Find this page online at www.coolrunning.com/results/01/ma/May19_NEPSTA_set1.html

NEPSTA Divsion 1 Track and Field Championship Results

Deerfield, MA, May 19, 2001

Full Results, Men and Women

Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 1
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
 WOMEN'S TEAM SCORES: 1. ANDOVER, 133.50; 2. Loomis Chaffee, 89.83; 3. Choate  
 Rosemary Hall, 66; 4. Phillips Exeter Academy, 52; 5. Northfield Mt. Hermon,  
 51.33; 6. Taft, 37; 7. Deerfield Academy, 31.33; 8. Milton Academy, 30; 9.    
 Hotchkiss, 18; 10. St. Paul's School, 14; 11. Buckingham, Browne & Nich, 4.   
                                                                               
 MEN'S TEAM SCORES: 1. ANDOVER, 108; 2. Northfield Mt. Hermon, 74; 3. Phillips 
 Exeter Academy, 59; 4. St. Paul's School, 53; 5. Deerfield Academy, 52; 6.    
 Loomis Chaffee, 45.50; 7. Hotchkiss, 44.50; 8. Milton Academy, 36; 9. Choate  
 Rosemary Hall, 26; 10. TRINTY PAWLING, 12; 11. Avon Old Farms, 11; 12. Taft,  
 6.                                                                            
                                                                               
                       Event 1 Women's 4x100 Meter Relay                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME  HT PTS           
             =====  =================================== ===== == ===           
                 1  A         ANDOVER                   49.91  2 10            
                 2  PEA       Phillips Exeter Academy   51.67  2  8            
                 3  LC        Loomis Chaffee            52.93  1  6            
                 4  M         Milton Academy            53.11  2  4            
                 5  T         Taft                      53.46  1  2            
                 6  DA        Deerfield Academy         54.90  1  1            
                 -  CRH       Choate Rosemary Hall         DQ  2               
                 -  H         Hotchkiss                    DQ  2               
                 -  NMH       Northfield Mt. Hermon        DQ  2               
                                                                               
                        Event 2 Men's 4x100 Meter Relay                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME  HT PTS           
             =====  =================================== ===== == ===           
                 1  A         ANDOVER                   44.26  2 10            
                 2  AVON      Avon Old Farms            44.37  1  8            
                 3  H         Hotchkiss                 44.53  2  6            
                 4  LC        Loomis Chaffee            44.61  2  4            
                 5  SPS       St. Paul's School         44.74  2  2            
                 6  NMH       Northfield Mt. Hermon     44.84  1  1            
                 7  PEA       Phillips Exeter Academy   45.15  2               
                 8  M         Milton Academy            45.40  1               
                 -  CRH       Choate Rosemary Hall        DNF  1               
                 -  DA        Deerfield Academy            DQ  2               
                 -  TP        TRINTY PAWLING               DQ  1               
                                                                               
                     Event 3 Women's 100 Meter High Hurdles                    
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/19/01                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Zukerman, Alex            01 ANDOVER                   15.31  3    
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 2
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
               Event 3 Women's 100 Meter High Hurdles (Continued)              
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/19/01                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          2 Olopade, Feyi             01 St. Paul's School         16.29  1    
          3 Wheaton, Kim              01 Phillips Exeter Academy   16.34  2    
          4 Noonan, Kathleen          01 Loomis Chaffee            16.39  2    
          5 Gyasi, Mayaa              01 Northfield Mt. Hermon     16.48  2    
          6 Pfeiffer, Kirsten         03 Taft                      16.60  1    
          7 Finley, Lydia             01 Choate Rosemary Hall      17.06  3    
          8 Tyehemba, Nzingha         02 Northfield Mt. Hermon     17.48  3    
          9 Nwogu, Udochi             02 Phillips Exeter Academy   17.57  1    
         10 Bliss, Rebekah            03 Milton Academy            17.69  3    
         11 Orzell, Susannah          03 ANDOVER                   17.86  2    
         12 Lau, Michelle             03 Choate Rosemary Hall      18.05  3    
         13 Gray, Lily                03 Loomis Chaffee            18.20  1    
         14 Riley, Katie              03 Milton Academy            18.21  1    
         15 Forer, Chessa             03 Deerfield Academy         19.09  1    
         16 Williams, Caitlin         02 Hotchkiss                 19.34  2    
         17 Myers, Jess               01 Deerfield Academy         19.88  2    
         18 Bechhold, Christina       03 Hotchkiss                 20.49  3    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/19/01                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Zukerman, Alex            01 ANDOVER                   15.07  10    
         2 Olopade, Feyi             01 St. Paul's School         16.22   8    
         3 Wheaton, Kim              01 Phillips Exeter Academy   16.30   6    
         4 Pfeiffer, Kirsten         03 Taft                      16.65   4    
         5 Gyasi, Mayaa              01 Northfield Mt. Hermon     16.71   2    
         6 Noonan, Kathleen          01 Loomis Chaffee            16.90   1    
                                                                               
                      Event 4 Men's 110 Meter High Hurdles                     
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Lemire, Joe               01 ANDOVER                   15.94  2    
          2 Kobayashi, Taisei         02 Phillips Exeter Academy   15.98  1    
          3 Patterson, Taharqa        01 Loomis Chaffee            16.06  3    
          3 Jacknick, Andy            01 TRINTY PAWLING            16.06  1    
          5 Stevens, Mark             02 Northfield Mt. Hermon     16.96  1    
          6 Barbee, Glenwood          02 Phillips Exeter Academy   17.08  2    
          7 Kocot, Mike               01 Deerfield Academy         17.13  3    
          8 Anderson, Marc            03 ANDOVER                   17.17  3    
          9 Lieberman, Ian            02 Avon Old Farms            17.25  2    
         10 Melief, Mark              01 Hotchkiss                 17.27  2    
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 3
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                Event 4 Men's 110 Meter High Hurdles (Continued)               
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
         11 Shipman, Jamal            03 Milton Academy            17.28  1    
         12 Rivera, Victor            01 Taft                      17.58  3    
         13 Dyett, James              02 St. Paul's School         17.64  2    
         14 Dumanis, Ian              01 Loomis Chaffee            17.75  3    
         15 Eiten, William            01 Choate Rosemary Hall      17.85  1    
         16 Pereira, Michael          02 Northfield Mt. Hermon     18.74  3    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Lemire, Joe               01 ANDOVER                   15.48  10    
         2 Kobayashi, Taisei         02 Phillips Exeter Academy   15.96   8    
         3 Patterson, Taharqa        01 Loomis Chaffee            15.99   6    
         4 Jacknick, Andy            01 TRINTY PAWLING            16.01   4    
         5 Barbee, Glenwood          02 Phillips Exeter Academy   16.87   2    
         6 Stevens, Mark             02 Northfield Mt. Hermon     17.13   1    
                                                                               
