Find this page online at www.coolrunning.com/results/03/ma/Jan15_Southe_set1.shtml

Southern Worcester County League East Division Meets

Northbridge, MA, January 15, 2003

[Teqam scores ]

Individual Results

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                      East Division Dual Meets  - 1/15/03                      
                            Northbridge High School                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katrina Chamberlain       11 Uxbridge              29-04.50  
  2 Chris Merulla              8 Millbury              29-03.75  
  3 Jess Robie                11 Northbridge           28-02.00  
  4 Megan McNealy             12 Northbridge           27-04.50  
  5 Margaret Curran           12 Uxbridge              25-10.25  
  6 Carrie Chapman             9 Millbury              25-09.00  
  7 Amanda Hicks              12 Uxbridge              25-05.00  
  8 Samantha Vigliatura       11 Millbury              24-06.50  
  9 Jessica Hamel             12 Oxford                24-04.00  
 10 Alexandria Burnett         9 Oxford                22-07.50  
 11 Charnessa Luster           9 Oxford                22-07.00  
 12 Barbara Orcutt             8 Millbury              22-05.25  
 13 Melissa Elmore            12 Grafton               22-03.00  
 14 Eleanor MacKinnon         11 Uxbridge              22-02.50  
 15 Stacy Susienka            10 Northbridge           20-02.50  
 16 Heather Hassett           11 Oxford                18-00.00  
 17 Heather Morse             12 Grafton               17-07.50  
 
Event 2  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            11 Uxbridge               4-10.00  
  2 Melinda Beslile           11 Oxford                 4-08.00  
  3 Kiersten Mutell           11 Northbridge           J4-08.00  
  4 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury               4-06.00  
  5 Jillian Lachapelle        11 Northbridge           J4-06.00  
  6 Paige Turcotte             9 Oxford                J4-06.00  
  7 McKenzie Connors          11 Uxbridge               4-04.00  
  8 Jessica Kupcinskas        11 Uxbridge              J4-04.00  
  9 Michelle Belle            11 Northbridge            4-02.00  
 10 Alexa Marcigliano         10 Oxford                J4-02.00  
 11 Jessica Pollack           11 Uxbridge               4-00.00  
 11 Chris Merulla              8 Millbury               4-00.00  
 -- Katie Murphy               7 Millbury                    NH  
 
Event 4  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shayna Wilczynski         10 Millbury              13:53.28  
  2 Crystal Tolman            12 Uxbridge              14:17.40  
  3 Olga Podgorna             12 Oxford                14:52.50  
  4 Jennie Lareau              9 Oxford                14:53.50  
  5 Rachel Wall                7 Millbury              14:55.60  
  6 Heather Morse             12 Grafton               15:03.80  
  7 Stephanie Pemberton       10 Uxbridge              15:12.80  
  8 Brittany Pearson           8 Millbury              15:33.10  
  9 Eleanor MacKinnon         11 Uxbridge              16:43.90  
 
Event 5  Girls 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Megan McNealy             12 Northbridge               7.60   1 
  2 Melinda Beslile           11 Oxford                    7.90   3 
  3 Jen Marsirosian           12 Millbury                  8.20   1 
  4 Kristen Gosselin          10 Northbridge               8.30   1 
  4 Jenna McLoughlin          10 Uxbridge                  8.30   3 
  6 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury                  8.31   1 
  7 Stephanie Fisher          12 Millbury                  8.90   2 
  8 Chris Merulla              8 Millbury                  9.10   2 
  9 Alexa Marcigliano         10 Oxford                    9.20   3 
 10 Nicole Plantier           10 Oxford                    9.50   4 
 11 Leah Martel                9 Uxbridge                  9.60   4 
 12 Emily Berard               9 Uxbridge                  9.61   4 
 13 Jessica Figuerido         10 Uxbridge                 10.50   3 
 14 Katie Murphy               7 Millbury                 10.90   2 
 
