 70-99    1:48:27.0   10:51/M
     153    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34    16 F 30-39    1:49:29.0   10:57/M
     154    ALI KADI                HAMPSTEAD  NH       39    23 M 30-39    1:56:12.0   11:37/M
     155    ROBERT NESTER           VALLEY STREAM  NY   49    43 M 40-49    1:57:59.0   11:48/M
     156    COLBURN GRAVES          NORTH STONINGTON  C 70     3 M 70-99    2:04:36.0   12:28/M