                         Event 5 Women's 100 Meter Dash                        
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 4 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Woodard, Joslyn           02 Choate Rosemary Hall      12.11  2    
          2 McDonald, Chelsea         02 ANDOVER                   12.63  1    
          3 Osseo-Asare, Afua         02 Phillips Exeter Academy   12.98  1    
          4 Delany, Cammie            02 Milton Academy            13.25  2    
          5 Melief, Erica             01 Choate Rosemary Hall      13.25  2    
          6 Marshall, Ellie           02 ANDOVER                   13.28  2    
          7 Adesida, Aderinsola       01 Hotchkiss                 13.28  1    
          8 Walters, Whitney          03 Northfield Mt. Hermon     13.30  2    
          9 Alton, Angelica           04 Phillips Exeter Academy   13.38  2    
         10 Hopf, Jessica             03 Northfield Mt. Hermon     13.59  1    
         11 Dugger, Chloe             02 Milton Academy            13.71  1    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Woodard, Joslyn           02 Choate Rosemary Hall      12.06  10    
         2 McDonald, Chelsea         02 ANDOVER                   12.53   8    
         3 Osseo-Asare, Afua         02 Phillips Exeter Academy   12.93   6    
         4 Delany, Cammie            02 Milton Academy            13.22   4    
         5 Melief, Erica             01 Choate Rosemary Hall      13.30   2    
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 4
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                   Event 5 Women's 100 Meter Dash (Continued)                  
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         6 Marshall, Ellie           02 ANDOVER                   13.42   1    
                                                                               
                          Event 6 Men's 100 Meter Dash                         
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 2 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Lynch, Will               01 St. Paul's School         11.25  2    
          2 Lee, Albert               02 Choate Rosemary Hall      11.31  4    
          3 White, Damion             01 ANDOVER                   11.34  1    
          4 Black, Andy               01 Deerfield Academy         11.38  3    
          5 Amen, Segun               01 Milton Academy            11.42  1    
          6 Caesar, Brandon           01 Avon Old Farms            11.47  3    
          7 Witter, Javon             01 Loomis Chaffee            11.49  4    
          8 Schaffer, Robert          01 Hotchkiss                 11.52  2    
          9 Powers, Tyler             03 Phillips Exeter Academy   11.60  3    
         10 Ward, Joey                01 Avon Old Farms            11.61  4    
         10 Moore, Nick               03 Phillips Exeter Academy   11.61  3    
         12 Nolen, Tim                03 Deerfield Academy         11.65  1    
         13 O'Reilly, Shannon         01 Northfield Mt. Hermon     11.73  4    
         14 Elliott, Carl             02 TRINTY PAWLING            11.77  4    
         15 Galan, O'Shea             04 ANDOVER                   11.79  2    
         16 Rogers, BJ                01 TRINTY PAWLING            11.80  1    
         17 Allen, Mario              03 Loomis Chaffee            11.95  1    
         18 Jones, Harry              02 Taft                      11.98  2    
         19 Brescia, Chris            02 Milton Academy            12.01  3    
         20 MACLELLAN, Ian            01 Northfield Mt. Hermon     12.04  2    
         21 Weiss, RJ                 03 St. Paul's School         12.08  3    
         22 Jones, Shawn              04 Choate Rosemary Hall      12.29  4    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Lynch, Will               01 St. Paul's School         11.25  10    
         2 Lee, Albert               02 Choate Rosemary Hall      11.42   8    
         3 White, Damion             01 ANDOVER                   11.43   6    
         4 Black, Andy               01 Deerfield Academy         11.43   4    
         5 Caesar, Brandon           01 Avon Old Farms            11.45   2    
         6 Amen, Segun               01 Milton Academy            11.54   1    
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 5
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                        Event 7 Women's 1,500 Meter Run                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Donais, Melissa           02 ANDOVER                   4:48.47  2 10  
       2 Wilkinson, Hannah         02 Choate Rosemary Hall      4:54.22  2  8  
       3 Breaux, Catherine         04 Loomis Chaffee            4:56.04  2  6  
       4 Lende, Sarah              03 Northfield Mt. Hermon     5:01.60  2  4  
       5 Knapp, Alex               03 Phillips Exeter Academy   5:02.45  2  2  
       6 Pauli, Danae              01 Milton Academy            5:04.64  1  1  
       7 Eustace, Courtney         04 Northfield Mt. Hermon     5:05.63  1     
       8 Burke, Elizabeth          02 ANDOVER                   5:07.80  2     
       9 MACIVOR, Flora            03 Phillips Exeter Academy   5:15.92  2     
      10 Berkeley, Brandon         02 Deerfield Academy         5:15.93  1     
      11 Deschenes, Meredith       02 Taft                      5:17.29  1     
      12 Tse, Audrey               01 Milton Academy            5:20.01  2     
      13 Cohen, Jennie             02 Loomis Chaffee            5:22.84  1     
      14 Leone, Kristina           02 Taft                      5:31.21  1     
      15 Shumate, Erica            02 Hotchkiss                 5:35.13  1     
      16 Reeves, Meredith          02 Deerfield Academy         5:48.96  1     
      17 Kozitsyna, Julia          02 Hotchkiss                 5:49.50  1     
                                                                               
