Find this page online at www.coolrunning.com/results/04/ct/Apr25_AprilS_set1.shtml

April Showers Run 3.5 Miles

Fairfield, CT, April 25, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Race winner - Chris Dickerson of the Woodbridge Running Company
Race winner - Chris Dickerson of the Woodbridge Running Company


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Showers Run
April 25, 2004 - 3.5 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 19:03
Martha Merz, Mystic, CT - 20:45


Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38 ***** M 30-39        19:03    5:27/M
       2    Michael Wixted          Guilford  CT        41     1 M 40-49        19:31    5:35/M
       3    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28     1 M 19-29        19:32    5:35/M
       4    Alan MacDougall         Branford  CT        38     1 M 30-39        20:14    5:47/M
       5    David Pantin            New Haven  CT       42     2 M 40-49        20:28    5:51/M
       6    Ward Willis             Milford  CT         27     2 M 19-29        20:36    5:53/M
       7    Douglas Wright          Darien  CT          14     1 M 14-18        20:43    5:55/M
       8    Paul Moyse              Monroe  CT          50     1 M 50-59        20:44    5:55/M
       9    Martha Merz             Mystic  CT          41 ***** F 40-49        20:45    5:56/M
      10    Joe Puopolo             Shelton  CT         45     3 M 40-49        21:35    6:10/M
      11    Juan Conde              New Canaan  CT      40     4 M 40-49        21:53    6:15/M
      12    Stephen Johnson         Southbury  CT       53     2 M 50-59        21:58    6:17/M
      13    Lisa Cadmus             New Haven  CT       24     1 F 19-29        22:02    6:18/M
      14    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        22:07    6:19/M
      15    Alan Distassio          Fairfield  CT       34     2 M 30-39        22:15    6:21/M
      16    Gary Dubois             Milford  CT         46     5 M 40-49        22:17    6:22/M
      17    Jim Sanders             Oxford  CT          37     3 M 30-39        22:43    6:29/M
      18    Brian Fidler            West Haven  CT      33     4 M 30-39        22:46    6:30/M
      19    John Courtmanche        New Haven  CT       61     2 M 60-69        22:48    6:31/M
      20    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      42     6 M 40-49        22:50    6:31/M
      21    Jenn Meyer              Norwalk  CT         22     2 F 19-29        22:52    6:32/M
      22    Amelia Audette          Stamford  CT        30     1 F 30-39        23:02    6:35/M
      23    Steve Landowne          Westport  CT        41     7 M 40-49        23:06    6:36/M
      24    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         45     1 F 40-49        23:15    6:39/M
      25    Mark Kaufman            Stratford  CT       30     5 M 30-39        23:40    6:46/M
      26    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     3 M 19-29        23:40    6:46/M
      27    Ed Sul                  Shelton  CT         20     4 M 19-29        23:41    6:46/M
      28    Matthew Cross           Stamford  CT        40     8 M 40-49        23:52    6:49/M
      29    Becca Krumholz          Guilford  CT        13     1 F 11-13        24:15    6:56/M
      30    Sarah Bollman           Fairfield  CT       39     2 F 30-39        24:26    6:59/M
      31    Brendan Rooney          Stratford  CT       20     5 M 19-29        24:32    7:01/M
      32    Frank Iovino            Fairfield  CT       45     9 M 40-49        24:42    7:03/M
      33    Scott Walker            Fairfield  CT       37     6 M 30-39        24:50    7:06/M
      34    Frank Jozefick          Milford  CT         38     7 M 30-39        25:00    7:09/M
      35    Robert Stephenson       Milford  CT         55     3 M 50-59        25:17    7:13/M
      36    Codey Foster            Norwalk  CT         15     2 M 14-18        25:22    7:15/M
      37    Mike Romano             Fairfield  CT       14     3 M 14-18        25:28    7:17/M
