Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Jul4_Indepe_set1.shtml

Independence Day 5000

Milford, CT, July 4, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race winner John Ciccarelli of Southbury, CT
Race winner John Ciccarelli of Southbury, CT


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Road Runners
Independence 5000
July 4, 2004 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

John Ciccarelli, Southbury, CT - 15:44
Kerry Arsenault, Guilford, CT - 17:09


 

76 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Ciccarelli         Southbury  CT       20 ***** M 19-29        15:44    5:05/M
       2    James Da Silva          Stratford  CT       21     1 M 19-29        16:12    5:14/M
       3    John Critelli           Southbury  CT       18     1 M 14-18        16:17    5:15/M
       4    Robert Rosasco          Southbury  CT       20     2 M 19-29        16:30    5:19/M
       5    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28     3 M 19-29        17:02    5:30/M
       6    Kerry Arsenault         Guilford  CT        39 ***** F 30-39        17:09    5:32/M
       7    Danny Pilz              Newington  CT       15     2 M 14-18        17:12    5:33/M
       8    Toby Tanser             New York  NY        35     1 M 30-39        17:14    5:34/M
       9    Michael Shail           Watertown  CT       18     3 M 14-18        17:18    5:35/M
      10    Joseph Simoncek         Milford  CT         33     2 M 30-39        17:21    5:36/M
      11    Alan MacDougall         Branford  CT        39     3 M 30-39        17:26    5:37/M
      12    Aaron Figura            Cheshire  CT        18     4 M 14-18        17:28    5:38/M
      13    Raymond Regan           North Haven  CT     36     4 M 30-39        17:29    5:38/M
      14    Tim King                Milford  CT         29     4 M 19-29        17:35    5:40/M
      15    David Pantin            New Haven  CT       42     1 M 40-49        17:56    5:47/M
      16    Charles Hornak          Hamden  CT          36     5 M 30-39        18:17    5:54/M
      17    Paul Moyse              Monroe  CT          50     1 M 50-59        18:20    5:55/M
      18    Jeremy Howard           Fairfield  CT       24     5 M 19-29        18:22    5:55/M
      19    Larry Gore              Portland  CT        35     6 M 30-39        18:29    5:58/M
      20    Kevin CROWLEY           Mamaroneck  NY      43     2 M 40-49        18:39    6:01/M
      21    Kenneth Martin          Trumbull  CT        50     2 M 50-59        18:44    6:03/M
      22    Grace Behrens           Tarrytown  NY       37     1 F 30-39        18:48    6:04/M
      23    Stephanie Hodge         St. Anthony  CANADA 38     2 F 30-39        18:48    6:04/M
      24    David Moretz            Milford  CT         31     7 M 30-39        19:02    6:08/M
      25    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        19:03    6:09/M
      26    Heather Crosby          Danbury  CT         30     3 F 30-39        19:05    6:09/M
      27    A J Grasso              Shelton  CT         40     3 M 40-49        19:11    6:11/M
      28    Julie McElroy           Tarrytown  NY       37     4 F 30-39        19:15    6:13/M
      29    James Malaney           Milford  CT         18     5 M 14-18        19:16    6:13/M
      30    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    40     4 M 40-49        19:20    6:14/M
      31    Alan Distassio          Milford  CT         34     8 M 30-39        19:21    6:15/M
      32    Chris Sheckley          Branford  CT        26     6 M 19-29        19:27    6:16/M
      33    Mark Gilhuly            Branford  CT        49     5 M 40-49        19:29    6:17/M
      34    Matthew Conroy          Guilford  CT        19     7 M 19-29        19:31    6:18/M
      35    Jamie Bean              Milford  CT         15     6 M 14-18        19:32    6:18/M
      36    Jack Sirotnik           Milford  CT         50     3 M 50-59        19:40    6:21/M
      37    Jesse Festa-Cardamone   Seymour  CT         15     7 M 14-18        19:49    6:24/M
      38    Vance Dean              Southington  CT     46     6 M 40-49        19:53    6:25/M
      39    Brian Doheny            Orange  CT          37     9 M 30-39        19:53    6:25/M
      40    Antonio Xavier          Milford  CT         30    10 M 30-39        19:54    6:25/M
      41    Michelle Stratz         Branford  CT        27     1 F 19-29        19:54    6:25/M
      42    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     8 M 19-29        20:04    6:28/M
      43    John Courtmanche        New Haven  CT       61     2 M 60-69        20:04    6:28/M
      44    Brian Stiewing          Shelton  CT         30    11 M 30-39        20:07    6:29/M
      45    Sue Pearsall            New York  NY        38     5 F 30-39        20:15    6:32/M
      46    Nicole Dillon           Milford  CT         25     2 F 19-29        20:20    6:34/M
      47    Tim Healey              Milford  CT         19     9 M 19-29        20:24    6:35/M
      48    Julia Joy Morgillo      North Haven  CT     18     1 F 14-18        20:32    6:37/M
      49    Kyle Cole               Milford  CT         15     8 M 14-18        20:33    6:38/M
      50    Jack Cronan             Wallingford  CT     57     4 M 50-59        20:36    6:39/M
      51    ANDREW Campbell         Edinburgh  ENGLA    39    12 M 30-39        20:38    6:39/M
      52    Christopher Phillips    Bridgeport  CT      33    13 M 30-39        20:40    6:40/M
      53    Mark Loehr              Larchmont  NY       48     7 M 40-49        20:41    6:40/M
      54    Kiley Margolis          Trumbull  CT        22     3 F 19-29        20:42    6:41/M