                         Event 8 Men's 1,500 Meter Run                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Durana, Pablo             02 ANDOVER                   4:04.12  2 10  
       2 Martha, Patrick           01 Choate Rosemary Hall      4:05.82  2  8  
       3 Tucker, Ross              01 Phillips Exeter Academy   4:06.12  2  6  
       4 Furhman, Wes              01 ANDOVER                   4:06.81  2  4  
       5 Leveille, Nathan          01 Northfield Mt. Hermon     4:14.10  2  2  
       6 Wales-Dinan, Pat          01 Milton Academy            4:15.58  2  1  
       7 Gillespie, Stuart         01 Hotchkiss                 4:16.30  2     
       8 King, Jeff                01 St. Paul's School         4:20.86  2     
       9 Haddad, Matt              01 Avon Old Farms            4:22.34  2     
      10 Martin, James             02 Northfield Mt. Hermon     4:25.47  1     
      11 Clarke, Chris             01 TRINTY PAWLING            4:25.73  2     
      12 Moriarty, Timothy         01 Loomis Chaffee            4:29.44  1     
      13 Strom, Brian              01 Hotchkiss                 4:29.66  1     
      14 Ericson, Isaac            01 Deerfield Academy         4:33.80  1     
      15 Stubbs, Michael           04 Loomis Chaffee            4:38.07  1     
      16 Horton, Forrest           04 St. Paul's School         4:39.25  1     
      17 Cioffi, Rob               01 Phillips Exeter Academy   4:44.09  1     
      18 Huang, Sam                03 Avon Old Farms            4:45.91  1     
      19 Lane, Hastings            03 TRINTY PAWLING            4:48.35  1     
      20 Ho, Arkady                03 Milton Academy            4:51.32  1     
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 6
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                         Event 9 Women's 400 Meter Dash                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Noonan, Kathleen          01 Loomis Chaffee              57.77  3 10  
       2 Dlesk, Katie              03 ANDOVER                     58.31  3  8  
       3 Izuchi, Amaka             03 Milton Academy            1:00.10  3  6  
       4 Nerenberg, Pearl          01 Loomis Chaffee            1:00.38  3  4  
       5 Van Meerbeek, Ilse        03 St. Paul's School         1:01.12  3  2  
       6 King, Jessica             03 Northfield Mt. Hermon     1:01.30  2  1  
       7 Dormandy, Kelly           04 Choate Rosemary Hall      1:02.69  2     
       8 Carr, Melissa             01 Choate Rosemary Hall      1:03.05  2     
       9 Walsh, Renee              01 Northfield Mt. Hermon     1:03.10  1     
      10 Brislin, Darcy            01 ANDOVER                   1:03.48  2     
      11 Moody, Kali               01 Hotchkiss                 1:03.78  3     
      12 Molluer-Hintere, Carolynn 03 Phillips Exeter Academy   1:04.33  1     
      13 Martinelli, Angela        04 Deerfield Academy         1:04.41  2     
      14 Bondaryk, Elizabeth       03 Milton Academy            1:04.95  2     
      15 Bird, Elizabeth           03 Hotchkiss                 1:07.17  1     
                                                                               
                         Event 10 Men's 400 Meter Dash                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT PTS  
    ===== ========================= == ========================= ===== == ===  
        1 Klinkhoff, Jon            02 Milton Academy            50.28  3 10   
        2 Warren, Seth              01 St. Paul's School         50.68  3  8   
        3 Thompson, Andrew          01 Loomis Chaffee            51.25  3  6   
        4 Cawson, Mitchell          01 Loomis Chaffee            52.17  2  4   
        5 Harris, Jordan            02 ANDOVER                   52.23  3  2   
        6 Felix, Juan               02 Phillips Exeter Academy   52.40  2  1   
        7 Waddell, Scott            03 Hotchkiss                 52.56  3      
        8 Sykes, Emerson            01 ANDOVER                   52.86  2      
        9 Miller, Scott             01 Hotchkiss                 53.15  3      
       10 Grace, Ryan               04 Phillips Exeter Academy   53.70  2      
       11 Briggs, Dan               01 TRINTY PAWLING            55.13  2      
       12 Sirois, Christopher       01 Choate Rosemary Hall      55.18  1      
       13 Craig, TJ                 02 Deerfield Academy         55.23  1      
       14 Boggs, Mike               02 Avon Old Farms            55.33  2      
       15 Madore, Tom               02 Milton Academy            56.10  1      
       16 OH, Edward                02 Choate Rosemary Hall      56.58  1      
       17 McElligott, Joe           02 TRINTY PAWLING            56.81  1      
       18 Pataki, Ted               01 Deerfield Academy         57.39  1      
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 7
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                        Event 11 Women's 200 Meter Dash                        
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Woodard, Joslyn           02 Choate Rosemary Hall      25.61  3    
          2 McDonald, Chelsea         02 ANDOVER                   26.79  2    
          3 Carr, Melissa             01 Choate Rosemary Hall      26.80  1    
          4 Dlesk, Katie              03 ANDOVER                   26.94  1    
          5 Nerenberg, Pearl          01 Loomis Chaffee            27.37  3    
          6 Izuchi, Amaka             03 Milton Academy            27.52  1    
          7 Delany, Cammie            02 Milton Academy            27.53  2    
          8 Walters, Whitney          03 Northfield Mt. Hermon     27.57  2    
          9 Van Meerbeek, Ilse        03 St. Paul's School         27.69  3    
         10 Osseo-Asare, Afua         02 Phillips Exeter Academy   28.02  1    
         11 Flanagan, Alicia          01 Hotchkiss                 28.12  2    
         12 Baudinet, Bridget         02 Taft                      28.50  3    
         13 Alton, Angelica           04 Phillips Exeter Academy   28.71  3    
         14 Keeler, Laura             03 St. Paul's School         28.83  2    
         15 Campo, Katherine          04 Hotchkiss                 29.98  1    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Woodard, Joslyn           02 Choate Rosemary Hall      24.95  10    
         2 McDonald, Chelsea         02 ANDOVER                   25.90   8    
         3 Carr, Melissa             01 Choate Rosemary Hall      26.43   6    
         4 Dlesk, Katie              03 ANDOVER                   26.56   4    
         5 Nerenberg, Pearl          01 Loomis Chaffee            27.21   2    
         6 Izuchi, Amaka             03 Milton Academy            27.58   1    
                                                                               
                         Event 12 Men's 200 Meter Dash                         
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 2 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Trovato, Peter            01 Deerfield Academy         22.74  3    
          2 Waddell, Matthew          01 Hotchkiss                 23.02  2    
          3 Black, Andy               01 Deerfield Academy         23.08  4    
          4 Decker, John              01 Northfield Mt. Hermon     23.56  1    
          5 Lynch, Will               01 St. Paul's School         22.98  3    
          6 White, Damion             01 ANDOVER                   23.21  4    
          7 Lee, Albert               02 Choate Rosemary Hall      23.45  3    
          8 Schaffer, Robert          01 Hotchkiss                 23.51  4    
          9 Thompson, Andrew          01 Loomis Chaffee            23.54  2    
         10 Sheldon, David            04 ANDOVER                   23.75  1    
         11 Roswig, Noah              03 Loomis Chaffee            23.79  3    
         12 Ward, Joey                01 Avon Old Farms            23.79  3    
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 8
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                   Event 12 Men's 200 Meter Dash (Continued)                   
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 05/20/00                
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 2 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
         13 Felix, Juan               02 Phillips Exeter Academy   23.80  4    
         14 McIver, Matt              03 Taft                      23.84  2    
         15 Rogers, BJ                01 TRINTY PAWLING            24.25  2    
         16 Buntaine, Peter           02 Milton Academy            24.62  4    
         17 Weiss, RJ                 03 St. Paul's School         24.73  2    
         18 Arnett, Lawernce          04 Northfield Mt. Hermon     25.52  1    
         19 Jones, Shawn              04 Choate Rosemary Hall      25.61  4    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS    
     ===== ========================= == ========================= ===== ===    
         1 Trovato, Peter            01 Deerfield Academy         22.75  10    
         2 Lynch, Will               01 St. Paul's School         22.78   8    
         3 Waddell, Matthew          01 Hotchkiss                 22.83   6    
         4 White, Damion             01 ANDOVER                   22.91   4    
         5 Black, Andy               01 Deerfield Academy         23.09   2    
         6 Decker, John              01 Northfield Mt. Hermon     23.43   1    
                                                                               