Event 7  Girls 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Melinda Beslile           11 Oxford                    6.50   3 
  2 Megan McNealy             12 Northbridge               6.70   1 
  3 Kristen Gosselin          10 Northbridge               6.90   1 
  3 Katrina Chamberlain       11 Uxbridge                  6.90   3 
  5 Samantha Vigliatura       11 Millbury                  7.00   1 
  5 Allison Smyth              9 Uxbridge                  7.00   4 
  7 Maggie Dawidczyk           9 Oxford                    7.10   4 
  7 Christine Fitzsimmons     11 Uxbridge                  7.10   3 
  7 Lauren Lelli              10 Northbridge               7.10   2 
 10 Heather Hassett           11 Oxford                    7.20   4 
 11 Jenna McLoughlin          10 Uxbridge                  7.30   4 
 12 Renee LaVallee             8 Millbury                  7.50   2 
 13 Jen LePore                12 Oxford                    7.60   2 
 13 Stephanie Fisher          12 Millbury                  7.60   1 
 15 Caitlin Covello           11 Grafton                   7.80   3 
 15 Khylie Provencher          7 Millbury                  7.80   2 
 
Event 9  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 JennaKay Boucher           8 Millbury               6:19.30  
  2 Jessica Hand              10 Millbury               6:38.70  
  3 Alison L'Heureux          10 Uxbridge               6:40.30  
  4 Kelly Walsh               12 Oxford                 6:42.40  
  5 Miranda Jones              9 Oxford                 6:47.80  
  6 Olivia Swanson             9 Grafton                6:51.70  
  7 Jessica Pollack           11 Uxbridge               6:53.80  
  8 Monica Joseph             10 Uxbridge               6:57.60  
  9 Chris Merulla              8 Millbury               7:17.20  
 10 Ashley Valanzola           9 Grafton                7:49.10  
 11 Kaitlyn Stoddard           7 Millbury               8:53.20  
 
Event 10  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jennifer Pollack          12 Uxbridge                 47.30   3 
  2 Maggie Dawidczyk           9 Oxford                   48.80   3 
  3 Jillian Lachapelle        11 Northbridge              49.40   1 
  4 Lauren Lelli              10 Northbridge              50.10   1 
  5 Christine Fitzsimmons     11 Uxbridge                 50.30   4 
  6 Jen Marsirosian           12 Millbury                 50.40   1 
  7 Melissa Elmore            12 Grafton                  50.70   3 
  8 Heather Hassett           11 Oxford                   51.50   4 
  9 Alyson Monteith            8 Millbury                 51.80   1 
  9 Meaghan ogel              10 Grafton                  51.80   3 
 11 Jessica Kupcinskas        11 Uxbridge                 52.10   5 
 12 Jennifer Day              11 Uxbridge                 53.70   4 
 13 Jaime Lavoie              11 Millbury                 54.00   2 
 14 Katie Murphy               7 Millbury                 54.40   2 
 15 Nicole Plantier           10 Oxford                   54.90   5 
 16 Jen LePore                12 Oxford                   56.60   4 
 17 Jess Robie                11 Northbridge            1:00.40   2 
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            11 Uxbridge               1:51.70  
  2 Paige Turcotte             9 Oxford                 1:58.70  
  3 Shayna Wilczynski         10 Millbury               2:03.20  
  4 Amanda Catalano           11 Northbridge            2:05.20  
  5 Stacy Susienka            10 Northbridge            2:06.40  
  6 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury               2:06.70  
  7 Emily Berard               9 Uxbridge               2:09.60  
  8 Kelly Hansen              10 Oxford                 2:10.90  
  9 Renee LaVallee             8 Millbury               2:14.90  
 10 Christina Barton           9 Grafton                2:15.30  
 11 Brittany Woukon           10 Northbridge            2:15.50  
 12 Brittany Pearson           8 Millbury               2:16.80  
 13 Rebecca Lavoie             9 Oxford                 2:17.90  
 14 Katelyn Ellis              9 Oxford                 2:18.60  
 15 Heather Erickson           9 Oxford                 2:19.40  
 16 Kathy Palmer              11 Uxbridge               2:21.90  
 17 McKenzie Connors          11 Uxbridge               2:24.70  
 18 Cassandra Kogut-Taylor     9 Uxbridge               2:27.40  
 19 Christina Chambliss        9 Uxbridge               2:30.20  
 