      55    Mike Riordan            Woodbury  CT        46     8 M 40-49        20:45    6:42/M
      56    Greg Nilan              Milford  CT         41     9 M 40-49        20:48    6:43/M
      57    Bruce Goulart           Newtown  CT         54     5 M 50-59        20:56    6:45/M
      58    Matt Lundy              Monroe  CT          21    10 M 19-29        20:57    6:45/M
      59    Brandon Lyons           Branford  CT        28    11 M 19-29        20:58    6:46/M
      60    George Dickerson        Wallingford  CT     45    10 M 40-49        20:58    6:46/M
      61    Brian Burrows           Milford  CT         47    11 M 40-49        20:59    6:46/M
      62    Patrick Hubbell         North Haven  CT     12     1 M 11-13        20:59    6:46/M
      63    Margaret Dunn           West Haven  CT      45     1 F 40-49        21:08    6:49/M
      64    Christopher Massey      Branford  CT        19    12 M 19-29        21:09    6:49/M
      65    Stephen Cristiano       Stormville  NY      16     9 M 14-18        21:13    6:51/M
      66    Jan Weyart              Milford  CT         31     6 F 30-39        21:15    6:51/M
      67    David Semanchik         Stratford  CT       25    13 M 19-29        21:18    6:52/M
      68    Rebecca McCollum        Monroe  CT          16     2 F 14-18        21:19    6:53/M
      69    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         46     2 F 40-49        21:26    6:55/M
      70    Gordon Bennett          Shelton  CT         44    12 M 40-49        21:27    6:55/M
      71    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       49    13 M 40-49        21:27    6:55/M
      72    Jay Moran               Milford  CT         46    14 M 40-49        21:31    6:56/M
      73    Gil Jennings            Bethany  CT         31    14 M 30-39        21:36    6:58/M
      74    Emma Dean               Southington  CT     45     3 F 40-49        21:37    6:58/M
      75    Asher Brandt            Orange  CT          13     2 M 11-13        21:38    6:59/M
      76    Cara Harrison           Gaithersburg  MD    15     3 F 14-18        21:39    6:59/M
      77    Bill Rocco              Orange  CT          35    15 M 30-39        21:46    7:01/M
      78    Wayne Plaveck           Milford  CT         34    16 M 30-39        21:49    7:02/M
      79    Michael Stokes          North Haven  CT     27    14 M 19-29        21:52    7:03/M
      80    Gary Compare            Milford  CT         52     6 M 50-59        21:59    7:05/M
      81    Robert Lynch            Milford  CT         36    17 M 30-39        22:01    7:06/M
      82    Karen McIntyre          New York  NY        37     7 F 30-39        22:03    7:07/M
      83    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58     7 M 50-59        22:04    7:07/M
      84    Jack Simko              Hamden  CT          45    15 M 40-49        22:11    7:09/M
      85    Joel Becker             Wolcott  CT         55     8 M 50-59        22:16    7:11/M
      86    Liam McKeown            Monroe  CT          40    16 M 40-49        22:24    7:14/M
      87    John Carboni            Milford  CT         15    10 M 14-18        22:27    7:15/M
      88    Kyle Bradley            West Haven  CT      14    11 M 14-18        22:27    7:15/M
      89    Joey Johnson            Milford  CT         15    12 M 14-18        22:36    7:17/M
      90    Frank Loh               Trumbull  CT        46    17 M 40-49        22:37    7:18/M
      91    Krystal Kliger          Milford  CT         19     4 F 19-29        22:42    7:19/M
      92    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      52     9 M 50-59        22:43    7:20/M
      93    Peter Piermarini        New Haven  CT       31    18 M 30-39        22:48    7:21/M
      94    Dionne Rossitto         Milford  CT         36     8 F 30-39        22:49    7:22/M
      95    Steve Mele              Hamden  CT          49    18 M 40-49        22:50    7:22/M
      96    Paul Baldini            North Haven  CT     32    19 M 30-39        22:51    7:22/M
      97    Jon Garrity             Monroe  CT          43    19 M 40-49        22:51    7:22/M
      98    James Ryan              Waterbury  CT       49    20 M 40-49        22:52    7:23/M
      99    Robert Roehr            Weston  CT          43    21 M 40-49        22:52    7:23/M
     100    Robert Testo            Milford  CT         34    20 M 30-39        22:55    7:24/M
     101    Brian Christman         Milford  CT         30    21 M 30-39        22:55    7:24/M
     102    Brian Gilmore           Waterbury  CT       35    22 M 30-39        22:55    7:24/M
     103    Stephen Parkosewich     Shelton  CT         56    10 M 50-59        22:56    7:24/M
     104    Tom Caporaso            Monroe  CT          60     3 M 60-69        22:57    7:24/M
     105    Patrick Alcarez         Meriden  CT         47    22 M 40-49        22:59    7:25/M
     106    Andrew Saslow           Cheshire  CT        48    23 M 40-49        23:02    7:26/M
     107    Stuart Wierzbicki       Milford  CT         40    24 M 40-49        23:03    7:26/M
     108    Keith Oatis             Derby  CT           25    15 M 19-29        23:03    7:26/M
     109    Paul Violante           Waterbury  CT       51    11 M 50-59        23:04    7:26/M
     110    Erin Komornik           New Palestine  IN   12     1 F 11-13        23:05    7:27/M
     111    Fray Espino             Bridgeport  CT      44     4 F 40-49        23:06    7:27/M
     112    Paul Ribnicky           Stratford  CT       49    25 M 40-49        23:09    7:28/M
     113    Vance Perry             North Attleboro  MA 35    23 M 30-39        23:11    7:29/M
     114    Carol Morenz            Thomaston  CT       51     1 F 50-59        23:12    7:29/M