      38    Ed Drew                 Middletown  CT      48    10 M 40-49        25:29    7:17/M
      39    Michael Costello        Fairfield  CT       45    11 M 40-49        25:29    7:17/M
      40    Paul Misur              Shelton  CT         44    12 M 40-49        25:33    7:18/M
      41    Tom Caparraso           Monroe  CT          60     3 M 60-69        25:35    7:19/M
      42    Glen Colello            Southport  CT       34     8 M 30-39        25:53    7:24/M
      43    John Chittick           Newington  CT       36     9 M 30-39        25:53    7:24/M
      44    Geoff Stowell           Bridgeport  CT      28     6 M 19-29        26:02    7:26/M
      45    Michael Davidson        Shelton  CT         44    13 M 40-49        26:06    7:27/M
      46    Robert Hein             Mount Vernon  NY    57     4 M 50-59        26:07    7:28/M
      47    Tori Wilson             Fairfield  CT       36     3 F 30-39        26:08    7:28/M
      48    Miggs Burroughs         Westport  CT        58     5 M 50-59        26:10    7:29/M
      49    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     1 M 11-13        26:20    7:31/M
      50    Hans Richter            Westport  CT        37    10 M 30-39        26:24    7:33/M
      51    Anil Buduguru           West Haven  CT      29     7 M 19-29        26:29    7:34/M
      52    Michael Buchina         New Haven  CT       45    14 M 40-49        26:29    7:34/M
      53    Kacky Theoharides       Wilton  CT          31     4 F 30-39        26:35    7:36/M
      54    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       35    11 M 30-39        26:59    7:43/M
      55    Gerald Hyde             Fairfield  CT       61     4 M 60-69        27:02    7:43/M
      56    Ned Dwelle              Fairfield  CT       41    15 M 40-49        27:08    7:45/M
      57    Vikas Thakker           Stamford  CT        23     8 M 19-29        27:09    7:45/M
      58    Robert Jacobson         West Haven  CT      23     9 M 19-29        27:10    7:46/M
      59    Paul Jacobi             Fairfield  CT       37    12 M 30-39        27:10    7:46/M
      60    David Castle            Fairfield  CT       23    10 M 19-29        27:14    7:47/M
      61    Frank Lang              Seymour  CT         64     5 M 60-69        27:19    7:48/M
      62    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       47    16 M 40-49        27:25    7:50/M
      63    Jack Howell             Easton  CT          68     6 M 60-69        27:31    7:52/M
      64    Jeannine Graf           Fairfield  CT       38     5 F 30-39        27:36    7:53/M
      65    Katie Twohig            Madison  CT         14     1 F 14-18        27:41    7:55/M
      66    Richard Mock            Fairfield  CT       50     6 M 50-59        27:41    7:55/M
      67    Vido Hill               Waterbury  CT       49    17 M 40-49        27:42    7:55/M
      68    Matt Rankin             Milford  CT         30    13 M 30-39        27:42    7:55/M
      69    Mike Pisani             Stratford  CT       61     7 M 60-69        27:44    7:55/M
      70    Robert Roehr            Weston  CT          43    18 M 40-49        27:45    7:56/M
      71    Chuck Vento             Trumbull  CT        57     7 M 50-59        27:50    7:57/M
      72    Maureen Barry           Mount Vernon  NY    53     1 F 50-59        27:57    7:59/M
      73    Michael Young           New York  NY        29    11 M 19-29        27:58    7:59/M
      74    George Geer             Derby  CT           51     8 M 50-59        28:10    8:03/M
      75    Charles Redmon          Westport  CT        42    19 M 40-49        28:11    8:03/M
      76    Elizabeth Lowe          Greenwich  CT       32     6 F 30-39        28:23    8:07/M
      77    Paul Zajkowski          Darien  CT          38    14 M 30-39        28:25    8:07/M
      78    Michael Gertner         Monroe  CT          35    15 M 30-39        28:26    8:07/M
      79    Jessica Gerber          Fairfield  CT       35     7 F 30-39        28:30    8:09/M
      80    Jennifer Stratton       Fairfield  CT       25     3 F 19-29        28:34    8:10/M