                         Event 13 Women's 800 Meter Run                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Donais, Melissa           02 ANDOVER                   2:19.79  2 10  
       2 Breaux, Catherine         04 Loomis Chaffee            2:23.97  2  8  
       3 Pauli, Danae              01 Milton Academy            2:24.23  2  6  
       4 Bergeron, Lucia           02 Northfield Mt. Hermon     2:25.34  2  4  
       5 McInerney, Amy            01 Northfield Mt. Hermon     2:25.89  2  2  
       6 Burke, Elizabeth          02 ANDOVER                   2:27.30  2  1  
       7 Moody, Kali               01 Hotchkiss                 2:29.25  2     
       8 Feldman, Nicola           01 Taft                      2:30.45  1     
       9 Fleming, Nicole           01 Choate Rosemary Hall      2:30.98  1     
      10 McGuinness, Molly         02 Milton Academy            2:31.18  1     
      11 Knapp, Alex               03 Phillips Exeter Academy   2:31.64  2     
      12 Powell, Katie             02 Deerfield Academy         2:35.57  1     
      13 Griffin, Kate             04 Loomis Chaffee            2:37.16  1     
      14 Kramer, Mattea            02 Deerfield Academy         2:40.99  1     
      15 Kozitsyna, Julia          02 Hotchkiss                 2:49.27  1     
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                 Page 9
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                          Event 14 Men's 800 Meter Run                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Durana, Pablo             02 ANDOVER                   1:59.38  2 10  
       2 Seidel, Will              03 St. Paul's School         1:59.99  2  8  
       3 Tucker, Ross              01 Phillips Exeter Academy   2:00.35  2  6  
       4 Miller, Scott             01 Hotchkiss                 2:01.54  2  4  
       5 McGoohan, Scott           02 Taft                      2:01.86  2  2  
       6 Clarke, Chris             01 TRINTY PAWLING            2:02.29  2  1  
       7 Dissmore, Dallas          01 Phillips Exeter Academy   2:04.43  2     
       8 Galbraith, Doug           01 Northfield Mt. Hermon     2:04.49  1     
       9 O'Donoghue, Geoff         02 ANDOVER                   2:05.30  2     
      10 Selby, Luke               01 Milton Academy            2:07.32  1     
      11 Carta, Ray                04 Loomis Chaffee            2:07.68  1     
      12 Ethan, Howe               01 Deerfield Academy         2:08.35  1     
      13 Koenig, Manu              03 Deerfield Academy         2:09.64  1     
      14 Leveille, Nathan          01 Northfield Mt. Hermon     2:09.97  2     
      15 Harman, William           01 Hotchkiss                 2:10.47  1     
      16 Spillane, Andrew          01 Loomis Chaffee            2:10.65  2     
      17 Shea, Timothy             02 Choate Rosemary Hall      2:10.89  1     
      18 Miller, Nathan            02 Avon Old Farms            2:13.94  1     
      19 Jacobs, Alex              03 Milton Academy            2:14.79  1     
      20 Perna, Michael            02 Choate Rosemary Hall      2:16.27  1     
                                                                               
                     Event 15 Women's 300 Meter Int Hurdles                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT PTS  
    ===== ========================= == ========================= ===== == ===  
        1 Noonan, Kathleen          01 Loomis Chaffee            45.44  4 10   
        2 Zukerman, Alex            01 ANDOVER                   46.14  4  8   
        3 Pfeiffer, Kirsten         03 Taft                      48.47  4  6   
        4 Eisen, Hilary             02 St. Paul's School         48.94  4  4   
        5 Bliss, Rebekah            03 Milton Academy            49.77  3  2   
        6 Wheaton, Kim              01 Phillips Exeter Academy   49.82  4  1   
        7 Decker, Christian         03 Phillips Exeter Academy   49.90  3      
        8 Tyehemba, Nzingha         02 Northfield Mt. Hermon     50.09  3      
        9 McCabe, Katherine         04 Taft                      50.09  3      
       10 Regner, Katherine         03 ANDOVER                   52.04  3      
       11 Finley, Lydia             01 Choate Rosemary Hall      52.20  2      
       12 Dale, Ally                03 Northfield Mt. Hermon     52.40  1      
       13 Olopade, Feyi             01 St. Paul's School         52.64  4      
       14 Gray, Lily                03 Loomis Chaffee            53.71  3      
       15 Riley, Katie              03 Milton Academy            54.58  2      
       16 Forer, Chessa             03 Deerfield Academy         55.32  2      
       17 Bechhold, Christina       03 Hotchkiss                 56.81  2      
       18 Williams, Caitlin         02 Hotchkiss                 57.61  1      
       19 Myers, Jess               01 Deerfield Academy         58.80  1      
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 10
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                      Event 16 Men's 300 Meter Int Hurdles                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT PTS  
    ===== ========================= == ========================= ===== == ===  
        1 Lemire, Joe               01 ANDOVER                   42.13  3 10   
        2 Stevens, Mark             02 Northfield Mt. Hermon     42.46  3  8   
        3 Kocot, Mike               01 Deerfield Academy         42.77  2  6   
        4 Patterson, Taharqa        01 Loomis Chaffee            42.97  3  4   
        5 Kobayashi, Taisei         02 Phillips Exeter Academy   43.00  3  2   
        6 Simms, JT                 02 ANDOVER                   43.57  2  1   
        7 Dyett, James              02 St. Paul's School         43.64  3      
        8 McCoy, Robert             02 Loomis Chaffee            43.85  2      
        9 Barbee, Glenwood          02 Phillips Exeter Academy   43.87  3      
       10 Rivera, Victor            01 Taft                      44.05  1      
       11 Eiten, William            01 Choate Rosemary Hall      44.35  1      
       12 Jacknick, Andy            01 TRINTY PAWLING            44.65  2      
       13 Shipman, Jamal            03 Milton Academy            44.85  1      
       14 Jenny, Jacques            03 Hotchkiss                 45.14  2      
       15 Hill, John                01 Hotchkiss                 45.60  2      
       16 Pereira, Michael          02 Northfield Mt. Hermon     45.78  1      
        - Watson, Austin            03 Milton Academy               DQ  1      
                                                                               