     115    Monty Mitchell          Long Island City  N 52    12 M 50-59        23:15    7:30/M
     116    Ricardo Munoz           Darien  CT          41    26 M 40-49        23:16    7:30/M
     117    Steven De Maio          Bethany  CT         31    24 M 30-39        23:21    7:32/M
     118    Joseph Honez            Milford  CT         30    25 M 30-39        23:22    7:32/M
     119    Frank Lang              Seymour  CT         65     4 M 60-69        23:26    7:34/M
     120    Joe Falit               Cheshire  CT        19    16 M 19-29        23:26    7:34/M
     121    Max Hoberman            Westport  CT        10     1 M  1-10        23:27    7:34/M
     122    Jenine Motasky          Seymour  CT         36     9 F 30-39        23:27    7:34/M
     123    Keith Fernandes         Stratford  CT       49    27 M 40-49        23:33    7:36/M
     124    Bill Schiappa           Shelton  CT         30    26 M 30-39        23:37    7:37/M
     125    Steve McLeod            Greenwich  CT       35    27 M 30-39        23:37    7:37/M
     126    Hans Herrmann           Los Alamos  NM      40    28 M 40-49        23:39    7:38/M
     127    Robert Hein             Mount Vernon  NY    57    13 M 50-59        23:42    7:39/M
     128    Sal Rapacciuolo         New Haven  CT       56    14 M 50-59        23:43    7:39/M
     129    David Johnson           Milford  CT         38    28 M 30-39        23:44    7:39/M
     130    Pam Markley             Campton  NH         40     5 F 40-49        23:44    7:39/M
     131    Michael Nilan           Trumbull  CT        15    13 M 14-18        23:47    7:40/M
     132    Deborah Day             Cheshire  CT        37    10 F 30-39        23:48    7:41/M
     133    Maureen Casey           Milford  CT         40     6 F 40-49        23:49    7:41/M
     134    Melanie Cameron         Branford  CT        47     7 F 40-49        23:49    7:41/M
     135    Kathy O'Grady           Milford  CT         46     8 F 40-49        23:51    7:42/M
     136    Michael Gertner         Monroe  CT          35    29 M 30-39        23:53    7:42/M
     137    Nicky Hoberman          Westport  CT        15    14 M 14-18        23:55    7:43/M
     138    Robert Auray            Milford  CT         52    15 M 50-59        23:56    7:43/M
     139    Alex Hoberman           Westport  CT        13     3 M 11-13        23:58    7:44/M
     140    Chuck Brigantic         Hamden  CT          43    29 M 40-49        24:00    7:45/M
     141    Wayne Forte             Easton  CT          53    16 M 50-59        24:06    7:46/M
     142    Michael Decesare        Germantown  MD      30    11 F 30-39        24:07    7:47/M
     143    Jason Roberts           Bridgeport  CT      24    17 M 19-29        24:07    7:47/M
     144    Kerry Milner            Stratford  CT       37    12 F 30-39        24:08    7:47/M
     145    Jessica Marzik          Shelton  CT         16     4 F 14-18        24:11    7:48/M
     146    Ken Mc Kay              East Haven  CT      53    17 M 50-59        24:15    7:49/M
     147    Laura Hermann           New Milford  CT     15     5 F 14-18        24:17    7:50/M
     148    Rick McCollum           Monroe  CT          46    30 M 40-49        24:18    7:50/M
     149    Steven Martinetto       Stratford  CT       29    18 M 19-29        24:21    7:51/M
     150    Scott Findaly           Norwalk  CT         31    30 M 30-39        24:21    7:51/M
     151    Mike Rock               New Haven  CT       29    19 M 19-29        24:22    7:52/M
     152    Timothy Orrell          Unionville  CT      10     2 M  1-10        24:22    7:52/M
     153    Christopher Orrell      Boston  MA          40    31 M 40-49        24:22    7:52/M
     154    Jerry Lynch             Monroe  CT          40    32 M 40-49        24:23    7:52/M
     155    Jack Doyle              Hamden  CT          64     5 M 60-69        24:24    7:52/M
     156    Jim Champagne           Stratford  CT       44    33 M 40-49        24:25    7:53/M
     157    Amy Christman           Milford  CT         28     5 F 19-29        24:25    7:53/M
     158    Owen Stoddard           Old Orchard Beach   36    31 M 30-39        24:25    7:53/M
     159    Jorge Oereira           Milford  CT         36    32 M 30-39        24:26    7:53/M
     160    Jack Simon              Woodbridge  CT      43    34 M 40-49        24:26    7:53/M
     161    Kevin Visnic            Branford  CT        38    33 M 30-39        24:29    7:54/M
     162    Amanda Burrows          Milford  CT         11     2 F 11-13        24:31    7:55/M
     163    Justin Tracey           Milford  CT         21    20 M 19-29        24:33    7:55/M
     164    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT     11     3 F 11-13        24:36    7:56/M
     165    Kristen Mortimer        New Haven  CT       26     6 F 19-29        24:37    7:56/M
     166    Charlie Bean            Milford  CT         13     4 M 11-13        24:38    7:57/M
     167    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      14     6 F 14-18        24:41    7:58/M
     168    Mark Greene             Milford  CT         42    35 M 40-49        24:41    7:58/M
     169    John Tighe              Milford  CT         47    36 M 40-49        24:43    7:58/M
     170    Miranda Forte           Easton  CT          19     7 F 19-29        24:44    7:59/M
     171    Steven Cizewski         Wallingford  CT     47    37 M 40-49        24:45    7:59/M
     172    Michelle Merchant       Milford  CT         31    13 F 30-39        24:49    8:00/M
     173    Carrie Williams         Fairfield  CT       28     8 F 19-29        24:49    8:00/M
     174    Dan Tighe               Milford  CT         13     5 M 11-13        24:51    8:01/M
