Find this page online at www.coolrunning.com/results/00/ri/Aug5_17thBl_set1.html

17th Block Island Triathlon

Block Island, RI, August 5, 2000

Results courtesy of the Block Island Triathlon.
1	1:33:56	18	M	BRENDAN	CALLAHAN		S. GLASTONBURY CT
2	1:35:28	38	M	DAVID	GATZ		RIVERHEAD NY
3	1:35:46	37	M	RICHARD	ELY W 		MYSTIC	CT
4	1:36:23	35	M	ALAN	MCDOUGALL		BRANFORD	CT
5	1:36:49	40	M	GREG	ENGSTROM		MONTAUK	NY
6	1:38:05	39	M	LARS	SVANBERG		WAINSCOTT NY
7	1:39:24	30	M	KEN	OSBORN		PROSPECT	CT
8	1:41:57	43	M	MARK	BURBELO		WESTERLY	RI
9	1:45:32	41	M	ROBERT	ROSEN		MONTAUK	NY
10	1:47:56	38	M	DAVID	FIORINI		BETHEL	CT
11	1:49:23	47	M	BOB	OTTO		HOLISVILLE NY
12	1:49:57	27	M	STEPHEN	O'DONOVAN		NORTH WINDHAM CT
13	1:51:12	33	M	WILLIAM	SCULLY		BOSTON	MA
14	1:51:48	36	M	JEFFREY	SMITH		BI	RI
15	1:52:05	32	M	LARRY	DEBANY		BEDFORD	NY
16	1:52:23	32	M	TIM	SMITH		MARLBOROUGH MA
17	1:52:44	39	M	SCOTT	BRADLEY		EAST HAMPTON NY
18	1:52:58	40	M	PAUL	SELVITELLI	NEWPORT	RI
19	1:53:41	33	F	MARGIT	MACDOUGALL	BRANFORD	CT
20	1:53:54	26	M	EDDIE	EDWARDS		MYSTIC	CT
21	1:54:53	16	M	JAMIE	LEE		BI	RI
22	1:55:56	42	M	MICHAEL	HUGHES		HOLBROOK	NY
23	1:55:58	19	M	JUSTIN	LEWIS		BI	RI
24	1:55:58	27	F	JENNIFER	CATUCCI		CARMEL	NY
25	1:58:20	40	M	JOHN	WEBER		MIDDLETOWN RI
26	2:01:42	23	M	JOHNATHON	ALIZIO		DERRY	NH
27	2:02:29	37	M	DOUGLAS	DINIZIO		EAST HAMPTON NY
28	2:03:17	29	F	HEATHER	BARNA		BI	RI
29	2:04:35	36	M	TIM	DEBANY		RIDGEFIELD CT
30	2:04:49	34	M	JOHN	BEVANS		FLAGSTAFF	AZ
31	2:04:50	26	M	SCOTT	BRISTOL		WESTBROOK	CT
32	2:05:09	30	M	TERRENCE	MAUL		BI	RI
33	2:05:41	35	M	SEAN	ELWELL		ALEXANDRIA VA
34	2:05:44	23	M	MATTHEW	TAGUE		DERRY	NH
35	2:06:02	30	M	MICHAEL	FERRUCCIO		CRANSTON RI
36	2:06:08	34	M	JEFFREY	SILL		SCITUATE MA
37	2:06:53	34	M	MIKE	MCQUEENY		BI	RI
38	2:07:42	30	M	PAUL	IANNUZZI		CHEPACHET RI
39	2:08:08	35	M	ANDREW	HUUNTER		JAMESTOWN RI
40	2:08:15	18	M	LIAM	FITZPATRICK	GLASTONBURY CT
41	2:08:17	28	M	CHRISTOPHER LODGE		NY NY
42	2:08:40	31	M	STEVE	HURD		NY NY
43	2:09:32	33	M	GEOFF	KELLY		BOSTON	MA
44	2:09:32	39	M	DOUG	BOSLEY		
45	2:09:41	41	M	KENNETH	FRENCH		WAPPINGER FALLS NY
46	2:09:45	26	M	JOHN	BARNETT		NEWPORT	RI
47	2:10:36	38	M	SKIP	BUXTON		PASCOAG	RI
48	2:10:59	39	F	SUE	DALPONTE		LEBANON	CT
49	2:11:07	19	M	TOM	MARSHALL		FAIRFIELD CT
50	2:11:50	27	M	JOSH	BERUBE		BI RI
51	2:12:05	18	M	DANIEL	LAMONTAGNE	PROSPECT CT
52	2:12:35	28	M	GRAHAM	THOMPSON		NEW LONDON CT
53	2:12:35	47	M	PETER	MACGILL		KATONAN	NY
54	2:13:17	29	F	JENNIFER	SCHATZ		RIVERHEAD NY
55	2:14:42	54	M	MICHAEL	BEAHAN		LYME CENTER NH
56	2:15:22	23	M	RUSSEL	BROWN		BI RI
57	2:17:14	37	M	KYLE	ENGLE		STRATHAM NH
58	2:17:37	41	M	JIM	HANSEN		SOUTH KINGSTON RI