                        Event 17 Women's 3,000 Meter Run                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME     PTS  
    ===== ========================= == ========================= ======== ===  
        1 Wilkinson, Hannah         02 Choate Rosemary Hall      10:29.39  10  
        2 Hampson, Emily            02 Phillips Exeter Academy   10:42.35   8  
        3 Cawley, Marisa            01 Northfield Mt. Hermon     10:43.26   6  
        4 Weisz, Samantha           03 ANDOVER                   10:48.97   4  
        5 Eustace, Courtney         04 Northfield Mt. Hermon     11:27.27   2  
        6 Moore, Kathryn            03 ANDOVER                   11:30.64   1  
        7 Deschenes, Meredith       02 Taft                      11:34.95      
        8 Mercurio, Elizabeth       02 Hotchkiss                 11:36.89      
        9 Leonard, Anne             01 Loomis Chaffee            11:41.00      
       10 Maynard, Lauren           02 Milton Academy            11:53.72      
       11 MACLEOD, Jessie           04 Choate Rosemary Hall      11:55.16      
       12 Turley, Catherine         03 Loomis Chaffee            12:10.05      
       13 Bowen, Colleen            01 Deerfield Academy         12:31.37      
                                                                               
                         Event 18 Men's 3,000 Meter Run                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME     HT PTS 
  ===== ========================= == ========================= ======== == === 
      1 Martha, Patrick           01 Choate Rosemary Hall       8:55.56  2 10  
      2 Bensen, Patrick           01 Deerfield Academy          8:57.31  2  8  
      3 Durana, Pablo             02 ANDOVER                    9:07.71  2  6  
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 11
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                   Event 18 Men's 3,000 Meter Run (Continued)                  
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME     HT PTS 
  ===== ========================= == ========================= ======== == === 
      4 Furhman, Wes              01 ANDOVER                    9:11.02  2  4  
      5 Phillips, Ben             02 Northfield Mt. Hermon      9:20.96  2  2  
      6 Veigas, Lorin             01 Northfield Mt. Hermon      9:23.60  2  1  
      7 Dewilde, Ari              01 Avon Old Farms             9:29.22  2     
      8 Byrne, Morgan             01 Phillips Exeter Academy    9:42.27  1     
      9 Schonberger, Chris        02 Loomis Chaffee             9:43.96  1     
     10 Gillespie, Stuart         01 Hotchkiss                  9:45.47  2     
     11 Laliberte, Kristian       01 Milton Academy             9:47.40  1     
     12 Wagner, Erik              04 St. Paul's School          9:48.60  1     
     13 Mair, Robert              02 Phillips Exeter Academy    9:49.49  2     
     14 Desjardins, David         02 Choate Rosemary Hall       9:51.61  1     
     15 King, Greg                02 St. Paul's School          9:55.27  1     
     16 Pothin, Shaun             04 Deerfield Academy          9:55.41  2     
     17 Fryer, Gibbs              02 Hotchkiss                 10:00.15  1     
     18 Cowan, Tom                03 TRINTY PAWLING            10:03.50  1     
     19 Biggart, Matt             02 Avon Old Farms            10:03.53  1     
     20 McCoy, Tom                03 TRINTY PAWLING            10:21.49  1     
                                                                               
                       Event 19 Women's 4x400 Meter Relay                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT PTS          
            =====  =================================== ======= == ===          
                1  LC        Loomis Chaffee            4:08.52  2 10           
                2  NMH       Northfield Mt. Hermon     4:08.96  2  8           
                3  M         Milton Academy            4:10.43  2  6           
                4  A         ANDOVER                   4:11.15  2  4           
                5  CRH       Choate Rosemary Hall      4:15.46  2  2           
                6  PEA       Phillips Exeter Academy   4:19.85  2  1           
                7  SPS       St. Paul's School         4:23.88  1              
                8  H         Hotchkiss                 4:29.71  1              
                -  DA        Deerfield Academy              DQ  1              
                                                                               
                        Event 20 Men's 4x400 Meter Relay                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT PTS          
            =====  =================================== ======= == ===          
                1  H         Hotchkiss                 3:26.01  2 10           
                2  A         ANDOVER                   3:29.46  2  8           
                3  LC        Loomis Chaffee            3:29.60  2  6           
                4  NMH       Northfield Mt. Hermon     3:31.12  2  4           
                5  PEA       Phillips Exeter Academy   3:32.67  2  2           
                6  SPS       St. Paul's School         3:34.28  2  1           
                7  TP        TRINTY PAWLING            3:39.97  1              
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 12
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                  Event 20 Men's 4x400 Meter Relay (Continued)                 
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT PTS          
            =====  =================================== ======= == ===          
                8  DA        Deerfield Academy         3:41.34  1              
                9  M         Milton Academy            3:41.85  1              
               10  CRH       Choate Rosemary Hall      3:46.78  1              
                                                                               
                            Event 21 Men's Shot Put                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Gauthier, Dustin        01 Phillips Exeter Aca 54'10.00"     10     
         2 Wilson, Kevin           01 St. Paul's School   53'03.00"      8     
         3 Spencer, Charles        01 TRINTY PAWLING      47'09.25"      6     
         4 Mancebo, Hector         01 Phillips Exeter Aca 47'05.25"      4     
         5 Jones, Aki              01 Deerfield Academy   46'03.25"      2     
         6 Anderson, Deon          02 Avon Old Farms      44'10.00"      1     
         7 Atiya, Andrew           01 Choate Rosemary Hal 44'04.75"            
         8 King, Jeff              01 Northfield Mt. Herm 43'05.00"            
         9 Jones, Chris            02 Loomis Chaffee      42'05.50"            
        10 Barnett, Burlington     02 Avon Old Farms      41'09.00"            
        11 Lanfranco, Anwell       04 ANDOVER             40'11.50"            
        12 Van Winkle, Matt        01 Loomis Chaffee      40'09.50"            
        13 Rodriguez, Josh         01 ANDOVER             40'09.25"            
        14 Sawyer, Aaron           01 Northfield Mt. Herm 40'04.50"            
        15 Haller, Josh            01 TRINTY PAWLING      39'10.50"            
         - Chen, Kevin             02 Milton Academy             ND            
         - Sargent, Cal            02 Milton Academy             ND            
         - Vick, Charles           02 Hotchkiss                  ND            
         - Blomberg, Daniel        01 Taft                       ND            
         - Hustekon, Jameson       01 Choate Rosemary Hal        ND            
                                                                               