     175    Scott Zvaigzne          Milford  CT         14    15 M 14-18        24:51    8:01/M
     176    Tom Quinn               Milford  CT         40    38 M 40-49        24:56    8:03/M
     177    Marty Lexine            Briarcliff Manor  N 43    39 M 40-49        25:01    8:04/M
     178    Christina McGurrin      West Haven  CT      27     9 F 19-29        25:05    8:05/M
     179    Grace Hanover           Waterbury  CT       58     2 F 50-59        25:05    8:05/M
     180    Robert Stern            Milford  CT         55    18 M 50-59        25:09    8:07/M
     181    Matthew Berube          Fairfield  CT       35    34 M 30-39        25:10    8:07/M
     182    Eddy Nilan              Milford  CT         10     3 M  1-10        25:15    8:09/M
     183    Nancy Burke             Branford  CT        51     3 F 50-59        25:16    8:09/M
     184    Jim Tyma                Ansonia  CT         41    40 M 40-49        25:17    8:09/M
     185    Ann Patry               Woodbridge  CT      50     4 F 50-59        25:20    8:10/M
     186    Michael Drummy          Longmont  CO        47    41 M 40-49        25:20    8:10/M
     187    William Buckingham      Milford  CT         41    42 M 40-49        25:21    8:11/M
     188    James Harrison          Orange  CT          13     6 M 11-13        25:22    8:11/M
     189    Kat Torello             Orange  CT          32    14 F 30-39        25:22    8:11/M
     190    Lisa Fusco              Orange  CT          38    15 F 30-39        25:23    8:11/M
     191    Jeffrey Wong            Easton  CT          42    43 M 40-49        25:25    8:12/M
     192    Karl Salvati            North Haven  CT     51    19 M 50-59        25:26    8:12/M
     193    Maddy Frye              Redding Ridge  CT   16     7 F 14-18        25:27    8:13/M
     194    John Coleman            Trumbull  CT        47    44 M 40-49        25:28    8:13/M
     195    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      38    35 M 30-39        25:30    8:14/M
     196    Gene Memoli             Stratford  CT       46    45 M 40-49        25:33    8:15/M
     197    Brian King              Orange  CT          38    36 M 30-39        25:34    8:15/M
     198    Carl Rossetti           Milford  CT         56    20 M 50-59        25:36    8:15/M
     199    Mark Mc Gorry           West Haven  CT      48    46 M 40-49        25:39    8:16/M
     200    Warren Collins          Branford  CT        43    47 M 40-49        25:42    8:17/M
     201    Becca Martin            New Milford  CT     15     8 F 14-18        25:43    8:18/M
     202    Geno Concepcion         Middlebury  CT      51    21 M 50-59        25:46    8:19/M
     203    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39    37 M 30-39        25:46    8:19/M
     204    Laura Buckingham        Watertown  CT       35    16 F 30-39        25:47    8:19/M
     205    Maria Bailey            Derby  CT           40     9 F 40-49        25:52    8:21/M
     206    Catherine Jenney        Milford  CT         41    10 F 40-49        25:53    8:21/M
     207    Liz Brault              Wilton  CT          15     9 F 14-18        25:53    8:21/M
     208    Debra Randall           New Haven  CT       45    11 F 40-49        25:54    8:21/M
     209    Eric Orrell             Farmington  CT      13     7 M 11-13        25:55    8:22/M
     210    Dawn Bolling            Norwalk  CT         40    12 F 40-49        25:56    8:22/M
     211    Paul Orrell             Farmington  CT      43    48 M 40-49        25:58    8:23/M
     212    Holly Blauvelt          Milford  CT         45    13 F 40-49        25:59    8:23/M
     213    Bernie Clancy           Lowell  MA          52    22 M 50-59        26:00    8:23/M
     214    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    23 M 50-59        26:00    8:23/M
     215    Mark Drelfci            Orange  CT          47    49 M 40-49        26:01    8:24/M
     216    Andrea Markovics        Milford  CT         34    17 F 30-39        26:01    8:24/M
     217    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      51    24 M 50-59        26:02    8:24/M
     218    Carol Dillon            Branford  CT        56     5 F 50-59        26:03    8:24/M
     219    Michael Durso           Madison  CT         31    38 M 30-39        26:04    8:25/M
     220    Vincent Mase            Northford  CT       30    39 M 30-39        26:05    8:25/M
     221    Patrick Hicks           Shelton  CT         39    40 M 30-39        26:06    8:25/M
     222    Susan Petrelli          Guilford  CT        40    14 F 40-49        26:07    8:25/M
     223    Pam Petro               Shelton  CT         40    15 F 40-49        26:07    8:25/M
     224    Paul Misencik           Milford  CT         45    50 M 40-49        26:12    8:27/M
     225    Bob Roman               Orange  CT          48    51 M 40-49        26:16    8:28/M
     226    Derek Burton            Cheshire  CT        36    41 M 30-39        26:16    8:28/M
     227    Will Tighe              Milford  CT         13     8 M 11-13        26:18    8:29/M
     228    Don Dest                Milford  CT         45    52 M 40-49        26:20    8:30/M
     229    Nigel David             Milford  CT         40    53 M 40-49        26:22    8:30/M
     230    George Huffman          Shelton  CT         47    54 M 40-49        26:22    8:30/M
     231    Mark Di Nello           Hamden  CT          49    55 M 40-49        26:23    8:31/M
     232    Lori Wierzbicki         Milford  CT         35    18 F 30-39        26:23    8:31/M
     233    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     1 M 70-79        26:27    8:32/M
     234    Kyle Hoberman           Westport  CT        10     4 M  1-10        26:32    8:34/M