      81    Christina Demico        Stratford  CT       33     8 F 30-39        28:34    8:10/M
      82    Paul Varvaro            Easton  CT          38    16 M 30-39        28:53    8:15/M
      83    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       42     2 F 40-49        28:58    8:17/M
      84    Peter Erodici Jr        Milford  CT         32    17 M 30-39        28:58    8:17/M
      85    Matthew Weber           Westport  CT        11     2 M 11-13        29:00    8:17/M
      86    Dan Robertson           Fairfield  CT       42    20 M 40-49        29:01    8:17/M
      87    Robert Pillsbury        Fairfield  CT       40    21 M 40-49        29:05    8:19/M
      88    Eric Stein              Fairfield  CT       54     9 M 50-59        29:09    8:20/M
      89    Bob Kelly               Seymour  CT         41    22 M 40-49        29:13    8:21/M
      90    Christina Mc Gurrin     West Haven  CT      27     4 F 19-29        29:14    8:21/M
      91    Mark Greene             Milford  CT         43    23 M 40-49        29:20    8:23/M
      92    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      38    18 M 30-39        29:20    8:23/M
      93    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    10 M 50-59        29:23    8:24/M
      94    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39    19 M 30-39        29:28    8:25/M
      95    Sheryl Combs            New Haven  CT       32     9 F 30-39        29:33    8:27/M
      96    Kara Steele             East Haven  CT      13     2 F 11-13        29:37    8:28/M
      97    Joseph Steele           New Haven  CT       50    11 M 50-59        29:41    8:29/M
      98    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      13     3 F 11-13        29:50    8:31/M
      99    Beyan Smith             Bridgeport  CT      38    20 M 30-39        29:51    8:32/M
     100    Don Platko              Shelton  CT         62     8 M 60-69        29:54    8:33/M
     101    Remo Pagliarela         Stratford  CT       73     1 M 70-79        29:56    8:33/M
     102    Jeremy Mc Gale          New Canaan  CT       8     1 M  2-10        29:58    8:34/M
     103    Greg Flynn              Fairfield  CT       24    12 M 19-29        30:02    8:35/M
     104    Paul Kaufman            Bronx  NY           56    12 M 50-59        30:06    8:36/M
     105    Michael Gordon          Westport  CT        44    24 M 40-49        30:10    8:37/M
     106    Sarah Waldau            Milford  CT         31    10 F 30-39        30:14    8:38/M
     107    Victoria Wish           Redding  CT         29     5 F 19-29        30:18    8:39/M
     108    Matthew Lockwood        Easton  CT          11     3 M 11-13        30:24    8:41/M
     109    Christina Clufu         Stratford  CT       29     6 F 19-29        30:33    8:44/M
     110    James Corbiere          Fairfield  CT       49    25 M 40-49        30:33    8:44/M
     111    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      62     1 F 60-69        30:53    8:49/M
     112    Luanne Roy              Fairfield  CT       49     3 F 40-49        30:53    8:49/M
     113    Maureen Dillon          Danbury  CT         43     4 F 40-49        30:54    8:50/M
     114    Heather Thomas          Bethel  CT          39    11 F 30-39        31:10    8:54/M
     115    Monica Roche            Fairfield  CT       65     2 F 60-69        31:13    8:55/M
     116    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         42    26 M 40-49        31:16    8:56/M
     117    Kate Weber              Westport  CT        46     5 F 40-49        31:26    8:59/M
     118    Jen Beagan              Fairfield  CT       30    12 F 30-39        31:29    9:00/M
     119    Jerry Iannucci Jr       Bridgeport  CT      64     9 M 60-69        31:33    9:01/M
     120    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        61     3 F 60-69        31:34    9:01/M
     121    Alex Amador             Wilton  CT          12     4 M 11-13        31:47    9:05/M
     122    Harry Whiteley          Fairfield  CT       50    13 M 50-59        31:51    9:06/M