Event 12  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Hicks              12 Uxbridge               3:26.40  
  2 JennaKay Boucher           8 Millbury               3:33.40  
  3 Kiersten Mutell           11 Northbridge            3:54.70  
  4 Jessica Hand              10 Millbury               3:55.00  
  5 Olivia Swanson             9 Grafton                3:56.80  
  6 Kayla Perro               10 Uxbridge               4:01.00  
  7 Olga Podgorna             12 Oxford                 4:10.50  
  8 Leah Martel                9 Uxbridge               4:22.30  
  9 Lisa Albertelli           10 Uxbridge               4:28.50  
 10 Lindsey Newell             9 Oxford                 4:33.90  
 11 Alyssa Auciello           11 Uxbridge               4:41.60  
 12 Khylie Provencher          7 Millbury               4:43.90  
 
Event 13  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Uxbridge H.S.  'A'                                  4:51.90  
  2 Northbridge H.S.  'A'                               5:08.50  
  3 Oxford H.S.  'A'                                    5:11.60  
  4 Millbury H.S.  'A'                                  5:24.60  
  5 Grafton H.S.  'A'                                   5:47.90  
 
Event 21  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Catalano            12 Northbridge           44-07.00  
  2 Michael Blouin            12 Oxford                37-01.50  
  3 Tom Bourassa              11 Millbury              35-03.00  
  4 Mike Lane                 10 Grafton               35-00.50  
  5 Luke Legendre             12 Uxbridge              34-10.50  
  6 Ray Lebel                 12 Millbury              34-04.50  
  7 Nick Hebert               11 Millbury              33-02.00  
  8 Brian Lowell              12 Northbridge           32-09.50  
  9 Shane Binette             11 Oxford                32-07.50  
 10 Tom Batchelor             10 Grafton               32-00.00  
 11 John Brown                12 Millbury              31-08.50  
 12 Joe Bergeron              11 Northbridge           31-05.00  
 13 Nick Cioffi               11 Northbridge           30-04.00  
 14 John Elliott              11 Uxbridge              30-00.50  
 15 Bill Wheeler              10 Uxbridge              29-03.00  
 16 Eric Campbell              9 Uxbridge              27-05.50  
 17 James Mastro               9 Oxford                20-00.00  
 
Event 22  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Binette             11 Oxford                 5-08.00  
  2 Adam Butler               11 Northbridge            5-04.00  
  3 Tim Lawson                12 Oxford                J5-04.00  
  4 Derek Aucoin              12 Oxford                 5-02.00  
  5 Alex Berard               12 Uxbridge              J5-02.00  
  6 Luke Legendre             12 Uxbridge               5-00.00  
  6 Mike Oevermann            12 Grafton                5-00.00  
  8 Ray Lebel                 12 Millbury              J5-00.00  
  9 Mike Beaucage              9 Northbridge           J5-00.00  
 10 John Santimaw             12 Oxford                 4-10.00  
 10 Bill Wheeler              10 Uxbridge               4-10.00  
 -- John Petty                11 Uxbridge                    NH  
 -- Ricardo Valdivia          10 Northbridge                 NH  
 -- Kyle Ferriera             11 Northbridge                 NH  
 -- Nick Hebert               11 Millbury                    NH  
 -- Keith Beland              12 Millbury                    NH  
 