                           Event 22 Women's Shot Put                           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Gilbert, Ashley         01 Loomis Chaffee      39'08.00"     10     
         2 O'Hern, Julia           01 ANDOVER             39'03.00"      8     
         3 Baudinet, Bridget       02 Taft                35'07.75"      6     
         4 Karefa-Johnson, Anna    02 Northfield Mt. Herm 34'03.00"      4     
         5 Nelson, Kim             02 Northfield Mt. Herm 32'06.25"      2     
         6 Courchesne, Renee       01 Phillips Exeter Aca 32'06.00"      1     
         7 O'Hern, Erin            03 ANDOVER             31'11.00"            
         8 Chabrier-Davis, Vanessa 02 Hotchkiss           31'01.75"            
         9 Pierre, Letitia         01 Hotchkiss           30'07.00"            
        10 Olsen, Sarah            01 Choate Rosemary Hal 30'05.75"            
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 13
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                     Event 22 Women's Shot Put (Continued)                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
        11 McCabe, Kara            02 Taft                30'02.00"            
        12 Lingrensavage, Cerin    02 Phillips Exeter Aca 30'00.00"            
        13 Silipo, Julie           01 Deerfield Academy   28'04.00"            
         - McGloughlin, Dana       01 Milton Academy             ND            
         - Schwaiger, Luna         03 Choate Rosemary Hal        ND            
                                                                               
                         Event 23 Women's Discus Throw                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 O'Hern, Julia           01 ANDOVER             121'10.00"     10    
         2 Courchesne, Renee       01 Phillips Exeter Aca 115'02.00"      8    
         3 Gilbert, Ashley         01 Loomis Chaffee      109'03.00"      6    
         4 Silipo, Julie           01 Deerfield Academy   101'01.00"      4    
         5 McCabe, Kara            02 Taft                 96'06.00"      2    
         6 Gorman, Jenn            04 Phillips Exeter Aca  90'05.00"      1    
         7 O'Hern, Erin            03 ANDOVER              87'00.00"           
         8 Lopez, Valerine         01 Northfield Mt. Herm  84'11.00"           
         9 Muhammad, Khayriyyah    01 Taft                 83'04.00"           
        10 Pierre, Letitia         01 Hotchkiss            79'09.00"           
        11 Phillips, Bonnie        01 Northfield Mt. Herm  75'11.00"           
         - Phelps, Emily           04 Milton Academy            FOUL           
         - Kelley, Maura           03 Milton Academy            FOUL           
                                                                               
                          Event 24 Men's Discus Throw                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Jones, Chris            02 Loomis Chaffee      147'08.00"     10    
         2 Wilson, Kevin           01 St. Paul's School   144'04.00"      8    
         3 Gauthier, Dustin        01 Phillips Exeter Aca 144'01.00"      6    
         4 King, Jeff              01 Northfield Mt. Herm 135'10.00"      4    
         5 Jones, Aki              01 Deerfield Academy   133'05.00"      2    
         6 Devos, Aaron            01 ANDOVER             131'05.00"      1    
         7 Mancebo, Hector         01 Phillips Exeter Aca 130'11.00"           
         8 Fitzpatrick, Ryan       01 Milton Academy      125'11.00"           
         9 Riley, David            03 TRINTY PAWLING      120'00.00"           
        10 McKinnon, Andrew        01 ANDOVER             116'10.00"           
        11 Leland, BO              02 Choate Rosemary Hal 110'08.00"           
        12 Wagoner, Dan            01 Northfield Mt. Herm 108'02.00"           
        13 Firas-Eugen, Taso       02 Hotchkiss           106'07.00"           
        14 Chen, Kevin             02 Milton Academy      105'11.00"           
         - Engstrom, Stephen       03 Choate Rosemary Hal       FOUL           
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 14
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                    Event 24 Men's Discus Throw (Continued)                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         - Vick, Charles           02 Hotchkiss                 FOUL           
         - Hayes, Everett          01 Loomis Chaffee            FOUL           
         - Haller, Josh            01 TRINTY PAWLING            FOUL           
                                                                               
                          Event 25 Men's Javelin Throw                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Bass, Derrick           02 ANDOVER             178'04.00"     10    
         2 Shaner, Nico            01 Phillips Exeter Aca 161'07.00"      8    
         3 Fitzpatrick, Ryan       01 Milton Academy      155'06.00"      6    
         4 Trovato, Peter          01 Deerfield Academy   153'09.00"      4    
         5 Ogden, Robert           01 Phillips Exeter Aca 153'05.00"      2    
         6 Cartwright, John        02 Hotchkiss           152'07.00"      1    
         7 Leveille, Nathan        01 Northfield Mt. Herm 150'02.00"           
         8 Waring, William         02 Avon Old Farms      143'10.00"           
         9 Lamson, Joe             01 Northfield Mt. Herm 141'00.00"           
        10 Montgomery, Andrew      02 ANDOVER             140'07.00"           
        11 Kocot, Mike             01 Deerfield Academy   139'10.00"           
        12 Healy, James            01 Choate Rosemary Hal 135'07.00"           
        13 Hill, John              01 Hotchkiss           134'10.00"           
        14 Blomberg, Daniel        01 Taft                134'07.00"           
        15 Dietrich, Christian     01 St. Paul's School   132'06.00"           
        16 Cabot, Benjamin         02 Choate Rosemary Hal 130'06.00"           
         - Blackshaw, Jordan       01 Avon Old Farms            FOUL           
         - Hamlin, Ben             01 Milton Academy            FOUL           
         - OH, Brian               02 St. Paul's School         FOUL           
                                                                               