     235    Nancy Becker            Wolcott  CT         56     6 F 50-59        26:34    8:34/M
     236    Robert Waters           Orange  CT          40    56 M 40-49        26:40    8:36/M
     237    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    25 M 50-59        26:46    8:38/M
     238    Clare Mahoney           Stratford  CT       29    10 F 19-29        26:49    8:39/M
     239    Bill O'Grady            Milford  CT         55    26 M 50-59        26:50    8:39/M
     240    Maureen Dillon          Danbury  CT         43    16 F 40-49        26:53    8:40/M
     241    Jerry Meshell           Orange  CT          48    57 M 40-49        26:57    8:42/M
     242    Rich Hoberman           Westport  CT        45    58 M 40-49        26:59    8:42/M
     243    Victoria Negri          Orange  CT          17    10 F 14-18        27:00    8:43/M
     244    Stephen J Staurovsky    Milford  CT         18    16 M 14-18        27:01    8:43/M
     245    Stacee Goodpaste        Boston  MA          28    11 F 19-29        27:04    8:44/M
     246    Kim Meeneghan           Milford  CT         50    27 M 50-59        27:05    8:44/M
     247    Teresa Statkevich       Ansonia  CT         34    19 F 30-39        27:06    8:45/M
     248    Jeannie Edwards         Strawberry Hill     49    17 F 40-49        27:07    8:45/M
     249    Arthur Morenz           Thomaston  CT       53    28 M 50-59        27:07    8:45/M
     250    Michelle Danilowitz     Cambridge  MA       27    12 F 19-29        27:07    8:45/M
     251    Bob Healey              Milford  CT         48    59 M 40-49        27:08    8:45/M
     252    Margit MacDougall       Branford  CT        38    20 F 30-39        27:18    8:48/M
     253    Ana Babinec             Weston  CT           8     1 F  1-10        27:25    8:51/M
     254    Eugene Babinec          Weston  CT          43    60 M 40-49        27:25    8:51/M
     255    Denise Smith            Milford  CT         35    21 F 30-39        27:28    8:52/M
     256    Karen Clarke            Fairfield  CT       36    22 F 30-39        27:29    8:52/M
     257    Mary Jane Chicoski      Wallingford  CT     54     7 F 50-59        27:31    8:53/M
     258    Dennis Pardo            Boston  MA          39    42 M 30-39        27:33    8:53/M
     259    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        27:39    8:55/M
     260    Leroy Simmons           Bridgeport  CT      49    61 M 40-49        27:46    8:57/M
     261    Ann Tramontana          New Haven  CT       51     8 F 50-59        27:48    8:58/M
     262    George Hermann          New Milford  CT     46    62 M 40-49        27:51    8:59/M
     263    Fred Orrell             Stratford  CT       68     6 M 60-69        27:52    8:59/M
     264    Brendan Mc Cann         Trumbull  CT        20    21 M 19-29        27:53    9:00/M
     265    Ken Ziman               Orange  CT          57    29 M 50-59        27:56    9:01/M
     266    Tim Geier               Milford  CT         39    43 M 30-39        28:00    9:02/M
     267    Richard Shephard        Albuquerque  NM     48    63 M 40-49        28:04    9:03/M
     268    Frank Fitzgerald        Hampton  NH         32    44 M 30-39        28:10    9:05/M
     269    Greg Stamos             Woodbridge  CT      49    64 M 40-49        28:11    9:05/M
     270    Andrew Magda            Derby  CT           58    30 M 50-59        28:12    9:06/M
     271    William Loomis          Branford  CT        48    65 M 40-49        28:14    9:06/M
     272    Tracy Johnson           Bethany  CT         35    23 F 30-39        28:14    9:06/M
     273    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        28:15    9:07/M
     274    Monica Markovics        Milford  CT         30    24 F 30-39        28:16    9:07/M
     275    Joanne Blatchley        Milford  CT         32    25 F 30-39        28:20    9:08/M
     276    Pat Dillon              Branford  CT        59     9 F 50-59        28:25    9:10/M
     277    Joanne Doheny           Orange  CT          34    26 F 30-39        28:26    9:10/M
     278    Ada Curet               Milford  CT         44    18 F 40-49        28:26    9:10/M
     279    Kim Doheny              North Haven  CT     30    27 F 30-39        28:26    9:10/M
     280    Lynne Ervin- Lombardi   Bridgeport  CT      48    19 F 40-49        28:33    9:13/M
     281    Dick Brogadir           Woodbridge  CT      56    31 M 50-59        28:36    9:14/M
     282    Kim Perry               Marblehead  MA      31    28 F 30-39        28:38    9:14/M
     283    Demetrius Cap           Milford  CT         39    45 M 30-39        28:47    9:17/M
     284    Richard Jagoe           Milford  CT         40    66 M 40-49        28:48    9:17/M
     285    Tom Clifford            Ansonia  CT         54    32 M 50-59        28:49    9:18/M
     286    Melanie Champion        Meriden  CT         45    20 F 40-49        28:49    9:18/M
     287    Maggie Weissauer        Milford  CT         38    29 F 30-39        28:56    9:20/M
     288    Stephen Stein           Milford  CT         61     7 M 60-69        28:57    9:20/M
     289    Keith Markley           Campton  NH         45    67 M 40-49        29:08    9:24/M
     290    Deborah Rosen           Milford  CT         43    21 F 40-49        29:11    9:25/M
     291    Kathleen Drummy         Roslindale  MA      45    22 F 40-49        29:12    9:25/M
     292    Bill Tribou             Granby  CT          83     1 M 80-99        29:15    9:26/M
     293    Shawn Splan             Shelton  CT         44    68 M 40-49        29:20    9:28/M
     294    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          37    46 M 30-39        29:22    9:28/M
