Find this page online at www.coolrunning.com/results/02/ma/Dec14_Willia_set1.shtml

Williams College Time Trials

Williamstown, MA, December 14, 2002

High School

  Rutland High School                                            9:43 AM  12/19/02  Page 1
                                  Williams Time Trials - 12/14/02
                                              Results
  Girls 55 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
  =========================================================================================
    1 Amery, Liza                  Fair Haven                         7.70   3
    2 Herbert, Cara                Mt Anthony                         7.78   1
    3 Parent, Courtney             Fair Haven                         7.87   1
    4 Sivert, MacKenzie            Rutland                            8.07   2
    5 Gee, Jillian                 Rutland                            8.17   2
    6 Pockette, Kristen            Rutland                            8.22   2
    7 Hutchinson, Jenna            Otter Valley                       8.30   3
    8 Taylor, Lindsey              Rutland                            8.40   2
    8 Campbell, Jessica            Rutland                            8.40   2
   10 Weatherby, B                 Rutland                            8.49   3
   11 Alaire, Laurie               Rutland                            8.60   1
   12 Bauer, Evi                   Fair Haven                         8.65   3
   13 Jones, Morgan                Mt Anthony                         8.86   2
   13 Forster, Rachel              Fair Haven                         8.86   3
   15 McLaughlin, A                Rutland                            8.91   1
   16 Carleton, Janelle            Fair Haven                         8.94   1
   17 Cater, Lauren                Rutland                            9.57   1
   18 Cater, MacKenzie             Rutland                           11.42   3
  Girls 300 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
  =========================================================================================
    1 Riordan, Denise              Rutland                           46.58   3
    2 O'Bryan, Ashly               Mt Anthony                        46.90   1
    3 Herbert, Cara                Mt Anthony                        47.80   2
    4 Parent, Courtney             Fair Haven                        48.50   3
    5 Kinner, Kedi                 Fair Haven                        49.26   2
    6 Parker, Courtney             Fair Haven                        50.21   2
    7 Hutchinson, Jenna            Otter Valley                      51.30   1
    8 Sivert, MacKenzie            Rutland                           51.44   1
    9 Taylor, Lindsey              Rutland                           51.69   1
   10 Pockette, Kristen            Rutland                           52.57   2
   11 Gee, Jillian                 Rutland                           53.23   2
   12 Alaire, Laurie               Rutland                           53.74   1
   13 Virgilio, Maria              Mt Anthony                        55.30   1
   14 Cater, Lauren                Rutland                           57.98   3
   15 Cater, MacKenzie             Rutland                         1:05.70   2
  Girls 600 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Olney, Yvonne                Rutland                         1:53.40
    2 Chen, Alyssa                 Rutland                         2:00.10
    3 Hardaway, A                  Mt Anthony                      2:03.10
    4 Lapre, Katherine             Fair Haven                      2:06.60
    5 Gilbert, Jamie               Rutland                         2:11.00
    6 Waterhouse, Hillary          Fair Haven                      2:15.20
  Girls 1000 Meter Run
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Heitkamp, Mary               Fair Haven                      3:18.70
    2 Hollner, Erika               Mt Anthony                      3:35.70
    3 Brittian, Kate               Rutland                         3:36.00
    4 Stanton, Molly               Fair Haven                      3:38.80
    5 Pierce, Laura                Rutland                         3:48.40
    6 Allison, Caitlin             Mt Anthony                      3:52.10
    7 Scherer, Jessica             Rutland                         3:52.30
    8 Seyferth, Allison            Mt Anthony                      4:02.10
    9 Gartner, Emily               Rutland                         4:16.90
  Girls 1600 Meter Run
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Sanborn, Kathleen            Rutland                         5:38.90
    2 Hollner, Erika               Mt Anthony                      5:57.90
  Girls 3200 Meter Run
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Buzzell, Allie               Rutland                        12:29.90
    2 Mallette, Krista             Fair Haven                     13:27.50
  Girls 55 Meter Hurdles
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Stanton, Molly               Fair Haven                         9.25
    2 Wesnefski, Sam               Fair Haven                         9.54
    3 Campbell, Jessica            Rutland                            9.70
    4 Parker, Courtney             Fair Haven                         9.90
    5 Moore, Sam                   Fair Haven                        10.40
  Girls 4x200 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Fair Haven Union High  'A'                                   1:55.60
    2 Rutland High School  'B'                                    x2:01.70
    3 Rutland High School  'A'                                     2:08.20
    4 Fair Haven Union High  'B'                                  x2:13.50
  Girls 4x400 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Fair Haven Union High  'A'                                   5:01.90
    2 Rutland High School  'A'                                     5:02.70
    3 Mt Anthony Union High  'A'                                   5:09.40
    4 Rutland High School  'B'                                    x5:10.10
  Girls 4x800 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Rutland High School  'A'                                    10:52.20
    2 Fair Haven Union High  'A'                                  11:39.60
    3 Mt Anthony Union High  'A'                                  11:44.80
  Girls High Jump
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Sanborn, Kathleen            Rutland                         5-00.00
    2 Heitkamp, Mary               Fair Haven                      4-08.00
    3 Waterhouse, Hillary          Fair Haven                      4-06.00
    3 Wesnefski, Sam               Fair Haven                      4-06.00
    5 Chen, Alyssa                 Rutland                         4-04.00
    5 Allison, Caitlin             Mt Anthony                      4-04.00
    7 Mallette, Krista             Fair Haven                      4-00.00
   -- Moore, Allison               Fair Haven                           NH
  Girls Long Jump
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Heitkamp, Mary               Fair Haven                     16-05.50
    2 Wesnefski, Sam               Fair Haven                     14-05.50
    3 Banfield-Hardaw, Stacey      Mt Anthony                     13-06.00
    4 Moore, Allison               Fair Haven                     11-09.00
    5 Bauer, Evi                   Fair Haven                     11-06.75