59	2:17:45	42	M	PC	HANSEN		WAKEFIELD RI
60	2:18:04	30	M	ERIC	NYGREN		WARWICK	RI
61	2:18:05	47	M	JAMES	LEE		BI RI
62	2:18:15	30		TOM	WEBB		BI RI
63	2:18:21	19	M	BENJAMIN	FULLER		GLASTONBURG CT
64	2:18:21	48	M	AL	PUERINI		CLAYVILLE RI
65	2:18:28	36	M	JODY	LATIMER		TOPSFIELD	MA
66	2:18:30	20	F	DANIELA	DESIMONE		NARRAGANSETT RI
67	2:19:00	29	M	ROBERT	MORRISON		NY	NY
68	2:19:34	34	M	DWIGHT	PORTER		ASHLAND	MA
69	2:19:58	16	M	ROBERT	TERRELL		ITHACA	NY
70	2:20:06	28	M	ALEC	GESSNER		BROOKLYN NY
71	2:20:17	66	M	THOMAS	ENGLE		BI RI
72	2:20:29	37	M	ROY	BINGHAM		WAKEFIELD RI
73	2:20:31	30	M	JEFFREY	CUTLER		COLLINSVILLE CT
74	2:20:38	25	M	PAUL	GOODMAN		BI RI
75	2:21:07	24	M	JAMES	MILLIGAN		BI RI
76	2:21:43	43		NICHOLAS	MURPHY		PROV. RI
77	2:21:45	56	M	DAN	KNIGHT		PROVIDENCE RI
78	2:21:56	50	M	JAMES	HINTHORN		STAMFORD CT
79	2:22:44	35	F	PAM	DICKINSON		LINCOLN	MA
80	2:24:01	26	M	TERENCE	CORRIGAN		NY NY
81	2:24:05	23	F	MEREDITH	ABREU		NY NY
82	2:24:29	20	M	CHRISTOPHER NOLAN		NEW LONDON CT
83	2:25:46	47	M	KEVIN	BOUDREAU		SAUNDERSTOWN RI
84	2:26:17	29	M	JOHN	O'CONNEL		WATERHILL RI
85	2:26:20	28	F	PAIGE	MULLINS		NYC	NY
86	2:28:04	46	M	MARSHALL	MORGAN		CAMBRIDGE MA
87	2:29:12	31	M	ALEX	ELY		ROWAYTON CT
88	2:29:15	39	M	DAVID	GOULD		NARRAGANSETT RI
89	2:29:32	21	F	LAURA	ABRAMS		ENGLEWOOD CO
90	2:29:58	29	M	ANDREW	STONE		BROOKLYN NY
91	2:30:09	17	F	LIZ	STEWART		MADISON	CT
92	2:30:38	42	F	MIL	CROWLEY		WATERTOWN MA
93	2:31:44	35	M	STEVE	ANDREA		WEATHERSFIELD CT
94	2:32:48	49	F	BETSEY	MCDONALD		CLAYVILLE RI
95	2:34:40	43	M	WILLIAM	SWALE JR		NORWICH	CT
96	2:35:22	28	M	ANDY	FOURNIER		WOONSOCKET RI
97	2:37:43	28	M	JEREMY	AMAR		BROOKLYN	NY
98	2:37:53	28	M	MATHEW	FOLEY		NEW YORK	NY
99	2:38:28		M	ANDREI	WIKITCHYUK	CHARLOTTESVILLE	
100	2:39:00	50	F	NADYA	DIMITROV		SMITHTOWN NY
101	2:42:53	35	F	KRISTI	MARSHALL		FAIRFIELD CT
102	2:44:23	31	M	TED	PEZZELLI		PROVIDENCE RI
103	2:45:11	26	M	DONALD	ZINITI		E. PROVIDENCE RI
104	2:45:11	31	F	KIM	PISINSKI		COLLINSVILLE CT
105	2:45:16	35	F	ELLEN	OCONNELL		NY NY
106	2:45:37	24	F	KATHYRN	LIEBER		NEWTONVILLE MA
107	2:46:02	31	M	ROY	DANO		FAIRFIELD CT
108	2:46:18	30	F	SUZANNE	LODGE		NY NY
109	2:49:33	26	F	KERRY	NUGENT		MAPLEWOOD NJ
110	2:52:25	50	M	RICHARD	REEVES		HINE NE
111	2:58:25	54	M	GEORGE	SYLVESTRE		MYSTIC CT
112	3+	67	M	ELISHA	GALLUP		MYSTIC CT

WINNERS: Men Women 1st Brendan Callahan Margit MacDougall 2nd David Gatz Jennifer Catucci 3rd Richard Ely Heather Barna

17 and under Jamie Lee Liz Stewart 18-24 Brendan Callahan Daniela Desimone 25-34 Ken Osborn Margit Macdougall 35-39 David Gatz Sue Dalponte 40-49 Greg Engstrom Mil Crowley 50-59 Michael Beahan Nadya Dimitrov 60+ Tom Engle