                         Event 26 Women's Javelin Throw                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Lingrensavage, Cerin    02 Phillips Exeter Aca 105'08.00"     10    
         2 Hartsock, Sydney        01 ANDOVER             105'01.00"      8    
         3 Baxter, Sarah           01 Loomis Chaffee       97'10.00"      6    
         4 Baudinet, Bridget       02 Taft                 96'07.00"      4    
         5 Bryan, Tiffany          02 Taft                 93'10.00"      2    
         6 Bergeron, Lucia         02 Northfield Mt. Herm  91'11.00"      1    
         7 Wardwell, Anna          01 Deerfield Academy    90'00.00"           
         8 Williams, Tracie        01 Northfield Mt. Herm  87'05.00"           
         9 Checovich, Christina    02 ANDOVER              85'06.00"           
        10 Adams, Sheila           01 Choate Rosemary Hal  84'09.00"           
        11 Leathers, Joanna        01 Hotchkiss            81'00.00"           
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 15
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                   Event 26 Women's Javelin Throw (Continued)                  
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
        12 Spencer, Martha         02 Loomis Chaffee       80'03.00"           
         - Pierre, Letitia         01 Hotchkiss                 FOUL           
         - Kelley, Maura           03 Milton Academy            FOUL           
         - Schwaiger, Luna         03 Choate Rosemary Hal       FOUL           
         - Keady, Liz              03 Milton Academy            FOUL           
                                                                               
                          Event 27 Women's Pole Vault                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ======================= == =================== ========     ===    
          1 Mara, Megan             01 Loomis Chaffee      9'06.00"     10     
          2 Fountain, Jennifer      03 Hotchkiss           9'06.00"      8     
          3 Miller, Laura           02 ANDOVER             9'00.00"      6     
          4 Meadow, Dana            02 Hotchkiss           9'00.00"      4     
          5 Pfeiffer, Kirsten       03 Taft                8'00.00"      2     
          6 Corbett, Lee            03 Deerfield Academy   7'06.00"      0.33  
          6 Gyasi, Mayaa            01 Northfield Mt. Herm 7'06.00"      0.33  
          6 Gray, Lily              03 Loomis Chaffee      7'06.00"      0.33  
          9 Wark, Shaunnah          01 Phillips Exeter Aca 7'00.00"            
          9 Melief, Erica           01 Choate Rosemary Hal 7'00.00"            
          9 Parr, Sasha             02 ANDOVER             7'00.00"            
         12 Tran, Michelle          03 Phillips Exeter Aca 7'00.00"            
         13 Perry, Rebecca          03 Northfield Mt. Herm 6'06.00"            
         14 Morris, Dominique       03 Milton Academy      6'00.00"            
         15 Chou, Angela            03 Deerfield Academy   6'00.00"            
          - Lane, Eliza             03 Milton Academy            NH            
          - Eisen, Hilary           02 St. Paul's School         NH            
                                                                               
                           Event 28 Men's Pole Vault                           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Johnson, Djani          02 Northfield Mt. Herm 14'02.00"     10     
         2 Cummings, Walter        02 Milton Academy      12'06.00"      8     
         3 Black, Andy             01 Deerfield Academy   12'00.00"      6     
         4 Winston, Brandon        02 ANDOVER             12'00.00"      4     
         5 Jenny, Jacques          03 Hotchkiss           11'06.00"      1.50  
         5 Barrett, Ian            02 Loomis Chaffee      11'06.00"      1.50  
         7 Adams, Tomas            01 Avon Old Farms      11'00.00"            
         8 Nolen, Tim              03 Deerfield Academy   10'06.00"            
         8 Botta, Robert           01 Choate Rosemary Hal 10'06.00"            
         8 Melief, Mark            01 Hotchkiss           10'06.00"            
         - Morton, Nick            02 Milton Academy             NH            
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 16
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                     Event 28 Men's Pole Vault (Continued)                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         - Phelan, Ryan            01 Choate Rosemary Hal        NH            
         - Auld, David             01 ANDOVER                    NH            
         - Volling, Jeffery        02 Taft                       NH            
         - Malack, Joe             03 Northfield Mt. Herm        NH            
                                                                               
                           Event 29 Women's High Jump                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ======================= == =================== ========     ===    
          1 Dixon, Stephanie        02 Deerfield Academy   5'04.00"     10     
          2 Gyasi, Mayaa            01 Northfield Mt. Herm 5'02.00"      8     
          3 Williams, Tracie        01 Northfield Mt. Herm 5'02.00"      6     
          4 Flanagan, Alicia        01 Hotchkiss           5'00.00"      4     
          5 Mitchell, Marcia        01 Deerfield Academy   5'00.00"      2     
          6 Crotty, Rachel          04 Loomis Chaffee      4'10.00"      0.50  
          6 Bramwell, Jill          02 ANDOVER             4'10.00"      0.50  
          8 Nelson, Ingrid          01 St. Paul's School   4'08.00"            
          9 Bliss, Rebekah          03 Milton Academy      4'08.00"            
         10 Wheadon, Kristin        02 ANDOVER             4'06.00"            
         10 Fountain, Jennifer      03 Hotchkiss           4'06.00"            
         12 Dean, Ellee             01 Phillips Exeter Aca 4'06.00"            
         12 Martha, Jessica         04 Choate Rosemary Hal 4'06.00"            
         14 Decker, Christian       03 Phillips Exeter Aca 4'06.00"            
          - Riley, Katie            03 Milton Academy            NH            
                                                                               
                            Event 30 Men's High Jump                           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ======================= == =================== ========     ===    
          1 Johnson, Djani          02 Northfield Mt. Herm 6'02.00"     10     
          2 Murnane, Chuck          01 ANDOVER             6'00.00"      8     
          3 Okanlami, Feranmi       03 Deerfield Academy   6'00.00"      6     
          4 Melief, Mark            01 Hotchkiss           6'00.00"      4     
          5 Kobayashi, Taisei       02 Phillips Exeter Aca 6'00.00"      2     
          6 Jacknick, Andy          01 TRINTY PAWLING      5'10.00"      1     
          7 Martha, Patrick         01 Choate Rosemary Hal 5'10.00"            
          8 Haddad, Matt            01 Avon Old Farms      5'10.00"            
          8 Singh, Jamahal          01 Northfield Mt. Herm 5'10.00"            
         10 Pullen, Alexzander      01 Choate Rosemary Hal 5'08.00"            
         10 Thiong'O, Una           02 Phillips Exeter Aca 5'08.00"            
         10 Rivera, Victor          01 Taft                5'08.00"            
         13 Barnett, Burlington     02 Avon Old Farms      5'08.00"            
         14 Lowery, Chuck           02 Deerfield Academy   5'08.00"            
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 17
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                      Event 30 Men's High Jump (Continued)                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ======================= == =================== ========     ===    
         15 Green, Ajene            02 Hotchkiss           5'08.00"            
         16 Gawlick, David          01 TRINTY PAWLING      5'06.00"            
          - McLennan, Dan           02 Milton Academy            NH            
          - Galan, O'Shea           04 ANDOVER                   NH            
          - Robinson, Bari          03 St. Paul's School         NH            
                                                                               