     295    Paul Ortiz              New Haven  CT       34    47 M 30-39        29:22    9:28/M
     296    Brandi Grove            Derby  CT           25    13 F 19-29        29:25    9:29/M
     297    Chris Drummy            Barrington  RI      46    69 M 40-49        29:27    9:30/M
     298    George Cargos           Orange  CT          44    70 M 40-49        29:29    9:31/M
     299    Jenn Vincent            Orange  CT          29    14 F 19-29        29:30    9:31/M
     300    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    30 F 30-39        29:36    9:33/M
     301    Bob Kubic               Stratford  CT       39    48 M 30-39        29:40    9:34/M
     302    Pat Carton              Stratford  CT       66     2 F 60-69        29:46    9:36/M
     303    Jennifer Neumeyer       Monroe  CT          33    31 F 30-39        29:46    9:36/M
     304    Janice Brown            Newtown  CT         54    10 F 50-59        29:50    9:37/M
     305    Barbara Vanall          Wallingford  CT     55    11 F 50-59        29:50    9:37/M
     306    Brian Coleman           Trumbull  CT        13     9 M 11-13        29:53    9:38/M
     307    Saba Kumaraswamy        Milford  CT         40    71 M 40-49        30:00    9:41/M
     308    Shea Adams              Milford  CT         26    15 F 19-29        30:00    9:41/M
     309    Suzanne Beliveau        Milford  CT         46    23 F 40-49        30:02    9:41/M
     310    Magdalena Ortiz         New Britain  CT     48    24 F 40-49        30:09    9:44/M
     311    Robert Briggs           Orange  CT          40    72 M 40-49        30:18    9:46/M
     312    Laura Briggs            Orange  CT          38    32 F 30-39        30:18    9:46/M
     313    Jennifer Galvin         Waterbury  CT       28    16 F 19-29        30:19    9:47/M
     314    Annemarie Sliby         Orange  CT          40    25 F 40-49        30:49    9:56/M
     315    Cynthia Buckley         Stratford  CT       52    12 F 50-59        30:54    9:58/M
     316    Patti Droney            Orange  CT          38    33 F 30-39        30:55    9:58/M
     317    Elizabeth Ortoleva      New Haven  CT       25    17 F 19-29        30:57    9:59/M
     318    Steven Law              Stratford  CT       46    73 M 40-49        31:06   10:02/M
     319    Spencer Law             Stratford  CT       12    10 M 11-13        31:07   10:02/M
     320    Meg Winfield            Milford  CT         45    26 F 40-49        31:20   10:06/M
     321    Del Desousa             Milford  CT         53    33 M 50-59        31:24   10:08/M
     322    Fernanda Desousa        Milford  CT         27    18 F 19-29        31:24   10:08/M
     323    William Armstrong       North Haven  CT     53    34 M 50-59        31:26   10:08/M
     324    Rich Olderman           Ansonia  CT         64     8 M 60-69        31:29   10:09/M
     325    Betsy Nilan             Milford  CT         13     4 F 11-13        31:32   10:10/M
     326    Don Mathiesen           Milford  CT         63     9 M 60-69        31:34   10:11/M
     327    Lynn Bernard            Milford  CT         39    34 F 30-39        31:34   10:11/M
     328    Cathi Bosco             Madison  CT         37    35 F 30-39        31:41   10:13/M
     329    C RICE                                      26    19 F 19-29        31:50   10:16/M
     330    Alanna Fridfertig       Sandy Hook  CT       8     2 F  1-10        31:54   10:17/M
     331    Sandy Dzialo            Milford  CT         37    36 F 30-39        32:00   10:19/M
     332    Kelsy Doheny            West Haven  CT      16    11 F 14-18        32:05   10:21/M
     333    Kevin Doheny            West Haven  CT      46    74 M 40-49        32:05   10:21/M
     334    Sal Baldini             North Haven  CT     62    10 M 60-69        32:06   10:21/M
     335    Heather Buccigross      Shelton  CT         33    37 F 30-39        32:15   10:24/M
     336    Armando Pereira         Milford  CT         47    75 M 40-49        32:19   10:25/M
     337    Bandit Number  9001                                2 M  0- 0        32:22   10:26/M
     338    Michael Fridfertig      Sandy Hook  CT      12    11 M 11-13        32:31   10:29/M
     339    Justin Boxwell          Milford  CT         18    17 M 14-18        32:36   10:31/M
     340    Maryann Pincheon        Milford  CT         55    13 F 50-59        32:40   10:32/M
     341    Tom Torello             Orange  CT          63    11 M 60-69        32:44   10:34/M
     342    Blaine Boxwell          Milford  CT         43    76 M 40-49        32:57   10:38/M
     343    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         35    38 F 30-39        33:05   10:40/M
     344    Laura Fridfertig        Sandy Hook  CT      38    39 F 30-39        33:09   10:42/M
     345    Carmine Negri           Orange  CT          80     2 M 80-99        33:09   10:42/M
     346    Jackie Lovegren         Bridgeport  CT      27    20 F 19-29        33:18   10:45/M
     347    Edward Snyder           Wallingford  CT     57    35 M 50-59        33:18   10:45/M
     348    Kelly Cargos            Orange  CT          12     5 F 11-13        33:26   10:47/M
     349    Stephen M Staurovsky    Milford  CT         46    77 M 40-49        33:29   10:48/M
     350    Taylor Tambis           Woodbridge  CT      11    12 M 11-13        33:33   10:49/M
     351    Tom Tambis              Woodbridge  CT      46    78 M 40-49        33:34   10:50/M
     352    Jennifer Mulla          Trumbull  CT        18    12 F 14-18        33:36   10:50/M
     353    Lee Rosen               Milford  CT         43    79 M 40-49        33:37   10:51/M
     354    Jason Didonato          Ansonia  CT         32    49 M 30-39        33:49   10:55/M