     123    Clare Mahoney           Stratford  CT       29     7 F 19-29        31:57    9:08/M
     124    Kim Naci                New York  NY        29     8 F 19-29        32:03    9:09/M
     125    Bob Thomas              Stamford  CT        54    14 M 50-59        32:07    9:11/M
     126    Christine Riniti        Westport  CT        43     6 F 40-49        32:07    9:11/M
     127    Lisa Romero             Black Rock  CT      35    13 F 30-39        32:09    9:11/M
     128    Susan Petrelli          Guilford  CT        40     7 F 40-49        32:10    9:11/M
     129    Jeff Belitzky           Fairfield  CT       42    27 M 40-49        32:14    9:13/M
     130    Elizabeth Neugebauer    Fairfield  CT       34    14 F 30-39        32:17    9:13/M
     131    Mustafa Syed            Fairfield  CT       36    21 M 30-39        32:19    9:14/M
     132    Sorcha Hallinan         Orange  CT          38    15 F 30-39        32:26    9:16/M
     133    Kimberly Dugan          Shelton  CT         22     9 F 19-29        32:27    9:16/M
     134    Blaine Ward             Fairfield  CT       25    10 F 19-29        32:33    9:18/M
     135    Kira Neiderhoffer       Norwalk  CT         12     4 F 11-13        32:35    9:19/M
     136    Briana Corso            Ridgefield  CT      10     1 F  2-10        32:35    9:19/M
     137    Isabella Corso          Ridgefield  CT      10     2 F  2-10        32:40    9:20/M
     138    Charles Case            Fairfield  CT       57    15 M 50-59        32:40    9:20/M
     139    Maureen Gutkowski       Trumbull  CT        42     8 F 40-49        32:42    9:21/M
     140    Stephen Jarvis          Norwalk  CT         62    10 M 60-69        32:48    9:22/M
     141    Kerry Milner            Stratford  CT       36    16 F 30-39        32:57    9:25/M
     142    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     2 M 70-79        33:02    9:26/M
     143    Mark Rossi              Bridgeport  CT      44    28 M 40-49        33:02    9:26/M
     144    Alina Valiusaitis       Norwalk  CT         34    17 F 30-39        33:11    9:29/M
     145    Tom Clifford            Ansonia  CT         53    16 M 50-59        33:12    9:29/M
     146    Kevin Twohig            Madison  CT         47    29 M 40-49        33:26    9:33/M
     147    Nancy Monahan           Wayne  PA           35    18 F 30-39        33:32    9:35/M
     148    Ada Curet               Milford  CT         43     9 F 40-49        33:39    9:37/M
     149    Claire Weslow           Fairfield  CT       13     5 F 11-13        34:10    9:46/M
     150    Jeff Weslow             Fairfield  CT       44    30 M 40-49        34:10    9:46/M
     151    Gregory Sellhausen      Darien  CT           9     2 M  2-10        34:12    9:46/M
     152    Steve Sellhauser        Darien  CT          46    31 M 40-49        34:12    9:46/M
     153    Monica Speciale         Norwalk  CT         42    10 F 40-49        34:20    9:49/M
     154    Prakash Patruni         Naugatuck  CT       33    22 M 30-39        34:25    9:50/M
     155    Saba Kumaraswamy        Milford  CT         39    23 M 30-39        34:27    9:51/M
     156    Tracey Iancale          Bridgeport  CT      30    19 F 30-39        34:45    9:56/M
     157    Walt Frank              Norwalk  CT         56    17 M 50-59        35:00   10:00/M
     158    Tracey Smith            Fairfield  CT       34    20 F 30-39        35:09   10:03/M
     159    Donna Cramond           Monroe  CT          54     2 F 50-59        35:10   10:03/M
     160    Charmelle Casella       Cheshire  CT        35    21 F 30-39        35:44   10:13/M
     161    Jon Perelstein          Stamford  CT        54    18 M 50-59        35:45   10:13/M
     162    B Crowshaw              Milford  CT         54    19 M 50-59        35:48   10:14/M
     163    Melanie Salvesen        Southbury  CT       48    11 F 40-49        36:02   10:18/M
     164    Andrew Allison-Godfrey  Norwalk  CT         10     3 M  2-10        36:28   10:25/M
     165    Jeanne Hastings         Shelton  CT         46    12 F 40-49        36:41   10:29/M