Event 24  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Batchelor           12 Grafton               10:32.00  
  2 Bill Vital                12 Grafton               11:13.90  
  3 Eric Feeley                9 Uxbridge              11:15.90  
  4 Colin Johnson-Giammel     11 Millbury              11:34.10  
  5 Josh Audet                 9 Uxbridge              12:01.80  
  6 Jesse Sawyer              11 Uxbridge              12:16.90  
  7 Nick Fisette              11 Uxbridge              12:20.10  
  8 A.J. Boucher              10 Millbury              12:23.40  
  9 Dan Paris                  9 Oxford                12:27.00  
 10 Mike Graham                9 Uxbridge              13:38.00  
 11 Randall Lebel              8 Millbury              13:39.50  
 12 Dan McNeillie             10 Northbridge           13:46.40  
 
Event 25  Boys 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Derek Aucoin              12 Oxford                    7.30   3 
  2 Ray Lebel                 12 Millbury                  7.40   1 
  3 Rickey Laverdure          11 Oxford                    7.60   4 
  4 Bill Wheeler              10 Uxbridge                  7.70   3 
  5 Adam Butler               11 Northbridge               7.90   1 
  6 Derek Kral                11 Northbridge               8.20   2 
  7 Kyle Ferriera             11 Northbridge               8.40   1 
  8 Tim Lawson                12 Oxford                    8.70   4 
  9 JanChristian Meyer        11 Millbury                  8.80   2 
  9 Adam Deveau                9 Uxbridge                  8.80   4 
  9 Yomar Shepard             11 Oxford                    8.80   4 
 12 Nick Hebert               11 Millbury                  8.90   1 
 13 Eric Campbell              9 Uxbridge                  9.00   3 
 14 Keith Beland              12 Millbury                  9.10   2 
 14 Morgan Minardi            11 Grafton                   9.10   3 
 
Event 27  Boys 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dan Brown                 12 Northbridge               5.80   1 
  1 Luke Legendre             12 Uxbridge                  5.80   3 
  1 Daryll Tomzer             11 Northbridge               5.80   1 
  4 Alex Berard               12 Uxbridge                  5.90   4 
  5 Charles Russell           12 Oxford                    6.00   3 
  5 John Dailey               12 Uxbridge                  6.00   4 
  5 Shane Binette             11 Oxford                    6.00   4 
  8 Matt Wilson               10 Northbridge               6.10   2 
  9 Mike Beaucage              9 Northbridge               6.20   2 
  9 Chad Binette               9 Oxford                    6.20   5 
  9 Josh Dubsky               12 Oxford                    6.20   5 
  9 Mike Oevermann            12 Grafton                   6.20   3 
 13 Helton Barboza            12 Grafton                   6.40   4 
 13 Curtis Richard            11 Grafton                   6.40   3 
 15 Nick Hebert               11 Millbury                  6.60   1 
 16 Tom Bourassa              11 Millbury                  6.80   2 
 16 Dave Tolman               10 Uxbridge                  6.80   5 
 18 John Brown                12 Millbury                  6.90   1 
 19 Eric Conlon               11 Millbury                  7.00   2 
 
Event 29  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sam Gattoni               12 Grafton                5:03.80  
  2 Nathan Kollett            11 Uxbridge               5:04.60  
  3 Rob Barton                12 Grafton                5:10.70  
  4 Matt Douville             12 Northbridge            5:18.30  
  5 Michael Walker            12 Oxford                 5:19.70  
  6 John Petty                11 Uxbridge               5:23.70  
  7 Bryan Germain             11 Oxford                 5:28.30  
  8 Bill Vital                12 Grafton                5:29.80  
  9 Garrett Deschene          11 Millbury               5:43.60  
 10 Paul Berube               10 Millbury               5:47.40  
 11 Rob Lubenbo                9 Grafton                5:57.80  
 12 Dan Paris                  9 Oxford                 6:07.40  
 13 Doug Combs                 9 Uxbridge               7:25.80  
 
