Find this page online at www.coolrunning.com/results/03/vt/Dec27_UVMMee_set1.shtml

UVM Meet #2

Burlington, VT, December 27, 2003

High School Meet

Fair Haven Union High School                      MEET MANAGER  12:39 PM  12/29/03  Page 1
                                       UVM MEET#2 - 12/27/03
                                 University of Vermont, Burlington
                                              Results
Girls 55 Meter Dash

     Name                       School                     Seed  Finals          H# Points

   1 Higgins, Lucy              Lamoille Union High Sch    7.60    7.80           1
   2 Burmania, Rachel           Vergennes                          8.10           2
   3 Stansberry, Maggie         Vergennes                  8.50    8.60           1
   4 Isham, Jen                 Burlington Indoor          8.70    8.70           1
   5 Dartt, Sonja               Burlington Indoor                  8.80           2
   5 Moreau, Michelle           Lamoille Union High Sch    8.90    8.80           1
   7 Cannon, Christina          Vergennes                  9.10    9.00           1
   8 Reardon, Jen               Essex Indoor Track 2003    9.10    9.30           1
   9 Brunett, Aubree            Burlington Indoor                  9.70           2
Girls 300 Meter Dash
     Name                       School                     Seed  Finals          H# Points
   1 Higgins, Tara              Lamoille Union High Sch   44.50   46.00           1
   2 Nelson, Erin               Rice Memorial             48.70   50.70           3
   3 Moreau, Michelle           Lamoille Union High Sch           52.70           6
   4 Gullion, Sarah             Vergennes                 55.20   56.40           5
   5 Reardon, Jen               Essex Indoor Track 2003   56.40   57.10           5
   6 Cannon, Christina          Vergennes                 59.60   59.00           5
Girls 600 Meter Dash
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Higgins, Lucy              Lamoille Union High Sch         1:53.80
   2 Hutchins, Holly            Essex Indoor Track 2003 2:13.40 2:07.50
Girls 1000 Meter Run
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Higgins, Tara              Lamoille Union High Sch 3:33.60 3:26.50
Girls 1600 Meter Run
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Brown, Kristin             Essex Indoor Track 2003         6:22.80
Girls 55 Meter Hurdles
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Nguyen, Khanh              Essex Indoor Track 2003   11.50   10.40
   2 Schraml, Kaitlin           Essex Indoor Track 2003   12.40   12.60
Girls 4x200 Meter Relay
     Team                       Relay                      Seed  Finals             Points
   1 Essex Indoor Track 200         A                   2:02.50 2:01.50
      1) O'Sullivan, Samant2) Nguyen, Khanh     3) Bernier, Haley    4) Chadurjian, Katie
   2 Vergennes                      A                   2:14.00 2:11.30
      1) Burmania, Rachel  2) Cannon, Christina 3) Gullion, Sarah    4) Stansberry, Maggie
Girls 4x400 Meter Relay
     Team                       Relay                      Seed  Finals             Points
   1 Essex Indoor Track 200         A                   4:47.40 4:44.20
      1) O'Sullivan, Samant2) Chadurjian, Katie 3) Bernier, Haley    4) Nguyen, Khanh
Girls High Jump
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Lynch, Grace               Burlington Indoor       4-10.00 4-08.00
(Girls High Jump)
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   2 Fox, Leah                  Essex Indoor Track 2003 4-08.00 4-06.00
   3 Clayton, Whitney           Essex Indoor Track 2003         4-04.00
   4 Court, Hannah              Burlington Indoor       4-06.00J4-04.00
   5 Isham, Jen                 Burlington Indoor       4-04.00 4-00.00
   6 Hutchins, Holly            Essex Indoor Track 2003         3-10.00
Girls Long Jump
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Clayton, Whitney           Essex Indoor Track 2003        13-10.00
   2 Lynch, Grace               Burlington Indoor              12-11.00
   3 Nelson, Erin               Rice Memorial          13-06.0012-10.00
   4 Court, Hannah              Burlington Indoor              11-04.50
   4 Cannon, Christina          Vergennes              10-10.0011-04.50
Girls Shot Put
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Wermer, Eva                Essex Indoor Track 200331-02.0029-06.00
   2 Gullion, Sarah             Vergennes              25-08.0025-09.00
   3 Moreau, Michelle           Lamoille Union High Sch24-03.5024-10.50
   4 Dartt, Sonja               Burlington Indoor              24-07.50
   5 Brigham, Rachel            Burlington Indoor      23-00.0024-04.00
   6 Schraml, Kaitlin           Essex Indoor Track 2003        20-01.50
   7 Brunett, Aubree            Burlington Indoor              19-05.00
Boys 55 Meter Dash
     Name                       School                     Seed  Finals          H# Points
   1 McEnerney, Dan             Vergennes                          6.80           3
   2 Yanulavich, Sam            Essex Indoor Track 2003    6.80    6.90           1
   3 Kennedy, David             Lamoille Union High Sch    7.10    7.00           2
   4 Poulin, Chris              Lamoille Union High Sch    7.20    7.10           2
   4 Massaquoi, Alfred          Essex Indoor Track 2003    6.60    7.10           1
   6 Runne, Doug                Essex Indoor Track 2003    7.10    7.20           2