     166    Jim Stevens             Trumbull  CT        71     3 M 70-79        36:42   10:29/M
     167    Karen Hubbard           Norwalk  CT         35    22 F 30-39        36:55   10:33/M
     168    Daniel Casey            Fairfield  CT       43    32 M 40-49        36:56   10:33/M
     169    Nichole Gordon          Fairfield  CT       32    23 F 30-39        37:04   10:35/M
     170    Natarajan Balasubramani Naugatuck  CT       29    13 M 19-29        37:21   10:40/M
     171    Shreyas Ramani          Fairfield  CT       11     5 M 11-13        37:23   10:41/M
     172    Nikki Hess              Stratford  CT       12     6 F 11-13        37:25   10:41/M
     173    Laura Webber            Bethel  CT          33    24 F 30-39        37:32   10:43/M
     174    Dr Y M Naci             Stratford  CT       80     1 M 80-99        37:40   10:46/M
     175    Jackie Vallillo         Stratford  CT       28    11 F 19-29        37:51   10:49/M
     176    Rebecca Power           New Haven  CT       28    12 F 19-29        38:02   10:52/M
     177    Peter Rosiello          Weston  CT          11     6 M 11-13        38:15   10:56/M
     178    Rob Roseillo            Weston  CT          46    33 M 40-49        38:26   10:59/M
     179    Joseph Arrigo           Fairfield  CT       43    34 M 40-49        38:33   11:01/M
     180    Kerry Murphy            Fairfield  CT       50     3 F 50-59        38:35   11:01/M
     181    Orison Mac Pherson      Darien  CT          69    11 M 60-69        38:41   11:03/M
     182    Kristina Olsen          Ansonia  CT         28    13 F 19-29        38:43   11:04/M
     183    Eileen O' Sullivan      Milford  CT         35    25 F 30-39        38:55   11:07/M
     184    Carole Sylvester        Derby  CT           42    13 F 40-49        39:04   11:10/M
     185    Ann Marie Smith         Norwalk  CT         44    14 F 40-49        39:07   11:11/M
     186    Kathy Hammell           Darien  CT          52     4 F 50-59        39:08   11:11/M
     187    Danny Sheppard          Seymour  CT         41    35 M 40-49        39:30   11:17/M
     188    Tyrone Bradley          New Haven  CT       43    36 M 40-49        39:32   11:18/M
     189    Kristin Rempe           Fairfield  CT       10     3 F  2-10        39:42   11:21/M
     190    Maya Kumar              Fairfield  CT        9     4 F  2-10        39:43   11:21/M
     191    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     2 M 80-99        39:47   11:22/M
     192    Ron Magliocco           Fairfield  CT       35    24 M 30-39        40:30   11:34/M
     193    Herman Bershtein        Hamden  CT          78     4 M 70-79        40:42   11:38/M
     194    Sudha Kumar                                 40    15 F 40-49        40:59   11:43/M
     195    Lori Hess               Stratford  CT       40    16 F 40-49        41:28   11:51/M
     196    David Veith             Fairfield  CT       37    25 M 30-39        41:43   11:55/M
     197    Eileen Veith            Fairfield  CT       34    26 F 30-39        41:43   11:55/M
     198    Roger Lawson            West Haven  CT      44    37 M 40-49        42:04   12:01/M
     199    Elaine Fenard           Fairfield  CT       52     5 F 50-59        42:05   12:01/M
     200    Margaret Pinheiro       Milford  CT         43    17 F 40-49        46:26   13:16/M
     201    Emma Leighton           Weston  CT          11     7 F 11-13        46:57   13:25/M
     202    Thomas Ng               Fairfield  CT       12     7 M 11-13        47:18   13:31/M
     203    Jeffrey Ng              Fairfield  CT       50    20 M 50-59        47:20   13:31/M
     204    Julia Weber             Westport  CT         9     5 F  2-10        47:24   13:33/M
     205    Emily D'Adamo           New Canaan  CT       9     6 F  2-10        47:46   13:39/M
     206    James Cramond           Monroe  CT          56    21 M 50-59        49:40   14:11/M
     207    Mary Brown              New Haven  CT       58     6 F 50-59        50:31   14:26/M
     208    Elsie Gkobi             Hamden  CT          58     7 F 50-59        50:31   14:26/M