                            Event 31 Men's Long Jump                           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Jones, Fred             03 Northfield Mt. Herm 22'00.25"     10     
         2 Waddell, Matthew        01 Hotchkiss           21'03.25"      8     
         3 Lee, Gabe               01 Northfield Mt. Herm 20'06.75"      6     
         4 Witter, Javon           01 Loomis Chaffee      20'04.25"      4     
         5 Gossling, Brian         01 Taft                20'04.00"      2     
         6 Okanlami, Feranmi       03 Deerfield Academy   20'01.50"      1     
         7 Simms, JT               02 ANDOVER             19'11.75"            
         8 Powers, Tyler           03 Phillips Exeter Aca 19'11.00"            
         9 Bradley, Ryan           03 Deerfield Academy   19'04.75"            
        10 Lewis, Malik            02 ANDOVER             18'08.75"            
        11 Fard, Sean              01 Phillips Exeter Aca 18'08.00"            
        12 Shipman, Jamal          03 Milton Academy      18'00.25"            
        13 Allen, Mario            03 Loomis Chaffee      17'05.50"            
        14 Pullen, Alexzander      01 Choate Rosemary Hal 17'04.25"            
         - Walker, Tristan         02 Hotchkiss                FOUL            
         - TU, David               02 Avon Old Farms           FOUL            
                                                                               
                           Event 32 Women's Long Jump                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Woodard, Joslyn         02 Choate Rosemary Hal 18'07.25"     10     
         2 McDonald, Chelsea       02 ANDOVER             16'10.25"      8     
         3 Zukerman, Alex          01 ANDOVER             16'08.25"      6     
         4 Dixon, Stephanie        02 Deerfield Academy   15'11.75"      4     
         5 Adesida, Aderinsola     01 Hotchkiss           15'03.50"      2     
         6 Crombie, Jen            03 Buckingham, Browne  15'01.25"      1     
         7 Johnston, Sterling      03 Deerfield Academy   14'11.75"            
         8 Davies, Bronwen         04 Northfield Mt. Herm 14'11.00"            
         9 Gilbert, Ashley         01 Loomis Chaffee      14'10.75"            
        10 Rakestraw, Ciara        01 Taft                14'10.25"            
        11 Dugger, Chloe           02 Milton Academy      14'05.75"            
        12 Hopf, Jessica           03 Northfield Mt. Herm 14'05.25"            
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 18
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                     Event 32 Women's Long Jump (Continued)                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
        13 Molluer-Hintere, Caroly 03 Phillips Exeter Aca 14'05.00"            
        14 Mara, Megan             01 Loomis Chaffee      14'01.25"            
        15 Izuchi, Amaka           03 Milton Academy      13'08.50"            
        16 Meadow, Dana            02 Hotchkiss           13'07.00"            
                                                                               
                           Event 33 Men's Triple Jump                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Cummings, Walter        02 Milton Academy      43'03.00"     10     
         2 Jones, Fred             03 Northfield Mt. Herm 43'00.75"      8     
         3 Johnson, Djani          02 Northfield Mt. Herm 42'06.00"      6     
         4 Walker, Tristan         02 Hotchkiss           42'04.00"      4     
         5 Ofori-Ansah, Kofi       03 Taft                42'00.75"      2     
         6 Bradley, Ryan           03 Deerfield Academy   41'04.75"      1     
         7 Osuji, KC               01 ANDOVER             41'01.75"            
         8 Anderson, Deon          02 Avon Old Farms      40'02.75"            
         9 Okanlami, Feranmi       03 Deerfield Academy   40'01.75"            
        10 OH, Edward              02 Choate Rosemary Hal 40'00.75"            
        11 Pullen, Alexzander      01 Choate Rosemary Hal 38'08.50"            
        12 SY, Jay                 01 Phillips Exeter Aca 38'07.75"            
        13 Kim, Eddy               03 Loomis Chaffee      38'06.50"            
        14 Fard, Sean              01 Phillips Exeter Aca 38'04.50"            
        15 Maqubela, Kanyi         03 ANDOVER             37'07.25"            
        16 McLennan, Dan           02 Milton Academy      36'00.50"            
        17 Thompson, Jeff          02 Loomis Chaffee      35'11.75"            
                                                                               
                          Event 34 Women's Triple Jump                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
         1 Dixon, Stephanie        02 Deerfield Academy   34'02.50"     10     
         2 Kirilichin, Natalie     01 Choate Rosemary Hal 33'01.75"      8     
         3 McCabe, Katherine       04 Taft                32'10.00"      6     
         4 Crombie, Jen            03 Buckingham, Browne  32'08.50"      3     
         4 Rakestraw, Ciara        01 Taft                32'08.50"      3     
         6 Davies, Bronwen         04 Northfield Mt. Herm 32'00.25"      1     
         7 Flanagan, Alicia        01 Hotchkiss           31'07.25"            
         8 Hartsock, Sydney        01 ANDOVER             31'05.25"            
         9 Lau, Michelle           03 Choate Rosemary Hal 31'03.00"            
        10 Forer, Chessa           03 Deerfield Academy   31'02.50"            
        10 Kyere, Marilyn          01 Northfield Mt. Herm 31'02.50"            
        12 Adesida, Aderinsola     01 Hotchkiss           31'00.00"            
Gateway Track Club                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
                        NEPSTA Outdoor Championship 2001                Page 19
                     Deerfield Academy - Saturday 05/19/01                     
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                    Event 34 Women's Triple Jump (Continued)                   
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/20/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ======================= == =================== =========     ===    
        13 Mara, Megan             01 Loomis Chaffee      30'06.00"            
        14 Ainsworth, Kaitlin      03 ANDOVER             30'04.25"            
        15 Bondaryk, Elizabeth     03 Milton Academy      30'03.50"            
        16 Thompson, Catherine     03 Loomis Chaffee      29'11.00"            
        17 Keeler, Laura           03 St. Paul's School   29'10.25"            
        18 Reiser, Katrina         04 Buckingham, Browne  28'07.25"            
        19 Nee, Alex               02 Phillips Exeter Aca 27'09.25"            
         - Nwogu, Udochi           02 Phillips Exeter Aca      FOUL            
         - Weld, Frannie           01 Milton Academy           FOUL