   7 Mashteare, Brett           Burlington Indoor          6.80    7.30           1
   8 Koch, Matt                 Essex Indoor Track 2003            7.40           3
   8 Castillo, Brad             Vergennes                  7.10    7.40           2
   8 Castillo, Kyle             Vergennes                  8.00    7.40           3
  11 Ringer, Jacob              Vergennes                  7.60    7.70           3
  12 Griffin, Eddie             Vergennes                          8.60           4
Boys 300 Meter Dash
     Name                       School                     Seed  Finals          H# Points
   1 Yanulavich, Sam            Essex Indoor Track 2003           39.70           1
   2 Rule, Chad                 Vergennes                 41.80   41.00           3
   3 Nguyen, Andrew             Essex Indoor Track 2003   41.90   41.70           1
   4 Koch, Matt                 Essex Indoor Track 2003           42.00           2
   5 Kennedy, David             Lamoille Union High Sch   41.40   42.10           2
   6 Castillo, Kyle             Vergennes                 46.00   45.30           3
   7 Carey, Josh                Burlington Indoor         43.00   46.90           2
 --- Poulin, Chris              Lamoille Union High Sch   42.60      DQ           1
Boys 600 Meter Dash
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Williams, Bryant           Essex Indoor Track 2003         1:29.20
   2 Kauffman, Jeff             Vergennes               1:33.00 1:32.00
   3 Adorisio, Evan             Essex Indoor Track 2003         2:01.80
Boys 1000 Meter Run
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Maglaris, Alex             South Burlington High S 2:50.00 2:56.00
   2 Ketcham, Chris             Essex Indoor Track 2003 2:58.10 2:59.70
   3 Foote, Pete                Rice Memorial           3:00.00 2:59.80
   4 Nguyen, Dan                Essex Indoor Track 2003 3:10.40 3:07.50
   5 Jaggers, Tom               Vergennes                  3.10 3:14.60
   6 Kennedy, David             Lamoille Union High Sch         3:26.90
   7 Poulin, Chris              Lamoille Union High Sch 3:20.80 3:27.20
   8 Mashteare, Brett           Burlington Indoor       3:30.00 3:32.20
   9 Hao, Jason                 Essex Indoor Track 2003 3:16.90 3:37.00
  10 Podhaizer, Mike            Essex Indoor Track 2003         3:41.90
Boys 1600 Meter Run
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Stuart, Tim                Burlington Indoor       5:00.00 4:49.30
   2 Maglaris, Alex             South Burlington High S 4:55.00 4:56.40
   3 Foote, Pete                Rice Memorial           5:02.00 4:59.80
Boys 55 Meter Hurdles
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Williams, Bryant           Essex Indoor Track 2003    9.30    8.60
   2 Akey, Dennis               South Burlington High S    9.00    9.10
   3 Verronneau, Charles        South Burlington High S    8.80    9.20
   4 Carey, Josh                Burlington Indoor         10.90   10.60
Boys 4x200 Meter Relay
     Team                       Relay                      Seed  Finals             Points
   1 Vergennes                      A                   1:44.50 1:42.00
      1) Castillo, Brad    2) Sorrell, Mike     3) Raymond, Brian    4) Kauffman, Jeff
   2 Essex Indoor Track 200         A                   1:44.80 1:44.90
      1) Massaquoi, Alfred 2) Lords, Andrew     3) Nguyen, Andrew    4) Yanulavich, Sam
   3 Vergennes                      B                           1:53.40
Boys 4x400 Meter Relay
     Team                       Relay                      Seed  Finals             Points
   1 Essex Indoor Track 200         A                   3:50.60 3:49.30
      1) Yanulavich, Sam   2) Nguyen, Andrew    3) Ketcham, Chris    4) Williams, Bryant
   2 Vergennes                      A                   3:50.00 3:49.90
      1) Castillo, Brad    2) Kauffman, Jeff    3) Raymond, Brian    4) Sorrell, Mike
   3 Essex Indoor Track 200         B                           4:39.00
Boys High Jump
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Contompasis, Tom           Rice Memorial           5-10.00 5-08.00
   2 Akey, Dennis               South Burlington High S         5-06.00
   3 Mashteare, Brett           Burlington Indoor       5-02.00 4-08.00
(Boys High Jump)
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   3 Maglaris, Alex             South Burlington High S         4-08.00
Boys Long Jump
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Castillo, Brad             Vergennes              18-01.0017-06.50
   2 Akey, Dennis               South Burlington High S        17-06.00
   3 Contompasis, Tom           Rice Memorial          15-10.0017-04.00
   4 Massaquoi, Alfred          Essex Indoor Track 200317-05.5016-08.00
   5 Runne, Doug                Essex Indoor Track 200316-00.0016-01.00
Boys Shot Put
     Name                       School                     Seed  Finals             Points
   1 Fontaine, Ben              Essex Indoor Track 200332-11.5036-00.00
   2 Rule, Chad                 Vergennes              36-10.0035-00.00
   3 Ploof, Anthony             Essex Indoor Track 200334-00.0034-04.00
   4 Prime, Mike                Vergennes              34-00.0033-06.00
   4 Mashteare, Brett           Burlington Indoor      32-07.0033-06.00
   6 Griffin, Eddie             Vergennes              25-06.0023-03.50
   7 Fontaine, Josh             Essex Indoor Track 200319-06.5021-02.00