Event 30  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dan Brown                 12 Northbridge              39.60   1 
  2 Luke Legendre             12 Uxbridge                 40.00   4 
  3 Matt Wilson               10 Northbridge              40.40   1 
  4 Chris Jodoin              11 Uxbridge                 40.70   3 
  5 Ray Lebel                 12 Millbury                 40.80   1 
  6 Mike Beaucage              9 Northbridge              41.20   2 
  7 John Dailey               12 Uxbridge                 42.30   4 
  8 Shane Binette             11 Oxford                   42.40   4 
  9 Tom Batchelor             10 Grafton                  42.50   3 
 10 Mike Oevermann            12 Grafton                  43.10   3 
 11 Joe Remuck                11 Northbridge              43.20   2 
 12 Chad Binette               9 Oxford                   43.70   5 
 13 Yomar Shepard             11 Oxford                   44.80   3 
 14 Rene Carpont              12 Grafton                  44.90   4 
 15 Jeremy Hill               11 Oxford                   46.30   5 
 16 Tom Bourassa              11 Millbury                 47.20   2 
 17 Keith Beland              12 Millbury                 47.30   1 
 18 Dave Tolman               10 Uxbridge                 47.40   5 
 18 John Brown                12 Millbury                 47.40   2 
 20 Robinson Douglas           9 Grafton                  56.20   5 
 
Event 31  Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Miller               12 Northbridge            1:37.90  
  2 Sam Gattoni               12 Grafton                1:38.50  
  3 Matt Benoit               11 Northbridge            1:39.70  
  4 Colin Johnson-Giammel     11 Millbury               1:40.20  
  5 John Santimaw             12 Oxford                 1:40.90  
  6 A.J. Boucher              10 Millbury               1:42.80  
  7 Tom Batchelor             10 Grafton                1:43.90  
  8 Ian Tapscott              11 Uxbridge               1:44.20  
  9 Chris Thompson            11 Oxford                 1:45.40  
 10 Will Troiano              10 Uxbridge               1:46.90  
 11 Nick Cioffi               11 Northbridge            1:47.60  
 12 JanChristian Meyer        11 Millbury               1:49.80  
 13 Bill Wheeler              10 Uxbridge               1:51.80  
 14 Keith Shetler             12 Grafton                1:53.80  
 15 Christopher Henson         9 Oxford                 1:54.40  
 16 Rob Lubenbo                9 Grafton                1:54.90  
 17 Tony Langone              10 Uxbridge               1:55.20  
 18 Dan Lane                  11 Millbury               2:00.00  
 19 David Nyce                 8 Millbury               2:01.40  
 20 Dan Drajesk               11 Millbury               2:01.80  
 
Event 32  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Batchelor           12 Grafton                2:54.50  
  2 Nathan Kollett            11 Uxbridge               2:57.40  
  3 Rob Barton                12 Grafton                3:02.90  
  4 Michael Walker            12 Oxford                 3:04.50  
  5 Matt Douville             12 Northbridge            3:07.50  
  6 John Petty                11 Uxbridge               3:09.70  
  7 Garrett Deschene          11 Millbury               3:18.20  
  8 Bryan Germain             11 Oxford                 3:21.40  
  9 Josh Audet                 9 Uxbridge               3:22.90  
 10 Jason McNeillie           11 Northbridge            3:23.80  
 11 Paul Berube               10 Millbury               3:27.40  
 12 Andrew Knott               9 Northbridge            3:39.90  
 13 David Oevermann            9 Grafton                3:41.20  
 14 Peter Haigis               8 Millbury               3:47.20  
 14 Dan McNeillie             10 Northbridge            3:47.20  
 16 Brandon Yeaman            12 Uxbridge               3:47.70  
 17 Nathan Pasquale            7 Millbury               3:50.80  
 18 Matt Cembrola             10 Grafton                4:01.40  
 19 James Mastro               9 Oxford                 4:02.10  
 -- Jesse Sawyer              11 Uxbridge                    DQ  
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oxford H.S.  'A'                                    4:01.80  
  2 Northbridge H.S.  'A'                               4:04.90  
  3 Uxbridge H.S.  'A'                                  4:06.30  
  4 Grafton H.S.  'A'                                   4:31.50  
  5 Millbury H.S.  'A'                                  4:44.50