     355    Donald Ball             Shelton  CT         61    12 M 60-69        33:55   10:56/M
     356    Robert Watkins          Milford  CT         56    36 M 50-59        34:02   10:59/M
     357    David Zaleski           Oxford  CT          49    80 M 40-49        34:05   11:00/M
     358    Donna Iacoviello        Milford  CT         44    27 F 40-49        34:08   11:01/M
     359    Linda Timpson           Milford  CT         40    28 F 40-49        34:22   11:05/M
     360    Rachele Kuzma           Shelton  CT         21    21 F 19-29        34:45   11:13/M
     361    Tiffany Wallace         Shelton  CT         20    22 F 19-29        34:46   11:13/M
     362    Ed Perkowski            Stratford  CT       50    37 M 50-59        35:08   11:20/M
     363    Jean Zaleski            Oxford  CT          49    29 F 40-49        35:29   11:27/M
     364    Sara Alves              Milford  CT         47    30 F 40-49        35:31   11:27/M
     365    Mark Clarke             Fairfield  CT       33    50 M 30-39        35:46   11:32/M
     366    John Peterson           Bridgeport  CT      46    81 M 40-49        35:51   11:34/M
     367    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     3 M 80-99        35:53   11:35/M
     368    Maria Peterson          Bridgeport  CT      39    40 F 30-39        36:00   11:37/M
     369    Melani Manghnani        Ansonia  CT         29    23 F 19-29        36:07   11:39/M
     370    Victoria Orkins         Milford  CT         44    31 F 40-49        36:07   11:39/M
     371    Janice Watkins          Milford  CT         52    14 F 50-59        36:11   11:40/M
     372    Eric Cullen             Milford  CT         38    51 M 30-39        36:21   11:44/M
     373    Mary Nilan              Milford  CT         12     6 F 11-13        36:40   11:50/M
     374    Kathryn Renz            Milford  CT         42    32 F 40-49        37:00   11:56/M
     375    Bill Rick               Milford  CT         48    82 M 40-49        37:08   11:59/M
     376    Frank Carangelo         Milford  CT         40    83 M 40-49        37:09   11:59/M
     377    Peter Smith             Milford  CT         56    38 M 50-59        37:13   12:00/M
     378    Susan Adler             Trumbull  CT        53    15 F 50-59        37:25   12:04/M
     379    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         46    33 F 40-49        37:42   12:10/M
     380    Michael Schunk          Bridgeport  CT      59    39 M 50-59        38:10   12:19/M
     381    Laura Orrell            Boston  MA          38    41 F 30-39        38:10   12:19/M
     382    Christine Burton        Cheshire  CT        43    34 F 40-49        38:22   12:23/M
     383    Cheryl Bochet           Trumbull  CT        53    16 F 50-59        38:24   12:23/M
     384    Elizabeth Heon          West Haven  CT      44    35 F 40-49        38:32   12:26/M
     385    Paul Heon               Ansonia  CT         47    84 M 40-49        38:32   12:26/M
     386    Maren Mathiesen         Milford  CT         62     3 F 60-69        39:09   12:38/M
     387    Irene Burke             Storrs  CT          69     4 F 60-69        39:40   12:48/M
     388    Suzie Nutbrown          Stratham  NH        36    42 F 30-39        40:15   12:59/M
     389    Justin Dupree           Milford  CT         19    24 F 19-29        40:21   13:01/M
     390    Lisa Riley              Milford  CT         46    36 F 40-49        40:22   13:01/M
     391    Joe Rosa                Trumbull  CT        49    85 M 40-49        42:52   13:50/M
     392    Dennis Desautels        Milford  CT         22    22 M 19-29        43:00   13:52/M
     393    Nina Christy            Stratford  CT       20    25 F 19-29        43:02   13:53/M
     394    Marie Cowan             Derby  CT           34    43 F 30-39        43:26   14:01/M
     395    Kristi Mattiello        Milford  CT         31    44 F 30-39        43:26   14:01/M
     396    Belinda Ladutko         Orange  CT          41    37 F 40-49        44:11   14:15/M
     397    Terry Carey             Milford  CT         48    38 F 40-49        44:12   14:15/M
     398    Peter McCann            Trumbull  CT        48    86 M 40-49        45:04   14:32/M
     399    Tom Lopiano             Milford  CT         53    40 M 50-59        45:12   14:35/M
     400    Dominic Martuccio       Trumbull  CT        51    41 M 50-59        45:12   14:35/M
     401    Suzanne Swanson         Enfield  CT         56    17 F 50-59        46:11   14:54/M
     402    Cliff Edwards           Woodbridge  CT      58    42 M 50-59        47:38   15:22/M
     403    Eileen McCann           Trumbull  CT        48    39 F 40-49        47:38   15:22/M
     404    Maureen Moran           Middletown  CT      30    45 F 30-39        48:34   15:40/M
     405    Melissa Rossi           Milford  CT         29    26 F 19-29        48:46   15:44/M
     406    Joan Magda              Derby  CT           55    18 F 50-59        48:47   15:44/M
     407    Terry Sheehan           Trumbull  CT        45    87 M 40-49        48:47   15:44/M
     408    Amy Hudak               Branford  CT        28    27 F 19-29        48:48   15:45/M
     409    Molly Visnic            Branford  CT        37    46 F 30-39        48:49   15:45/M
     410    Heather Silverman       Stratford  CT       30    47 F 30-39        48:50   15:45/M
     411    Patrese Decesare        Germantown  MD      30    48 F 30-39        53:22   17:13/M
     412    Nancy Berger            Prospect  CT        46    40 F 40-49        53:27   17:15/M
     413    Patty Sheehan           Trumbull  CT        42    41 F 40-49        54:59   17:44/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K Run