  Girls Shot Put
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Wood, Sarah                  Brattleboro                    34-06.25
    2 LaDuke, Valerie              Fair Haven                     32-05.50
    3 O'Bryan, Ashly               Mt Anthony                     25-00.00
    4 Jones, Morgan                Mt Anthony                     24-01.50
    5 Coro, Kristin                Fair Haven                     22-10.75
    6 Howard, Meg                  Rutland                        22-09.50
    7 Coombs, Brenna               Rutland                        22-01.50
    8 Hall, Liz                    Rutland                        21-01.25
    9 Gartner, Emily               Rutland                        19-04.75
   10 Dolce, Gillian               Rutland                        18-07.00
  Boys 55 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
  =========================================================================================
    1 Auld, Tyson                  Rutland                            7.13   1
    2 Ouimette, Josh               Rutland                            7.15   1
    3 Blanchard, Matthew           Mt Anthony                         7.29   3
    4 Rangwala, Ali                Rutland                            7.42   1
    5 Barnes, Glenn                Rutland                            7.45   3
    6 Kobayashi, Yuki              Rutland                            7.53   2
    7 Fredette, X                  Rutland                            7.62   2
    8 Slentz, Dane                 Fair Haven                         7.68   3
  ....Boys 55 Meter Dash
    9 Marsh, X                     Rutland                            7.71   2
   10 Bushey, Joe                  Fair Haven                         7.78   1
   11 Abbott, Morgan               Rutland                            7.84   1
   12 Lezzor, Bill                 Rutland                            7.92   2
   13 Pointek, Seth                Rutland                            7.94   2
   14 Ryan, X                      Rutland                            8.99   1
   15 Desjardin, JF                Rutland                            9.10   2
   16 Arthur, Colin                Rutland                            9.20   3
  Boys 300 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
  =========================================================================================
    1 Gilbert, Aaron               Mt Anthony                        40.50   2
    2 Blanchard, Matthew           Mt Anthony                        42.70   1
    3 Neary, Eden                  Fair Haven                        43.80   2
    4 Ouimette, Josh               Rutland                           44.60   2
    5 Rangwala, Ali                Rutland                           45.50   1
    6 Kobayashi, Yuki              Rutland                           46.10   1
    7 Abbott, Morgan               Rutland                           47.75   1
  Boys 600 Meter Dash
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Caswell, Ricky               Mt Anthony                      1:35.80
    2 Auld, Tyson                  Rutland                         1:43.40
    3 Goodman, Matt                Fair Haven                      1:49.10
    4 Scott, Jeff                  Fair Haven                      2:00.00
    5 MacIntyre, Alex              Rutland                         2:20.40
  Boys 1000 Meter Run
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Riley, Devon                 Rutland                         2:42.90
    2 Martin, Joe                  Mt Anthony                      3:02.80
    3 Book, Andy                   Fair Haven                      3:09.30
    4 Barnes, Glenn                Rutland                         3:13.70
    5 Neary, Devon                 Fair Haven                      3:14.30
    6 Caswell, Mark                Mt Anthony                      3:15.20
    6 Smith, X                     Rutland                         3:15.20
    8 Laderoute, Bennett           Rutland                         3:16.10
  Boys 1600 Meter Run
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Abatell, Pat                 Rutland                         4:58.80
    2 Martin, Joe                  Mt Anthony                      4:59.30
    3 Corsoneau, X                 Rutland                         5:57.10
    4 MacIntyre, Alex              Rutland                         6:40.20
  Boys 55 Meter Hurdles
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Marsh, X                     Rutland                            9.52
  Boys 4x200 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Rutland High School  'A'                                     1:50.90
   -- Mt Anthony Union High  'A'                                        NT
  Boys 4x400 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Mt Anthony Union High  'A'                                   4:07.40
    2 Rutland High School  'A'                                     4:12.30
    3 Fair Haven Union High  'A'                                   4:22.50
    4 Rutland High School  'B'                                    x4:46.40
  Boys 4x800 Meter Relay
  =========================================================================================
      School                                               Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Fair Haven Union High  'A'                                   9:43.40
  Boys High Jump
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Neary, Devon                 Fair Haven                      4-10.00
    1 Traverse, Eli                Fair Haven                      4-10.00
    3 Neary, Eden                  Fair Haven                      4-06.00
    4 Bushey, Joe                  Fair Haven                      4-02.00
  Boys Long Jump
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Slentz, Dane                 Fair Haven                     17-01.00
    2 Gilbert, Aaron               Mt Anthony                     16-05.00
    3 Traverse, Eli                Fair Haven                     15-07.00
    4 Abbott, Morgan               Rutland                        14-07.50
    5 Alger, Mike                  Fair Haven                     14-06.00
  Boys Shot Put
  =========================================================================================
      Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
  =========================================================================================
    1 Traverse, Eli                Fair Haven                     46-01.00
    2 Bushey, Joe                  Fair Haven                     45-05.50
    3 Desjardin, JF                Rutland                        40-01.75
    4 Lezzor, Bill                 Rutland                        39-09.00
    5 Portor, Brett                Rutland                        37-06.00
    6 Gilbert, Aaron               Mt Anthony                     37-03.00
    7 Kallen, Tyler                Rutland                        36-09.50
  ....Boys Shot Put
    8 Pointek, Seth                Rutland                        35-06.50
    9 Alger, Mike                  Fair Haven                     34-04.75
   10 Mueb, Jim                    Rutland                        31-07.00
   11 Patch, Ryan                  Rutland                        29-06.50
   12 Caswell, Mark                Mt Anthony                     24-03.00
   13 Arthur, Colin                Rutland                        23-05.50