Find this page online at www.coolrunning.com/results/03/nh/Apr19_Granit_set1.shtml

Granite Lake Otter Run/Walk 5K

Nelson, NH, April 19, 2003

Overall Results By Gender and Age

	Female - 19 and Under

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Emily Lerner		19	440		0:22:42	7:19	1		37
Jessica Lerner		16	439		0:25:45	8:18	2		57
Gretchen Schillemat	13	367		0:26:02	8:24	3		59
Sophie Michelewicz		13	388		0:29:09	9:24	4		82
Kayla Arguin		11	395		0:35:11	11:21	5		95
Johanna Arguin		8	396		0:37:10	11:59	6		97

	Female - 20 thru 29

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Sarah Brown		21	428		0:24:52	8:01	1		49
Gretchen Alther		28	391		0:25:39	8:16	2		55
Chrissy Martin		24	412		0:26:50	8:39	3		65

	Female - 30 thru 39

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Jessica Bigaj		38	401		0:22:01	7:06	1		32
Deborah Parkman		35	437		0:22:44	7:20	2		38
Angella Morin		30	374		0:23:28	7:34	3		41
Rachel Lakin		38	399		0:25:40	8:17	4		56
Alison Black		33	462		0:27:34	8:54	5		72
Joanne Randall		35	417		0:30:03	9:42	6		86
Gretchen Garfinkle		32	459		0:31:26	10:08	7		87
Dawn Dunton		37	378		0:33:14	10:43	8		90
Barbara Arguin		36	394		0:37:11	12:00	9		98
Jen Byman			35	436		0:37:11	12:00	10		99

	Female - 40 thru 49

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Nancy Weis		44	457		0:22:27	7:15	1		34
Jennifer Kozaczek		42	363		0:23:36	7:37	2		43
Laurie O'Brien		45	373		0:24:17	7:50	3		46
Marge Dineen		43	364		0:25:01	8:04	4		50
Paula Hunter		43	354		0:25:30	8:14	5		54
Cynthia O'Dell		44	361		0:26:02	8:24	6		60
Jane Papageorge		48	397		0:26:09	8:26	7		62
Carol Travers		45	431		0:26:20	8:30	8		63
Jill Hart			40	406		0:27:07	8:45	9		66
Katharine Schillemat	42	369		0:27:16	8:48	10		68
Michelle Smith		49	352		0:28:13	9:06	11		75
Caren Michelewicz		42	387		0:28:18	9:08	12		77
Carolyn Noyes		47	447		0:29:17	9:27	13		83
Carol Newcombe		43	449		0:29:31	9:31	14		84
Marilyn Metcalf		47	446		0:30:02	9:41	15		85
Kim Tuttle		47	392		0:33:24	10:46	16		91
Lisa Ramey		47	383		0:34:19	11:04	17		92

	Female - 50 thru 59

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Claudie Burdett-lerner	50	441		0:26:00	8:23	1		58
Sandy MacKenzie		50	430		0:27:10	8:46	2		67
Jacqueline Keith		52	356		0:27:23	8:50	3		70
Judy Martin		50	414		0:27:44	8:57	4		73
Paula Sawyer		53	358		0:28:21	9:09	5		78
Mare-Anne Jarvela		52	403		0:29:02	9:22	6		81
Beverly Lee-Packard	51	365		0:34:26	11:06	7		93

	Female - 60 and Over

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Ann Bunce			63	405		0:27:52	8:59	1	         74

	Male - 19 and Under

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Scott McGrath		16	455		0:16:03	5:11	1		2
Brandon Schillemat		17	418		0:16:20	5:16	2		3
Richard Gilbert		19	438		0:16:54	5:27	3		4
Tyson Harding		18	443		0:17:24	5:37	4		6
Ryan Schillemat		15	419		0:18:51	6:05	5		12
Andrew Ritchie		14	384		0:19:53	6:25	6		17
Peder Schillemat		11	368		0:28:36	9:14	7		79
Oliver Mednick		12	366		0:33:01	10:39	8		89
	
	Male - 20 thru 29

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Elliott Nott		28	460		0:16:59	5:29	1		5
Matt Richard		22	371		0:17:59	5:48	2		8
Jeremy Stewart		23	421		0:19:01	6:08	3		14
Clint Joslyn		29	375		0:20:28	6:36	4		24
Roland Brassard		29	461		0:22:15	7:11	5		33
Andrew Letner		23	442		0:22:38	7:18	6		36

	Male - 30 thru 39

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Tom Anderson		38	448		0:17:59	5:48	1		7
Donald Arguin		38	393		0:18:03	5:49	2		9
Damon Poor		34	454		0:20:08	6:30	3		20
terry Buyer		39	452		0:20:26	6:35	4		23
Michael Smith		36	444		0:21:18	6:52	5		31
Brad Smedley		36	362		0:22:50	7:22	6		39
Steve Bigaj		39	402		0:24:44	7:59	7		47
Brian Bunce		34	453		0:24:45	7:59	8		48
Jack Daley		38	434		0:26:04	8:25	9		61
Jeffrey Rapsis		39	464		0:27:18	8:48	10		69

	Male - 40 thru 49

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Mike Casner		40	408		0:16:01	5:10	1		1
Mark Crowley		42	426		0:18:09	5:51	2		10
Jim Roche			45	451		0:18:18	5:54	3		11
Davey Birse		44	467		0:18:57	6:07	4		13
Daryl Schillemat		41	420		0:19:15	6:13	5		15
Rick Byman		40	435		0:19:56	6:26	6		18
Evan Teplow		40	469		0:20:01	6:27	7		19
Duane Schillemat		42	370		0:20:11	6:31	8		21
Mark Blanchard		49	355		0:20:20	6:34	9		22
Joe Astle			46	432		0:20:39	6:40	10		25
Raymond Dauphinais		43	468		0:20:53	6:44	11		27
Keith Kelley		42	404		0:21:05	6:48	12		30
Eric Weis			46	456		0:22:33	7:16	13		35
Greg Neilley		46	353		0:23:10	7:28	14		40
Jerry Kerouac		45	398		0:23:34	7:36	15		42
Scott Knowland		48	445		0:27:24	8:50	16		71
Vincent Smith		47	351		0:28:13	9:06	17		76
Bruce Hart		48	407		0:31:38	10:12	18		88
	
	Male - 50 thru 59

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Stanley Dutton		59	433		0:19:45	6:22	1		16
Hunt Dowse		56	386		0:20:46	6:42	2		26
Eric Richard		51	458		0:20:57	6:45	3		28
Richard St. Hilaire	52	357		0:23:55	7:43	4		45
E. Ross Ramey		50	381		0:25:04	8:05	5		51
Stephen Seraichick		51	372		0:25:08	8:06	6		53
Neal Buffum		50	410		0:26:24	8:31	7		64
Mark Martin		51	413		0:28:57	9:20	8		80

	Male - 60 and Over

Name			Age	Race Number	Time	Pace	Place in Div	Place in Race
Charles F. Sawyer		61	359		0:20:58	6:46	1		29
Howard C. Lane Sr.		62	411		0:23:46	7:40	2		44
David Hughes		60	409		0:25:05	8:05	3		52
John Street		67	380		0:35:00	11:17	4		94