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kerry Arsenault Guilford CT

39

6

17:09

5:32/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ana Babinec Weston CT

8

253

27:25

8:51/M

2

Alanna Fridfertig Sandy Hook CT

8

330

31:54

10:17/M

 
Top

Women 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Komornik New Palestine IN

12

110

23:05

7:27/M

2

Amanda Burrows Milford CT

11

162

24:31

7:55/M

3

Elizabeth Hubbell North Haven CT

11

164

24:36

7:56/M

4

Betsy Nilan Milford CT

13

325

31:32

10:10/M

5

Kelly Cargos Orange CT

12

348

33:26

10:47/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julia Joy Morgillo North Haven CT

18

48

20:32

6:37/M

2

Rebecca McCollum Monroe CT

16

68

21:19

6:53/M

3

Cara Harrison Gaithersburg MD

15

76

21:39

6:59/M

4

Jessica Marzik Shelton CT

16

145

24:11

7:48/M

5

Laura Hermann New Milford CT

15

147

24:17

7:50/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Stratz Branford CT

27

41

19:54

6:25/M

2

Nicole Dillon Milford CT

25

46

20:20

6:34/M

3

Kiley Margolis Trumbull CT

22

54

20:42

6:41/M

4

Krystal Kliger Milford CT

19

91

22:42

7:19/M

5

Amy Christman Milford CT

28

157

24:25

7:53/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Behrens Tarrytown NY

37

22

18:48

6:04/M

2

Stephanie Hodge St. Anthony CANADA

38

23

18:48

6:04/M

3

Heather Crosby Danbury CT

30

26

19:05

6:09/M

4

Julie McElroy Tarrytown NY

37

28

19:15

6:13/M

5

Sue Pearsall New York NY

38

45

20:15

6:32/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Dunn West Haven CT

45

63

21:08

6:49/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

46

69

21:26

6:55/M

3

Emma Dean Southington CT

45

74

21:37

6:58/M

4

Fray Espino Bridgeport CT

44

111

23:06

7:27/M

5

Pam Markley Campton NH

40

130

23:44

7:39/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Morenz Thomaston CT

51

114

23:12

7:29/M

2

Grace Hanover Waterbury CT

58

179

25:05

8:05/M

3

Nancy Burke Branford CT

51

183

25:16

8:09/M

4

Ann Patry Woodbridge CT

50

185

25:20

8:10/M

5

Carol Dillon Branford CT

56

218

26:03

8:24/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

259

27:39

8:55/M

2

Pat Carton Stratford CT

66

302

29:46

9:36/M

3

Maren Mathiesen Milford CT

62

386

39:09

12:38/M

4

Irene Burke Storrs CT

69

387

39:40

12:48/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Ciccarelli Southbury CT

20

1

15:44

5:05/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Max Hoberman Westport CT

10

121

23:27

7:34/M

2

Timothy Orrell Unionville CT

10

152

24:22

7:52/M

3

Eddy Nilan Milford CT

10

182

25:15

8:09/M

4

Kyle Hoberman Westport CT

10

234

26:32

8:34/M

 
Top

Men 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

12

62

20:59

6:46/M

2

Asher Brandt Orange CT

13

75

21:38

6:59/M

3

Alex Hoberman Westport CT

13

139

23:58

7:44/M

4

Charlie Bean Milford CT

13

166

24:38

7:57/M

5

Dan Tighe Milford CT

13

174

24:51

8:01/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Critelli Southbury CT

18

3

16:17

5:15/M

2

Danny Pilz Newington CT

15

7

17:12

5:33/M

3

Michael Shail Watertown CT

18

9

17:18

5:35/M

4

Aaron Figura Cheshire CT

18

12

17:28

5:38/M

5

James Malaney Milford CT

18

29

19:16

6:13/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Da Silva Stratford CT

21

2

16:12

5:14/M

2

Robert Rosasco Southbury CT

20

4

16:30

5:19/M

3

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

5

17:02

5:30/M

4

Tim King Milford CT

29

14

17:35

5:40/M

5

Jeremy Howard Fairfield CT

24

18

18:22

5:55/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Toby Tanser New York NY

35

8

17:14

5:34/M

2

Joseph Simoncek Milford CT

33

10

17:21

5:36/M

3

Alan MacDougall Branford CT

39

11

17:26

5:37/M

4

Raymond Regan North Haven CT

36

13

17:29

5:38/M

5

Charles Hornak Hamden CT

36

16

18:17

5:54/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

42

15

17:56

5:47/M

2

Kevin CROWLEY Mamaroneck NY

43

20

18:39

6:01/M

3

A J Grasso Shelton CT

40

27

19:11

6:11/M

4

Peter Hornak Beacon Falls CT

40

30

19:20

6:14/M

5

Mark Gilhuly Branford CT

49

33

19:29

6:17/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

50

17

18:20

5:55/M

2

Kenneth Martin Trumbull CT

50

21

18:44

6:03/M

3

Jack Sirotnik Milford CT

50

36

19:40

6:21/M

4

Jack Cronan Wallingford CT

57

50

20:36

6:39/M

5

Bruce Goulart Newtown CT

54

57

20:56

6:45/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

25

19:03

6:09/M

2

John Courtmanche New Haven CT

61

43

20:04

6:28/M

3

Tom Caporaso Monroe CT

60

104

22:57

7:24/M

4

Frank Lang Seymour CT

65

119

23:26

7:34/M

5

Jack Doyle Hamden CT

64

155

24:24

7:52/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarella Stratford CT

73

233

26:27

8:32/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

83

292

29:15

9:26/M

2

Carmine Negri Orange CT

80

345

33:09

10:42/M

3

Dr. George Whitney Orange CT

85

367

35:53

11:35/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com