Age Division Results

Men: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Merz Mystic CT

41

9

20:45

5:56/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Briana Corso Ridgefield CT

10

136

32:35

9:19/M

2

Isabella Corso Ridgefield CT

10

137

32:40

9:20/M

3

Kristin Rempe Fairfield CT

10

189

39:42

11:21/M

 
Top

Women 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becca Krumholz Guilford CT

13

29

24:15

6:56/M

2

Kara Steele East Haven CT

13

96

29:37

8:28/M

3

Elizabeth Lamay Woodbridge CT

13

98

29:50

8:31/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Twohig Madison CT

14

65

27:41

7:55/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cadmus New Haven CT

24

13

22:02

6:18/M

2

Jenn Meyer Norwalk CT

22

21

22:52

6:32/M

3

Jennifer Stratton Fairfield CT

25

80

28:34

8:10/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Stamford CT

30

22

23:02

6:35/M

2

Sarah Bollman Fairfield CT

39

30

24:26

6:59/M

3

Tori Wilson Fairfield CT

36

47

26:08

7:28/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

45

24

23:15

6:39/M

2

Claudia Sammartano Fairfield CT

42

83

28:58

8:17/M

3

Luanne Roy Fairfield CT

49

112

30:53

8:49/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Barry Mount Vernon NY

53

72

27:57

7:59/M

2

Donna Cramond Monroe CT

54

159

35:10

10:03/M

3

Kerry Murphy Fairfield CT

50

180

38:35

11:01/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Richardson Bridgeport CT

62

111

30:53

8:49/M

2

Monica Roche Fairfield CT

65

115

31:13

8:55/M

3

Ilse Berkeley Trumbull CT

61

120

31:34

9:01/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

1

19:03

5:27/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Mc Gale New Canaan CT

8

102

29:58

8:34/M

2

Gregory Sellhausen Darien CT

9

151

34:12

9:46/M

3

Andrew Allison-Godfrey Norwalk CT

10

164

36:28

10:25/M

 
Top

Men 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

13

49

26:20

7:31/M

2

Matthew Weber Westport CT

11

85

29:00

8:17/M

3

Matthew Lockwood Easton CT

11

108

30:24

8:41/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Douglas Wright Darien CT

14

7

20:43

5:55/M

2

Codey Foster Norwalk CT

15

36

25:22

7:15/M

3

Mike Romano Fairfield CT

14

37

25:28

7:17/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

3

19:32

5:35/M

2

Ward Willis Milford CT

27

6

20:36

5:53/M

3

Victor Garcia Bridgeport CT

26

26

23:40

6:46/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan MacDougall Branford CT

38

4

20:14

5:47/M

2

Alan Distassio Fairfield CT

34

15

22:15

6:21/M

3

Jim Sanders Oxford CT

37

17

22:43

6:29/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Wixted Guilford CT

41

2

19:31

5:35/M

2

David Pantin New Haven CT

42

5

20:28

5:51/M

3

Joe Puopolo Shelton CT

45

10

21:35

6:10/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

50

8

20:44

5:55/M

2

Stephen Johnson Southbury CT

53

12

21:58

6:17/M

3

Robert Stephenson Milford CT

55

35

25:17

7:13/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

14

22:07

6:19/M

2

John Courtmanche New Haven CT

61

19

22:48

6:31/M

3

Tom Caparraso Monroe CT

60

41

25:35

7:19/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

73

101

29:56

8:33/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

70

142

33:02

9:26/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

71

166

36:42

10:29/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr Y M Naci Stratford CT

80

174

37:40

10:46/M

2

Dr. George Whitney Orange CT

85

191

39:47

11:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com